Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. srp 2012

@janasim tak pokud máš evropský průkaz,tak problém není a musíš mít žádanku od pediatra. A počítej,že by jste šli na řadu tak nějak leden až březen.

janasim
23. srp 2012

@sisstin No ved zatial si pockame a dovysetrujeme sa v Dialogu,na nasledujucich vysetreniach by zbadali ci by sa im videl na autistu,ked tam vyslovia oni podozrenie,tak to zacnem riesit.Teraz mam plnu hlavu tej terapie,kde sa to naucim s nim robit.U nas nieje nic ako Ranna pece,alebo si spominala ze aj k nejakej pani chodite,co s tvojim malym cvici motoriku,az som to dobre pochopila.

janasim
23. srp 2012

@janasim Inak si napisala dobry a dolezity ten clanok o ukazovani prstom,mala by som si to opisat.

jirinula
23. srp 2012

Sisstin nas diagnostikuje nudr Ryšánkova s aply . A k testu Dach ten byl dělanej jen jako doplněk a jsme kolem 60 procent což už je dost. Je tech příznaků víc. Začli vyloženě afekty absence spontální hry nezajem o děti v tuhle chvíly už je oční kontakt relativně dobrej ale nestalej velmi časté zahledování chuze po špičkách + další atypické pohyby. Logopedka vzdala praci podle obrazku on jí prostě dělat nebude. Jídlo je taky obrovskej problém bud nesedí vunec nebo musí sedět na jednom místě a s notaskem k tomu. O dalších ritualech ani nemluvím. Nedej bože uhnout nekde jinde než chce on. Je to hodně problematické a na dlouho ale doktoři se shodují že Jirka je jasnej.
Ted snad v říjnu se dozvíme typ a postupy dál. Jenže zároven logopedka vylučuje dysfásii ale psychiatricka né tak si vyber. Jak to tak vypadá tak se nálepky autista nezbavíme. Ještě nejvíc znaků auti se začlo objevovat kolem 3 roku proto ho možná p. Krejčířová nemohla diagnostikovat. Ale jinak je snad vyloučená MR dle testu ale i dle chování známe 15 písmen a snaží se počítat do 5 tak snad to pujde všechno dobře. Už aby dostal konečnou dg. a mohli jsme jet ještě cíleneji než ted.

jirinula
23. srp 2012

Jinak nám delala tu druhou škálu dach byl jen jako doplněk. Ach jo.

sisstin
autor
23. srp 2012

@jirinula jinak to je právě to no 😒 jak jsem psala, že pokud je dítě včasně diagnostikováno (před třetím rokem), tak se může stát, že se prostě ještě ta diagnoza změní 😖 ach jo 😒 jinak s tou dysfázií k autismu, to asi taky bude rozpor, páč jsem četla, že po novu se už prostě dysfázie k autismu diagnostikovat nebude, že tam ta špatná verbalita a porozumění je prostě autismem. Ale doteď se to normálně dávalo, když autík mluvil dysfatickým způsobem. Ono hlavně, aby jste věděli, jak omezit ty afekty a další věci, a jak s ním pracovat...pak jestli je autík s dysfázií, nebo bez...to už je celkem jako šumák, nosný tam bude stejně ten autismus. Tak fakt moc držím palce, at se to zlepší 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

jinak holky, v tom SPC pro vady řeči bude ještě 2.11. seminář o dysfázii (je to pátek) a bude jiný program, než ted na tom setkání v říjnu, takže já jedu na oba. Kdo by měl zájem, tak cena je 300Kč a objednat se na spcvadyreci@seznam.cz 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

@janasim jj, do Rané péče jsme chodili od 2-4let, pak už nás s nástupem do školky vyřadili. Na rehabilitaci chodíme od letošního ledna (január), to pomohlo fakt hodně, samozřejmě si to hradíme, stejně jako logo. Protože přes pojištovnu prostě tyhle služby pro dysfatiky nejsou 😝 teda logo jo, ale tak jednou za měsíc, což je k prdu 😝 a rehabilitace vůbec...

jirinula
23. srp 2012

Sisstin dekuju za palce jak na afekty zatím nevíme stačí malej podnět a je to tady. Bohužel u nás nahrava utismu i řeč která se ted rozjela strašnou rychlostí. Takže dg autismus nám nikdo neodpaře asi. Jinak jsem zapoměla na další věci mluví o sobě ve 3 osobě a hodně používá echolalie. No doufam v lehkou formu.

sisstin
autor
23. srp 2012

@jirinula no tak zas, že se hodně rozmluvil, to by mohlo být i u té receptivní, co vám dala Krejčířová. Tam jakmile naskočí na určitou míru porozumění, tak ta řeč je celkem slušná 😉 ale právě vzhledem k ne úplně dobrýmu porozumění může být echolalická, a ve třetí osobě o sobě mluvil Tygr skoro do 4let, to taky může být právě vadou řeči....ale jako těžko říct no, ale zas by jste měli VFA snad, tak to není taková pohroma 🙂

jirinula
23. srp 2012

Já už jsem se s tím tak nejak smířila ale se.. mě to nedá se nic dělat a budem bojovat

sisstin
autor
23. srp 2012

@jirinula ono fakt po netu se to poznat moc nedá, jako Tygr třeba měl taky to, že trval třeba na nějaké cestě, nebylo to vždycky a všude, ale u něčeho jo...no to už tak nějak vymizelo, ale zas má třeba to, že když je nějakej sloup, tak ho prostě musíme obejít, ne jít jen vedle něho 😝 ono jako každý dítě s vadou řeči je tak nějak svým způsobem v něčem "šáhlý", ale u toho autismu je toho asi víc a o dost víc to znepříjemnuje bežnej život 😕

lenajsek
23. srp 2012

Ahoj, jen se dívám, kolik jste toho zase nakecaly... byla u nás zase RP, tak Lukin zase ze začátku řev, pak se uklidnil a spolupracoval, i na iPadu jsme něco dělali... donesla nám spoustu zalaminovaných úkolků, tak budem mít co dělat...
A na Oskole teď mají 20% slevu, tak toho asi využiju a taky něco objednám.

Nemám teď čas dočítat, jen jsem zběžně prolítla pár příspěvků a chci se Teri taky přiklonit k nějakým letáčkům pro pediatry, myslím, že je to zhruba všude stejný, chtělo by to fakt nějakou osvětu... u pediatrů to vše začíná...

Pěkný den všem!

margareta76
23. srp 2012

@sisstin: my chodíme logopedicke tiež iba 1x do mesiaca; chápem, že je to malo, ale ked nám dá ona nejake úlohy, čo sa má syn naucit napríklad za ten 1 mesiac, tak my to nezvladame sa naucit za takú "krátku" dobu. Takze nám chodit častejšie ku logopedicke je asi aj zbytočne. Darmo nám bude dávať ďalšie úlohy, ked nezvladame ešte tie staré. Keby je logopedicka denno-denne, tak má to nejaky efekt aspon u nás, ale inak asi nie 😉

Viete mi prosím povedať, že v akom veku sa stanovuje dg. Dysgrafia, dyslexia, dyskalkulia... Tipujem, že v nejakom 2, 3 ročníku na základnej skole.

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 ono záleží asi na přístupu logopeda,my žádné úkoly nedostáváme,prostě tam s ním 30minut procvičuje řeč,nedostáváme za úkol se něco naučit,v podstatě si ani neumím představit co,že jako třeba se naučit říkat pět určitých slov,nebo nějakou hlasku,to u nás nehrozí. Jestli dostáváte úkoly na ten rozvoj ostatní,tak to asi jo,já v tomhle nějak rady nepotřebovala,takže my jsme dohodnuté,že logo je o pravdu čistě jen o te řeči. Jinak poruchy učení většinou na konci první třídy,u těch závažnějších forem i v tom předškolním věku už,před nástupem do školy.

sicinka
23. srp 2012

@janasim jinak 10 kg 86 cm ve třech letech jste percentilově úplně mimo a určitě už by bylo na zvážení i zjistit mu kostní věk a jestli nebude kandidátem na růstový hormon. Právě u těhle dětí se většinou začně se správnou léčbou posouvat i to mentálno a nejde jen o to že je okolí bere jako mladší.Prostě to dítě roste zesiluje adovolí i věci, které by mu jinak nešli - vylézt na prolézačku, kouknout se na výš pověšenou ceduli a tak. Jinak tedy ač většina pediatrů neřeši moc řetak zrovna výšku a její poměr k váze řeší snad každý. Budu držet palce ať se něco najde a je to snadno léčitelné. U nás v rodině třeba byl chlapeček v roce měl 5,5 kg a to jedl normálně, ale díky tomu že v tom roce měl asi 10 slov, ukazoval napodoboval tak vyloučili to základní a nechali to být s tím že není narušen mentální vývoj (jtedy za mě je to málo, ale moje dítě to není). Možná pokud jste neasolvovali tak nějaké komplexní metabilické vyšetření.

sisstin
autor
23. srp 2012

@sicinka taky si myslim, že to je fakt strašně málo...a možná i genetické testy by to chtělo, zda nemá nějakou poruchu, která s tím malým vzrůstem a mentálním opožděním souvisí 😕

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 u nás je to hlavně o tom, že prostě doma tu logo jako takovou fláká, respektive vydrží třeba 10minut a už dělá kraviny.....tam u Martiny fakt 30minut maká a má to mnohem lepší efekt jednou, než u nás cvičení za 3 dny např. 😉 , takže proto tam ted budeme chodit od září 2x týdně. Ale je pravda, že u nás je to fakt už čistě o tom trénovat ta slova jako taková, tu řeč jinak už dohnal...

sicinka
23. srp 2012

@lenajsek navím jestli by pomohli letáčky, mě přijde že pediatr na nás nikdy nemá čas. Takže opravdu poslechne, zkontroluje ty základní fyzické parametry a davaj pryč. Kdyby měl na třeba 3 letou prohlídku 20 minut jen na nás lbyla by možnost spoustu věcí probrat nechat dítě zklidnit a tak, ukázat co se mi nezdá. Ale nějak mám pocti že pokud chci tento typ péče tak si ho holt musím zaplatit 🙂 a v Praze to aspon jdem achho jo 🙂

margareta76
23. srp 2012

@sisstin: napr. Naucit ho používať minuly cas, mnozne cislo, akuzativ... A za ten jeden mesiac sme velakrat, nezvládli ani jednu z týchto požiadaviek. Vyslovnosti sa zatiaľ veľmi nevenovala, kedže ta slovna zásoba bola veľmi slabá.

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 tak to je podle mě ale kravina, jak ho to máš jako naučit? 😅 to prostě dysfatiky nejde nijak učit a říct, že za měsíc bude umět tohle a tohle...to prostě přijde spontánně s tou řečí, ty ho max můžeš opravovat, ale jako naučit to nijak cíleně fakt nejde 😝 to právě vidím efektivnější to, že s ním bude trénovat mluvení a tvoření těch vět, právě často, protože doma ty děti tak dobře nespolupracují.

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 počkej, já tu mám někde nahrávku, jak s ním pracuje 😉 ale musíš si dát bedýnky nahlas 😉 http://www.tichysvet.blogspot.cz/2011/10/logope...

margareta76
23. srp 2012

@sisstin: Myslim, ze to trosku pomohlo, i ked to bolo narocnejsie (pre nas aj pre neho). A hlavne ako som uz pisala vyssie, nepodarilo sa nam to splnit za mesiac a taktiez nie 100% to puzival vo svojom slovnom prejave. Dakujem za linku, vypocujem si to, ked budem mat trosku kludu a ticha okolo seba 😉

margareta76
23. srp 2012

@sisstin: A este som sa chcela opytat, ako sa prejavuje dyslexia, dyskalkulia... v predskolskom obdobi. Moc dobre si to neviem predstavit.

hrusti
23. srp 2012

Ahoj holky, jdu vás pozdravit. Nějak nestíhám dočítat 😝

@sisstin To je dobrý nápad s těma letákama! Co jsem letmo přečetla, tak ve mně začal hlodat červík, jestli H. nemá taky tu dysfázku. Hodně věcí je mi povědomých z toho, co píšete. Kr. mi neřekla jak těžký stupen OVR máme, byli jsme tam jetě před 3. narozeninami, tak je možné, že mám spíš ten těžší stupen 😉
I s tím jídlem, on musí mít studené, jinak to nechce, protože ho to pálí 😉 Na druhou stranu on nikdy nebyl žádný hubenour, v roce měl 12 kg, te má cca 17 kg 😉 Ale s jídlem zlobí fakt hodně. Na chatě, jak hodně běhal, tak papal krásně. Ale jak jsme se vrátili, tak zase bída 😒
Jinak my ted jsme skoro nic nedělali. Měli jsme to hodně rozcestované po známých a příbuzných, takže to fakt moc nešlo. A když byla chvilka, tak H. stejně moc nespolupracoval. Už se docela těším, až začně školní rok, to bude chodit na 2 dny do školky a zase získá trošku režim a snad se i trošku zklidní 😉

sisstin
autor
23. srp 2012

@hrusti ona ta hranice (v řeči) mezi OVR a dysfázií může být v určitým věku celkem tenká, důležitý je, jestli tvůj chlapeček měl narušený i ty ostatní složky vývoje 😉 ale je to jako možný, jak jsem psala, Hanička měla od Kr. od dvou let až někdy do 6 jen OVR, dyfázii dostala až před nástupem do školy 😉

@margareta76 na to jsou testy 😉 třeba dyslektické dítě nemá ty předčtenářské dovednosti prostě v normě 😉

holky, a ted jsem něco natočila 😅 😅 😅 😅 jako samozřejmě když se ho na něco ptám, tak jako ty odpovědi jsou chudý, když mluví sám od sebe, tak má ten slovní projev o hodně bohatší..no ale ta výslovnost je taková jako pořád 😖

https://www.youtube.com/watch?v=pnWUNkVCbrU
margareta76
23. srp 2012

@sisstin: Video je dobre, niektore slova mu boli pekne rozumiet, napr. take slovicko SIKULA som rozumela uplne zretelne 🙂 To si teraz niekedy nahravala?

sisstin
autor
23. srp 2012

@margareta76 jo, asi před 15 minutama 😅 😅 😅 😅 on jako ty slova, který začal říkat jako první - máma, děda, babička, voda atd., to už říká normálně (nebo fakt s jen malou výslovností vadou, že třeba místo babička říká "babika"), no ale jinak je to fakt děs běs...a on hlavně, čím víc ti toho chce říct, tím víc piští a pak už nevíš ani prd 😅

miawa
23. srp 2012

@margareta76 Dyslexii lze diagnostikovat už před nástupem do 1.třídy, ostatní SPU až ve 2.pololetí 1.třídy. 😉 Ono 2.,3.třída by bylo celkem pozdě, zvlášť u těch těžších forem. 😉

sicinka
23. srp 2012

@hrusti já jsem si fakt docela jistá že Dáda dysfázii nemá a dělá taky to samé. Jídla pokud už je jí tak studený a ještě rozdělené na talířku, jinak je prostě jíst nebude. Tedy zlepšuje se, ale strašně pomalu - od září školka s bio eko jídlama bude chalpec asi hlady nebo mě hodně překvapí 🙂 Já si tedy myslím že hlavně záleží jak mluví jestli sklonuje, používá rody a časy jen tak bez učení. My máme zase příznaky do autistmu, ale naštěstí ne všechny.