Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
25. bře 2011

siss, kdybys věděla, jak byla z něj zmatená 😅 fakt nevěděla u čeho se od něj odpíchnout, asi bude hrát roli i dědičný aspekt od manžela, kterej není moc mluvnej, třeba ve společnosti může 5 hodin mlčet a jen poslouchat. I když tchýně říkala, že jako děcko byl nějak průměrný.

A připadal jí taky dětštější, jako mě v určitých věcech - i třeba v běhu - běhá jako malé štěně s velkýma tlapkama 😀 a třeba když mu něco nešlo tak se vzteknul, prostě jako takovej dvouleťák, ale inteligenčně by zase takhle madšímu děcku neodpovídal. No co ti budu povídat po první hodince a půl byla zmatená jak sáňky v létě 😉

tak zatím si tam k ní bude tobík jednou týdně chodit hrát a zvykat si na ní. A ve školičce, má ty dva dny v týdnu jen dvě mladší holčičky, ale teď půjde navíc i v pondělí se dvouma klukama, tak ti ho podle mě stáhnou do hry víc než tichý holčičky. Potřebuje aby mu kluci ukázali nějaké bejkárny.

ygreen
25. bře 2011

@sisstin no jí právě přišlo zvláštní že nemá snahu komunikovat a právě jí to spíš naklání váhy k tomu špatnému sluchu a s tím spojeným opožděným vývojem v té oblasti aktivní komunikace, nebo jak bych to řekla.

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen tak těch sluchovým vadám fakt nerozumím a nevím, jak jsou na tom děti v komunikaci... 😉 já vím, že i děti s těžkou receptivní gestikulují a snaží se domluvit "jinak"..prostě u té dysfázie snaha o komunikaci je velká a pokud je jim nabídnuta jiná forma, než verbální...tak po ní jdou jako "slepice po flusu"..

Tygr se nezajímal proto, páč byl k tomu ještě i opožděnej, jakmile se ten vývoj skokově dohnal...tak se ta (neverbální) komunikace vývíjela jako u jiných dětí s tím, že opravdu strašně rychle...jeden den začal ukazoval, za týden už proukazoval 80% dne, za další týden gestikuloval, za další už velice složitě gestikuloval a napodoboval atd. 😉

ygreen
25. bře 2011

@sisstin Tobík může být to samé jako tygr s větším opožděním a ještě povahovým rysem po manželovi, bůh ví. Jako doufám, jasně že chci aby měl sluch dobrej. Nebo to může mít nakombinované. Ona se právě hodně divila tomu, že nejeví zájem o komunikaci, spíš jen když něco chce, potřebuje, nebo si chce hrát.

Ale já za něj taky hodně věcí dělala, nemusel mluvit, přinesla, odnesla - a on si v tom servicu spokojeně rostl - fakt celej starej 😅 😝

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen no tak takhle to maj autisti, že nejeví zájem o komunikaci..jen když něco potřebujou atd., ale zas ty jiný věci má Tobís jako normální dítě...to by musel bejt teda nějakej atypickej autismus..ale to se mi fakt nezdá...kdo ví, jsem teda fakt zvědavá, co vám řekne Krejčířová 😕

hele, ta potřeba komunikace je stejná, jako třeba potřeba jídla a pití...to fakt nezazdíš tím, že bys mu všechno přinesla pod nos 😉 tam fakt je nějakej zádrhel..ale jakej, to fakt netušim...

Tygr měl normální psycho-motorickou retardaci lehkou, která se teda srovnala..on byl fakt ve všem na stejný úrovni, v těch dvou a čtvrt odpovídal na 18m dítě..ve všem...pak ve 2,5 už byl na spodní hranici šírší normy..a ve 3 už v běžný normě...s tím, že teda rysy dysfázie... ale prostě ta Krejčířová to fakt poznala, přesně, co řekla...tak se splnilo..

přitom fakt všude nad ním už ve 2 letech lámali hůl, že je to smíšenej (receptivní) dysfatik jak vyšitej... 😝

ygreen
25. bře 2011

@sisstin on komunikuje u potřeb ale i u hraní a blbnutí a tak. Není takovej, že by si někam zalezl a hrál si, to on je hlučnej, nosí mi auta, dává mi panáčky, posazujeme je do aut, čeká co já jako na to, že auto pustil ze stolu dolů, čeká na mou reaci, zajímá ho co já na to a výborně čtě emoce z našich obličejů, a i on projevuje emoce stoprocentně.
Jen je někde prostě zazděnej, to jeho komunikační já.

sisstin
autor
25. bře 2011

@ygreen no fakt u Tobíse já nevim 😉 tak snad vás vezme Kr. co nejdřív 😉

já valim, dobrou holky...naši zas zejtra nejsou doma, takže opět celej den s Tygrem 😝

dalea
26. bře 2011

Ahojte zdravim Vas,ja som si teraz posledne dni Leu preverovala v otazkach a zistila som,ze ona ma problem v porozumeni so zamenami a aj prislovkami 😝 A teda kedze ma problem im porozumiet,tak ma problem ich aj gramaticky spravne pouzivat 😠 Chcela pit a tak som sa jej pytala-Lea a z coho budes pit? Odpoved-vodu,opytala som sa este raz a odpovedala-kavu. Tak som sa opytala inak,ze z coho bude pit vodu,uz povedala spravne,ze z pohara 😕Ona ked tam nema aj podstatne meno,tak nerozumie slovnemu spojeniu -Z coho 🙄 Alebo sa jej suseda pytalav obchode-Co mamka TEBE kupila? Nevedela odpovedat a opytala sa ma to v takom istom gramatickom zneni 😒 Ked by sa jej opytala,co kupila mamka Lejke,to by rozumela 😅 Alebo hovori chlapcovi -rozpravaj sa s nimi(namiesto so mnou),mne povie,mamka,pod po neho(namiesto po mna) 😖 Privlastnovacie zamena velmi spontanne nechce pouzivat,kedze nevie,ktore ma povedat,tak stale mi hovori-to je mamkine(namiesto tvoje) a tiez este pouziva,to je Lejkine(namiesto moje),ale to slovko -moje uz pouziva ovela castejsie 😉 Ale poslednu dobu je velmi zhovorciva,kazdemu sa zdravi,pyta sa kto sa ako vola,kam ide a tak 🙂 Ale s detmi komunikuje zvlastne,povie napr. 7 rocnemu chlapcovi-dobry den,chlapcek,ked jej neodzdravi,tak hned mi povie,chlapcek nevie rozpravat,proste detom sa neprihovori slovkom Ahoj,ale dobry den,potom rovno povie-rozpravaj sa,aj ked mu neda otazku,takze deti su z nej zmetene 😅 Ale zaujimalo by ma,hlavne som zvedava na nazor
@sisstin,ci mi nevies povedat,co znamena to,ze nerozumie urcitym slovnym druhom? Ja som uz rozmyslala nad tym,ze su to pre nu dost abstraktne pojmy a ked tam neni pridane aj podstatne meno,tak nechape 😕 Teraz sme to zacali riesit na logopedii,zatial mame nacvicovat moje-tvoje a potom postupne budeme pridavat dalsie taketo pojmy 😉 Ahojte..

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea no to si nejsem moc jistá 😕 ted mám trošku problém v té slovenštině 😉 ono teda nerozumí moc zájmenům? Moje, tvoje, naše, tobě, mně? 😕

dalea
26. bře 2011

Ano,zamenam tym privlastnovacim,ako pises a prislovkam-kedy,s cim,s kym,ku komu,comu a pod. 😉

dalea
26. bře 2011
sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea no s tím moje - tvoje atd. mívají problém autisti a hlavně Aspíci...nedokázou pochopit tu první a druhou osobu dlouho, mluví echolalicky.. takže když ty třeba řekneš :"to je tvoje"...tak Aspík místo " to je moje", zas zopakuje " to je tvoje"..takže pak jsou právě problémy s těmi přivlastnovacímí zájmeny 😉

kdy, jak, s čím atd., to fakt netuším...s tím zas mívají obecně problémy děti, které mají opožděné porozumění řeči, jsou to dost abstraktní těžké pojmy 😉

dalea
26. bře 2011

@sisstin No presne,nevie pochopit prvu a druhu osobu,pride ku mne a povie mi-ty si moja dcerka,alebo- ja som tvoja mamka(namiesto -ja som tvoja dcerka,ty si moja mamka) 😒 Takze toto ju budeme musiet ucit,ale bojim sa,ze to bude na dlhsie 😝 A tie prislovky su asi fakt pre nu abstraktne pojmy,staci do vety pridat nejake podstatne meno- Z coho budes pit VODU a hned chape 😝

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea já si myslím, že Lea je prostě asi Aspík 😉 z toho plyne i takové to "neporozumění" řeči 😉 jinak je chytrá jako opice, takové to standartní chování má naučené - co se jak má dělat ( pozdravit) a trvá na tom, aby to plnili i ostatní lidi 😉

dalea
26. bře 2011

@sisstin Tak asi sa s tym budem musiet zmierit,ze je Aspik 😝 Ale stale cakam,na to,ako sa to vyvinie 😉 Hlavne je,ze ona je dost spolocenska,sice nevie,ako na deti,ale ludi ma rada,malokto zisti,ze nieco nieje v poriadku,vidiet to az vtedy,ked niecomu neporozumie,alebo pletie tie zamena 😅 Inak na logo krasne spolupracuje,velmi sa jej zlepsila pozornost,sadne k stolu a caka,ake ulohy jej logo da 😉 No a v skolke 😀 Ono sa z nej vyklul riadny zbojnik 😀 Chodi pomahat do kuchyne,najprv musi vsetkych vyobjimat a potom pomaha,ale ma "svoju" hlavu,trucuje,ked sa jej napr.nechce ist von,krici,ale nakoniec ju vedia prehovorit 😉 A velka vyhoda je to,ze vie posluchnut,ak jej nieco vysvetlim-minule isla na zachod v skolke a ma taky zvik,ze za sebou pribuchuje dvere,jedno dievcatko slo za nou a Lea jej privrela prsty ☹ Tak som jej povedala,ze nech dvere iba privrie,ze zatvorit ich moze iba pani ucitelka a odvtedy ich uz iba pomalicky priviera 😉 A tiez plakala,ked dievcatku privrela ruku,ze jej sposobila bolest,takze sa vie aj vcitit 😉 😎

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea jj, jsou dva typy aspíků...právě ti, kteří nemají rádi společnost a děti..a pak je ten druhý typ ( méně častý), ti jsou právě společenští až až...jsou hrozně ukecaní, ale prostě takovým "nevhodným" způsobem 😉

Ona je Lea fakt že šikovná, inteligentní atd., tam to AS určitě není nějak závažné, je prostě trošku "jiná", ale s tím se dá v poho žít..navíc, když je fakt ten společenský typ 😉

dalea
26. bře 2011

@sisstin S tou ukecanostou to uz pocitujem 😀 Isla oproti nam jedna pani a Lea vravi,teta je tučna,ja na to-dobre,ale tiško,a ona-ale je tučna,a je! 😝 Nemozem jej povedat,ze neni,lebo mala pravdu a este viac by to zdoraznovala 😠 Alebo jednej pani povedala,ze nema zuby,inej,ze ma cierne a polamane zuby 😝 😀 Ona nevie pochopit,ze je to neslusne,samozrejme aj normalne male deti to nechapu,len tym,ze ona si vsimne kazdy detail a musi ho vyslovit,tak je to horor 😠

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea no hlavně těm Aspíkům to jako zůstane už pořád, nebo se dokážou ovládnout, vědí, že musí...ale tak vnitřně prostě nechápou, proč by nemohli říct něco, co je pravda 😀 prostě oni jsou upřímní až za hrob 😎

dalea
26. bře 2011

@sisstin Ved prave,s tym si este uzijeme 😠

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea hele, s tím se fakt dá žít....to je hodně slabý AS, s plus ještě velkou inteligencí a společenským duchem...to si myslím, že bude i oblíbená v kolektivu...bude vždycky trošku jiná, ale kdo není, že jo 😎

to se třeba s tím Jeníkem od Amélie nedá srovnat, to je úplně něco jinýho 😉

dalea
26. bře 2011

@sisstin Jaj,tak Ti dakujem,ja sa len stale obavam buducnosti,skoly a tak 😝 Ona sa este moze dovtedy zmenit,ale ja mam stale obavy 😠 Ideme do lesa na opekacku,tak cau..

sisstin
autor
26. bře 2011

@dalea já myslím, že to horší nebude...spíš lepší 😉 ona fakt ta inteligence dělá hodně, oni se pak "umí" hlídat, i když třeba vnitřně něco cítí opačně...spíš je to jakoby těžké pro toho člověka, protože se fakt musí před cizími lidmi pořád přetvařovat...

ale kámoška má 16letýho kluka Aspíka, mám ho na FB..je fakt suprovej, má dobrej humor, takovej ten sarkastickej...ve škole je oblíbenej...prostě pohoda jazz 😉 "divný" zájmy má furt, ale neomezuje ho to 😉

hanatka
26. bře 2011

@dalea podle toho, co píšeš, tak musím jen souhlasit se @sisstin, přesně jak píše, jsou Aspíci nespolečenští a společenští a právě ti druzí mají společnost rádi, jen se prostě chovají zvláštně, neví, jakým způsobem navázat kontakt a navazují ho zvláštním způsobem. A hlavně neumí pochopit, proč se některé věci neříkají (paní je tlustá), když je to přece pravda. Musí se s nimi pracovat na těch sociálních situacích a vysvětlovat a vysvětlovat, oni to sice stejně nikdy nebudou cítit tak, jako my, ale spoustu toho se můžou naučit. Jen je stojí mnoho sil.
Jo a jinak malej má taky velký problém se zájmeny 😠 No utěšuju se, že je ještě malej, ale nevím nevím.

dalea
26. bře 2011

@sisstin
@hanatka Tak Vam dakujem,dievcata,to s tymi zamenami,volakedy mala Lea problem aj s -ty,ja,mi,ti, teraz to uz pouziva spontanne a spravne,takze aj tie dalsie by sa mala casom naucit,len to chce cas 😠 A inac je velmi vtipna,vymysla si vlastne vtipy 😀

jolinka
26. bře 2011

dalea

inak toto mi bezne robi aj Kati, ze zamiena osobu. pride ku mne a hovori... Ty si moja tambelina. vlastne chce aby som jej ja toto povedala. nepovie Ja som tvoja tambelina.

dalea
26. bře 2011

@jolinka Presne tak,ako vravis,Joli,ona tiez chce,aby som jej povedala-ty si moja dcerka,moje zlatko a pod. 😉 Ale napr. uz zo skolky nieco pochytila,lebo vcera mi povedala,ked som pre nu prisla,ze-mamka,ty si moja kamaratka 😀 A tuto vetu teda odo mna nepocula 😉

jolinka
26. bře 2011

zas ale ten spolocensky takt Kati ma. samozrejme v ramci svojho veku a urovne vyvoja...

jej robia problem skor tie zamena v otazkach. trebars otazky Co papas? a Papas? su pre nu identicke, preto na obe odpovie Papam. ked uz sa spytas Co papas, masko? tak povie Papam masko, resp. masko nepapam papam nieco ine...
zase privlastnovacie zamena jej idu celkom dobre. daj mi, dam ti, dam jej. jedine ze si myli rody tak aj Miskovi povie, dam jej nam. dam jemu.

jolinka
26. bře 2011

ozaj dalea, vy nebyvat tak daleko, mohli by sme sa dakedy stretnut ked bude teplejsie... hm? bolo by mozno zaujimave ako by baby spolu komunikovali. i ked si myslim ze Lea pri svojej vyspelosti by uprednostnila skor Johi, Katika by pri nej bola ako batola.

dalea
27. bře 2011

@jolinka Lea by s Kati asi nekomunikovala,ona sa detom v jej veku velmi nevie prihovorit,komunikuje cezo mna,napr. mna sa pyta,ako sa vola dievcatko,co robi,co drzi v ruke a pod. 😅 Ale ked jej poviem,nech sa opyta dievcatka,tak sa potom opyta 😉 Ona sa skor prihovori dospelim a starsim detom,tam je velmi smela 😀 Tie otazky co spominas o jedeni,tak s tymto Lea nema problem,a tiez uz spravne pouziva dam ti,daj mi,to sa naucila potom,ako pochopila sklonovanie slovies,ze uz nehovori chces pit,ale spravne chcem pit 😉 ,tiez uz zacina spravne pouzivat mne,mna,so mnou,s tebou,ale zatial iba tie 2osoby,slova-jemu,jej,s nimi,s nim,s nou a pod. vie povedat,ale nevie kedy je ktore spravne pr. rozpravaj sa s nimi( namiesto so mnou),pod po neho( namiesto po mna) 😝 Vcera som vzala par mojich a jej veci a pytala som sa,koho su,na svoje uz hovorila spravne-moje a na moje asi 2x povedala mamkine,no ked som jej napovedala,uz hovorila spravne-tvoje 😉 Dnes som to zopakovala,len tak pri vareni a uz pekne hovorila moje-tvoje,tak hadam nam to pojde rychlo 🙂 Este k tomu spolocenskemu taktu,to zatial neviem u Lei povedat,lebo je mala a dost smela a ukecana,ona vsetko co si vsimne,musi povedat a tym,ze si vsima kazdy detail,tak mi toho narozprava az az 😝 Ja jej davam strasne vela otazok,napr. na obrazkoch ukazuje kto je tucny,kto chudy,tak ona automaticky ak na ulici stretne niekoho objemnejsieho,tak mi musi povedat,ze dotycny je tucny,tak ako mi vysvetluje,ktory dom je vysoky,nizky,opusteny a pod. 😀 Ty si priamo z Kosic? Z ktorej casti?Mozno by sme nieco vymysleli 😉

deina
27. bře 2011

Mne toto Misko robi tiez, ze si myli 1. a 2.osobu. O sebe hovori v 2.os a ten clovek, s ktorym sa rozprava, toho oslovuje v 1.osobe. Minule, ked prisiel domov tatino, opytal sa ho "ako sa mam?" (tym myslel ako sa ma on, otec). Tak sme ho zacali v poslednom case opravovat a vysvetlovat mu to, vacsinou aj tak pouziva na seba 2.osobu, ale napr vcera nas prekvapil. Prisla manzelova neter (16 rocna baba) a Misko vesely, hned, ze "ahoooj" a potom este pridal "ako sa mate?" Ale to bolo take podarene, ze sa takto prihovoril a siel konverzovat... Ako aj @dalea spomina, on nema problem byt spolocensky so starsimi, ale rovesnici ho zatial nezaujimaju.