Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
18. dub 2013

@krystalka no on sa dava aj sam od seba do reci s cudzimi vonku, ale to ne hmmka a eeeeka, ukazuje im smer, kam ide, v obchode pri pokladn ukazuje ludom za nami, ze maju ist pred nas, ze ich pusta :D a dnes vysvetloval jednej mame na ihrisku, ze je hladny ...takze ja by som aj bola rada, keby od cudzich utekal, ale on sa s nimi dava do svojej reci aj sam 😒

sicinka
18. dub 2013

@abbie ty jo holky když vás čtu nás nikdy nikdo nezastavoval na nic se neptal, on teda Dáda fakt vypadá mladší takže na to jak vypadá vždycky i mluví 🙂 Ale asi mám štěstí na důchodce s náma se nikdo moc do řeči nedá max o psovi. A to jsme na vesnici

ivular
18. dub 2013

Jé tak to já závidím všem, jejichž dítka vypadají mladší 😅 Jeník má statnou postavu - dle tabulek průměrný tříleťák 😅 A když si k tomu přidáte hrubou motoriku na 18 m a řeč na 12 m, tak prostě hned na první pohled vypadá jako dítko s MR 😖 Taky tomu odpovídají ty soucitné pohledy ostatních 🤐 Já sama když ho vidím v mateřských centrech vedle velikostně stejných dětí, tak si musím v duchu opakovat závěr od KW, že mentálně odpovídá věku, resp. je i napřed 😖

krystalka
18. dub 2013

@sicinka - no, ne že by nás někdo snad přímo zastavoval, ale stačilo, když jsme čekali na zastávce autobusu, na poště, ve frontě u pokladny apod....a hned se s námi někdo dával do řeči...jinak u nás Jiříkovi právě v té době, kdy nemluvil, všichni hádali víc, v tu dobu byl větší, než stejně staré děti tady okolo...no a teď, když u pěkně mluví, tak mu zase hádají míň a stejně staré holčičky, co tu kolem bydlí, už jsou vesměs větší, než on a hlavně těžší 😉

sicinka
18. dub 2013

@ivular to víš že je napřed tě ještě překvapí 🙂 hlavně vydržet ...

sicinka
18. dub 2013

@abbie teď mě napadá už jsi ho přestala podezřívat z autismu? Tak jak píšeš že se domluví je úžasné tohle jsem nikdy nezažila, jsem zvědavá co to u vás nakonec bude já fakt tipuji OVŘ.

abbie
18. dub 2013

@ivular teraz mi pises uplne z duse 😅 moj prcek vyzera starsie, je urasteny a kupujem mu uz oblecko 104 a to ma 2r. a 3 mes. 😝 vzbudzuje pozornost pretoze hulaka, je hlucny a nezavrie usta ... je zvlastne, ked matka dietata, ktore nerozprava povie, ze u nech je ticho aspon na chvilku ... vzdy, ked robi nejake blbosti,o ktorych nie som uplne presvedcena, ze su ok, tak si idem znova precitat spravu od Janosikovej 😀

@sicinka tak to som aj ja strasne zvedava, ako to s nami dopadne ... maly ma strasne extremy v spravani, na jednej strane povie par slov (30) a na druhej strane sa mu usta nezatvoria a ja uz vecer fakt chcem, aby uz spal nech je ticho 😝 on fakt stale mele a mele, je dost hlucny, vsade ho je a kazdy ho pocuje ... ja ho uz nepodozrievam odkedy sme boli u Janosikovej, no to by som uz asi bola dilina 😅 i ked svoje specialitky este samozrejme ma ...

lenajsek
18. dub 2013

Holky ahoj, dávám sem odkaz na článek o očkování miminek, co mi posílala kamarádka, hodně věcí jsem nevěděla a teď hodně vážně u druhýho uvažuji, co vůbec očkovat a kdy... jestli ty naše potíže nejsou způsobený i očkováním třeba hned v porodnici, nebo v prních měsících života...
Myslím, že to stojí za přečtení...

http://martyndk.blog.cz/1105/ockovani-poruchy-v...

lenajsek
18. dub 2013

Jinak nám Kr. říkala, že u Lukina je ta dysfázka a ADHD možná i tím, jak byl přenášený, kdo ví, jak fungovala placenta, měl zakalenou plodovou vodu, ale nebyl kříšený... plus nějaké ty očkování do toho, samozřejmě jako matka prvorodička jsem dávala hexu + prevenar, TBC hned v porodnici, jak jinak...

A Lukin má cca 102cm, takže vypadá na svůj věk, možná i někdy na víc, ale jak nemluví, tak si toho asi i okolí víc všímá... zatím to teda nikdo moc z okolí, koho neznáme, neřešil, ti co nás znají, tak vědí... ale časem to bude víc a víc znatelný ten rozdíl.... loni ve dvou letech to ještě šlo nějak "ukecat", letos to už bude horší.

A ještě info o školkách, do křesťanské Lukina nevzali, tak čekám na zprávu od Kr, pořád nepřišla a pofrčíme s ní do logo třídy, tam už mají zprávu z SPC a závěr je stejný jako u Kr, i doporučení do té logo třídy... tak snad to tam klapne. Už bych to chtěla mít za sebou, tyhle věci...

lenajsek
18. dub 2013

@hrusti Ahojky, nemáš nějaký tipy, co procvičovat s pusinkou? My máme něco od logopedky, ale možná kdybys měla něco, co nemáme, tak by mi to bodlo... 😉
A super, že se rozjíždí v kreslení, u nás pořád čmáráme a grafo ho opět moc nebere... 😝

My jdem zítra za logopedkou, řeknu jí, jak jsme dopadli u Kr, tak jsu zvědavá, co ona na to...

lenajsek
18. dub 2013

@silvapokorna Ahoj, nahoře tady na stránce diskuze, hned pod názvem diskuze, je tlačítko "to se mi líbí", tak na to klikni a máš diskuzi mezi oblíbenými. 😉

hrusti
19. dub 2013

@lenajsek Leni, koupila jsem knizkuLogopedicke hratky a tam jeu kazdeho pismene cviceni na pusinku a podle toho cvicime. Mzslim le, ze vetsinu veci z toho znas... nafukovat pusu do bubliny, olizovat jako kocicka, certik. Cvicime kazdy den vsechna pismenka, co nam zatim dala logopedka.
Jinak Honzik je bohuzel taky trosku vetsi, ted pres zimu zase trosku vytahl
Jediny tip,ktery mi prijde dobry a Honzika bavi, je jedly papir nad horni ret na trenovani zvedani jazyka nahoru. Al pry koupit bonbonky, ruzne tvary a dam je diteti se zavrenyma ocima do pusinky, abz poznalo co to je za tvar a naucilo se pracovat s jazykem.

hrusti
19. dub 2013

@lenajsek diky z info o ockovani. Jajsem tedy nenechavala pichat 2 vakciny najednou. Jen me stve, ze tbc v porodnici nezrusili driv. Nechapu, jak mohli Honzika po tom komplikovanem porodu jeste naockovat. Mala mela porod bez komplikaci,ale stejne jsem ji tbc ockovat nedala, mozna pozdeji, a prvni prirox dostane v kvetnu tzn tesne pres 2.narozeninama. akorat nevim v jake forme koupit ten vitamin c a ty kyseliny páč ona mi vsechno plyve 😒

abbie
19. dub 2013

@hrusti
@lenajsek my sme tiez este stihli TBC v porodnici a po nej mal hnisave lozisko, ktore mu museli ambulantne vycistit a samozrejme byvala pediatricka pichala obe vakciny tiez naraz a ja hlupa som este vtedy nevedela, ze by sa to nemalo 😢 naposledy bol ockovany v 6. mesiaci

sicinka
19. dub 2013

@hrusti @lenajsek já ač jinak očkuji tak zrovna TBC jsem odložit chtěla, ale v nemocnici mi odvezli Dáda na odběr krve z patičky a zároveň ho naočkovali. Jako vynadala jsem jim, naštvalo mě ale nějaký třetí den po císaři jsem fakt neměla energii se s nimi hádat. Blbé bylo že já byla na plánovaném císaři a JIP a nikde v kartě jsem to odmítnutí očkování neměla - neměla jsem porodní plán pediatra viděla jednou na JIP. Jinak očkování u nás rozkládal sám doktor, dávala jsem prevanar který jsem platila, neměl na něj žádnou reakci a nemyslím si že by to bylo špatně. Článek po dlouhé době zajímavý přečetla jsem i zbytek od autorky, až na to že nevěrím na homeopatii, tak mi to smysl dává

sicinka
19. dub 2013

@lenajsek a jak se vám celkově vede, co Luky jak vnímá že dorazí bráška? Se ti asi ulevilo po té Krečířové co?

hrusti
19. dub 2013

@sicinka
@abbie Honzikovi jsem nechala pichat jen hexu, mel na vsechny ockovani min. zvysenou teplotu. Prevenar jsem mu dala pichnout az v roce a po nem mel 40ky horecky, takze druhou davku jsem mu nedala pichnoutt. Dr. mu odlozila i 2. priorix, ten dostane ted v kvetnu a uz ted z toho mam hruzu, aby se zase nejak nezasekl. Jinak male jsem nechala synflorix pichnout, vicemene mi to podala nase dr. jako hotovou vec, ale ona to nepicha dohromady, ale vzdy s odstupem od hexy.

krystalka
19. dub 2013

@sicinka - to je hrozný, naočkovat dítě bez tvého vědomí, mně to naštěstí v Motole oznámili předem, že ho budou očkovat, takže jsem jim rovnou řekla, že ho teď naočkovat TBC nechci, vzali to v pohodě a do propouštěcí zprávy napsali, že si to zařídíme sami...s pediatričkou jsme se tenkrát domluvily, že to necháme až kolem 2. roku, no a mezitím to akorát zrušili, takže TBC nakonec vůbec nemá 😉 .
Jinak má jen to základní - hexu a priorix, nic dalšího jsme neočkovali, časem možná budu uvažovat o meningokovi nebo žloutence.... neštovice ještě neměl, ale ty možná ještě chytne ve školce... Jinak u nás naštěstí žádné reakce na očkování nikdy nebyly, ani zvýšená teplota, nic...nevím, jestli to bylo fakt tím, že jsme vždycky před očkováním dávali homeopatika...já s nimi mám dobré zkušenosti, jak u sebe, tak okolo v rodině...

abbie
20. dub 2013

Baby, len by ma zaujimalo, ze ako si vase deti pytali pit, ked este nerozpravali, ked mali cca 27 mes. ... krpaty si jest pyta tak, ze zacne rozpravat hami, niekedy mama hami, ale pit si nevie vypytat a bud uteka k linke kuchynskej, v aute zacne buchat po mojej taske,alebo zacne mrncat a ked sa opytam ci chce pit povie ano ...

dezyre
20. dub 2013

@abbie Staník si pití bral sám ze stolu 😉 anebo ukazoval na pití. Když jsme někde byli, tak jsem se ho musela ptát a když řekl, že ne, tak ne a když neříkal nic, tak jsem mu přímo musela ukázat hrnek s pitím a buď si ho vzal, anebo ne, ale byl to boj 🙂 Ale myslím, že tak nějak kolem těch 27 měsíců už si pomale říkat začal. Ale např. doteď si neřekne, že chce jíst 😅 To že má hlad poznám tak, že začne šmejdit a chce koko.. Tak pak se vyptávám, jestli má hlad a bude baštit - polívku, rohlík.. no a většinou řekne že jo 😅

sisstin
autor
20. dub 2013

tak dneska mi máma říká, že ten Tygr vlastně už jen šišlá, takže super pokrok 😅 😅 😅 😅 jako je to fakt, že u něj ta řeč začíná být srozumitelná, jako je, ted je z něj šišla, ale prostě už to není taková ta echt dysfatická řeč 😅 😅 😅

krystalka
20. dub 2013

@abbie - tak Jiřík když chtěl jíst, tak říkal "ham ham" - no, ale popravdě on vždycky byl a takový, že ho zajímá všechno kolem, jen ne jídlo...i teď se ozve, až když už má fakt veliký hlad - jinak je pořád něčím zaujatý a nemá na to čas 😉 . Takže se většinou neptám nebo nečekám, až si řekne, ale prostě oznamuju, že bude sváča, večeře apod. A když ještě nemluvil a chtěl pití, tak měl tenkrát na to takové svoje gesto - ukazoval si prstem na rty a mlaskal, jako když pije z lahvičky 😀 , nebo ho měl někde na dohled, tak si ho vzal...teď si o něj sice říct umí, ale opět - kdybych ho pořád nenaháněla, aby se napil, tak by si na to klidně celé dopoledne nevzpomněl - on už má třeba fakt i suchou pusu, ale aby si sám vzpomněl, to ne....momentálně když vypije tak 3 deci (čistě pití - voda, čaj...bohužel džusy a šťávy nepije...), tak je to úspěch 😒 , naštěstí on je dost omáčkový a polívkový, takže tam taky něco naženeme, na ovoci a zelenině bohužel skoro nic, ale ráno ještě pije tak 2 deci dětského mléka Hami, takže tím ty tekutiny taky trochu dohání....

abbie
21. dub 2013

o komunikacii s detmi, ktore nerozpravaju http://www.friendshipcircle.org/blog/2013/04/16...

sisstin
autor
21. dub 2013

tak Tygr se ted asi docela skokově zlepšil v té výslovnosti, dneska jsem si toho všimla u dost slov...není "očkej", ale počkej, nejsou "onongy", ale ponožky atd. Je toho celkem hodně 🙂

krystalka
21. dub 2013

@sisstin - to je super 🙂 , uvidíš, teď to bude jako lavina, Jiřík tady dlouho výslovnost nic moc a pak to najednou přišlo 🙂 , například minule na hřišti - už jsme potřebovali jít domů a Jiříkovi se pořád nechtělo (naučil se zrovna totiž na hřišti sjíždět po šplhací tyči dolů jako požárník 🙂)), tak říkám, že si beru koloběžku a jdu a on mi na to naprosto srozumitelně povídá "ty nemůžeš jít domů, ty mě tady musíš chránit! 😀 . On už má i to R, sice ho teda používá nestabilně, ale dost často to zazní fakt pěkně, teď zrovna trénujeme měkčení ď, ť, ň - to je to samé....
Jinak u nás zase pomalu, ale už přece naskakuje zvratné se - pospěš si, dívej se, sedni si...dál už si ani nevzpomenu, ale je toho už dost...jen zatím nepoužívá "já JSEM šel", apod. pořád říká já šel, já byl a tak.... a co z něj teď padá básniček a písniček, o kterých jsem ani netušila, že je zná...když si hraje a myslí, že ho nikdo neposlouchá, tak dá v pohodě celý text, když to děláme spolu, tak občas musím napovídat...ale když vezmu, jak na tom byl před rokem... 🙂

sisstin
autor
21. dub 2013

@krystalka no z něj je fakt takovej šišla no.."maminko, já šem byl...já mám šíšeň atd. 😝

sisstin
autor
21. dub 2013

jinak na konci srpna mám školení pro pedagogy a asistenty žáků s narušenou komunikační schopností, tak se těšim 😝 a holky, zítra přijímací pohovor do školy, tak držte palce..mám angínu a ATB, ale celkem zabraly a je mi už docela dobře naštěstí 😝

lenajsek
21. dub 2013

Ahoj holky, psala mi dopoledne @desyre Lenka, že se jim narodil druhý chlapeček Jan, dneska dopoledne, váha 3550g a měří 51cm 🙂 Tak Leni, veliká gratulace ještě jednou!!! 😉

lenajsek
21. dub 2013

@hrusti Moc díky za tipy, jedný papír kupuju taky, ale Lukin to prostě požvejká a žádnej jazyk nahoru nezvedá... i když mu dám něco na horní ret, aby si to olízl, tak on ten jazyk tam motoricky prostě nedostane, už nevím, jak na to...
Zkouším mu naopak tlačit třeba kartáčkem, nebo takovým tím dětským kartáčkem na prořezávání zoubků na jazyk zezhora, abych vytvořila jakoby protitlak a on zvedal trošku tu špičku, to už se mu docela daří, ale pořád je to málo...

Add to očkování, já jsu rozhodnutá se s dr. pobavit o tom, co se dá odložit na později, snad i hexa by se dala odložit, no a o Prevenaru hodně uvažuju, jestli ho vůbec dát, nebo kdyžtak taky později... a MMR co nejpozději to půjde.
Lukin by měl teď někdy na jaře dostat druhou dávku MMR, ale zase se bojím... ale kdyby šel do školky, tak naočkovaný být musí.

@sicinka Luci, já se poslední dobou cítím nějak divně, jaký zažívací potíže, ale nic snad vážnýho, snad to přejde. Před týdnem bylo mimčo na UZ OK, tak snad to tak fakt je. Už má 1700g a je hlavičkou dolů.
Lukin nevím, jak dalece vnímá to, že bude mít brášku, že tady bude miminko, když mi nic neřekne... ☹ Ale říkám mu, když jsme většinou sami a je chvilka klidu a tulíme se, že s náma tady bráška bude, že bude malej, že ho budeme vozit v kočárku, že bude spát v postýlce, pak jak bude trošku větší, že si s ním bude hrát, a přirovnávám ho k mé neteřince, tu si Lukin pamatuje, když byla miminko, ukazujeme si fotky, jak byl on miminko a říkám mu, že takovej bude taky bráška, tak malej... no stejně neovlivním to, jak se pak bude chovat, až tady fakt bráška bude, ale v rámci možností se snažím mu o tom říct co nejvíc, blbý je, že prostě nevím, jestli mi rozumí a neřekne mi na to nic, no... ☹ Ale brášku přes bříško hladí, mává mu... 🙂

A máš pravdu, ulevilo se mi, hlavně že řekla, že není narušen intelekt a i přesto, že má teď tak málo slov, by se postupně měly přidávat... tak snad to tak opravdu bude. A hlavně největší strašák autismus je pryč, snad jsme se ho definitivně zbavili. Teď čekáme, co ta logopedická třída, příští týden už snad dojde od Kr. zpráva, hned tam s ní do školky naklušu a snad ho vezmou...

@abbie Tak Lukin v 27 měsících už měl obrázky, takže jak jídlo, tak pití ukazoval pomocí obrázků, a předtím ukazoval na kuchyňskou linku, nebo jsem mu pití nachystala vždycky a on si vzal. Horší to bylo s jídlem, protože ukázal na špajzku, kde jsou potraviny a zaboha jsem netušila, co by tak mohl chtít, tak než jsem na to přišla, to byl kolikrát řev... 😝
Teď na jídlo ukazuje gestem, vyplázne jazyk a začne se olizovat, na pití řekne "pe". Učím ho "pi" na pití, ale nějak mu to furt nejde.

lenajsek
21. dub 2013

Teď jsu na řadě s tím mimčem já... 😀