Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
2. zář 2011

@sisstin já se o tom dozvěděla až potom co jsme byli na očním a chtěla jsem nás na to objednat ale pak jsem to nějak zapinkala jak řeším to nemluvení apod. tak jsem se na to vykašlala. ale pro jistotu asi zjistím kde to je a zaplatím to oběma

sisstin
autor
2. zář 2011

@smardik ono jako, pokud se na tom screeningu něco najde...tak stejně to dítě musí podstoupit klasický vyšetření u očního...ale na takovou tu základní diagnostiku je to super 🙂 my jsme pak u pediatry ani nemuseli točit Ečkem, když jsme měli tu samolepku o tom, že podstoupil ten screening 😉

smardik
2. zář 2011

@sisstin my ečko ještě nedělali, Tom to nechápe. Máme jít tento měsíc a nemyslím si že bychom ho nějak vyšetřili, nenechá se a ečko stále nechápe. Zkoušeli jsme to, vlastně mu jen svítila baterkou at sleduje obrázek, měl se dívat na jedno místo a to zvládl a to je vše

sisstin
autor
2. zář 2011

@smardik no Ečko je na něj brzo, to je nejdřív pro tříletý...a většina se to doma musí učit, na poprvý to nedá skoro nikdo - když to viděj poprvý v životě 😝

smardik
2. zář 2011

@sisstin my to doma zkoušíme ale zatím nic, on neví co po něm chci bobek můj.

ygreen
2. zář 2011

@deina malej má krásné oči, vůbec né mongoloidní a hlavně já mám pocit že jsem viděla tu na MK fotky desítek dětí se stejným tvarem očí.

cmilka
3. zář 2011

Filipko ma skulenie od narodenia, boloto fakt vyrazne, hlavne na fotkach...najprv sme ocka prelepovali, ale ked mal 2roky podstupili sme operaciu, chvilku bolo dobre, ale posledny polrok sa to zase kazi, ked je velmi unaveny, alebo rozruseny (ci uz pozit. alebo negat.- a to je skoro vzdy), tak mu tie ocka utekaju kazde inym smerom... mal by nosit okuliare, ale castejsei boli vorpave ako na jeho nose... na poslednej kontr. dr. povedala, ze sa mozno druhej operacii nevyhne.. 😢

dalea
3. zář 2011

@sisstin
Tak to je nahoda 😅 Ja som bola vcera s Leou u pediatri,tu som uz vecer nezasla a chcela som sa prave spytat na to Ecko ,ci ste uz niektory boli😀 A teraz citam,ze o tom kecate 😅 Tak prave vcera jej chceli vysetrit zrak,Lea to aj pochopila,ale ludia bozi,tie ruky,ona si ich tam dobreze nezauzlila 😝 😅 Tak musime doma urobit Ecko z vykresu a cvicit 🙄 Syn to robil na 3-rocnej prehliadke a dodnes si pamatam,ze tym prstikom tak rychlo ukazoval,ze som ani nestihala sledovat 🙂 Potom ma napadlo,uz ked sme boli doma,ze ved Lea mohla citat pismenka,miesto Eciek 😝 Inak ju aj zvazili a zmerali,tak ma 110,5cm a 19kg 🙂

jolinka
4. zář 2011

@deina inak maly je velmi zlaty a tie jeho ocka su fakt trochu netypicke, ale geneticky prenos je krivolaky a nevies co vsetko v tvojich predkoch je 😉 🙂 🙂 🙂
Mala som znamu, ktorych dieta malo na chrbte takzv. mongolsku skvrnu {pediatricka ich podozrievla z tyrania dietata 😒} je to tmavy flak na kozi casty u azijskych alebo aj inuitskych eskymackych deti, oni obaja mali madarsky povod takze nejake azjijske geny sa mohli starociami zatulat ...

sisstin
autor
5. zář 2011

Dobré ráno 🙂

tak Tygr už je ve školce, dneska teda bude už na ostro do 12 😝 jako trošku bulel, lepil se na mě, ale nic hroznýho...dobrovolně mě pustil, žádný scény nebyly..tak snad to bude dobrý přes den 😕 jinak se obávám, že bude asi trošku problém s čůráním....neb ráno jsem se ho ptala, jestli si pí. uč. řekne, až se mu bude chtít...a začal bulet, že čůrat jako se mnou...no tak nevím, ale tak snad by se tam nepočůral 😕 oni s nima zhruba 2x za to dopoledne chodí hromadně 😕 v pátek prej říkal, že se mu nechce...a asi se mu fakt nechtělo, páč nečůral ani doma..až pak za dlouho...no tak snad, tohohle se trošku bojim 😕 jinak dneska jim tam přijde logopedka z SPC, podívat se na děti a vypracovat jim plán...tak jsem ráda, že už se najíždí i na tu logopedickou péči 🙂

jinak bylo úplně super, jak jsme přišli do školky, tak hned k němu přiběhnul nějakej větší chlapeček a říkal mu ahoj, a hladil ho po hlavě....bylo to takový roztomilý, tam jsou fakt zvyklí, že ti starší se starají o mladší 🙂

jinak já měla s MP super víkend, vydařilo se 😀

sisstin
autor
5. zář 2011

k obědu maj dneska hovězí polívku s písmenkama, jako druhý je španělskej ptáček s rejžou...tak uč. říkala, že mu nandá trošku polívky a uvidí se 😝 tak jsem zvědavá 😝

deina
5. zář 2011

@ygreen, dakujem. @jolinka, toto napadlo aj mne, madarsky povod a s tym spojene niektore crty, napr aj netypicky tvar oci. My sme povodne z Novych Zamkoch a madarskych predkov mame, moj otec je madarskej narodnosti. A napokon tuna na juhu su tak ci tak vsetci pomiesani. 🙂

Kto dnes zacina skolku? Vela stastia a malinko slz. 😉 Nas to caka az o tyzden, 13.sept sa zacina novy sk.rok.

dadlenka
5. zář 2011

Ahojte, tak už jsme ze školky doma🙂 Kryštof tam vydržel cca 45 min i s mojí přítomností. Přišli jsme a Kryštof chtěl lítat po zahradě( tu už zná, z danečkova školkového působení) přesvědčila jsem ho, ať jde dovnitř, tam trochu řev, donesla jsem ho do třídy, ukázala hračky a začal si hrát, sundal si boty, hrál si se zvířátkama, autama, skládačkou... Sice mě přesvědčoval, že jdeme pá, ale nechal se ukecat, když se vztekl, že nemůže s nàklaďákem na zahradu, rozloučili jsme se a šli na zmrzku a domů😉
Paní učitelky úplně úžasné, mohl zůstat v botách, až je sundal, tak je sundal a tak🙂) vládla tam pohoda, myslím, že se mu tam bude líbit, až si zvykne. Podařilo se mi párkrát se trošku vypařit a Kryštof tam byl sám, ale vždycky jsem byla na blízku. Zítra to plánuju podobně a zkusím se vypařit na delší dobu a uvidíme🙂 i když doma trénujeme bez plínky( s teplákama a slipama jsou nehody) tak do školky jsem mu dala plínku, aby byl v pohodě a třeba se nepočůral a nebyl z toho na nervy🙂
Bude to běh na dlouhou trať, tak držte palec😉

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka tak super, zatím dobrej začátek 🙂 ono u každýho funguje něco jinýho. U nás by naprosto nemělo smysl, abych tam s ním byla, tím se nic neřeší...jenom by na mně visel a nedělal by nic 😝 jakmile je "hozenej do vody", tak se prostě zapojuje atd.

To bylo krásně vidět třeba v pátek, dovedla jsem ho tam, a už začal rozkazovat, že mám jít tam a tam..vztekat se...odešla jsem, prý celou dobu naprosto v pohodě, bezkonfliktní, zapojoval se, nevztekal atd., a jakmile jsem pro něj přišla, tak mi zas začal rozkazovat, dupat atd. 😝 Páč na mě si strašně dovoluje, dělá hysterku atd., před učitelkama, nebo i před MP si tohle prostě nedovolí a šlape jak hodinky 😝

k tomu čůrání, dvě naprosto normální děti mých kamarádek prý taky ve školce nečůrají, prostě tam chodit bez maminky na záchod nechtějí...a čůraj až doma 😝 tak jsem zvědavá, Tygr to vydrží fakt dlouho..takže předpokládám, že případně 4h bez čůrání fakt vydrží 😝 oni tam s nima fakt chodí, ale on je schopnej říct ne, že se mu nechce...i když se mu třeba bude chtít a radši to bude držet...no uvidíme 😝

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin no uvidíme, snad to půjde. Jinak s tím čůráním- možná zafunguje příklad stejně jako u jídla🙂 třeba půjde se staršíma klukama... Ono je to neznámý záchod, třeba mají jiný pravidla, tak má strach🙂 jinak Tygr je fakt šikovnej. Jinak můj nejstarší syn nechodí na záchod ve škole, drží to a valí až doma🙂 cizí záchody se mu eklujou🙂)

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka taky Kryštof je o rok mladší jak Tygr, před rokem si ho fakt v žádné školce představit neumím 😝 u nás se toho dost fakt zlepšilo přes ty prázdniny...jednak se přestal tak hystericky bát dětí a jednak už to není takovej šílenej ocásek, jak dřív...už je schopný si i hrát sám v pokoji, a já vedle třeba něco peču nebo tak...to dřív neexistovalo, neustále mě pronásledoval 😝

s tím jídlem, jako není to tak, že by tam jedl bez problémů všechno a sám...musej ho krmit, ale NĚCO sní...to třeba doma bych ho fakt nedonutila, aby si kousnul rohlíku s marmeládou 😝 tam se asi tolik protestovat bojí 😝

k těm záchodům, Tygr kupodivu nemá problém čůrat jinde, než doma...čůrá klidně i ve vlaku, na návštěvě...to samý kadění...tam asi spíš bude problém, že by měl čůrat s cizí osobou...tak se stydí nebo se bojí, to fakt nevím...já toho s ním moc nevykomunikuju...jenom ráno říkal, že "čůrat máma", tak jsem jako pochopila, že asi chce čůrat jenom se mnou....ale tak on něco říká, a pak v té školce to může být jinak...se schválně zeptám dneska, jestli čůral nebo ne 😝

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin no možná mu vadí ty hromadný čůrací akce, jak jdou všichni společně🙂
U nás to chce čas a u vás mám fakt radost, že se daří, člověk zase nemusí být za exota furt 🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka no tak ale myslím si, že je náročný dost pro ty učitelky 😉 já teda nevím, jak to probíhá přes den...ale když přijdeme ráno, tak se učitelky pokaždý věnujou jenom jemu...ostatní děti si hrajou samy nebo společně, jenom toho Tygra se vždycky musí někdo ujmout...a předpokládám, že jako jedinýho ho i krměj 😝 ale to fakt nevím 100% 😝

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin on se zapojí, uvidíš. Teď se chytá zažitého vzoru -" dospělí se mi plně věnují" on nic jinýho nepoznal🙂 Kryštof sice paní učitelku registruje, prohodil s ní pár slov, s klukama s autama 1x objel hernu, jinak si hrál se mnou nebo sám🙂 chce to čas a Tygr se skamarádí. Já myslím, že to ty učitelky nehrotí, teď ho nakrmí, později se nají sám, hlavně pohoda🙂 mají zkušenosti, to je vidět i na těch našich🙂

sisstin
autor
5. zář 2011

@dadlenka jo, jako jo...v běžný třídě už bych poslouchala, jak to, že se sám nenají, že se ještě úplně sám neobleče atd. 😝 tady to fakt nehrotěj....jinak úspěch, dneska ráno si Tygr sám chtěl oblíkat kratasy a povedlo se, už si sám oblíkne i boty...největší problém je i nadále tričko...jak svlíknout, tak oblíknout...on se u toho vždycky div nezauzluje, a stejně to má blbě 😝

sisstin
autor
5. zář 2011

HURÁÁÁÁÁ....konečně se mi podařilo sosnout a spusti to Chytré dítě 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
5. zář 2011

tak jsme doma 😉

prej úplně v pohodě, žádnej problém...ani venku....ale dle předpokladů nečůral (on teda ani moc nepil, ví, že když se pije, tak se čůrá 😝 ), snědl trošku svačiny....ale prej oběd ani prd, že chytal úplnou paniku z toho.... tak se mě ptala, jestli ho nechci brát před obědem, abych to nemusela zbytečně platit 😕 tak jsem řekla, že ne....at to prostě zkouší každej den, když nic...tak nic...ale aby to aspon zkoušel, páč jinak by fakt nejedl asi nikdy 😝

ygreen
5. zář 2011

@sisstin tygr boží a určo ho nechávej přes ty obědy,on se jednou zapojí do hromadné žranice 😉

jinak na Tobíkovi jsou znát "velké" změny v porozumění. Dokáže zvládnout složitější pokyny, víc si hraje s hračkama, třeba teď si nesl panenku a čmeláka do postele, přikrejval je, apod. Ale hlavně vnímám snahu opakovat i když běžně hovořím. Zatím je to patlymatly, ale snaží se, dnes jsem zaslechla jak zkoušel opakovat např. neprší. Taky zkouší říkat ano a ne ve správné době - jako chceš čoko nebo vanilkové mlíčko a on se snaží hezky reagovat. A dokonce si dnes dal i plévku k obědu, i když chce jen čistou vodu z vývaru. 🙂

ygreen
5. zář 2011

@sisstin chtěla jsem se zeptat, proč tě překvapilo, jak jsi mi psala, že měl Tobiáš znatelnou dysf. křivku? 😅

jolinka
5. zář 2011

@sisstin tygr super v skolke... my dnes prvy den v skole aj v skolke.. Johi a Misko. Johi je uz doma a trochu sklamana ze este nemakali na ulohach, len im ukazovali zachody a tak 😉 sak sa ona docka..., potesilo ma ze dostali za triednu ucitelku ktoru som si "vyhliadla" na zapise a vraj je velmi dobra, prisna ale spravodliva a deti ju maju radi, ale smola ze vraj ju budu mat len 1 rok, jej davaju hlavne prvakov. Ulohy vraj deti pisu v 1. rocniku druzine, na doma sa len dava citat.
Cochvila idem po skolkarov, tak som zvedava ako Misko, rano vraj v pohode, ale ako poznam mm, sturi deti do triedy a hybaj prec 😒 😎

leporelo
5. zář 2011

@sisstin Já bych to udělala taky stejně. Škoda, že nejde objednat jen poloviční dětská porce 😉 U nás taky dobrý, Marek asi začal používat předložky, to co jsem si myslela, že je nějakej počátek koktání či co ( v srpnu říkal chvi-chvilinku- znamenalo za chvilinku, po-potoka bylo u potoka...) tak teď už občas střelí nějakou předložku správně a srozumitelně. Tak uvidíme.

sisstin
autor
5. zář 2011

@ygreen to jsou super pokroky, hlavně to porozumění a opakování....to je hrozně důležitý, Tygr začal tak nějak ví opakovat ve 3 a 1/4, to je podobně jako u Tobíse 🙂 no tu dysfatickou křivku má fakt strašně málo dětí s dysfázkou, a většinou u těch závažnějších poruch porozumění, u expresivní jsem zatím o tom neslyšela 😉

@leporelo skvělý 😵 já myslím, že Mára bude někde na hranici opožděného vývoje řeči a dysfázie, něco jako Hanička od @hanistepa 😉

@jolinka no jo, Johi už je školačka....tak přeju hodně úspěchů 😵

https://www.youtube.com/watch?v=xSesj6ft4EU
sisstin
autor
5. zář 2011

jsem tam zapomněla dopsat, odkaz - slovní projev na 3 roky a 10 měsíců 😉

ygreen
5. zář 2011

@sisstin a nevíš, jestli dysf. křivka musí být vždy spolu s tím opožděným vývojem mozku? Jde mi o to, zda se jedná odvě odlišné, nebo jednu a tutéž věc?

dadlenka
5. zář 2011

@sisstin on je tak roztomilej🙂 to jeho není...🙂