Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
13. dub 2013

Ahoj holky, jdu na Vás zase s menším dotazem 😀 Staník se začíná rozmlouvat, no a dnes jak jsme byli u tchánovců, tak Staník hlásí, tatíííí brmm, samozřejmě mě i manželovi bylo hned jasný, že si chce jít pro hračky, které má u tchánovců v pokojíčku v druhém patře. No a tchán hned, co to je brm, tomu nikdo nerozumí.. no a pak se rozvinula debata, že prostě máme dělat že mu nerozumíme, že on si to zjednodušuje.. jako už mě takový názory kolikrát štvou. Já jsem ráda, že se vůbec rozmlouvá, snaží se mluvit a oni ještě takto... chtějí furt aby něco dělal hned.. Jinak na to Staníkovo "tatííí brm" jsem reagovala slovy: Staníku ty chceš jít nahoru pro auta? Staník, že jo, tak mu říkám "nepůjdeme pro autíčka, teď se půjdeme koupat do bazénu". A na to konto mě sprdli, že mu to ulehčuju.

krystalka
13. dub 2013

Jinak, holky, dneska jsme byli na Petříně, lanovkou, pak se nahoře ještě projel na koníkovi a nakonec jsme byli na obou hřištích, co tam jsou, a celkem jsem nestačila zírat, jak se na všechny atrakce hnal, i na ty velké lanové průlezky, dřív jsme ho museli pořád pobízet, aby šel vyzkoušet to nebo ono, je o hodně obratnější, lezl všude jako nic...a už i komunikuje i s cizíma dětma - dokonce se tam dal do řeči s nějakým chlapečkem, když koukali z mostu na lanovku - ten chlapeček mluvil prakticky stejně jako Jiřík, bylo jim fakt hezky rozumět i gramaticky oba v pohodě - akorát ten chlapeček byl teda o 2 roky mladší 😝 ...ale měla jsem z toho fakt radost, je vidět, že mu ta školka ohromně prospěla 🙂

krystalka
13. dub 2013

@dezyre - tohle radila kdysi kamarádce logopedka, když jí synek nemluvil, nedat mu něco, dokud si o to pořádně neřekne - čokoládu, dělat, že mu nerozumí... apod.....pravděpodobně měl taky dysfázii, ale trénovali hlavně výslovnost a teď bude za chvíli končit první třídu a má velké problémy se čtením a vypadá to na dyslexii.
Jako, kdybych já tohle dělala Jiříkovi, tak se mnou nemluví dodneška 😉 , kdybych dělala, že mu nerozumím, tak by chytil hysterák a pak by se se mnou přestal bavit....dělala jsem to jako ty, zopakovala jsem normální větou to, co on řekl tím jeho způsobem - jinak u nás třeba letadlo bylo nejdřív "íííí", potom "éééééo", pak "ldadlo" a nakonec "letadlo", ale nikdy bych mu neříkala, že co to je íííí, že tomu nikdo nerozumí, myslím, že byl šťastný, že mu aspoň někdo rozuměl 😉 , to jsem začala dělat až nedávno, ale jen v případech, že vím, že to slovo umí pěkně vyslovit, ale "odflákne" to, tak mu řeknu, že takhle mu nikdo nerozumí a ať to řekne hezky srozumitelně....ale my už jsme v podstatě ve fázi, kdy už dolaďujeme hlavně výslovnost 🙂

dezyre
13. dub 2013

@krystalka právěže, kdybych věděla, že to umí vyslovit, tak ho opravuju. Ale když vidím, že se snaží alespoň takhle domluvit - jako na to, že koncem ledna si neřekl téměř o nic, jen o pití, tak to beru jako pokrok. Je pravda, že on s tou výslovností na tom není vůbec dobře. Mě stále ještě volá "pi" (bere poslední slabiku mami - mi, ale neřekne "m"), takže já jsem "pi", miska je "pi", miminko je "pi". Opakuju mu ty slova jak se říkají dobře, ale rozhodně mu neříkám, že mu nerozumím a nevím co chce. Když teda opravdu nevím co chce, tak mu to řeknu. Když opravdu nevím, tak říkám "Staníku já nevím co chceš, běž a ukaž mě to" a on většinou jde a ukáže a já mu řeknu jak se ta věc jmenuje správně 😉
Jinak tchánovci jsou případ sám pro sebe - to bylo na Staníka od narození - nejradši aby už ve třech měsících jedl normální jídlo, v šesti měsících seděl a v osmi chodil. Furt ho do něčeho tlačili..

krystalka
13. dub 2013

@dezyre - děláš to dobře, teď je podle mne důležitější, aby se vůbec nějak dorozuměl a komunikoval, to jestli ta slova znějí "správně" je podle mne zatím vedlejší, časem ta slova budou měnit podobu, až se dopracuje k těm správným - Jiřík měl ve 3 letech hlavně různá citoslovce a pár dvouslabičných slov, třeba "máma" mi řekl až v těch 3 letech a to říkal "mamu", jinak třeba babička prošla u nás fázemi "bá", "babu", "baba", "babi", "babiška" a nakonec teď už je to "babička" 🙂

dezyre
13. dub 2013

@krystalka Staník právě taky používá nejvíc citoslovce a pak ukazovací zájmena - to, todle, tohle, většinou jako otázku. Tím se ptá a chce vědět co to je. Dvouslabičně říká ty ukazovací, pak volá tati, koko a na jednu kamarádku Kristýnku volá Kiki, jinak citoslovce má dvouslabičné jen kohouta - kiki a slepička - koko (on používá jen pár stejných slabik 😅 ). Jinak dvouslovné spojení má jen např. to tati brm, pi poť (mami pojď), pi koko (mami koko) - samozřejmě oslovení obměnuje. Kluky volá "ku" (většinou odvozenina Lukášku, Adámku, Štěpánku), babičku občas zavolá "bi", ale to ještě nemá tak zažité. To jen když mu řeknu, aby zavolal babičku, tak volá. Sám od sebe ne. Jinak Staník teď dost komolí. Když třeba někoho lechtá, tak má pro to takovej srandovní výraz, zní to jako glgy glgy .. ani to slovo nejde zopakovat, asi se snaží lochty lochty 😀 anebo kutululů, to taky řekne ku a k tomu něco co nemám ani naposlouchaný 😀 😀 😀 Nově se snaží říkat kolo, už to není "ko", ale nějakej ocásek dozadu k tomu dodává. A je z toho nadšenej. Pořád to říká, ukazuje na kolo - bicykl, kolo od auta, kruh na plavání a pořád komentuje ko-a ocásek. Ono to tak trochu zní jako kolo 😀 😀 😀
A jak rychle se Jiřík rozmlouval a jak šly ty pokroky v řeči??? Já mám strach, že se Staník zase zastaví. Teď vlastně stál rok, rok a něco. Co se týká řeči ☹ a já mám strach, že zase nastane to, že se na tak dlouho zastaví ☹

krystalka
13. dub 2013

@dezyre - tak my byli u logopedky poprvé ve 3 letech a 2 měsících a to měl asi 40 slov, převážně citoslovců, zvuků zvířátek a pak pár slov jako tam, ham, bum, hačí apod... Do 3,5 let přidal jen asi 5 slov. ☹ , maximálně dvouslabičných, tříslabičná nebyl schopný zopakovat.....dvouslovné spojení začal tvořit až ve 3,5, chvilku před 4.rokem se začal ptát "co je to" - tedy u něj to bylo ve znění "mami, to?" a ukazoval na to, co chtěl vědět 😉 , jinak gramatika prakticky žádná, pořádek slov ve větě žádný, skloňování taky nic....v té době taky začal konečně opakovat po nás - do té doby ani náhodou...a trochu víc se ta řeč rozjela od těch 4 let, "proč" začal používat až někdy po 4,5 letech, největší skok byl pak mezi 4,5 a 5 lety. Teď je mu 5let a 1 měsíc a gramaticky už mluví správně, používá předložky, zájmena, skloňuje, časuje...sem tam ještě dělá chyby typu "vemout" místo "vzít" apod., ale už málo....a taky zatím celkem málo používá zvratné "SE", ale už to chápe a umí to používat, ale někdy to vynechává... Výslovnost má překvapivě docela dobrou, u nás teda paradoxně daleko líp a čistěji mluví doma, než u logopedky nebo na foniatrii...i používá rozvitější věty, když je doma - to mluví normálně v souvětích, samo mu naskočilo "R", někdy už mluví tak, že si říkám, že kromě toho "Ř" už je všechno pěkně srozumitelné, ale není to pořád, někdy vyslovuje líp, někdy hůř, takže rozhodně máme co pilovat, ale když si vybavím, jak na tom byl před 2 lety, tak jsem šťastná 🙂

krystalka
13. dub 2013

@dezyre - jinak, já si třeba už skoro nevybavuju, jak na tom byl mezi tím 2. a 3. rokem, já to v té době prostě nijak nesledovala, o nějakých poruchách komunikace, dysfázii apod. jsem v té době neměla ještě ani tušení - on jinak neverbálně komunikoval dobře, na to byl mistr, neuměl říct prakticky nic, ale vykomunikoval si všechno - říkali jsme mu tehdy "náš mim", dokonce si začal zavádět i nějaké svoje znaky, aniž bych se v té době snažila o znakovku apod....jinak rozuměl, oční kontakt myslím taky měl v pohodě...jen nemluvil - to až těsně před tím 3.rokem jsem zpozorněla a začala jsem hledat info - a první, na co jsem narazila, byl zrovna Sisstin blog o Tygrovi 🙂 a první, co mi tenkrát prolétlo hlavou bylo, že to snad píše o mém dítku 😉

sisstin
autor
14. dub 2013

@dezyre no "dělat blbou" je nejlepší cesta do pekel, kdy dítě začne vzdávat nejdřív tu verbální komunikaci (i tu minimální, co má) a pak už i tu neverbální, a to už je celkem průser 😉 babička s dědou si musí uvědomit, že on není momentálně schopný to zvládnout nějak líp a víc, a když se mu to nebude "ulehčovat", tak bude motivace nula nula a konečná 😉 ale vím, že prostě lidi tohle nechápou, si myslej, že jsou ta děcka líná mluvit a čus 😖

speedygon
14. dub 2013

@sisstin Ahoj, no vidíš, mně dr taky radila dělat, že Leničce nerozumíme....ale to teda neděláme...je z toho potom špatná...a když pochopíme, je spokojená....takže to děláme správně. Ona se i snaží vysvětlovat. No jsem zvědavá zítra na tu psychologii, co nás tam čeká a jak dopadneme. Vezmu s sebou pár Leniččiných obrázků, aby viděla, možná i knížku, se kterou pracujeme. A řeknu jí i ohledně puzzle, že skládá v pohodě i to 20ti dílné...

sisstin
autor
14. dub 2013

@speedygon a jdete k někomu ověřenému? 😉

sisstin
autor
14. dub 2013

jinak jsem ani nenapsala, jak u Baslíka....tak dával mu ta cvičení na dech zase a to se prý strašně zlepšil. No spíš myslim, že to bylo tím, že minule se tam fakt styděl, ted byl v pohodě, takže to bylo znát. Pak mu ukazoval obrázky kreslený dětí, co měly různě vystrkaný jazyky a on to měl do kamery taky dělat. A pak mu dal Chytré dítě přiřazovat krátkou a dlouhou slabiku, no to jaksi Tygr uměl už ve 3letech že 😝 jako musím říct, že jsem asi čekala trošku víc, ale ono možná asi nejde už dělat víc a měla jsem přehnaná očekávání.

Já právě měla podobnej pocit v tom Logu, když jsme byli před těmi 2,5roky (ale tam to bylo jako víc o ničem), že cokoliv nám řekli, takže už jsme dávno dělali. Jinak pan doktor jako super, je hrozně hodnej a tak, takže jako ještě to zkusíme, ale asi se s nim trošku domluvim po mailu, co bych si asi tak představovala.

ivular
14. dub 2013

@dezyre Chtěla jsem napsat přesně to co Terka - nejen že malý z toho bude pěkně frustrovaný, ale nejspíš by se na veškeré pokusy komunikovat vyrezignoval, což by byl průšvih největší.
@sisstin Tery prosím Tě, mají ty aplikace na tabletu význam i při expresivní dysfázii? Mám teď pár dní tablet půjčený, tak jsem Jeníkovi něco stáhla, ale mám pocit, že to rozvíjí přesně ty kognitivní funkce, ve kterých on je o půl roku napřed. Zkrátka takové to přiřazování apod. zvládá levou zadní, tak myslíš že dává smysl jít i tak touto cestou? Jsem z toho jelen 😖

sisstin
autor
14. dub 2013

@ivular tak my ho využíváme dost, hlavně ty aplikace na sluchový rozlišování (třeba první a poslední hláska), pak ty různé logo aplikace, no a na celkovej rozvoj. Tygr už na tom sčítá a odčítá, násobí a milion různých věcí. 🙂

dezyre
14. dub 2013

@krystalka @sisstin Holky dík, že jste mě potvrdily, že fakt dělám dobře, když nedělám, že mu nerozumím. Ale já jsem byla vždycky proti tomu (i když jsme ještě neměli Staníka), když rodiče děti se špatnou výslovností - malé děti, odbývali s tím, že mu nerozumí a přitom rozumněli velice dobře. Jak píše Sisstin, Staník je přesně takovej typ, že kdybych dělala, že mu nerozumím, tak by tu komunikaci vzdal. On prostě není takovej, že když mu nerozumím, opravdu nerozumím, tak si nevydupává, ale vzdává to a už mě nechce "říct" to co chtěl. Proto se nám osvědčila varianta, že když nerozumím, tak mě prostě ještě ukazuje. Já jsem šťastná za jakoukoliv komunikaci, po tom co byl opravdu ještě v lednu úplně mimo. Ta ty tři měsíce udělal neuvěřitelnej skok, hlavně co se týká psychiky, nebo jak to nazvat. Chová se úplně jinak, je s ním lepší spolupráce i s dětma vychází v normě, těší se na děti, na kamarády, hraje si s nima, a to mluvení se prostě k tomu všemu přidává. Tchánovci si myslí doteď, že prostě Staník je hrozně šikovnej, chytrej, všechno ví, všechno zná, jen se mu nechce mluvit. On je vlastně tak chytrej a šikovnej, že mluvit nepotřebuje, protože si všechno obstará sám. A nevymluvíš jim to 😉 Ani se o to s manželem nepokoušíme už. Mě stačilo když jsme přijeli od té Jahnové z druhýho Staníkovýho sezení a já říkám manželovi, že ať si rozmyslí, jestli jeho rodičům řekne, že ta psycholožka má pocit, že si není jistá, že Staník rozumí. No samozřejmě jim to řekl a to co nastalo, to byla hodinová debata o ničem. A nevysvětlíš jim to. Oni jsou toho názoru, že on prostě nikomu nebude dělat blbečka 😉 Nezabírá na ně ani to, když jim říkám, že je zvláštní, že prostě říkala, že to co po něm psycholožka chtěla a on pochopil, udělal hned a správně, něco ho musela navádět ukazováním a něco prostě nepochopil a hleděl jak kdyby nevěděl která bije. Tak proč něco udělá a něco ne.. asi těžko si vybírá. Jinak jsem jim i dávala příklad, že jeden den Staník hledal "bu", to už mě bylo jasný, že hledá autobus, takže jako tradičně jsem se radši ujistila, jestli opravdu hledá autobus a když řekl, že jo, tak mu říkám, že ho má v kuchyni na stole.. no a on vehementně prolezl každý kousek pod stolem. No a na to mě tchýně řekla, že některý děcka ještě ve školce neví kde je nad, pod a vedle. Takže ono fakt nemá cenu někomu něco vysvětlovat. Já budu se Staníkem praktikovat jeho rozmlouvání tak jak praktikuju a nehodlám pochytávat chystrý rady od okolí, který ví prd 😉 Však nejvíc času se Staníkem trávím beztak jen já a manžel.

sisstin
autor
14. dub 2013

nic, valim do práce a pak mám schůzku s novou paní, tak hezkou neděli 🙂

speedygon
14. dub 2013

@sisstin nevím, jestli je ověřená....je to klinická psycholožka na poliklinice Kartouzská, jmenuje se Dagmar Pechová a he to taková babča...tak uvidíme...no a v úterý jdeme na tu foniatrii...

speedygon
14. dub 2013

Něco málo o paní psycholožce: http://www.detskypsycholog-pechova.cz/
Bohužel vzhledem k finanční situaci mohu řešit pouze pomoc bezplatnou nebo za pouze minimální poplatky....☹

sisstin
autor
14. dub 2013

@speedygon ono totiž psychologů,co tomu opravdu rozumí,bys v Čr napočítala na prstech jedny ruky;)v Praze doporučuju dr. Junkovou,Wawroszovou a taky v SPC pro vady řeči v Tyrsove ulici.

speedygon
14. dub 2013

@sisstin jj, vím, že jsi to tu již několikrát psala...a Tebou doporučované psycholožky to mají s poplatky jak? SPC je i pro neškolkové děti? Malá ještě ve školce není a půjde nejdřív za rok....

speedygon
14. dub 2013

Tak ceník Wawroszové už vidím...sice to není tak hrozné, ale pokud bychom museli docházet pravidelně, je problém....

sisstin
autor
14. dub 2013

@speedygon Junkova je zdarma, a do Spc může,i když nechodí do školky.Jinak na tu diagnostiku se nijak často nechodí,tak jednou za rok nebo za půl.

speedygon
14. dub 2013

@sisstin aha, no, uvidíme, co ta naše psycholožka, slyšela jsi o ní někdy? Já pořád doufám, že to je jen OVŘ, protože jinak problémy nejsou(podle nás).

margareta76
14. dub 2013

@sisstin: Prosim ta, ktore konkretne aplikacie (sluchove rozlisovanie, celkovy rozvoj a ine) momentalne vyuzivate na iPad-e? Dakujem 😉

sicinka
14. dub 2013

Dneska ujel 8 km na kole, já šla pěšky takže jsem mrtvá 🙂 Proč trvá akorát se neptá za sebou, ale ptá se tam kde to dává smysl takže snad dobrý

sicinka
14. dub 2013

@dezyre prostě jím vysvětli že to schválně nedělá nemá jak, ono tohle nenapadne spoustu lidí. Já tomu taky dlouho věřila a to jsem něco nastudováno měla 🙂 Mě zase štve manžel neustále Dádu napomíná at mluví potichu, případně je zticha, mě tím nebetyčně rozčiluje a pořád se hádat nemá cenu. Ono se prostě ty předsudky lidí mění pomalu.

dezyre
14. dub 2013

@sicinka ono je to u nich jak házet hrách o zeď. Vždycky si jedou svý. Je to prostě takový typ lidí, který si myslí, že má vždy pravdu 😉 . A není to jen v tomto. Třeba tchýně se mě na něco zeptá co bych chtěla nebo tak, tak jí to řeknu a když se jí to nezdá, tak prostě jde a udělá to tak jak si myslí ona. A pak dělá hloupou, že jsem to tak chtěla. Ale naštěstí manžel ví jaký má rodiče, takže alespoň on mě podporuje a zastane se mě, když nadejde nějaká taková debata, za což jsem ráda.

hrusti
15. dub 2013

@dezyre U nás, pokud bych chtěla po Honzíkovi, aby nejdřív něco řekl a pak bych mu teprve něco dala, tak se obávám, že by ztropil šílený hysterák a zasekl se. Pro ty děti samotné to musí být hrozně stresující, když chtějí něco říct a nejde jim to nebo nějakým způsobem mluví a lidi okolo jim nerozumí nebo oni nerozumí jim 😔

@sicinka Ty jo, to je Dáda fakt machr ujet takový kus na kole. Honzík dostane kolo o víkendu, zatím je dáreček ještě schovaný. Snad bude fit. Už zase chrchlá 😒 U nás tedy mě neskutečně točí manžel, když říká H. "mluv normálně/srozumitelně" 😠

speedygon
15. dub 2013

@sisstin Tak hlásím návrat od paní psycholožky a bylo to super. Paní úžasně milá, Lenička spolupracovala, jak uměla. A výsledek? Vše má v pořádku, v některých věcech je na úrovni 4letých dětí. Pouze ta řeč. Ale vypadá, že to bude jen o tom. Uvidím, co zítra ta foniatrie, jestli tam nenajdou nějaký problém v řečovém centru. Ale snad ne. Mám z Leničky obrovskou radost, byla ohromně šikovná, paní psycholožka ji nepřestávala chválit a divila se, jak je šikovná 🙂 A máme dát vědět, jak jsme dopadly na foniatrii, ale že si nemyslí, že by byl nějaký problém....

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon no nechci ti kazit radost, ale právě to, že je v něčem napřed a má špatnou řeč, to dysfázii celkem značí. Syn je taky dost napřed, "jen" ta řeč že 😉 ale tak třeba má opravdu jen opožděný vývoj řeči, přála bych ti to 😉