Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
28. zář 2011

Ahoj holky, zrovna si sumíruju co bych měla s Tobim ještě prolítnout před krejčířovou a tak se chci zeptat
@smardik a andreabe@ jestli to stačí, nebo co ještě. Jako nechci ho nějak drtit, ale jen tak to trošku prolítnout.
Barvy - červená, modrá, žlutá, zelená, černá, bílá, fialová, oranžová, hnědá
Tvary - kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník
Zvířata - pes, kočka, kráva, tele, husa, kachna, kuře, slepice, kohout, prase, ovce, koza
- slon, žirafa, zebra, hroch, tučňák, krokodýl, opice, papoušek, medvěd, lev
Doprava - mašinka, auto, bagr, letadlo, loď, vrtulník, válec, hasičké, policejní, sanitka, traktor, kolo
Oblečení - tričko, kalhoty, ponožky, bunda, čepice, boty
Části těla - hlava, ruce, nohy, koleno, bříško, pupík, prsa, pindík, zadeček, prsty na rukou, palec, vlasy, uši, nos, oči, pusa, zoubky, jazyk
Počty - 1,2,3 + gesta
Stavění kostek - domeček, komín, mašinka
Grafo - čára vodorovná, svislá, kříž, kolo
Navlékání korálků
Nasypávání zkumavky
Dívání do zrcátka
Porozumění - hrnek - z čeho se pije, ponožky - co se nosí, klíče - čím se jezdí, postýlka - v čem se spí, lžička - čím se jí, apod.

susik77
28. zář 2011

@ygreen - ahoj, nevim jestli je spravne dite pred diagnostikou takto nadrtit 😕 myslim ze jde spis o to aby ti rekla kde maly asi ted je a jak s nim pracovat a tak...
na druhou stranu veru tam neumela dokreslit ani rucicku na panacika a do mesice uz nakreslila autoportret aj s cepickou, nausnice a nakreslila si aj mobil 😀

jolinka
28. zář 2011

@juliska182 no co ti budem vysvetlovat.... 😀 😀 😀

ygreen
28. zář 2011

@susik77 jj, já vím, jen to s ním chci párkrát projít. To porozumění je vcelku jedno, to prostě zjistí jak na tom je, ale naučit ho ještě pár zvířátek a barev a tvarů nebude naškodu. On většinu z toho co jsem napsala zná, akorát ty tvary neumí názvem a pletou se mu barvy. Ale třeba vůbec netrénujeme tu graofmotoriku. Tak na to se zaměřím. Jinak já už jsem psala, že mě netrápí to porozumění, ale to sociálno, tam se já moc bojim toho jak dopadneme, aby mu nedala ten atyp ☹ takže já se teď spíš zaměřila na tohle - pořád zdravíme, všechno co se hýbe 😀 a tak.

ygreen
28. zář 2011

@jolinka no co, 3x jste měli hlídání, ne 😀

ygreen
28. zář 2011

I když já vím, že je to jedno, že ona to pozná tak jako tak. ale spíš pro můj pocit, že jsem to nenechala ladem a skladem.

sisstin
autor
28. zář 2011

@ygreen no tak tvary názvem fakt znát nemusí, Tygr to umí až ted v poslední době...to je zhruba pro 3,5- spíš 4leté děti 😉 ono něco nadrtit můžeš, ale pokud tomu opravdu nebude rozumět, a bude mít jenom nadrcené z domova...tak ona když mu dá něco jiného na stejném principu, tak to stejně Tobís vědět nebude 😉 jako trénovat ano, ale spíš tak všeobecně...ne, že víš, že Kr. používá hrnek, auto, klíč, míček a peníze...a nadrtit ho přesně tyhle otázky, páč jiné (pokud nebude rozumět) stejně vědět nebude 😉

my jsme sami doma, tak od rána pracujeme s přestávkama...dneska má Tygr poměrně dobrou pozornost, tak nám to odsejpá...

a jinak, my jdeme ke Kr. už za měsíc a kousek 😲

ygreen
28. zář 2011

@sisstin no já vím,právě proto to porozumění moc neřeším
A ohledně tvarů, co tam s dětma Kr. dělá - přikládání tvarů na nakreslené tvary, nebo jak?

ygreen
28. zář 2011

Jirka je venku s Theou, Tobiáš má teplotu a spí 😒 Takže kromě toho že jsme si zazpívali a že na mě ukázal vlasy, oči, noc, pusu, zuby, jazyk a uši neměl náladu na nic.

Ale je sranda jak zpíváme, tak kde tojde, nechám ho udělat gesto
Když jsem já sloužil... a je tam a to tele .... hubou mele a on v pauze zamele pusinkou a pak má panenka ...pláče a on v pauze dělá že pláče, to ho moc baví. V reklamě na Paulu je zase si brýle nasadí, tak hned dělá z ruček brýle. A jak je reklama na Floru - margarín, tak tam zvedá už dopředu ruce na "gól" a pak chlapeček bouchne papírový pytlík otci do obličeje a to tleskne hodně rukama jakože bum 🙂

sisstin
autor
28. zář 2011

@ygreen jj, nejdřív dá takovou tu klasickou vkládačku kruh, trojúhelník a čtverec..a pod to dá ty tvary na vložení, potom tu desku otočí vzhůru nohama a zas mu dá pod to ty tvary normálně, takže dítě už musí trošku víc přemýšlet a ty tvary otočit tak, aby tam pasovaly... a pak má takovou desku, kde je nakreslený kříž, hvězdička, půlkruh atd. a podává dítěti ty tvary a ono je na tu předlohu přikládá...ale jako názvem, aby dítě věděl, že čtverec se jmenuje čtverec atd., to vůbec znát nemusí...na to se nás ani nikdy neptala ještě 😉

jolinka
28. zář 2011

@ygreen 😀 😀 😀
cau, dobre ze maleho ucis aj tie socialne veci, to je super. ale zase zober si ak by mal nejaku formu autizmu /osobne o tom silne pochybujem/ tak ho to neoducis, diagnoza sa proste nezmeni ucenim /ukazovania, zdravenia atd./ akurat sa zlepsia jej prejavy.

jolinka
28. zář 2011

@sisstin bre ranko...

inac pozerala som to Logico, co mame aj my a ty si to objednala Kepek, hangok. szavak /obrazky, zvuky, slova/ , ze niektore listy asi neporiesite, lebo su zalozene na znalosti mad. jazyka.../hladanie podobne znejucich slov, rym alebo hladanie zlozenych vyrazov ktore v cestine nedavaju ten vyznam, napr. obrazok snehu a postavy a dieta ma priradit snehuliaka /co je v madarcine hoember doslova snehclovek 😒 ako v angl. snowman

ygreen
28. zář 2011

@sisstin super, díky za info - takže tvary jako vkládání a přikládání

@jolinka jj já vím, já tak děsně doufám že máš pravdu a že Tobík je jen dysfatik. Nevím proč mě prostě pořád ten PAS tak děsně děsí, mám z něj normálně přetočený žaludek, jen to napíšu, nedejbože vyslovím.

Holky chci se zeptat, je u našich nestandartů normální, že když jsou unavení, protivní, a tak, tak se na první pohled jeví že jsou na tom mnohem hůř než jsou? Tobiáš když je unavenej a nějak protivnej, tak neposlouchá, nechce nic dělat, místo něčeho co po něm chci a on to umí tak se jen válí, bulí, ječí, háže s věcma. Apod.

ygreen
28. zář 2011

že by se tygr učil maďarsky 😀

jolinka
28. zář 2011

@ygreen to je normal aj u normalov 😉 😉

jolinka
28. zář 2011

@ygreen ono u vacsina tych uloh je neverbalnych je jedno v akom jazyku je zadanie,
@sisstin to vacsinou ani necita alebo by to prinajhorsom hodila do google prekladaca, akurat ze som nasla par uloh ktore su zalozene na konkretnom jazyku, tam si to asi kazda krajina vytvori zvlast podla svojho

sisstin
autor
28. zář 2011

@jolinka jj, chápu...ale to neva 😉 právě jsem si říkala, že třeba to Piccolo už je právě neřešitelný v nějakým jiným jazyku, páč to je založený právě třeba na tom, že dítě hledá slova, co začínají na stejnou slabiku atd. 😉
@ygreen jinak třeba Tygr taky zdraví jenom toho, koho chce 😉 prostě vítá členy rodiny a známé lidi...ale když mu někdo cizí řekne "čau", tak bud Tygr neřekne vůbec nic a čučí do země...nebo zašeptá něco jako ahoj, nebo čau s odvrácenou hlavou...to je prostě tím, že se stydí 😉

ygreen
28. zář 2011

hele holky tak to je hustý 😀 odpověď z úřadu 😉

> Vážená paní inženýrko,
>
> na základě pověření paní starostky si Vás dovoluji pozvat k osobnímu
> setkání za účelem podání relevantní informace k problematice, se kterou
> jste se obrátila na paní starostku. Vzhledem k tomu, že máte dvě malé
> děti, si Vás dovoluji informovat, že v kanceláři mám hračky a nic tedy
> nebrání tomu, aby jste je vzala obě sebou. Pokud by Vám to časově
> vyhovovalo, navrhuji pátek 30.9. v 10.00 hod.
>
> S pozdravem a přáním hezkého dne
>
> Ing. Monika Brzkovská
> vedoucí odboru sociálních věcí a školství

CO jí tam má jako kurňa říct 😅 😅 😅 leda to že tu žádná speciálka ani logo třída na MŠ a ZŠ není a to snad ví, ne 😀

ygreen
28. zář 2011

@sisstin Tobiáš pozdraví každého na koho mu ukážu nebo řeknu pozdrav tetu..apod. Ale sám od sebe někdy, spíš ho ten dotyčný musí zaujmout - říct nahlas jeho jméno, houknout na něj "Tobiášku, ahooooj, čáááu" a to on hned ahoj udělá. Mě vždy a krásně. On prostě někdy fakt jakoby kolem toho známého proběhne a letí pro něco co ho baví a spojuje s tou osobou a už je u něj a chce si hrát. A domu pak jde též bez pozdravu, prostě - jsem unavenej, jdu domu a šlus.

sisstin
autor
28. zář 2011

@ygreen jo, tak na povel taky pozdraví toho, koho řeknu..ale to prostě není spontánní...důležitý je, aby zdravil sám od sebe, páč chce 😉 a to dělá lidem blízkým...jinak u cizích mu to prostě musím říct...třeba na úřadě atd. 😉

sisstin
autor
28. zář 2011

a Tygr už konečně fouká 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=cs_3_zsGiUY
jolinka
28. zář 2011

@sisstin no prave, presne aj to tam bolo, hladat slovo zacinajuce na rovnake pismeno... ale vacsina uloh ide, napr. su tam napisane slova akoby kriedou farebne a dieta ich ma priradit k normalne napisanemu slovu /akoby globalne citanie/ alebo ma priradit k slovu prislusny pocet stvorcekov kolko ma slovo pismen atd.

ygreen
28. zář 2011

tak ke Krejčířové jdeme 7.10. jsem se sekla o den. 😅 😅

smardik
28. zář 2011

@ygreen já souhlasím s holkama, nějak drtit bych to nedrtila, at víte jak na čem jste ale chápu taky jsme to doma zkoušeli 🙂, takže k tomu tvému:
tvary jsou tak jak píše siss, to jsme nedělali vůbec-třeba ten kříž atd. to viděl poprvé a dal to
barvy - dá mu desku kde je 6 koleček - barvy myslím červená, modrá, zelená, žlutá a dál bych ti kecala jaké byli ale určitě ne fialová, oranžová, hnědá to vůbec, fakt ty základní. Pak mu řekla at mu podá zelenou, to nevěděl která bije takže šla dál
Barvy - chtěla červená, modrá, žlutá, zelená, černá, bílá, fialová, oranžová, hnědá
Tvary - ty základní a je to jak psala siss
Zvířata - ukázat v knížce a po nás chtěla ty domácí jako pes, kráva, slepice. O slona, žirafu se vůbecc nezajímala
Doprava - nechtěla
Oblečení - nechtěla
Části těla - - ukazoval na té panence, co po něm chtěla bylo prsty, to vůbec nevěděl a jinak klasika hlava, vlasy, noc
Počty - nechtěla po nás
Stavění kostek - domeček, komín, mašinka - souhlasí, pak je ještě na požádání uklidit
Grafo - po nás chtěla čáru svislou, kruh a dál nic bylo vidět že to nejde
Navlékání korálků-nechtěla po nás
Nasypávání zkumavky - vzala korálky (už navlečené) a zkumavku a ukázalo mu jak se to tam dává, pak mu to dala a chtěla to samé po něm
Dívání do zrcátka
Porozumění - hrnek - z čeho se pije, ponožky - co se nosí, klíče - čím se jezdí, postýlka - v čem se spí, lžička - čím se jí, apod. - souhlasí to před něj dala ty předměty

pak ještě na obrázku ukázat postel, hodiny - to měla normální papír a na tom as 6 obrázků a měl ukázat.Pak měla další papír už složitější a tam bylo že kluk spí, jí a chtěla po Tomovi at ukáže kde se spí, to mu nešlo

sisstin
autor
28. zář 2011

@jolinka jj, v poho 😉 stejně většina témat bude na ty neverbální schopnosti 😉

ygreen
28. zář 2011

@sisstin pro Tobiáše není zdravení stylem ahoj nebo máváním spontánní. pro něj je spontání jít obejmout

smardik
28. zář 2011

@ygreen jo a to s tou únavou je normální i u standardů, Tom i Honzík jsou to samé a vidím to i na dětech kámošek, prostě jak jsou unavené nechtějí nic dělat, řvou. Právě proto jsem řešila kdy s Tomem pracovat, protože jak po obědě nesmí odpo už fakt neuděláme vůbec nic jak je protivný

smardik
28. zář 2011

ad zdravení Tom zdraví všude, kohokoliv, občas je to až hrozné když se baví lidi na ulici mezi sebou, říkají si ahoj a on zastaví a říká ahoj a to třeba 5x dokud mu neodpoví nebo někdo telefonuje a on říká ahoj a to samé

ygreen
28. zář 2011

@smardik a dala mu nějakou krabičku aby měl jasno kam ty tvary uklidit?

a když tam máme být na 11 v kolik mám dorazit aby se aklimatizoval? Nojsem ráda že chodíme na tu logo, kde si zvyká spolupracovat s cizími

ygreen
28. zář 2011

@smardik co bych za to zdravení dala 😉