Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

evaje
3. bře 2011

No jdu chrnět v 8 ráno tumám návštěvu, tak ať nemám pytle pod očima 😎

sisstin
autor
4. bře 2011

čau holky,

my dneska měli náročný den, byli jsme v čoudu až do pěti 😅 dopoledne v Rané péče a odpo u kámošky. Musím říct, že se zas Tygr zhoršil, co se týče dětí 😒 opět se jich bojí jak čert kříže, furt na mně visí...jakmile na něj dítě šáhne, tak už bulí 🙄 🙄 jako jsem fakt zvědavá, jak to bude dávat v té školce...kde bude dalších 13 dětí....a učitelka si nebude moct všímat jenom jeho 😝

ygreen
4. bře 2011

Ahoj holky, dnešek, naprosto super den, dopoledne jsme byli s kámoškou a jejím skoro tříleťákem v dětském koutku na ČM. No já byla v rauši z Tobíka, šel tam suveréně, moc si to tam užil, když ho jedna holčička odstrčila, tak jí taky strčil, nejezdil si s autíčkama, ale hrál si tam v balónkách, kouzal se, hrál si s garáží a tak.
Pak jsem šli nakoupit a domů, ale Tobík nechtěl spát, tak jsme vyrazili ve 4 na hřiště a na procházku a holky on jel na motorce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! neuvěřitelné se stalo skutečností (má doma 4 odrážedla a nikdy ho to nezajímalo). Koupili jsme mu v záchvatu jeho chtění červenou obyč velkou motorku, ale je mu evidentně menší. Ale ten zápal, jede tedy pomalinku, ale nechá se od Jirky směrovat a tak, ani jedno vzteknutí, no úžasný. Na hřišti a venku je jako jiné dítě, hrozně se otevřel světu, na vše kouká, pozoruje, prohlíží si knihy a hrozně detailně, nosí mi je a chce si prohlížet, na hřišti už se chová jako velkej kluk (třeba dřív lezl po žebřících po kolenou, hrozně opatrnej a tak a teď je jako normální tříleťák). Když mu kazujeme letadlo, tak se dívá, otáčí se za ním i sám. Je bezvadnej. A dnes večeřel brambory s kuřecími výpečky. Normálně večeřel, no zázrak. Jako by najednou dospěl v normálního skoro tříleťáka. Začal i ukazovat na obrázky. Zatím jen pomalu a když chce on, ale stejně. Mám hroznou radost. Už se nebojím ani náhodou, že by byl autista. To co zvládnul za posledních 10 dní nedokázal za poslední rok.

daska58
4. bře 2011

ahojky, aj my katastrof.den gastro, pediatrička a j očné. vlasne musíme držať aj bezlepkovú diet , ak chceme mať úspech- teda, ak si myslím, lebo u nás sa nedá vyšetriť, či sa mu tie metabolity menia na jedy, alebo nie.
Konečne sa mi dostalo pochopenia od pediatričky, škoda, že to zbadala, až po roku naliehania. Možno dá aj vymenný lístok k Jánošíkovej. teraz si ho už može... navrhla súkr.školku, kde je menj detučí, lebo tu v NR je málo špeckových a aj tak zatial nevieme , čo má za syndrom. Žeby malý ignorant- prosím ťa bože , budem rada dobrovolne histrická... 🙂

sisstin
autor
4. bře 2011

@daska58 vy jste z Nitry? 😉

daska58
4. bře 2011

ano, máš tu pekné spomienky? 🙂 😉

sisstin
autor
4. bře 2011

@daska58 já mám celkově na SK vždycky pěkné vzpomínky 😉 🙂

@ygreen gratulace 😵 😵 😵 😵

smardik
4. bře 2011

@ygreen to je super jen tak dál 🙂 🙂

mě dneska Tomášek taky mile překvapil, od té doby co napadl sníh mi nechtěl chodit,sotva jsme vylezli před barák nasedal do kočáru a dneska byl úplně úžasný a šel celou cestu až do mateřského centra - asi 800 metrů, fakt mě překvapil že chtěl jít sám a žádné zlobení že chci jít jinde nebo že by šel jak šnek, utíkal před námi a zase se vracel, prostě super 🙂
byli jsme na karnevale, bylo fajn, Tomík se unavil,pohrál si a už 2hodinky spinká 🙂 🙂 jsem ráda že jsme šli a šel s námi i manžel a říkal že je rád že šel,prý to bylo super tak jsem ráda. jo Tomík šel za čertíka, Honzík za dalmatina

smardik
4. bře 2011

koukala jsem že jste probírali pohyb, Tomík dělal všechno později, trvalo mu než si sednul,postavil se ale nevadí, před zimou mi chodil hezky,bavilo ho to a zvládli jsme jít třeba i do obchodu cca 400metrů pěšky tam i zpět bez problému,sice to byl výlet na hodinu ale zvládl to ale jak napadl sníh tak odmítal chodil ale dneska šel hezky a včera taky-to jsem si myslela že je to náhoda ale asi ne,takže jak bude hezky začne chodit, na odrážedle se naučil jezdit až někdy těsně před 2rokem,dřív nechápal co má dělat, sednul si a čekal až ho někdo bude tlačit, ale jinak třeba na klouzačku nemá problém vylézt to se mu líbí

jolinka
4. bře 2011

ygren

super, super 🙂 este vsetko dobehnete do normalu

jolinka
4. bře 2011

ja som bola cely februar v depke , ze zas stojime na mieste a noznice medzi nami a normal detmi sa rozovieraju... 😒
A neviem ci to je tym slnkom alebo co... Kati sa vratila po 5 dnoch u babky zmenena, ako velke dieta, aj tvar ako by bola zrelsia, krasne rozpravala, odpovedala bez chyby na vsetky otazky a tie nie bezne, pochopila konecne ze sa vola Katalin Kr. a nie Hellou Kitty 😉
Este aj hnev ma akysi vyspelejsi, dnes sa na mna nahnevala ze som jej nieco nenakreslila ako chcela ona a namiesto obvykleho revu mi hovori... Mamka hnevam sa na teba, zajtra ty nebudes mat sobotu, iba ja budem mat sobotu... 😅

sisstin
autor
5. bře 2011

@jolinka tak hláska o sobotě mě fakt dostala 😅 😅 😅 😅

u nás marodno, Tygr blije a má horečku 😖

evaje
5. bře 2011

@jolinka hi hi a co se děje v sobotu, že si ji dáváte za odměnu 😅 Pěkná hláška.Já Matymu udělala týdenní kalendář, aby pochopil, jak po sobě následují dny. Má ho na ledničce a dává si tam každý den magnetek.Pro lepší zapamatování jsem mu tam dala na pondělí obrázek ponožky, úterý madvídka Pú, středa strom, atd. sobota je sova a neděle Nemo a on dnes hlásí "Zítra je Nemo" tak nevím, jestli je to dobře, ale ve školce asi chápat nebudou. Nemáte někdo nějaký fígl, jak mu to ještě jinak přiblížit? Kromě víkendu a úterý, kdy chodí pravidelně plavat jaksi nemáme nic, co by pro tyto dny bylo specifické. A motají se mu děsně dohromady.
Tak se pěkně uzdravujte, ať můžete brzy oslavovat jaro

dalea
5. bře 2011

Ahojte,tak ste mi dali zabrat,kym som to tu docitala 😀 😝 Lea mala v pondelok karneval,ale celkom fajn to zvladla,zapajala sa do vsetkeho,som sa bala,ze tam bude iba pobehovat 😉 Ale ja mam stale pocit,ze mame nejaky problem s porozumenim 🙄 Vsetci odbornici sa od zaciatku vyjadruju,ze porozumenie je dobre,ale ja to vidim inak😕 ☹ Napr.,ked s nou rozpravam,tak na nu hovorim pomalsie,dorazne,lebo mam pocit,ze jej dlhsie trva,kym to "spracuje" 😨 Ked sa jej nieco pytaju druhi ludia,tak nie vzdy im odpovie,musim jej ja povedat-Lea,teta sa ta pyta,co si robila v skolke,potom normalne odpovie 😠 Preto si myslim,ze pre nu je velmi tazke komunikovat s detmi aj z dovodu,ze ma tazkosti im porozumiet.Tym,ze rozpravaju rychlo,necisto,niekedy skomolene,tak na nich pozera ako mimozemstan 😒 Ona nema problem kecat s psychologickou pri testoch,alebo s logopedickou pri precvicovani,v tom je fakt na vysokej urovni,ona menej chape to bezne rozpravanie sa 😠 Ucitelka ju predstavovala na karnevale a pyta sa jej,aka si ty maska? Lea- ja som princezna Ucit.:A mas tu aj princa? Lea- nemam,ja mam princeznu 😕 Ucit.:to nic,urcite si tu najdes kamarata,s ktorym si zatancujes Lea- toto uz vobec nepocuvala a to je ten problem,ze ona nechape,ako to ucitelka s tym princom myslela,co dievcatka v jej veku,by to uz pochopili a napr. by sa pri tom tvarili zahanbene,toto ide uplne mimo nu ☹ A na konci ma uplne dorazila tym,ked sa jej jedna pani pytala,ako sa vola jej brat a Lea celkom mimo,odpoved-princezna,hovorim jej,no ako sa vola bracek,tak pozerala na mna,ako keby ma prvy krat videla 😲 Vysli sme von a vravim jej,ty nevies,ako sa vola brat a ona hned,ze Danko 😠 Tak taketo situacie u nas niekedy nastavaju 😝 Tuje jedna fotecka z karnevalu,dalsie mi nechce pridat, 😠 neskor vytvorim album 😀 Ahojte..

dalea
5. bře 2011

Tak tu su este dalsie,konecne mi to funguje 😀 Majte sa 🙂

jolinka
5. bře 2011

dalea

podla mna s tym princom, to su take dospelacke dvojzmysly, fakt to nemusi kazde dieta v tom veku porozumiet, Kati by to nerozumela ani nahodou. s bratom a sestrou sa borime aj my, celkove tie zrkadlove rodinne vztahy, piatok sme tu mali na navsteve dievcatko, ktore ma oslovovalo teta, Kati sa ma pyta, Ty si teta? skusila som jej to vysvetlovat, ale neviem ci pochopila rychlo stratila pozornost, to nie su veci co ju zaujimaju. Napr. starsiu dceru, vztahy medzi ludmi, rodinne vazby zaujimali uz v mladsom veku a dobre sa v tom orientovala.
Kati napr. ale rychlejsie chape matematicke predstavy, skor chape pocitanie predmetov, ma lepsiu priestorovu predstavivost a o nevycerpatelnej vytvarnej kreativite nehovoriac.

evaje, inak s Kati sme sa k pochopeniu dni v tyzdni este vobec nedostali. Ona si oblubila iba sobotu, vie ze den ked sa nejde do skolky je sobota, aj nedela je sobota, a zvysok tyzdna nenazyva nijak. Sme radi ak sa trafi do vcera a zajtra. Ty nebudes mat sobotu, ona chape ako Ty nepojdes na vylet, ty nebudes mat volno.

jolinka
5. bře 2011

ale ma tesi, ze Kati si viac vsima ako my rozpravame, prebera sama nase hlasky a vyrazy, predtym som ju kazdu vetu ucila akoby zvlast.
Prisli sme konecne do veku zapisovania hlasok... Minule zrusila moju sestru ktora jej nieco rozpravala, co Kati nepochopila. Kati jej hovori... Nauc sa konecne rozpravat, lebo ti nerozumiem. 🙂

dalea
5. bře 2011

@jolinka Presne ako hovoris,Lea tiez chape tie zlozite veci,vsetko pocita,krasne kresli a ma pri tom obrovsku fantaziu 😀 ,dobru priestorovu orientaciu,ale take bezne veci az tak nie 😅 Ale s tym bratom,to nechapem,to uz ovlada dost dlho,aj tie rodinne vztahy,ze babka je moja mama a pod. 😉 No stale v zamenach niekedy pouziva zrkadlovu rec-Mamka pojde S TEBOU (namiesto -so mnou)do skolky a tiez este pouziva 3. osobu,aj ked rozprava o sebe,aj o ostatnych- Mamka co robi?(namiesto- co robis?) 😝 No stale ju upozornim a opravy sa,tak cakam,kedy to vymizne uplne 😉 Uz som vytvorila album z karnevalu,mozte pozriet 😎

jolinka
5. bře 2011

dalea 😅 no ale v globale su sikovne nie?
poviem pravdu ja som zatial na tie rodinne a socialne pomenovania extra nesustredovala, a Kati je ten typ ze na co sa nesustredujeme, nepilujeme tak z bezneho rozpravania a situacii nepochopi.
teraz sa zlepsila v pojmoch typu siroky, uzky, dlhy kratky atd. lebo to od vianoc precvicujeme. tiez pozerame encyklopediu zvierat tak pridala do zasoby kopu zvierat o ktorych predtym nemala ani sajnu... labut, nosorozec, tava. Tak mozno teraz skusim viac zdorazdnovat osoby a vztahy a dufam ze aj na to nabehneme po case.
Co sa ale dlhsie nedari napriek neustalemu opravovaniu je orientacia v rodoch, vyrazne uprednostnuje len zensky rod nechape muzsky, plus prislusne zamena, jeho, jemu, neho ... atd.
Zrkadlove rozpravanie uz je len ojedinele, ked sa pomyli. Obcas povie namiesto Pod sa hrat so mnou, Pod sa hrat s nami. zamena celkove pletie, vynechava hlavne este spojene s predlozkami ako s nim, s nou, so mnou, za mnou
Je to pre nu fakt ako cudzia rec, pamatam sa ako sa mi tazko ucili tieto veci v nemcine.

dalea
5. bře 2011

@jolinka No to ano,urcite su sikovne,nam ucitelka vravi,ze to logicke myslenie,hlavolamy,kreslenie,je o dost dopredu,na urovni predskolakov,ale stale je Lea ina v spravani,niekedy ma den,ze krasne s nimi spolupracuje a niekedy sa zatne a chce robit len to,co ona 😠 Nechce sa jej ist von,chce si skladat,nechce ist obedovat,najprv musi doskladat hlavolam..Tak ju minule ucitelka nechala tak,druhe deti sa najedli,Lea doskladala,vsetko odlozila,sadla si k stolu,spravila si okienko(to je basnicka,pri ktorej si deti zelaju dobru chut),sama sa krasne najedla a bolo 😅 Ale aj doma sa rozprava sama so sebou-pojdes teraz spinkat,ano a mamka ti precita rozpravku a necha otvorene dvere... To je nozik,to nesmies chytat,lebo sa porezes a potom bude krv... Inak ta kniha,co ma aj Kati- Obrazky do skolky,ktoru som jej objednala,tak to sme presli naraz,tam ju nic neprekvapilo,vsetko vedela 😅 Ale rada si v nej sama cita,da si otazku,potom odpoveda,nosi ju aj do skolky 😉 Ona sa takto rada aj sama uci,tie zosity,co mame doma,Moj prvy kviz,zajic v pytli,pexeso 😠 So mnou sa este zahra,ale napr. s Dankom nechce,teraz sa mi zda,ze zacala ziarlit,pretoze ho vyhana,zakazuje mu,aby sa so mnou rozpraval,ked je tam aj ona,udrie ho a potom rychlo uteka ku mne,lebo sa boji,ze jej to vrati 😝 Takze mame doma taku surodenecku rivalitokrizu 😠 😀 A zacina az teraz viac na mne lipnut,ze chce byt viac so mnou,ja ju musim poobliekat,iba ja jej mozem ist po hracku a pod. 😕 Zeby to prislo vekom? 😕

sisstin
autor
7. bře 2011

Brý den, tak tu zase něco mám 😉

Z Rané péče,pomůcka na největší - nejmenší ( nestarší-nejmladší atd.). Dělali jsme to úplně poprvý, tak je ještě takovej zmatenej 😅

https://www.youtube.com/watch?v=Ehm_ilG-ld0

Pak podle puzzle abecedy trénujeme vyslovování hlásek a celých slov 😉

https://www.youtube.com/watch?v=BVBQEaqDKMQ

pak barvy a počty dohromady..nevím, jak by na to reagovalo stejně staré jiné dítě 😉

https://www.youtube.com/watch?v=ppiLPhzQric

pak takové skládačky, nic moc náročného...a dějové posloupnosti - ty mi přišly teda docela složité, to mám co dělat já 😅 😅 😅 a dva listy z Logica 😉

sisstin
autor
7. bře 2011

Budu do alba přidávat takové články o komunikaci, první je o očním kontaktu...pro vás to už asi nebude, spíš pro rodiče malých dětí nebo dětí s PAS 😉

smardik
7. bře 2011

ahojky, dneska je děs den,byla jsem ve škola a vzala sebou Tomíka bez kočáru, no dopadlo to tak že mám ruce vytahané jak opice, po cestě zpět mi usnul a ted nechce spát,pustila jsem mu pohádku že třeba usne u tho ale nevypadá to tak tak si půjdeme hrát a fakt se těším až budou kluci spát

@sisstin mám dotaz na tebe, když jsi začínala s tygrem pracovat čím jste začínali? mám s Tomíkem problém že nechce spolupracovat,u ničeho nevydrží, kolikrát nechápe co po něm chci tak nevím s čím a jak s ním začít, nechci čekat až budeme mít nějaká vyšetření apod. ale chci s něčím začít ted

sisstin
autor
7. bře 2011

@smardik my jsme začínali okolo toho druhýho roku 😉 do tý doby nejevil zájem. U nás bylo základ to porozumění, takže jsem mu začla do zblbnutí všechno komentovat, neustále jsem mlela od rána do večera, ale tak, aby to měl šanci chápat. Takže krátké a jednoduché věty.

U nás byl taky problém právě s tím poznáváním obrázků, takže jsme měli ty komunikační kartičky, ukazovali jsme si, co tam je, říkala jsem mu, jak se to jmenuje, dokud se to nenaučil. Já se musím jít mrknout do blogu, už si to tak nepamatuju 😉

sisstin
autor
7. bře 2011

@smardik tohle by mohl Tomík už třeba zkusit.... jednoduché puzzle, přikládání stínových obrázků atd.
http://tichysvet.blogspot.com/2010/11/trpelivos...

smardik
7. bře 2011

@sisstin díky nějaké ty puzzle mám tak vyzkoušíme a uvidím mám takové ty hlavy-tělo a přiládá se hlava a pak oblíkání medvěda ale to může dát i jako puzzle prostě at to tam dá, musím mrknout na net a něco si objednat

jolinka
7. bře 2011

caute,
sisstin krasne pomocky mate, o Rannej peci my tu mozme len snivat.
Ja teraz zhanam pre Kati vkladacku s pismenkami, zacala mat zaujem o pismenka, pyta sa Co je tu napisane...
Niekde som videla taku drevenu dosticku s pismenami co sa dali vyberat a vkladat podla tvaru a pod kazdym pismenkom bol nakresleny maly obrazok na zaciatocne pismeno, pod A auto atd.
a tiez daco podobne s cislickami.
ako Kati poznam, ona by si tie tvary prikladala na papier, potom obkreslila, vymalovala a vystrihla. Ked bola mala takto som ju ucila slova, nieco sme namalovali, vystrihli a potom sme s tym v ruke pobehovali a ja som na to slovo vymyslala kratke rytmicke veticky. 🙂

jolinka
7. bře 2011

dalea

myslim ze Lea je na tom intelektovo lepsie ako sme my, neviem si predstavit ze by Kati momentalne riesila hlavolam ci kviz, nema ani ziadne encyklopedicke vedomosti ci zaujmy. No ale Lea je v tom nadstandart, nie je to zas take bezne.

ja budem rada ak dosiahneme bezny priemer, zatial sa stale vyvija, ide dopredu. Vcera napr. nakreslila pohar s kakaom na stole. Super vystihla perspektivu. Deti v jej veku, ak vobec dospeju k nakresleniu pohara, tak pohar je obdlznik s uchom. Kati nakreslila zaobleny spodny okraj hrnceka, horny otvor ako elipsu, bocne hrany stola sa lichobeznikovo rozchadzali do stran, hrana strana stola bola za poharom, este dokreslila paru a 2 uska aby sa to Miskovi dobre drzalo... 😀 sikovnica moja

dalea
8. bře 2011

@jolinka Uz to bude len lepsie,Kati vsetko krasne dozenie podla mna 😉 A tym,ze ma aj surodencov,tak ti ju pekne potiahnu 🙂 Mne prave u Lei vadi to,ze vie podla mna dost zlozite veci ale v uplne jednoduchych situaciach,alebo rozhovoroch je niekedy stratena 😕 Radsej by som to brala naopak 😒 Ale tesi ma to,ze ostatne deti ju tak trosku aj obdivuju,napr.,ze pozna pismenka,minule susedkyna mala vravela mamke,ze Lejka vie citat a preco ona nevie citat,ze aj ona chce vediet,tak sme sa na tom trosku zasmiali 😅 A to kreslenie u Kati moze byt velmi prospesne,ved v tom moze byt genialna,moze z nej byt umelkyna 😀 Len ju v tom podporuj,ked je v tom najlepsia,mozno s tym vela dosiahne 😉 😀 Lea tiez strasne rada kresli,ma dobru fantaziu,ja jej poviem hocico nakreslit,co predtym nekreslila a ona to v sekunde nacmara.Niesu to dokonale kresby ako u Kati,ale velmi zaujimave,kazda je ina,a ta rychlost,s akou to dokaze nacmarat,tak to nechapem 😲 Ma to vsetky detaily,je to rozoznatelne a velmi dobre dava farby,ak kresli farebne 😉
@sisstin krasne pracujete,ta ranna pece je fakt na nezaplatenie 😉 Mne by sa velmi zislo take poziciavanie pomocok,pretoze Lei staci nieco na prvykrat urobit,kedy aj rozmysla,ale potom to uz robi automaticky,kedze strasne rychlo si vsetko zapamata a uz su mi tie pomocky nanic 😠 Ale dievcata,co ma najviac tesi je to,ze Lea teraz zacina byt uz viac taka citliva,uz to nieje o tom,ze jej bolo jedno,ci ma vidi,alebo nie 😉 Vcera vecer plakala v postielke,prisla som do izby a pytam sa jej,preco place a ona na to- lebo som smutna,chybala mi mamka,mamka pod si uz tu ku mne lahnut 😎 Normalne ma to dojalo,doteraz taketo prejavy nemala 🙂

jolinka
8. bře 2011

dalea... Lea emocne dozrieva, ked ta zacina uprednostnovat, len vacsina deti si to zazije skor... 🙂 s tym suvisi aj ta ziarlivost na brata ...tak si to uzivajte. 🙂
Kati je od mala ako macka. ,macky su pritulne ale nezavisle. V tom auti obdobi, tak do tych 3 a tristrvte roka mala ku nam asi taky vztah,ze ... Robi mi dobre ked ma hladkate {a vlastne vam tym robim milost.. 😎 ale inak mi na vas nezalezi. Dala pusu a objala len vynimocne, ked to videla u sestry a aj to som mala pocit ze opakuje ale nevie o co ide. Tesne pred 4 rokom, vlastne v tom veku ako je teraz Lea, sa to zlomilo, chodila za mnou Chcem sa stiskat, mam ta rada, odchod do skolky a vecer do postele to je u nas nekonecne bozkavanie a objimanie kym sa cela rodina vystriedame... ako by sme isli do Ameriky 😀

neviem ci to dobre vyjadrim, ale Katike to kreslenie pomaha zit. Vsetko co vidi alebo zazije spracuje vytvarne. Manzel kupil Johanke husle, Kati 2x vrzla a dost, nato vzala papier nakreslila husle a slacik, vymalovala vystrihla, a sadla si k Johanke a napodobnovala hru, kyvala sa a triasla hlavou, komedia... 😉 Alebo mi zo skolky donesie zlozeny papier, Mami tu mas pocitac, mozes hrat hru... na papieri nakreslena klavesnica s pismenami, alebo s tym co si Kati mysli ze je pismeno, oproti je obrazovka s obrazkom [hra] k tomu pruzok papiera s valcekom [mys]... Po narodeninach kresli torty, po karnevale kridla, po navsteve restiky pizzu.... atd.
Vravi sa ze umelci su tak trochu sibnuti, je v tom nieco pravdy. Podobne ako u autistov aj u Kati je posilnene vizualne myslenie na ukor recovych schopnosti. Akurat ze Kati ma komunikacnu, socialnu oblast, rolove hry v poriadku, a v tychto oblastiach je ten postih najviac viditelny a najviac brani zaradeniu sa do beznej spolocnosti. Samotna nespravna rec pri ochote komunikovat nie je az taka prekazka.