Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
26. led 2011

u nás mám teda trochu černé svědomí, nic moc neděláme, ale s tou zasádrovanou rukou jsem fakt ráda, když tak nějak zvládám základní věci, protože všechno mi trvá dvakrát tak dlouho 🙄 Taky je pravda, že už něco, co se snažím opakovat moc, už Lvíčeti leze na nervy a dává mi to najevo, takže možná to dočasné zvolnění tempa bude ku prospěchu. Zatím "neretarduje" 😀

sisstin
autor
26. led 2011

@gtver no tak u vás si myslím, že to snad ani není potřeba.... Kráva dává mléko a dělá bů 😀 😅 😅 😅 😅

holky, Tygr se ted taky moc nesoustředí....já už to nějak nehrotím, zatím taky neretarduje 😅 😅 😅 😅 já už hlavně tak nějak moc nevím, co bych s ním měla dělat....všechno mi to přijde furt dokola, to samý...tak už tomu asi nechám v tomhle směru "volnější" průběh 😕

gtver
26. led 2011

@sisstin no jo, krávu umí dokonale, ale teď mu trochu vrtá hlavou souvislost slepice a vajec 😅 😀 😀
výslovnost je taky špatná, něčemu prostě rozumím akorát já. Ale protože se to pořád lehce zlepšuje, tak by klasická logopedie přišla na řadu možná až tak za rok. On vysloví prakticky všechny hlásky (mimo ř) ale pohromadě v delších slovech si to zjednodušuje a patlá 😒

daska58
26. led 2011

@sisstin tak gratulácie, to sa teším ,ž to bude aj u nás tak. ani si neviem predstaviť, že bude krpec hovoriť. je to také zadosťučinenie za všetok ten čas a námahu. aj hrdosť 🙂

zuzanada
27. led 2011

@sisstin gratulujem s takému veľkému úspechu a je to pre teba veľké zadosťučinenie, lebo je to len a len tvoja zásluha. Celý čas sa mu poctivo venuješ a toto sú výsledky tvojej fakt poctivej práce. Ešte raz gratulujem a už nech to ide dopredu míľovými krokmi. 🙂 😉 😵

dalea
27. led 2011

@sisstin Aj ja gratulujem,uz to bude len lepsie 😉 😀 Ja mam trochu obavy zo zajtrajsej navstevy psychologicky,dufam,ze to prezijem 😝 Inak sme sa nasmiali v pondelok na logopedii,Lea robila ten -moj prvy kviz,islo jej to super a logopedicka ju pri sliepke a vajci ucila,ze sliepka vajcia ZNASA 🙂 Lea to mala po nej pekne zopakovat,potom pokracovali dalej,Lei to uz bolo dost dlho a tak ked dosli k macke a mlieku,tak Lea,aby logopedicku uspokojila a mala to rychlo za sebou,tak rychlo doplnila,ze macka ZNASA mliecko😀 Takze tak 😅 😀

sisstin
autor
27. led 2011

@daska58
@zuzanada
@dalea holky, moc díky, jste zlaté 🙂 já si furt říkám, že je docela fakt blbý ten nepoměr mezi myšlením a vyjadřováním. Si myslím, že je docela chytrej, to logický myšlení má super....fakt mu to myslí, ale nemůže se k tomu vůbec adekvátně vyjádřit.... 😕

daska58
27. led 2011

@dalea 😀 deti maj=ú zmysel pre humor

dalea
28. led 2011

Ahojte,tak sme doma z vysetrenia 🙂 Psychologicka Lei urobila testy vyslo jej,ze nielen dobehla tych 7 mesiacov,co bola pozadu,ale teraz je 4 mesiace dopredu 😎 Mentalna uroven 4,2 roka a Lea ma 3,10r.Tak som trosku kludnejsia 😉 IQ minule 82,teraz 107,cize vyrazne zlepsenie o cele jedno pasmo,25 bodov 😅 Bola prekvapena z kresby,je vo faze dvojdimenzionalnej 😨 Minuly zaver-dieta s nerovnomernymi schopnostami,dnes-vyrazne zlepsenie schopnosti,toho casu na urovni priemeru 🙂 Dakujeme ze ste drzali palce,ahojte..

gtver
28. led 2011

@dalea velká gratulace, další krásný důkaz toho, že to, co děláme, má smysl a nikdy se nesmí házet flinta do žita! 😵

sisstin
autor
28. led 2011

@dalea super, gratulace moc velikánská 😵 😵 😵 😵

romana
28. led 2011

@dalea taky moc gratuluju 🙂

@sisstin tygr je borec a ty jsi prostě matka s velkým M!!

jinak my už jsme taky zpátky od dr.kr. (byli po nás rodiče s jiříčkem, že by někdo odsud??). já měla pocit příšernej, protože ondras byl hodně roztěkanej, v jednu chvíli se šťáral v nose a pak holuba strčil do pusy (ach ty ostudo), něco mu šlo, něco míň. byla jsem trochu naštvaná, že doma ukáže víc, pak mi došlo, že to tím není. byly totiž klasicky největší problémy u obrázků - jak je to nové a neokoukané, má problém pobrat víc věcí a zorientovat se. tím, že doma vidí v podstatě pořád to samé, tak mu ty obrázky nedělají problém, protože si je pamatuje. a s tím souvisí i nápodoba stavby kostiček, malování složitějších věcí dle nápodoby (jako kříž) a tak.
jinak závěr - mírně nerovnoměrný vývoj, v něčem už úplně na svůj věk, ta percepce vnímání nejhorší. celkově skokový vývoj, o žádné lmr v tuto chvíli nemůže být řeč (hurááááá). s dětmi bude mít problém v tom smyslu, že na ně nemá tu "fintu", když mu něco říkají, vydržet u nich a akceptovat to, dospělí se mu přizpůsobí, děti méně. znovu asi až v zimě, aby byl vidět odstup. celkově 😵 😵 😵 😵 😵

gtver
28. led 2011

@romana to je taky super zpráva 😵 holky ono to fakt jde 😵

sisstin
autor
28. led 2011

@romana huráááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
28. led 2011

holky, já mám z váš všech fakt oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooobr radoooooooooooooooooooooooooooooooooooost......ještě, aby jsme dopadli my nějak normálně 😅 😅 😅

jinak Tygr právě odfrčel do neděle na hory a já mám BIG FREE 😀 😀 😀 😀 až do neděle do večera 😀 😀

h123
28. led 2011

ahoj holky, sice se neznáme, tuhle diskusi jsem spíše jen sledovala, jestli jsem sem někdy psala tak minimálně, hlavně díky moc sisstin, od které jsem měla jak spoustu důležitých info, tak kontakt na Dr.Krejčířovou (ta je fakt machr, ta její pověst nelže ani v nejmenším). díky, díky. (škoda že tu není tleskající smajlík)

Byli jsme dneska u Dr. Krejčířově (ahoj Romano, těší mne aspoň takhle, Ondrášek je super kluk, nevěděla jsem, že jsi odtud z diskuse, s manželem jsme si říkali, proč jste tam asi byli, když malej nám přišel úplně v pohodě, hezky mluvil, komunikoval, ale vím, že některé věci na první pohled nejsou vidět).

Jinak náš Jirka tam také některé věci zvládl, některé hůř, překvapilo nás, že tam udělal věci o kterých jsme ani netušili, že je umí a pak ignoroval něco, co doma dělá běžně, jako ukázat na panence oko apod.) ale to mi bylo jedno, byla jsem ráda, že tam hlavně vydržel aspoň sedět a spolupracovat, o čemž si můžu doma často nechat zdát. (jinak romano, křížek jsme taky nenakreslili, měl problém s obrázky co už jsme viděli, to si nepamatoval, jinak jak co, ale v poho)

Byli jsme tam kvůli tomu, že je až abnormálně živý, někdy měl takové zvláštní chování (je pravda, že v poslední době se to hodně zlepšilo), špatně se soustředí apod.

Výsledek ale máme dobrý!!!!! Byla jsem tak šťastná!!!!! (bála jsem se Aspergera), samozřejmě nám Dr. říkala, že je hodně temperametní, živý, má hodně sníženou citlivost na podněty, takže na ně reaguje dříve a více než je obvyklé, ale neshledala na něm nic patologického!!! prostě je to náš živý raubíř a na to už jsme si zvykli.

Hodně mi to pomohlo, budu teď klidnější a to se určitě odrazí i na něm. V poslední době jsem ho jen pozorovala a říkala si, co je a co už není v normě.

Holky, všem tady v diskusi přeju moře trpělivosti, hodně úspěchů, i když to jde někdy po malých krůčcích (které ale pro nás znamenají obrovské skoky, že), hodně zdraví a hlavně radosti s našimi dítky, je to super, že je máme!!!!

tak se mějte fajn

romana
28. led 2011

@h123 ahoj, to je legrace 😉 vidíš, a já si říkala, proč tam jdete Vy. A děkuju za pochvalu, že Onďa hezky mluví. Na to, že jsou mu 3r8m to až tak ideální není, ale zlepšuje se to moc. Můžu se zeptat, kolik je Jiříčkovi? Na pohled působí jako malý blonďatý andílek 🙂

h123
28. led 2011

@romana jírovi je akorát 2,5. jo, jo, to on tak vypadá, ne křivdila bych mu, on je super, jen má občas dny, kdy s ním není žádné pořízení, k tomu hrozně silné období vzdoru a hysterická matka🙂)) takže je doma veselo. ale vždycky jsem říkala, že nechci žádnou pecku, takže proto máme raubíře🙂)) ale je pravda, že jinak je hrozně šikovnej, pěkně mluví a je s ním legrace. když člověk ty děti někde potká venku, všechny vypadají, jako že je za dvě hoďky najdeš na stejném místě a pak je to jinak, co.

sisstin
autor
28. led 2011

@h123
@romana holky, tak to je sranda..fakt 😀 😀 😀 a h123 - taktéž gratuluji, super 😀 😀 😀 😀

no nic, odcházím pařit..pá kočičky moje 😀 😀 😀

daska58
28. led 2011

hilfeeeee. Tak som pozerala všelikde kadejaké príspevky o deťoch s problémovou rečou a iné. Mám neskutočný strach, lebo nemáme diagnozu stanovenú a ani sa ju nikto neodvažuje stanoviť, a neskutočnú depku z tohto stavu dieťatka. Tak som sa tešila, že u tej logopedičky pracoval. Doma nechce, len minimálne a pokusy pracovať podla jej návodu zlyhávajú úplne. Mám pocit, že som osprostela na tejto materskej- mám pg. vzdelanie a neviem si rady. Aj tak dosiahne , čo chce nakoniec. Som ochotná s ním denne niekam chodiť, tak ako je to u vás v Prahe, alebo kde je tá Ranná péče. Len nech vedia ako na to a pomocť mu . 😨 Som unavená z tohto,je to namáhavé, a mám pocit, že mu už s tým leziem na nervy. Najhoršie je , že odsúvam staršieho syna, len aby som mohla pomocť tomuto. A on záškodník , len čo ťuknú dvere,sa vrhá na svojho ocinka , lebo ten mu všetko dá, na čo ukáže bez zbytočných rečí . Ked tak spatne rozmýšlam neurologička kázala čakať, ale na čo? vidím, že je iný. a že má ísť do školky už od marca (2,5roka)...teda , že sa odvažujem toto jej tvrdenie spochybniť. Medzi staršie deti, úspešne sa dorozumievajúce , asi by mu to len ublížilo. tak som si zarobila na poriadnu depku 😢

sisstin
autor
29. led 2011

@daska58 hlavně nešil 😉 to je největší peklo si všude všechno číst a pak mít katastrofické scénáře. Přesně tohle jsem dělala před rokem, a pak jsem byla přesvědčená, že je Tygr autista, pak zas, že má mentální retardaci a nevím co ještě, to je fakt cesta do pekel tohle 😉

Kolik je vůbec chlapečkovi, nějak přes dva, když píšeš, že má jít ve 2,5 do školky. To se toho může strašně moc ještě změnit, do 3 let jsou mezi dětmi obrovské rozdíly někdy. Super, že spolupracuje aspoň chvilku, nemusí makat dvě hodiny v kuse, každá chvilička dobrá, kdy se něčemu věnuje 😉

Raná péče je neziskovka, jezdí do rodin a to pouze jednou měsíčně, není to na denodenní docházku 😉 My jsme tam dřív chodili častěji, páč to máme v ulici, ale jinak oni můžou mít výjezd do rodiny fakt jenom jednou měsíčně. Teď už tam chodíme mín, fakt za ten měsíc až měsíc a půl, s Tygrem tam toho už moc nenadělaj, v září definitivně končíme.

Logopedku jste našli, ted by to chtělo tu diagnostiku...ono je to v tomhle věku těžké, nikdo ti ho asi moc nebude chtít vyšetřit. Ono, Krejčířová sice vyšetřuje už miminka, ale pokud to dítě nemá už nějakou nemoc, kde je mentální retardace nebo jiné problémy už v diagnoze, tak stejně dítěti v tomhle věku žádnou diagnozu nedá. Zhodnotí jeho stav, udělá vývojový profil, takže rodič ví, jak na tom dítě MOMENTÁLNĚ je, ale na nějaké závěry je dost brzo. Si vem, že my tam chodíme už rok a stále diagnozu nemáme 😉

Nevím, odkud jste, ale pokud je to ve vašich možnostech, tak bych se objednala k ní, v dubnu (aprili) budu brát nové pacienty, jeli by jste někdy na podzim, to už bude chlapeček větší a bude to lepší. Nebo zkusit tu Jánošikovou z BA, nebo Dialog nebo Andreas...jestli jsi z východu, tak tam bohužel o ničem nevím... 😒

já vím, jak je to hrozně těžký...já mám zrovna optimistické období, kdy si myslím, že ono to nakonec dopadne dobře...ale uvidíme za půl roku, že 😝

hlavu vzhůru 😉

daska58
29. led 2011

@sisstin ďakujem ti ,devče, ako si sa bavila???? Už som zisťovala kontakt aj refrencie na Jánošíkovú, tá by mala byť v Trnave. Mám mail , tak jej asi napíšem.
Ešte absolvujem jednu vec a potom sa uvidí. Jedna tetka z rodiny spomínala Paťka známemu a ten ho hneď diagnostikoval, že má zápal v tele zo sedenia na zemi a že chodí naboso. Že má zdurené uzliny na kŕčiku a tie blokujú nervy . To je pravda všetko , čo povedal, dokonca tá uzlina je už dlho viditeľná- nepodstatná podla mojej Dr.- s tou som už mimochodom skončila. Tento pán dokáže tie nervy odblokovať, má úspechy s pacientmi po mŕtvici-nerozprávali a začali po tom jeho stláčaní na krku hneď rozprávať. Dokonca pomohol pánovi s koktaním. A riešili aj podobný prípad takéhoto chlapčeka.
Ja viem , možno sa to niekomu zdá haluz, ale nám to stojí zato ho navštíviť. Uvidíme, už som objednaná. A 15e miniem na hocijakú sprostosť. Idem si hodiť do Googlu jeho meno, pozriem, či nepíšu o ňom niečo. Ďakujem, ti za podporu. Mimochodom pozerala som príspevok zo 7.12. tam tvoj Tygrík vedel 25 slov. Gratulujem.

dalea
29. led 2011

@gtver

@romana
@sisstin Dakujeme,romana Tebe tiez gratulujem,super,aj
@h123 ,mame krasne vysledky 😀

jolinka
29. led 2011

ahojte
aj ja gratulujem vsetkym k pokrokom 🙂 je to radost.
Ja som v poslednej dobe takisto optimista. Kati sa meni stale k lepsiemu a to vmnohych veciach naraz. Su to mozno pre niekoho malickosti ale pre nas vyznamne.

Takze co mame nove, Kati ma teraz 4 roky a 4 mesiace, a....

- naucila sa drzat ceruzu spravne v troch prstoch
- vie uz spocitat predmety do 5
- rozlisuje trojholnik, stvorec a kruh
- zacala pouzivat frazy typu Snazim sa, pokusim sa, ja sa nepomylim
- oblubila si spojku ABY a stvori uz bezchybne vety ako...Urobila som ti maslicku, aby si bola pekna. Schovala som si hracku, aby mi ju Johanka nezobrala.
- riesime ulohy z detskych casopisov a z knizky Obrazky zo skolky
- vydrzi pocuvat aj 3 rozpravky naraz, ked bola chora precitali sme za den 6 knih, rekord.... 😀
- rychlejsie po dvoch troch opravach pochopi gramatiku, napr. 2 vecery si pytala rozpravku O babetkovi, na treti den uz O babetku
- pridala dalsie predlozky do pouzivania O, S, OD
- na otazku Ako sa mas? uz odpoveda Dobre
Asi pred 2 dnami prisla ku mne s nejakym vytvorom z lega, vraj je to torta. Pytam sa Kto ma narodeniny? Kati, ze Mamka... a zacala spievat Vela stastia zdravia..., ked dokoncila pesnicku zaspievala to iste po anglicky Happy birthday a nakoniec to dorazila v madarskej verzii Boldog szulinapot... Ja z nej odpadnem 😀

daska58
29. led 2011

@jolinka tak to je bomba, zlatíčko 🙂

eleonora
31. led 2011

ahoj
na Martina minulej týden padla chřipka a já jsme neměla ani zájem o pc, ale to asi znáte sami, že se Vám nechce nic psát.
My teď čekáme akorát až se nám ozvou ze školy jestli jsme se dostali do přípravky. A zítra máme posezení s drkou v PPP tak jsem zvědavá jak dopadneme.
Jinak z čeho jsem teď na nervy, že nemůžu najít práci ☹

jirinula
31. led 2011

Všechny vás moc zdravím
a hlásím že jsem nabitá energii.
Máme za sebou 2 sezení s psycholožkou a zprávi sice nic moc ale hnem se. Máme i tu kliku že naše psycholožka je školená dok. Kre. a je hrozně hodná. Předběžně se potvrzuje disfásie ale na konečnou dg je ještě brzo. Vývoj je na tom špatně psychomotorický je na max. 18 měsícu a řeč dokonce pod 12 měsíců. Ale se vším se dá něco dělat. Ještě nás čeká foniatrie.
Když došla řeč na Mš tak byla hodně pesimistická že by teprve se dalo uvažovat o jeslích a to jen kdyby byl uplně ok 🙂
takže mš nééé. Ale na uřadech jsou docela v pohode a rodičák snad prodloužej v po jim tam vezu ty zprávy tak uvidíme.
Jsem moc ráda že všechny dětičky dělaj pokroky zatím pa pa letím něco dělat

hanatka
31. led 2011

Ahojky holky, můžu se k vám přidat do diskuze?
Mám chlapečka 2r5m a máme s ním problémy. Je hrozně vzdorovitý, skoro vůbec neposlouchá, jak není po jeho, vzteká se a plácá nás.. Navíc asi od roku a půl se zajímá o čísla a písmena, v0necelých dvou letech uměl čísla 0-9, teď už jede do 20. Písmena už umí taky všechny, tedy krom těch, které neumí vyslovit, protože s řečí jsme na tom taky nic moc. Pěkně umí vyslovit základní slova jako máma, táta, bába, děda, auto, hají, koko a tak, ostatní slova hrozně patlá, hledá si zástupná slova, protože o komunikaci má zájem, takže např. slovo meme je marmeláda, modrá, donedávna to byl i medvěd (teď už říká něco jako medjed), slovo tete, je Terezka (mladší sestřička), televize, tepláky apod, prostě to musím pochopit z kontextu, co říká. Trojslabičné slovo nehrozí, krom potasí (počasí) a autobu (autobus). Počasí je totiž jeho nejoblíbenější pořad v TV. Už i krtek šel stranou.. Nově chce pořád sledovat ČT24.
Navíc je hodně hodně živý, nechci říkat hyperaktivní (to nedokážu posoudit), u ničeho nevydrží, jakoby ho nic nebaví.Chodí po špičkách a občas se točí dokolečka a pak se směje tomu, že se mu motá hlava (ale to dělají i jiné děti).
Jsme objednaní k Dr. Krejčířové v květnu, jen já už to prostě nemůžu vydržet, furt visím na netu a hledám info a pak vymýšlím mu diagnózy, vidím už příznaky autismu (aspergera) ve všem, co udělá... tak jestli vám to nevadí, přišla jsem se vykecat sem 😒

sisstin
autor
31. led 2011

čau holky,

@jirinula já ti fakt nechci brát iluze, ale velice se obávám, že ti ten rodičák neprodlouží...opožděný vývoj nebo řeč není žádná diagnoza. Vím, o čem mluvím, my to měli v tu dobu stejně a ani prd 😒 to by musel mít ve zprávě minimálně středně těžkou mentální retardaci a to mu fakt nikdo v tomhle věku nedá. Vím, že to nedostávají maminky, ani co mají autíky s MR atd. No třeba budete mít štěstí, a uznají vám to. Moc držím pěsti 😉

@hanatka ahoj, vítej 😉 diagnoza AS se takhle brzy neurčuje, ta fakt nejdřív v těch pěti letech 😉 u takhle malého chlapečka vám to Krejčířová nedá 😉 , to by musel mít splňovat min. 80% znaků AS. Z toho, co píšeš, to tak trošku vypadá - zejména ty nestandartní zájmy..ale těžko říct, někdo je takhle úzce vyprofilovaný už od malička. Pokud jinak komunikuje v normě ( a tím nemyslím čistě expresi řeči), tak bych ještě neházela flintu do žita 😉

daska58
31. led 2011

@hanatka ahojky, tak starosti tu máme asi všetky.Aj ja sa chodím vykecať.Vzdor a neposlúchanie je typické pre tento vek, je to prvotný vzdor a skúša co si može dovoliť. Treba si osvojiť finty ako odviesť pozornosť .Samozrejme, skúšaním, ved každé decko j iné, A u nás zabralo, nechať ho nech si urobí aj po svojom. aj my to skúšame , ale nezájdeme sa bez takých nervných výstupov.Je to kto z koho a je to prirodzené. Máme rovnako staré deti. Ten moj zase nehovorí nič, takže neviem , či je nervný zo vzdoru, alebo z toho, že sa nevie vyjadriť. Inak myslím, že by si mohla mať neštandardné dieťatko, ale našťastie podla mna NADANÉ 🙂 Zaujímavé aj moj pozerá počasie a tv noviny akékolvek, asi to bude tým ,že je tam vela zmien a zvučiek.Určite má výbornú obrazovú pamať. Moj syn skladá puzzle 50dielov pre 5-6 ročné deti. Vidím podobnosť s tebou v tom, že aj sa špáram po všelijakých stránkach a určujem kadejaké dg. lebo vidím , že moje dieťatko nie je bežné a potrebujem návod ako ho zvlánuť 🙂 držím ti palce. (sú tu témy pre nadané detičky, ich zaškolenie a pod) 🙂 .