Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

aaajinkaa
15. črc 2015

@peggy722 @sisstin K jaké logopedce v Praze chodíte? A jak často?

sisstin
autor
15. črc 2015

@aaajinkaa chodili jsme k Baslikovi, je ctvrtky na Lukach hned u vylezu z metra 😉 www.logopediebaslik.cz

peggy722
15. črc 2015

@aaajinkaa My chodíme sem http://www.mshorolezecka.cz/index.php?p4=logopedie a soukromou máme na Hájích. RC pilné včelky. Chodíme jak kdy, když má ta státní čas, tak 1x týdně, maximálně 1x14 dní. Pokud je Ela nemocná, tak za dýl. A k tý soukromý chodíme už jenom občas. Ela už mluví celkem normálně, tak už to není potřeba tak intenzivně. V podstatě už řešíme hlavně tu výslovnost a gramatiku. Slovní zásobu už má k věku.

peggy722
15. črc 2015

@sisstin Tak to je stejný jako my.

sisstin
autor
15. črc 2015

Aha, tak to byla asi spis mail adresa, ne stranky 😕 Mel to na email.cz 😉

josefina79
15. črc 2015

@aaajinkaa já chodím se synem k logopedce v Roztokách (hned u Prahy) - 1 hodina = 400 Kč.

peggy722
15. črc 2015

@josefina79 Ahoj,
nedáme dneska hřiště ? Třeba central park ? Sice bych měla žehlit, ale vůbec se mi nechce. 😀

krystalka
17. črc 2015

@aaajinkaa - mám 7 letého syna s expresívní dysfázií, už ve škole.....my jsme třeba chodili na logopedii od 3,5 let do Speciálně pedagogického centra, měli tam super logopedku, tam jsme neplatili nic, termín tak jednou za 2-3 týdny....pak jsme měli ještě klinickou logopedku na pojišťovnu.....k té jsme tedy po pár návštěvách pak přestali chodit, protože termíny nám dávala víc než za měsíc a pracovala s ním naprosto stejně, jako v tom SPC, tam to bylo možná ještě lepší.... pak tam nastoupil do speciální školky a to si ho logopedka z SPC brala jednou týdně a teď chodí do školy, do logopedické třídy, tam mají 2 hodiny logopedie týdně skupinově a průběžně si je podle potřeby bere logopedka zvlášť, takže nikam jinam už nechodíme, ale on už má tu řeč ok....

calabasa
18. črc 2015

@josefina79 Snad nejses z Roztok? Taky tam chodime.

laura35
19. črc 2015

Ahojte , rada by som sa k vam pridala, precitala som si takmer celu diskusiu v podstate som ani nespala,kedze som sa zacala vrtat,ze so synom nie je nieco v poriadku.... Mam ist s nim na 1,5 rocnu kontrolu a nasla som si, ze co vsetko by mal tabulkovo vediet. A nesplname hned prvy bod a to porozumenie a ukazovanie. Precitala som si o tom hodne a dospela som k zaveru,ze je to naozaj dost dolezite , akurat neviem co dalej. Syn sa doteraz vyvyjal normalne, aspon podla mna, hral sa s hrackami ako sa ma, zvatlal si, v roku povedal nejake to slovo, mozno aj obcas na nieco ukazal, ale v poslednej dobe sa to ukazovanie a slova akoby stratili, jedine c ukazuje je lietadlo. Na prikazy nereaguje, ze dones alebo daj, akurat opakuje paci paci, zamava papa, ale az ked to urobim sama, ukaze aky je velky a to je asi tak vsetko. Cez den si zvatla,ale nedava to zmysel, pocujem z toho najviac slovo ba../akoze bac/, a to je jeho cely recovy prejav. Po mne obcas nieco zopakuje,ked nadviazeme ocny kontakt, ze gaga a kaka/kac kac/ale sam od seba tie slova pak nepouziva. Ked mu ukazujem v knizke zvieratka a pytam sa ako robia, bez odozvy. Na meno tiez dlho nereagoval, ale v tom uz sa zlepsil, zacal napodobnovat nase cinnosti ako zalievanie kytiek, ale to je stale ten zrkadliaci prejav a ja som z toho spatna, ze kde je asi problem. Fyzicky sa vyvyjal podla tabuliek, vsetko bolo ukazkove, az som zrazu narazila na tento problem. Je vidiet,ze ked na neho hovorim, ze mi moc nerozumie, ked trenujem daj, tak sa zacne vztekat. Knizky si uz davno prezera, ale neukazuje v nich. Navonok sa javi ako sikovne dieta, tym, ktori deti nemaju alebo nemaju s kym porovnat, sa zda v poriadku, ale ja uz som poriadne vystresovana,ze nie je vsetko ako ma byt. Myslite,ze mu mam dat este trochu casu a zacat to riesit o par mesiacov? Nerada by som nieco zanedbala, asi cim skor tym lepsie, ale necham si poradit. Budem moc rada, ked poradite, cakam teraz druhe mimino a som v takom strese, ze mi nechuti jest, nedari sa spat, aj by som si dala nieco na ukludnenie, ale prave kvoli tomu mimcu nechcem...

josefina79
19. črc 2015

@calabasa nejsem, jezdíme přes celou prahu. CHodíte k paní Palasové? Jaký na ni máš názor?

josefina79
20. črc 2015

@laura35 Ahoj, před nedávnem jsem byla "v tvojí kůži". Taky jsem řešila "netabulkového" chlapečka.
Ale to co píšeš, mi zase tak strašné nepřipadá.
Mám chlapečka, přesně 2 roky, před nedávnem ho viděla psycholožka a byl označen jako "úplně normální" 🙂 a taky většinu vědí dělá, že "zrcadlí". Že by šel sám zalévat kytky nebo "připravovat" jídlo atp ... to ho ani nenapadne. Ukazovat začal cocela pozdě, někdy kolem 15 měsíců a to pouze na "zajímavé věci". V knížce až tak od 21 m.
Rozumět základním věcem začal až do toho cca 17 m.
Narodil se nedonošený, měl dlouho nerovnoměrný vývoj, ale pak vše skokově dohnal.
Asi bych moc nepanikařila, obzláště pokud jsi teď těhotná (gratuluji).
Nemyslím si, že Ti pediatr něco zásadního poradí. Určitě bych to zmínila, můžou ho pro začátek poslat na vyšetření sluchu, to by asi mělo být to první, co se řeší.....

barbarucha
20. črc 2015

@laura35 Ahoj, celkově mi to nepřijde nijak strašné, vývoj jde většinou skokově, například u spousty chlapečků, než se jim ustálí chůze, soustředí se na to tak, že zapomenou, co do té doby uměli. Potom to naskakuje skokově, až je chůze ustálená (po cca půl roce). Nicméně je určitě dobře, že se tím zabýváš už teď, existuje spousta her a cvičení, které můžou ve vývoji prcka podpořit.
Můj syn neukazoval do skoro 2,5 let.
Pokud Tvého malého nezajímají příliš obrázky v knížkách, udělej pro něho něco zajímavějšího. Začíná se klasicky rodinným fotoalbem, to děti baví strašně. Já do tětské knížky s tlustými listy nalepila fotky rodinných příslušníků, malého nejvíc bavily ty, hromadné, na kterých byl i on. A v nich jsem potom ukazovala "To je máma, táta, Fáfa, babi" - v podstatě začal ukazovat na tom. Nějaké kreslená zvířátka ho vůbec nebrala. To až po dalším čvrt roce.
Do prostoru začal ukazovat až teď a zase to začalo na něčem pro něj strašně zajímavém. Miluje auta, takže každý den oblézáme auta, strašně rád "řídí". Takže ukázat do prostoru se naučil na pokyn "ukaž volant".
Ostatní věci mu zase trvají dlouho, než se naučí.
Pokud ti špatně rozumí, zjednodušuj svoji řeč, ze začátku max. dvou slovné pokyny, jako kdybys mluvila na cizince, který umí česky jen pár slov. Hodně ukazuj rukama, dělej k tomu pantomimu, ať věc lépe pochopí. Nechávej mu delší dobu na odezvu. Pokus se vyjadřovat hodně konkrétně. Děti často nechápou abstraktní pojmy, otázkám rozumějí mnohem hůře než pokynům.
Např. syn do teď nechápal otázku "Kde je.. ?" , ale už dlouho rozumí "Ukaž.." Takže pomůže zaměnit otázku za pokyn.
Existuje vynikající kniha, která se jmenuje "Cvičení pro rozvoj řeči", v ní je spousta návodů, jak si hrát s dětmi a cvičit tak, aby se nástup komunikace usnadnil. Tak si ji někde půjč nebo jí kup.

barbarucha
20. črc 2015

Mimochodem, teď jsem v jedné knížce našla to, co jsem před časem tolik hledala a nenacházela, a to - Jak podpořit ukazování:

- Umožněte dítěti ťukat si prstem do klávesnice na klavíru, tisknout zvonky na dveřích, rozsvěcet, zhasínat.
- Ukazujte mu obrázky v knížkách, ptejte se, aby dítě muselo ukazovat, např. "Kde je čiči?" Ukazujte mu lidi na fotografiích.
- Prohlížejte si knížky, které po stisknutí tlačítka zahrají nějaký zvuk.
- Pořizujte dítěti hračky s tlačítky a knoflíky, například pokladny nebo autíčka, která se po stisknutí tlačítka rozjedou.
- Kreslete prstem.
- Půjčte dítěti starý telefon, ať si na něm mačká.
- Foukejte bubliny a motivujte dítě, ať je prstem praská.
- Kreslete 1 prstem na zamlžené okno, do suchého i mokrého písku.
- Hrejte si s plastelínou nebo těstem, ať dítě dělá 1 prstem do těsta díry.
- Cvrnkejte do kuliček nebo pingpongových míčků.
- Zkuste maňásky na 1 prst

(Hry a činnosti pro vývoj dítěte s postižením, Sarah Newman, půjčeno od Rané péče Brno)

janoulek25
21. črc 2015

Tak Anetka udělala další pro ni velký pokrok, už dokáže jít do schodů nahoru bez držení, sice tak ujde dva, tři schody a pak se chytne stěny, ale to nevadí, to vypiluje 🙂, a snaží se opakovat tříslabičná slova to do ted nedělala, netroufala si na ně, samozřejmě ta jsou zatím většinou zkomolená. Ale dvouslabičná už zvládá většinou dobře.
Začala mít ráda pohybové básničky jako kolo mlýnský... to si pořád vyžaduje
Jinak jsem jí začala dávat pikovit IQ, když je takový nejedlík, at jí nechybí základní vitamíny, obsahuje dost béček a omega 3 mastné kyseliny, přijde mi, že jí to trochu pomáhá na psychiku, je ted víc vyrovnanější, ale možná je to jen náhoda.

laura35
21. črc 2015

Moc vam dakujem za rady, ukludnilo ma to. A aj tie navody na ukazovanie su skvele, nieco uz cvicime prirodzene, respektive maly stale rad nieco macka a prepina. Ale dost veci ma nenapadlo, s tym kreslenim prstom na sklo ci v piesku a diery do plasteliny su vyborne tipy, skusime. Ono je asi blbe, ze v okoli mam vacsinou v jeho veku holcicky, ktore su strasne sikovne, a ten moj syn je este aj dost veliky /s manzelom sme dost vysoki/, takze vyzera starsie a pri tych holcickach zaostalejsie. Oni sa naucia niekolko slov za den a my pri nich len bac a ham. A je este aj dost mozne, ze s manzelom na neho strasne zlozito hovorime, skor opisne a dlhymi vetami, mate pravdu, chce to zjednodusit. Tak snad sa to u neho zlomi, a porozumie. A dakujem aj za tip na knizku Cviceni pro rozvoj reci, dnes som si ju kupila, naozaj su tam velmi dobre cvicenia. .

roniii
21. črc 2015

Holky, já mám doma už i Frantu.Nic nestíhám natož nějaké cvičení se Štěpánem.Mám z toho dost výčitky. Musím si najet nějaký režim, abych udělala to co potřebuju, aby Š. nezahálel.On má stejně teď nejvíc práce s chozením, ale i tak.

barbarucha
21. črc 2015

@laura35 Jasně, srovnání se šikovnými holčičkami je vždycky na mrtvici. Chce to být trochu "hustá" 😎 vydržet a brát to tak, že je to dobře, že jsou holčičky napřed, že malého táhnou 🙂

barbarucha
21. črc 2015

@roniii Co zapojit nějaké babičky, aby se věnovaly staršímu (nebo střídavě)? My máme obě 300km daleko, tak to řešíme tak, že tam jezdíme na cca 10ti denní pobyty, aby si nás trochu užily a věděly, zač je toho loket 😝
Zrovna zítra jedem 🙂

roniii
21. črc 2015

@barbarucha jednu babičku máme přímo ve městě, ale má tři další vnoučata, takže času moc nezbývá.Zítra také jedu k mámě, asi na týden.Je pravda, že nemusím vařit, uklízet, že se jen starám o děti, ale zase se snažím být s nimi co nejvíc mimo barák, protože naši nejsou zvyklí na dětský ráchot a za chvíli jsou na nervy.

Hlavně mám zase PMS,takže na mě jdou chmury.I si víc beru, že mi nevychází času kolik bych potřebovala.Za týden už snad budu v lepší kondici 🙂

barbarucha
22. črc 2015

@roniii Tak to se dá teď jedině vybrečet, za týden budeš zase na vrcholu sil. Aspoň víš, že se to zase zhoupne nahoru 🙂

roniii
22. črc 2015

@barbarucha jo, zhoupne nahoru 😒 Fakt to na mě zase nějak padá.Včera v cukrárně se muže prodavačka ptala, jestli chlapeček není autista 🙄 Takže už se definitivně nemůžu tvářit, že to zatím nikdo nepozná, že Š. není úplně v cajku.Výmluvy typu on je nedonošený a nebo ubírání věku už také nezabírají, protože je prostě velký.Ještě když má tu začínající chůzi s rukama alá vzdávám se 😀 .Zaplať Bůh, že chodí 😵 .Čím dál víc a líp.Ale je to prostě běh na dlouhou trať.Tchýně měla nedávno také dobrou hlášku, že je dobře, že si neuvědomuje, jak na tom je.Jen jsem zalapala po dechu.V uších mi to zní ještě teď.

Řeším nějaké alternativní způsoby komunikace, protože prostě nemluví a jen tak nezačne.Stejně si nejsem jistá, že nám nějaké kartičky s obrázky pomůžou.

Logopedka super, ale frekvence á 3 měsíce je málo, takže buď si domluvím nějakou u nás na pojišťovnu, což se mi moc nechce, protože Jancíková se mi zdá opravdu super a nebo prostě někoho zaplatím - nevím ke komu a nejsem si jistá, že v našem rozpočtu se najde nějaká tisící kačka navíc.Ještě řeším Frantu, protože on tu logopedii bude potřebovat taky 🙄

Do toho s napětím očekávám, jestli Š. půjde na operaci s varlaty, protože jsem se jaksi radovala předčasně a kulky jsou zase tam kde byli.No uvidím, co mi k tomu řekně doktor.Představa, že s ním půjdu dvakrát na operaci mě dostává do kolen. ☹

Jak jsi spokojená s tím nootropilem?

Chjo.Sorry za výlev.

josefina79
22. črc 2015

@roniii doprčic ......
Já měla takovou radost, že Štěpovi ta léčba na varlátka zabrala. Budu držet palce, aby na tu operaci nemusel.
Tchýně - no comment. 😒 Jestli chceš "pobavit" historkou o naší tchýni, tady to máš: Minulý víkend tchán zkolaboval, skončil v nemocnici, je podezření na slabou mrtvici. Chtěli jsme se tedy za nimi tento pátek vypravit, abychom ho trochu podpořili a tak vůbec. Tchýně nejdřív že jo a teď zase že né, že potřebuje klid. OK, chápu, ale v druhé větě se dozvím, že "vnučka č.1 (nejen dle narození, ale zejména dle oblíbenosti, která tam v podstatě bydlí, protože na ni rodiče celkem pečeou), tam zase čistě náhodou bude celý pátek I víkend. Co na to říct????
Moc gratuluju k chůzi, ať chodí jak chce,ale je to velikánský pokrok. Pořád věřím tomu, že to Štěpu "nakopne" I po jiných stránkách.
Co vyjádření ohledně příspěvku??? Stále nic????

roniii
23. črc 2015

@josefina79 Během léčby jsem byla nadšená, jak to krásně zabírá a že se tomu vyhne, ale čím déle je po injekcích, tím mám pocit, že varlata moc vidět není.Určitě jsou snáze dohledatelná, ale tam kde by měla být prostě nejsou.Tuším, že za 14dní jdeme na kontrolu, tak se to snad rozsekne 😒

Příspěvek zatím nic.Minulý týden přišel doporučený dopis ze sociálky, tak jsem ho s klepajícíma se rukama otvírala.Hm, přišlo, že veškerá dokumentace byla předána do Ústí(tedy k závěrečnému posouzení).Koncem měsíce to budou 3 měsíce od podání.Opravdu si dávají na čas 🙄 V práci už se mnou chce mluvit vedoucí a já pořád nevím, jaký úvazek nahlásit.Stejně se začínám přiklánět k polovičnímu i když nám příspěvek nepřiznají.Jo a kamarádka mi řekla, že se mi Štěpu nechce dávat do školky čistě z mého alibismu, že se mi nechce do práce 🙄 Tož, tak už nevím s kým mám probírat své pocity a obavy z toho co bude od září, když už ne s kamarádkami.Docela mě naštvala.Ví prd, hlavně tomu děsně rozumí. Popravdě nemám moc představu, co tam s ním budou všechno dělat.Rehabilitaci určitě každý den mít nebude a vlastně všechno, co neudělají ve školce bude čekat mě doma po práci 😒

Vaše tchýně taky dobrá.Neřekla bych, že ta moje to myslela nějak zle, ale ..

janoulek25
23. črc 2015

@roniii Aspoň tě potěším, že jsi na tom líp než my, ty aspoň můžeš uvažovat o školce aspoň na chvíli, ale u nás to nepřipadá v úvahu především kvůli obrovské závislosti na mně. Mně by po hodině volali ať si pro ni dojdu, mívá fakt hodně velké záchvaty. Naštěstí jak jsme na vesnici, tak je u nás docela vztřícná ředitelka a říkala mi, ať se za nima chodím s Anetkou dívat i když není zapsaná, a že když budou různá divadýlka aj. tak taky můžeme. Ať si pomalinku zvykne. S lidma, co tomu nerozumí už to raději taky neprobírám, to nemá cenu, akorát mě to taky vždycky rozčílí.

peggy722
23. črc 2015

@roniii Logo 1x za třii měsíce je fakt na prd. Soukromý jsou prostě drahý, mně to z počátku taky stálo tu 1000,- měsíčně. Nedalo se nic dělat. A tchýně to určitě zle nemyslela. Z mojí zkušenosti, dokud si to dítě opravdu moc neuvědomuje, jak moc se liší od vrstevníků, tak jedině dobře. Ele to hodně vadilo, špatně to snášela, byla hrozně negativistická a na děti díky tomu hnusná a agresivní. Teprve když začala chodit do školky a zlepšilo se jí mluvení, tak už byla víc v pohodě. A teprve teď se začíná chovat jako ostatní děti. Je pravda, že když si z ní někdo dělá kvůli mluvení švandu, tak se strašně naštve a to i na Lucku. Ale už je to lepší.
Kamarádka je fakt hustá, ano sedíš schválně doma, protože se ti nechce do práce 😠 . Co by z toho asi člověk měl. A pokud máš možnost polovičního úvazku, tak ho ber. Já ho budu mít nejspíš ještě pár let. Uvidíme až nastoupí Ela do školy. Maximálně si ho zvětším na 6 hodin. Ze začátku to pro oba bude dost záhul, tak ať na něj máš víc času. A Štěpa jde do specky ?

roniii
23. črc 2015

@janoulek25
mno, uvažovat o školce můžu, ale co se v ní bude dít, to absolutně nemám šanci odhadnout.Štěpán je na mě děsně fixovaný.Pohlídat se nechá akorát od manžela.Dřív jsem ho občas nechala mamce, ale to už teď taky moc nejde.U tchýně byl před asi 3týdny na hodinu a nehnul se od dveří.A to hlídala oba kluky, takže tam byl i s bráchou 🙄

@peggy722
jo, jde do specky.Prý tak malé dítě tam ještě neměli 😀

Co se týče logopedie, uvidím teď po další návštěvě.Jedeme první týdne v srpnu.Počkám, co mi řekne, pak se dál rozhodnu.Mně by ani nevadilo, dát ty peníze, když to k něčemu bude, ale neznám nikoho, kdo u nás chodil na logopedii s takovým problémem a investovat čas a peníze do zkoušení logopedek, se mi nechce a nemám na to energii, ale stejně mi nic jiného nezbude.Nejlépe, aby mi vzala oba kluky, protože budu muset i s Frantou.

roniii
23. črc 2015

@sisstin
poradíš mi, prosím, co je lepší pro alternativní způsob komunikace?Jestli fotky a nebo piktogramy?Vyčetla jsem, že pro menší děti jsou lepší fotky.

sisstin
autor
23. črc 2015

@roniii jj, fotky 😉

roniii
23. črc 2015

@sisstin díky