Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
9. led 2013

@dezyre Já byla taky u Vlašína, sice jsem se k němu neobjednávala, ale zrovna jsem šla k němu a ten mi už na NT říkal, že ať se spíš připravíme psychicky na brášku, toho pindíka (pokud to teda byl on) jsem tam viděla zcela zřetelně... tak uvidím toho 1/2, to jdu taky do Prenatalu, ale už ne k Vlašínovi, v tu dobu bude mít dovolenou, ale tak snad tam jsou dobří všichni...
Den s Vojtou a Luckou je soubor úkolů k tomu Logicu Primu, mají víc těch souborů. Mrkni na www.mutabene.cz nebo www.amosek.cz a zadej si Logico Primo, tam Ti vyjedou i ty jednotlivé soubory úkolů.
K Jahnové budu držet palce, druhá návštěva pak bude cca za týden.

@sicinka Já jsem taky dřív teoreticky uvažovala, že u druhého bych si nenechala říct pohlaví, ale nevydržím to, chci radši vědět, co a jak, i kvůli věcem, tak nějak mám radši "jistotu"... 🙂 Moc jsem si přála holčičku i podruhé, ale i kdyby se nám potvrdil kluk, tak jsem šťastná... jednoho už doma máme, tak aspoň vím, do čeho jdeme... 🙂

@desyre Tak nám holt nezbyde než doufat, že naši druzí kluci budou mooc šikovní a komunikativní... 🙂 Jinak je Staník s barvama dobrej, Lukášek začal správně přiřazovat barvy až těsně kolem třetího roku, když jsme to začali trénovat... a taky nepřiřadí všechny stejně, ty co moc nezná, tak tápe...

Dneska Logico docela tragédie, on si s těma čudlama prostě fakt jezdí kam chce ☹ Ale dneska se celkově nesoustředí, snad to zítra bude lepší...

dezyre
9. led 2013

@lenajsek tak pokud ti chlapečka předpověděl Vlašín, tak bych s tím počítala, prý se v 99% neplete .. Ale já jsem šťastná i za chlapa, akorát bude problém s kupováním hraček a oblečení - Kryštůfek bude hrozně šizenej, máme toho po Staníkovi plno.
Já jsem Staníka ty barvy musela taky naučit přiřazovat, zezačátku vůbec nevěděl co po něm chci 😅

dezyre
9. led 2013

Ahoj.. @kajiszek ohledně dysfázie ti nejfundovaněji a nejlíp napíše @sisstin. Každopádně si prohlédni její alba a články, jsou hrozně inspirativní. Já jsem sem do diskuze přišla taky, když měl Staník kolem druhýho roku. Sice rozuměl líp než tvoje dcerka, ale zato z něj nevypadla ani jedna slabika 😉 Určitě se ale koukni k sisstin, i na její blog a uvidíš jaký neskutečný zázrak s Tygrem udělala - a to podle toho jak Tygra popisovala ze začátku, tak byl taky úplně vedle a nerozuměl. Nás ještě diagnóza čeká.. a naopak se modlím za např. vývojovou disfázii, protože se obávám trochu autismu (i když např. oční kontakt naváže, ale to je tak jediné, jinak zbývající auti rysy má)

nelaja
9. led 2013

@kajiszek No, aj ja mam dceru Nelu. 🙂 . V decembri (prosinec) mala tri roky. rečový problém, resp. to, že nerozumie reči sme začali riešiť hneď ako sme si uvedomili problem - t.j. v 21 mesiacoch. Zle reagovala na svoje meno, utekala mi vonku, nevedela sa hrat, oproti detom jej veku - mimon - je moje prve a jedine dieta, takze naplno som si uvedomila pruser, ked som s nou zacala chodit na detsku hudobnu vychovu medzi rovesnikov - bola ako E.T. mimozemstan. presne viem, ze ked sme prvy raz sli na logo vysetrenie, napocitala som cca 15 funkcnych slov. Tiez sme mali obdobie, ze zabudala slovka, pouzivala a po nejakej dobe viac nepouzila. Mohlo to byt tym, ze kapacita slovnej pamate nestacila udrzat to naucene a vytlacili to ine slovka, ktore sa naucila (tak mi to vysvetlila logopedicka). Nehovorenie by som neriesila, myslela som, ze je pomalsia ako vo vsetkom (samostatna chodza napr. v 15 mesiacoch). Ale pruser bol v tom, ze velmi zle reagovala na rec. Pozornost zdialala od cca 20 mesiacov, ale napr. 22 mesacna dostala do ruky svetrik s pokynom zanes ockovi - nedokazala to splnit - musela som za nou ist a tri razy jej to povedat - zla sluchova pamat a pozornost - zabudla pokyn kym prisla z izby na chodbu a nie to este do obyvacky, kde sedel muz. Daj papa babke - dala, vsetkym dokola - skusmo - najprv mne, potom sesternici a na piaty pokus babke. Zacali sme kolecko - vysetrenie institut detskej reci, klinicky psycholog (mala auticrty - napr. v tych 22 mesaicoch zacala chodit po spickach a chodila tak pol roka v kuse, mala silne uzkosti z ludi , zmeny su doteraz problem, ale uz podstatne mensi, ktory nas nevyraduje zo zivota). Od 22 mesaicov chodime klin. logopedicke a za ten cca rok neskutocny skok. Dnes mame 4-5 slovne vety, zlu zrozumitelnpst, slovnu zasobu neratam od 700 slov. Moze mat okolo 800-1000 slov. Slova su este dost agramaticke, diagnozu dodnes nemame uztavorenum akurat mame definitivne vyluceny detsky autizmus. Uvidime, ci tam este nebude asperger, to je otvorene, stale su nejake zvlastnosti vspravani, ale skor si myslim, ze su druhotne, este stale nema celkom porozumenie k veku. Odrazadlo je problem dodnes. Ani logopedicky nie sme uzatvoreni, zrejme ak sa ta gramatika nespravi a ani ta vyslovnost to 4 rokoch, mozno tam bude lahsia dysfazia- o tom by svedcalo aj to nie uplne dobre porozumenie. Mas najvyssi cas na logopeda a klin. psychologa, aby ste veeli, co je za problem a zacali ho riesit.V CR mate aj centrum ranej pece, poradi ti @sisstin, poziciavaju pomocky, mozu prist domov a sledovat dieta v jeho prirodzenom prostredi

kajiszek
9. led 2013

Děkuju moc za odpovědi! Já právě poslední dobou furt něco někde hledám a studuju, ale na Modým koníkovi se nevyznám, takže mě vůbec nenapadlo rozkliknout profil sisstin a hledat tam články, takže díky moc za upozornění! Už jsem něco pročetla a hned příští čtvrtek se s doktorkou domluvím na postupu. Takže pokud by mi říkala, že na logopeda je času dost, nemám se nechat odbýt? Oni mi furt všichni říkají, že je v pohodě, že maluju čerta na zeď, ale podle mě prostě fakt v pohodě není. Kdyby nemluvila, tak bych to neřešila, ale ta její ignorance je podle mě prostě průšvih ☹ Jsem furt čekala a čekala, až jsem narazila právě na článek o vývojový dysfázii a Nelu jsem v tom dost poznala. Jen ta motorika mi přijde, že je u ní celkem v pořádku... Ona je fakt hřišťovej typ, v 16 měsících vylezla na dvoumetrovou skluzavku a jemná motorika jí taky celkem jde. Ale třeba vložit dřevěný zvířátko na určený místo neumí a nenechá si ani poradit, že jí říkam "tam" a ukazuju prstem, ale ona mě opět ignoruje. Koukala jsem, že sisstin popisuje, jak si s takovým dítětem hrát, jenže u nás je naopak problém, že ona nás odmítá a chce si hrát sama. Pozornost udrží, to byl spíš problém u syna, Nela když chce, vydrží u hračky dlouho, ale nechce si do toho nechat moc zasahovat. No nic, teďka musím letět, juknu ještě později večer, ale každopádně moc díky, potřebovala jsem se vypsat. Pár kámošek mi říkalo, že je prostě svá, že je introvert a nepotřebuje naši pozornost, ale upřímně druhý takový dítě neznám, náš Vojta se naopak mohl v jejím věku přetrhnout, abychom se mu věnovali a hrozně rychle se učil. Každý dítě je jiný, ale obávám se, že tohle se samo opravdu jen tak nesrovná ☹

dezyre
9. led 2013

@kajiszek Myslím, že jako první vyšetření logoped nebude... my byli např. na prvním vyšetření na neurologii a jinak co jsem tak okolo slyšela (nemyslím tady na MK, ale maminy v okolí), tak některé začínali foniatrií a neurologii přeskočili. Určitě se odbýt nenech. Já měla strach, že mě doktorka taky řekne, že má prostě čas (byla jsem tam když měl Staník 2,5 roku) a naopak mě skoro sprdla, že jsem měla přijít dřív. Ale ono asi co doktor, to názor 😖
Staník je v tom hraní a spolupráci dost podobný jako tvoje dcerka, akorátže dcerka je o rok mladší .. I když Staník nás taky odmalička odháněl a chtěl si hrát sám, kdykoliv jsem vzala knížku, že budeme spolu koukat, tak řval, vztekal se, utíkal, a to ani nemluvím o tom, jak jsme se pokoušeli chodit na cvičení s básničkama. No jen jsem Staníkovi chytla ruce, že se pozdravíme, případně si řekneme básničku o Bramboře, nebo kolo kolo mlýnský, a Staník chytl úplnej záchvat. Choval se takhle jako jedinej z celé skupiny 😖 .. vlastně ze dvou skupin - chodili jsme na dvě různé cvičení.

nelaja
9. led 2013

@kajiszek Vlastne ano, uplne prve vysetrenie bol neurolog, robili nam aj EEG kvoli podozreniu na epilepsiu, nepotvrdilo sa. Nelka mala okolo toho 21-22 mesiaca stavy, ze sa v noci plieskala do postielky celou silou, ze s otvorenymi ocami vyplestenymi na plafon dokazala vyse 40 min. rytmicky sklbat rukami. Vtedy nam aj zle spavala, nechcela zaspavat sama, uplna zmena osobnosti. My mame vysetrenie aj na neurometabolicke poruchy, hlavne preto, ze sme mali pocit, ze v celkovom spravani je regres, akoby nam niekto vymenil decko. Inak pozor na ockovanie, ja ked som vsetko zhodnotila a precitala niekolko knih - mam pocit, ze MMR v 15 mesiacoch nam nepomohla, ale dokazat to samozrejme neviem. pri podozreni na dysfaziu by som asi ockovanie odlozila,predsa len je to vyvinova porucha mozgu.
Este co sa tyka detskej lekarky. ja som ju uplne obisla. Vysetrenia sme absolvovali bez vymenneho listka v sukromnych ambulanciach. - logopediu, psychologa aj neurologa. Iba na neurometab. poruchy sme mali odporucanie od neurologa. Tiez na mna obvodacka pozerala ako puk, ked som tam prisla v 24 mesiacoch s tym, co vsetko sme absolvovali. Citujem: "Autizmus??? vylucene - dva razy sa na mna pozrela". Absolutne nic o tom nevedela. Tiez nechapala, co riesim v dvoch rokoch.

ivular
9. led 2013

@kajiszek Ahojky, my máme chlapečka taky 22m, ale podle toho co popisuješ, tak je ta VAše Neli šikovnější. Nevím, máme jen jedno dítě, takže nemám srovnání, ale mně příjde ještě pořád v normě, že v tomto věku nevyhodí plenku, nepodá, když se mu nechce, apod. Já teda u našeho mám pocit, že rozumí - když se mu chce, tak v knížce toho ukáže spousty, ale že by se pokaždé začal v domácnosti systematicky rozhlížet a hledat, když chci něco ukázat, tak na to mám pocit, že prostě ještě nevyzrál. A taktéž vykonávání nějakých pokynů - to opravdu výjimečně. Co se řeči týká, umí prakticky jen bwůůů - to když chce na něco upozornit, což teda bývá často 😉 Jsme dlouhodobě sledováni na neurologii a ještě na podzim jsme byli (kromě té řeči) zcela v normě - v porozumění dokonce o chlup napřed, tak nevím, jestli v porovnání s chytrým bráškou třeba zbytečně nestresuješ - ale to říkám jen jako hypotézu 😉

krystalka
9. led 2013

@kajiszek - my jsme byli nejdříve ve 3 letech u logopedky a jelikož Jiřík začal dělat velké pokroky, tak jsem vyčkávala, někdy před 4.rokem jsme byli na foniatrii a teprve teď, v necelých 5 jsem ho nechala vyšetřit psycholožkou ve speciální školce, kam chodí. Neurologii jsme vynechali - nějak mi přišlo, že tam nebylo co řešit.... Má expresívní dysfázii...

kajiszek
9. led 2013

@ivular Já upřímně nevím, jak poznat, jestli rozumí nebo nerozumí, ale ona o ten kontakt nikdy moc nestála a my to nějak přehlíželi, že je prostě samotář. Ale následně nám došlo, že ať jí řekneme cokoliv, tak na nás nereaguje, takže jsme se začali víc snažit ji učit a víc na ni mluvit a čím dál tím víc zišťujeme, že je prostě tak nějak "mimo". On Vojta je fakt hodně žárlivej a vyžaduje až přehnaně pozornost, nedá se odmítnout, takže v tomhle to má Nela prostě těžký, že se jí nikdo tak nevěnoval jako jemu, když byl malej, ale ona fakt od mimina chtěla bejt sama a nás spíš vyloženě odháněla, takže o to to bylo ještě horší. Hráli jsme si třeba všichni tři společně, ale když jsem se na něco ptala nebo něco chtěla, tak udělal vždycky všecko Vojta. Říkám si, že třeba ještě může bejt jen fakt komplikovaná povaha nebo je jen opožděná kvůli tomu, že byla dost zastíněná bráchou a na nějaký závěry je ještě brzo, ale pro jistotu bych ji raději nechala někde zkontrolovat. Ale stejnak nám asi těžko stanoví nějakou diagnózu, to je jasný, je malá. A jak ty poznáš, že ti malej rozumí? Já si taky furt říkala, že jo, že rozumí, i jsem to řekla doktorce na 18 měs ko, protože mě to fakt nenapadlo, ale čím víc se nad tím zamýšlím, tím víc mi přijde, že nerozumí...

nelaja
9. led 2013

@kajiszek v 22 mesiacoch na nas skusali v Institute detskej reci porozumenie na realnych predmetoch a na obrazkoch. dala nam tri obrazky na stol - a nelka mala podavat - podaj balon, podaj psika, podaj lyzicku. Potom vylozila pohar, hreben, a este dalsiu vec, uz sa nepamatam - realne veci, a hovorila babika sa chce napit, z coho jej dame napit, uceseme babiku, cim ju uceseme? Toto nam neslo (hlbsie porozumenie), tak sa potom len vratila k tomu prosim si pohar, podaj hreben, das mi.....atd. Boli sme na tom veru neslavne, uroven porozumenia nam vtedy vysla na 9-17 mesiacov.

kajiszek
9. led 2013

Ještě teda jak jsem psala, že Vojta se taky jeden čas choval fakt divně, tak samozřejmě každýmu přijde, že svoje děti moc pozoruju a srovnávám a že přeháním 🙂 Ale Vojtík se prostě časem fakt srovnal, jako by úderem třetích narozenin nějak vyspěl. Sice v tý jemný motorice je pozadu pořád a nedochází mu některý souvislosti, ale na to má snad ještě čas. Navíc v naší rodině nikdo neumí kreslit, takže jestli podědil tohle "nadání", tak se ani nedivím, že nenakreslí ani kolečko 😀 Upřímně bych byla fakt ráda, kdybych u Nelinky přeháněla a skutečně by se to spravilo "samo věkem", jak mi všichni říkají, ale bohužel od roka v podstatě neudělala žádnej pokrok, naopak už neumí ani ty dětský klasiky typu paci paci, takže mi to s ní přijde celý takový nějaký podezřelý 😒

kajiszek
9. led 2013

@nelaja Aha tak v tom případě by nepodala asi nic. Schválně budu na ni takhle zkoušet výběr ze tří věcí, většinou jsem jí spíš říkala, ať najde něco v pokoji, co ale bylo dobře vidět a leželo to téměř vedle ní. Jenže u ní je problém, že tu věc ani hledat nezačne 😠 Takže jestli jí dám tři kartičky, tak je maximálně zmuchlá a ožužlá.

nelaja
9. led 2013

@kajiszek Vies co, tak psycholog ako aj logoped mi povedali, ze mamicky vacsinou maju dobry instinkt a ak dieta ma nejaku poruchu, vacsinou citia, ze to nie je v poriadku, daj na svoju intuiciu. Ja som tiez bola v rodine za blba, co z decka robi autistu. Nakoniec sami pochopili, ze mame problem a dneska nikto nepiskne ani makke f, ze naco chodime na logopediu. Cim skor sa zacne, tym, lepsie. U mojej dcery to velmi vidim, robim s nou este aj teraz takmer denne a ona sa neuveritelne posunula komunikacne a aj v hre a v socialne. Aku ma Nelka hru, ako sa hra? Inak ten negativizmus, ktory spominas u Nelky sme mali aj my, postupne sa to lepsi a spolupraca je stale lepsia. A v hre ma uz vyslovene vyzaduje, nechce sa hrat sama, neviem ani navarit a velmi sa z toho tesim. Negativizmus je aj pri dysfazii, hlavne pri receptivnej, ked dieta nerozumie.

nelaja
9. led 2013

@kajiszek Daj jej na vyber z dvoch veci na zaciatku, najskor z realnych veci, lebo moze mat problem aj so zovseobecnovanim, nemusi chapat, ze vec na obrazku predstavuje realnu vec. Poloz pred nu dve realne veci - napr. auticko a jablko, a skus ci ti jednu poda. Treba absolutne zjednodusit komunikaciu a zacat vsetko okolo seba komentovat. jednoslovne. Podavas jej jablko, povies Jablko. Idete si umyt ruky, povies mydlo a ukazes jej ho. Ukazes na vodu, povies voda.

sisstin
autor
9. led 2013

@kajiszek mám v sobě momentálně litr Lambrusca,tak ti napisu zítra,až přijdu z prace,ale vetsinou instinkt neklame 😉

dezyre
9. led 2013

@sisstin no ty se máš 😀 😀 😀 😀

nelaja
9. led 2013

@sisstin 😀 😀 😀

sisstin
autor
9. led 2013

@dezyre no nevím,jsem trosku přestřellila 😀

dezyre
9. led 2013

@sisstin já kdybych do sebe nalila litr vína, tak objímám záchodovou mísu celou noc 😀

sisstin
autor
9. led 2013

@dezyre Lamb není klasicky vino,ma málo procent 😉

dezyre
9. led 2013

@sisstin ale je šumivé ne? Nebo si ho pletu?

dezyre
9. led 2013

@sisstin ale nikdy jsem ho nepila, takže jen teorie 😀 Já jak slyším víno, tak si vzpomenu kolikrát jsem se z toho překyselila a radši si dám tvrdý 😀

sisstin
autor
9. led 2013

@dezyre jj,šumivé,ale fakt je to slabý,dat si litr normou,tak tady nepíšu 😀

dezyre
9. led 2013

@sisstin a to už jsem si říkala jak seš dobrá, že ještě v psaní nezadrháváš 😀

ivular
9. led 2013

@kajiszek To by mě zajímalo, kdybych viděla Tvoji Neli "naživo", jak by byl v porovnání s našim Jeníkem. Holky Ti tu radí, začít to řešit, ale jak jsem psala, mně připadá dost podobná našemu Jeníkovi. Ten je sledovaný (kvůli jinému neur. problému) a kromě řeči v normě údajně je. Tak teď mi to vrtá hlavou, jestli tedy nejsem těžký ignorant když mi intuice nic neříká 😉 a jestli bych to neměla taky řešit (na další neur. kontrolu jdeme až v dubnu) např. na logopedii.
Zkoušela jsem teď ten test se třemi věcmi a podal všechno. Ale třeba Sisstin mi radila začít jednoduchým přiřazováním - např. tři kartičky pexesa, jestli dá k sobě dvojici, nebo rozstřihnout obrázek např. kolečka vodorovně, jestli bude mít tendenci to kolečko složit, apod.. a jeho reakce je stejná jako popisuješ Ty - zmuchlá, rozháže. Nevím jak s ním teda pracovat, když přiřazování je takový základ a on jej bojkotuje 😠 Negativista je taky veliký, ale přisuzovala jsem to zoubkům - odjakživa nám dělají neuvěřitelnou paseku.. I když teď už si teda jistá nejsem 😖

kajiszek
9. led 2013

@nelaja Oki, zkusím to. Je fakt, že jsem an ni mluvila normálně ve větách, možná to bude fakt chtít začít od píky, když se na normální komunikaci prostě nechytá. Jen sakra kdyby ten Vojta aspoň byl ve školce, takhle je to prostě vůči Nele celý špatně no. On si mě prostě šíleně uzurpuje pro sebe a má jen dopolední školičku třikrát týdně, kam ho 10 minut vozím autem a Nelču tahám s sebou. Takže ráno do školky, pak mám doma tak 2,5h a to většinou ještě uklízím bordel z rána, pak si tak hoďku, nejdýl hoďku a půl hraju s malou a pak jdem na hoďku ven. I venku jí všecko komentuju, občas se vlastně chytala na vrány a říkala "ká ká ká" I na ně ukazovala. Ale teďka tu ty vrány moc nejsou, takže už to asi zase zapomněla, dřív tu byly každej den, máme tu takový obří hejno havranů, co sídlí na zámku a lítá přes nás několikrát denně, ale teďka tu nějak nejsou 😀 No a jak si hraje... Někdy dělá bordel, tzn, vyhází všecky hračky a je to prostě chaos, od toho s ní já sedím, že jí to aspoň trochu koordinuju a snažím se ji zaujmout něčím, aby neskákala od jednoho k druhýmu. Většinou chvilku čmárá na kreslící tabulku, pak mi podá tužku, ať kreslím já, ona tomu pak něco dokreslí (většinou to jen přeškrtne) a pak zase mám kreslit já. To je asi naše jediná kooperace. Jinak knížky si prohlíží jedině sama, prostě tím listuje, obrací nahoru dolů a nesmím jí nic ukazovat a pomáhat, jinak knížku zahodí. Občas v knížce ukazuje a mluví japonsky. Někdy si skládá komíny z kostek, jindy dává panáčky do domečku, vkládá balonky do otvorů, hází hračky do hrnce, někdy i jezdí s autíčkama, jindy si vezme dvě hračky do ruky a chaoticky s nima lítá jako pošuk, což mi přijde taky trochu divný. Někdy skáče na trampošce, ale radši se mnou, že to víc péruje, nebo s bráchou, samotný jí to péruje málo. Občas vleze i na koníka Rodyho, ale to celkem málo. Někdy za sebou tahá vozejček, skládá do něj kostky (chaoticky, ne jak maj bejt), pak ho vysype, zase naloží, občas skládá flašky pití do řady, občas před sebou tlačí takovýho čmeláka na tyči, jindy rozsvěcí a shasíná všecky světýlka, to miluje, hraje si na piánko, zkoušíme vkládačky, ale ty jí nejdou, takže se vzteká a když jí chci poradit, vzteká se ještě víc. Venku dřív zaboha nechtěla chodit za ruku a byla taky vzteklá, teďka za ruku chodí, v létě milovala pískoviště a věčně nabírala písek do kyblíčku, skluzavky, houpačky, bazének, vozí si kočárek, ale v něm míč, panenky nenávidí a jak je nějaká v jejím dosahu, tak ji zahodí, ve vaně přelejvá vodu z jednoho kelímku do druhýho, cáká, směje se, pere se s bráchou, občas i na nějaký to objímání dojde, ráda bráchu krmí, ale nějaká vzájemná komunikace moc nefunguje, většinou ji brácha poučuje (napodobuju dospěláky a hraje si na velkýho kápa 😀 ) nebo ji mydlí a všecko jí bere a ona pak řve. Takže nějaký sofistikovaný hraní ani omylem. Ale Vojta třeba byl schopnej česat a krmit panenku až někdy ve třech letech a celkově si taky dlouho nehrál úměně svýmu věku a dodneška si asi nehraje úplně úměrně svýmu věku. Jo a oba milujou televizi a technický hračky, Nela dokáže odemknout dotykovej mobil tažením šipky po dipleji nebo hrát na ipadu hru, kde řeže provázky. Teda ne že by chápala logiku tý hry, ale chápe, že má řezat a řeže 😀 Zase vyčerpávající popis, snad jsem na nic nezapomněla 😀

@sisstin Ahoj, tu lahvinku ti vcelku závidím, já Lambrusco moc ráda, ale po Vánocích jsem najela na dietní režim, takže mám smolíka 😀

sicinka
9. led 2013

@kajiszek ahoj, tak já jsem doma měla (no pořád mám) dítě které bylo nekomunikativní a to jako hodně, veškeré dětské hry odmítal, co se slov týká řeči tak tak nějaká slova uměl před druhým rokem jich bylo tak ke třiceti, nicméně jak popisujeě tak je použil jednou a dost, občas z něj vypadlo slovní spojení hele vlak, letí letadlo, posim pití nicméně muselo se jednat o velký objedt zájmu a bylo to vše a bylo to tak jednou za den. V období od tak 16 měsíců do 2,5 let byl ten vývoj řeči hodně pomalej a dle mého bylo špatně porozumění, strašně často prostě nekomunikoval, vztekal se, můj dojem byl že je hloupej (se stydím no 🙂 Jo byl na tom nadprůměrně pohybově, podle mě to souviselo s tím porozuměním neměl pud sebezáchovy, navrch třeba do tří let nebyl schopen říct co ho bolí. Tak abych nenapsala romám trochu po těch 2,5 roku se význaně zlepšila komunikace a s tím i porozumění (nebo naopak) V 2 letech a osmi měsících jsme byli u psycholožky diagnozu nedostal, povaha byla posouzena jako hodně složitá, vývoj nerovnoměrný opoždění v řeči 🙂 No aktuálně je mu 3,5 komunikuje normálně, porozumění je snad taky v normě, výslovnost je nic moc, povaha je pořád zvláštní nicméně proti tomu jak to vypadalo před rokem je to neuvěřitelný rozdíl 🙂

sicinka
9. led 2013

@kajiszek jo a za mě dávala bych pozor na jednoduchou komunikaci, hodně vše komentovala a pokud to jde tak rozvíjela motoriku(hlavně jemnou) a dala jí čas řešit bych to začla tak za půl roku 🙂 Aůe já jsem v tomhle spíš vyčkávač...Jinak Dáda taky vydržel (a pořád to tak je) u pblíbených činností i hodinu a velmi brzo držel dobře tužku. Akorát mi v poslední době přijde že jak dohnal tu řeč tak ta motorika spíš stagnuje, takže v tom zas ostatní děti dohnali jeho 🙂

kajiszek
9. led 2013

@sicinka Díky moc za další názor. Já o tom doktorce řeknu a uvidíme, jaký bude její přístup, ona se mě na tý 18 měsíční kontrole fakt ptala, jestli rozumí, když jsem říkala, že nemluví, a ještě na to kladla důraz a já řekla, že jo, protože prostě třeba to paci paci dřív dělala a prostě mě vůbec nenapadlo, že by neměla rozumět. Já jsem totiž o tý vývojový dysfázii ani o ničem podobným nikdy dřív neslyšela, takže jsem to prostě brala tak, že jako vím, že dobře slyší, tím pádem rozumí, jen je líná 🤐 A stejně mám i pocit, že dřív nebyla až tolik zaseklá jako teďka, i když to s ní bylo složitý vždycky. Ještě jeden detail - ona fakt hodně spí. Ve svým věku dá i 15-16 hodin za den, což mě taky uklidňovali, že některý děti jsou prostě spáči, ale teďka si říkám, jestli to třeba nemůže mít nějakou neurologickou souvislost. Ale potěšila jsi mě, že i když jsi měla pocit, že ti malej nerozumí, tak že se nakonec rozmluvil. Já mám několik kamarádek, kterým děti mluvily pozdě, ale právě všechny říkaly, že děti rozuměly, komunikovaly, ukazovaly, podávaly atd atd... U nás tohle prostě není.