Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
13. kvě 2011

caute, tak u nas bola dnes na zahrade dalea s Leou, ale len velmi nakratucko 🙂 🙂 🙂 ked odisli s hrozou som zistila ze sme neurobili ani jednu fotocku ☹ teda hlavne z deti, lebo ja s muzom sme mali ku fotogenickosti dneska daleko... 😉
Na moje prekvapenie Kati toho viac narozpravala ako Lea, bola velmi kamaratska a mila, myslim ze aj dalei sa pacila... 🙂
Lea na mna posobila ako velmi inteligentne ale trosku zvlastne dievcatko, ma zrejme velmi bohaty vnutorny svet, v niektorych okamihoch som citila take zvlastne mrazenie ako mam pri zacarovanych detoch ale len slabucko... Bolo to stretnutie malej damy a divosky... Lea sa ale po chvilke chytila do partie a blaznila s mojimi na smykalke... dufam ze sa este niekedy stretneme nadlhsie, nebolo vela casu pokecat.

hanatka
13. kvě 2011

@sisstin tak jsem ženská jedna zvědavá přečetla tu diskuzi na rodině.. no, nějak jsem nepochopila ty jejich reakce.. nenapsala jsi nic špatnýho a navíc se s tím ztotožňuji. Pokud můžu nějakým způsobem svému dítěti pomoct, tak to přece udělám a dělala bych to stejným způsobem jako ty. Ne z důvodu, aby dítě bylo tabulkový, ale přece proto, že mu to pomůže..hele hoď to za hlavu 😉

hanatka
13. kvě 2011

@jolinka jé to je škoda, že jste neudělali fotky 🙂
Joli ty máš nějaký vnitřní pocit, když vidíš začarované dítě? Ty brďo, tak my k vám přijedeme na diagnostiku 🙂
Já už totiž fakt nevím, co si mám myslet, čím víc toho čtu, tím víc jsem akorát zmatená, někde popisují autíky jako úplně normální děti, už fakt nevím, podle čeho to ti psychologové dávají ty diagnozy.. no jsem na Krejčířovou strašně zvědavá, už se nám to blíží, bojím bojím

jolinka
13. kvě 2011

@hanatka no ja diagnostik nie som v zmysle nejakych kriterii a rysov.... spocitam to 1,2... 5 pripadov, ale jednom neviem ci som trafila, lebo to bolo len nahodne stretnutie.

sisstin
autor
13. kvě 2011

@hanatka no já jsem z toho spíš taková rozčarovaná 😒 nějakej podobnej výstup jsem tam měla zhruba před půl rokem, tak jsem se zařekla, že tam už chodit nebudu. A pak jsem tam někdy v lednu začla chodit zas, ale ted už definitivně šlus 😒 ze začátku to tam bylo úplně o něčem jiným, fakt se tam dalo něco zjistit, ted ani prd.

Když se tam někdo na něco zeptá (kdo tam moc nechodí), a já odpovím, tak tam hned pět dalších napíše, že je to naprosto zbytečný a bla bla 🙄 už v té diskuzi nějak vůbec nevidim smysl.

Když to porovnám tady, kde to prostě funguje, krásně se tady všechny doplnujeme 🙂 mě už úplně točí, jak se všichni vymlouvaj na počet dětí... taková @jolinka to taky nemá lehký, a stejně se tý Kat je schopná krásně věnovat ( a samozřejmě i ostatním svým dětem). Holt pro někoho je důležitější vypíglovanej barák, než to, aby dítě bylo v pořádku... 😒 a stejně tak nesnáším, když na mě někdo útočí, že já mám jenom jedno dítě, jsem mladá a vím úplný hovno o životě 😒

Holky, napiště mi upřímně, jestli jsem tady někdy někomu vyčítala (kdo má víc dětí), že kvůli tomu není schopný se věnovat. Myslím, že jsem se xkrát zmínila, že u nás je jiná situace, že já to mám v mnoha ohledech prostě lehčí, ale zas jsem tracená v jiných ohledech...

no fakt je mi z toho na nic, já tyhle hádky po netu nesnášim, hrozně si to beru osobně 😒

hanatka
13. kvě 2011

@jolinka však ano, já to nemyslela jakože to děláš podle chování a tak, ale prostě že něco cítíš, je to hodně zajímavé 😉

hanatka
13. kvě 2011

@sisstin já sem nechodím dlouho, ale nic takovýho jsem tady od tebe nečetla 😉 Naopak, všichni se tu k tobě obrací s žádostmi o radu..
Hele a já taky nevařím (jen o víkendu a hrozně nerada a to se ještě střídáme s MM), uklízím jednou týdně, protože to s těma dětma stejně nemá valnýho smyslu, v teplákách taky nechodím. Říkám ti fakt to hoď za hlavu, na netu se vždycky najde někdo, kdo ti něco takového vpálí.
Proto já jsem takový ten "šmírák", prvně hodně dlouho diskuzi čtu, snažím se udělat obrázek o těch lidech, co přispívají.. nerada prostě probírám věci s někým, koho neznám, oni neznají mě, lidi mají tendence všehno hned odsoudit, dělat rychlé úsudky a závěry.

romana
13. kvě 2011

@sisstin přece se nebudeš hroutit z nějaké virtuální "slepice"!!! myslím, že ti tady můžeme jedna vedle druhé napsat, jak nám pomáháš, k čemu všemu inspiruješ, .... to nemyslím jako pochlebování, ale jako fakt. ber to prostě tak, že se holt v nějakém smyslu vymykáš a to nekaždý zkousne, vzpomenˇ si na ap pipky 🙂

sisstin
autor
13. kvě 2011

@romana no jo holky, já jsem holt moc řešící typ... 😅 😅 😅 to bych měla odstranit, hodně to komplikuje život 😅 😅 😅

ono za dva, tři dny už mě to srát nebude 😅 😅 😅 jo, jinak jsem zkusila to CD, no to je katastrofa...a jak to je namluvený, děsný 😝 😅

jolinka
13. kvě 2011

@hanatka vlastne som to zacala citit pri Kati, ked mala tie pohlady cez sklo alebo sa bizarne spravala, tak ma vzdy tak striaslo.... ako navravala som si, ze je OK ze sa mi to len zda, potom som to citila pri dalsom dievcatku, hned ako som ju uvidela som vedela ze nie je v poriadku.

sisstin
autor
13. kvě 2011

holky, když se bavíte o těch pocitech a tak... já třeba dřív měla příšernou schízu z toho, že bych měla potkat nějak postiženého člověka a jak se k němu chovat...

a od tý doby, co mám Tygra a hlavně se nějak pohybuju v tý komunitě postižených dětí a lidí (i když jenom virtuálně), tak tohle ze mě nějak opadlo 😕 si pamatuju, že jsme jeli s Tygrem na logo a nastoupilo Svítání - dospělý lidi s mentálním a jiným postižením, a to jste úplně viděly, jak je to těm lidem v buse nepříjemné atd.

Vedle mě seděl nějakej "kluk", no bylo mu asi 50, mentalita tak na 6let a byl docela družnej..tak já jsem neměla problém s ním vést rozhovor, říkal mi, že jedou na výlet atd. Prostě, jak kdyby jste se bavily s malým děckem. No tohle se mi stát dřív, tak asi umřu hrůzou 😝

jolinka
13. kvě 2011

@sisstin neber si to tak.. 🙂
osobne si myslim, ze ten kto sa vyhovara ma vlastne vycitky svedomia, ze sa venuje primalo, ze nevie premoct svoju lenivost a lahostajnost...
a tie vycitky potrebuje zahlusit tak, ze sa pusti krikom do niekoho kto to robi lepsie. 😒
ja seba poznam dobre... velmi dobre viem keby na deti kaslem lebo ma premoze nejaka depka, vtedy som ochromena a vleciem len nevyhnutne veci, a tiez rozoznam kedy nestiham pre zaneprazdnenost. Momentalne sme vela vonku, deti hlavne sportuju, blaznia sa... no ale aj to je treba na rozvoj 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
13. kvě 2011

@jolinka Joli, tak já jsem to samý...kolikrát tady píšu, že dneska jsme nedělali nic, páč se mi fakt nechtělo (neměla jsem náladu atd.). Že třeba jdeme jenom ven a tím to hasne. V úterý jsme dokonce nebyli ani venku, jenom jsem ležela na gauči a čuměla do stropu, Tygr si vedle mě hrál s mašinkama... 😝

nejsme stroje, jsme jenom lidi... 😉

jolinka
13. kvě 2011

@sisstin nakoniec aj deti mozu vediet ze mamy nie su stroje, a ze obcas pride chvila ked potrebuju vypnut... a po dne vascinou clovek naberie silu a zase nieco skusa robi, je v tom laska k nim, chceme aby boli stastne, vela vedeli, poradili si v zivote... 🙂 🙂

sisstin
autor
13. kvě 2011

jinak, ještě k těm tabulkám...tohle už se na rodině řešilo víckrát (ne v týhle diskuzi)...a je to o tom, že valná většina lidí fakt netuší, k čemu ty tabulky jsou 😉

tam přesně padaly takový názory, že téměř každej má netabulkový dítě - jednomu dítě začlo chodit "až" v 16měsících a podobný perly 😅 😅 😅 až tam konečně napsala jedna holka ( je psycholog, dělá stáž u Krejčířové, podle mě bude moc fajn a konečně nějaký mladý psycholog, co tomu fakt rozumí), že ty tabulky nejsou proto, aby si matky honily triko...ale proto, aby se u dětí fakt rozpoznal ten problém..

je jedno, jestli dítě začne chodit v roce, nebo ve 20měsících...furt je to norma..ale pokud dítě nechodí ve dvou letech, tak už to norma není a určitě tam je nějakej problém.. to samé s řečí, 24m nemluvící (ale rozumějící dítě) je pořád v normě, i když jiné dvouleté děti mluví už třeba ve větách..tříleté nemluvící dítě už prostě problém je atd.

není to kvůli tomu, aby se matky stresovaly...je to udělaný průměr z obrovského počtu sledovaných dětí (některé jsou "rychlejší",některé pomalejší) a ty tabulky jsou fakt tak široké, aby se tam vešlo každé dítě, které skutečně ten problém nemá, "jen" mu třeba něco nejde a je v něčem pomaljší 😉

no už píšu jak hotentot 😅

jolinka
13. kvě 2011

@jolinka my sa teraz vyslovene vela neucime v zmysle cucania do knih a didaktickych hier, ale nemam z toho zly pocit... ked ich vidim ako su spokojne, tesi ich pohyb, blaznenie na ihrisku... v lete mi deti vzdy pokrocili napriek tomu ze toho klasickeho venovania bolo menej.

sisstin
autor
13. kvě 2011

@jolinka Joli, tak ten motorický rozvoj souvisí s duševním...takže i lítání po hřišti a jiný věci jsou potřebný 😉 musí to být prostě v harmonii...taky se "neučíme" celej den...dopo dáme třeba dvě hodky (ale v rozmezí 4hodin), pak jsme tři hodky venku, kde lítá, skáče, koukáme na vlaky atd.. Pak přijde domů děda, a s tím jde zas na nákup, vaří, dělá kraviny..

rozhodně nestojim nad Tygrem s bičem celej den a nenutím ho, aby čučel do knížek 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
13. kvě 2011

a do týhle knížky jdu asi hned 😉
http://obchod.portal.cz/produkt/logopedicka-pre...

aha, tak nejdu, momentálně není dostupná

sisstin
autor
13. kvě 2011

a ted jsem ještě u Hanky našla to, jak se hodnotí vady řeči (a podobné vady) v procentech postižení... aby dítě mělo na něco nárok tak musí mít min. 50%..ehm, takže asi jako nic s dyfázkou apod. 😕

Poruchy chování a emocí u dětí do ukončení| |
| |povinné školní docházky (vývojové poruchy| |
| |řeči, jazyka, dovedností, hyperkinetické| |
| |poruchy, smíšené poruchy, tiky, enureza,| |
| |koktavost, poruchy sociálních funkcí| |
| |apod.) | |
+-------+------------------------------------------+-------------+
| |a) lehké poruchy | 20 |
| +------------------------------------------+-------------+
| |b) středně těžké poruchy | 40-50 |
| +------------------------------------------+-------------+
| |c) těžké poruchy | 60-80 |
+-------+------------------------------------------+-------------+

dalilenka
14. kvě 2011

@sisstin Většinou sem moc nepřispívám, ale nedá mě to nereagovat.. Zbytečně se nestresujte a neplýtvejte čas na takové "ty rádoby chytré matky", které ví všechno nejlíp. Já myslím, že ty maminy, které si ten problém uvědomují a vědí o něm a chtějí ho řešit, jsou za jakoukoliv radu a pomoc rády. A ty to ocení a moc jsou za Vás i tyhle diskuse vděčné. Navíc člověk se nemůže zavděčit všem, ale nám, kterým pomáháte, tak to dokonale oceníme. 😉 .

sisstin
autor
14. kvě 2011

Dobré ráno,

no tak už jsem vychladla přes noc, jak to u mě bývá 😅 😅 jinak nevím, jestli jsem to tady psala, ale u nás prý nejsou žádné kurzy fonematického rozlišování, ani grafomotorický kurz, ani nic jiného 😕 takže už opět vidím, jak budeme dojíždět do té Prahy 😒

a ted trošku mimo, holky, je nutný, abych u soudu měla právníka, když s ex nemáme žádný společný majetek a nebyli jsme manželé? Jde čistě o svěření dítěte do mé výhradní péče a o zvýšení alimentů 😕 jsem se o tom bavila s holkama, a prý bez právníka to nejde. A na toho já fakt jako nemám 😒 možná od sociálky je nějakej zdarma??? Ale zas ta kvalita, že... ex má právníka dobrýho, už ho rozváděl jednou a určitě by si ho vzal zase 😖

my jsme spolu měli neskutečnej výstup kvůli penězům, na kterej mi řekl, že si mám najít jinýho chlapa (ehm, on to řekl teda jinak trošku 😅 😅 😅 ), co nás bude živit 😝 že jeho to nezajímá. Že se ozvu jenom, když něco potřebuju. Tak to mi jaksi přijde normální, asi mu nebudu psát, jak se má, že 😝 jeho to taky nenapadne aspon jednou týdně zavolat a zeptat se, co Tygr atd.

takže já budu žádat o zvýšení asi až do výše rodičovskýho příspěvku (7600Kč), co jsem si takhle psala s holkama, tak při příjmu asi 20-25tis. Kč mají alimenty 6.tis, což ex má víc jak jednou tolik, a platí mi 4500. A na nějaké věci navíc se mu moc dávat nechce, má u toho sto keců - dá teda, abych mu zase nekřivdila, ale přijdu si u toho jak socka, co musí prosit. Vánoce, narozeniny atd. nic, žádné dárky nekupuje.

Já si myslím, že vzhledem k tomu, že VEŠKERÁ péče je jenom na mně, nemůžu jít do práce atd., tak on by teda měl adekvátně k tomu nás zajistit. Já už jsem byla v takový fázi, že jsem mu napsala, at sem teda jezdí na 4 dny, chodí s Tygrem na logo a denně s ním maká, a já půjdu do práce. No na to se mi vysmál, kdo mu to přikáže 😅 😅 což má teda pravdu bohužel 😅 😅 😅

irriss
14. kvě 2011

@sisstin Kdyz jsem byla ve Tve situaci, nebyla potreba zadneho advokata...ani levneho ani draheho...protoze by byl proste zbytecny, co se tyce Tve strany. Mel by ho mit ale manzel...(pokud se dostavi) Muj se nedostavil celych 16 let...pak prisla plnoletost syna a alimenty uz 20 let ani koruna...t.j. "Tatinkum vse povoleno.."
Ale vratim se k soudu:
Rozhodnuti o svereni ditete do pece matky Soud (zakon) sveri do rukou tzv. detskeho kuratora, ktery neni nikdo jiny nez Odbor socialni pece. Ten pak postupuje v zajmu ditete (ne matky)..pokud bude probihat dalsi Soud o stanoveni vyzivneho - tam uz potrebujes advokata.

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss no u nás je problém, že ex je Slovák, žije tam a pracuje 😉 ale někde jsem slyšela, že v rámci EU on se fyzicky sem na soud dostavit nemusí, oni ho vyslechnou tam na Slovensku a pak se to nějak předává zas sem 😕 ale fakt o tomhle nemám ani tucha. To ex by se dostavil si myslím, on je jakoby dost zodpovědný 😉

alimenty opravdu platí už 1,5roku tak, jak jsme se dohodli ( na syna platí už 10 let a taky bez problémů), bohužel ted, kdy já jsem bez příjmu a jsem čistě závislá finančně jenom na něm, tak už na zvýšení se domluvit schopní nejsme 😒 vztahy mezi námi jsou spíš horší, než lepší...těsně po rozchodu jsme normálně komunikovali, ted už vůbec 😒

jinak o syna fakt žádnej zájem nejeví, jednou zhruba za měsíc (někdy za dva) sem přijede na 4h, v podstatě si to tady odsedí na gauči (syn by s ním sám nebyl, vždycky je to za přítomnosti mého otce, on má s ex vztahy normální 😉 ) a tím to pro něj hasne. O synově poruše nic neví, nezajímá ho to, netuší, co všechno to obnáší...neustále to zlehčuje, hází vinu na mě atd. Stejný postoj měl (má) ke své exmanželce, taky to byla neschopná ženská, která se o dítě neuměla postarat 😝

irriss
14. kvě 2011

@sisstin no uz kdysi platilo to, ze ho mohl vyslechnout i jiny soud (stacilo bydlet i daleko - ne v jine zemi)..jenze v tom je take potiz. Predavani informaci je dost neadekvatni a straaaaaaaaaaasne pomale! V nasem pripade stacilo, ze je vzorny "otec" vyzenenych deti a ze se jim max. venuje, pronajal jim vilu, chudinka s vysokym najmem 😠 ....plati krouzky (tenisu, kone...) v mesicnich nekolikatisicovych poplatcich..proste zprava ze socialky, jak je starostlivy..nikoho ale nezajimalo, ze na svoje vlastni by mel prispivat a neprispiva (20 let!), proste podle zakonu (bordelu v zakonu) na sve vlastni dite nezbylo.... 😖
My jsme se rozesli ,kdyz byl jeste syn v brisku, mela jsem rizikove tehotenstvi a zakazany intimni styk..nasel si slecnu, ktera mohla a privedl ji do jineho stavu, takze jsme rodily obe dve s rozdilem nekolika malo mesicu...tu take opustil a na dite neplatil..pak si nasel jinou pani a stal se z neho peclivy otec "cizich" deti (uz vetsich), ne-li ukazkovy vzor pro Stat, ale pro nas maminy s jeho detma ostrasujici pripad...
Jestli Ti muzu poradit ke zvyseni:
take jsem si tim prosla, odsouhlaseno mi zvyseni bylo..druha stranka veci je, ze nikdy nebylo efektivne naplneno-t.j. alimenty nebyly placeny i za rozhodnuti Soudu o platbe a zvyseni... 😒
Bylo i vydano nekolik Trestnich prikazu, ale i tak nic...
Schovavej si veskere uctenky od cehokoliv, co patri hlavne detem (vcetne skolnich potreb, zdravotnich-lekarna i platby u lekare...proste cokoliv, co se vztahuje k detem..placeni krouzku....) Vetsinou soud prihledne ke zvyseni alimentu, kdyz je ZMENA...a zacne srovnavat Vase prijmy...zmenou je nastup do skoly, skolky, nemoc ci lecba (Tvoje i ditete)...nutny lekarsky ozdravovaci pobyt...osetrovatelka - pomocnice v domacnosti....(samozrejme jen nutne pripady, obdobi krize, ne protoze si usmyslis dat si nohy na stul... 🙂 ...Ja jsem to necetla cele, proto nevim, jake mas presne trapeni s malym 😢 ...zkusim se pozdeji prokousat prispevkama. 😉
Mne tenkrat radila hodne Socialka, protoze je i zvyseni alimentu v jejich naplni....takze vetsinou je to oduvodneno dobre s jejich spolupraci...Byla ses zeptat na Socialce? Mas urceneho zakonneho zastupce?

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss zatím nemáme vůbec nic, všechno bylo pouze na dohodě mezi mnou a ex 😉 nikde jsme to zatím neřešili, alimenty platil přesně tak, jak má (a platí doted), problémy nedělal. Až ted, kdy já potřebuju, aby přispíval víc, tak už se cuká 😉 jinak o syna zájem nemá, nikdy by si ho nevzal třeba na víkend atd.

Jestli on někoho má, netuším, spíš si myslím, že ne...veškerý čas tráví v práci, volný čas nemá téměř žádný, doma je zhruba jednou za 14dní na večer, jinak pracuje. Platí alimenty na syna (11let, kolik netuším) 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss jinak já nemám příjmy žádné, prodloužení rodičáku mi zamítli, syn byl uznán pouze jako dlouhodobě nemocný (což v praxi nečiní nárok na žádnou pomoc atd.). Půl roku jsem byla na UP, kde jsem pobírala min. podporu, po 5měsících mi paní řekla, že jelikož nejsem pro ně uchazeč o zaměstnání (syn je v mé celodenní péči), tak mě tam už nechtějí.

Ted jsem vedená na pojištovně jako matka pečující o dítě do 7let, platí mi zdravotní pojištění. Od září syn nastupuje na půl úvazku do logopedické třídy MS, jestli to bude zvládat netuším - má hodně úzkostnou povahu, dětí se strašně bojí. Jestli najdu nějaký poloviční úvazek na 4h netuším, spíš s tím moc nepočítám. Na logopedii docházíme 2x týdně(jedna lekce 120Kč, +28Kč MHD), školka bude 1000 Kč, od září budu muset veškeré pomůcky kupovat, protože z Rané péče budeme vyřazeni. Bude víc terapií a kroužků, všechno je to hrazené, s tím, že musíme dojíždět do Prahy, tady nic takového není.

Syn by samozřejmě potřeboval tu péči větší - víkendové pobyty v Logu atd., ale to jsou částky pohybující se v tisících, a to si fakt dovolit nemůžu. Nástup do zaměstnání je pro mě zatím nemožný 😉

irriss
14. kvě 2011

@sisstin
Jezis, jak nerada radim, ale tohle mi neda..pises, ze jste na dohode...A to by mohl byt do budoucna pruser..protoze dohoda, ktera neni pred Soudem, je jakoby neexistujici...muze se Ti klidne stat, ze manzel pozada soud o urceni alimentu, on to prehodnoti a dostanes jeste min, nez dostavas ted..Ja bych se nejdriv snazila mit papiry na soucasne alimenty a pak zadala o zvyseni..Protoze "dohoda" neni pravne osetrena..muze se Ti zborit vsechno...
p.s. Staci, ze si nekoho najde, vytvori -zalozi rodinu a tim padem pujde i s financema dolu..Soud nebere ohledy na "domluvu" s rodici, ale zkouma realny/soucasny stav a papiry.

ygreen
14. kvě 2011

ahoj holky, hezkou sobotu, Tobiáš pořád nudlí, je hned teplejší při menším pohybu, tak je protivka, nechce nic dělat a vůbec je negativní. Cokoliv chci, tak hned ne, nebo zaječí 😝 je to na budku! Asi ho vezmeme chvilku na zahradu, nebo se zvencneme.

Sisstin mám prosbu - kdybych tě mohla poprosit, nemohla bys mi napsat seznam, jak by sis představovala že bych měla s Tobiášem pracovat? Prostě denní režim (jako výuka) a co přesně bych s ním měla dělat? Když tedy budeme brát v potaz že by měl tu smíšenou dysfázku a narušenou pozornost.
Doma mám Zajíce v pytli, puzzle protiklady, puzzle co k sobě patří, obrázkové domino, čísla, co k sobě patří na statku, puzzle zvířátka, auta a čísla od 2-5 kousků, zvířata dělená na 3 kusy...apod.

My nemáme žádný režim a asi by ho měl mít, prostě když vypadá že má náladu, tak rychle něco uděláme, nebo si něco přinese sám, jinak mu komentuju pohádku, reklamu, co děláme, ale ohledně mluvení zatím žádný výsledek. Jediné co začal pravidelně říkat je máma, ale v jeho podání je to mumlavé tiché mama a hap, na to když mu spadne auto. Když něco řekne hned odpoví NE.

Nejvíc by si teď hrál s legem, toho fakt chytlo, normální s malýma kostkama a je docela šikulka. Hodně si tam hraje s panáčkama, mění jim vlasy, dává je na místo řidiče, dozadu do kaminonu a tak, není touž jen mechanická hra.

A fakt už ukazuje na to co chci, ale zaprvé logicky jen na to co pochopí hned a za druhé mám pocit, že ALE VŮBEC NEMÁ ŽÁDNOU SNAHU. Naopak, ukáže dvě tři věci a šlus, pak mává rukou z prdelky sem a tam a bodá prstem kamkoliv jinam a prchá dělat něco jiného 😝 😝 😝

Ale co se taky změnilo je, že hodně si prohlíží knížky, ty dětské typu co je na statku, farmě, hřišti, apod. Asi mu ty věci začínají nějak zapadat do sebe. A taky mu nevadí, naopak se mu to asi líbí, že mu každý den po O i večer před spaním štu - čtu tedy pohádky kterým nerozumí, ale nevím co číst jiného, když čtu třeba 30-45minut než usne, to bych vykvetla z nějakých krátkých textovek. Takže čteme klasické pohádky, momentálně Ruské. Snad to nevadí, mám to změnit? Je pro něj ale důležitý i poslech, intonace, a tak, ne? Jestli mu tím nijak neprospívám, tak najedu na nějaká krátká říkadla.
A taky už smím zpívat, sem tam, ale nevadí mu to a pokud zpívám ke znělce k pohádce, tak ho to vyloženě baví;o)

irriss
14. kvě 2011

@sisstin jak to nazvat jinak nez "momentalni pruser"...ja jsem kazdopadne pro, kdyz se maminka rozhodne zustat s ditetem doma a plne se mu venovat, i kdyby mela jist suche rohliky!!!!!!!!!!!!Takze mas muj obdiv...taky bych o praci moc nebojovala.
Zkusila ses poradit s nejakym pravnikem o situaci syna? Je spousta der a uzlu v Zakonu, chtelo by to aspon dobre oduvodneni pro splneni nutne domaci pece a prodlouzit tim i tvuj placeny pobyt doma. Chtelo by to prehodnotit jeho zdravotni stav a nasledne potreby pro zlepseni a to vyzaduje hlavne pritomnost matky, zvlast samozivitelky! Ja mam syna dys- snad ve vsem...+ hranicni EEG s moznymi epylept. zachvaty(nikdy k nim nedoslo)a jen na tomto zaklade s oduvodnenim koupe potrebneho zvlastniho materialu doslo k 1.navyseni alimentu pri skolni dochazce...
Budete chodit do MS v Praze pro autisty? Jestli nechces, neodpovidej (promin) 😉