Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. říj 2011

@sarael hm, tak to je teda fakt náročné 😖 tak zkus tu Ranou péči od Aply, oni vám řeknou, co s ní dělat a tak 😉 půjčí hračky a pomůcky, diagnozu mít nemusíte 😉 no řekla bych, že u vás to spíš bude ten autismus...asi VFA 😉 ale těžko říct. Ta Raná péče je zdarma, tak to zkus 😉 http://www.praha.apla.cz/rana-pece-2.html

sisstin
autor
7. říj 2011

@sarael aha, ta oni požadují diagnozu co nejdříve a je to jen pro Střední Cechy, tak to asi nic 😖

jolinka
7. říj 2011

@dalea je to smiesne 😉

i ked ja osobne nemam rada tie vyhrazacie reci starsej generacie, ze Ked budes robit to a to, tak sa ti stane to a to 😠
Johi ako 3 rocna tlieskala v kostole {sak koncert tak sa patri nie?} a svokra uz na nu ze Panboh ta nebude mat rad ked budes zla v kostole ☹ no moje nervy, tomu sa hovori evanjelium, dobra zvest...

dalea
7. říj 2011

@jolinka Ja viem,Joli,ani mne sa to nepaci,ale co narobim 😒 Lea zasa v kostole tancuje,ked zacnu spievat 😉 Tak decentne sa pohupuje 😅 😅 Ale zatial to nikomu nevadi 😀 😀

jolinka
7. říj 2011

@dalea starych neprerobis, skusala som a nic, strateny cas a nervy 😖 😖 ☹

ty jej mozes vysvetlit ako sa veci maju, ze ty ju mas rada, ale to co robi je nespravne preto a preto... veci sa v zachode znicia, upcha sa kanal, bude to treba opravit a na to treba peniazky a cas ktore by sa mohli vynalozit aj lepsie {co ja viem ist na zmrzlinu}. Lea je rozumna, nepotrebuje primitivne strasenie aby pochopila veci.

jolinka
7. říj 2011

@jolinka jo a ked chce vedecky skumat co sa deje s vecami vo vode, mozte zobrat lavor s vodou a skusat "topit:" nieco...
mmch aj Kati teraz dost zaujimaju kadejake fyzikalne javy, na 2 stolicky si uviazala snuru a urobila lanovku a skusala na karabinke vozit veci. tiez skusa trhat papier na nejake tvary, pyta sa Preco na tieni nevidime oci a nos a tak... 🙂

dalea
7. říj 2011

@jolinka Janka,no jasne,zavedieme doma male laboratorium a ja sa vratim do skolskych cias,studovala som chemiu 😠 😅

dalea
7. říj 2011

@sarael Podobne problemy v komunikacii mala aj moja dcera 😉 Nedal sa s nou viest dialog,hoci mala dost velku slovnu zasobu a aj vybornu vyslovnost.Nevedela sa pytat otazky,iba konstatovala,pouzivala oznamovacie vety. Hovorila v 2. osobe,zrkadlovo,v mladsom veku,pred 3 rokom tiez neodpovedala na niektore otazky,ale ich opakovala 😉 Ale u nas bol, prelomovy vek 3,5r. a odvtedy sa skoro vsetko upravilo,za pomoci logopeda,ja som s nou doma zacala viac pracovat,stale chodime k pedopsychiatrovi,ale ziadne lieky neberie,len ju sleduje,takisto na neurologiu a po roku pojdeme na testovanie k psychologicke,ako pokrocila 🙂 Diagnozu mame Vyvinovu poruchu reci a jazyka,zatial nic konkretne 🙂 No Tvoja dcerka uz ma vyssi vek,tiez mam pocit,ze u Vas moze ist o atypicky aut.,alebo VFA,chce to co najskor dobru diagnostiku,aby ste mohli zacat pracovat,drzim palce 😉

hanatka
7. říj 2011

Ahojky
@sisstin malej měl taky přinést bramboru a dělali z toho skřítky 🙂 Docela se mu povedl, teda jestli ho nedělala převážně paní učitelka 😀
@ygreen hóódně zdaru dnes u Kr.

hanatka
7. říj 2011

@dalea hele a dělala Lea taky tohle třeba? Já malýmu řeknu: Radečku, řekni mi, kam jsi dal ten ovladač? Radek: Kam jsi dal ten ovladač. Já: Radečku, kam jsi dal ten ovladač? Radeček: sééém a letí pro něj. Jakmile řeknu, řekni mi, tak prostě opakuje otázku.
Na výletě ve školce: Radečku, kdyby nemohli paní učitelky trefit, tam jim řekni, kde to je. Radeček: paní učitelko, kde to je??

sisstin
autor
7. říj 2011

@hanatka no já bych logicky řekla, že když řekneš "řekni", tak on to chápe tak, že má tu větu říct 😅 😝

sisstin
autor
7. říj 2011

@hanatka jako že to chápe řekni: kam jsi dal ten ovladač 😉 a ne: prosím tě, řekni mi, kam jsi dal ten ovladač 😉

hanatka
7. říj 2011

@sisstin no ona jak slyší slovo řekni, tak pak opakuje vše, co jsem řekla za tím řekni 🙂 Tak jako jestli je to normální 😀 Se v tom asi moc rejpu, co? 😀

sisstin
autor
7. říj 2011

@hanatka no páč jsi mu řekla, že má říct tu větu, tak ji říká...logický ne? 😅

hanatka
7. říj 2011

@sisstin no asi pro tříletý dítě jo 🙂

ygreen
7. říj 2011

kopíruji i sem

Tobík krásně spolupracoval, i když už pak moc nechtěl, zvládl skoro všechno až na děleí židlí a stolů. Jinak dal fakt snad všechno. Ohledně inteligence a schopností tedy verdikt zní K VĚKU, možná lehce nad v tom zrakovém vnímání.
Mizerné porozumění je o víc jak půlku jeho věku, tedy tak k 18 měsícům.
Autismus NE, jako lehké hraniční rysy tam jsou, ale ona to řadí k dysfázce.

Konečná dg. těžší receptivní dysfázie - čistá, né smíšená.

Náprava - máme na něj MLUVI, MLUVIT, MLUVIT, dát ho na 3 dny v týdnu do dětského kolektivu, páč je vidět že nutně potřebuje děti a socializovat se, nesmíme nechávat puštěnou telku nebo hudbu jako kulisu - na telku smí v pohodě, ale jen pokud se bude dívat a vnímat. Jinak se mu ztrácí mluvené slovo v šumu z televize.

Prognoza - na ZŠ by na něm nemělo jít poznat že je "jinej" akorát při hlubší řeči/rozhovoru. V dospělosti by měl být v pohodě, ale třeba bude mít omezený slovník a tak.

A pár postřehů, co vás mohou zajímat.
Klasický autista neřadí vkládačky dle smyslu, aby třeba sestavil obrázek, ale stačí mu, když vše zapadne tam kam má - jedno, že obličej není správně, ale hlavně že kostky sedí.
Receptivní dysfázie je dle Krejčířové lepší diagnóza neš smíšená forma. U receptivní je postižená jedna složka u smíšené obě.
U receptivní formy by mělo dítě zvládat jazyky, jak mateřský tak cizí běžně, podle vlohů. Slova co se naučí nezapomíná víc jak běžná populace. Jak naskočí porozumění naskočí řeč.

Kontrola za půl roku;o)

sisstin
autor
7. říj 2011

@ygreen tak to jste první případ čisté receptivní dysfázie, která je těžší...fakt neznám nikoho, kdo by jí měl 😉 to je fakt lepší varianta, než smíšená..protože až začne rozumět, začne i poměrně dobře mluvit...ne jak Tygr 😉 super, gratulka 🙂 🙂 🙂

smardik
7. říj 2011

@ygreen super gratulujeme 🙂 🙂 mám z toho velkou radost 🙂 i to že jste na tom líp než my

ygreen
7. říj 2011

@sisstin tak vidíš, ti rozšíříme obzory 😀

ygreen
7. říj 2011

@smardik tak zase je to pohled Krejčířový, že dle ní je to lepší, ale je to zase spíš takové z louže pod okap 😉

sisstin
autor
7. říj 2011

@ygreen ale koukám, že s tou dysfatickou křivkou to fakt sedí , že většinou je fakt jen u té receptivní 😉

smardik
7. říj 2011

@ygreen jasně ono je to jedno, já si nestěžuju mohli jsme dopadnout daleko hůř. ale už jsme obě klidnější a víme jak na tom je

my teda ale žádné odhady do buducna nemáme, jen nedoporučila tu normální školku že by se trápil

jolinka
7. říj 2011

@ygreen super, super

ale by ma zaujimala, ako prisla na to ze nema postihnutu expresiu... ked este skoro nic nehovori.

sisstin
autor
7. říj 2011

no to by mě taky zajímalo, jak se to pozná, když dítě ještě vůbec nemluví 😕

ygreen
7. říj 2011

@jolinka
@sisstin nevím, ale říkala to. Pravděpodobně smíšený dysfatik pracuje jinak než receptivní. Ale nevypadala že by si nebyla jistá diagnózou. Ani nenadhodila možnost že by byl smíšený. A je fakt, že to co on říká říká čistě a jasně. Ale to jsem jí řekla až pak. Dle mého by těžký smíšený byl na tom v těch úkolech hůř, páč by byly postižené obě složky. Ale fakt nevím.

ygreen
7. říj 2011

to může být ten rozdíl mezi Tomíkem a Tobíkem - Tomík vypadla na LMR a je smíšený, Tobís určo na LMR ne a je receptivní. Asi má svou váhu že u smíšené jsou postižené obě složky a u receptivní jedna.

sisstin
autor
7. říj 2011

@ygreen asi jo, je pravda, že neznám dítě, které by mělo smíšenou a ostatní vývoj by mělo k věku, vždycky je tam nějaké opoždění..což děti s jenom expresivní, nebo jenom receptivní nemívají...tam bývá ten vývoj k věku, ale bud pokulhává těžce to porozumění, nebo exprese...takže asi to tak je 😕

jolinka
7. říj 2011

@sisstin
@ygreen
a tiez zalezi pri tej zmiesanej ako je to namiesane, trebars u nas viac bolo zasiahnute to porozumenie a expresia lepia ... teraz jak vidim ze za rok sa jej to porozumenie hlavne v logickom mysleni velmi zlepsilo, je to skoro na urovni veku uz treba doriesit len mensie chyby v expresii.

zase keby sme mali cisto receptivnu, tak by tie agramatizmy, motanie neboli take caste, bude zaujimave sledovat vyvoj Tobiho, zeby hovoril rovno pekne a gramaticky spravne...? 😉 .

sisstin
autor
7. říj 2011

@jolinka jj..akorát myslím, že Tobí začne mluvit pozdě tak nějak víc..tipla bych až okolo toho 5.roku, ale jak píšeš, bude to čisté a bez agramatismů 😉 @ygreen

sisstin
autor
7. říj 2011

jo jinak..nevím, jestli je to školkou nebo čím...ale ráno Tygr koukal na Minimax a děsně ho zaujali Gormiti 😅 😅 😅 😅 a hned, že by to chtěl mít doma....včera si vyžebral v obchodě lízátko 😲 😲 a fakt ho lízal 😝 ted čučel na reklamu, kde bylo Lego City s policajtama a hned, že by to zas chtěl...hustý 😅 😅 😅 já tohle fakt neznala doted 😅 😅 😅