Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

danula.ch
15. led 2013

@zuzana76 a Murgas v Heliose? toho mi odporucala pediatricka

zuzana76
15. led 2013

@danula.ch ten je vraj taky isty

danula.ch
15. led 2013

@zuzana76 no parada,tak to si mozeme vyberat 😀

kajiszek
15. led 2013

Btw mám asi blbej dotaz, ale jak třeba dítěti vysvětlit slovo dej, ukaž nebo vezmi? 😀 No asi budu muset počkat, až to sama pochopí, že 🙂 Já podávám, ukazuju atd jak divá, tak třeba to z toho pochopí? Jinak s tím košem jsem měla trochu radost, ale teďka se ukázalo, že to není o tom, že by snad pochopila slovo "koš", ale o tom, že když jsem jí dala dole v obýváku něco do ruky, tak to automaticky šla vyhodit. Před chvílí vyhodila čistou plínu a kostku a to samozřjmě žádný "koš" nezaznělo 😀 😀 😀

ivular
15. led 2013

@sisstin Jak moc je prosím pravděpodobné, že dysfatické dítě bude mít nějakou SPU? Je tam ta závislost těsná? Jasně, pokud jsou tyto poruchy, jde škola ztuha.
Jinak co se týče problémů s porozuměním a školou, sama jsem si tím prošla. Nevím sice, jakou poruchu jsem měla já (dysfázii určitě ne), ale, i když jsem šla do školy o rok později, pamatuju si doteď, že jsem většině pokynů nerozuměla, tudíž jsem byla věčně zmatená, neudržela jsem dlouho pozornost, byla jsem rychle unavená a ze všeho ve stresu. První čtyřky na vysvědčení mi hrozily už někdy v 5. třídě. Zlomilo se to asi o dva roky později. No a dnes pracuju ve vědě a učím na VŠ 😉

ivular
15. led 2013

@cairka Sice ses ptala Sisstin, ale já jdu s malým pozítří do orofaciální poradny, tak jsem ty cviky taky hledala a jsou zde https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...
Sice nevím, jestli je u nás problém právě v tomto směru, ale je fakt, že tou pusinkou hýbe dost málo. Nekouše, neolízne se (pusinku taktéž utírá rukou), mívá pusu stále pootevřenou, jazýček venku, často mu tečou sliny (ale rostou mu stoličky, což může být k tomu), nějaké grimasy nehrozí. Jsem zvědavá, co nám řeknou..

sisstin
autor
15. led 2013

@ivular k dysfazii se Spu poji temer vzdycky, to musi byt fakt nejaka hodne moc lehka dysfazka,ktera je stopro kompenzovana pri nastupu do skoly. Ona ta rec pak uz neni takovy problem,to se driv ci pozdeji srovna,pokud to neni nejaka echt tezka dysfazie,ale prave ty SPU zapricinuji,ze dysfatici vetsinou nemaji dobre studijni vysledky.

margareta76
15. led 2013

@ivular: Nam hovorila logopedicka, ze je cca 70% pravdepodobnost, ze dysfaticke (expresivna dysfazia) dieta bude mat nejaku SPU. Najcastejsie je problem s citanim a pisanim, v matematike moze byt uzasny 🙂

nicole_1
15. led 2013

@sisstin tak se po delší době hlásím jak to s námi vypadá, už 2 měsíce chodíme na tu logo kliniku a jsem spokojená, konečně to není logopedie o tom, že já mluvím a syn mlčí ale naopak, dělá tam s nim různý úkoly, na rozvoj slovní zásoby,logické myšlení a hlavně trénujeme dýchání, jelikož dýchá pusou a ne nosem, prý když se naučí pořádně dýchat a pracovat s jazykem, tak zachvíli bude hezky mluvit, tak jsem zvědavá, říkala jsem jí že před rokem říkal jen máma,táta a jinak mluvil ve slabikách a citoslovcích a to řekla, že udělal teda za rok velký pokrok, pomalu začneme opravovat hlásky, diagnozu žádnou nemáme, prý do 1. třídy bude mluvit dobře tak jsem zvědavá, i byla překvapená že umí předložky, že s tim mají děti problém..

ivular
15. led 2013

@sisstin @margareta76 Safra safra, tak to teda nejsou dobré zvěsti 😖

sisstin
autor
15. led 2013

@ivular ono zalezi na skole a ucitelce,nekde,kdyz slysi dysfazie,tak to nechteji s tim ditetem ani zkusit.

sisstin
autor
15. led 2013

Ted ze setkavani mame info i o ucnaku a tez hrozny,dite uz chteli preradit na obor pro lidi s MR 😖

abbie
15. led 2013

@kajiszek no ono vo veku tvojej malej by som uz necakala kedy to pochopi sama pretoze toto mala pochopit, ked mala rok ... skus jej to ukazat na starsom dietati alebo jej daj nieco do ruky a povedz daj a chyt jej ruku v ktorej ten predmet ma a daj si to do ruky ... hadam som to napisala zrozumitelne 😀

ivular
15. led 2013

@sisstin Holt žádné zařízení není motivované přijímat dítě vyžadující větší úsilí - to je typický projev selhávání systému státního školství 😝

sisstin
autor
15. led 2013

@ivular si rikam,jestli u te slabsi dysfazie neni lepsi tu diagnozu predem nerikat a pockat ,co se bude dit.

modra1
15. led 2013

@danula.ch @zuzana76 V BA odporúčam Dr. Balažovjechovú na Kramároch, úžasný prístup, mám niekde aj konkakt, objednáva.

kajiszek
15. led 2013

@abbie Jj, to zkouším, ale ona se nenechá no, mi tu ruku vyškubne, i když jsem jí právě chtěla ukázat, aby něco někam donesla, tak je vzteklá. No snad časem. A na pokyn ukaž taky ukazuju jak o život. No snad to prostě nekdy pochopí. Achjo ☹ Aspoň za těch pár dnů zvláštního přístupu má pár slov a lepší oční kontakt, takže je vidět, že to nějak funguje, člověk nemůže chtít zázraky.

Jinak co se týče SPU, tak to fakt nezní moc příznivě ☹ A otázka tedy je, jakou profesi je tedy dysfatické dítě např. schopné vykonávat v dospělosti? Jinak já taky bývala ve škole mimoň, ale spíš co se týče sociálních vztahů, v tom jsem tápala hodně dlouho, i jsem patřila mezi šikanovaný děti. Ale učila jsem se dobře, samý jendičky, neměla jsem problém. Na gymplu bylo hůř, ale tam jsem an to pak spíš vyflákla, ale zase se zlepšila ta socializace 😀 😀 😀 Manželův bratr má MR, nevím, jak těžkou, ale tam je to i dost o tom, že v tý době se to moc neřešilo. Prostě jeho mámě řekli, že do normální školy ne, ona s ním nikdy nepracovala, nakonec mu přiznali částečnej ID, synáček se válí doma, chodí po hospodách a máma ho živí. Ale zase tak špatně na tom není, manuální práci by jistě zvládal, ale tehdy se to prostě nějak neřešilo, ani podle mě neměla tucha, jak ním třeba případně pracovat. Alespoň co vím info od manžela, já u toho nebyla že.

lencus
15. led 2013

Ahoj všem, nemám sílu ani čas pročítat tolik stran v této diskuzi, a tak bych chtěla moc poprosit, kdo má (měl) stejný problém, zda by mi mohl napsat, jaká jim byla stanovena diagnóza a zda po čase došlo k nějakému zlepšení.
Máme téměř dvouletého Honzíka. Po roce začal normálně mluvit, zaznamenali jsme i nějaké to spojení slov. Na roce a třičtvrtě jsme zjistili, že nemluví. Přišlo to tak nějak nepozorovaně, ne ze dne na den. Vypadalo to, že všemu rozumí, ale že se mu zkrátka jen mluvit nechce. V ničem ostatním nezaostává. Po nějaké době už se nám to přestalo zdát a tak jsem začala zjišťovat nějaké info a zašli jsme k dětské lékařce-též spec. neuroložce.
Honzík měl asi dvakrát pád z postele, je hodně živý. Po pádu jsme nezaznamenali žádné změny v hor. týden až 14 dní. Ještě dodávám, že v červnu měl očkování MMR, nemluvil cca od září až října?? Má staršího bráchu, který sám sebe hodně upřednosťňuje a má neustále potřebu mluvit. Jediné co se nám nezdá, je Honzíkovo časté koukání "do blba" a neustálé nutkání koukat do světla. .....a potřeba neustáleho poskakování na posteli.
V druhé polovině prosince začal opět mluvit, ale jen velmi málo a z některých slov ze sebe vymáčkne jen první slabiku. Vypadá to, že by mluvit chtěl, ale že mu to nejde. Zkoušel před spaním i nějaké tatata apod., ale teď už cca týden zase nic. Ještě dodávám, že neukazuje na předměty a když něco chce, táhne mě za ruku.
Dnes Honzík absolvoval vyšetření EEG, kvůli možné epilepsii. Zatím máme pouze vyjádření sestry, která si myslí, že na epilepsii-absenci to nevypadá. Příští týden máme přijít ještě ke spec. neurologovi.
To čekání je nekonečné a tak děkuji za možné nasměrování. L.

lencus
15. led 2013

Ještě dodávám, že občas mívá potřebu kousnout.

sisstin
autor
15. led 2013

@kajiszek problem je,ze hodne dysfatiku ma narusenou motoriku,takze na ruce taky sikovni nejsou, no udava se,ze min.procento ma VS,maly procento SS,vetsina je jich necim vyucena a maly procento ma jen ZS. Ale jsou to nejake starsi statistiky.

sisstin
autor
15. led 2013

@lencus nechci strasit,ale to zavani regresnim autismem,urcite resit u psychologa.

margareta76
15. led 2013

@ivular: Pises, ze diagnozu dysfazia si nemala. Moze byt aj taka moznost, ze preto lebo nebola v tej dobe dostatocne znama? Alebo tvoje priznaky, prejavy boli uplne ine a diagnozu dysfazia by ani v dnesnej dobe (s dnesnymi poznatkami) nikto nestanovil?

margareta76
15. led 2013

@sisstin: Neviem sice aka je uroven skol (strednych, vysokych) v Cechach, ale sa stavim, ze statistiky oproti minulosti by sa dost vyrazne zmenili. Poznam tolko ludi (osobne), ze by som si nikdy nemyslela, ze vystuduju strednu skolu a uz vobec nie vysoku. Momentalne sa mi zda, ze skolstvo na Slovensku je cisty biznis - platis, studujes. Uroven skol mizerna 😒

ivular
15. led 2013

@margareta76 Nene, mluvila jsem velice brzo, v tom problém nebyl. Ono je to celé divné - měla jsem už jako kojenec velmi dobrou paměť, i když to zní směšně 😉 Ale pamatuju si, jak se mnou máma chodila do poradny, jak mě vážili na té miminkovské váze (mimochodem, i přes plenku strašně studí 😉), jak mě nechávali pást koníčky, přebalovali, vozili v kočárku, učili na nočník.. prostě všechno 😉 Nevím, proč mi ta škola tak zoufale nešla - nastupovala jsem do první třídy v 7,5 letech, ale byla jsem opravdu ztracená, zmatená, vystresovaná - jak jsem psala.. Jenom děkuju Bohu a rodičům, že mě kvůli tomu nikdy netrestali a brali mě takovou jaká jsem, protože opravdu nebylo v mé moci to změnit.

lencus
15. led 2013

@sisstin a kdyby to dejme tomu byl regresní autismus, tak jaká zhruba bývá prognóza? Je reálné, že by ještě mohl mluvit?

sicinka
15. led 2013

No s těma školama, třeba u ségry to bylo o tom že sice vystudovala vysokou, ale čistě technicky zaměřenou ( i střední se vybírala tak aby nemusela maturovat z jazyka). Na základce se postupně zlepšovala vyznamenání měla až nekdy v sedmé osmé třídě a to i s tím že na škole byli jak k jazykům tak češtině dost tolerantní. Ona třaba uměla ty pravidla v češtině, ale často v diktátu prohazovala slova, škrtala vpisovala do toho šílenej rukopis. Ale čím byla starší a víc zaleželo na obsahu né formě, tím byla lepší 🙂 .

dezyre
15. led 2013

@hrusti on bohužel Staník vypadá tak min. o rok o rok a půl starší než je.. To víš, že jsem tam se Staníkem byla a dost ho usměrňovala.

abbie
15. led 2013

@lencus a maly ti neukazoval vobec, alebo prestal? urcite by si mala zajst k psychologovi a osobne by som odporucila, aby tvoje dieta podstupilo detox

abbie
15. led 2013

Nasla som nieco ako Logico pre deti do 3r. , tak sa vytesujem, dost sa mi to paci 😅 je treba najprv kupit zakladny ramik a potom dokupovat pracovne zosity ... nazov je bambinoLUK
http://www.pspublishing.sk/didakticke-pomocky-b...

abbie
15. led 2013