Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
8. črc 2013

Jo holky vim, ze tu asi silne prudim 😅 😅 😅 , ale neni to zamenovani osob jednim z nejvyraznejsich auti. znaku? Ja to jeji TY nemuzu nejak prenest pres srdce. 😝

martuulka
8. črc 2013

Tak na sluchátka jsme M. naučili, ale musí hrát Dádu "pasu, pasu písničky" 😀 No, ale u nás jsou pravděpodonější ty emise. Myslete na nás. 😵

semy.cz
9. črc 2013

Ahoj všem....narazila jsem na tuto diskuzi, tak jdu pro radu 🙂
Mám syna, příští týden mu budou 3 roky...a stále nemluví..má cca 10 slov už tak půl roku v podstatě beze změn, nic nového nepřidává...jen tak před půlo rokem trochu spojovat dvě slova, ale teď mě přijde že to zas nepoužívá vůbec...
Chodíme od ledna na logopedii, byli jsme od té doby 4x. Ale zatím to k žádnému zlepšení nevedlo.
A teď k mému dotazu, logopedka mě stále doporučuje abych synovi začala dávat přípravek eye q, že to má zlepšovat vývoj mozku...máte s tímto přípravkem někdo zkušenosti a pokud ano tak jaké? moc se mě do něj nechce cpát nějaké léky a ta cena taky není zrovna malá.....ale zase pokud by to mělo pomoct, tak by to asi cenu mělo.

Díky předem pokud se najde někdo kdo bude mít nějakou zkušenost i vaše názory 🙂

ivular
9. črc 2013

@semy.cz Přípravek eye q - sama zkušenost nemám (resp. jen s Pikovitem IQ, což má velmi podobné složení), ale holky si ho chválí - a je to i logické, jelikož nenasycené mastné kyseliny dělají s mozkem divy😉 Nejde o žádný lék - v podstatě to můžeš chápat jako normální potravinu. Pokud byste se stravovali makrobioticky a hrnuli do sebe kila tučných ryb, nebyl by žádný takový přípravek třeba, ale předpokládám, že stejně jako většina lidí se stravujete tak nějak "normálně", a v tom případě není podání těchto kyselin v tobolkách naškodu - o to víc u dětí 😉
A co říká logopedka tomu, že syn už spojoval a teď je jen na 10 slovech? On ten regres může značit nějaký problém ve vývoji, ale o tom by věděla víc zdejší guru Sisstin 😉

martuulka
9. črc 2013

Ahoj holky, tak jak jsem předpokládala. Nezvládli jsme to. O víkendu má doktorka službu, tak až usne, máme přijít. Vzbudíme ho brzo ráno a pak se budeme pohybovat blízko nemocnice a čekat. V kočáře nespal ani nepamatuju. No to bude. 😒

matkalepisova
9. črc 2013

http://ladyandrona.blog.cz/1001/kristalove-deti...
nemusí to byť vždy chyba detí jednoducho sú len iné a nie všetci s nimi vedia komunikovať
odporúčam prečítať https://www.google.sk/search?q=krištáľové+deti+... potom pochopíte aj iné súvislosti s tým 🙂

deina
9. črc 2013

@mvmk, zamiena si len JA a TY alebo tu druhu osobu pouziva vsade? Ci ona este nehovori tolko, zeby si to vedela posudit? Vies co, zevraj ako mala som na seba tiez hovorila TY, pokial viem, autistka nie som. 😅 Nas starsi priblizne do 3.5 rokov pouzival TY, ale vsade - povedal "aj ty chces" namiesto "aj ja chcem", on autista teda je. Ale to bolo ozaj take vyrazne, ze vzdy vsade, nielen zamena, ale aj slovesa. A pritom ten vyvoj reci mal v ostatnych smeroch normalny, taky primerany.

mvmk
9. črc 2013

@deina To je prave Problem, ze se to u ni nejak neda jeste posoudit, mluvi malo, a desne agramaticky, stavba vet skoro zadna, sice ti povi vetu o 5 ti slovech, ale je to smes podstatnych jmen a pridavnych 😅 TY pouziva pouze na sebe, jinak nam ostatnim rika jmenem, treba Mama komm, papa Haji a tak. Ja ji doslova jak flasinet vzdy reknu Ja, ona se opravi, ale zachvili spontalne uzije TY. Treba chce neco delat sama tak rika TY TY a picha se prstem do prsou. Vlastne to nezamenuje jen to pouziva ve vztahu ke sve osobe. Ale treba zacla spontalne pouzivat moje. To rika asi uz tak 4 dny.

A jak treba zamenoval slovesa? To si nejak neumim predstavit. Mala zatim jede na pridavnych jmenech a prislovcich 😝 . Vcera treba behala kolem domu a kricela Mama kuk schnell, ze ji to jako beha rychle 🙂

deina
9. črc 2013

@mvmk, proste vsetko, co sa tykalo jeho, casoval v 2.osobe. Napr povie sa "Ja chcem jablko", ale on hovoril "Ty chces jablko" a myslel tym seba. Ostatne osoby pouzival spravne, len seba oslovoval takto, v 2.osobe. Prestal, az ked sme ho na to zacali upozornovat, teraz uz tak nehovori.

krystalka
9. črc 2013

@mvmk - s tím mama kuk - jsi mi připomněla, jak někdy kolem tohohle věku Jiřík vždycky, když chtěl abych se na něco podívala, tak volal jen mami...a já mu pořád říkala, aby vždycky řekl mami kuk, když mi chce něco ukázat 🙂 , tak to pak začal používat, časem (asi tak za rok) z toho bylo mami dívej, pak mami podívej, mami koukej ....ale třeba slovesa v tomhle věku skoro nepoužíval, jen právě takové ty citoslovce - hají, kuk, ham (co je v podstatě nahrazovaly).
Jinak já myslím, že když jí budeš s tím TY opravovat dostatečně dlouho, tak že si to časem jakoby zautomatizuje... já takhle Jiříka učila před pár měsíci používat zvratné SE, on pořád říkal mami koukej, mami dívej, mami podívej, mami stoupni sem apod., takže já jsem řadu týdnů automaticky dokončovala dívej SE, stoupni SI, podívej SE apod., on se vždycky taky opravil, ale vzápětí už to zase nepoužil....Ale časem se mu to právě zautomatizovalo a teď to používá už sám od sebe, ale trvalo to docela dlouho... Teď zase pro změnu doplňuju "jsem", "budou" apod., protože on pořád říká "já šel, já byl, já udělal....", nebo třeba chce říct "doufám, že tam budou mít trampolínu" a je z toho "doufám že tam mít" - prostě to pomocné sloveso vypouští....takže zase trpělivě doplňuju, nenutím ho to hned říct správně, jen to po něm opakuju ve správném znění a doufám, že jako vždycky to pomůže 😉

mvmk
9. črc 2013

@deina no to si prave myslim, ze prave to neuvedomovani si sebe sama jako samotne osoby , ze to je ten duvod proc rika dite sobe samo TY. Jako doufam, ze to jeste docvakne a nebude to opravdu znamkou nejake hlubsi poruchy 😝 Ale za to se ji opravdu zlepsil ocni kontakt. Uz nekouka na Usta, krasne se Diva do oci po celou dobu kdyz k ni nekdo promlouva nebo ona nekomu neco sdeluje 😉 V Tom mi opravdu spadl kamen ze srdce. Ona mela ten pohled, tim jak koukala jinam, takovy lehce otupely 😅 😅

mvmk
9. črc 2013

@krystalka zvratne se je asi opravdu tezke, si alespon myslim, a mozna je lepsi nerikat nic, nez se oznacovat jinou osobou. Ja bych asi byla klidnejsi kdyby se nadale jen pichala prstem do prsou 😉

krystalka
9. črc 2013

@mvmk - tak to zvratné se asi není jednoduché, ale taky jsem ho to učila až před 5.rokem! 😉 Jinak v těch 3 letech Jiřík ještě vůbec nepoužíval JÁ - mluvil o sobě ve třetí osobě - ve 3,5 říkal "iíš ham" - to znamenalo "chci jíst" iíš=Jiřík 😉

martuulka
9. črc 2013

holky, co doktorku zarazilo a zaráží i mě. Martin používá max. 2 podstatná jména a zbytek jsou slovesa (občas i časuje), pak citoslovce a příslovce. On vlastně říká je "boti" (boty) a pak klidně i krátké věty "já taky" "já ci taký", "tati koke" (koukej), dokonce říká "tady", "tam" , "později". Není to nějaké divné? Co vy na to?

abbie
9. črc 2013

@mvmk uvedomovanie si vlastnej osobnosti je v obdobi vyvoja, ked dieta na vsetko vravi ja, ja, ja, vsetko chce vyskusat same .. zamknut dvere, zatiahnut zaves, nastavit pracku, mikrovlnku atd. mala uz toto obdobie tvoja mala?

abbie
9. črc 2013

@martuulka a co je na tom k zarazeniu? 😕

krystalka
9. črc 2013

@abbie - to je dobrá připomínka 🙂 , Jiřík měl tohle období "já sám" až někdy po 3.roce a právě pořád říkal "iíš, iíš" a hrnul se k tomu, co chtěl dělat, vysloveně slovo "JÁ" začal používat až téměř ve 4 letech...

martuulka
9. črc 2013

@abbie přijde mi zvláštní, že si nepamatuje "auto", "rohlík", "kočka" , které už používal, ale pamatuje si "věty" . 😕

mvmk
9. črc 2013

@abbie obdobi ja sama ma min. od vanoc, mam pocit ze zacala neco malo po 2 roce, ale na tech 2,5 to zacalo byt dost intenzivni. Chce se sama myt, sama jist , vsechno chce zkusit sama. Kdyz treba neco udelam za ni, pac se mi nechce cekat, tak se vztekne vrati to do puvodniho stavu a udela to od zacatku. Proste to Ja sama je u nas velmi aktualni 😉

mvmk
9. črc 2013

@abbie no a ona na vsecko rika ne JA JA ale TY TY 🙄 🙄

semy.cz
9. črc 2013

@ivular Moc děkuju za informace 🙂
Dneska jsme mimochodem byli na tříleté prohlídce a bavila jsem se o tom s doktorkou, říkala že to taky není na škodu určitě....a pak za mnou přišla ještě do čekárny, že tam má jedno balení a dala mě ho 🙂
Tak mu ho začnu dávat, já teda už tak nějak byla i rozhodnutá že ho koupím, když i tahle dr mě ho celkem doporučila....tak máme aspon jedno zdarma 🙂

mě to právě taky zaráží, že už se snažil spojovat a zas nespojuje...takže i po poradě s dětskou dr jsem říkala že půjdeme opět k psycholožce, byli jsme před půl rokem, to říkala že se jeví jako v pořádku, ale teď po půlroce není v podstatě žádné zlepšení, tak mě zajímá i její názor...
Ještě dětská dr mluvila o neurologii, ale tam nás už chce stejně poslat z logopedie v září...

abbie
9. črc 2013

@mvmk tak potom sa neni coho obavat, vlastnu osobnost si uvedomuje ... necakaj, ze to JA bude pouzivat za par tyzdnov ... ona je na to zvyknuta, lebo to tak stale pocula od vas a odnaucenie chvilku trva aj normos detom ... napr. toto uvedomovanie sa v 2r. urcite nevie ani VFA

ivular
9. črc 2013

@martuulka Náš Jeník (29 m) má cca 25 slov (+ umí napočítat anglicky do 10, ale to nevím jestli se počítá do slov), z toho jedno podstatné jméno - óto (auto). Nespojuje slova vůbec a zájména očekávám nejdřív v pubertě 😖

jetopravda
9. črc 2013

Ahojte, trošku odbočím od témy, ale strašne by ma zaujímala odpoveď na túto otázku. Vie sa autistické dieťa hrať na skrývačku? A pritom sa tešiť? Alebo keď ho niekto naháňa pri hre, vie sa z toho tešiť? Vie hrať futbal?

mvmk
9. črc 2013

@abbie no nevim, nektere maminky mi psaly do IP jak jejich VFA maji dobrou fantazii, hezky si hraji, jsou samostatne a VFA schytli opravdu na zaklade zamenovani osob, ci hysterickych scen 😕 😕

mvmk
9. črc 2013

@jetopravda ja myslim , ze ano 😉 Neco jsem cetla o automatizmech treba ve hre, kdy maminky popisuji jak si jejich aut. deti dobre vyhraji a je to oznaceno prave jako automatizmy, ale musim rict, ze to sama nechapu. Kdo dokaze opravdu jeste posoudit co je hra co Automat. 😝 😝

sicinka
9. črc 2013

Ahojky hlásím se zpátky z dovolené. Dáda začíná samostatně plavat, potápí se, řeč u nás opět trochu poskočila, takže si třeba skládá vlastní písničky a ty pak zpívá, v principu se s ním dá diskutovat i na složitější téma, moře ho vždycky posune o kus dál sama nevím proč 🙂

abbie
9. črc 2013

@mvmk tak to je take, ze jedna pani povedala ... urcite ti do IP nenapisali xy dalsich problemov, ktore mali s detmi ... nikomu nenaparia autizmus len preto lebo si zamenuju osobu ... a hystericke sceny su u deti do 3-4 r. na dennom poriadku

abbie
9. črc 2013

@sicinka to ten slany vzduch 😀 skus doma pravidelne vyparovat morsku sol 😀

sicinka
9. črc 2013

@mvmk tak to by autista každý druhý včetně Dády a v principu pokud dítě hezky mluví, hezky si hraje a je samostatné tak je asi jedno jakou má diagnozu v normálním životě ho to moc neomezuje. Jinak si myslím že když nemají narušenou hru tak něco jiného, prostě ten důvod proč se vůbec po diagnóze pátralo....