Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

evaje
4. kvě 2011

@dalea To si děláš srandu, že to učitelka ve školce takto řekla? Bych ju hnala! Náš Maty se distancuje od jakéhokoliv vystupování. A dělal to i můj manžel. Nemá jedinou fotku, že by na nějaké akci recitoval. A hloupý teda není, jako manžel 😉 Pro Matyho byl vrchol úspěchu, když letos na velikonoce začal s básničkou. A to bylo jen pro to, že zjistil, že něco dostane. Jinak by ani nemukl. Básnička typu cituji" hody doprovaody dejte zlaté vajíčko" byla maximum, co dokázal ze sebe vytlačit. A to mu je 5let a 5 měsíců. No a inteligenci si ve školce netroufají hodnotit. Takže fakt nechápu, co máte za super učitelku, co si to dovolí u 4 letého dítěte. Omluvám se, ale nedalo mě to, abych se k tomu nevyjádřila 😅

jolinka
4. kvě 2011

@evaje kluud 🙂 sak to mala povedala ucitelke, ze je hlupa 😉

jolinka
4. kvě 2011

@evaje Inak Lea vystupuje super len zvykne obcas robit cirkusy pritom...

smardik
4. kvě 2011

tak jsem malému dneska vzala plíny a uvidíme, on už si uvědomuje že chce čůrat-začne se držet mezi nohama a chce přebalit, nechce v mokré plíně být, totéž bobek ví že bude tlačit a i když si jen uncvrkne chce novou plínu tak 2dny to ted vypadalo tak že chtěl co 30 minut přebalit což teda odmítám, bychom se nedoplatili za plíny a já bych jen přebalovala tak uvidíme, ted si na nočník sednul sám lítá tu nahatý a má ho na učích ale čepnul si a vyčůral se na zem tak uvidím jestli a kdy pochopí na co je nočník, snad ano

evaje
4. kvě 2011

@jolinka to sem to ale ...asi jediná hlupá já 😀 A ještě k tomu blbě čtu. Co pak mám chtít po dětech, že?Jsem se tak vytočila a úplně zbytečně. Ještě že tu jolinka jsi 😉 Tak a může manžel přijít domů z práce. Dešní dávka endorfinu už je vyplavená a budu klidná.
@smardik Jo, tak náš Mikolášek už je bez plínky ze stejného důvodu jak píšeš měsíc a když ho neupozorním na čurání přesně v daný okamžik, tak mám smůlu. Když je to brzy o 3 minuty, tak zásadně odmítá a pak se klidně počurá. Jediný okamžik kdy jde, je za úplatek. Když chce třeba bombom(jeho oblíbené slovo od velikonoc), tak řeknu ať se nejprve vyčurá a já ho nachystám, tak jde. Kdyby měl vytlačit třeba měchýř, tak s úsměvem své dílo přinese ukázat. Ale jak je to zadarmo 😝 Tak hodně štěstí Maty byl v tomto 1000x jednodužší

smardik
4. kvě 2011

@evaje no uvidíme zatím to nejde ani za úplatek, on prostě nepochopí proč mu ho třeba ukážu a nechci dát a když řeknu že mu dám třeba čokoládku-má rád kinder tak on proste nechápe co to čokoláda je, až ji vidí pozná že to je to co má rád

jolinka
4. kvě 2011

@evaje v poho 🙂 niekedy to robi aj trosku ina formulacia v slovencine v porovnani s cestinou, ja si obcas musim 2x precitat cesky prispevok, lebo nie kazdy vyraz mi je v kontexte jasny

Baby, ja zase nie som velmi za uplatky u deti, hlavne u veci, co su tak nejak prirodzene a potrebne ako jedenie, spanok, vylucovanie... moze sa to niekedy vypomstit, ale aj keby nie... proste to ma robit samo pre seba, a tie decka su potom vychcane a uz nevedia co zapytat, ako robia rodicovi laskavost ze sa najedia ci vycikaju...

Joli chodila skoro, na 23 mesiacov, ona bola taky napodobovaci zavdacovaci typ... tak okukala v lete od inych deti.

Kati tvrdohlava jak mulica a celkove ona nebola z tych komunikativnych deti... naucila sa sama na 2 roky a 11 mesiacov, schvalne vravim sama, lebo to bolo len o jej voli a schopnosti sa kompletne vyzliect, vycurat a obliect... nebola ochotna si pytat pomoc... 😠

No a mudrc Misko, ma uz skoro 2,5 tak ten mi to krasne vysvetli... Mamka ja nechcem chodit na zachod ani do nocnika, ja chcem kakat IBA do plienky... 😉

evaje
4. kvě 2011

no jasně. Miky není "nestandartní", to byl a je Maty. Jen mě to připomělo. S Matym jsem taky měla obavy, jak to bude a nakonec dnes vidím, že to bylo lehčí než je to s Mikym. Tak uvidíš, snad to půjde

evaje
4. kvě 2011

@jolinka Já taky nejsem pro úplatky, taky si myslím, že si na to prcci brzy zvykají. Jen jsem chtěla říct, že je to jistota, kdy vím, že se vyčurá. A proto to taky nedělám, protože je chytrý a když ví, co povel, jdi se vyčurat a něco dostaneš znamená, tak určitě to ví i bez toho něco dostaneš. Dělám to tak jen když somruje dobroty. Vlastně je to takový výměnný obchod. Něco chceš? tak co dáš? No snad doroste a pochopí, že čurání je pro jeho radost 😅

dalea
5. kvě 2011

@hanatka Ahaa,to som nevedela,ze ma maly tiez take problemy s komunikaciou 😕 Vedela som,ze hovori o sebe v 3.osobe,ale vzhladom k veku ma na to este cas,takisto aj na otazku -preco? 😉 A maly sa ta nepyta vobec nic,ani zakladne otazky-kde je to?,co je to?,mamka co robis? Pretoze Lea sa nepytala vobec nic 😝 Ona vobec ani nechapala,preco by sa mala pytat 😅Ona rozpravala vela,ale vsetko iba komentovala,nevedela viest dialog 😕 Vo veku Radka,na otazku kam ides?,odpovedala-Kam ides? 😝 A este aj 3,5 roku,ked som jej povedala,Lea opytaj sa ocka co robi,tak mi hned odpovedala,napr.,ze ocko je pri pocitaci,ale otazku mu polozit nevedela 😝

sisstin
autor
5. kvě 2011

bré ráno, puzzlík - jako úplně bezva to ještě není, ale na to, že ve 3 letech složil ztěží ze dvou kusů , to jde 😅

https://www.youtube.com/watch?v=x9xPNXKPLnk
dalea
5. kvě 2011

@evaje Tak to ma mrzi,ze si sa tak rozculila 😅 Este,ze tu bola Jolinka a zachranila situaciu 😀 Inak Lea ma fakt taketo zmeny nalad,teraz je zase akasi podrazdenejsia,zbrklo reaguje,rano sa zase dost bala,uz len ked zacula auto,niekedy jej auta nevadia,povie mi,ze sa neboji,aj ked ma respekt a taha sa na kraj cesty,ale dnes isiel traktor,tak sa mi vytrhla,isla uplne na kraj a zapchala si usi 😝 Ale chytila som ju za ruku a sli sme dalej v pohode.Potom sme stretli znameho,inokedy sa k nemu hned rozbehne,dnes nechcela,aby sa k nej hoci len prihovoril 😝 No a teraz,ako sa ta rec zlepsila,tak ucitelke povie- si hlupa,bud ticho,nechaj ma,chod prec,respekt ziadny 😨 Doma jej to vysvetlujeme,ze takto nesmie rozpravat s dospelymi,ale este asi nechape preco.To su pre nu teraz nove pojmy,doteraz ich nepouzivala a este nevie,kedy a s kym takto moze rozpravat 😠 Slovko-hlupa ma zo skolky,to doma nemohla pocut a ani si niesom ista,ci pozna vyznam toho slova,a to ostatne pochytila od brata,ten je teraz v tazkej puberte a takto s nou rozprava,ked na nu nema naladu 🙄 Upozornujem ho na to,ze ona to po nom opakuje a je potom zle v skolke,ale akosi to nemieni akceptovat 😠 Este aj on ma zlosti 😝

sisstin
autor
5. kvě 2011

holky, nevíte někdo o takové pomůcce, co má Dr. Kr? Jde o to, že má knížečku..a na jedné stránce je např. kráva...to by si dítě mělo zapamatovat (ten obrázek) a pak se otočí stránka a je tam zhruba 12 zvířat, a dítě by mělo ukázat na obrázek té krávy...prostě pamět 😉 líp to popsat neumím 😅 😅 😅

ono by se to dalo asi i nějak vyrobit doma, ale já jsem hrozně levá na tohle 😅 😅 😅

a ještě jsem se chtěla zeptat, v kolika letech začly chápat vaše děti pexeso? Já to s Tygrem zkoušela, když měl asi tři roky...tak to nula bodů, nechápal, že se máme střídat a furt chtěl jenom otáčet 😅 😅 😅 no dneska jsme to zkusili zase, tak jako princip střídání už chápal...ale prostě otočil jednu kartičku, tu si dal k sobě...a pak tak dlouho otáčel další, dokud ten stejnej obrázek nenašel 😅 😅 😅 😅 😅

máma mi tvrdí, že já jsem normálně hrála už ve třech letech pexeso...no asi u těch mluvících dětí je to nák jinak 😅 😅 😅

dalea
5. kvě 2011

@sisstin Lea chapala pexeso az asi od 3,8r. a aj doteraz ma niekedy tendenciu otacat stale tie iste 2 obrazky,ja ked niesu zhodne 😉 A akosi stale nepochopila vyznam toho,ze vyhrala,proste vidim,ze sa nevie z toho tak potesit.. Teraz chcem skusit clovece 😅 A tu pamat mozes trenovat tiez s pexesom,ukaz mu obrazok a potom nech vyhlada jeho par medzi ostatnymi obrazkami 😉 To puzzle mu ide skvele 😵

sisstin
autor
5. kvě 2011

@dalea s tím pexesem jsem to právě zkoušela...ukázala jsem mu ten jeden obrázek, a nad tím jsem měla čtyři kartičky (kde ten obrázek byl) otočený lícem dolů....ten původní jsem schovala a otočila ty čtyři, a ptala se ho...který obrázek to před chvílí viděl.. no jaksi to nechápal, furt se mi snažil pojmenovávat ty obrázky na kartičkách...ale prostě nevěděl, že má ukázat ten, co předtím viděl... možná to dělám blbě 😕 😅

no nic, my jdeme ven...budu odpoledne, zatím báj 🙂

kaja73
5. kvě 2011

@sisstin Tu pomocku nepoznam,ale robila som s autistami a existuje celkom fajn pomocka-od Sedibovej-Moje učenie.Ide o pracovne listy nielen pre autistov,ale aj pre deti s roznymi inymi problemami.Je to zamerane na nacvik globalneho čitania.Musiš si to povystrihovat-začina to prikladanim roznych tvarov na taky isty tvar,potom prikladanim rovnakych farieb,neskor predmetov a na zaver pismenka a slova.Super vec.Spraviš si to ako pracovny zošit,podla vlastneho uvaženia.My sme to davali do krabic-predelili sme ich na potrebny počet dielkov,každa uloha mala svoju krabicu.Ale da sa to robit aj na pevny papier-to robili už sikovnejsie decka s pismenkami a slovami.

sisstin
autor
5. kvě 2011

@kaja73 Kajo, to by na nás bylo už moc jednoduché 😉 to přikládání 😉 jinak globální čtení děláme tak trošku od tří let...ale nijak zvlášt, syn by měl do první třídy už mluvit normálně a předpokládá se, že ty poruchy učení by neměly být nijak závažné..takže on se zřejmě bude učit číst normálně 😉

my máme globální čtení podle kartiček...má kartičku s obrázkem, kartičku s nápisem a samotný větný proužek..tak to jsme trošku dělali, ale nevím, jestli je tohle zrovna u nás podstatné...globální metodou se učí číst děti s těžkými dysfáziemi, syn by měl mít lehčí formu..tak nevím, aby pak v tom neměl guláš 😕

kaja73
5. kvě 2011

@sisstin ja som mala na mysli prvu čast tych prac.listov,kde su obrazky-to je akasi priprava na to čitanie.Viem, že vy to čitanie možete zvladat aj normalne 🙂 A ked take prikladanie obrazkov tvoj maly zvlada,tak je to pre vas fakt zbytočne.Ako hovorim,je to o tvaroch,farbach,predmetoch,potom nastupuju pimena a až nakoniec slova.Tie slova su diskutabilne pre vas,tie obrazky su fajn,ale ked to už ako hovoriš viete,tak to nepotrebujes.No možno si to tu niekto prečita,komu robia problem aj tvary ,farby a predmety,tak nech sa aj ini inšpiruju. 🙂

hanatka
5. kvě 2011

@dalea on se právě taky na nic neptá. Asi 2x jsem od něho slyšela co to je?, ale i to si spíš tak žbrblal pro sebe..Neptá se na to, co dělám.. neptá se na nic. Když něco hledá, tak chodí po bytě a říká Kde je XY? ale zase jakoby spíš pro sebe, není to směřované ke mně. Mně taky přijde, že nechápe, proč by se měl ptát. Na otázku kam jdeš? by teda odpověděl, on na otázky povětšinou odpovídá, ale sám je neklade. Ale když jedeme do školky, nebo i jinde, komentuje vše co vidí a čeká i reakci ode mě. Když nic neříkám, řekne, mami a zopakuje to, co už říkal.

jolinka
5. kvě 2011

@hanatka
@dalea

aj nasa Kati sa veeelmi dlho nepytala. Okolo troch rokov mala jedinu otazku Tato deje? |tato kde je} ale aj to len zato ze to casto pocula a pouzivala to akosi bez pochopenia, napr. sa to spytala ked tato sedel oproti nej a hladela nanho. Co je to, a Preco? sa zacala pytat skoro naraz cca par mesiacov pred 4 rokom a potom uz obcas aj take otazky Kde ide ujo? Misko spinka?... atd. celkove uprednostnovala otazky bez zamen... skor sa opytala Mamka papas? namiesto Co papas? a velmi podobne to bolo aj s odpovedami, vedela odpovedat do tej miery ako sa pytala... cize problem odpovedat na otazky so zamenami atd.

deina
5. kvě 2011

Maleho mi nevezmu do skolky, ja som taaaak nastvana, to sa neda ani nejako slusne povedat, ze ako velmi. A to, ze oni nie su schopni ani len odpovedat na prihlasky, neviem, naco som im davala kontakt potom, ked ani nevedia prihlasku potvrdit alebo zamietnut? 😠 Sice som sa skolky dost obavala, ale v poslednom case mi to prislo uz take, zeby mu to prospelo byt v kolektive. Aj ked by mozno sedel niekde mimo a bavil sa sam, aj tak. A ktovie, mozno by nas prekvapil, no ale smola, nie je predskolak, nie som slobodna mama a tatino nie je socialny pripad, zaraba dobre, takze smola.

To, ze sa dieta na nic nepyta, by co mohlo znamenat? Neporozumenie alebo niektoru z autistickych poruch? Nas sa pyta vela, uz dlho, aj ked este stale casto pouziva na seba 2.osobu (zacina sa to lepsit, zacina o sebe hovorit aj v 1.osobe, ale kedze je to teraz tak pol na pol, som z neho uplne zmagorena 😀 ). Take otazky, ze kde je tato, preco je v praci, co to bolo (vtacik vonku), kam ideme a vacsinou ma sled otazok preco za sebou... proste z kazdej mojej odpovede si nieco vytiahne a na to sa opat opyta "preco".

Ja teraz vobec neviem, ako pri nom postupovat... chcela som pockat na to, ako sa bude spravat v skolke, ale ked zostane doma este rok, tak naozaj neviem, co s nim.

jolinka
5. kvě 2011

@deina priciny nekladenia otazok zrejme mozu byt rozne... narusene porozumenie reci, pomalsi vyvoj a teda aj otazky pridu neskor, auti crty, znizena potreba komunikacie

jolinka
5. kvě 2011

u nas asi s kazdeho troska... ale najviac to narusenie porozumenia, lebo aj v case ked uz tu komunikaciu mala... ukazovala, komentovala.. tak otazky neboli, respektive nechapala ako sa kladu a ako sa odpoveda

evaje
5. kvě 2011

@sisstin Tak pexeso? Maty začal chápat tak kolem 4 roku. Jenže nechtěl hrát. Otáčel jen svoje dvě krají kartičky a ne a ne se dostat dál. No a v Logu, když to s ním hrála na počítači, tak jsme zjistili, že se prostě bojí neúspěchu. 6e se bojí, že když otočí jinou, tak tam ten obrázek zase nebude. Když už jsem je třeba pootáčela já a on viděl, kde jsou, tak je bral, ale pak se zase vrátil k těm svým. Ale je fakt, že to už znal princip hry, který postupně od těch tří let pochopil. Taky jsme začínali u 4 kartiček a tak. Jo a suprovně to vymakal až na tom PC. To už se pak přestal bát. A na PC hraje od těch 4 let. Do té doby nezvládal mačkat myš. A dodnes je to to jediné co umí. šipky mu fakt ještě moc nejdou.I když ví, co se na obrazovce má udělat, tak to prostě tou rukou nedokáže.

jolinka
5. kvě 2011

Kati pexeso len otacala vsetky karticky kym nenasla dvojicu k tej prvej, nechapala to striedanie, ze to musi naspat otocit ked nie je dvojica...
paradoxne sa pred par. mesiacmi chytila az na cierneho Petra, paci sa jej ukladat karty do vejarika, i ked na nu vsetci cakame... 😉 pochopila ze dookola tahame jeden od druheho kartu a ked ma dvojicu tak ju vylozi... a ze vyhrava komu nezostane ziadna karta v ruke... ine hry velmi nehra, este sem tam clovece s obrazkovou kockou, ale to jej musime pomahat, aby nezabudla ist do domceka, ze niekedy sa 2x hadze atd.

evaje
5. kvě 2011

@jolinka to člaoveče nezlobse s obrázkovou kostkou jsme taky koupili. Je s krtečkem, tak hrajeme a Maty je nadšený. Jen nevydrží umístit všechny 4 figurky. A taky když ho nezastavíme, tak někdy zapomene zalézt do domečku a 2x házet taky zapomíná. On je totiž to dítko, co když mu padne "6" tak padne i 5x za sebou. Zásadně vyhrává a vyhazuje. Jinak ještě zapomíná taktizovat, jako že je lepší si nasadit novou figurku, než posunout atd.
Ještě s tím pexesem, celkem se nám osvedčilo vytisknout dvojtě obrázky do logopedie a pak snima hrajeme. Celkem ho to baví.

evaje
5. kvě 2011

ještě dotaz, neozvala se vám sem někomu ketrinjones9? Potřebovala nějaké rady se 4 letým nemluvícím synkem, tak jsem ju sem odkázala. Ona je z Bratislavy a já ji nedokázala poradit na koho se na Slovensku obrátit I tak si myslím, že mám dost málo zkušeností.

sisstin
autor
5. kvě 2011

@kaja73 my jsme "přiřazovačky" zkoušeli od dvou let...ve dvou to nechápal vůbec, ve 2 a 1/4 byl schopný vložit takové to dřevěnné puzzle, ve 2,5 už přikládal jakýkoliv obrázek ( i stínový) a barvy, ve 3 letech přikládal u Kr. i složité tvary (hvězda, lichodélníky, kříze atd.). To už uměl názvy barev i odstínově, i názvy základních tvarů...ted ve 3,5 umí i širší škálu barev (zlatá, stříbrná, lososová) a názvy složitějších tvarů. Aktivně vysloví barvy - zelená, modrá, bílá a hvězdička, srdíčko...ale u něj je ta exprese opožděná o 1,5roku 😉 Ted u Krejčířové jsme zjistili, že má lehčí specifické obtíže v prostorové představivosti - neumí skládat z kostek podle předlohy, byl schopný postavit jenom komín a mašinku, jinak ani tuk...a neumí složit rozstříhané tvary na několik částí.. Jinak na to přikládání je fajn Zajíc v pytli od Granny, pak taková ta lota atd., je toho spousta...ale ty pracovní sešity se mi líbí, že je to všechno pěkně u sebe. Hodně toho má k vytisknutí Monika, co má Járu 🙂

@jolinka tak takhle přesně to hrál Tygr, sice chápal, že se máme střídat..takže mě nechal otočit ty moje dvě kartičky, ale jinak to samý, co Kati..otočil jednu, dal si ji k sobě a pak tak dlouho otáčel, než našel ten druhej obrázek 😅 😅 😅

jinak Tygr se neptá na nic, ale to zřejmě bude tím, že on netvoří vůbec žádné věty 😅 😅 jako je schopný zopakovat :"Kde je, co to je?" ale spontánně to neřekne. Když něco nezná, tak stále platí: ukázat a udělat "eeee" a čekat na odpověď.. 😅 😅

@evaje s tou holčinou jsem si psala pár IP, ale bohužel v BA já znám opět jenom Dialog a Jánošikovou, ale tak snad něco jsem jí poradila 😉

jolinka
5. kvě 2011

@sisstin ze lososova 😵 to je aka? my sme sa este nedostali k pojmov svetly a tmavy, vie len zakladne farby aj to si este obcas myli hnedu, ciernu a sivu

sisstin
autor
5. kvě 2011

@jolinka to je růžovo - oranžová, no prostě jako losos 😅 😅 😅 on s těmahle blbinama fakt problém nemá (viz. tubus, meniskus a podobně). Barvy se naučil tak nějak sám, odstíny stačilo, abych mu třikrát ukázala světlou a tmavou a už to uměl. Tu pasivní slovní zásobu má fakt obr, to se na něj lepí okamžitě...mě třeba překvapil, že ráno vstal (venku byla mlha jako prase), podíval se z okna a zahlásil "myja"...jako samozřejmě to říká blbě, ale třeba jsem vůbec nevěděla, že zná slovo mlha 😝 no ten rozdíl mezi recepcí a expresí je fakt příšernej 😒