Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. únor 2013

@kajiszek takový ty základní slova, to je úroven cca 6-15měsíců, ten rozptyl je hodně širokej 😉

sicinka
4. únor 2013

@sisstin já to porozumění tedy nepoznala, až zpětně a tím že vidím o rok a víc mladší děti ve školce a vidím co chápou. Hele já si toho taky všimla mnohem dřív i jsem tu zakládala diskuzi o tom čemu rozumí vaše dítě. Ale já netušila že může mluvit a nerozumět a navíc všichni mi řákali že to dlěá naschvál že je to vzdor.

sisstin
autor
4. únor 2013

@sicinka jo no, o tom to je, že ty děti se orientují dobře neverbálně, takže jednou něco udělaj a podruhý ne, a rodič to samozřejmě svádí na vzdor atd. Ono stačí vytáhnout ty kartičky a je poměrně jasno, nebo říct dítěti něco mimo kontext...ale o tom se nikde nepíše, pediatr to neřekne atd, takže pokud rodič nebude pátrat po netu nebo tak, tak nemá šanci to moc zjistit 😖

sisstin
autor
4. únor 2013

no a další věc je, že rodič neví, jak má dítě rozumět v určitém věku, si myslí, že když třeba něco podají a donesou, že rozumí normálně, což vůbec být nemusí....ale opět, kde to maj zjistit, když třeba nemaj starší "normální" děti nebo tak 😕

kajiszek
4. únor 2013

@sicinka A odkud z Prahy jsi? Můžem dát někdy spicha a pokecat, vzít děcka někam do herničky třeba...

@sisstin Já sice starší dítě mám, ale úplně normální taky ne, takže já naopak měla srovnání s tím, že byl "divnej" a pak to "přešlo", takže jsem pořád čekala, že Nela taky "naskočí". No míra postižení se ukáže až časem, teďka to je otázka... Ale opravdu doufám v to, že nebude mít moc těžkou formu, to by bylo asi fakt hodně zlý ☹ Zase se utěšuju tím, že měla ten psychomotorickej vývoj naprosto v normě, spíš i napřed, že mi podle toho, co jsem četla, přijde, že ty těžší formy mají spíš děti, u kterých už od malička nebylo něco v pořádku... Ale možná si to jenom namlouvám 😖 Samo mě už i napadá, že si za to můžu sama svým životním stylem, že jsem nikdy nebyla zrovna vzorná... Alkohol, cigára... V těhotenství jsem nepila a nekouřila, to vůbec, cigáro jsem zahodila na několik let (a pak debil zase začala), ale on to zase člověk už úplně nezachrání... Ale zase moji rodiče byli kuřáci, manželovi rodiče taky, znám i lidi, co kouřili v těhotenství a děti maj v pořádku... No nevím, to už asi zpětně nevykoumám...

sisstin
autor
4. únor 2013

@kajiszek ted je ještě fakt malá 😉 tam to porozumění taky ještě může hodně naskočit 😉

kajiszek
4. únor 2013

@sisstin No jinak já taky nevěděla, že dítě může nerozumět, pokud slyší... A když to teďka někomu řeknu, tak ze mě všichni dělaj blázna, že přeci každý dítě rozumí, pokud není hluchý a všichni mi cpou, že jen nechce. Jo tím jsem se taky utěšovala, ale teďka už je fakt evidentní, že by i chtěla, ale nefunguje to.

sisstin
autor
4. únor 2013

@kajiszek no bohužel je to tak, nevědí to ani někteří (a je jich hodně) odborníci 😔 já taky dřív neslyšela o tom, že by dítě bez MR a bez hluchoty mohlo nerozumět....jsem o tom poprvý četla až na Postižených dětech 😉

sisstin
autor
4. únor 2013

no jinak holky, Tygr má na Ipadu nějakou aplikaci na matiku, kde se pod sebou sčítá a odčítá a co myslíte, že už tu asi 1,5hodiny dělá že 😅 😅 😅 ted šel teda vařit polívku 🙂

sisstin
autor
4. únor 2013

jinak já myslím, že těch dětí s hraniční nebo hodně slabou receptivní poruchou řeči není až tak málo, jenže se to prostě kompenzuje samo a ta děcka jsou prostě jen vzteklá a agresivní pro rodiče 😕

kajiszek
4. únor 2013

@sisstin To je fakt super, že je malej takhle šikovnej, určo bude i ve škole úplně v pohodě 😉

sisstin
autor
4. únor 2013

@kajiszek no u nás je furt problém prostě s tou inhibicí, bojí se mluvit, je uzkostnější atd. 😉

kajiszek
4. únor 2013

@sisstin No mně přijde, že nějakou slabší receptivní poruchu má i Vojta 😅 Ale právě nevím, jestli to u něj taky už nějak řešit, nebo ještě počkat... Zase u něj je moje zkušenost taková, že si ke všemu musí dojít sám, že se vždycky všechno časem zlomí. On fakt rozumí perfektně těm praktickým věcem, ale v tý abstraktní rovině je to občas u něj taky trochu divný. Třeba ty echolálie, to jsem fakt u jinýho dítěte neslyšela.

sisstin
autor
4. únor 2013

@kajiszek já bych to u něj asi nehrotila 😉 spíš bych u něj "kontrolovala " to porozumění, víc dělala s kartičkama, aby se v tom prostě cvičil, k psycholožce bych ho asi zatím nehnala 😉

alaska28
4. únor 2013

@sisstin robil to vždy 😉 mrkni naše nové videá mám na YT verejné ;)
A s nami "žartoval" od malička od malička perfektná mimika , bol to beťár 🙂
Ešte k tomu poslaniu do inej izby to sa tiež u autikov používa bežne mne ho v dss naučili sa ukludnit na stolicke a funguje to aj v škole.

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 tak jasně, já netvrdim, že to nedělají, dělají atd, ale prostě záleží na celkových projevech, nejde to takhle pitvat...třeba ten "můj" jinej autík taky sdílí, má oční kontakt atd, ale jen když jde o něco, co zajímá jeho, nedělá to na vše, nereaguje vždycky atd. Ale maminka ho popisovala tak, že sdílí, má oční kontakt atd, ale realita byla prostě trošku jiná, když jsem ho pak viděla osobně....

kajiszek
4. únor 2013

@sisstin Jj taky si říkám. Kartičky zkoušíme, pak za odměnu má něco, co ho baví 😀 K tomu se ještě dá ukecat, ale nějaký grafomotorický cvičení, to jaksi zatím fakt ne-e, to hnedka brečí.

No nic, já jdu, jsem tu zase vyseděla důlek, už jsem mohla mít vařeno, takhle zase budu muset vařit večer 😀 Aspoň ještě něco vyžehlím, než vstanou děti.

sisstin
autor
4. únor 2013

jinak teda Tygr rozumí perfektně i slovensky, to jsem si ted všimla, že MM mu řekne, at mu podá servítek atd, prostě i slova, která nejsou stejná nebo podobná....a rozumí všemu normoš 🙂

alaska28
4. únor 2013

@kajiszek moj syn mal psychomotorický vyvin geniálny nič nepreskočil, lozil v 6m v 9m chodil v 8m stál bez opory absolútne ani náznak ničoho všade v karte u dr má že je extrémne šikovný ... No a bum autista ako poleno.. To ťa nechcem strašit.. No neplati že horsia psychomotorika horsi postih skor naopak aj v literatúre píšu že ak dieťa zaostáva aj v motorike aj v reči je to menší " prúser" a dieta je skor VFa ale ked je velký nepomer medzi rečou a motorikou tak je to obvykle DA ale to nepíšem o tvojej malej ale o hodnotení motoriky v prípade autizmu.
Celkové zaostávanie je skor u MR alebo poruch vývinu no veľmi nerovnomerné schopnosti sú typické pre autizmus moj syn má krivku ako tatry niečo výrazne nadpriemerné a niečo výrazne dole.. ( to teraz píšem vo všeobecnosti lebo som to tu zachytila )

silvikam
4. únor 2013

Zdravím Vás, neviete mi prosím niektorá poradiť. Dnes mi logopédka nasadila chrobáka, že či náhodou malý nemá nejakú metabolickú poruchu. Pýtala sa na stolicu a spomýnala nejakú dietu čo pomáha deťom pri ADD a poruchách pozornosti, poruchách učenia ..... . A ešte, že si mám pýtať od neurologičky nejaké lieky na podporu pozornosti a sústredenia. Nemáte s tým prosím niektorá osobné skúsenosti. O diete som niečo už počula / vynechať mlieko, cukry ... /. A ešte prosím, kde sa na Slovensku vyšetrujú prípadné metabolické poruchy?
Ďakujem za všetky odpovede vopred. 😉 S:

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 Tygr měl ten nerovnoměrný vývoj do cca 4let, pak už se to srovnalo, ale neměl to nějak zas extrémně nerovnoměrný, že třeba sociálno by měl na dva roky a nějaký schopnosti na pět let....to je fakt typický pro auti, jak píšeš 🙂

alaska28
4. únor 2013

@sisstin ja som reagovala len na to pojedanie snehu a sibalsky vyraz a provokovanie tým že toto robǐ strašne vela autíkov z okolia a moj nie je výnimka.. Reagovala som na to že " to by autista asi nerobil" ..

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 i když koukám, že třeba ve 3,5 řeč na 2roky, zrakový rozlišování 5let...např., ale jemu se to s tou verbální složkou prostě srovnalo, ted má tu neverbální lepší jak verbální, ale ne o moc, řeč má od 4,5let už k věku....samozřejmě ty složky jako logika, matematický představy atd, má o dost lepší než tu verbalitu....

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 jj, s tím naprosto souhlasím 😉

alaska28
4. únor 2013

@sisstin hlavne ked je ten profil taký že niečo je až hodne výrazne nad u autíkov obvykle vizualne vnímanie a niečo hodne výrazne pod obvykle reč a hlavne porozumenie a dosť často aj imitácia

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 ale v poslední zprávě (4,5) má "psychomotorický vývoj již vyrovnaný s mírnou převahou neverbální složky, verbální odpovídá širší normě, velmi dobré kognitivní schopnosti v rámci pro věk"...ale do tý doby měl ten vývoj nevyrovnaný, začínali jsme teda na výrazně nerovnoměrný přes mírně nerovnoměrný až po rovnoměrný...u těch vad řeči to taky je, ale není tam nepoměr tak extrémně velkej jako u toho auti většinou

jajik25
4. únor 2013

ahojky,občas sem k vám kouknu a chtěla jsem se zeptat jestli nevíte kde sehnat kartičky co k sobě patří.Chtěla bych tak nějak od všeho něco,doma něco málo máme ale ráda bych to rozšířila.Díky 😉

alaska28
4. únor 2013

Sisstin ale napr imitáciu mal dobrú nie? Aj komunikáciu ako takú ( neverbálnu ) ..

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 jj, to měl vždycky jako k věku tohle...u něj zaostávala grafomotorika, řeč (logicky) a měl i trošku vizuomotoriku asi o půl roku pozadu, ale to srovnal...

sisstin
autor
4. únor 2013

@alaska28 ona mi říkala, že i v těch 27měsících měl komunikaci v pořádku, jen prostě jako dítě, co má 15m...byl prostě opožděnej celej, pak se to srovnalo hrozně moc rychle, jak začal ukazovat, tak fakt za tři měsíce se posunul o 1,5roku ve vývoji dopředu, to byla smršt...by mě zajímalo, co způsobilo to, že prostě 9m stál a nehnul se v ničem, a pak to zas takhle dohnal...já si stejně furt myslim, že to bylo to očko 😕

sisstin
autor
4. únor 2013

@jajik25 na oskole je k tomu strukturovaná úloha, jinak hodně věcí je na Ipadu nebo si zkus postahovat z netu obrázky 😉