Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janoulek25
24. čer 2015

Tak hlavně i ty to vidíš, že nechodí dobře tak už proto bych taky věřila ve Vašem případě spíš těm fyzioterapeutům. A praktický doktor to asi napsat nemůže, že? Nemůže vědět, jestli bude spolupracovat, jsou tam zvyklí na děti co nespolupracují, tak oni si nějak poradí a najdou svůj způsob jak sním pracovat.

loncja
24. čer 2015

Zdravím, pročítám diskuzi, ale je toho tady opravdu hodně. Je tu někdo, kdo má dítě s percepční vývojovou dysfázií a na koho bych se mohla obrátit s dotazy. Děkuji

josefina79
24. čer 2015

@barbarucha más stoprocentní pravdu. Já to take o sobě vím. A je to pro mne těžké se chovat "správně". Když mne tak strašně moc rozčiluje, když vidím, že rozumí, ale že NECHCE spolupracovat. Ale musím prostě zhluboka dýchat a nenechat se vytočit.

Dnes jsem to zvládla hezky. Byla jsem na návštěvě u známé, co všechno ví a všechno zná. Její dcera, téměř na den stejně stará jako F. přede mnou demonstrativně sežrala balíček sušenek, pak jsem si vyslechla jak Maruška krásně papá úplně všechno, protože ona (kamarádka) jí to naučila, protože byla důsledná ve výchově. Pak ještě asi miliony dalších rad co bych měla dělat, protože u nich to fungovalo. Dotaz na druhé dítě (přeci jen, bude mi končit mateřská) a tradiční dobrá rada "hlavně na to nemysli, ono to pak půjde líp." Jo jóoo, ty vejcovody se zprůchodní, imunita přestane plašit a vaječníky vydají zázračně samy od sebe to správné vajíčko. Že já na to nepřišla dřív 🙂.

Ale ustála jsem to, neřekla jsem ani popel, vysvětlila jsem co F jí a nejí, co s ním musím cvičit a jaký zástup lékařů v rámci IVF navštěvuji a kolik pokusů již máme za sebou.

A ani mne nějak nepřekvapilo, že ta její "geniální" holčička je pěkně uřvané, obtloustlé dítě 🙂 a zdržela jsem se rad, jak by si jí měla vychovat, aby nebyla tak uřvaná a ubrečená 😝 😝 😝 😝 Máte na mne pozitivní výchovný vliv.

Barbarucha - GRATULACE největší k ukazování!!!!!

janoulek25
24. čer 2015

Ještě jsem se chtěla zeptat, holky myslíte si, že se jedná o autistický rys, když 2,5 dítě semtam točí kolečkama u motorky a někdy staví různé předměty do řad? Anetka to někdy dělá, ale ne, že by u toho byla nějak dlouho, a pojmenuje to i, třeba postaví na sebe houbičky a řekne věž. Ale jinak si umí hrát i normálně má napodobivou hru ( krmí pejska, jako je myje a tak.)

josefina79
24. čer 2015

@janoulek25 já na to tedy nejsem odborník, ale auti rys je to podle mne v okamžiku, kdy si to dítě jinak než takto nehraje nebo když je to extrémní. Že si SEMTAM točí kolečkama, tak to je normální. Ale pokud by u toho vydržela hodinu, to už bych se znepokojovala.

janoulek25
24. čer 2015

@josefina79 ne ne, to rozhodně tak nedělá, postaví si to jednou, dvakrát a končí a pak už si hraje normálně. Asi máš pravdu. Já už někdy Anetku asi moc sleduju.

peggy722
24. čer 2015

@janoulek25 To by u toho musela trávit hodiny denně. Ela to občas dělala taky a autík rozhodně není.
@josefina79 Gratuluju k sebeovládání. Někdy je to fakt těžký. Já se snažím nikomu do ničeho neplést.
Tady v diskuzi je to jiný, když se někdo na něco zeptá, tak se snažím poradit, ale nevyžádaný rady se snažím nedávat.

roniii
24. čer 2015

@janoulek25 řekla bych, že do určitého věku autistické rysy splňuje každé dítě 😀

@josefina79 píšeš, že kamarádka...neřekla bych, že to myslela zle

roniii
24. čer 2015

@janahus lázně může napsat praktický lékař, nám je psala dětská, na moji žádost, stejně to musí schválit revizák na pojišťovně
Pokud máš nějakou zprávu, ve které je to napsané z Hradce, tak bych neváhala a šla k dětskému lékaři.Pokud ne, i tak bych se s ním zkusila domluvit

barbarucha
24. čer 2015

@janahus No jasně, nám Šlapal říkal, že dost možná Fáfa vůbec nebude chodit 🙄 A jak mašíruje 🙂 Vykašli se na něj, dej na svůj mateřský instinkt. Ty prcka vidíš pořád a vnímáš změny, tak víš nejlíp, co se s ním děje. A aby Ti někdo předpovídal, že nebude spolupracovat? To je teda podpora 😀 Asi tím chtěli říct, že oni by to s ním neuměli. Přeci jen Ty už máš na Tobíka spoustu fíglů a některé určitě zaberou. A jestli nebude dělat všechno? Tak co, není to robot přece. Já rehabky beru tak, že nám tam ukážou, co máme dělat a pak si na to doma hledáme vlastní fígle, co a jak udělat. Některé věci nejdou, některé mi přijdou zbytečné, ale vždycky něco uděláme a posunujeme se pomalými přísuny vpřed.

janahus
24. čer 2015

@roniii my uz mame vse vyrizene, ted cekame na termin, ja nevim, proc on se k tomu stavel tak negativisticky.... 😒

barbarucha
24. čer 2015

@janoulek25 sisstin několikrát psala, že každé dítě má v určitém věku autistické rysy. Ale chápu, taky jsem hysterická, manžel taky nechápal, proč Fáfovi zakazuju točit kolečkem u motorky 😀
Nebo už měsíce sleduju, jestli se mu netřesou ruce. A když se otřese (třeba zimou), mám z toho pomalu záchvat. Prostě už asi nikdy nebudu ta matka, co má všechno na háku.

barbarucha
24. čer 2015

@josefina79 To jseš dobrá. Nevím, jestli bych takovou návštěvu zvládla. Já chápu, že "normální" matky nemůžou chápat to, čím procházíme. Ale stejně někdy cítím strašnou samotu, opuštěnost, že vlastně neexistuje nikdo, kdo by plně pochopil, co prožíváme. Nikdo "živej", komu to můžu všechno říct a on to pochopí. Potkala jsem třeba teď o víkendu bývalou spolužačku, 10 let jsme se neviděly a měly jsme možnost prokecat spolu 2 večery. Většinou jsem spíš naslouchala. Nedokázala jsem ze sebe vypravit o téhle své "hlavní" bolesti ani slovo. Připadala jsem si jak ucpaná trubka. 😔
A manžel za A není ženská a za B je už taky přesycený tím, co furt řeším, takže nemá už moc kapacitu na moje výlevy. Ještě že existujete vy. Bez vás bych si v tomhle světě připadala jako naprostý ufon.

barbarucha
24. čer 2015

@paja214 Ahoj, odkud jste? A co malej umí/neumí? Jak komunikujete? Má nějakou dg? Je opožděná jenom řeč nebo i motorika?

paja214
24. čer 2015

@barbarucha Jsme s JIžních Čech. Diagnózu potvrzenou ofiko nemáme, pediatra i logopedka nás odbyla s tím, že do tří let neřešit, ale podařilo se mi domluvit se v Centru Kaňka se speciální pedagožkou a logopedkou aby na Toníka koukla. Zatím to vypadá jen na opožděný vývoj řeči, hrubá i jemná motorika odpovídá věku. Toník zvládne pár základních slov (máma, táta, bába, ňam, zvuky zvířátek, brmm,hů, ššš, pak má pár svých výrazů : bibi - voda, šinka- mašinka, sííčko- světlo, sluníčko,občas i slon), spojuje maximálně táta brm, máma není, to ne, tady je , a tady je.Jinak mluví svojí nesmyslnou řečí ( tou komentuje všechny činnosti,mluví s okolím, nemá problém kohokoli oslovit ...) Komunikuje ukázáním na věc,dovede nás k tomu, nebo tím, že když něco chce,tak já zkouším říct co asi by chtěl, když se trefím, dá vědět,že jo. Nemá tendenci opakovat, říkanky a pohádky ho nebaví. Teď dorazilo období vzdoru opravdu silně, asi umocněné i tím, že si nedokáže pořádně říct co chce a co ne, takže velké vzteklé scény, kdy leží na zemi, kope kolem sebe, útočí i na nás ...☹. Teď se mu i zhoršilo spaní, vzteká se před usnutím / to nikdy nedělal/ a začali ho trápit nějaké noční můry ☹

peggy722
24. čer 2015

@paja214 No ještě je docela malej. Teoreticky to ještě může být OVŘ. Co zkusit kartičky, WOKS ? Třeba by to zabralo, měl by konečně možnost se vyjádřit a ubylo by těch scén. Frustrovaný dítě řvoucí před otevřenou ledničkou, znám moc dobře. To jsme si užívaly minulej rok. Já jsem kartičky nezkoušela, ale docela toho lituju, mohla jsem si ušetřit spoustu nervů.

barbarucha
24. čer 2015

@paja214 To zní dobře, jestli má slova, dokonce spojuje a i jinak hodně komunikuje, to nebude asi nic tragického. Je fajn, že se mu věnuješ a nekašleš na to. Určitě pomůže, když ho uvidí psycholožka, třeba doporučí logo nebo tak něco. Dobře, že se nenecháš odbýt, je lepší trochu teď máknout, než abyste to pak těžce doháněli později 🙂

paja214
24. čer 2015

@peggy722
@barbarucha Holky, děkuju moc za podporu, snad to nějak zvládneme, právě už mi přišlo, že je potřeba ho nějak podpořit a všichni mě pořád jen odbýval, že je to kluk a že má čas. Ale když vidím jak moc by chtěl něco říct nám, dětem v okolí a nikdo mu nerozumí, tak je mi ho děsně líto ☹ a chci pro to něco udělat. Kartičky určitě zkusím, teď mámě na "logopedii nebo správně předřečové výchově" tří týdny prázdniny a pak prý zkusíme zařadit i nějaké znaky, aby se mu usnadnila domluvu s námi. Zatím jsme na začátku, ale už jsou trochu vidět pokroky, na klouzačce děláme "á šup" a dneska si ukázal, že chce jít ven a řekl "á šup" ... tak jsme šli a bylo vidět jak je spokojenej. 🙂 .

josefina79
25. čer 2015

@paja214 Je super, že se nenecháš odbít. A logopedie je určitě ta správná cesta. Já už na tyhle chytré rady typu "je to kluk" jsem dost alergická. Jasně, chápu to, když je "zpoždění" ve vývoji o měsíc, dva, ale ne, když už je viditelně něco špatně a když už to vadí I samotnému dítěti.
Takže "á šup" do toho 🙂

janahus
25. čer 2015

@peggy722 co jsou karticky Woks? dekuji
@barbarucha moc gratukuju k ukazovani, je to zase velkej skok dopredu.
já volala dnes do Hradce a prejdeme zrejme k nim, doktorka byla s pana docenta tezce mimo...
Taky sem volala do Kosumberku, jestli musi jist deti jen v jidelne, nebo mohou i na pokoji, nechci poslouchat ty chytry maminky co zase budou radit....asi to v te jidelne zkusime, ale myslim, ze stejne zkoncime na pokoji...
Baru, ja si taky pripadam, ze jsem nikdy nemela tezsi ukol nez je materstvi....

sisstin
autor
25. čer 2015

tak děvčata, zatím to je na 90% zdravá HOLČÍČKA 😀 😀 😀 😀 😀 😀

krystalka
25. čer 2015

@sisstin - gratuluju, krásná princezna 🙂

krystalka
25. čer 2015

@janahus - VOKS znamená - výměnný obrázkový komunikační systém - jsou to kartičky, pomocí kterých se s dítětem dá dorozumět, když nerozumí mluvené řeči....hodně stručně řečeno 😉

peggy722
25. čer 2015

@janahus tam mělo být jednoduchý v 😀 , to víte večer.

peggy722
25. čer 2015

@sisstin Gratuluju, ať se daří. 🙂 A mateřství je snad horší jak vysoká škola.

josefina79
25. čer 2015

@sisstin Veliká gratulace! Moc Ti to přeju. Hlavně, ať je vše v pořádku!!!!

schellongova
25. čer 2015

@sisstin Gratulace 🙂 Holčička super ta naše je tak jiná jak Honzík a hlavně ukecaná. Teď začala říkat mimi a když se něco podaří tak si zatleská 🙂 a furt ukazuje na vše a říká něco ve smyslu co to je.

janahus
25. čer 2015

@sisstin to moc gratuluju at se dal daří

arsiela
25. čer 2015

Dobrý večer, můžu se k vám přidat? Mám syna,který toho má bohužel naloženo opravdu hodně.Kromě fyzických problémů má velké potíže s komunikací. V podstatě komunikuje pouze se mnou a to ještě omezeně,občas s bratrem , s tatínkem. V Motole to diagnosticky uzavřeli jako vysoce funkční autismus se sociální fobií.Chodíme na kontroly k psychiatričce v místě bydliště a jinak bojujeme tak nějak sami. Synovi je sedm roků,ted dokončil první třídu,je vzděláván doma, protože u nás jsme nenašli vhodnou školu, kam bychom ho dali.Budu ráda,když se tu dozvím různé rady a postřehy, a i pokecám s lidmi co řeší podobné problémy.

sisstin
autor
26. čer 2015

@arsiela podle nicku znam chlapecka z prace byvaly 😉