Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
28. srp 2013

@ivular ja som sa ho nedavno opytala, ci uz sa konecne ide obliect a on ze "mozno ano" 😀

krystalka
28. srp 2013

@mvmk - tak u vás mi to fakt jen na OVR taky nepřijde, tipovala bych smíšenou dysfázii, ale nevím... Jinak Jiřík má "jen" expresívní dysfázii a ve třech letech mu byla nějaká minulost a přítomnost ukradená, to málo co říkal, bylo buď v přítomném čase, ale mnohem častěji jen v infinitivu a co bylo nebo bude, to nijak nerozlišoval..., jinak on s porozuměním problém neměl.... Ale u vás by to fakt chtělo udělat vyšetření tady a v tom jazyce, který ovládá líp, bohužel ta dvojjazyčnost jí to všechno hodně ztěžuje....a jak jsi psala, že ty to vidíš objektivně, tak já si myslím, že my maminky to asi nikdy nemůžeme vidět dostatečně objektivně, protože jde o naše děti 😉 - někdo je spíš pesimista, tak to vidí černěji a někdo zase optimista a kouká na to z té lepší stránky, ale vždycky je dobrý pohled nějaké nezainteresované osoby-odborníka, už kolikrát se mi stalo, že jsem jim pak musela dát za pravdu, že jsem to viděla zkresleně...

mvmk
28. srp 2013

@abbie ja to s ni rozebirala ale dost dlouho, nebylo to takove to zkratkovite ne. Ale ona vylozene stala na svem. Emma ne essen Emma nic Papat atd. 😝

krystalka
28. srp 2013

@abbie - přesně, to děti fakt dělají, Jiřík to taky dělal dost dlouho, že odpovídal úplně jinak, než byla skutečnost 😉 , teda dělá to i dneska, ale to už je čistě účelové - jako, že po mně třeba chce gumového medvídka a když mu říkám, že už dneska měl, tak mi do očí tvrdí, že vůbec žádného ještě neměl 😀 - ale to už je fakt jako něco jiného....ale když byl menší, tak to dělal přesně jako tvůj malý...

krystalka
28. srp 2013

@abbie - tak na podobnou otázku mi posledně Jiřík řekl, že on si to ještě rozhodne 😀

mvmk
28. srp 2013

@krystalka ja si take myslim, ze pan Doktor se nechal zjevne ovlivnit jejim zjevem a chovanim 😝 U ni je vzdy nutnost ji parkrat videt. Ona me totiz prijde ze je docela vychytrala, ona uz hodne veci dokaze vydedukovat aniz by Jim 100% rozumela. 😝 A pac ona docela Rada muzsky a hlavne starsi, tak ona s nim potom docela laskovala a posilala mu pusinky na rozloucenou. A ten si urcitem myslel, koukej blazniva zenska tady z ditete udela autistu a nevim co a pritom se muze radovat, ze ma zdrave dite 🙄

abbie
28. srp 2013

@krystalka pri zmiesanej by predsa rozumela ovela menej ako rozumie a jej slovna zasoba by nebola taka aka je ... pri cistej receptivnej by mohl mat taku zasobu, ale tu nema

mvmk
28. srp 2013

@abbie ja se docela bojim, ze to porozumeni se u ni neda do detailu vytestovat, ja jsem si vsimla, ze ona ma neuveritelnou pamet, ona si perfektne dokaze zafiksovat veci hned na poprve 😕 , kdyz s ni pujdu na piskoviste a ona nekam polozi treba blbej kaminek a vratim se tam za pul roku tak ho bude exaktne na Tom samem miste hledat a bude se ho dozadovat 😅 A to same kdyz se ji na neco ptam tak ona si to zapamatuje inklusivne odpoved a uz to nezapomene, ale jestli tomu funkcne rozumi ja opravdu nevim. Treba dnes mam pocit, ze zase nerozumi vubec nic 😝

abbie
28. srp 2013

@mvmk a nezda sa ti skor, ze by v tom mohla mat prsty porucha pozornosti? ta ma nasledne potom suvis s ovr

mvmk
28. srp 2013

@abbie ja nevim, ale treba jen to ze uz jsem byla asi u 5 ti ruznych odborniku 🤐 a jasne jsem videla, ze oni take jako nejsou z male uplne chytri. 😅

sisstin
autor
28. srp 2013

@mvmk ale já netvrdim, že ji nic není, to by mluvila že...jenom mi přijde, že všechno vidíš strašně tragicky. Tygr měl ve 3 letech 10slov, o takových větách, co ti říká malá, jsem si mohla nechat těžce zdát. Jako jestli bude mít dysfázii, tak určitě nějakou lehčí, páč to není zrovna obvyklý, aby dysfatik tvořil věty před třetím rokem 😉

krystalka
28. srp 2013

@abbie - hmm, to je fakt, ale když ono se to takhle na dálku zase těžko posuzuje, jak moc rozumí, nebo nerozumí...

@mvmk - možná i ta porucha pozornosti, jak píše abbie, by v tom nějakou roli taky hrát mohla...Jiřík mi taky na nějakou otázku občas odpoví jen "co?" plus nechápavý pohled a přitom vím, že rozumí dobře, ale absolutně se nesoustředil na to, co říkám, takže ve finále to by to na někoho z venku mohlo taky působit, že nerozumí...řešili jsme tohle ze začátku ve školce - na něco se ho ptali a on vůbec nevěděl na co, nebo jak má zareagovat, co má udělat...takže taky měli podezření, jestli jim vůbec rozumí - nakonec se ukázalo, že rozumí i slyší dobře, ale jde to prostě kolem něj, on se buď prostě zaměří na něco jiného a zbytek přestává vnímat a nebo vypíná úplně a prostě se na chvíli "zamyslí"...

krystalka
28. srp 2013

@sisstin - no jo, to je fakt, ona už vlastně skládá docela dlouhé věty...Jiřík ve 3,5 spojoval teprve 2 slova... možná že tam třeba dělá paseku nějaká ta porucha pozornosti v kombinaci s tou dvojjazyčností? Jako když si představím, že Jiřík s jeho pozorností by měl ještě přepínat mezi dvěma jazyky, tak to jako fakt nevím jak by vypadalo...

mvmk
28. srp 2013

@krystalka ona neprepina, podle Meho to kombinuje hezky dohromady a tim vyjadri co chce. Ted ma 3 ,1 roku. Ale 2 slovna spojeni tvorila uz pred 2 rokem. Pokud treba Mama Haji se da za 2 slovna spojeni pocitat 😖
Nema nekdo zkusenost s tou Junkovou, ja mam docela Problem, ze tim jak jsem omezena jen na synovo prazdniny, a prakticky v jinych terminech nemuzu prijet, tak je to vzdy docela velka komplikace se nekde v Cechach domoct nejakeho terminu 😝

mvmk
28. srp 2013

@sisstin Mne uz napada, ze je treba fakt jen nejak mentalne zaostala a tim padem jeji rec odpovida jejimu stavu 😒

krystalka
28. srp 2013

@mvmk - no, já jsem to s tím přepínáním asi špatně vyjádřila, prostě jsem myslela, že se musí orientovat ve dvou jazycích...jinak právě to "máma hají" opravdu je dvouslovné spojení a přesně tohle spojení byl Jiřík schopný dát dohromady až ve 3,5 letech 😉 a kdybys ho slyšela, jak mele teď, hlavně ty jeho neskutečný hlášky, když hrajeme Člověče nezlob se - třeba se figurkou dostal těsně před mojí a povídá mi "á jéé, teď jsem v nebezpečný zóně, rychle pryč"(jako že bych ho mohla vyhodit), nebo "no a tobě teď padne kytička a já jsem v háji" 😀 - ujišťuju tě, že v jeho 3 letech bych si ani ve snu nedokázala představit, že povede jednou takovéhle proslovy 🙂 , jinak té Junkové chci v nejbližší době volat a objednat se, tak jsem taky zvědavá, jak dlouho budeme čekat...

margareta76
28. srp 2013

Ja by som sa vas rada spytala, na taku to vec (minule sme sa o tom bavili s manzelom a neprisli sme k ziadnemu zaveru). Najstarsi syn (5,3 roka - expr.dysfazia); do cca 3,5 roka pouzival na komunikaciu hlavne svoj vlastny jazyk a par normalnych slov. Dieta s takouto diagnozou netvori suvetia cca do 3 rokov. Ale on tou svojou hatlaninou, nie zeby netvoril suvetia on dokazal "rozpravat" dlhe a dlhe pribehy 😉 nikto mu sice nerozumel, ale on len "rozpraval, rozpraval a rozpraval..." V tomto pripade sa potom asi nerata to, ze dieta s expr.dysfaziou netvori suvetia do 3 rokov. Mysli sa asi iba ako-tak zrozumitelna rec 😉

mvmk
28. srp 2013

@krystalka ona na Tom dvouslovnem spojeni typu Mama Haji zustala ale stat skoro trictvrte roku 😝 a jinak se skoro nic nedelo, a jo jeji vlastni hatlamatilku ma taky porad 😝 😖

krystalka
28. srp 2013

@margareta76 - já myslím, že pokud používal nějaké "svoje" výrazy, ale měly pořád stejný význam pro tu danou věc, tak by se to asi počítat dalo...ale nevím...Jiřík začal teprve ve 3,5 spojovat 2 slova, nějaké delší věty až hodně po 4.roce, delší souvětí až dost po 4,5 letech...ale "svoje" slova měl od začátku, ale měly právě pokaždé stejný význam, takže mi na logopedii říkali, že se to dá považovat za slovo, pokud to používá pokaždé pro tu samou věc...i když tomu nikdo cizí nerozumí 😉

abbie
28. srp 2013

@mvmk keby bola mentalne zaostala, tak by napr. nevedela priradit rovnaky obrazok, alebo jeho tien

mvmk
28. srp 2013

@margareta76
@krystalka to je presne to co mala nema, ona kdyz spusti tu hatlamatilku, tak je to vylozene jen nejaka imitace mluveni, ale nema naprosto zadny vyznam 😒

krystalka
28. srp 2013

@mvmk - no, to se bohužel někdy stane, že se takhle zaseknou a delší dobu se nepohnou z místa 😒 , víš jak já byla taky na nervy, když od 3 let do 3,5 přidal jen 4 nová slova? Ne spojení, ale fakt jen 4 jednotlivá srozumitelná slova - za půl roku!

mvmk
28. srp 2013

@abbie to si ja treba nemyslim, prirazovani obrazku nebo stinu je pouze vizualni rozlisovani a jestli to vypovi jak na Tom dite mentalne je? 😕

abbie
28. srp 2013

@mvmk no deti s lahkou MR s tym maju dost problem

margareta76
28. srp 2013

@krystalka: Ano, to on mal tak; jeho vlastne slova mali stále rovnaky vyznam pre danu vec a samozrejme nikto okrem nas mu nerozumel 🙂 Aj ked teraz ma napadlo, ze velakrat jeho veta bola nieco taketo - hatlanina...ddddd...hatlanina......ddddd....mama......ddddd....hatlanina....tata. A takto rozpraval cele hodiny, cele dni 🙂

krystalka
28. srp 2013

@margareta76 - jo, to on to taky prokládal různými zvuky a nezopakovatelnými shluky hlásek 🙂 . Jinak ještě nedávno dokázal vytvořit z některých slov takovou zkomoleninu, že jsem to měla problém vůbec po něm zopakovat . Jinak třeba adumanka byla fotobuňka a včera mě dostal jeho výrok, že to bude mit codybup 😀

martuulka
28. srp 2013

Holky, v pondělí jdeme poprvé k Baslíkovi, jak takové první vyšetření probíhá? Já se bojím, že bude M. celou dobu jen mlčet.

margareta76
28. srp 2013

@krystalka: Uuuuuzasneeee slovo - codybup 😀 😀 😀

sicinka
28. srp 2013

Dáda s oblibou na otázku proč odpovídal coooooo? Pak se z toho stalo protože nšco a pak teprve se proč zeptal sám. Jinak OVŘ s opožděnou receptivní složkou mšl asi on, včetně té super paměti. Třeba puzzle z 48 dílků stavěl jen po paměti, hledal místa kde byl před rokem, pamatoval si kdo mu co dal před rokem. Co je zajímavé od doby co mluví a rozumí normálně tak geniální pamět vymizela, pomatuje si jen blbosti jako většina dětí okolo. Mám i několik teorii proč to tak je bylo, ale beru to že to zmizelo s jinýma podivnostmi 🙂

ivular
28. srp 2013

@mvmk Míšo, ještě k tomu dvojjazyčnému prostředí - psala jsem to už někomu na FB, ale tam asi nechodíš. Slyšela jsem dr. Koukolíka mluvit na toto téma a vysvětloval, že dítěti to nečiní potíže pouze v případě, že jedna osoba mluví VŽDY zásadně jen jedním jazykem - např. maminka výhradně česky, sourozenec výhradně česky, tatínek výhradně německy - což, jestli dobře chápu, u vás není. Pak prý to může ten vývoj řeči výrazně zbržďovat, resp. prohlubovat OVŘ. Nicméně pořád zústává jenom otázkou času, kdy dítku naskočí oba jazyky 😉
A taky mě napadlo, jak je na tom s jazyky a vůbec s intelektem váš syn? Není třeba právě na ně nadaný, tudíž se s dvojjazyčným prostředí popral relativně snadno a Ty teď máš zkreslenou představu o tom, co je v takovém případě "normální tempo" vývoje řeči?