Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
7. čer 2013

@mvmk popravdě já poslední dobou beru věci trochu jinak.. možná to bude trochu znít jako rouhání, ale tisíckrát radši bych měla doma malýho podivína, ale fyzicky naprosto v pořádku, než toto co se nám teď děje 😉 Jako už se pomale směju tomu, jak jsem tu řešila Staníka jako óóbrovský problém - jeho chování v kolektivu, zvláštnosti a nemluvnost..

abbie
7. čer 2013

@mvmk no ono to nie je tak uuplne vsetko, miluje vsetko co svieti, blika, neznasa, ked mam rozpustene vlasy(to je cerstva novinka), vtedy na mna az zuri a ked si ich dam do copu, tak usmev od ucha k uchu a "mamaaaa", niekedy ho nemozem len tak pohladkat, odsunie mi ruku, takych pidi zvlastnosti je viac 😉
a aby som nezabudla, tak nebolo to tak davno, co si rad obzeral ruky 😝 a do roka a pol mal maniu otvarat a zatvarat dvere

kajiszek
7. čer 2013

Ahoj holky, tak jsem zase měla nakupovací 😀 Objednala jsem tedy tu Prvou univerzitu 2, 3 a 4 roky od každýho dva kusy, jedno jsou nálepky, druhý zahrajme si. Ještě jsem na tom eshopu objednala přiřazování protikladů, neb to taky ještě nemáme + logický přiřazování, že třeba na jednom obrázku je někdo, kdo hraje fotbal a na druhým míč atd... Tak jsem zvědavá, jak se s tím navztekáme... Ještě bych potřebovala ty půlený obrázky, už jsme je jednou někde objednala a byly vyprodaný... Jinak LUK a Logico zase příště no... Snad nám tohle chvilku vydrží...

sicinka
8. čer 2013

@dezyre za chvíli bude líp po vyšetření budeš vědět na čem jsi a já doufám že to bude nějaký hypotonie a jediné co budeš muset řešit je zda se Stáník chová hezky v kolektivu nebo zda už by Honzík měl spojovat nebo ne. Prostě v porovnání s tím co řešíš je každý problém malicherný, na druhou stranu je ta záležitost nepřenosná pro každého je obrovský problém, ten který zrovna řeší. Jinak kdyby jsi něco potřebovala tak se ozvi moje nabídka platí.

ivular
8. čer 2013

Holky, nemyslím to zle, ale je to pro mě úleva, když si čtu, že vaše děti se taky nejevily normálně 😅 Včera jsem byla s malým zase na hřišti a zase mi bilo do očí, jaký je mimoň ☹ Dělali jsme bábovky ještě se dvěma holčičkama- cca 1,5r a 2,5r a to je prostě nebe a dudy, když s tím dítětem lze NORMÁLNĚ komunikovat 😝 Mám pocit, že takových holčiček bych mohla mít pět a nebylo by to tak náročné jak s jedním Jeníkem 😝
Závidím @abbie, jak tu řeší detaily, které mi připadají naprosto v normě vzhledem k věku. To Jeník je proti tomu jedna velká chodící podivnost 😠 Jediné, co mě těší je, že nově volá "mámo" a "táto", z čehož jsem paf, protože nejen, že to vyslovuje čistě jako televizní moderátor, ale hlavně je to ve správném tvaru. Ani nevím, jak na ten správný tvar vlastně přišel, protože s MM se tak neoslovujeme, takže příjemné překvapení 🙂

sisstin
autor
8. čer 2013

@sicinka já si jako nemyslim, že dětem od holek není NIC, jako problém tam určitě nějakej je, ale prostě všeho s mírou 😉

abbie
8. čer 2013

@ivular tebe sa zda, ze riesim detaily? Tak mi vymenuj tie vase zvlastnosti, ktore mate, ako mne by vobec nevadilo, keby moje dieta nerobilo babovky na ihrisku vedla dievcatok ...

ivular
8. čer 2013

@sisstin Já bych určitě nechtěla tvrdit, že až na mého Jeníka, jsou tu všichni normoš, to rozhodně ne. Jen jsem včera zase jasně viděla, jak moc je prostě mimo. Taky je mi všelijak, když vidím, jak se ty starší děti baví tím jeho jediným projevem - a sice "mámo, n n n n n .." 😝 Jeník to naštěstí nechápe a směje se s něma, ale myslím, že už pochopil, že třeba na houpačku s ním nechtějí ☹
@dezyre Oproti těm šíleným nápadům vašeho neurologa jsou tyhle podivnosti našich dětí jenom třešinka na dortu, to je jasný 😔

ivular
8. čer 2013

@abbie Jak jsem psala, těžko soudit z pár videí nebo popisů, musely bychom si ty dítka aspoň na pár hodin vyměnit 😉 Ale fakt bych se vsadila, že bys měla pocit, že jsi vyfasovala nejmíň o rok mladší dítě, nikoliv skoro stejné staré jako je tvůj chlapeček 😉

sisstin
autor
8. čer 2013

@ivular Ivčo, kolik je mu přesně, Tygr byl do 27měsíců velkej mimon, a tak do 2,5 celkem mimon....ve třech byl už jen malej mimon 😅 😅 😅

abbie
8. čer 2013

@ivular este stale som nepochopila z coho by mal byt mimon tvoj maly, ale nevadi 😉
ja s malym pracujem doma od jeho 15 mes. a preto je tam kde je, mudry z neba urcite nespadol a mechanicke cinnosti, obzeranie si ruk, neustale pozeranie do svetla atd. to su auti crty a nie detaily!

sisstin
autor
8. čer 2013

@abbie no a taky je to normální chování batolat 😉 auti rysy jsou to u starších dětí, které to mají jako hlavní činnost...každej člověk i děti mají auti rysy, to už jsme tu řešily stokrát, jen u těch autistů je jich natolik a tak jim omezují život, že nemůžou normálně fungovat 😉

sisstin
autor
8. čer 2013

@abbie a děti si do dvou let hrají téměř výhradně mechanicky, nějaká nápodobová hra přichází pomalu až kolem druhého roku dítěte 😉

abbie
8. čer 2013

@sisstin ano, ale so slabsim ocnym kontaktom to az taka sranda nie je 😉

sisstin
autor
8. čer 2013

@abbie slabší oční kontakt má víc dětí, co mají OVR, je to k omezenější komunikaci 😉

ivular
8. čer 2013

@abbie (kromě toho nemluvení) reaguje spíš jen výjimečně na svoje jméno, je posedlý světýlkama a pípáním, zakrývá si uši, "staví" se na hlavičku a pozoruje vše vzhůru nohama, používá moji ruku, třese hlavou (taktéž kvůli efektům), lpí na detailech, tak aby každodenní ritály byly vždy na chlup stejné.. je toho hodně, určitě jsem na spoustu zapomněla 😖
Ale jak říkám, nechci bagatelizovat tvoje obavy.
@sisstin Bude mu 28m 😖 A mimoň je teda pořádný. Kdybych viděla takové dítko a neznala našeho Jeňulu, tak dám prostě ruku do ohně, že je to jasná MR 😠

sisstin
autor
8. čer 2013

@ivular já jsem se taky bála, že bude mít Tygr MR 😉 my byli poprvý u Krejčířový ve 27 měsících a jeho vývoj zhodnotila celkově na 18 měsíců, komunikačně ještě hůř, to bylo na 15měsíců 😉

ivular
8. čer 2013

@abbie Ještě jsem zapomněla, že neumí ani jíst, ani pít ☹ Jídlo přijímá pouze tak, že sedí ve vaničce a lžičkou mu dávám rozmixovanou kašičku. Tekutiny taktéž - pouze když mu je někdo dává po lžičkách. Ze žádného pítka/flašky/hrnku se ani s pomocí nenapije 😔 A i po těch lžičkám mu neustále zaskakuje - tekutina je na něj prostě moc rychlá☹

sisstin
autor
8. čer 2013

@ivular no Tygr asi do 2,5 neuměl pít z ničeho jinýho než z flašky, a to jsem mu ji musela ještě asi minimálně do dvou a čtvrt držet 😝

sisstin
autor
8. čer 2013

@ivular a než nastoupil do školky (3,11roku), tak neuměl jíst lžící, neuměl pít z hrnku, max. si stáhnul tepláky, a dal si na hlavu čepici atd. atd. 😉

abbie
8. čer 2013

baby, ja som sa este vcera dozvedela, ze maly mojej kolegyne ma aspergerov syndrom. som ostava v soku, lebo som s nim par krat bola a je to normalny, bezny chlapec, ktory sa s vami porozprava, brala ho na firemne akcie,chodi do klasickej ZS, uplne v pohode proste. Mna to vcera tak dostalo ... ja teda netusim, ako sa choval ako 2 rocny, ale neviem si predstavit, co bude z mojho, ked z neho je Aspik ☹

abbie
8. čer 2013

@ivular tak to vyzera na celkove oneskorenie vo vyvoji, ale zevraj je to vzdy lepsie, ako ked je ten vyvoj nerovnomerny ...
par pikosiek, ktore si napisala sme mali aj my, vzdy na niecom lipol, istu dobu mal musel mat rovnake cesticky, to ho istou mierou drzi aj dodnes, ale uz si da viac povedat ... este pozorujem, ze jeho CNS je trosku nezrely
rozdiel bol iba v tom, ze nemal nikdy problem s pitim z flasky, alebo slamky a uz zacal jest aj sam lyzicou aj vidlickou, ale j asom ho ucila jest, tak ako mi radila nasa klinicka logopedka, ako keby bol postihnuty vyslovene 😝 postavila som sa za neho a drzala som mu ruku s lyzicou, mala som sledovat tlak jeho ruky, ci ju uz pouziva a zabralo to ... potom ten Karnozin u nas vela spravil

teravo
8. čer 2013

@ivular Ahojky, ja mam teda mladsi dite (deti), ale dost z toho dela muj syn taky, a neco i dcera (oba necelych 16 mesicu). Taky jsem resila auti, nejdriv u dcerky, ktera ma tech problemu hodne (hypotonii, CKP), cvicime vojtu atd., a ona tak doroka fakt malo reagovala na lidi, bylo by to na dlouho, pak u syna, taky vzhledem k par zvlastnostem. Jako jsem presvedcena, za dcera auti urcite neni a myslim ze ani syn, muzu se plest (ono za par mesic tu zas budu zoufale psat, abyste me uklidnili 🙂), maji hezky kontakt, neustale ukazuji a sdilim pozornost a celkove ten kontakt se mi nezda na auti. Nevimvlastne, co uz by tak meli rozumet - neporadite???, ale jako neco rozumi. No a z toho cos psala, tak jsou oba taky posedli pipanm a svetylkama, taky se stavi na hlavicku, aby videli hlavou dolu, hlavne teda syn, tresou hlavou, syn jeste dava oci v sloup- to me ze zacatku trochu vydesilo, ale vidim, ze to dela jen a pouze v jidelni zidli, tzn. Kdyz se nudi, ja proste vidim, ze jen blbne. Ritualy nemame zadne, snad krome plysovych zviratek na spani, ale syn je teda sileny detailista, obcas cumim, ceho si vsimne. Taky casto necim toci a z kocaru zasadne visi tak, aby videl na kolecka...No ja pevne doufam, ze ho to postupne prejde. A mozna dite s OVR to proste prejde pozdejc. Jako syn taky zatim vubec nemluvi, umi par (asi tak 5-7) zvuku zvirat, tot vse. Dcera toho rika o neco vic, ale o moc ne. Ale to sdileni pozornosti (delaji to ted uz hoooodne casto), furt na neco ukazuji, rozumi par vecem, reaguji na jednoduche pokyny, ukazuji detske hricky a treba casti tela, atd. mi proste rika, ze jsou snad ok oba, mozna zacnu resit za chvili rec, ale uvidim.
Jako me ty zvlastnosti taky stresuji a urcite ci starsi dite, tim vic to mamu stresuje, ale treba to fakt delaji nemluvici, cili male deti a holt ty, u kterych je v te reci problem, to delaji dyl...na palici to je, to zas jo.

lenajsek
8. čer 2013

Ahoj, jen nakukuji a ani nedočítám, jen jsem se mrkla na pár videí, co posílala @abbie a s tím očním kontaktem, Lukin ho doteď má slabší, je to teda o hodně lepší než třeba před rokem, ale to jsme poctivě trénovali a trénujeme doteď, u něj je to tou ADHD, což nám řekla i Krejčířová, že on prostě vydrží jen chvilku, má tisíc jiných zájmů, než se upřeně dívat, ale jinak sdílení pozornosti má OK, jen prostě ten oční kontakt není tak silný, jak by měl být a autík není... 😉
A kdybych měla Lukina natáčet u úkolů, tak to by bylo úplně o něčem jiným, než máš Ty na videu, jak mu něco nejde, začne se vztekat, rozhazovat s kartičkama, kostkama a pod... Taky má tisíc divností a největší, která pořád nechce ustoupit, je otevírání a zavírání dveří... 😝 To má prostě v cizím prostředí pořád, nebo když se nudí, tak prostě začne otevírat... nevím, jestli ho to někdy přejde, snad jo, má to už víc jak rok... 😝

@desyre Leni, kdy nastupujete do té nemocnice? Pořád na vás moc myslím! A Staník je veliká šikulka!!!
Lukin nový slovíčka nemá, spíš si pořád něco pro sebe brble, ale že by to byly nová slovíčka, to ne...

Ale už umí pěkně spojit "mama papa", včera babičce do telefonu řekl "baba papa", je to sice úplná pitomost, ale potěší...

Snažím se s ním každý den dělat aspoň něco, včera jsme byli po delší době ba logopedii, nebyla tam naše logopedka, ale záskok a pěkně spolupracoval i u ní, s paní z rané péče už je jeden velkej kamoš, dělá pěkně úkoly i s ní, i ty, které nikdy neviděl, docela se mu daří rozeznávat barvy, zkoušíme i počítání, že by měl poznat čísla a počet do pěti, to ho velice baví... na Ipadu se taky hodně zlepšil, když ho raná péče přiveze, už se mu to líp ovládá a je vidět, že ty úkoly mu jdou líp, i Logico, ale prostě nová slovíčka ne, no ☹ Neverbálně se dorozumívá rukama nohama i s dětma na hřišti, je to sranda, ale zatím to funguje, děti asi chápou, co po nich chce... 😀 Přijde třeba za chlapečkem, že chce, aby se s ním houpal na houpačce (naproti sobě). Loni tohle vůbec neexistovalo, vůbec nechtěl sedět s někým na houpačce. Teď přijde za chlapečkem, strčí do něj prstem, udělá rukama prosím prosím a ukáže na houpačku. A chlapeček jde a houpou se. 😀 Nebo za někým jde, donese balón, ukáže nohou, že chce kopat a jdou kopat.
Snad se k tomu přidají někdy i ta slova...

Holky, omlouvám se, že nedočítám, ale doma mám ještě spoustu restů, co chci dodělat, dokud mám trošku času...

Mějte fajn víkend!

lenajsek
8. čer 2013

Jinak ohledně sebeobsluhy, tak už jsme se dopracovali k natažení tepláků, slipů, když mu držím tričko tak si natáhne tričko, mikinu, zapne zip, konečně si navleče sám i ponožky!
Nově začal splachovat záchod, jde nám to těžko to zmáčknout, tak teď už to ovládá, namydlí si ruce, utře se... to ještě před pár měsíci neexistovalo. Jedině mu nejdou obouvat boty, to budem muset ještě nějak dopilovat... nebo mu snad ze začátku ve školce budou pomáhat.
Jen teda nevím, jestli si ve školce pozná svoje oblečení, učily jste to nějak děti, nebo to děti většinou poznaly?
Zatím školku neřeším, teď řeším příchod malýho na svět... školka bude na řadě pak. Snad to tam nějak zvládne.
V pondělí máme info schůzku organizační, tak jsu zvědavá, co se dozvím. Spolíhám na to, že jsu už v kontaktu s učitelkama té logo třídy, a že se budu pak domlouvat přímo s nimi...

sisstin
autor
8. čer 2013

@lenajsek Tygr šel teda skoro ve 4 a věci si poznal, ale to si poznal i ve 3, naopak na tom lpěl 😅

abbie
8. čer 2013

@sisstin ja som kupila malemu mikinu a nechce ju ani vidiet 😀 otvori komodu a vyberie staru, ktora je mu uz mala

dezyre
8. čer 2013

@sicinka díky moc.. už se mě to krátí, po zítří jedeme ☹

krystalka
8. čer 2013

@lenajsek - tak to je Luky šikovný, že už si umí i zapnout zip, Jiřík šel do školky ve 4,5 (když nepočítám tu miniškolku) a ten zip se naučil až tam, to ostatní už teda uměl. A oblečení si poznal, nijak jsem ho to neučila, jen když jsme do školky dokupovali nějaké nové věci, tak jsem mu to nejdřív nechávala jen mimo školku, aby si na ty věci zvyknul, že jsou jeho a pak jsem mu je teprve dala do školky. Jinak ve školce neměl problém si věci najít, mají každý svojí poličku označenou obrázkem a tam všechno mají, v botníku taky mají označenou poličku, takže si to pořád bral a dával zpátky na to jedno místo. Maximálně jim paní učitelky v zimě dávaly bundy a oteplováky na topení uschnout, ale to si taky poznal...

krystalka
8. čer 2013

@abbie - jj, to známe, Jiříkovi dřív taky dlouho trvalo, než si zvyknul na nějaké nové oblečení, byť by bylo sebekrásnější 😀 , pamatuju si, že jednou jsme po dlouhém přemlouvání a vyjednávání koupili nový klobouček a druhý den mu uletěl v metru do tunelu - jsem si myslela, že mě klepne, když jsme konečně jeden teda vybrali, tak tohle...no ale naštěstí měli v krámě ještě ten samý a dodnes na to vzpomíná, že se klobouček prohání někde v metru 😀 ...a ty scény s nakupováním bot, to bylo taky něco, řval jako na lesy "au, au, to bolí, já nechci, dej to dolů", celá prodejna se za námi otáčela, že tam to dítě mučíme nebo co... 😀 . Naštěstí paní prodavačky to braly v pohodě, už nás pak znaly a naopak se divily a chválily, když to pak jednou poprvé prošlo v klidu 😉 . Přešlo ho to někdy před 4 rokem a teď má naopak nové věci rád a těší se, že si vezme to nové 🙂