Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
4. lis 2010

@vojtisek2007
vojti, tak u nás to nedopadlo podle mého očekávání. Třídy se na zahradě držely tak nějak pohromadě a zdá se, že zrovna naše třída si moc neměla co říct. Bylo mi blbé se ptát, co je dítěti, i když jsme přesvědčena, že na tom nic není. Taky účast nebyla 100%. Děti tam poletovaly, tak bylo těžko odhadnout, kdo má jaký problém. Mě to momentálně zajímalo hlavně z hlediska té naší diagnózy a to nějak neklaplo. No a ta sociální stránka taky není od věci, ale to asi tak nefunguje 😅 😅 😅 .
Učitelky ale moc chválily Alexka, i logopedka. Že dělá velké pokroky. Vidí to na dysfázii, v této chvíli už spíše expresivního typu, navíc lehčí formy. Momentálně budeme pilovat gramatiku, máme v logo sešitě 1 razítko třeba miminka a vedle toho 2 razítka miminka a musíme to správně vyslovovat. Holky, tak tohle mě už fakt baví, když mám Alexkovu odezvu a chuť se učit.

vojtisek2007
4. lis 2010

@simalex no tak to mě mrzí, že to nedopadlo....ale vidět, že přestup A do týhle školky moc pomohl, to bych viděla jako skok dopředu...jak píšeš o tom vytleskávání slabik...jak jsi mu to vysvětlila co má dělat ? Myslím, že V by nic takovýho nepochopil, jako že má tleskat na slabiky...

simalex
4. lis 2010

A Alexek si vzpoměl, že už dlouho neviděl kamaráda Štěpánka (to je na něj výkon), tak tam jdeme v sobotu a na papír, co máme přilepený na dveřích, jsme nakreslili v pondělí 5 čáreček a každé ráno jednu škrtáme a těšíme se, až budou vyškrtané všechny 😀 😀 😀 . Pod čárečky jsme nakreslili cestu ke Štěpánkovi a Štěpánka (ten náš mimozemštan s velkýma prázdnýma očima).
A že byl Alexek zrovna ve slipečkách, chtěl, ať dokreslím slipečky. Na slipečky jsem nakreslila opičku. A to byl konec hezké chvilky, protože Alexek měl zrovna na slipečkách krokodýla, kterého za a) nakreslit neumím a za b) by se tam nevlezl. Začal strašně křičet, chtěl to celé odlepit, protože je to špatně, že tam musí být ten krokodýl. A to je to, o čem jsem psala, v té chvíli pro něj neexistuje žádný argument a nejde situaci uklidnit ani po dobrém a ani po zlém. 😢 😢 😢
Ono to vypadá jako banalita, osobně mi to přijde taky jako banalita, ale je z toho takový cirkus, že mi to fakt hlava nebere.
Já jsem tušila, že z toho bude fičák, ale zkusila jsem, jak zareaguje a jak to zvládneme. No, a špatný pokus. A opět nevím, jestli to byla nutnost nebo umanutost. Já si teda myslím, že pro Alexka v té chvíli nutnost.

vojtisek2007
4. lis 2010

@simalex ha, krokodýl nebo opice 🤐 přesně takhle by reagoval Vojťas, a nic a nikdo by s ním nehnul....manžel (a ostatní) tvrdí, že je prostě rozmazlenej, a že když jednou zjistitl, že když začne hysterčit, že bude po jeho dělá to pořád...já nevím, občas mi taky přijde že chod celé rodiny se řídí podle toho, co chce V jinak je rajt - např. snídaně - rozdává na snídani každýmu hrníček, podle toho kdo jakej dostane hrneček dostane nápoj - má zvláštní hrnky na čaj a jiný na kakao...takže když Honzovi ráno "přiřadí" hrneček na kakao, tak MUSÍ Honza pít kakao, jinak je zle...tohle mi fakt přijde jako rozmachanost,ale vzhledem k ranní situaci,spěchu,oblíkání a tak prostě ho nechávám být a Honza pije kakao ač na něj neměl chuť (samo že remcá...), tak nevím, jestli nedělám něco špatně já....
Jé a že si takhle vzpomene na kamaráda, to je hezký...to vojtík asi ještě nedá, když mu připomenu já tak buď jít chce nebo ne, ale sám od sebe asi ne....

simalex
4. lis 2010

@vojtisek2007, oni s tím vytleskáváním hodně pracují ve školce. Hodně dělají s rytmikou, začali u jmén dětí. Jestli chceš, můžu se ti zeptat, jak přesně s tím začali. Ale třá počítat s tím, že vojti je o rok mladší.

Já bych to viděla do začátku na vytleskávání buď rytmických říkadel nebo Vašich jmen. On to Vojti zatím nemusí pobírat, ale zvykne si na to a časem mu to hlavička sama pochopí. Taky to pro něj i pro Vás bude dobrá zábava.

Alexka to baví, dávám mu slova a on je vytleská a říká počet slabik. To musím ocenit, protože já si je kolikrát musím na prstech přepočítat. Docela mě udivuje, že je schopný tleskat a zároveň to tleskání počítat. 😀 😀

simalex
4. lis 2010

@vojtisek2007
vojti, já si právě taky někdy říkám, že to je rozmazlenost, ale pak nechápu, jak je možné, že ostatním dětem to nevadí, že se u nich lépe odvádí pozornost. A já nemám pocit, že by Alexek byl rozmazlovaný. Možná babičkou - to jo, to vidím jako problém. Ale jinak jsem asi vnitřně přesvědčena, že je to pro něj v tu chvíli potřeba.
My to řešíme už od malička a na druhou stranu musím říct, že se to zmírňuje a věcí, které si nechá vysvětlit, je stále více. Takže, vojti, vězmě, že to půjde více do útlumu. Velkou podobnost těch našich kluků v tomhle vnímám.
My jsme se o tom bavili s Alexkovým tatínkem a on si myslí, že to má v povaze. Že mu taky nechce ustoupit, ale to je na půl hodinu a stejně nakonec nemá pocit, že by to k něčemu bylo, že by byl vítěz. Akorát se okradli o čas, který mohli strávit v pohodě. Jasně, že to neznamená, že bychom se mu měli podvolovat, jen člověk musí zatím některé věci předvídat a raději neprovokovat. Protože ti naši kluci mají taky plno dobrých vlastností.

vojtisek2007
4. lis 2010

@simalex když my máme právě ten problém vysvětlit cokoliv abstraktního - třeba slabika - co to je, nemůžu mu to ukázat....nechápe proč něco říkám a k tomu tleskám - je z toho potom takovej rozhozenej...jasný že je o rok mladší a rok u těhle dětí je sakra velkej rozdíl...ale s tímhle prostě bojujeme od začátku, jak je něco nehmatatelný , nemůžu to ukázat, nemůže si to ošahat tak to mu prostě nejde ani o to nemá zájem.....

Já to právě taky vnímám jako jeho momentálná nutnost (potřebu), že když to bude "jinak" tak ho to prostě vykolejí....ale okolí to jaksi moc nepobírá....je teda fakt že od malička se V ustupovalo, přeci jenom je to druhý, téměř vymodlený dítě, pak se narodil předčasně, 14dnů v inkubátoru - tak se bere jako "naše malá chudinka"....jo taky hodně předvídám, přemýšlím, jestli když tohle a tamto udělám, jestli to bude dobrý nebo ne....ale jenom já, všichni ostatní na to pečou (což je jasný a ni neví co,kdy,kde,jak, nejsou s ním tak jako já) a pak řeknou právě že je rozmazlenej a dali by mu na zadek a bylo by....

sisstin
autor
4. lis 2010

holky, prej to některý děti ( a speciélně děti s OVR nebo vadou řeči) mají, že prostě vyžadují neměnný řád nebo trvají na pro nás "banalitách" 😉 na to je právě fakt třeba dobrej ten denní rozvrh - v podstatě Simča si ho s Alexkem taky vyrobila. Hodně o tom, co bude, mluvit dopředu..aby s tím počítali, a neměli pak šoky 😉 aspon takhle mi to říkala logo 😉

my s tímhle kupodivu problém nemáme 😉 u nás je zas to, že on si vymyslí nějakou kravinu, jenže jak nemluví, tak to samozřejmě neřekne a naznačit to nejde, a pak je z toho čoro moro...než já přijdu na to, že si chce s autem jezdit z pravý strany a ne z levý, a já mu tam překážím atd. 😝

sisstin
autor
4. lis 2010

jinak Tygr si dokonce hrál asi 10minut!!!! sám 😅 😅 😅

simalex
4. lis 2010

@vojtisek2007
vojti, s tím tleskáním to odlož, on by Alexek taky nevěděl, co to je ve 4 letech. Ale uvidíš, že třeba za rok to bude v pohodě.
Víš, u nás v okolí vlastně nikdo (asi kromě mojí mamky) nepřipouští, že by toto mohlo jakkoliv souviset s tou diagnózou. Všichni mluví o tom, že to na mě zkouší, a že se musí malému jasně vymezit hranice a on se pak tak chovat nebude. Ať je to jak chce, a priori je potřeba počítat s tím, že ne všechny děti jsou stejné, a to ve VŠECH ohledech. Jestli třeba někomu nevadí, že by ten den pak vypadal tak, že bych pořád vymezovala hranice s následnými záchvaty a ještě velmi pravděpodobně bez uspokojivého výsledku, tak mi to vadí. Ještě pořád jsem se ale nesmířila s tím, že to okolí Alexkovu jinakost nepřijalo a buď je chyba ve mě, že to moc hrotím a řeším, nebo se za to schovávám. Docela se mě to dotýká.

Vojti, já věřím, že ty potřeby se budou snižovat. Já to u Alexka vnímám, teď už mu můžu říct třeba dopředu, půjdeme do parku hrát fotbal, ale tím pádem nestihneme dělat jinou jeho oblíbenou činnost. Pak, když to vyžaduje, řeknu, že jsme o tom mluvili a on s tím souhlasil, tak teď to nemůže měnit. Jsou to sice dílčí úspěchy, protože někdy mu je úplně jedno, co jsme si domluvili, ale prostě tam jsou. Čím víc malého beru a můžu brát za rozumného partnera, a čím víc bude vyspívat, tím je to lepší.

I když to je teda pořád dost náročné. 😒 😒 😒

simalex
4. lis 2010

@sisstin
siss, to jsem ráda, že o tom píšeš. Protože já začínám o sobě pochybovat, ve školce to Alexek totiž nedělá. Takže takové to staré známé, že děti zkoušejí víc na mamku, mě v tomhle taky straší. Nicméně fakt cítím, že to je jeho potřeba.

Já jsem kdysi moc o tom, co bude, nemluvila, protože se jako na potvoru něco zvrtlo, ono to tak nebylo a to byl konec.

Taky jak se Alexek moc neorientoval v čase, byl problém, že to není hned. Třeba o prázdninách jsem Alexkovi řekla, že odpoledne pojedeme do Krnova do kina a jak asi moc nechápal, nebo mu bylo jedno, že není odpoledne, tak chytal od 10 hod hysteráky, že ještě nejedeme.

Ale máš pravdu, logopedka mi to taky říkala a divila se při návštěvě před rokem, že Alexek neví, že ten den už nepůjde do školky. Jenže kdyby tehdy věděl, že ho potom bude hlídat babička, tak bych ho k té logopedce nedostala, teda dostala, ale dohadovali bychom se už od rána a šli bychom tam s řevem.

Tygr má skvělou vláčkodráhu. My máme plastovou mašinku Tomáše a to je něco to postavit na koberci, aby to drželo, nemluvě o tom, že ty mašinky na tom moc nedrží, vykolejují a to taky Alexek nedává...

No, a ta Tygrova rozmrzelost z nepochopení je logická. Já jsem sama na nervy, když někdo nechápe, co říkám, natož tak co neříkám 😀 😀 😀 .

simalex
4. lis 2010

@sisstin
a gratuluju k samostatné hře!!!!! A přejeme více takových minutek.

dalea
4. lis 2010

Ahojte,prave sme sa vratili z EEG a mame ho ciste 😉 Potom vonku som si to precitala,velmi nerozumiem,co je tam popisane,ale epi nema 😝 Takze neberieme ziadne lieky a na kontrolu o 5 mes. 😠 Ale bol to boj udrzat ju v klude 😅 Zajtra skoro rano ideme po 3 mes. k pedopsychiatrovi,tak som zvedava,co povie 😕 Inac,ked tu hovorite o tom,ako Vase deti reaguju,ak sa im v niecom nevyhovie,tak s tymto ja mam fakt pokoj.Lea si necha vsetko vysvetlit,chvalabohu a ak na niecom predsa len trva,tak ju viem velmi rychlo zahovorit niecim inym 🙂 Toto Vam naozaj nezavidim 😝

sisstin
autor
4. lis 2010

@simalex já jsem tady přece taky řešila, na co ten rozvrh, když rozumí 😉 ale jim to fakt hrozně moc pomáhá orientovat se i v čase, logo to používá(la) i na svoje dvě zdravý holky 😉 jinak, takže vašim logopedkám se zdá, že má Alexek už porozumění k věku? To je skvělý 😉 🙂

@dalea my byli na neurologii právě naposledy na tom EEG, což bylo v únoru( Februar) a od tý doby jsme tam nebyli 😝 😅 já tak nějak nevím, proč by jsme tam měli chodit dál...jsem se na to upřímně řečeno vyprdla a za toho půl roku jsme tam už nejeli 😔 😝

jajik25
4. lis 2010

@sisstin ahojky mohla bys mi poradit nějakou hru od logopedky na procvičování nebo tak něco?Díky moc

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 co se týče fakt her, tak doporučuju hru od Granny "Zajíc v pytli", mají ji třeba na MMB 😉 Tygr s ní pracoval i v tom Logu 😉 dá se využít různě 😉

pak máme ty naše kartičky s obrázky, nad kterými si povídáme - on ukazuje, pak se ho třeba ptám, čím se jezdí, co papáme atd. Chce to tak max. před něj postavit 6 kartiček, aby se mu dobře hledalo. Pak vyberu nějaké jednoduché slovo ( míč, žába atd.) a procvičujeme výslovnost, opakuje po mně "m" "č" atd. Sahá si na pusinku, sahá mně na pusu, a kouká se mi na ni. Ale to chce, aby jste chodili na logo a ukázala vám to, jak to máte dělat 😉 jako první se trénují písmena "B, M,N, P, F a V", ty jsou na výslovnost nejlehčí 😉

Pak ten režim dne, který se vyrobí z kartiček - nejlepší jsou na to Šimonovy pracovní listy č. 6 a 7, tak jsou pěkně ty činnosti nakreslené. To se vystříhne, zalaminuje, dá se na to suchej zip a dáš si to někam. Jsou tam všechny činnosti dne( jídlo, čištění zubů, spaní, my tam máme i logopedii atd.). Takže den předtím si ten režim na následující den sestavíme, povídáme si o tom...a ten druhý po vykonání té dané činnosti kartičku sundá 😉

tak třeba tohle 😉

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 jinak samozřejmě klasicky celý den mu všechno komentovat..každou minutu dne, chtít po něm, aby kýval hlavou ano- ne, aby dělal různá gesta 😉 rozvíjet jemnou motoriku - puzzlíky, stavění z Lega, třídění menších předmětů např. Trénovat grafomotoriku - nápodobu tahu atd. Já už mám na poště to Mezi námi pastelkami, tak se hrozně těšim 😵 barvy, tvary, logiku...

psala jsi už do té Rané péče? 😉

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 pak je skvělý to Logico Primo a Picolo, to je rámeček s tématickými kartami , je to k sehnání např. na http://www.mutabene.cz 😉 ale není to zrovna nejlevější věc, některé logopedky to půjčují domů 😉 taky v té Diagnostice dítěte předškolního věku je dost nápadů 😉

sisstin
autor
4. lis 2010

@simalex tak jsem zkoušela taky to vytleskávání a jako docela mu to i šlo 😕 ale on má fakt výbornou sluchovou percepci, takže mu stačilo to ukázat...prostě jsem řekla "hr- ne- ček" a tleskala jsem..a Tygr to pochopil 😕 mně říkala i terapeutka, že to můžeme zkoušet...jsem si v duchu říkala, že by to určitě nechápal...a ono asi jo 😕 😔

vojtisek2007
4. lis 2010

@simalex @sisstin tak jsem chtěla zkusit to vytleskávání - no a víte co, Vojta neumí tleskat 😀 😀 😀 -
řekl "já tleskat umím NE " a bylo to 😝 , víc ho to nezajímá
a měli jsme tu na návštěvě tchýni 😖 😖 😖 to zas bylo maso

sisstin
autor
4. lis 2010

@vojtisek2007 no já se u toho různě ksichtim a dělám hlasy, takže se tomu Tygr tlemí a baví ho to 😅

vojtisek2007
4. lis 2010

@sisstin no vidíš a to já bych se mohla postavit na hlavu a odpichovat s ušima, když prostě řekne že NE, tak NE a kdybych náhodou na té činnosti trvala nebo jí dokonce sama dál provozovala, tak mu asi šibne vzteky...no nic, třeba jindy bude mít náladu.
A co Tygr, už má lepší ty afty a tak ???

sisstin
autor
4. lis 2010

jo, a vyhrála jsem si puzzle, takže dárek k Vánocům už jsem si koupila 😅 😅 😅 http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=6278644

jinak v úterý jedeme do Království železnic, tak kdyby se chtěl někdo přidat, tak písněte 😉 a 25. do toho Loga na foniatrii, z toho mám docela vítr teda...jak to Tygr přežije 😕

sisstin
autor
4. lis 2010

@vojtisek2007 Péťo, jj..v sobotu už se mu trošku ulevilo...a od úterý už normálně jí i tuhou stravu 😉 největší peklo byla ta středa- čtvrtek- pátek...a pak už jako fajn..ted se i jakoby "dožírá", takže myslím, že to zhubnutý kg dá nahoru zas 😵

jajik25
4. lis 2010

@sisstin a kde se dají sehnat na internetu a v obchodě?

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 počkej, ted myslíš co? 😕

jajik25
4. lis 2010

Myslím v jakým obchodě by se dal sehnat třeba ten Zajíc v pytly nebo ty Šimonovy prac.listy,Mezi námi pastelkami?
Nebo myslíš že je zbytečný to pořizovat dokud přesně nevím jakou trpí poruchou?Ani nevím jak tomu mám říkat. 😢

jajik25
4. lis 2010

Jo a hodně si s ním povídám,třeba co dělaly ve školce a tak a když to jde tak kýve jestli jo nebo ne.Puzzlíky taky umí skládat a z lega staví většinou komíny ale to moc nejde protože mu to boří zase ten mladší. 😒

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 tak zajíce v pytli mají na MMB
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=36117576&tab=0

Mezi námi pastelkami
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=30732973&tab=6

Diagnostika dítěte předškolního věku
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=28392645&tab=0

Šimonovy pracovní listy
http://knihy.abz.cz/prodej/simonovy-pracovni-li... a maj tam i tu 7

kartičky atd. si člověk musí bohužel vyrobit sám 😉 zbytečný to určitě není, takhle by se mělo "pracovat" i s dětmi bez problémů 😉

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 super jsou tyhle magnetické knížky, ty čteš text a dítě podle toho doplňuje do knížky ty magnety 😉 máme Bagry, a ted mi přijde doprava ve městě 😉 tyhle knížka má ta paní na MMB, jak už jsem dávala odkaz asi 2x 😉