Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

tangerine
1. led 2016

@peggy722 A kolik za tu soukromou platíš? Já mám stejnou zkušenost. Také mi všichni říkali, že do 4 let nemám nic řešit. Ona se tedy dcera opravdu v těch 4 letech chytla a začala mluvit. (Náš příběh nakonec už znáš.) Ale logopedii holka měla také jen 1x za měsíc a logopedka se nás navíc šmahem zbavila. Teď s blížícím se nástupem do školy (a tedy i ztrátou alespoň nějaké logopedie v rámci MŠ) ji také už konečně musím něco najít. Jen to všechno spolu s těmi věčnými nemocemi a zařizováním nástupu do ZŠ (a nejmladšího do MŠ) nějak nezvládám. ☹

porrima2
2. led 2016

@peggy722 Můžeš někoho v Praze doporučit- logo?

peggy722
2. led 2016

@janoulek25 Jo dráždivost. Tak s tím bojujeme doteď. Někdy je Ela fakt jak vosa. Stačí kdejaká blbost a jí to neskutečně vytočí.

peggy722
2. led 2016

@tangerine Platím 250,- za půl hodiny. Chodíme sem http://rcpilnevcelky.cz/rodinne-centrum/logoped.... Chodíme hlavně o víkendu, což mi vyhovuje. Jsem s ní moc spokojená. Hlavně ze začátku, když jsem byla zoufalá, tak poradila, podpořila, hodně mně držela psychicky. Chodíme někdy 2x, někdy 3 měsíčně. Záleží jak má čas a na nemocnosti Ely. Plus má logo ještě ve školce a 1x za 14 dní chodíme ke státní, tak je taky super.
Ona sama má dvě holky s OVŘ, takže si to zažívá i jako rodič.

josefina79
2. led 2016

@peggy722 pilné včelky fungují i o víkendu? Nebo jenom ta logopedka tam? Já tam s Fandou chodila na nějaké to zpívání (Malý muzikant), ale už asi chodit nebudeme. Zvažuju, že ho tam budu brát na Montessori. Přijde mi, že by mu to neublížilo, myslím, že bu mu to mohlo trošku pomoct na jemnou motoriku atp. a je fajn, že se tam pak dá zůstat v té herně, kde se dál vyblbne.

Jinak teda musím říct, že Fanda začíná krásně mluvit, mám z toho ohromnou radost. Dokonce předvádí něco jako skloňování a přijde mi, že začíná používat i minulý čas. Nejvtipnější je, jak "logicky" vytváří některá slova, jako např.
"Táta nemocný. Nana ne. Nana je mocný."
(neumí říct Fanda, tak si říká Nana).
nebo
Já: "Fando, to je topení. " Fanda: "Jéééé. To je pení. Pení horký."
Samo výslovnost není taková, jak tu píšu, to jen aby to bylo pochopitelné. 🙂
Ve čtvrtek jdeme na klasickou logo (dlouho jsme tam nebyli, jak jsem zase řešila jenom IVF, nebyl moc čas) a v pátek ke Kejíkové. Tak Vám pak napíšu, co jsme se dozvěděli za novinky.
Jo a za 14 dní na kontrolu do KDDL kvůli nedonošenosti a v únoru na odběry krve na imuno. Moc se netěším, berou mu asi 3 celkem velké zkumavky krve, minule řval jak tur a nedivím se mu.

janahus
2. led 2016

holky a my jdeme ve stredu na neurologii,kde se zminim, o nespavosti o dost velke hyperaktivite nez usne,v patek nas ceka zauceni na endokrin. na rustak,jinak@josefina79 luxusní, jak Fanousek vyzral, je sikulka...🙂

josefina79
2. led 2016

@janahus dekuji!
To o rustaku jsem přehlídka. Jaké ma syn aktuální míry? Fanda je pidizvik jako já. 2.5 roku, 85 cm, 11 kg. Aspoň uz nemá 10-něco, ale 11 😝. Ale ta výška 😞

maki618
3. led 2016

@barbarucha ahojky, chodili jsme se synem na tu metodu ABA a fakt teda po prvni hodine zacal rikat ahoj. to mu byli necele 4 roky ted ma 5 a 3mesice a ve slovech mluvi nejdou nam vsechny pismenka vyslovovat sprave a pri vete komoli. ale bohuzel jeste nerozumi.. nemame sice autismus ale receptivni dysfazii (nasledkem ockovani mmr) skoda jen ze je to autcentrum tak drahy ale stalo to zato nakopli nas k prvnim slovum chodili jsme rok - ted nam pomaha logopedie a skolka..

peggy722
3. led 2016

@josefina79 Včelky asi o víkendu nefungují, jenom logo. Tak to je fajn, že se takhle rozmluvil.
My jsme zase všichni nemocní. Já už jsem celkem OK, včera lehla starší a tatínek. A ten je na tom fakt bídně, protože co my máme rýmu, tak on má zánět hltanu. A to má zítra natoupit do nové práce, já se z toho fakt picnu.

janahus
3. led 2016

@josefina79 nase miry 3 roky a 3mesice, 87 cm a 11,8 kg...nedosahuje ani vysek rodicu, ja 159cm, manzel 172...☹

sisstin
autor
3. led 2016

@janahus tak to je fakt malej, Tygr mel na trilety 91 a 11,9 a byl vsude naprosto nejmensi...

josefina79
3. led 2016

@janahus hm, hm ... ale co tak slyším, tak růstový hormon pomáhá snad všem, tak věřím, že i Vám.
@sisstin ... 91 cm, no nevím, zda se tam doškrábeme na té tříleté. Kéžby. Kdyby byl holka, neřeším to, já jsem taky prťavá a žít se s tím dá. Ale pro kluka blbý :(. Doufám, že mi ho v KDDL "změří profi", ale při domácím měření má prostě už asi 3 měsíce těch 85 cm.

janoulek25
3. led 2016

@josefina79 Jak jsem psala Anetka je po mne taky malinka, ve 2,5 měla myslim nějak 87 cm, v listopadu 92 a ted dost povyrostla má 95 a necelých 13 kg. Takže věřím že i František může pěkně povyrůst.

barbarucha
3. led 2016

@janahus Kamarádka co řešila nespavost u svého opožděného chlapečka, (zatím bez dg. ale autismus je jedna z možností) říkala, že se to úplně spravilo (nespavost) po vysazení laktózy. Můžu vás zkontaktovat, jestli chceš.

sisstin
autor
3. led 2016

Tygr hodne vyrostl ted posledni rok, na sedmilety mel 113 a ted v osmi 125... I tak je na svuj vek hodne moc malej, ale uz se vejde do tabulek, nohu ma 34... Ale tu mel vzdycky ke svy nizce velkou...

josefina79
3. led 2016

No tak snad 🙂.
Manžel má teď 178, ale ZŠ prý opouštěl jako nejmenší. A když byl na ZŠ, tak jeho o 3 roky mladší brácha byl prý výrazně větší než on (teď je o pár cm vyšší), tak třeba začne Fanda růst později.
Uvidíme....
Není o ideální, ale v podstatě jde o prd.

janahus
3. led 2016

@barbarucha dekuju jo, bylo by to fajn, jen jogurty je temer to jedine co ji...
Ja doufam ze mu rustak pomuze, nohu ma 22, rucicky jak mimi, oni se boji ze s jeho diagnozu IURG, jde o to aby se nezastavil na 140cm a zastavi se rust...

peggy722
3. led 2016

@josefina79 Tak to Lucka je žirafa. Ta měří už ca 150cm v deseti letech. Ela má ca 116 cm a 23 kg v pěti letech. V posledním roce hodně vyrostla. Na jaře vyzkoušíme, jestli by už dosáhla na kolo 20, protože ta 16 už asi bude malá. Ale obě holky jsou celkem žravý. Ani o Vánocích moc nezlobily a slušně baštily obědy, občas jsou pěkně mlsný.
Lucka ale taky rostla dost ve skocích, hodně rostla ca do tří let, pak se trochu zarazila, ale stejně než šla do školy, tak vypadala o rok, dva starší. Ale postupně jí spolužáci dohnali. Teď je vysoká, ale už jejich ve třídě víc, tak už tak nevyčnívá. Ela je takovej průměr, je menší než byla Lucka a asi i bude. Nohu má zatím 30, Lucka už měla ca 32.
Věřím, že ještě kluci můžou vyrůst a když, tak bych se tomu růstovýmu hormonu nebránila. U holky to takovej problém není, ale u kluka je to na houby.

peggy722
3. led 2016

@janahus To je opravdu malinkej. Jsem zvědavá, co vám řeknou. A co je to přesně to IURG ?

sisstin
autor
3. led 2016

No hlavne nedostatek rustaku zpusobuje i opozdeny vyvoj a psychicky problemy 😉

josefina79
3. led 2016

@janahus můžu se zeptat, v jakém věku jste to začali řešit? Já se na to zkusím zeptat v tom KDDL. Vím, že to může mít po mne, ale stejně tak to teoreticky může souviset s tím, že celá moje rodina ma problémy se štítnou žlázou. Takže bych byla ráda, kdyby mu udělali nějaká vyšetření, zda to je geneticky malý růst a nebo to může mít i jiné důvody.
S jídlem to podle mne nemá nic společného, to ovlivňuje pouze váhu, to by musel být opravdu, opravdu podvyživený.

evik19
3. led 2016

@janoulek25 Myslím, že poradou s psychlogem nemáš co zkazit, ale třeba to, jak jsi popisovala scénu v herně, tak něco podobného jsem zažila s kamrádkou a jejím synem nedávno taky a je to normální kluk. Byl to fakt strašnej brajgl, malý se prostě šprajcnul, protože něco chtěl, co nemohl mít a v kombinaci s únavou to hodilo takovou scénku, že nejen ostatní hosti, ale i obsluha, která je zvyklá na ledacos, se chytala za hlavu🙂 Tím samozřejmě nechci podceňovat potíže, co máte. Já si myslím, že spousta těch věcí, co tu řešíme, jsou v podstatě povahové rysy, ne třeba ani tak poruchy, ale to je samozřejmě na psychologovi, aby to posoudil.
Jinak je Anetka šikovná, že mluví, i že teď poporostla. Náš malý je taky pidižvík. Teď ve 3 letech má 92 cm a tak 12,5 kg. Skoro by to až vypadalo, že děti, co málo mluví, jsou také hodně malinké🙂 Na druhou stranu synovec taky ve dvou a půl letech ještě v podstatě vůbec nemluví a už má podle mě pár centimetrů přes metr.

janahus
3. led 2016

@josefina79 no nas tam poslala doktorka z poradny prorizik.novorozence ve dvou a pul letech, dal mu cas jeste pul roku, ted v zari udelali odbery a ted v patek se jedem zaucit pichat, jezdime naendokrinologii do Hradce,já sama jsempooperaci stitky a uzivam leky, maly ma testy na stitnou dobry, urcite jim to rekni, pakmi dej vedet.Brali mu asi sest ampuli krve ☹

janahus
3. led 2016

@peggy722 je to rustova retardace v deloze, coz mi podelala moje gyndarka,kdyz jsem byla tehotna.Ve 36tt,kdy se narodil vazil 1750ga 42cm, coz bylo uz bojo preziti,a vlastne nemel ten rustovy vysvih, kdy to deti do tri let dozenou, temto detem se pomaha prave rustakem.

peggy722
3. led 2016

@janahus A to to neviděla na ultrazvuku ? Mně dělali ultrazvuk i v porodce,aby viděli, jak je veliká. Nevím jestli se to dělá standartně, ale já rodila první císařem, tak kontrolovali jizvu a jak je Ela veliká, jestli můžu rodit normálně. Stejně se sekli o půl kila. U vás ten růstovej hormon je na místě, protože je opravdu malinkej a těžko by to doháněl.

janahus
3. led 2016

@peggy722 kdyz sem ji rekla ze mam malo pohybu, tak rekla ze ozvi jsou podle monitoru v poradku, to bylo ve ctvrtek, v pondeli akutni cisar, jiny Mudr, ktery mi ho zachranil rekl, ze uz by do st nevydrzel a ze uz je to dlouhodobe stradani miminka v deloze, takze jsem na ni podala stitnost, stejne z toho ale nic nemela, ja zatim v depresi jestli nam prezije operaci streva, kde mel zanet a srusty, to mu byl mesic...jenze niceho se nedoberes!

janoulek25
3. led 2016

@evik19 Určitě máš pravdu, základ určitě bude v povaze, jen se chci ještě u jistit ( u jedné psycholožky jsme už byly v září) že náš problém je ještě v rámci normálu nebo už je tam něco blbého a hlavně chci poradit, jestli si myslí, že dá normální školku bez asistenta atd.

pajjulinkaa
3. led 2016

Zdravím všechny maminky. Jdu si k vam pro radu... synovi bude 21 měsíců. Neumí jist sám lzickiu (nemá o to ani zajem), na nočník neumí (sedne si na něj obleceny a říká a-a, ale když ho tam posadim bez plinky, tak se vztekat a hned vstava), ukazovat začal až v 18 měsících a mam pocit, že na me bud dlabe nebo mi prostě nerozumi. Na zavolání reaguje jak kdy, řekla bych ale, že většinou ne. Pokyny plni tak ani ne z pulky toho, co mu řeknu. Rika ham, haf, čiči, gaga, nene, pápá (ale pápá se nikdy nenaucil). Máma, táta, bába apod. Umí zopakovat, ale sám od sebe ti neříká. Uměl cca 2 měsíce zpátky říct auto a autobus, ale to už nějak neumí. Je dost živý, neposedi. Jak se projevují vaši cca 21 mesicni děti? Myslíte, že bych to mela řešit? Děkuji

peggy722
4. led 2016

@pajjulinkaa A jak je na tom jinak s jemnou a hrubou motorikou ? Nočník bych moc nehrotila. Ani jedna holka v 21 měsících na nočních nachodila. Obě až ve dvou letech, tak nějak samy. Na jméno slyší dobře ?
Jíst sám taky ještě nemusí.

pajjulinkaa
4. led 2016

@peggy722 pohybove je na tom dobře. Kopne do balónu, sleze a vyleze snad kamkoliv. Jemnou motoriku má také dobrou, nosi mi třeba drobky, co najde na koberci nebo vlasy :D. Četla jsem ale, že do je mne motoriky patří také kreslení (to ho vůbec nebere), mluvení (taky nic moc), mimika (všimla jsem si, že má většinou neutrální vyraz). Tak já nevím... na jméno právě jak kdy... někdy se otočí hned, ale někdy až třeba na podvacate :(