Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

evaje
20. čer 2011

@jolinka jj až mě zaráží, na co všechno 😀 Ajak si pak všechno pamatuje...

ygreen
20. čer 2011

@jolinka jj každý má něco a naštěstí Tobča neverbálně funguje dobře, akorát že se teď docela rozpovídal, oproti době před měsícem a půl asi tak o 1000% , ale vydává jen zvuky, sice hezky intonačně rozložené do vět,a le jen zvuky a snaží se mi něco říkat, komunikovat se mnou jen verbálně a jsou situace, tak dvě denně, kdy fakt nevím co chce ☹ uděláme si určitou komunikační nástěnku a uvidíme 😉

hanatka
20. čer 2011

@dalea
@jolinka
Tak jsem se ho před spaním ptala, čím se maluje - pastelkou, na co se maluje - na papír. Odpověděl hned, bez zaváhání..
Pak jsem se ho ptala, jestli ho ještě bolí bříško, páč si včera stěžoval, že ho bolí. Tak řekl, že už ne. Pak mu říkám, zeptej se mě taky, jestli mě bolí bříško.. Radeček: ne, nebolí. Já: to ty nemůžeš vědět, musíš se mě zeptat. Radeček: Ne nebudu, maminku nebolí bříško.. 😀 Jasnovidec 😀
Přitom pro sebe si otázky mumlá, jdeme na procházku, Radeček si študuje dopravní značky a když jsou v protisměru, tak si mumlá: Co tam bude? Co tam bude? Asi hlavní silnice...a pak nééé, je tam konec hlavní silnice..
Jinak jsem právě všude čtu, že okolo druhého roku se děti standartně ptají "Co to je" a okolo třetího pak "proč". U nás neproběhlo ani co to je, i když pro sebe si to taky několikrát mumlal. Ale prostě se nezeptá. Radši ukáže a řekne maminko jéééé..a já: no to je XY. Asi taky budu tvrdá a řeknu mu, že když něco chce vědět, tak se musí zeptat. Akorát jsme ho teda donutili k tomu, že nesmí si sám chodit zapínat PC, ale musí se zeptat, jestli může.. Takže to vypadá tak, že Radeček letí k PC, zapne ho, my řekneme, Radečku, nezeptal ses, tak přiletí, řekne můžu?? a my řeknem buď jo nebo ne.. Po ne teda většinou následuje hysterák, ale už si většinou nechá vysvětlit, proč nemůže.

smardik
21. čer 2011

dobré ranko 🙂 my za hodinu jedeme k té psycholožce tak jsem zvědavá a ozvala se mi paní z rané péče že nás vezmou do péče tak tam budu odpoledne volat a domluvíme termín,mám radost 🙂 🙂

jolinka
21. čer 2011

@hanatka Radecek mi pripada velmi vyspely a inteligentny, nerob si starosti 🙂 😉

Napr. aj my sme niektore fazy v reci alebo v otazkach vynechali. K. tym ze hovorila neskor vynechala fazu toho uplne batolacieho hovorenia, trebars nevravela buvat hajat ale rovno spat, male dieta alebo hracka nebolo baba ale rovno babetko, babika atd. Takisto nemala to klasicke Co je to? Lebo ked zacala klast otazky to uz mala takmer 4 roky a to rovno nabehla na Preco, jej prve bolo Preco holub sedi? 😉 jasne ze teraz pyta sa bezne aj Co je to? ale nebolo to samostatne. Vlastne jedinu otazku co mala do 4 rokov bola Kde je tato? ale spytala sa to aj ked sedela pri nom...

jolinka
21. čer 2011

a baby dakedy by som bola rada keby tie otazky neboli 🙄 vcera na mna "zautocili" obe dievcata... jedna chcela vediet ako sa babetko dostane von a druha ako sa dostane dnu 😀 😀 😀

sisstin
autor
21. čer 2011

@jolinka tak co je lepší vid ? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

@smardik tak super, že vás vezme RP 😵 😵 😵 a jsem zvědavá na psycholožku 😝

hanatka
21. čer 2011

@smardik
tak tfuj tfuj, ať je to dobrý 🙂
A raná péče super, podle toho, co píše@sisstin, to hodně pomůže 🙂
@jolinka jj, taky určitě jednou budu říkat, jak jsem byla blbá, když jsem chtěla, aby se malej ptal 😀
Když byl mimčo, tak jsem mu furt ukazovala, jak má lézt, páč se mi zdálo, že dlouho neleze. A až začal, tak jsem se bila do hlavy, jak jsem byla blbá, jaká to byla těžká pohoda, když nelezl 😀
Jo a jak se dostane babetko dnu? 😀

jolinka
21. čer 2011

@hanatka smarja tvoji su adoptovani ze to nevies? 😉 😀

hanatka
21. čer 2011

@jolinka 😀 😀 😀
No já jen, že bych si nacvičila odpověď už dopředu 😉

smardik
21. čer 2011

ahoj holky tak jsme doma, můžu říct že z psycholožky mám dobrý pocit a Tom překvapil. Tak od začátku jak jsme přišli tak Tom řval-on prostě chtěl být venku a ne dovnitř tak jsme došli s řevem a pořád chtěl jít ven, u psycholožky nikdo nebyl ale dala mu čas at se uklidní-a jen kolem nás asi 3x prošla a pozdravila ho a nic víc, pak jsme šli dovnitř to brečel jen 2minuty, nalákala ho na auto a knížku-ze silnicí to mi seděl na klíně a jezdil v knížce autem, zatímco mě se ptala na těhotenství, vývoj od narození apod. no pak mi dala nějaký papír kvůli autismu na vyplnění kde jsem měla zaškrtnout otázky jestli to dělá nebo ne a ona ho vyšetřovala, dala mu první kuličkovou dráhu a to jsem čuměla,viděl ji poprvé ale hned pochopil o co jde a strašně ho to bavilo, pak nějaké vkládačky, ukazovoal zvířatka, kreslil.
Závěr vývoj opožděný o rok až rok a půl, kloní se k opoždění o rok a půl, je dost výrazné, na mentální retardaci to nevidí vkládačka mu šla v pohodě, něco ji i říkal-broukal, hlásky, řekl jí tady, ahoj. Vidí to na vývojovou dysfázie, jakou nevím zpráva mi přijde do týdne. Doporučila už určitě logopedii, že jak ho vidí jak spolupracuje-fatk spolupracoval krásně tak logopedii, už prý mám zajít do logopedické školky at o nás ví že na normální to nevidí takže jak bude papír zajdu tam protože tady je jen jedna školka-normální školka a tam 2logo třídy ale není tam zápis, kdo dřív přijde jde tam a odpoledne půjdu k logopedce už domluvit termín. k psycholožce budeme chodit co 3měsíce jak se vyvíjí a kvůli tomu jak je citlivý na ruce, jak nemá rád ty změny tak doporučuje nějaké podrobné neurologické vyšetření, dala mi kontakt kde - je to v nemocnici ale je to prý na 2nebo 3dny že je v nemocnici, já můžu být s ním. no a to je asi vše. ale mám s ní dobrý pocit fakt se mu věnovala, ptala se pořádně, nebyla to rychlovka. jo říkala jsem jim o tom psychiatrovi jak mi doporučovala neuroložka a říkala že to tak nevidí, že do budoucna nemůže vyloučit že k němu půjdeme ale že ted ne. a tot vše

smardik
21. čer 2011

@sisstin @hanatka jo raná péče nás vezme, jak budou děcka spát zavolám a domluvíme termín 🙂 🙂, mám radost že se to konečně hne a hlavně že nečekám do 3let jak chtěl dr. vždyt jsem ho objednávala už v březnu a jdeme ted a to úplný závěr ještě nemáme

sisstin
autor
21. čer 2011

@smardik no tak jsem to tak nějak tipla s tím opožděním 😉 jako rok a půl se mi zdá až moc 😉 já bych to viděla spíš tak na ten rok 😉 v tom porozumění teda možná i na ten rok a kousek 😉 tak hlavně, že tam budete chodit častěji..ono je to fajn, třeba ti i poradí nějaké grify 😉

pokud dysfázka, tak určitě receptivní nebo smíšená...kdyby měl expresivní, tak by měl to porozumění normoš k věku 😉 no uvidíš, co řekne Kr. 🙂

smardik
21. čer 2011

@sisstin v tom mluvení fakt asi rok a půl, jsou s Honzou 15měsíců a 5 dní a Honzík je na tom nesrovnatelně líp, no jakou zatím nevím zpráva přijde poštou a přiznám se že mě nenapadlo se zeptat ale uvidíme. jo budem chodit častěji v té zprávě bude termín další návštěvy, odpoledne jdu logo domluvit-snad budem mít štěstí na dobrou logopedku-u nás jsou jen 2 tak snad to bude dobré a jak usnou domluvím termín rané péče.

sisstin
autor
21. čer 2011

@smardik tak exprese jako taková se ani nehodnotí,pokud dítě nemluví...tam jde spíš o to porozumění 😉 no expresivní to nebude 100% 😉 a hlavně, at je to logoped klinický 😉 nebo takový, který má zkušenosti se speciální pedagogikou. "Klasický" logoped, který jenom opravuje výslovnost a tyhle věci, by vám byl jaksi k ničemu 😉

tam to min. tak rok nebude o mluvení, ale o tom, aby s ním rozvíjel všechny složky vývoje a zejména to porozumění 😉

smardik
21. čer 2011

@sisstin jsou tady 2 klinické logopedky, jedna z nich pracuje i v té logo školce kde chci at chodí Tom tak zjistím která to je a půjdeme první za ní a uvidíme

ygreen
21. čer 2011

@smardik a řekla ti něco k autismu, vyloučila ho u Tomíka? Ale jinak Tomášek a Tobík na tom budou asi hodně podobně 🙂

smardik
21. čer 2011

@ygreen jo autismus vyloučila-i kvůli tomu jak se choval a ještě jsem vyplnovala nějaký dotazník k autismu a na základě toho taky

susik77
21. čer 2011

@jolinka - Ahoj, prave pozerame vase videa. Katka je zlate dievcatko. je velmi sikovna. verca vobec takto spontanne nerozprava co bolo v skolke. maximalne ze tam bolo vela deticiek a ze sa hrala 😎

ygreen
21. čer 2011

@smardik mohla bys mi říct víc k tomu díky jakému Tomíkovu chování autismus vyloučila?

jolinka
21. čer 2011

@susik77 no ale verca je ovela mladsia, Katika bude mat v oktobri 5, a takto zdielna a kamaratska zacala byt az po 4 roku, to je vec povahy a socialneho dozrievania... 😉

smardik
21. čer 2011

@ygreen jo kvůli jeho sociálnímu chování-neměl problém dívat se ji do očí, podat ji ruku, komunikoval s ní, spolupracoval

ygreen
21. čer 2011

@smardik to je super

hele a taky někdy Tomík ignoruje lidi, spíš cizí - že na něj mluví a on nic? Tobík to občas dělá, ale už málo a jen u cizích. Pokud nás ignoruje doma, tak proto že nechce něco udělat.

smardik
21. čer 2011

@ygreen ne to nedělá nějaká reakce na ně vždycky je, on právě fakt spolupracoval-čuměla jsem, šli jsme ven a řekl jí ahoj,zamával, ukázal na Honzíka že patří k nám prostě ta komunikace tam byla a tak autismus vyloučila a ještě na základě toho papíru-já nevím bylo tam snad 100otázek a měla jsem zaškrtnout co na něj sedí

brisalek
21. čer 2011

@smardik muzu se zeptat jak se maly projevuje, co umi...mam synovce, ktery moc nemluvi a prijde mi, ze celkove je pomalejsi, ale neumimi si predstavit, co uz je problema co jen trochu pomalost. Cetla jsem diskuzi kousek dozadu, ale nikde jsem "popisy" co deticky delaji...nenasla. Diky

ygreen
21. čer 2011

@smardik tak to ti spadl kámen ze srdce, co 😉

Tobiáš teď s Theou kouká na Boříka, tedy Thea se kolem něj batolí na zemi a on k ní vždy přiběhne, sedne si k ní a kouká jí do obličeje a pak na telku a zase zpátky a zjišťuje, zda se taky dívá, když je to taková sranda a jestli se směje 😀 naštěstí Thea je báječně komunikativní, tak se směje na Tobíka a on má od ní odezvu, tak ho baví trávit čas s Theu, i když je malinká
A teď jsem ho požádala "udělej Theušce malá", tak se na ní kouknul a pohladil jí po obličeji 😉 😉 😉 je to můj kocourek.
Taky už zvládá udělat věci typu - vezmi si boty a obuj se, sundej si botičky, sundej si kalhoty, podej mi čepici, běž si umejt ruce, jdeme si vyčistit zuby a další obyčejné denní činnosti, kterí dřív sice udělal, ale nedalo se spolehnoout, že to udělá vždy.

smardik
21. čer 2011

@ygreen jo s autismem jo a ted jen doufám že fakt je to jen vývojová dysfázie a ne dysfázie + mentální retardace ale snad ne. No a my začnem makat at se nám lepší

ygreen
21. čer 2011

a fakt se rozpovídal, i venku na mě mluví třeba 5 minut v kuse a já jen vážně, no ty jo apod, aby měl nějakou odezvu, každopádně vydává zatím jen zvuky, až na těch pár slovíček

a docela čumim, jak fakt na pokyny reaguje, sice je to mnohem lepčí, když třeba ještě slovní žádost doprovodím gestem - jakože ukážu rukou na to co chci, ale teď jsem ho poprosila, aby podal Theušce její pití a fakt jí ho podal....

jo a dala jsem si za úkol naučit ho zdravit a loučit se - neverbálně. Když měl 1,5 roku, každé ráno řekl ahoj, tak jsem si teď dala za úkol ho to naučit.

ygreen
21. čer 2011

@smardik jestli bude mít Tomík receptivní a expresivní dysfázku jako Tobiáš tak to žádná výhra není, ale je jasný, že až Krejčířová vyloučí PAS a MR, tak nám oboum spadnou obří šutry ze srdce 😵

ygreen
21. čer 2011

dneska bude mít chudák Tobík až se vyspinká odpoledne s Teletubbies - a do zblbnutí mu opakovaně pustí díl kdy Lálá dělá pápá 😀 😀 😀 😀