Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

christianac
31. říj 2013

@mvmk já malé ve dvou letech taky diagnostikovala PAS 😀 točila se dokola, oční kontakt nič moc, nereagovala na jméno... Podle tabulek tomu fakt odpovídala, teď se tomu musím smát, protože autistka taky není. Někde jsem četla, že skoro každé dítě si prochází takovou autistickou fází.

Já vím, že to bude ještě hodně těžké. Teď ji učím ukazovat a to je taky velice záživné 😀

mvmk
31. říj 2013

@christianac a Kolik je male 😅

christianac
31. říj 2013

@mvmk 2 roky a 9 měsíců 😉

mvmk
31. říj 2013

@christianac ona jeste neukazuje? Nevim, jestli jsem to dobre cetla 😅

christianac
31. říj 2013

no moc neukazuje, jen když se vztekne, tak ukáže na danou věc. Třeba v knížkách vůbec neukazuje, ale teď jsem ji naučila krtečka a sluníčko, tak když řeknu, kde je krteček, tak ho ukáže. Nic moc, já vím 😢
@mvmk

bosorka37
31. říj 2013

@christianac Já mám takového chlapečka, 25 měsíců, zažádala jsem teď o příspěvek na péči a v úterý u nás byly paní na šetření. Teď prý mají 3 měsíce na to, aby rozhodl posudkový lékař. Tak pak dám vědět, zda jsme něco dostali či ne.... 🙂

bosorka37
31. říj 2013

@christianac @lenuskin holky, mě chlapeček taky pořád třepotá rukama - když má radost zejména. Teď jak jsem tu měla to šetření kvůli příspěvku na péči, tak se díval na krtečka a vůbec si nevšiml, že mu do obýváku přišly 2 cizí paní a že tam s ním půl hodiny jsou. Jen si třepal rukama u krtečka, jak z něj měl radost..... to mě fakt dostal.... tak jsem opravdu zvědavá, jak ho zhodnotí....

bosorka37
31. říj 2013

@mvmk a prosím pro jak staré děti je ABA???

bosorka37
31. říj 2013

@christianac a prosím, jak jsi to dokázala???? já se snažím, ale malej pořád neukazuje nic na pokyn.... ☹ budu vděčná i za krtečka a sluničko 😀

ivular
31. říj 2013

@sicinka @mvmk @christianac @lenuskin @bosorka37
Holky tragickou hrubou motoriku a třepotání rukama máme taky ☹ Ale syn ty tělesné projevy má celkově zoufalé. Zatímco v jeho věku už děti dokáží napodobit různá zvířátka (ptáček, káčátko, apod.) on zvládne jen to třepotání a dupání nohama při projevu radosti či zlosti - prostě jediný univerzální projev. I proto působí minimálně o rok mladší - i jej tak všichni tipují. Teď co s ním chodím to té školkové přípravky mi ta jeho podivná motorika fakt bije do očí ☹ Kognitivní funkce a porozumění má přitom v normě.
Nedalo mi to googlila jsem ze všech sil a našla Poruchu vnímání tělesného schématu. Je to podobné jako dyspraxie, ale narozdíl od ní je to spíš o hrubé motorice a dle popisu to na našeho Jeníka sedne jako hrnec na zadel. Nejlepší terapií je v těchto případech prý ergoterapie, tak sbírám odvahu začít něco v tomto směru konat.

christianac
31. říj 2013

Holky já vám za chvilku odepíšu, za chvilku má přijít ta paní ze sociálky, tak na nás myslete 😉
@ivular
@bosorka37

sicinka
31. říj 2013

Tak s třepáním vám neporadím Dáda nikdy netřepotal ani nestavěl do řad, na druhou stranu z toho seznamu autistických projevů, měl téměř ten zbytek a autista není. Oni se fakt mohou změnit poměrně rychle a předvídat ho nelze. Dneska na logo pochvala mluví krásně, spolupracuje, plní úkoly dle zadání .- prý je jeden z nejšikovnějších co tam má. No ale pochlubila jsem se jí že to vždy tak slavné nebylo 🙂

sicinka
31. říj 2013

@ivular já se vámi někdy musím potkat, mě by zajímalo jak se to vlastně vypadá. Protože on rozumí, mluví takže max. ovř jediný problém je motorika a nemůže mít narušené nějaké centrum rovnováhy nebo něco takového fyzického? Jinak se za tu dobu co píšeš hodně zlepšil, třeba dožene i tu motoriku 🙂 Jinak Dáda působí taky pořád jako o rok mladší a motoricky na tom byl vždy skvěle, tohle je dost i o fyziologii těla a chování.

sicinka
31. říj 2013

Jo a k vitamínům já dávala EYE Q a pak ten rybí tuk s přichutí pomeranče, aktuálně dostává rybí tuk z DM jsou to kapsle asi za 80 Kč a mají vysoký obsah těch účinných látek. U nás rybí tuk trochu pomáhá, u toho eye Q jsem viděla výsledek za tři dny ale pak už se to tolik nezlepšovalo. Dokonce pokud začne mít nějaké super protivné období nasadím na večeři tuňáka v oleji a během týdne se srovná. U různých vitamínů řady B jsem neviděla účinek, stejně jako u homeopatik (ale na ty nevěřím zkusila jsem to a to mám z toho 🙂

lenuskin
31. říj 2013

@christianac Na paní z rané péče teprve čekám, ráda si nechám poradit, protože nevím, jak na něj . Jsem už uopakovaná , naukazovaná až do smrti a nic nezabírá. ☹

lenuskin
31. říj 2013

@bosorka37 jako když vidím Kubu, u Krtečka taky uplně v tranzu a třepe a třepe, příšerný pohled

lenuskin
31. říj 2013

@ivular Naprosto přesně. Jen třepotání a dupy , dupy. Venku chodí jen sem a tam a tam a sem. Občas na písek, občas na klouzačku. A ještě je ta jeho chůze taková fakt nejistá, pořád působí jako kdyby teprve nedávno začal chodit.Přitom tak rád chodí pěšky, ujde už kus, jde hezky za ruku, takže trénink je, ale je to určitě v té jeho celkové nevyzrálosti.

bosorka37
31. říj 2013

@lenuskin mě třeba Ondra za ruku vůbec nechce chodit. Musím s ním chodit na kšírkách, je schopen vejít před jedoucí auto, nabořit do lidí, co jdou proti němu.... ☹

lenuskin
31. říj 2013

@bosorka37 Prosím tě, jen ze zvědavosti, protože mě to taky čeká. To jako přijdou úřednice ze sociálky a jen tak vizuálně hodnotí, jestli dítě potřebuje příspěvek nebo ne? To jsou nějaké odbornice nebo jen ouřadové.

sisstin
autor
31. říj 2013

@lenuskin přijdou k tobě domů a probírají s tebou ty body, dle kterých se PNP hodnotí, čili sebeobsluhu atd. To pak předají posudkovému lékaři, který si pročte všechny zprávy od odborníků + to, co zjistila soc. pracovnice 😉

sisstin
autor
31. říj 2013

@lenuskin prý je nejdůležitější, co napíše pediatr, takže to bych si pohlídala. Musí tam např. být, že potřebuje celodenní dohled atd. 😉

sisstin
autor
31. říj 2013

@lenuskin takže si ty body pročti (najdeš na netu), a přesně řekni, proč ten a ten bod nezvládá. A musí ho zvládnout sám bez pomoci, jenže právě je problém u těch dětí do tří let, že ani mnohdy zdravé děti spoustu věcí bez pomoci nezvládnou, tudíž tobě ten bod jako nesplněný neuznaj 😉

christianac
31. říj 2013

Holky, tak už to máme za sebou, paní byla příjemná a docela jsme i pokecaly. Teď prý hodně záleží na pediatrovi, co napíše do posudku.

@bosorka37 ta ABA terapie je prý nejvhodnější pro děti mezi 2 a 5 rokem, tady je odkaz http://www.aut-centrum.cz/autismus/proc-aba-/
A k tomu ukazování, je to boj, ale chce se to obrnit trpělivostí a prostě to dítě donutit, já vždycky vezmu její ukazováček a ukazuju a říkám dokola - sluníčko nebo krteček. Pak se ji zeptám, kde to je a ona to ukáže, ale ne pořád. Třeba to sluníčko jsem namalovala na papír a nalepila na zeď a říkala jsem - jééé to je sluníčko a zase jsem ji vedla a nutila, aby ho ukázala a mělo to úspěch 😉

@ivular malá taky nenapodubuje zvířátka, jó když se hodně zadaří a má svůj den, tak řekne mňau.

christianac
31. říj 2013

@lenuskin já mám teď tu návštěvu čerstvě za sebou. Ptala se mě jestli se sama nají, obleče, dojde na toaletu, svleče.

sisstin
autor
31. říj 2013

ale mělo by to teď být nově víc dostupné pro autíky, že bude přímo autistická škála pro PNP, páč autíci na tom bývají též hodně tracení. Bohužel pro poruchy komunikace je to furt na prdlačku velkou 😖 já bych někomu přála si zažít, jak mé dítě vůbec nepotřebuje zvýšené nároky finanční, haha, měsíčně za terapie a dojezdy deset tisíc jen to hvízdne atd. Ale jelikož jinak je "normální", tak smolda že 😅 😅 😅

christianac
31. říj 2013

@sisstin a myslíš, že mám nejdřív sama zajít za pediatrem a třeba se s ním nějak domluvit?

sisstin
autor
31. říj 2013

@christianac jj, to je podle mě nejlepší, páč ti pediatři vůbec nevědí, která bije. Je třeba, aby tam konkrétně u vás bylo, že jde o těžkou poruchu komunikace a orientace, že je malá sama sobě nebezpečná např. (vlítne pod auto, neposlechne na příkaz atd.) 😉

christianac
31. říj 2013

@sisstin to máš pravdu a děkuji

lenuskin
31. říj 2013

@sisstin Díky, zkusím to, ale taky s tím moc nepočítám. Ono které dítě do tří let nepotřebuje celodenní dohled. Toník by to beze mě taky nedal a to je o kus dál než Kuba.

lenuskin
31. říj 2013

@christianac Tak Kubík se tak akorát sám nají a to ještě jen pevnou stravu, max jogurt. Jinak nic sám nezvládne.
Dej vědět jak jsi dopadla. A malá je na tom jak v sebeobsluze?