Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
16. srp 2015

holky dekuji za vase reakce na zubare, uvidime, jak to dopadne, uz ted mi je zle...zitra tam zavolam, na co cekat ze, prave ze tam ma, jako Anetka, takovou carku nebo tecku mezi jednickama,to jeste nevim jak vypadaji stolicky, ty si odmita cistit, a veta typu udelej AA, nebo otevri pusinku, u nas nezabira, myslim i na tebe @peggy722
jo a @josefina79 to pexeso je super...dekuju za tip, Fanda je sikulka...u nas hrabani v pisku uz taky super, odmitani cehokoliv novyho trva dal...rvali jsme do nej s manzelem ted nedavno meloun, no hruza... 😖

josefina79
16. srp 2015

@janahus písek - PARADA!!! A co namazaný chleba? Už zvládá? A jiné "patlání"?
Budu držet palce na tu zubařku.

mitote
16. srp 2015

Ahoj holky, jdu si k vam poradu, nebo se i vypovidat. Mam dcerku narozenou ve 25. tydnu, takze extremne nedonosenou. Nemela nastesti zadne poskozeni, zadne komplikace, ale jako vsicni na obilnaku cvicila vojtovku, dochazela na neurologii a jeste chodi na psychologii. Z neurologie ji pred rokem vyradili, ze je v poradku. Jedina Jahnova si ji porad drzi, protoze nemluvi. Aktualne ji je korigovane 2 roky a 7 mesicu. Rika teda jen dve slova, nekdy na jare zacala rikat "bác" pri padu neceho na zem a ted zacala rikat "pá" kdyz se louci. Ale nema potrebu opakovat, o vse si dokaze rici, s nami se bez problemu domluvi. Jahnova mne uz v korigovanych dvou letech nutila, ze bychom meli navstivit logopedicky stacionar, coz se me pricilo. Nakonec jsem se rozhodla, ze se rozjedeme za Mgr. Kejikovou do Olomouce, ktera nam pomohla kdyz Lau nedokazala kousat a ktera se specializuje na extremne nedonosene deti. Ta nam rekla, ze si mysli, ze je Lau naprosto v poradku a ze by ji do 3 korigovanych let nechala byt, ze u techto deti je normalni, ze se rozmlouvaji az kolem 3. roku, ze je to zpusobeno mimojine i jinymi podnety v inkubatoru nez v deloze. Na dalsi navsteve Jahnova zase nalehala se stacionarem, rekla jsem ji o Kejikove, kdy mne dost neprijemne rekla, ze to neni logoped. Nedalo mne to a pro jistotu jsem googlila a samozrejme je, pracuje jako logoped v rane peci a ve FN Ostrava. Takze nechapu. Take mne pripada brzy dvou nebo dvou a pul lete dite hnat do stacionare, ktery sam uvadi na webu ze pracuje s detmi od 3 let. Dalsi vec byla, ze mne tvrdila, ze si mysli, ze Lau uplne vsemu nerozumi a ze si domysli... to vyhodnotila po te, co chtela po Lau znat barvy a ona je neukazovala spravne... neukazovala je spravne a hadala proto, ze jsem ji barvy vubec neucila, takze nemela sanci je znat ☹ Celkove byla Lau u Jahnove silene nervni, porad si vyrnovala tricko, coz dela kdyz je nervozni. Jahnova take chtela hned mezi dvemri, abych ji tam nechala samotnou. Ja nevim, ale neprijde mne normalni necat dvoulete nebo pozdeji dvou a pul lete dite samotne s psychologem, ktereho si za ten pul roku nejspis ani nepamatuje. Takze jsem ji rekla, ze to neprichazi v uvahu.
Nicmene se ji podarilo mne tak vynervovat, ze nekdy strachy nespim z toho, ze Lau nemluvi nebo ze neni v poradku. Porad ji sleduji, testuji jak rozumi, jsem na nervy. Ja nevim. KDyz ji reknu at si dunda ponozky/boty tak sedne na zadek s udela to. Kdyz ji reknu ze jdem jinudy tak zatoci, kdyz se ji zeptam kde neco ma, tak to jde hledat a donese to. Kdyz ji reknu, ze uz pujdeme pryc, tak si vezme hracku a jde na botnik, abych ji obula. Ja nevim, vazne takhle vypada dite, ktere nerozumi? KDyz chci aby mne neco ukazala v knize (zviratka, postavicky mickey mouse, ruzne veci) tak je spravne ukaze.
Jinak k vyvoji, prvni krucky udelala v korigovanem roce a 7 mesicich, docela si davala se vsim na cas, ale mela lehkou hypotonii. Miluje ruzne skladacky, vkladacky, puzzle, navlekani, vselijake logicke hry... na iPadu pari hry jako starej mazak. Mimochodem kdyz jsem o iPadu rekla pred Jahnovou tak mne dal ajasne najevo, jak s tim nesouhlasi. Ale myslim si, ze kdyz se zvoli dobre hry ktere maji nejaky smysl, tak ze to na skodu neni... Jinak co se tyce trpelivosti, tak mnohokrat rekla Jahnova ze se dokaze soustredit lepe a vice nez jine deti v jejim veku, pak predminule rikala ze se nedokaze soustredit a minule ji zase chvalila jak se vyborne soustredi, ze jine deti by se uz vztekaly. Tak co si o tom mam myslet? Osobne si myslim, ze kdyz ji neco zaujme, ze u toho vydrzi klidne hodinu i dyl.
Holky ja uz jsem zoufala, mam strach, ze nezacne mluvit, ze je nejaka postizena ☹ Nevim co mam delat, kazdeho se ptam... mam kolem sebe hodne pratel psychologu a psychiatru, i kdyz ne detskych, tak se samozrejme kazdeho ptam a resim to s nim, kazdy mne rika, ze podle nej je ok... v lednu jsem ji dokonce dotahla i k jine detske psycholozce podle ktere take byla ok. Ja fakt nevim ☹

urum
17. srp 2015

@mitote Postizena byt nemusi, ale tim cekanim ji podle meho delas medvedi sluzbu. Ja bych nevahala s logo stacionarem. My meli opacny problem u synovce, do tri let asi 20 slov, coz umi deti v 18 mes, a porad jak se rozmluvi a rozmluvi, pak ve 3 letech nejaka logo 1x tydne k nicemu, a az ve 4 letech dg. vyvojova dysfazie, stacionare... no proste melo se zacit predtim.

melodygirl
17. srp 2015

@mitote já bych na logopedickem stacionáři neviděla nic špatného, jistě lepší nastoupit preventivně, než obíhat kvanta psychologů a zbytečně se stresovat. Každopádně ji to nemůže nijak uškodit akorát ji to posune dopředu.

peggy722
17. srp 2015

@mitote Já bych s tím stacionářem souhlasila. Celkem se na něj čeká, takže buď se rozmluví nebo tam nastoupíte. Kompletně jí vyšetří a budete vědět, na čem jste. Mně kdyby to u Ely někdo nabídnul, tak bych šla, protože jsme ztratily hodně času. Ela taky vypadala jak všemu rozumí, všechno chápe a prd velebnosti. VD jak vyšitá.

andelka
17. srp 2015

No,můj syn byl donošený a jak to ctu,tak mi přijde,že to bylo podobné u něj. Ve 3 letech tak 20 slov,hlavně citoslovce,slovesa tak tři,věty žádné. Foniatrie,logo..a ve 4 letech najednou se rozmluvil, hned souvětí, slova která nikdy neříkal najednou používal úplně normálně, jakoby do té doby vše jen nasaval a jak mu to seplo,tak to začal používat. Během 14 dnů neskutečný pokrok. Teď má 5 a čtvrt,vývoj řeči jakožto komunikace,reakce,vyprávění,skloňování, časování..je asi už ukončený, teď už nějakou dobu bojujeme s výslovností, zatím nemekci, nepoužívá spoustu hlásek,nahrazuje. Ale ukecany je strašně. Zpětně si nemyslím,že bychom do těch 4 let mohli dělat víc,že by to mělo smysl. Hlavní bylo,jestli slyší a reaguje,což potvrzené v 3,5 letech bylo.

janoulek25
17. srp 2015

@mitote Já bych s logopedickým stacionářem taky neváhala, i vojtovka se u nedonošených dětí často cvičí z preventivních důvodů nebo jen mírných důvodů, aby se předešlo dalším a tím se nastartoval správný vývoj, tak bych tak brala i tu logopedii.

furka
17. srp 2015

Ahoj, tak my máme pro změnu extrémně nedonošenou dceru narozenou ve 24+5tt, porodní váha 650gramů, je nám rok, ale ssebou si neseme Bronchopulmonalni dysplazii, mala inhalovala cca pul roku, teď už nám byli oba sprejíčky vysazeny. Jsme sledováni neuroložkou, máme přjít až malá začně chodit, už stojí a obchází postýlky, tak snad bude vše ok, ale jsem zvědavá jak to bude v budoucnu, jestli malá bude taková šikulka jako do teď, nebo jestli se u ní může projevit nějaká porucha, což jistě může.

sisstin
autor
17. srp 2015

@mitote no jako extrémní nedonošenci jsou prostě pozadu, a můžou to dohnat, ale taky nemusí......v cizině maj takovéhle děti logopedickou péči už od roku 😉 takže já bych minimálně na logopedii začla chodit, proti stacionáři taky nemám nějaký výhrady 😕 ale to, jestli má nebo nemá dg. bych si já teda hodnotit netroufla, prostě se uvidí, ale určitě bych s ní pracovala 🙂

mitote
17. srp 2015

@furka tak BPD ja vubec neresim, to maji vsichni extremne nedonoseni... Je jen otazka jak zavaznou. Dcera inhalovala Seretide do korig. 18m.

mitote
17. srp 2015

Ono holky je to tezke, mymod narozeni litame jen po doktorech a to vlastne po vsech jen preventivne aby ji sledovali, prvni rok jsme vazne meli doktory nekolikrat tydne a troufam si rici ze ted potrebujeme spise klid nez dalsi lekare ☹ lide co se kolem techto deti pohbuji me naopak rikaji at pockam, jedina Jahnova ne, ale povest Jahnove jak mezi odborniky tak jinymi rodici je dost hrozna.

sisstin
autor
17. srp 2015

@mitote jinak Jahnova je zvlastni, nekomu sedne nekomu ne. Tady jedne mamince v synovych 2,5 tvrdila, ze je autista na zaklade toho, ze tam sam brecel a nespolupracoval. Neni to pravda, ma vadu reci a ADHD, ale autik fakt neni..,

sisstin
autor
17. srp 2015

@mitote tak logo probiha formou hry, nemela by to byt stresova zalezitost 😉

https://www.youtube.com/watch?v=WyQ8a1nqWJk

😉

furka
17. srp 2015

@mitote . my inhalovali Ecobec+Berodual, ve zprave nemame uvedene zda jde o tezkou formu, zrejme ale ne, i kdyz dcera byla intubovana 73 dní, coz je dost.
Zatim uz jsme cca pul roku bez sprejíčků a dýchá dobře, zatím nebyl ani problém v těch vedrech tak jsem ráda.

anlek
17. srp 2015

@mitote Na psycholozku bych se vykaslala, nesedi ti ... Nedelej si z ni hlavu. O logopedickem stacionari, neznam ho, bych naopak uvazovala. Misto jit do nejake hernicky, hrat si doma, muzete ve stacionari. Treba dostanes jen sem tam radu, co muzete doma zkusit. Takhle male deti se nedriluji, spis si hraji. Take kdyz to zkusis a zjistis, ze se ti to nezda, tak tam nemusite chodit. Ja byt na tvem miste, tak to zkusim a uvidim.

mitote
17. srp 2015

@sisstin noc vidis a me kamaradce tvrdila ze autik neni a v te doby by poznal ze je autista i kazdy blby laik... Byla ukazkova...

mitote
17. srp 2015

@furka lau mela 680g a intubaci nemela a ncpap jen jeden den.

mitote
17. srp 2015

@anlek jasne ale ten stacionar stejne pracuje s detmi az od tri let, Jahnova nas do nej nuti od 2 let, ted ma 2,5 roku... Takze nesmysl... Jinak co jsem videla foto jak to tam vypada tak to vypada strasne, jak ustav, ale ne jako logo skolka...

sisstin
autor
17. srp 2015

@mitote jinak k tomu porozumění, v jejím věku by měla chápat: z čeho se pije, co uděláš, když venku prší, v čem bydlíme, za co si v obchodě koupíš bonbonky apod.", připravíš ji obrázky s těmi věcmi (hrnek, pláštěnka, domeček, peníze atd.), a ona ti bude ukazovat, pokud tohle zvládne, tak je naprosto ok s porozuměním 😉 jinak barvy je zdravé dítě schopné vydedukovat jen tak z řečí, nemusíš je to nijak učit...ale to záleží, syn je dysfatik a měl by s tím mít problém a v pohodě ve 2,5 letech je uměl, ve třech i lososovou a béžovou a pod, a znám zdravé děti naprosto, které s barvami mají problém ještě třeba ve 4-5letech, takže to není jedinej ukazatel zdaleka 😉

mitote
17. srp 2015

@sisstin vis co ja sama jsem trochu z oboru, mam za sebou par semestru vyvojovky, specky, mam psychoterapeuticky vycvik... A na Jahnovou krome tehle skupiny neznam zadny dobry ohlas... Naopak spousta lidi od ni utekla... To je tak kdyz dela nekdo kdo sam nema deti detskeho psychologa. Dle meho nazoru neumi vubec s detmi komunikovat, vysetri je tabulkove a tim konci

roniii
17. srp 2015

@josefina79 hm,hm, to mi nějak nedošlo...no asi jako zajíc či vibrační lžička..díky za tip

Na sociálce jsme nic moc nevyřídili, ale máme zprávy od posudkového, dětské a soc.pracovnice.Zatím jsem to nečetla, jen zběžně prolétla zprávu od revizáka. Ze zprávy od psycholožky vypíchnul, že se dítě dobře adaptuje a na základě toho udělat závěr, že náš synek je jen PSM opožděný a zvýšenou péči nepotřebuje 🙄 Papíry má u sebe muž, sepíše odvolání, zítra ho donese na podatelnu, večer si to snad už pořádně pročtu.

Objednala jsem nootropil, eye q.

sisstin
autor
17. srp 2015

@mitote jinak co vim, tak v Brně je OBROVSKEJ problém s logo školkama, často berou až v předškolním věku a fakt jen ty těžké případy, je toho strašně moc no...já bych prostě začla chodit na logo jako takovou, a přihlásila jí do normo školky.....však v dnešní době tam jako ne moc tříletáků nějak super mluví, oni to řešit nebudou, pokud rozumí a je soběstačná nějak 😉

josefina79
17. srp 2015

@mitote ahoj! Zdravím Lau. Znám Tě z jiné diskuse o nedonošených dětech. Lau je úžasná, že to takto krásně zvládla. Máte můj obdiv.
Já s Fanouškem chodím k logopedce od jeho 20 m. Chodíme tam hlavně kvůli nekousání. Mimochodem, paní Kejíkovou znám taky, bohužel Fanda je paličák a její metoda na něj nefunuje :(. Pořád to tedy zkoušíme (kousky na stoličky), ale on si tam nechá dát pouze omezené spectrum potravin. Přitom jinak je teď moc hodný a celkem hezky poslouchá. Jídlo je ale specifická kapitola. Takže momentálně jedeme ve "standardních" logopedických metodách na nácvik kousání.

Vím, že s nedonošeňátkem to je pořád nějaký doktor a že k dalšímu se Vám už nechce. Ale brala bych to jako příležitost. Určitě Ti tam řeknou nějaké tipy, jak Lau posunout dál. Buď se potvrdí, co říká psycholožka a nebo ne. Ale I tak Ti tam určitě poradí nějaké hry a jednoduchá cvičení, která pomůžou Lau posunout dál.
To že nemluví, může být opravdu čistě OVŘ. Mojí kamarádky (logopedky 🙂) chlapeček ho má take, ve 2 letech a 9 měsících řekne odhadem tak 5-10 slov max. Ale rozumí slovům typu výhybka atp.

roniii
17. srp 2015

@mitote tak podle toho, co psaly holky, tak se čeká dlouho než dítko vezmou, takže se klidně může stát, že se tam dostanete až ve 3 letech a to že to tam vypadá jako ústav není podstatné, důležité je, že dítěti pomůžou.

josefina79
17. srp 2015

@sisstin koukala jsem na to video na youtube. Ty komentáře pod tím jsou docela drsný :(.

josefina79
17. srp 2015

@roniii ale radši se na ten elektrický kartáček zeptej svojí LOGO. Ale někde jsem právě četla, že děti, co měli hypersenzitivní pusu (Fandův problem), tak si třeba špachtlí do pusy sáhnout nenechali, ale elektrickým kartáčkem jo, takže se tak terapii upravovala a sposta věcí se dělala kartáčkem.

sisstin
autor
17. srp 2015

@josefina79 si to musím jít přečíst ty vogo 😕

sisstin
autor
17. srp 2015

@josefina79 tak jsem to projela rychle a myslim, že to samý by lidi psali tady..prostě kdo tomu nerozumí, tak si bude klepat na čelo, že dvouletý má logo, že je to brzo, ambiciozní rodiče, Pepíček od sousedů, který je genius a nemluvil do čtyř atd. A lidi, kteří tomu rozumí a vědí, že prostě to potřeba je...nic novýho 😉

anlek
17. srp 2015

Nekdo chytry povazuje logopedii za relax pro rodice, aby mohli odlozit ditko. 😀