Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
9. srp 2013

@mvmk tak je fajn potom, takze psycholo s nou bol spokojny?

ivular
9. srp 2013

@mvmk Ahojky, vzpomínala jsem na vás! Tak jestli ji takhle důkladně prošetřili a všechno v pořádku, tak to je supeeer!!! A ten genetický problém, o kterém jsi mluvila minule, tak ten asi ještě nevyloučili, nebo jo?

ivular
9. srp 2013

@abbie Ahojky. To by byla samozřejmě super zpráva - a v případě tvého synka naprosto nepochybuji, že jde jen o OVŘ, ale u Jeníka pořád váhám. Připadá mi takový hodně jiný než "normální" děti, ale prostě nevím, kam jej zařadit. Fakt mi to dlouho sedělo na tu dysfázii - a lékaři na foniatrii i genetice o ní mluvili jako o hotové věci, i když tehdy byly Jeníkovi jen dva roky. Pokud by to neměla být dysfázie, tak mi v hodně ohledech na něj sedí ta dyspraxie.. Fakt netuším.. Jen prostě vidím, že stoprocentně je u něj něco jinak (a nemám ani na mysli intelekt). Ještě ho třeba může ovlivňovat ta cysta, ale to už opravdu jen spekuluju 😕

abbie
9. srp 2013

@ivular ale to aj mne pripada uplne iny, ako ostatne deti, nieco mi tam chyba,ale neviem co ... no a hlavne mal dost odlisnosti, divnosti atd., keby to bolo len o nerozpravani, tak s nim urcite nebeham po vysetreniach

ivular
9. srp 2013

Holky prosím nevíte, jestli je pro dysfatiky typická namáhavá produkce řeči? Na Jeníkovi jde strašně vidět, jak moc bych chtěl něco říct, ale prostě mu to nejde. Zvlášť když říká dvě nebo tři slova za sebou, tak je to pro něj fakt obtížné. Např. chce říct, že by chtěl pohádku o krtkovi a panu řidiči a řekne: kr-tka-pa-n-a-u-to. Je to pro něj tak namáhavé, že to zní jakoby zadrhával. Nevím jak to popsat, prostě mu to nejde říct plynule. Máte to s dětma taky tak? Nebo kterou poruchu by to připomínalo, nevíte?

cairka
9. srp 2013

@ivular , ja to pripisujem u mojej tomu, že musí viac premýšľať a hľadať vhodné slová, tak tým pádom hovorí tak trhane (Ona je celkovo ako chlap, nedokáže robiť 2 veci naraz 😅 ) . Keď hovorí plynulejšie, tak častejšie trepe hlúposti - zamieňa slová. Napríklad pri futbalovom ihrisku vie povedať trhane "aha, mami hmm hrajú hmmmmmm, ako sa to volá, futbal ." Alebo včera pekne plynulo vykríkla"Aha, mami, tam je hokej" . A to som si teda viackrát všimla, že keď sa snaží viac premýšľať, čo povie, tak povie správne -jšie, ale trhane. Keď hovorí zdanlivo krajšie, robí strašne veľa chýb ako gramatických, tak aj zamieňa slová, buď podobne znejúce, alebo s podobným významom.

Ináč ale zrejme tiež nezapadá ku dysfatikom, začla spájať 2 slová v 27 mesiacoch.

sicinka
9. srp 2013

@ivular Dáda to dělá doted jakmile se jedná o složitější věty a třeba mluví do telefonu tak se mu zhorší výslovnost, někdy se zakoktá nebo opakuje slovo třikrát než dokončí větu má tam spoustu eeee. Když byl mladší dělal to u jednodušších spojení a vět. V principu používal věty co znal a ta spontální řeč byla o řád horší postupně se to zlepšuje ale dokonalé to pořád není. Samozřejmě čím víc dětí je okolo podnětů tak tím se ta řeč taky zhoršuje....

krystalka
9. srp 2013

@ivular - tak pro ty děti s dysfázií je celkově ta řeč namáhavá práce - jednak mají velký problém to slovo správně nebo alespoň přibližně vyslovit, jednat se jim hůře ta slova vybavují, takže jim déle trvá, než si na ten správný výraz vzpomenou a taky je pro ně velká dřina poskládat ty slova nějak smysluplně za sebou...prostě to, co ostatním dětem jde tak nějak samo sebou, tak pro ně je to obrovská dřina s nejistým výsledkem....

abbie
9. srp 2013

@ivular aj moj namahavo rozprava a casto sa zasekne a zopakuje to x krat a to ani nepisem o tom, ako nezrozumitelne pre cudzich rozprava, slova sa mu tazsie vybavuju, vidim, ze lapa v pamati, co sa ako vola, presne tak, ako ked si niekto nevie spomenut nejake slovo v cudzom jazyku

krystalka
9. srp 2013

@abbie - Jiříkovi začali rozumět cizí lidé trochu víc až skoro v 5 letech, do té doby jsme toho museli většinu překládat 😉, jako kolem těch 4 se na tom základním domluvil ve školce, ale na žádné velké debaty to nebylo 😉

abbie
9. srp 2013

@krystalka na prekladatelstvo som si uz zvykla 😅

hrusti
10. srp 2013

@mvmk to je fajn, ze jste doma a zvladli jste to. Drzim palce, at jsou vysledky dobre.

@ivular ja si taky myslim, ze je t normalni. Ho,zik ze zacatku zvladal jen 2slabicna slova. Jak bylo slovo delsi, tak z toho udelal nejaky nesrozumitelny nesmysl. I ted kdyz je ve stresu nebo pospicha, tak mu neni kolikrat rozumet 😉

@krystalka Zitra se chystam s detmi do toho Mirakula, tak pak poreferuji 😉 Dstala jsem jeste tip od kamaradky na www.zemeraj.cz. ma to byt nekde u Orliku

krystalka
10. srp 2013

@hrusti - díky, jsem zvědavá, jestli je to tam fakt tak úžasný, jak to z těch fotek vypadá...taky bychom se tam rádi ještě do konce prázdnin podívali, já jsem tenhle víkend celý v práci, tak snad ten příští, to by snad neměla už být ta šílená vedra... a ještě bychom rádi do Kutné Hory, je tam nejdelší bobová dráha u nás a prý druhá nejdelší ve střední Evropě, podle fotek to vypadalo taky fajn, z toho by byl Jiřík nadšený 🙂

ivular
11. srp 2013

@sicinka @krystalka @abbie @hrusti Holky děkuju za reakce. Já už jsem z toho dítka fakt zmatená. Terka popisovala u dysfatiků, že do tří let slova nespojují a pak mají samohláskovou řeč. Jeník spojuje a vyslovuje i souhlásky, ale ta řeč je opravdu strašně namáhavá. Jen nedokážu odhadnout, jestli si ty slova tak těžko vybavuje (jak píše Abbie) nebo jestli se mu spíš tak těžko vyslovují, ale je to zkrátka opak plynulosti 😕
Mimochodem, včera jsem se po dlouhé době viděla se známou, která pracuje jako učitelka v MŠ a narovinu mi řekla, že Jeníka by ze školky vyexpedovali hned druhý den 😔 Já teda vím, že je zoufale nesamostatný a teď žádná školka nehrozí, ale když jsem to tak slyšela od ní, tak mi to teda opět na optimismu nepřidalo 😔 Sice říkala, že je znát, jak se o všechno zajímá, vše sleduje, apod. ale zároveň dodala, že si myslí, že na školku nebude zralý ani za rok ale spíš až za dva 😔

mvmk
11. srp 2013

@abbie
@ivular pisu az ted, kdyz nechate 2 kluky Doma samotne, tak se musi nejdriv domacnost dat dohoromady 😝 dekuji za optani, pan psych. byl spokojeny, dg. nam ponechal, mame samozrejmne narusenou jak expresivni ale i receptivni slozku, s tim, ze pan dr. je toho nazoru, ze vse zavazne stezuje dyspraxie v kombinaci s dvojjazycnym prostredim 😝 a jako tresnicku na dortu mame jeste podezreni na poruchu pozornosti, to jen abychom se nenudily 😠 za pul roku bude rediagnostika. U divenek jsou ty projevy vetsinou v jemnych nuancich a zasahuji vetsinou vice slozek, sice je divka potom postizena mirneji nez chlapecek, ale nechame se prekvapit 😉

mvmk
11. srp 2013

@ivular Ja jsem se ptala take, jestli dysfatici do 3 let nespojuji, tak opravdu ta valna vetsina zacina dvojslovna spojni az nekdy po 3 roku, ale neni to vylouceno, divky s dysfazii zacinaji vetsinou spojovat drive a i exprese postupuje pote rychleji, pac jejich mozek je jaksi vybaven k univerzalnosti. 😉 Proto pan dr. uvazoval spise nad OVR s mirne narusenou receptivni slozkou, a chce se na nas podivat asi za 4 mesice aby se mohla cela situace optimalne vyhodnotit 😕 Nevim ale jak to chce udelat, pac to byl pan profesor v duchodu, ktery zastupoval dovolene. Tak ze ji pravdepodobne uvidi zase nejaky psy. XY a bude si delat obrazek v porovnani s nejakou zpravou 😠

sisstin
autor
11. srp 2013

@ivular tak u dyspraxie právě jim to nejde "z huby ven". Jinak Tygr to měl ze začátku taky, že prostě řekl třeba tříslovnou větu, ale rychlostí to bylo, jak kdyby řekl tři samostatná slova s pauzama, ale to pak celkem rychle vymizelo, a naopak začal mluvit bleskovou rychlostí 😅

ivular
11. srp 2013

@mvmk Ale tak celkově jste se nedozvěděli nic zásadně horšího, takže nakonec dobrý ne? Já mám pocit, že s Jeníkem to budeme mít podobně - že to bude dyspraxie s OVŘ (přičemž OVŘ se s dyspraxií pojí v drtivé většině případů). Jenom teda u vás je situace zhoršená tou dvojjazyčností (jak jsi psala), takže malá je na tom vlastně "objektivně" mnohem líp 😉

ivular
11. srp 2013

@sisstin Vidíš, já složitě přemýšlím jak tu namáhavost popsat a ty jsi na to kápla přesně - prostě mu to nejde z huby ven 😅

mvmk
11. srp 2013

@ivular
@sisstin no uplne presny popis, proste to nejde z huby ven 😉
Zasadniho jsme se nedozvedely opravdu nic. MRI EEG EMG vsechno v poradku, EMG bylo teda dost horor, mala vriskala jako kdyz ji na noze berou drzely jsme ji ve 3, byla uplne utopena ve vlastnim potu, tak ze docela stres 😒 Jinak chteli jeste udelat ten rozbor liqioru, ale ja jsem tu lumbalni punkci nedala, protoze mimo toho Glut defektu pripadaji jeste dve moznosti a ty stejne nelze zadnou lecbou ovlivnit, tak proc bych ji trapila nanovo. I tak ten tyden dal male docela zabrat 😝

sisstin
autor
11. srp 2013

jinak tábor mám za sebou, Tygr to zvládnul naprosto suprově 🙂 jedl, chodil odpočívat po o, všeho se zúčastnil atd. Prostě super, fakt vůbec nepůsobil jako mimon. Byly tam teda děti mladší, pětiletá tam byla jen jedna, jinak 4letý většinou, ale i tak, mám prostě radost 🙂

angelot89
11. srp 2013

Ahojky, malá byla strašně opožděná v chození, i díky dětské, já jako laik jsem jen mohla remcat a udělala ze mě hysterku.
Nyní už jí jsou 3,5 roků. A je to naše relativně zdravá princezna. Obávám se, že v později bude mít problémy i se zády. Děláme si srandu, že když dlouho nechodila, tak si to vynahradila mluvením 🙂.
Ještě trošku mimo. Maminky co mají trošku náročnější dítka ADHD. Tak jsem před pár lety viděla dokument. Velikou chybou je dítku cpát barevnou chemii ( bonbony, atd. ). Přejděte s ním pokud možno na racionální stravu, omezit éčka. Po vynechání toho hnusu se děcka rapidně zlepšila. Tyhle dobroty najdete třeba ve skittles a dalších. Snad mě tu neukamenujete. Ale opravdu věřím, že dnešní strava může z velké části za mnoho problémů. Jsem proto, když se na cig. krabičkách píše, že kouření škodí zdraví. Ať to napíšou i na potraviny, které jsou napuštěné.

cairka
11. srp 2013

@mvmk , celkom fajn ste obstáli 🙂 Len by ma zaujímalo, ako u trojročnej prišiel na poruchu pozornosti. Ja mám u malej tiež podozrenie (bez hyperaktivity), ale teda pamätám si, že podozrenie som mala aj u staršej, keď bola v tomto veku (u nej teda na klasické ADHD 😝 ) . Ja fakt, že u malej vidím veci, ktoré u staršej neboli, okrem teda tej ľahkej rozptýliteľnosti okolím je tam toho viac...napríklad dodnes sa neoblečie, ak nad ňou nestojím a nevraciam ju k tomu...jedáva strašne dlho, X krát za jedlo vyskočí k oknu, lebo niečo začuje (napríklad dnes jedla JOGURT 46 minút - aj to len preto, že vždy, keď už mi došla trpezlivosť som ju upozornila, že má jesť, ináč pri ňom sedí asi doteraz 😝 a čo vidím ako najväčší problém a rozdiel v tej pozornosti od staršej, je, že keď ju raz niečo vyruší, tak v tej sekunde zabudne, čo robila...Staršia aj doteraz, keď sa aj niečim vyruší, tak po upozornení sa vráti do tej činnosti, ktorú robila pred vyrušením. Ale teda stále som si hovorila, že sa to ešte môže upraviť, že u trojročných sa ešte tá porucha pozornosti nedá určiť definitívne 😅 Hoci dobre, v podstate ju asi už môžme radiť k 4ročným, má k nim bližšie vekovo 😅
@angelot89 , čiastočne súhlasím. Nemyslím si, že to spôsobuje dané problémy, ale áno, ak sa u dieťaťa prejavili takéto problémy, tak je reálne, že ich zhoršujú - napríklad tie prejavy hyperaktivity

mvmk
11. srp 2013

@cairka no ja jsem psala, ze je tam podezreni 😉 , prave ze ona take velmi lehce odpoutava pozornost, dela ji velky Problem se soustredit na danou cinnost, a hlavne slovni upozorneni se musi velmi striktne vyzadovat aby si ho vyslechla 😝 Tam je trochu znat, ze to porozumeni neni uplne standartni 😒 Ale tak v porovnani s problemama jinych co jsem tam videla jsme jeste na Tom velice dobre, asi bych mela byt spokojena s tim co mam. Horsi to muze byt vzdycky 😝

mvmk
11. srp 2013

@cairka Co jsem ale tak nejak pochytila, tak tvoje malinka bere antiepileptika. A to dost hodne ovlivnuje celkovy vyvoj, a chovani ditete 😉

cairka
11. srp 2013

@mvmk , aj tak je to super, že takto s vami riešia, aj teraz tá nemocnica, aj predtým čo chodila do toho centra....tu ma má každý za blázna, lebo aj podľa neurologičky som hysterka, keď upozorňujem, že viac ako 3apol ročné dieťa si nie je schopné zapamätať krátku básničku...lebo mám prehnané nároky 🙄 predpokladám, že keby som si neriešila po svojej línii, mimo neurologičky, tak by mi za rok, za dva niekto vynadal, že kde som bola doteraz 😝

cairka
11. srp 2013

@mvmk , hej, veď toto je ďalší aspekt, že čo sú lieky a čo je ozaj problém... a možno práve preto by ju mohli preklepnúť lepšie...

abbie
11. srp 2013

@ivular no ako pardon, ale 2,5 rocne dieta este ani v skolke nemusi byt a nemusi byt ani samostatne, kopa deti sa v tomto veku nevie najest, obliect, vyzliect a to su tabulkove deti ... sukromna skolka by ho zobrala a statna kvoli veku nie, tak neviem odkial by mali vyrazit 😅

krystalka
11. srp 2013

@mvmk
@cairka - k té poruše pozornosti - myslím, že ve 3 letech je ještě docela brzy dělat nějaké závěry, já mám na ní podezření u Jiříka už nějakou dobu, ale jemu už bude začátkem září 5 a půl, tam mi to už moc v pohodě nepřijde....ale i tak mi jak logopedka, tak i psycholožka říkaly, že to u něj může být ještě nevyzrálá nervová soustava, že se ještě uvidí...no, nicméně mám pocit, že u něj tam ta porucha fakt bude 😒 . Protože u nás je to přesně jak píšete - velmi lehce odpoutává pozornost, velmi ho vyčerpává, když se má pár minut soustředit jen na jednu danou činnost - když je to něco, co ho zrovna moc nebaví, tak to je úplně katastrofa....pokud mu dávám nějaký pokyn, co a jak má udělat, tak na něj někdy musím promluvit i víckrát a počkat až se dívá přímo na mne a vidím, že mne vnímá...no a stejně, když má něco chvíli dělat samostatně - oblíkání, mytí, jídlo, kreslení...cokoli, tak po chvilce přijdu a on buď dělá něco úplně jiného a nebo jen tak sedí a kouká "do blba" 😉 . Takže většinou, když potřebuju, aby něco udělal hned a rychle, tak u něj pořád musím být a tu pozornost mu vracet zpátky, nebo ráno, když procházím po bytě a chystáme se ven, tak mu pořád připomínat - dojez to, oblíkej se, už máš vyčištěné zuby apod.... No a hlavně to jídlo, to je u nás taky děs - jako on teď už jí krásně, jí prakticky všechno, od všeho aspoň ochutná - o tom jsem si ještě nedávno mohla nechat jen zdát, teď už jí i krásně příborem...ale je to schopný jíst klidně hodinu, už to má dávno studené - to mu vůbec nevadí...při jídle má na práci spoustu věcí okolo, cokoli je na stole, tak si s tím hraje, přendavá to, někdy i poráží 😒 - prostírání, skleničky, lahev od piva, otvírák, váza s kytkou...cokoli je dost dobré, jen aby se nemusel soustředit jen na to jídlo 😠 .
Jako u 3letého dítěte je podle mne tohle všechno ještě v pohodě, v 5,5 už mi to fakt přijde jako problém...