Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. lis 2012

@deina no u nás to bylo o tom, že on prostě nic, co se jedlo lžící jíst nechtěl, takže ani neměl potřebu to zkoušet 😝 on do 4 let jedl fakt jen suché pečivo s něčím, Brumíky atd, nic jiného jsme do něj nedostali 😝 ale pak ve školce se celkem rozjedl a prostě tu lžíci začal používat, tím pádem i doma...no ted nedávno jsem přišla do školky a on JEDL PŘÍBOREM A NORMÁLNĚ KRÁJEL 😝 😅 😅 😅 takže asi tak 😝

sisstin
autor
13. lis 2012

@deina já bych to hodně zvažovala, pokud by měl narušený porozumění 😉 pokud má fakt jen expresivní, tak bych prostě jen ten jeden jazyk upřednostnila, ale ten druhej nepotlačila 😉 my máme češtinu a slovenštinu, což je paradoxně větší problém, než kdyby to byly dva úplně jiné jazyky. Tygr slovensky rozumí normálně, ale mluví čistě česky (no jako samozřejmě tou jeho češtinou 😅 😅 😅 😅 ), ale slovenské tvary prostě nepoužívá, není to pro něj dominantní jazyk 😉

hrusti
13. lis 2012

@sisstin JJ, souhlas 😝

janasim
13. lis 2012

@sisstin Prosim ta este, ako sa tvoj maly hra a komunikuje s inymi detmi,mi srdce trha ked vidim ze by sa ten moj chcel zapojit a je medzi zdravymi rovesnikmi strateny.Lepsie sa tvoj syncek zahra s detmi tiez co su dysfatici,alebo aj so zdravymi?V specialnej skolke kde chodime sa v pohode zapaja aj do taneckov,vsetko chape,ale vonku na ihrisku je len taky pozorovatel.

janasim
13. lis 2012

aj ja mojho krmim a tiez odmietal jest lyzickou,ale teraz uz skusa aj sam polievku,uz sa to zlepsuje

sisstin
autor
13. lis 2012

@janasim no tak on měl mezi 3-4.rokem z dětí úplně panickou hrůzu, stačilo, aby se dítě přiblížilo, a už se po mně sápal 😉 takže je jen pozoroval (to ho zajímalo), nehrál si s nima vůbec. Pak ve školce se zapojoval do těch řízenných činností, ale jinak si s dětma vůbec nehrál, prostě si dělal něco sám, ale už mu děti jako nevadily 😉 ted si s nima hraje tak nějak normálně, respektive zapojí se do něčeho, ale VŮBEC s nima nemluví v té v školce 😉

Pokud je se mnou v kolektivu běžných dětí, tak jako komunikuje s nima přeze mě (dělám překladatelku) a hodně záleží na tom konkrétním dítěti, některé ho berou v pohodě, některé řeknou, že mu nerozumí a pečou na něj 😉 jinak do takovýho toho davu se nějak vmísí ted už, nemá problém, ale že by si jako vyloženě s neznámýma dětma hrál, to vůbec 😉

ale on to bude mít i povahově tohle a má to ještě ztížené tou komunikací, on odjakživa spíš tíhne k dospělým 😉

deina
13. lis 2012

@sisstin, zda sa, ze porozumenie ma vporiadku. Nemame za sebou sice ziadnu diagnostiku (tu v DE spred roka nepocitam), len co ho Dr Buntova testovala - a to bolo okay a celkovo ani ja uz nemam ten pocit, zeby niecomu nerozumel. Ono s tymi dvomi jazykmi asi to je tak, ze jeden bude dominantnejsi... Vidim napr na Miskovi (VFA), ze cim lepsie hovori po nemecky, tym ma horsiu slovencinu, pricom doma len po slovensky rozpravame (ale uz chodi na dlhsie do skolky, nielen na pol dna).

sisstin
autor
13. lis 2012

@deina no většinou je dominantní jazyk té země, ve které dítě žije...pokud teda není samozřejmě doma s matkou, která mluví jinak a nechodí do zařízení. Ale jakmile prostě tráví víc času v tom určitém jazyku, tak se stává dominantním 😉

janasim
13. lis 2012

@sisstin Aj moj s dospelakmi radsej,blondynky zboznuje,aj za cudzimi pride a taha za ruku. A pri tej zmiesanej tazsej dysfazii mam asi kedy ocakavat tu rec,nejake prve slovo? Aspon mama by uz mohol zacat,mame uz 3roky a 4 mesiace.

sisstin
autor
13. lis 2012

@janasim při tý smíšený se ta řeč rozbíhá cca kolem 4.roku 😉 tý jo, a už teda asi vím, čím to je, že po mně všechny děti jdou jak slepice po flusu 😅 😅 😅

deina
13. lis 2012

@sisstin, len aby to nedopadlo tak, ze nebudu vediet poriadne ani jeden jazyk - ako moj otec (madarcina - slovencina). 😅

Mame tuna taku moznost, zeby Matko mohol nastupit buduci rok do jednej malej skolky - maju tam 15 deti, ucitelky su tusim 4 + nasa terapeutka tam chodi kazdy pondelok a pracuje s integrovanymi detmi. Je to "normalna" skolka, ktora ma 3-4 miesta pre integrovane deti. Ak by toto vyslo, tak asi pouvazujeme nad tym, zeby sme este jeden rok zostali (v pripade, zeby vzali aj Miska).

Boze moj, zburaju mi tu obyvacku!!! Mat tychto dvoch spolu doma (Misko je chory), to je o nervy...

bocianka123
13. lis 2012

@sisstin tak to je zaujímavé, že slovenčina ako "druhý" jazyk - a kde ju používa, alebo skôr počúva?

@abbie - môj neopakuje pri DVD, ale ked ja mu niečo ukážem, tak sa občas chytí, ale nepoužíva ich na komunikáciu.. ešte mu to nedošlo.

sisstin
autor
13. lis 2012

@bocianka123 mm je Slovák;)

bocianka123
13. lis 2012

@sisstin o.k., to som nevedela 😉

bocianka123
13. lis 2012

@sisstin k tomu "prekladaniu" napíšem - dnes sme mali aj my zážitok - bola som s malým v detskej cukrárni a tam je kútik pre deti s hračkami - asi 3-4 ročný chlapček tam bol a môj ho najskôr pozoroval. Hned ako sme prišli - môj ukázal na TV obrazovku - bola vypnutá - a že nehrá nič... to som im "preložila" , no a neskôr si ten druchý chlapček staval domček z kociek a môj malý mu tam chcel jednu kocku ešte priložiť - a samozrejme, že domček sa zrútil... a môj začal ručičkou a svojimi zvukmi niečo vysvetľovať... ale nerozumel mu... tak stále hovoril svojim rodičom - ja mu neorzumiem, čo hovorí... 😉 no bolo to zaujímavé. tak ja som tiež občas robila "prekladateľku" 😀

sicinka
13. lis 2012

@sisstin mám dotaz Dáda mi pokud má náladu občas něco zazpívá. Co mě zaujalo, melodii zazpívá celkem čistě (nevím po kom 🙂 ale z textu si zapomatuje jedno dominantní slovo na to dá důraz a jinak nic, případně si text vymyslí. Čím to je že si to není schopen zapomatovat? Dělá to i básniček, přitom normální větu zapakuje. A můžeme to nějakým cvičením zlepšit? Mě to nějak žíly netrhá, jen mě zajímá čím to je.

sicinka
13. lis 2012

Jinak k překládání, tam je asi hezky vidět že vaše děti mají zájem komunikovat. Vloni jsme byli u moře a Dádovi bylo úplně fuk jakým jazykem kdo mluví, teochu mi přišlo že to nevnímal. Letos se houpa ls chlapečkem a občas si něco vysvětlovali a najednou si nerozuměli, takže já si s jeho maminkou povídala anglicky a Dáda pořád co říká, řekni mi co říká. Takže ve třech letech už mu vadilo že nerozumí italsky 🙂

mvmk
13. lis 2012

@deina mate velke stesti, ze jste v Mnichove, tam je to o necem uplne jinem, ono i Bavorsko jako takove je v peci rozhodne nejlepsi. Ja mela zadost do SPZ Mnichov i Stutgart ,ve Stuttgartu mi dali termin o 2 mesice driv tak jsem tam jela a lituji toho nebot mi to neprineslo nic. Jinak jsem z malinkeho mesta 30 000 obyv. tady je nabidka velmi uzka. Ani logoskolku nemaji 🙄 . Ta je nejbliz v Ulmu a to mame porad jeste 70 km 😝 , A centrum ranne pece jsem dnes kontaktovala sama ale rekli mi ze na poruchu komunikace se mam obratit na logopedii takze fakt uz nevim ☹ . Jinak co nas vzdy hodne postrci dopredu je muj skvely Osteopat 🙂 Tam se i okamzite hne nejake to zvatlani a kdyz jsem u nej byla naposledy doporucil mi reha podle Padovan konceptu. Rekl mi, ze mel nekolik deti co opravdu mely problem s reci a porozumenim a vysledky jsou znatelne hned po prvni terapii. Hodne jsem o tom cetla a konecne taky nekoho nasla u nas 😀 Konecne neco pozitivniho. Tak se uz tesim az dostanu termin.

abbie
13. lis 2012

@sisstin vies na co som este myslela? ze ked sa objednam Janosikovej, tak ona nam da termin cca na februar, marec a to bude mat maly tesne po 2 nar.... ona ho uz asi bude skusat aj to hlbsie porozumenie, nie? obavam sa, ze jej na to ani nepiskne 😒

mvmk
13. lis 2012

@sisstin s tou motorikou to u nas stezuje hypotonie ta ji pravdepodobne stezuje i to mluveni, jinak oblict se zkousi, zvladne ale s tihou cepici a kalhotky , boty nejdou, jist lzici taky zkousi ale je to drina ona totiz skoro do 15 mes nemela o jidlo jako takove vubec zajem. Pobyt na hristi je hotovy peklo vseho se boji "nejradsi se houpe tam nemusi nic delat" Potom popisujes dvojslozkove pokyny. Ty u ni fungujou jen kdyz k tomu ma visualni podnet: kdyz bych rekla treba vem telefon a dej ho tatovi a vylozene na ten telefon neukazala. Koukla by se na me jako, ze co, a dal by si vedla jeji program. Ma i nejake autisticke projevy ☹ , ale z meho nazoru jen proto, ze se neumi domluvit.
Nastesti jich je porad min 😉 . Snaha opakovat neni vubec. A nekdy zacne bejt uplne hystericka kdyz ji do toho nutim, tak to uz jsem skoro vzdala.

bocianka123
14. lis 2012

@abbie nemaj takéto obavy dopredu, veď tvoj malý aspoň podľa tvojho popisu, mne sa zdá veľmi šikovný - v oblasti porozumenia. nemáš sa čoho báť. 😉 . Dr . ho podľa určite preklepne vo viacerých oblastiach aj pre staršie deti, ale nemaj strach, tvoj malý čo bude vedieť to určite zvládne 😉

lenajsek
14. lis 2012

@janasim Ahoj, co máš z toho, náš malej taky ještě neřekl "máma" ani "táta", a to bude mít taky tři roky... 😝 😝 😝 Taky čekám, kdy nějaká nová slova přijdou, ale zatím nic, má cca 4 slova, a tím to hasne... 😝

janasim
14. lis 2012

@lenajsek Ked nas uz suri cas,mesiaciky malemu pribudaju,na vysetrenia dlhe cakacie doby,a logopeda poriadneho nemame este.Do stvrtych narodenin s nim musim urcite zapracovat,nieco dobehnut,takto stojime stale na mieste,len co ja s nim doma knizky popozeram,,pohrame sa,ale chcelo by to nieco viac.Urcite dobru logopediu,ergoterapiu,rehabilitacie.U nas v meste a v okoli mozem len snivat

dezyre
14. lis 2012

Ahoj holky..
@lenajsek @janasim jsme na tom stejně, Staník taky ještě neřekl máma ani táta ..

Jinak holky, byli jsme teď na té foniatrii. Žádné vyšetření Staníkovi nedělali, paní si se mnou akorát popovídala, snažila se přimět ke spolupráci i Staníka, ale ten absolutně nereagoval a asi i celkově z toho, co jsem jí o Staníkovi řekla, tak naznala, že chce mít vyjádření psychologa a koho jinýho nám doporučila než Jahnovou (snad to píšu dobře). Takže zítra mě na ní zavolá kontakt, s tím, že té psycholožce rovnou o Staníkovi napíše. Tak nevím jestli se mám děsit, anebo radovat, že se někam hneme ..

nnikuskaa2
14. lis 2012

Ahojte neviete mi poradit moja Dcerka bude mat o 2 tyždne 4 rôčky a nevie spajat slova do viet, spoji maximalne 2 slova ale akonahle chce povedat niečo dlhšie tak si brble svojou hatlaninou,ktorej nikto nerozumie.nerozumiem tomu lebo niektore basničky vie povedat, ale ked jej poviem nech mi porozprava ako bolo v školke tak len brble.

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 a v běžné komunikaci se vyjadřuje jak? 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

ked niečo chce napriklad pit tak povie: mama pit a ked jej poviem nech povie: mama daj sa mi napit- tak to už len tak brble,takže večšinou su to len 2-3 slovne spojenia

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 no tak to vypadá teda bud na těžce opožděný vývoj řeči nebo dysfázii, rozhodně normální vyjadřování 4letáka to není. Na logopedii chodíte? Když mluví, je jí dobře rozumět nebo patlá? Co gramatika?

nnikuskaa2
14. lis 2012

nechodima k logopedovi ale už si nejakeho začnem zhanat.niekedy jej je dobre rozumiet niekedy nie ako čo

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 no jako, to už jste měli asi řešit dávno 😉 ale tak lepší ted, než vůbec 😉 musí to být logoped klinický, který má zkušenosti s takovýma dětma, ne jen takový, který opravuje výslovnost...a určitě by jste měli udělat kolečko foniatr- neurolog a nejdůležitější je psycholog 😉