Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
26. říj 2015

@ava22 - tak zavázat tkaničku si neumí ani můj druhák a nikdy mu to zatím nechybělo, ani s tím nikdo neměl problém....všechny boty má stejně na suchý zip a asi by měl, i kdyby si tkaničky zavázat dokázal....zapínat zip u bundy ho naučila až učitelka ve školce...ode mne se to nechtěl nechat naučit, ale když ho to učila jeho milovaná paní učitelka Bára, tak to byla jiná 🙂 ....a co vím, tak ve školce si tkaničky nezavázal snad nikdo....to přece není důvod k vyloučení...

ava22
26. říj 2015

@peggy722 Do center chodime, ale to je málo a děti se tam střídají a proto nemá nikoho stálého. 😒 Tak hledáme někoho s kým můžeme chodit na výlety, dětské akce atd, prostě kamaráda nebo kamarádku pro malého.

ava22
26. říj 2015

@krystalka Mne se to taky nezdá, ale prostě má dysfazii a tak se nechtějí namahat, chtějí pro něj asistenta a když je neposlouchá venku, tak se s ním nechtějí zabývat. Kdyby diagnózu neměl asi by se museli víc namahat, ne mi říct, že mu tu nemůžou dat co potřebuje. Vážně lepší nechat to být, nic neziskam a malému to muze jen ublížit, pokud bych se bránila, třeba by se k němu nechovali hezky. Oni po mě chtěli, abych to ukončila já. Ale vážně už to řešit nechci. 😔 Jste hodný, díky.

krystalka
26. říj 2015

@ava22 - jo, jasně, chápu, já jsem syna s dysfázií do běžné školky ani nedávala, on nesnášel větší množství dětí a lidí....takže nejdřív od 3,5 let chodil jednou týdně dopoledne do soukromé miniškoličky, byly tam 4 děti, takže se vídaly pravidelně, paní tam s nimi dělala úžasné věci, měl to tam moc rád....a další rok šel do speciální školky, kde jich bylo jen 10 ve třídě, pracovala s nimi logopedka, speciální pedagožka, každé dítě mělo IVP a pracovalo se s ním podle jeho potřeb....vím, že v běžné školce by mu prostě nedali tu pozornost, co potřeboval a byl by tam tak nějak odstavený mimo....navíc ve velkém kolektivu by byl ve stresu a neměl by klid na to, aby se mohl rozvíjet....

ava22
26. říj 2015

Já jsem s ním doma, taky nechodil na celý den, jen aby byl mezi dětmi. Věnuju se mu, učíme se, děláme logopedická cvičení,hrajeme si, zpíváme, malujeme, tvoříme co se dá, cvičíme atd- několik hodin denně, jen chodil do školky kvůli společnosti na 3 hodiny. Máme toho za sebou hodně a už jsme toho moc dokázali. Kvůli němu se neustále vzdělávám ve speciální pedagogice, psychologii, logopedii atd. , abych mu byla schopná dát to co potřebuje. On je v mnoha věcech dál než ostatní děti, ale v něčem zaostává, třeba v té jemné motorice a řeči. Ta školka mu měla pomoci pouze sociálně, aby nestrádal sociálně. logopedka mi doporučila dát ho do normální, že se tam bude rozvíjet lépe. Asi by to byla pravda, kdyby ho tam nechali, ale to se bohužel nestalo. Byl maximálně šťastný.... 😔 No nic holky, škoda o té školce mluvit, nějak to zvládneme.

billi
26. říj 2015

Státní školka je na tohle "blbá". Je tam 28 dětí a na ně většinou 1 učitelka, pokud je dítě trochu "jiné", tak je problém. U nás jsou ty ženské zlaté, protože starší syn je mezek a dodnes necvičil a kreslil asi 2x a učitelka mi jen sdělila, že to nedělá a ať to doma neřeším, protože si to s ním musí vyřešit ony a některým dětem to prostě trvá déle - někomu měsíc a někomu klidně rok. Kamarádka, co její dítě chodí jinam a projevuje se stejně, má problém, protože jí vyhrožují vyloučením, jestli s tím něco neudělá...
Asi i proto to teď ženu dřív, protože potřebuju ve 3 letech mít jasno, jestli je nějaký problém, abych mohla do práce a je mi jasné, že pokud ho tam dám bez informací, tak z toho budou akorát nepříjemnosti. Malý je v červenci, tak bude nastupovat jako čerstvě tříletý, což bude hukot i tak, natož jestli se prokáže nějaký problém.

ava22
26. říj 2015

@billi Můj malý ve třech vůbec nebyl schopný jít do školky, byl na mně extrémně fixovaný a měl zdravotní problémy, tak jsme neuvažovali, chtěla jsem s ním být doma do čtyř let. Teď to chtělo jen čas, než si tam zvykne, trochu trpělivosti, je to zlatíčko a každého má rád. Včera plakal, že by chtěl do školky, za tetou a dětmi, nemůžu mu říct pravdu, zranilo by ho to. Tvrdím mu, že školka je zavřená, že už jsou všechny děti s maminkami, jako on..... 😔 a proto už tam nepůjdeme. 😢 No nic, bude zatím navštěvovat centra a snad i někoho poznáme, nebo se nám někdo ozve. Držím ti palce, ať máte s malým větší štěstí.

peggy722
27. říj 2015

@ava22 Ela by ve třech letech taky školku nedala. Ale chodila na dvě dopoledne do DDM. Byla to taková přípravka na školku a hodně jí to pomohlo. Adaptace v normální školce pak proběhla v klidu. Ale jak říkám, naše učitelky nemají s nestandardníma dětma nejmenší problém.

strelicia
27. říj 2015

@sisstin diky za koment. No adhd to nie je, ani ma to nenapadlo. Boli sme teraz u inej logopedky a ta povedala ze rozhodne udrzi pozornost tolko ako standardne deti v jeho veku, a nema ani ziadne aut. rysy, jedine co mame podchytit to ORL aj sme uz objednani. Inak porozumenie k veku ma v poriadku, to sa vraj vobec nemusime bat. Tak mi hrozne odlahlo.

krystalka
29. říj 2015

@billi - akorát že ve 3 letech ještě nemusí mít ani odborníci úplně jasno....u nás třeba logopedka kolem 3.roku ještě říkala, že to může být jen opožděný vývoj řeči a může se v krátké době normálně rozjet...no, ve 3,5 už jsme měli jasno, že se to asi nerozjede...takže ve 3 letech to ještě může vypadat celkem ok, ale může se něco objevit později...

billi
29. říj 2015

@krystalka nemusí, ale pořád lepší, že bude někde sledovaný, než dát dítě do školky a pak řešit, co všechno neumí a dotáhnout to až tam, že raději dítě stáhnu, než poslouchat stížnosti školky.

krystalka
29. říj 2015

@billi - jo, to jo, to je jasný, nemyslela jsem to nějak špatně....

gabbucha
30. říj 2015

@krystalka já jsem přeočkování odmítla i v šesti letech. Domluvila jsem se s dr., že se příští rok udělají odběry na protilátky a pak se uvidí. Odsouvám to jak jen to jde...

anlek
31. říj 2015

@gabbucha POkud to odložíš až k sedmému roku, tak pak už je potřeba jiná vakcína. Prý je míň silná. Tudíž míň vedlejších účinků. Takže také odkladáme. 😅

gabbucha
31. říj 2015

@anlek Dr. mi řekla, že pokud tam ty protilátky budou, tak by syna pak očkovala až v deseti letech. Jak říkám, hraju o čas a koukám, je nás víc 🙂

peggy722
31. říj 2015

@anlek Tak to teda nevím. Lucku jsme očkovali až v těch sedmi letech, protože se na to jaksi kvůli nemocem zapomnělo 🙂 . A dostala jí do nohy a ten den nemohla vůbec chodit, jak jí ta noha bolela. jinak jí teda nebylo nic. Ela to má odložený, zatím se mi jí to fakt dávat nechce.

sisstin
autor
2. lis 2015

Ja nedala Tygra vubec uz ockovat 😉

gabbucha
2. lis 2015

@sisstin Už od narození nemá žádné očkování? Nedělal pediatr problémy?

sisstin
autor
2. lis 2015

@gabbucha ne, nema jen to posledni, jak se dava v peti, ten booster 😉 Jinak do mimina do min skoro tri nedam pichnout nic 😉

peggy722
2. lis 2015

@sisstin Koukám, že miminku se nějak ven nechce ? No já kdybych věděla, to co vím teď, tak bych do Ely taky nic píchat nenechala. 😒 No co se dá dělat. Kdo ví, jak by na tom byla bez očkování. Ale hlásím mega posun, neustále kreslí a kreslí a sama se učí písmenka a čísla. Sice je občas píše úplně blbě 😀 , nedá si to moc vysvětlit. Ale neustále si kontroluje, jestli drží správně tužku, včera si toho všimla i logopedka. To má asi ze školky. Dneska jsem učitelku poprosila, aby mi dala texty písniček, co teď trénují, neb naše Ela si dělá vlastní texty a pak nás nutí hádat, co to jako je za písničku 😀 . Což se moc nechytáme.

sisstin
autor
2. lis 2015

@peggy722 nechce no, jako já Tygra taky přenášela, takže jsem s tím více méně počítala 😅 není mi absolutně NIC 😅 zejtra už musím na poradnu do porodky, tak snad tam nechcípnu na čekání 😅 ...tak to já taky nevěděla u Tygra že, to prostě bohužel jsou to pokusní králici, pokud se něco nestane 😖

peggy722
2. lis 2015

@sisstin No právě, já už z ní žádnýho pokusnýho králíka dělat nenechám. Jsem ráda, že se tak zlepšuje. Před rokem jsem byla zralá na blázinec a za rok už skoro dohnala vrstevníky, naprosto neuvěřitelný. A když vidím, jak hezky drží tužku a celkem pěkně píše, tak snad v tý škole problémy nebudou. Jedinej problém je, že je paličatá jak mezek. Všechno si chce mastit po svým a když jí člověk opravuje, tak ječí jak pavián. K narozkám dostala takový ty motanice a než pochopila, že to tam má zaháknout a ne provlíknout, tak jsem myslela, že z ní zešílím.

barbarucha
2. lis 2015

Tak jsme dneska byli po dvou měsících na logopedii a naštvala jsem se tam tak, že jsem pak skoro nemohla řídit. Je to na poliklinice a čeká se na chodbě mezi lidmi do jiných ordinací, takže v podstatě dost reálné riziko něco chytit a během půl hodiny, co jsme tam čekali, (a to se děje pokaždé, když tam jsme) se Franta tak rozčílil (že mu nechci dovolit, aby se válel po zemi atd.), že pak vůbec nechtěl spolupracovat. Logopedka to s ním neumí, když se Fáfa rozčílí, místo, aby ho uklidnila, strká před něj další věci a nutí ho, aby dělal další úkony, což ho spolehlivě rozlítí ještě víc. Nikde se tak nerozčiluje, jako na logopedii. Co tam chodíme, opakuje se stále stejný scénář, vždy na něj vytáhne stejnou skládačku a vkládačku. Doporučení veškerá žádná. Když jsem jí ukazovala, co s Fáfou děláme (nechtěla jsem se chlubit, ono taky v našem případě není čím, ale informovat ji o tom, co umí, a kde jsme, aby poradila, jak postupovat dál), tak mi řekla, že jsem aktivka. To by mě zajímalo, co by dělala ona, kdyby měla dítě se stejnými problémy, jako já. Seděla by doma u televize? Jako vážně uvažuju o tom, že tam přestaneme chodit. Tohle je pro mě naprostá ztráta času. Chtěli jsme zkusit jinou, ale bohužel nás nevzala a další logo je až v Brně. Ach jo.

janoulek25
2. lis 2015

@barbarucha Ta druhá v Tišnově Vás nevzala? Jinak to čekání je tam celkem otrava, my jsme tam byly zatím dvakrát sice, ve čtvrtek jdeme potřetí, tak jsem taky zvědavá. Anetka taky není trpělivá na čekání, já když vím, že to tam trvá, tak s ní bez výčitek chodím po chodbě ukazuju věci, klidně i po schodech, jinak by taky zuřila. Jako mě zatím přijde logopedka, že je docela dobrá diagnostička, ale empatie jí celkem chybí, když tam anetka předváděla své puntičkářské vystoupení (ona nesnese, když třeba u nějaké pomůcky chybí část, je to roztržené, tak hned upozornuje, tak jsem se tak zmínila, že jsem i kvůli tomuto měla podezření na autismus a logopedka hned naznačila, že přeháním a když jsem jí oponovala, tak najednou přiznala, že by ji to taky napadlo. Anetce zatím vyhovuje, tak zatím to nechávám, ale když Fáfovi nesedla,tak bych asi taky vyhledala nějakou jinou.

josefina79
2. lis 2015

@barbarucha no ať jde někam, takováhle logopedka :(
@roniii ... ptala jsem se dnes na hypeterapii naší fyzioterapeutky na plavání a hypotonii. Říkala, že všeobecně ano, teplá voda uvolňuje spasmy a tuďíž se doporučuje např. pro hypertoniky, Ale princip plavání je takový, že ve vodě dítě pracuje "celým tělem" a každý pohyb ve vodě je díky odporu vody mnohem náročnější, tudíž svaly posiluje. Takže se pro hypotoniky plaváni doporučuje.
Takže asi opět, co člověk ,to názor.

peggy722
2. lis 2015

@barbarucha Hmm tak to je logo dost na dvě věci. U nás ta první logopedka to s Elou taky moc neuměla, scénář podobnej. Nemáte tam někde SPC ? Tam by si s ním měli vědět rady. Logopedi se hledají blbě a navíc mají plno. Jedině zkusit někoho soukromně jako to máme my. My střídáme státní a soukromou. Ta má dokonce kontakty i v Žitný, takže nás bude příští rok čekat ten měsíční stacionář a prý si ho můžeme dát i 2x, pokud o stihneme nebo tam mají nějaký kurz vysloveně pro předškoláky.

gabbucha
2. lis 2015

@peggy722 Mne dnes v Žitný řekli, že to není kurz , ale vyloženě měsíční stacionář, který funguje jako ten, ve kterém je teď Myšák, ale tam jsou i mladší děti, než předškoláci. Takže v tom "předškoláckém" je to zaměřené vyloženě na školu. Už jsme se tam zapsali a při trošce štěstí bychom se tam měli do konce školního roku dostat. Tak uvidíme, teď jsem zvědavá na probíhající pobyt, jestli to bude mít efekt, o kterém tady maminky básní 🙂

peggy722
2. lis 2015

@gabbucha No to já jsem taky zvědavá. Snad se mu zase nezaseknou dveře na záchodě. 😕

gabbucha
2. lis 2015

@peggy722 No, když jsem viděla, na kterém záchodě se to stalo, tak jsem byla ráda, že se jen zasekl zámek. Bohužel některé vnitřní interiéry neodpovídají 21. století. Na jednu stranu to chápu, nejsou peníze, ale na druhou stranu bezpečnost dětí musí být zajištěna ať s děje co se děje. Jsem ráda, že Myšák to nedobrovolné uvěznění nakonec vzal dobře a zítra se tam těší, ale určitě v něm byla malá dušička, než ho vysvobodili. Když mi to vyprávěl poprvé, tak měl na krajíčku. Mne by tam, jako dítě, už nikdo nedostal 😀

peggy722
2. lis 2015

@gabbucha No mně by tam taky nikdo nedostal a co teprve naší Elu. To by bylo tóčo, co by jim tam předvedla. Podobný scénky nám předvádí doma. Mám obavy, že by nám jí vyloučili. 😅