Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

roniii
18. dub 2015

@barbarucha tybrďo, vy jste si museli zkusit, ani nechci pomyslet 😖

josefina79
18. dub 2015

@barbarucha jenže Matylda je takový ten tvarohový krém :( Na to právě potřebuje lžičku.
Ale dneska snědl 0,5 cm bananu, juchuuuuu. Asi slyšel o Ondrovi od @vrtelka 🙂.

barbarucha
18. dub 2015

@josefina79 Aha, já myslela, že to je sušenka 🙂 Tak to na něco namazat a obrnit se trpělivostí 😎

janahus
19. dub 2015

Ahoj josefina79 ode .mě si nic nevezme...jen lžičkou.spala sem mu do pusy vánočku a malém to vrhnul:-/ nás jídelníček: ráno suchý rohlik-asi jeden a půl, svacina presnidavka , oběd-majda s bramborem či ryzí, odpol- knakebrod nebo paula,nebo sušenky a večeře kaše od Kunína 150g.tak asi tak.nic moc to není.vypije tak 700ml

janahus
19. dub 2015

Čaje a to se musím dost snažit

vrtelka
19. dub 2015

Dnes ráno jsme na snídani zkoušeli jíst namazany chléb no moc mu to nešlo dávil se a nadavoval jak jsem mu to dávala lžičkou tak to bylo lepší,ale nebudumu dávat chleba lžičkou ☹ .Budem trénovat snad na to přijde jen ty ruce nechce používat jak jste teho docílily,aby to vzali do ruk .

peggy722
19. dub 2015

@janahus Tak mně to nepřijde zase tak špatný. Ten rohlík a knackenbrot jí sám ? U vás to možná souvisí i s tím, že tak často kaká. Trávení mu evidentně nefunguje tak jak by mělo, asi kdyby neměl ty trávicí potíže, tak by si to jídlo víc užíval. Možná se podvědomě vyhýbá věcem, po kterých by nebylo dobře.

peggy722
19. dub 2015

@janahus Tak zase má to mlíko a přesnídávku, v obědě jsou taky tekutiny. ca litr denně stačí.

peggy722
19. dub 2015

@vrtelka Já bych možná zatím neřešila, že to nechce brát do rukou. Možná toho po něm chceš moc najednou.
Napřed ho naučit kousat a pak řešit samokrmení. Takže bych ho klidně dál krmila lžičkou, hlavně bay to jedl a kousal. Vaše děti prostě potřebují na všechno víc času, to není jako s našema žroutama. Já naopak musím Elu hlídat, aby se nepřecpávala.

josefina79
19. dub 2015

@vrtelka tak my jsme o krok za váma - chleba nejí, piškot nejí atp, moc kousat neumí, respektive asi vůbec.
Do ruky vezme jenom chleba suchý, piškot, mandarinku (ale nesmí být pokrájená - vlhká), prostě jenom suché věci.
Když si hrajeme, tak je ochotný si sáhnout do jogurtu , ale musím do toho zapojit hračky - např. opatlat plastové hračky jogurtem. Takže tahle ho to postupně učím. Snad mu to pomůže.

janoulek25
20. dub 2015

@josefina79 Nevím, jestli má Anetka taky nějaký problém s braním mazlavých věcí do ruky, toto se přiznám jsem neřešila, byla jsem vždycky ráda hlavně za to, že něco sní i když si to sama do ruky nevezme. Jí se taky dlouho nelíbilo vzít si třeba mokré jablíčko do ruky, odmítala mi to, nebo třeba namazaný chleba by mi donedávna nevzala sama do ruky. Hned to bylo pro ni bak. A ted v (28 měsíců) už v pohodě vezme mokré jabko bez šlupky, chleba z máslem.... do ruky. Bohužel stále převažuje, že se ráda nechá ode mě krmit, ale už čím dál častěji si chce věci držet sama. A hodně záleží jakou má náladu. Jsem přesvědčená, že u malýho se to taky zlomí. Hlavní je, že má ten reflex sám držet věci a dát si je do pusy, myslím si, že jste už jen krok od toho, aby si sám vzal i jiné věci než suché. A co třeba zkusit dát ten jogurt na malou kostičku chleba, jednu kostičku si vzít sama a říkat jak jeto dobrý a at si to zkusí taky (aby to třeba aspon olízl). Na Anetku tento přístup platí nejvíc.

vrtelka
20. dub 2015

Dnes so Ondra vybrečel u babičky praní prádla .I když nemluvy dokázal ji přesvědčít,že usí prát doždichal ji k pračce,aby věděla co che ukázal na ni a pak furt za ní chodil kontrolovat co dělá,když chystá pračku z brečním ,že jde od pračky pryč ,až ji konečně pustila tak začal tanec třepal ručičkama hlavu strkal do pračky a cely ciklus od něj byl klid a běda jak se pračka zastavy ,že se napouští voda řev a za babičkou at to pustí 😀 byla sněj na vyvrat.taky se Vaše děti u Všeho tak třepou a mávají ručkama jak zběsily?

josefina79
20. dub 2015

@vrtelka hele, to třepotání ručičkama (takové fakt legrační) když má z něčeho radost - tak přesně to dělá kamarádky syn. Dle neurologa to je výraz nedozrálé nervové soustavy. Chlapeček má 2 roky 5 měsíců, nechodí na nočník a nemluví. Jinak zcela tabulkový, motoricky i jinak OK, rozumí absolutně všemu i složitějším slovům a pokynům.
Jinak je Ondra borec, že si takhle dokáže říct, co chce!!!!

vrtelka
20. dub 2015

@josefina 79 on si umí říct co chce bud znakováním to ted po delší době přidal pár slovíček a ukazuje i,když ten zvuk něčeho jen slyší ,ale někdy ty znaky jsou si tak podobny,že stejně nevym co chce tak si mě tam doždouchá nebo si to vyřve,ale domluvit se po svém mu problém nedělá.

barbarucha
21. dub 2015

@josefina79 A když mu dáš tu matyldu do mističky, a necháš ho, ať si s tím dělá co chce (plus trochu hlad a situace jak třeba: "tady si dej, já jdu zatím čůrat " ) a vzdálíš se, tak udělá co?

josefina79
21. dub 2015

@barbarucha tak s matyldou jsem to nezkoušela, protože mít rozpatlaný tvarohový krém po bytě fakt nechci. ALe máme permanentně viditeln po bytě umístěné křupky, nakrájený chleba a k ničemu ho to nemotivuje. U nás to je fakt beznadějný.
Dneska ráno mlíko, to vypil. Pak Matylda, 4 lžičky, pak hodil umyslně lžičku na zem, takže jsem mu to sebrala, nejsem tam pro srandu králíkům. K obědu asi půl hodiny jedl minimističku šťouchaných brambor se zeleninou a trošičkou masa. To už jsem se fakt naprdla a prohlásila, že dokud nesní nějaký reálný kus banánu, nedostane žádné jiné jídlo. Viděla jsem, že je schopný to ukusovat a jíst, tak ať se předvede.
Jsem zvědavá, kdo dřív vyměkne, já nebo on.

vrtelka
21. dub 2015

@josefina79dnes jsme poctoupily psichologické vyšetření.Paní psicholožka byla moc hodná a Ondra sní i zpolupracoval .Stavěla si sním z kostičkama ,ukazovala mu obrázky at pozná stejny nebo se ho ptala co je na obrázku a měl to ukázat ,neukázal v tomhle je na urovni 10.měsíců .V mluvení nemluvy,ale znakuje což umí kolem 20.ti slov tak je na urovni 2.let jak má byt a celkově má rysy autismu chtěla ,at kontaktujem ranní péči pro autisty a školku máme volit speciální na tu máme necely rok čas nějakou najít.

josefina79
21. dub 2015

@vrtelka ahoj! Mám známou, co má chlapečka, který měl na začátku také diagnózu autismus. Pak se to posunulo do nějaké "podobné" diagnózy. Chlapeček navštěvuje speciální školku, kterou jim doporučila APLA, prý mu moc a moc prospívá a naučil se tam spoustu nových věcí. Ale jsou z Prahy, APLA i školka jsou v Praze.
Nevím, co vše Ti paní psycholožka poradila, ale možná bych na Tvém místě zkusila poslat dotaz do APLA, zda Ti nemohou doporučit Rannou péči pro autisty u Vás v kraji a také Speciální školku.

Update k Františkovi - od oběda nejedl, banán netknutý, jsem zvědavá, jak ho uspím.

schellongova
21. dub 2015

@vrtelka kde jste byly u psycholozky?

janahus
21. dub 2015

@vrtelka nas to ceka psycholog.vysetreni na autismus, jak na to psycholozka u Ondraska prisla ? kvuli tomu ze nukazuje,my zase se vsim tocime, je schopny roztocit i presnidavku plnou, ale zase vam rekla co dal, to u nas zatim nevime, pokud se nam to potvrdi,pojedem do motola na specialni vysetreni, urcite to zvladnete, jak rika nase detska, musim rict,ze ji mam fakt rada, i deti s autismem studuji vysokou skolu, vim ze je to tezky, ale specka mu hodne pomuze, budou s nim pracovat, tak jak potrebuje

peggy722
22. dub 2015

@vrtelka Ela ve 2,5 letech takovejch auti rysů a přesto by jí nikdy psycholožka autismus nedala. V tomhle věku se tak chová hodně nemluvích dětí. Ono to hodně souvisí s tím spožděným porozumněním. Tu ranou péči bych určitě zkusila. S tou školkou to asi bude horší, s těma speciálkama je to bída. Rok je ještě dost dlouhá doba, za tu se může hodně změnit. Zkusila bych hledat i nějakou integrovanou, jako máme my.

vrtelka
22. dub 2015

Jezdí k nám rána péče pro sluch tam tam mají příští týden přijet tak se sní poradím.neni to u něj jen,že nemluví na všechno používá mou ruku ,když něco vydí tak se cely třese nemá zájem po nás něco opakovat ,sám se ani nenapije ,neřekne si o jídlo ani pití.nevytahuje věci ze skříní jen ze dvířka mi bouchá.tak uvydíme co z toho vyplivne.

peggy722
22. dub 2015

@vrtelka A co zkusit se objednat do Apply ? Čekačky jsou tam rok, tak to akorát vyjde na ty tři roky. Zrušit to můžete vždycky.

josefina79
22. dub 2015

Tak v experimentu vyhrál František, vydržel 24 hodin bez jídla. Pak už jsem to vzdala já a dostal oběd.

roniii
22. dub 2015

@josefina79 uf 😖 , teda máš nervy

vrtelka
22. dub 2015

A není to placené ta Appla?

janahus
22. dub 2015

@josefina79 obdivuju tě.já na to nemám.Kolik váží František ? Já na tenhle test nemám nervy,ale už mě to taky napadlo.Kdyby měl víc kilo, bylo by to snazší...jseš dobrá.snědl toho aspoň hodně?

janahus
22. dub 2015

@vrtelka APLA je zdarma

josefina79
22. dub 2015

@janahus snědl úplně standardní porci. Má 82 cm a 10 kg. Teď mi přijde "tlustej", tak jsem si to dovolila. Dlouho byl pod 3 percentilem.

sisstin
autor
22. dub 2015

@janahus rp je zdarma, jinak diagnostika 4 tisice 😉