Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
1. dub 2011

@jolinka no hele, na to jako budu myslet hned 😅 😅 😅 😅 😅 😅

dalea
1. dub 2011

Ja keby som mala istotu,ze dalsie by bolo v poriadku,tak by som velmi chcela 😅 Ale keby to bolo nebodaj este nieco horsie,to by som urcite nezvladla 😒 Strach mi nedovoli a roky uz tiez utekaju a este to riziko zvysuju 😝

jolinka
1. dub 2011

@dalea ake roky prosim ta 😀 ja v tych letech... som este trsala slobodna na diskoteke 😀

jolinka
1. dub 2011

ako myslim ze s vekom tie poruchy ako ADHD, dysfazia, autizmus velmi nesuvisia. su medzi nimi aj mlade maminy aj starsie... ja som sa bala DS, hlavne u poslednych 2, ale vzdy mi vyslo velmi nizke riziko, srdiecko zdrave a deti v brusku velmi zive... deti s DS su vraj menej pohyblive uz maternici.

sisstin
autor
1. dub 2011

@dalea jak píše joli, tyhle poruchy s věkem nesouvisí..tam jde spíš o dědičnost z mužské strany, negativní vlivy v těhu (stres), něco se posere při porodu, žloutenka...více jsou náchylní chlapečci atd. Já jsem měla Tygra ve 23 letech 😉

dalea
1. dub 2011

@jolinka Ved som Ti uz pisala,ze v tomto Ta obdivujem 😀 Ja sa hlavne bojim autizmu,citala som od niektorych maminiek,ze mali deticky s poruchami pozornosti,spravania,alebo slabsie AS a dalsie dieta uz malo detsky autizmus ☹ A samozreje aj DS je strasiak 😕 Mna pri Lei prestrasili v 6 mesiaci,ze ma nieco na mozgu,potom som bola 2x v KE a tam bol strasne mily doktor,celu mi ju prehliadol,od hlavy az po paty,vedela som,ze nema DS a ze aj v hlavicke je vsetko OK,tak som bola stastna 😉 Ja mam stale pocit,ze v porodnici nedostatocne liecili jej silnu zltacku 😝 Doteraz si spominam,ako som malu kojila,nechcela velmi pit a vtedy mi krasne tahala pol hodiny z jedneho a potom este z druheho prsnika a pribehla sestricka a zacala kricat,ze co som ju nepriniesla,ze uz mala byt davno pod svetlom 😠 No tak neviem,ale podla mna,by na to mala mysliet ona a po dieta prist a nie,ze by som ju tam mala ja nosit 🙄 A stale na to myslim a mam z toho blby pocit ☹

jolinka
1. dub 2011

dalea... hm, 😒 ktovie, pri tychto poruchach je velmi tazko vypatrat pricinu, ak nejde o jasnu dedicnost, prip. dokazanu metabolicku poruchu

ja neviem co to je novoro. zltacka, co ma prekvapuje za ani Johi ju nemala, pritom dost desivy porod, vypila skazenu plod. vodu, bola v bezvedomi pri narodeni

dalea
1. dub 2011

@jolinka Ani Daniel nemal zltacku,Lea ju dostala kvoli syndromu modrej masky- bola potlacena na tvaricke,kde sa jej vytvorila cez celu tvar modrina a to bolo nasledne pricinou silnej zltacky 😝 Ako vidim,aj s Johi si si toho dost prezila :( A aky porod si mala s Miskom?

jolinka
1. dub 2011

S Misom... on v pohode, ja som isla skapat 😝
s Kati... ja v pohode, dieta total v pohode 🙂
s Johi... dieta na pokraji smrti, ja v hnusnej depke 😒

ygreen
1. dub 2011

ahoj holky
jolinka - tak to má Tobiáš teď těch 2r a 10m a jakoby se otvírá

ad svokrovci 😝 naši a manželovi rodiče milují obě děle logicky je jim líp s Theou, která byť mimčo je výrazně komunikativnější, vyžaduje pozornost. Tchýně mi vždy říká, jak by si Tobíka hrozně ráda vzala, ale má strach, že nebude vědět co chce a tak, když nemluví. Dnes zrovna přijedou a budou tu do zítra, pomoct s baráčkem.

tak a máme dnes za sebou druhou návštěvu logop. poradny. Tobík už lepší, jen chvilku kramařil a pak něco dělala, ale jasné, definované věci - vkládačky, apod. Nerozuměl, když po něm chtěla barvy, atd. Ale když jsem jí říkala, jaké dělá denně pokroky, tak mi říkala, že i když každej dysfatik je jinej, kor s receptivní, tak si pořád nené úplně jistá, jestli to je správná diagnoza. Ohledně autismu říkala, že si myslí že ne, ale že kdyby, tak nějaký lehký atyp. Ale, že osobně by nevyloučila i jen velké opoždění + povahu po manželovi.
Ptala jsem se, jestli musí dělat pá pá na rozloučenou, nebo jestli stačí to, že Tobiáš, když mu někdo řekne čau, nebo ahoj a nastaví ruku, tak ho plácne do ruky jako na pozdrav. Tak říkala, že je to úplně jedno, že je důležité, že zdraví a je jedno jak. A když jsme odcházeli z ordinace, tak mu říká ahoj z druhé strany místnosti, Tobík se ani neotočil, ale tak jsem ho otočila, ukázala na ní a říkám, řekni ahoj, on nic, zacouval asi jeden krok a když jsem už pomalu zavírali tak zamumlal slátaninu slova ahoj 😵 😵 😵
Teď je důležité, aby si tam zvyknul a pořád tam nešmejdil po hračkách 😀 říkala že bude mít dobrou paměť - vzala jsem tu vkládačku abecedu a bylo vidět, že hodně vkládá po paměti - přesně ví, kde jaké písmeno je.
Říkala, že je hodně zvědavá na to audio a že by i zavovala na foniatrii, jetli by ho nevzali hned na to spánkové audio, ale já jí řekla ať to nechá, uvidíme v tom květnu.

Pak mi říkala, případ její sousedky, že její holčička měla 4 a kousek a prý vydávala jen děsné zvuky, tak prej "jsem si říkala dysfatik jak vyšitej". Ale že to bylo třetí dítě a maminka ho prý dost zanedbávala. No a že holčičku viděla teď asi po 3 měsících a mluvila skoro úplně normálně.
Tuhle historku mi řekla na to, když jsem jí řekla, že jsem slyšela, že to opoždění se toleruje cca do 3 let. A ona že ano, ale nelze to škatulkovat, že jestli dítě skokově dozraje ve 2 a 3/4 nebo 3 a 1/4 roce 😉 😉

Tož tak a já mizim uklízet než přijedou tchánovci. Přeji krásný den.

dalea
1. dub 2011

Tak ja som mala oba porody celkom fajn,ale co je zvlastne,pri Lei to bolo viac bolestivejsie a tazsie isla von,preto aj ta potlacena tvaricka 😕 No vidis,Kati v pohode a aky je vysledok 🙄 Asi bude problem inde,mozno v ockovani 😕 Ja by som mozno skusila ten test na tie opioidne peptidy,len neviem,ako na to 😅 Lebo Lea mi niekedy pride fakt ako nadrogovana,ked sa rozprava sama so sebou a s rozpravkovymi bytostami vedie siahodlhe rozhovory 😝 😀

ygreen
1. dub 2011

při dětské žloutence se rozpadem červených krvinek v játrech rychle odbourá velké množství bilirubinu a dítě zažloutne. Tedy myslím, že to píšu dobře.

Tobiáš byl 8 dní přenášenej, celé těhu v pohodě, vyvolávanej porod oxytocinem, bez odezvy, po 15 hodinách vyvolávaného porodu v hrozných bolestech pro kolísání klukova monitoru akutní císař, 4x šňůra kolem krku, nalokal se plodovky, dávali ho na kyslík, ale hned se chytil. Apgar 9-4-10.

nejraději bych doktorům dala za uši - to bylo pořád - vy jste velká, to ho porodíte, jo houby, nikd ybych ho neprotlačila - měl 4500kg a 55cm a hlavu jak roční dítě. U They jsem si vydupala plánovaný císař a vše okey.
Jo a Tobíka jsem měla ve 26 letech a Theiku ve 28.

dalea
1. dub 2011

@jolinka Odpoved hore..

ygreen
1. dub 2011

@dalea co je to?
čeltla jsem od Thorový, že po hodně vyšetřování se vyloučila možnost autismu, apod vlivem očkování, lepku....

dalea
1. dub 2011

@ygreen Teraz neviem,na co sa pytas 😅

jolinka
1. dub 2011

@dalea no ta moja kamoska s auti dievcatkom tiez bola na nejake testy a fakt im vysla nejaka metabolicka porucha, zle vstrebavanie v crevach, nesmu lepok a mlieko

jolinka
1. dub 2011

@ygreen jj, mne tak zomrel brat ☹ nutili moju mamu rodit normalne, mama je utla zienka 158 cm, nakoniec to s vypetim sil porodila, ale chlapec uz bol zaduseny 60 cm a vyse 5 kil ... svine, keby dali cisarsky dnes by zil, teta mi hovorila ze to bolo krasne zdrave dieta na pohlad

dalea
1. dub 2011

@jolinka A nevies,aky vysledok im prinasa to dodrziavanie diety? Ci sa dievcatko zlepsuje? Ma klasicky detsky autizmus,alebo atypicky? 😉

jolinka
1. dub 2011

dievcatko ma atypicky autizmus... teda neradi predmety, akceptuje zmeny aj ludi, chodi s nou bezne na ihrisko, nie je agresivne, nema stereoptypy... akurat slovne nekomunikuje, je vo svojom svete.

su na diete od jesene a ta mamicka si to velmi pochvaluje aj ja vidim na malej zmenu, napr. vcera na pokyn matky ukazala casti tela, hlavne na tvari, lepsi ocny kontakt, uz sleduje ocami ak sa jej niekto prihovori, na mna sa usmiala ked som ju pozdravila, reaguje na pokyn tupu chces sa napit, pod ideme na hojdacku na kolotoc... tak tam zamieri, menej jej uteka z ihriska, predtym len becala eeee a hore dole difuzny pohyb

dalea
1. dub 2011

@jolinka Tak to je super,Lea take problemy nema,na nej bezny clovek nespozna,ze nieco nieje v poriadku,normalne reaguje,ved sa hadam stretneme,dnes sa ma manzel pytal,kedy pojdeme k svokrovcom,tak som mu spomenula,ze by som sa chcela pri Tebe zastavit 😉 Ja som este nemala moznost stretnut dieta podobne Lei,tak som zvedava na Kati,ako na mna bude posobit a takisto ty by si mi povedala,ako na Teba posobi Lea 😉 Tesim sa na stretnutie,len aby to vyslo 😀

jolinka
1. dub 2011

@ygreen to vysetrovanie co nesposobuje alebo nesposobuje autizmus treba brat s rezervou, hlavne preto ze to casto financuju farmaceuticke firmy vyrabajuce vakciny, tie maju dost penazi, zato rodicia postih. deti si finanacovanie nejakych drahych studii nemozu dovolit coz je asi kazdemu jasne ☹

Inak v Amerike zije sekta Amishi, je teraz jedno jak su posahani, ale oni nedavaju vobec ockovat deti a tak su super vzorkou na studie... z asi 4200 deti boli iba 3 autisti a vsetky 3 deti boli adoptovane cize min. v porodnici niecim ockovane... zeby nahoda ?

jolinka
1. dub 2011

dalea, inak zahradu mame v Gynove pri Cani... konec sveta 🙂 neviem ci to nie je pre vas mino drahu. da sa aj naplanovat v kosiciach

jolinka
1. dub 2011

@dalea aj ja som zvedava na Leu, inak som viackrat rozmyslala, ake by to bolo super, keby sme sa mohli len tak lusknutim prstov 😉 stretnut, myslim maminy z nestandartnych deti, vidiet nazivo maleho Tygra, Tobiho, Alexka atd...

deina
1. dub 2011

Hlasim sa aj ja. 🙂 My mame teraz celkom pokojne obdobie, Misko je zlaty, v tieto dni by som ani nepovedala, ze nieco s nim nie je vporiadku. Ono niekedy je to take, ze som si ista, ze ano, s Miskom nieco je, AS alebo nieco podobne a potom dni, ked je uplne "normalny" (hm, nemam rada to slovo - dni, ked je uplne standardny)... To ma zaujalo, ze napr autisti nevedia jazdit na odrazadle - ake odrazadlo? Take to stvorkolesove, ci tie dvojkolesove ako napr Puky? My mame Puky bicykel - odrazadlo, tak na nom jazdit nevie a vlastne sa ani bohvieako nepokusal, nezaujima ho to. Na klasickom odrazadle (mame auticko alebo Matko ma stvorkolesove Puky pre male deticky) sa pohybovat vie, aj ked v tom veku, ako je teraz Matko, to este nevedel. Co ma ale zaraza je, ze nevie skakat - ani sam od seba, ale ani na trampoline. 😨 A to mi akosi nepride vporiadku, vsetky deti v jeho veku uz davno skacu. My sme ho to aj ucili, trosku pokrok je to, ze uz aspon skacka. Bezi a pritom si poskakuje, tak snad na to coskoro pride. Ostatne veci zvlada, na ihrisku vylezie na preliezku (po takom mostiku), aj si tam pobeha, hojdat sa nechce, pretoze tu nemaju tie hojdacky s madlom vpredu, ale tie s madlom ma rad, tam sa pohojda. Aj na skakajucom zvieratku (take na pruzine, neviem, ako sa to vola) si zajazdi.

No ale este ma z vasej diskusie zaujalo to, ze "nehovoril do 3,4 rokov a teraz je z neho lekar"... je nejaky vek, dokedy je este ok, ked dieta nehovori? Teraz ma zaujima nas mladsi. On nehovori snad vobec, povie "mama" a nieco ako "mam mam", potom uz len obcas take ako "de de de" a "te te te", proste ako babetko, hoci ma rok a pol. Ale som si ista, ze rozumie, reaguje na svoje meno, "pyta sa" na obrazky v knizke (ukaze prstom a "he?"), ukaze mi v knizke, ked ho nieco zaujme (tiez prstom a "haaaa"). Mam sa aj unho niecoho obavat (aka je vlastne sanca, ked jeden z bratom je "iny", ze bude aj druhy? dedicnost a tak...), ci ma este cas (plus ten predcasny porod).

Inac to ockovanie je teda niekedy hnusna vec. Matko mi na hexu a prevenar prvy aj druhykrat zle reagoval (velky plac a prestal na asi 2 tyzdne robit nieco, co uz vedel napr pretacat sa alebo past koniky 😨), tretia uz ok a MMR zatial odmietam riskovat, ziva vakcina, ktovie, ako by na tu reagoval, tu mu nedam. A Miskovi tiez uz nic nedam, kym neviem, co s nim je.

ygreen
1. dub 2011

zajímalo mě co jsou ty opioidne peptidy

jolinka
1. dub 2011

@deina ja som tiez nasmu Miskovi nedala MMR, studie nestudie, nechcem riskovat, on je senzibilny na febrilne krce, nebudem si potom bit hlavu o stenu ak mu vakcina spusti nedajboze epilepsiu... lebo aj o takych pripadoch som citala

dalea
1. dub 2011

@deina Odrazadlom myslime tie klasicke detske motorky,alebo auticka bez pedalov,kde sa odrazaju iba nozkami 😉 Lea na odrazadle jazdila asi od 2 rokov,na bicykli nevie pedalovat,ale mame dost velky bicykel,treba do tych pedalov dost silno tlacit 😠 Inak este v lete skusala taku trojkolku jedneho dievcatka a pedalovat vedela 😅 A hrubu motoriku ma tiez OK,dokonca aj dopredu,testovala som ju podla tej knihy - Diagnostika dietata predskolskeho veku 😉

andreabe
1. dub 2011

@deina ahoj, k tomu odrazadlu, nie je pravda, ze autici nevedia jazdit na odrazadle 😉 poznam deti, ktore jadzia na odrazadle dobre a radi a su to autici..A je jedno, ci je to auticko alebo taka ta motorka 😉
skakat nevedel ani moj Luky, ale zacala som ho to ucit, skaceme na sedacke 😝 a uz mu to ide. Tie nase deti musime niekedy ucit fakt banalitam, ale casto krat to potom vedia 🙂
co sa tyka reci...ja som to fakt studovala na prikladoch z okolia a poznam uplne rozne pripady. Niekedy decka znamych zacali rozprava az v 3,4 rokoch a su to uplne bezne deti 😉
dokonca poznam jedneho chlapca, ktory do styroch rokoch nehovoril, vyzeral fakt cudne, len beekal, ale zase rozumel vsetko a mal cez styri roky ked zacal davat prve slovicka. Teraz je tretiak na zakladke, neuci sa ktovieako, ale je v pohode 😉
maleho tiez neplanujem dat ockovat...
zase ma moja dr.prehovarala, nech dam seba zaockovat proti ciernemu kaslu..vyslovene ma do toho nutila, aby som si kupila za 15 Eur vakcinu, ze ci mi je to na 10 rokov ci kolko vela a tak. Urcite ma z toho nejaku proviziu, inak je mila, ale mna nepresvedci. Vraj by som sa divila, ako je teraz cierny kasel rozsireny, haha, no jasny priklad, ze je to vsetko len o ´´bussinesse´´ 😉

dalea
1. dub 2011

@ygreen Opioidne peptidy vznikaju zlym travenim caseinu a lepku a usadzaju sa v mozgu dietata,aspon takto laicky som to pochopila ja 😕 Dieta sa potom prejavuje,ako nadrogovane,nereaguje,smeje sa bez priciny,slaby ocny kontakt a pod. 😉 Ale skus si to vyhladat,tam to budes mat lepsie popisane 😉 Riesilo sa to aj v teme -Mam autisticke dieta 🙂

jolinka
1. dub 2011

andreabe
6 eur za kazde ocko... no nebude mila?