Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
12. kvě 2011

@andreabe jo dik, a vy jak...
posledne tyzdne Kati coraz viaz pouziva zamena a prislovky, a kadejake kratucke frazicky co okuka z nasej reci... ono to na slovnej zasobe velmi nepribudne ale je to vidiet na akejsi kosatosti, bohatosti reci... uz to nie su len oznamovacie vety...
trebars hovori...
Urobis to CI nie? AKU hracku chces?
Misko, CO si to spravil? KEDY pojdeme k tete Monike?
Punto ty si ku mne prisiel, NO TOTO?

jolinka
12. kvě 2011

myslim ze slovnu zasobu cca 1500 slov, plus vyjadrovanie sa v solo vetach plus myslenie by ako tak mala na tie 4 roky...
Tu dysfaziu vidno hlavne v castejsich agramatizmoch ako je v tom veku normal, horsia vyslovnost, pletenie rodov, zamotavanie sa do dlhsich vypovedi {tam je aj trochu problem s porozumenim, ona nevie presne co ma povedat a ako povedat] , a tiez casova orientacia... kludne povie vetu Ja som este zajtra bola velka. namiesto Ja som este vcera bola malicka.. 😒

andreabe
12. kvě 2011

@jolinka Joli, robite velke pokroky, tie otazky su uplne super, a to ostatne sa postupne tiez da do poriadku, aspon podla toho progresu, co Kati ma sa to da predpokladat 😉

My celkom dobre, az na predvcerajsi maleho hysak, co mi vonku chytil. Sli sme pesi zo skolky, lebo sme mali auto v oprave a maly chcel zastavku pred domom chodit okolo takych laviciek dookola a ja som mala za nim behat. A ked som si sadla, ze toto ne teda (mala som vysoke topanky a plne ruky), tak chytil hysak, ze nie je po jeho a reval celu cestu, este aj doma, potom uz ani sam nevedel preco, ale bolo to o nervy,som myslela, ze ho necham vonku 😝

Ale zase mame par takych milych pokrokov, ked sme na ihrisku, tak maly krici hinta a ide k hojdacke, tak mi hned zaveli, ze vyskoko, tak ho musim vysoko hojdat (horsie je to, ked musime z hojdacky dolu)😝
Dostala som zo skolky v zositku poznamky o malom, vela ho chvalili, ale presne s tou hrou to vystihli, ze ja ked ho vtiahnem do nejakej cinnosti, ponuknem mu lezenie po preliezkach, smyklavky, rozne schodiky, hojdacku, trampolinu a pod, tak sa rad zapoji, s nadsenim sa hra, skace,lezie..
Ale ked je ponechany sam na seba, tak beha popri nejakom plote a vobec sa nevie zabavit, zapojit. Potrebuje byt aspon vo vecsine pripadov vyslovene vtiahnuty do hry 😕
Slovne vsak pokroky robi stale, ked vsetko zje, tak pozera do taniera a oznamuje mi, ze ´´neni´´. Rad si spieva,doplna pesnicky, ked zalievam horuci caj, tak to komentuje ´´cajik pali´´ . Pri pozerani tv, ked tam nejake dieta ide spat, tak to komentuje, ze ´´haji´´, ked si niekto v tv umyva zuby, povie´´ zuby, pasta´´, v bebe tam nejaka postavicka spala a chrapala a maly to hned napodobnoval, akoze chrapal. Proste snad vsetko po nas opakuje a akoby zacinal coraz viac slovicok pouzivat funkcne.

Chcela som mu kupit bicykel, ale kedze sa vrhol na firt bike, tak som mu kupila ten (aj tak este nechape slapanie) a docela mu to ide (aj ked nemotorne), ale snazi sa, aspon cvici rovnovahu 🙂

som sa rozpisala 😝

sisstin
autor
12. kvě 2011

čau holky,

tak my dneska byli na logo a totální katastrofa. Ne kvůli tomu, že by se mu nechtělo nebo tak něco..ale kvůli tomu, že tam přišla Bára a bulela, no Tygr chytil takovej hysterák, že jsem to ještě nezažila...pak už prostě nebyl schopnej dělat nic, ani když tam nebyla. Logo mi říkala, že jí přišlo, jak by se o mně bál, že mi tam ta Bára vedle něco udělá...

tak jsem se rozhodla, že ke Krejčířové si přidáme i nějakého psychiatra..mně už tohle prostě nepřijde normální 😔 já jsem to furt jakoby tolerovala, že jsem byla jako dítě to samý atd, že to je povaha...ale fakt začínám mít silnej pocit, že to je něco závažnějšího a budeme to muset řešit nějak radikálněji. Rozhodně nejsem zastáncem toho, aby se do děcek v tomhle věku rvala nějaká léčiva...ale pokud to bude nutný, tak už se tomu zřejmě bránit nebudu 😖 bohužel 😠

andreabe
12. kvě 2011

@sisstin ahoj siss, tak podobne hysaky z placu deti mal aj maly, on potom este k tomu zavrel oci a nespolupracoval a basta 😝 sa ti to bude mozno zdat cudne, ale na tieto uzkosti nam pomohli homeopatika..
Mam kolegyna, ktora studovala psychologiu a pytala sa kvoli mne jedneho vraj dobreho psychologa presne na tieto uzkosti u deti ako mal Luky a on jej povedal, ze to treba ist k psychologovi..ze oni vedia urcitymi postupmi tie uzkosti odstranit. Tak ja som nakoniec nikde nesla, kedze sa to vyriesilo tou homeo. Ale na tvojom mieste by som to skusila, Tygr vyzera fakt ako ze to ma uzkost, nie len nejaky amok. Psychiater mi pride uz silne kafe 😝

sisstin
autor
12. kvě 2011

@andreabe no tak psycholožku máme Krejčířovou- což nikdo lepší už tu není, a ta to prostě neřeší 😉 já jsem ji to psala a říkala xkrát, a dle ní je to prostě jenom povahový rys - zvýšené sklony k úzkostným reakcím. Radu mi nedala žádnou, jen prostě zkoušet...ale bohužel, to už zkouším od 9měsíců a úspěchy veškeré žádné.

Já si Krejčířové vážím, ale on přece jenom Tygr se tam chová úplně jinak, než mezi dětma a vidí ho jednou za půl roku. 100% ji věřím v tom, že dokáže posoudit jeho dysfázku a celkový vývoj, ale co se týče toho psychična - nejsem si jistá, a chci znát názor fakt psychiatra. Na netu jsem našla kontakt na jednu doktorku, hrozně si jí tam chválej, tak jí jdu napsat maila.

Já prostě potřebuju radu, jak na to - nějaký chození mezi děti je naprosto k ničemu a neproduktivní...a kdyby to nešlo jinak,tak prostě klidně i ty léky...fakt takhle nemůžeme už moc existovat a neumím si představit, jak by měl fungovat v té školce, když se k němu žádné dítě nesmí přiblížit ani na půl metru 😒

sisstin
autor
12. kvě 2011

a to nejde jenom o ty děti, on fakt není schopný odejít od nás ani na 2 metry, nejde sám vedle do místnosti, v noci se budí, rozhlíží se a leze po mně...celej se klepe...tam prostě podle mě NĚCO je... 😖

kaja73
12. kvě 2011

@sisstin Idem ta trochu podporit 🙂 Ono aj moj starši mal podobne hysaky a to nemal problem s rečou. Od 3 r do 3 a pol r. robil denne sceny-ale fakt hrozne-buchanie o zem,vyzliekanie sa a hadzanie oblečenia do blata,nasledne ho podupal,doma ine neznelo len nie,nie, nie.Ja som už bola zrela na psychiatriu.Vonku sa mi vždy vytrhaval a to zasadne smerom k autam. 😒 Viem, že tvoj krpec ma aj ine problemy,tak ti len chcem povedat ža aj "zdrave" deti radi hysakuju.Dnes je to super chalanisko,chodi na 8r gympel uči sa na same jednotky,pubereta trochu teraz trieska,ale nič strašneho.V tej dobe sme s nim boli u psychologa,dala nam daku homeo,povedala,že je nadpriemerne inteligentny a že to casom prejde.U nas to spusila skolka-tam sekal dobrotu a doma nevedel čo so sebou.Na tie lieky pozor,jasne že niekedy sa inak neda,ale je to riadny humus.Este ma napdlo,že sa tiež bal deti,neodislie odomna na dva metre,ked bolo vonu viac deti,tak len sedel na mne a držal mi vlasy-no na nervy.Dodnes je introvert,ale už to občas vie prekonat.

sisstin
autor
12. kvě 2011

@kaja73 no tady nejde o takové ty hysteráky typu vztek atd. To vůbec, on se prostě BOJÍ....bojí se dětí, bojí se být sám, bojí se jít sám do vedlejší místnosti....

já vím, že je spousta dětí vzteklých - dělají scény atd. Ale tohle je prostě jiné, on je jinak hodný, poslouchá, nevzteká se (nebo prostě jako každé jiné dítě). On se fakt bojí, začne se celej klepat, vrhat se na mě, div mě neuškrtí. Bojí se psů, bojí se veškerých zvířat, bojí se dětí....bojí se prostě naprosto všeho... 😖

kaja73
12. kvě 2011

@sisstin Som to dopisala na predchadzajuci prispevok,že aj moj sa bal deti-len sedel vždy na mne-jedno dve deti boli OK,viac už nie.Absolutne nič vtedy nerobil,len sedel na mne, cucal si peru a držal mi vlasy.Ked som chcela aby siel za detmi,tak hned bol obrovsky plač.Lamat sa to začalo až posledny rok v skolke.ked už mal 6 rokov ,ale dodnes uprednostnuje samotu.A tiež som ho nemohla nechat sameho a spolu s nim som musela spat 10 rokov 😕 Bal sa tmy,samoty

sisstin
autor
12. kvě 2011

@kaja73 no já byla taky jako dítě dost velký samotář, to je pravda 😉 ale zas takovéhle extrémní projevy jsem fakt neměla. Já do něj nechci rvát hned nějaký psychofarmaka - vím, jaký jsou to sračky. Spíš bych fakt chtěla znát názor i jinýho doktora, popř. nějakou radu. Přece jenom k tomu psychiatrovi se chodí častěji a dá se tam "vykecat", což u Krejčířové vzhledem k jejímu pracovnímu nasazení prostě není možný 😉

kaja73
12. kvě 2011

@sisstin Uplne ta chapem,len ti psychiatri hlavne predpisuju lieky-je to v podstate jedina ich terapia-mne sa to nepači.Akonahle tam pojdes,tak ver tomu,že bez liekov neodidete.Fakt existuju aj psychologovia,čo sa venuju prave takymto problemom-skus najskor to.Mne by ozaj lepilo z psychiatrickych liekov.12 rokov som robila s fetakmi,potom 2 s autistami a je pravda,že tie lieky niekedy pomohli,ale niekedy narobili este vačšiu paseku.Ta homeo mi pride na začiatok ako prva volba vhodnejsia.

andreabe
12. kvě 2011

@sisstin vyskusala by som hocico, lieky ale ako uplne poslednu moznost 😝 ale myslim si, ze na strach, fobiu, uzkost asi ani lieky nie su. Max. nejake silne oblbovaky 😒

andreabe
12. kvě 2011

@andreabe tiez sa pripajam k tomu homeo 😉 nam to zabralo a maly mal ozaj podobne uzkosti ako Tygr 😉

hanatka
12. kvě 2011

@sisstin a nechceš prvně vyzkoušet nějaký ty homeopatika? Najít nějakého dobrého homeopata, kterej napíše nějakou kombinaci přesně na míru.. Jako čím víc čtu o postižených a nestandartních dětech, tak hodně často narážím na to, jak těm a těm hodně pomohla homeopatika.. Nebo zkusit obojí.
Jinak my teď máme místo vztekacího období fňukací období, místo vztekání přejde hned do breku.. Sice je to taky nepříjemný, ale radši ať brečí, než se vzteká. A už nás nemlátí.. a hrozně mu vadí, když mu řeknu, že se na něho zlobím, protože... To hned začne řvát a maminko, maminko směj se.

deina
12. kvě 2011

Hello. 🙂 Tak mame za sebou vysetrenie sluchu s Matkom, akoze tato krajina, to je hroza niekedy, im vsetko taaaaak strasne dlho trva a dokopy nic nespravia. Najprv lekarka pozrela Matka, ok, uska, nos, usta, ze vsetko vporiadku (Misko medzitym sedel na stolicke a napchaval sa kinder cokoladou, aby tam obsedel) a ze zachvilku urobi aj to samotne vysetrenie sluchu. Okay, tak sme zase cakali, potom prisla nejaka sestricka, ktoru neviem, naco tam maju, lebo ani na ozdobu tam nie je... akurat zapla cosi na pocitaci, to bolo vsetko, Matkovi som hento v uskach drzala ja, samozrejme, ze sa vrtel, niezeby mi pomohla. To je blbe, ked clovek nevie poriadne po nemecky, v slovencine by som jej hned nieco povedala. Hodinu sme tam trcali kvoli tomuto, potom lekarka povedala, ze sa jej zda, ze je vporiadku, jedno usko urcite a druhe si nie je ista (lebo sa vela vrtel), zeby sme to mali zopakovat, ked spi. Ze ci spava v kociku. Ha, nespal mi v kociku odkedy spi raz denne a to je uz peknych par mesiacov. Ze ked zaspi, nech hocikedy dobehneme, sa jej na to mozem vytoto... v porodnici mal obe uska vporiadku a ze aj kebyze nahodou to jedno nepocuje tak dobre akoby malo, nie je to dovodom na nerozpravanie, na naucenie sa reci staci jedno funkcne ucho.

Miska mi nevzali do ziadnej skolky, ze co ja s nim teraz budem robit... vobec neviem, ako dalej, ci ho mam vziat k nejakemu psychologovi kvoli tomu podozreniu na aspergera, ale ak ho aj vezmem, neviem si predstavit, ako by to prebiehalo, kedze on nehovori po nemecky a ja po nemecky len take tie zaklady, porozumiem nieco, ale na nejaku terapiu toto nestaci. A nehrozi, zeby Nemci vedeli po anglicky, bohuzial.

jolinka
12. kvě 2011

@deina a Misko rozumie po nemecky alebo po anglicky?

deina
12. kvě 2011

@jolinka, nie, on len po slovensky. Pochytil par nemeckych slov, ale nie sme tu dlho a kedze nie je skolke, ani nema kde tu nemcinu chytit. Potrebovala by som nejakeho super detskeho psychologa, ktory vie po slovensky a byva v Mnichove, hmm....

jolinka
12. kvě 2011

@deina hm to mate tazke 😒

jolinka
12. kvě 2011

@andreabe vidim ze aj vam veticky pribudaju, ono to su zo zaciatku take naucene frazicky typu cajik pali, ideme vonku... hlavne ze dokaze spajat slova, komentovat co sa deje... to uz je rec cca na 2 rocky

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin no s tou Tygrovou uzkostou fakt uz nevyzera dobre, nevedela som ze sa mu to az tak zhorsuje... on z tych videi klamlivo posobi ako usmievavy pohodak, to su ale situacie kde je sa citi v bezpeci... v tom veku keby to bola len bezna introvercia, uz by sa to skor zlepsovalo...
Kati sme davali homeopatika tiez ako mala tie nocne desy a jacaky, chvalabohu ju to samo postupne preslo, lebo to tiez nevyzeralo normal, ked sa ti 2,5 rocne dieta polovicku noci kyve hore dolu telom s nepricetnym pohladom a este nepricetnejsim krikom... 😠
este ma napadla, Bachova kvetova terapia, ta vraj zabera na uzkostne stavy, je to tiez na mieru pacienta robene

andreabe
12. kvě 2011

@jolinka presne.. a videla som tabulku v moje dieta nerozprava, aj podla nej sme niekde okolo 24-27 mesiacov (na spodnej hranici 😅 ). Celkom fajn, ale ked si pomyslim, ze maly ma 43 mesiacov.. 😝 no ale snad sa to este rozbehne 😵

Kati je sikulka, ked vidim, ako sa po 4r.rozbehla, tak tiez dufam, ze este tie vecsie pokroky pridu

jolinka
12. kvě 2011

@andreabe ono na zaciatku je ten rozdiel vacsi, potom sa zmensuje, starsie deti uz nemaju taky rychly rozvoj a akoby "pockaju" na tych zaostavajucich 😉 treba dufat a pracovat

my mame na ihrisku kamarata asi 3 mesiace starsi od Kati, minuleho roku v lete ma normalne az mrazilo ked som ho pocula rozpravat krasne plynule rozumne vety... Teta porozpravam ti kde som bol s rodicmi na vylete... Katika pri nom vyzerala jak cisty retard...
I dnes ten chlapec rozprava pekne ale nie omnoho lepsie nez minuleho roku, zato Kati sa posunula hooodne dopredu a ten rozdiel uz je menej viditelny, bavia sa a hraju ako rovesnici... mmch min. roku sa hral iba s Johi

andreabe
12. kvě 2011

@jolinka no keby to malo taky pekny priebeh ako u vas, tak som stastna ako blcha 😀 jasne, ze v to dufam, len sa mi nechce verit, ze sa mi maly az tak pohne dopredu, ze bude schopny sa vobec s nejakymi detmi hrat

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka Joli, to je právě to 😉 on když je v prostředí, kde se cítí v pohodě, tak to je samej úsměv a radost. Není ten typ dítěte, co by kvůli něčemu dělalo krizi - když mu třeba něco zakážu, nebo tak. S ním se ted už dá fakt na všem domluvit. Ale jakmile je mezi těma děckama, tak to je šílenost 😒

Ono to právě mate, u té Krejčířové byl ted taky naposledy vysmátej jak beruška, hrozně ochotnej, pracovitej...komunikativní, takže jí to asi nepřijde. Ale jakmile by tam bylo byt jedno jediný dítě, tak už by měl stres 😕 mě tak napadá, že se těch dětí bojí, protože nedokáže předvídat jejich reakce. Dospělí se chovaj všichni tak nějak stejně, nikdo na něj nešahá, normálně se s ním baví atd., přičemž ta děcka některá jsou uječená, některá zas hodně kontaktní atd., takže on už radši chytá schízu předem 😝

a fakt to není jenom o tomhle, on se jakoby bojí od narození...u nás neexistuje, že by jsme se šli v létě koupat - nevleze do vody, v životě nebyl na písku , nejde na prolézačky. Já fakt byla taky taková, ale ne až do takové míry. Bohužel Tygr chytil zrovna ty nejhorší věci ze mě a z ex, a v něm se to zmixovalo 😝

si fakt říkám, že tři "normální" děti nevydaj občas za jednoho Tygra jako 😅

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin ono ale zase zober si objektivne, to nepredvidatelne spravanie, vreskot, strkanie.. je skor u tych mladsich deti, teda ja sa pohybujem dost medzi detmi, a povacsinou je na ihrisku klud, to uz sa musi najst fakt nejaka situacia aby niekto spustil rev {min. roku to bol hlavne nas anjelik Katika 😠 }
Tygr je coraz starsi a tie starsie deti su uz vyrovnanejsie v spravani, takisto si uz drzia vacsi odstup, nekontaktuju hocikoho...

samozrejme ked ma Peta take precitlivene reakcie tak sa aj tebe zdaju tie deti hlucne alebo prilis kontaktne... Pamatam si ze Johi ako male babetko bola velmi precitlivena na hluk a otrasy, a tak som vrazdila pohladom vsetky decka co sa opovazili co len trosku zvysit hlas ci pobuchat lopatkou po formicke... Kati a Miso spali v pohode pri hluku a zrazu sa mi ten svet i tie deti zdali normalne, primerane.

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin musi to byt nieco v jeho vnutri co tak extremne citlivo reaguje, ved vy ste s detmi v minimalnom kontakte a ani nemal sancu ziskat nejake negativne skusenosti

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka Joli, on se jako těch starších dětí nebojí - já nevím, okolo třeba 7-10 let, to nějak neřeší...on se právě bojí těch malých dětí (ne mimin teda), ale třeba okolo toho 2-4roku 😉 třeba ta Barča je mladší, ale je prostě takovej čert a jak ona vidí, že má Tygr odstup, tak ještě schválně ho provokuje a má z toho prču (což je asi normální u těhlech dětí).

jolinka
12. kvě 2011

@sisstin no to je ten vek 2 az 4, terrible two years ako hovoria anglosasi. 😠
ved aj ty si vravela ze v skole si uz zvladala rovesnikov dobre... znepokojujuce je skor to ze ma aj ine fobie, dobre keby sa bal len tej vekovej kategorie ked su deti najurvalejsie.

sisstin
autor
12. kvě 2011

@jolinka no negativní zkušenosti právě nemá 😉 jednu dobu to bylo jako i lepší, teda ne, že by byl úplnej milovník - ale třeba s tou Anetkou běhali, hráli si na honěnou, i si dávali pusy atd. 😉 a ted zas v poslední době jsme někdy na období, který měl okolo 18 měsíců....

já už toho mám fakt plný brejle...jak jsem byla o víkendu s tou holčinou z koníka a její holčičkou(stejně starou jako Tygr), tak jsem prostě nechápala...byly jsme v restauraci s venkovním dětským koutkem, no o té holčičce jsme tři hodiny nevěděly, vůbec nic nepotřebovala...srovnala tam do latě i starší děti.... já tohle strašně závidím, když někdo může jít ven s dětma a v pohodě si pokecat a vypít kafe. To u nás nehrozí, Tygr do mě furt a furt něco hustí a nedá mi pokoj, natož aby si šel někam hrát 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

já mám to dítě jenom jedno, nemusím doma běhat s hadrem a tak..ale jsem za ten den vycucnutá jak citron právě kvůli tomu, že on mi nedá fakt vteřinu pokoj...i ted, co tohle píšu..tak se po mně plazí a na něco mu musím odpovídat 🙄 🙄