Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
18. bře 2015

@janahus určitě dej zítra vědět, co Vám paní Kejíková řekla. Jsem moc zvědavá.
Junková je dětská klinická psycholožka.

josefina79
18. bře 2015

@janahus on nejí ten knedlík , ani když mu ho napižláš na kousky?

barbarucha
19. bře 2015

@josefina79 No tak to jsou skvělé zprávy. A tolik nových slov 😕 😕 😕 Gratulujeme!

barbarucha
19. bře 2015

@ingrid3 Mám stejnou zkušenost. Snažím se na prcka mluvit jednoduše, ale nejradši je stejně, když mlčím 😀 Už ho tím taky asi dost štvu, ani nechce říkat ta zvířátka, která umí, někdy na mě jen zavrčí, ať dám pokoj, nebo ten zvuk tak zjednoduší, že ani nejde poznat.. Bojuju s tím, protože, když těch našich 10 slov neprojedeme denně aspoň 3x, tak je zapomene. Nedávno zapomněl ovečku "bé", kterou už stabilně půl roku říkal ☹ Jen na mě koukal a nechápal, co chci, tak jsme ji začali znovu trénovat, ale naučil se "f" tak začal říkat, že ovečka dělá "fé" 😅 Taky balancuju mezi tím, nechat ho být, ať si hraje sám a neštvat ho a mezi tím něco s ním probírat, protože když jsem ho nechala ať si dělá, co chce delší dobu, byl za tu dobu pokrok nula. Je to trochu na nervy.

barbarucha
19. bře 2015

@roniii No tak super, žádná magnetická se nekoná 🙂 A celkově to zní dost dobře.
Teď už budou jenom pokroky 😉
Kde vám prosímtě doporučili tu ortézu? Malej taky divně došlapuje na jednu nohu, jakoby má chodidlo vytočené ven a kotník trochu zhroucený dovnitř. Bobath terapeutka nad tím mávla rukou, ale mě se to moc nelíbí.

barbarucha
19. bře 2015

Jinak hlásím, že včera u nás byla psycholožka z RP a udělala mi radost 🙂 Říkala, že Fáfu nevidí tak strašně, jako ta předešlá psycholožka (ta ho psychickým vývojem zařadila na 10-15m ☹ , tahle nová na 18m 🙂 )
Taky se vyplatila naše každodenní dřina na nočníčku - Fáfa VLOŽIL TVARY 😨 kolečko, trojúhelník, čtverec, jsem na něj strašně hrdá 🤐 (nám fakt stačí málo, co 😝 )
Motoricky je už dost šikovný (navléká zvířátkové korálky, učí se prošívat dřevěný obrázek), tak jsme si řekly, že motoriku už tolik řešit nemusíme, spíš jen doplňkově a budeme se zaměřovat na psychický rozvoj.
Máme dostat ještě zprávu a pak přijede naše poradkyně z RP a dáme se do práce.
Jo a taky jsme s ní probírali, jak to vidí, kdybychom chtěli mít ještě jedno dítě, jestli by to Fáfovi víc neuškodilo než pomohlo a říkala, že druhé dítě rozhodně ano a co nejdřív 😀 😀 😀

roniii
19. bře 2015

@barbarucha
ona tou magnetickou vyhrožovala loni v červnu, když neobcházel, takže to nad námi visí ....ale asi jsme zase unikli 😎
Ortézy doporučil ortoped, vyžádala jsem si žádanku od dětské, aby se mu na ty nohy podíval.

TAké mám pocit, že cokoli dělám se Š. tak má nějaký účel, že si prostě nehrajeme jen tak

roniii
19. bře 2015

jo a dneska se v pedagogic.psych. poradně paní vyjádřila, že Štěpána nevidí tak zle, příště dostaneme nějakou zprávu, ale dneska mi to četla, tak tam je spíš anamnéza, nic moc o stavu.

barbarucha
19. bře 2015

@roniii A v čem pomáhá ped. psych. poradna?

nisale
19. bře 2015

Ahoj holky,

mam chlapecka, 5 let a strasne pomalu mluvi.
Ma nekdo podobny pripad , jak pomoct?
Chystame se na logopediji.

janahus
19. bře 2015

dnes návštěva u p. Kejíkové, náš největší problém je hrubá motorika, v tom se odráží i to, že nezvládá motoriku jemnou, jako tu lžíci, takže domácí úkol, učit na odrážedle, chodit po nerovném terenu, a taky to že on nemá potřebu jíst rukama, takže naučit ho hrabat se v písku, dotýkat se věcí venku, např kaminku, větviček atd, on má senzorickou poruchu vnímání, byla trochu skeptická k tomu, co napsal neurolog Šlapal, že s tou vývojov.dysfázií to nebude tak horký a nic autistickýho na něm nevidí, docela se schodla s psycholožkou, on podle nich má jen značné opoždění ve vývoji a ke všemu ještě nedozrál, hodnotila ho jako 18 -22 mesicní dítě, docela mi to pomohlo, zaměřit se ted na váhu, vyšetření krve na železo a štít.žlázu, určitě jít na gastro poradnu, a trénovat hrubou motoriku, hodně houpat, zkusit trampolínku, skluzavky.to musíme vypilovat
@barbarucha to je super, jsem ráda, jak tou vás dopadlo s tou psycholožkou, vidíš, je to velký šikulka, to neumí ani náš Tobiš, jako obšívat, to tleskám, je to borec, holky já nevím, ale třeba je vidíme někdy dost černě 🙂 a oni nás umí i mile překvapit.jste dobří...
@josefina79 tvůj malý je velký pašák, jsem ráda, že jsme ke Kejíkové šli,děkuji

josefina79
19. bře 2015

@janahus a dáváš mu rybí olej? Ten prý může pomoci na dozrávání mozku. Nevím, možná to byla náhoda, ale co jsem ho Františkovi začala dávat, ohromě se zlepšil.
Prosím, připomeň mi, má Tvůj syn problem s kousáním, nebo ne?

Na tom patlání v jídle a dotýkání se písku, hlíny atp. taky musím s Františkem pracovat. Až budu mít čas, napíšu Ti nějaké tipy.

Super, že se Kejívé nezdá ani autista ani dysfatik. To jsou moc dobré zprávy.

janahus
19. bře 2015

@josefina79 nedávám.jaký tip davas jakou značku ? budu ráda za tvoje tipy 🙂 byla moc fajn.vím že je nějaký eye q, ale objednam něco.nemá potíže s kousanim spíš se vzhledem a konzistenci

josefina79
19. bře 2015

@janahus já mu dávám tento:
http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/omega-3...
Ale take se chci podívat na ten EyeQ, doporučují ho na logopedii I psychologové, tak to asi vyzkoušíme.
Ten "náš" mi doporučila kamarádka, co měla těžce hypotonickou holčičku a začala se jí zlepšovat, když jí dávala tenhle olej (ale zase, může to být náhoda).

barbarucha
19. bře 2015

@janahus A co vám napsal Šlapal? U nás se třeba dost sekl 🙂

janahus
19. bře 2015

no napsal že je ADHD , s autistickými rysy, vývojová dysfázie ve spádu.... 😒

janahus
19. bře 2015

@josefína79 děkuji, objednám ho hned.tak když vám oboum pomohl, musí na tom něco být 😉 a nic tím nezkazím, jak to dlouho berete?

barbarucha
19. bře 2015

@janahus Mě přijde, že má obecně dost tragické předpovědi. Nám říkal, že Fáfa dost možná nebude chodit 😲

janahus
19. bře 2015

@barbarucha, ja sem žádala o převzetí do péče, jenže ted uz si jím nejsem tak jista, myslim Šlapala...ten náš neurolog tady, to je taky něco, ten neřeší nic zas, tak já nevím....

janahus
19. bře 2015

@barbarucha já právě taky nevím, protože ta psycholožka z Hradce mluvila uplně jinak...

barbarucha
19. bře 2015

@janahus Mě přijde, že neuru nám nikdy neřekli nic nosného. Zrovna zítra tam jdeme, tak jsem zvědavá, jestli vyprodukují něco víc, než že zase jen zapíšou stav 😀

josefina79
19. bře 2015

@janahus hele, myslím, že nějak od září. Opravdu veliký skok jsem viděla před vánocema a po vánocích. To se potvrdilo I u psycholožky.
Myslím, že zkazit se tím nic nemůže. Je na to spousta studií, že rybí tuk opravdu pomáhá. Takže za vyzkoušení to stojí.

janahus
19. bře 2015

@josefina79 jo zkusim to objednat zítra 🙂 ted jsem se o tom bavila s kamoskou malej je pry na tom o dost líp, davají eye q

janahus
19. bře 2015

@barbarucha asi tak, jak píšeš, jeden všechno zlehčuje, druhý zas je až moc přísný v diagnoze a dohromady nic moc....stejně ti nikdo neporadí 😠

calabasa
19. bře 2015

@barbarucha já mám třeba lehce hypotonickou druhou dceru (ke starší s VD) a jezdila na motorce dřív než chodila (cca 14 a 16 měsíců)

josefina79
19. bře 2015

@janahus na to patlání v jídle se mi nejvíc osvědčilo zapojit do toho hračky. Né, že bych byla tak geniální, ale našla jsem to na nějakém americkém webu, kde právě tu poruchu senzorické integrace řešili.
Takže dělám to následovně:
Vezmu plech na cukroví (lepší se to pak uklízí), na něj rozmístím plastové hračky zvířátek , malá plastová autíčka (prostě omyvatelné hračky) okolo kterých napatlám jogurt nebo šlehačku nebo špagety atp. A pak třeba hraju hry, jako že kočička papá jogurt, u toho se samo kočička zapatlá jogurtem a já pak říkám F. ať jí dá taky najíst, nebo at jí pohladí, ať mi jí podá... Zpočátku reakce nula, teď už se chytá. Neb mu dát na plech špagety a vedle mističku, at je tam přendavá. Miluje totiž přendávání věcí do misek, košíků atp.
Ohromně ho baví šlehačka ve spreji. Líbí se mu, jak to stříká, takže pak se překoná a klidně na tu opatlanou tubu sahá.
Dále nám pomohla pěna do vany při koupání - postupně. Nešlo ho do toho rovnou posadit, to řval jak tur. Ale napustit vanu, nalít pěnu, posadit do toho Františka. A jak si tam cákal, tak se ta pěna postupně tvořila.
Další super věc - plastelína /prodává se i terapeutická modelína - s extra měkkou stukturou/ a taková kuličková modelína. Ta není až tak "oslizlá", ale zase to je jiná věc na omak, než běžně. ¨
Jinak už mne nic nenapadá. Budeš-li mít postupně nějaké tipy ty, budu za ně ráda.

jhoki
19. bře 2015

@josefina79 Myslím, že už jsme spolu řešily naše malé nejedlíky. Chtěla jsem se zeptat, jestli vám pomohl rybí tuk v papání? Mám trošku jiný problém, moje dítě je spíše popředu, ve všem, až na to jídlo. Je taková neřízená střela, někdy nemá ani čas se najíst, radši lítá nebo si hraje a já běhám za ní s kousky jídla. Nebo jí něco, co nemá žádnou energetickou hodnotu, např. syrovou okurku, mrkev. O jídlo si neřekne, ale o čaj ano.

josefina79
19. bře 2015

@jhoki ne, ne, rybí tuk na jídlo absolutně neměl vliv :(

jhoki
19. bře 2015

@josefina79 ☹ tak zase nic. Budu spoléhat na své staré metody krmení divé zvěře 🙂 Asi jednou napíšu knihu o jídelních zvyklostech mé dcery. 🙂

peggy722
20. bře 2015

@josefina79 Nám ten rybí tuk asi taky pomohl. Od září jsem jí ho cpala každý den a o Vánocích začala dost mluvit. Teď jí ho dávám, jen když si vzpomenu. Kupovala jsem v DM. A řeč se posouvá pořád. Teď to spíš brzdí ta mandle. Už aby bylo pondělí odpoledne. Takže nic se s tím nezkazí.