Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

valika_val
13. říj 2011

@smardik
hm, zaujimave. tak teo by dopadol asi dost blbo, kedze neukaze na nic, co sa ho opytas 😅
tak aspon viem, ze to porozumenie ma hlboko v ... 😀
asi si spisem prikazy, ktore vie splnit doma a prikazy, ktore chape aj mimo byt 🙂
a ten cajik - my to mame rovnako: vodu. kde je vodu? chces vodu? tam je vodu! 😀
a honzik ho asi hodne taha, ze?

sisstin
autor
13. říj 2011

@jolinka jj, do určitýho věku určitě.. 😉 okolo těch dvou let je to ještě normální...ale třeba okolo těch tří už moc ne, tam už většinou něco je, když je dítě opožděné...ale okolo roku, dvou - to se fakt může ještě změnit 😉 nevím, jestli si pamatujete margit, chvíli sem chodila asi před rokem..tak její malá měla taky jenom opožděný vývoj, a pak od těch dvou let to v pohodě dohnala a nemá žádnej problém. Občas jsem ji viděla na rodině 😉

smardik
13. říj 2011

@valika_val pokračování: prostě je tam to nepochopení co po něm chce, on se fakt kouká kolem, jde vidět jak mu to v té hlavičce šrotuje co bych mohla asi chtít, pak se rozpláče protože to prostě neví. Např. ted večer, nemůžu říct jdeme si vyčistit zuby, neví o co jde, ale když jsem v koupelně tak už ví o co jde a jde si pro kartáček atd. no a jak fungujeme, Tomík si dokáže "říct" že chce ven, to donese boty, když chce jíst ukáže na ledničku, chce pít donese si skleničku a jinak ukazuje, fakt se snaží sdělovat své zážitky, minulý týden byl v jeslích a přišel a ukázal směrem ze kterého přijeli, řekl ba a ukázal no nohu = v jeslích si hráli s balonem a kopali do něj.

jinak Tomík je teda opožděný, jde to vidět ale i tak je to můj šikulka

můžu říct že jednu dobu jsem byla 100% přesvědčená že je autista, Tom byl ve svém světě, chtěl si hrát jen sám a mě k sobě nepouštěl, přišla jsem že si jdeme hrát a on odhopskal pryč (nelozil po 4, skákal jak žába), později prostě odešel,hrál si skoro jen s autama a stavěl je do řad, občas chtěl knížku-jednu svoji autovou, třeba dopoledne si s ní hrál a pak ji chtěl tak jsem mu ji podala ze stolu a to byl hned řev, nešlo to. Musela jsem mu ji podat z místa kde patří, takže jsem ji vzala ze stolu, dala na místo kde patří a hned mu dala a bylo to dobré, totéž ostatní věci nevzal si je ze země (kromě aut teda), ale museli se uklidit kde patří a pak si je mohl vzít. Nesnášel nové věci - řval jak sjem mu chtěla dát třeba novou bundu, pamatuju si venku nějakých 15 stupnů a on v zimní bundě,zimních botech jiné mu prostě nešli dát jak řval

a vidíš autista není

smardik
13. říj 2011

@valika_val Tomík začal dost pozdě ukazovat, cca až ve 30měsících nechce se mi to předem hledat, pohybově byl pomalejší vždycky ale pořád to bylo v normě, cvičit vojtovku jsme nemuseli. co bylo hodně zvláštní už v porodnici bylo, že byl strašně citlivý na ruce

magimary
13. říj 2011

@valika_val (našla som ťa tu ! 😅 ), ale to nemôžeš porovnávať Teovo porozumenie s Tomíkovým...tomík je raz toľko starší...teo ešte nemusí toto vôbec rozumieť 😉
a, mmch, toto hlbšie porozumenie nemá ešte ani náš Tady (nevie to, nerozumie tomu), ale zase si myslím, že to ešte "dotiahneme" a nepríde mi to až také krízové... (a má za dva mes. 3r.) 😉 🙂

smardik
13. říj 2011

@magimary jo to máš pravdu Tomík bude mít tento měsíc 3 roky, píšu jak je na tom ted ale "divný" je už dlouho

sisstin
autor
13. říj 2011

@valika_val vy by jste měli být pomalu na těch dvojsložkových příkazech typu: dones si botičky, dej kostku na stůl atd. Ale stačí, by bylo o tři měsíce opožděný, a jste jen na tom základním porozumění..takže tak 😉

magimary
13. říj 2011

presne aj dnes sme boli na tej logopédii- a logopedička sa ho pýtala, že kde má mačička uši...
on rozumel slovu mačička, ale netušil, čo je to "uši"... a pritom slovo "ucho" práve cvičíme a pozná ho...
ale nie vo verzii "uši"...
ale všetko chce čas... 😉
aj porozumenie

áno, @smardik , hej, je mi jasné, len tiež som práve myslela, ako je na tom aktuálne teraz tvoj tomik...

valika_val
13. říj 2011

jasne.
aj u nas je to tak, ze je uplne jedno, ci sa spytam Kde je havko? alebo Ako robi havko? Alebo dones mi havka! alebo Pozri, tam je havko.
stale urobi to, co mu je najjednoduchsie - chyti, urobi zvuk, pozrie sa na havka, ale nikdy nezodpovie tu otazku - prikaz spravne.

dnes pri veceri sme cvicili očko a noštek, plus ukazovanie prštekom (kedze toto nevie). tak dal to, sikulka, ale nevie sa spravne trafit u seba na tvari a vobec nerozumie, ci sa pytam na JEHO očko alebo MOJE alebo TATIKOVE 😀

valika_val
13. říj 2011

@smardik a teda honzik ho taha dopredu? pomaha mu, ze ma mladsieho zdraveho surodenca?

sisstin
autor
13. říj 2011

@valika_val nejdřív děti ukazují na sobě části těla...a až pak chápou ukazování na někom jiném 😉

magimary
13. říj 2011

@sisstin aj toto sme dnes "riešili" na logo...
takže Tady na sebe "dá" oko a nos, ale na nikom inom ani omylom...

smardik
13. říj 2011

@valika_val no spíš se hanys opičí po něm ☹, celkem hezky začínal mluvit a opakovat - třeba jen první hlásku, ale jak mluví Tom stylem aeeeeeeeeeeee tak to dělá Hany taky, ale co v jeslích TOmula je to lepší, snaží se. že by ho nějak tahal se mi moc nezdá právě, spíš bohužel tahá Tom jeho ☹

smardik
13. říj 2011

Tom zvládá zatím ukázat kde má hlavu, vlasy (cca 3dny to umí), nos, oči, pupík, zadek, noha a to je vše, na cizím to ukáže tak že ukáže třeba na svůj pupík a pak ukáže že má i Honza, že mám i já. ale abych mu řekla ukaž kde má Honzík pupík, nos tak to nezvládne

sisstin
autor
13. říj 2011

@smardik ale fakt jsem četla, že u těch sourozenců nemluvících dětí je opožděný vývoj řeči dost častý...ale pokud by se to mluvení u vás nezlepšovalo, tak už bych to začla asi trošku řešit od těch dvou let, mohl by mít expresivní...bohužel 😉 u těhlech poruch je dost častý, že to má víc dětí...třeba trošku jinou formu, ale má 😉

smardik
13. říj 2011

@sisstin já myslím že to tím bude, můžu říct jak je ted Tom v jeslích a jsme spolu s Honzíkem tak se fakt snaží mluvit víc-dneska mi řekl jo, ne, haji ale jak je zas TOmík doma je to aeeeeee, ukazování a hlavně řev, řev. ale Honzík ukazuje a je ten vývoj prostě jiný než u Toma tak doufám že to bude v pohodě. ale kdyby nemluvil tak pro jistotu ho vezmu na logo sebou a uvidíme. doufám ale že on nic mít nebude, vybral si to tím srdíčkem, Tom dysfázkou a tím bychom mohli skončit

sisstin
autor
13. říj 2011

@smardik no děti s expresivní právě mívají ten vývoj naprosto normální, až na mluvení 😉 ale nechci tě tady strašit, on je fakt ještě malej...času má dost, když jinak je úplně v pohodě.... 🙂

smardik
13. říj 2011

@sisstin ty mě fakt těšíš, neštvi. Hany je a bude dobrej, musíííííííí 😀 😀 😀 😀 ale už není zas tak malej, 2 má v lednu. ale přece nemůžu mít takovou smůlu abych měla 2 děti s dysfázkou

ale je sním sranda, všechny zvířata jsou zatím haf haf

sisstin
autor
13. říj 2011

@smardik no tak na mluvení má fakt ještě čas, když jinak rozumí atd. 😉 no já znám žensku, co má všechny 3 děti s dysfázkou 😉 ale ono hodně záleží právě na té dědičnosti, pokud vy k tomu nemáte sklony (někdo neměl v rodině opožděný vývoj řeči a tak), tak je to spíš náhoda, která nějak vznikla při vývoji....ale pokud je tam nějaký riziko (jakože bohužel u nás je 😝 ), tak je ta šance poměrně velká 😖

smardik
13. říj 2011

@sisstin jo jinak fakt v pohodě rozumí, ten rozdíl je fakt poznat mezi nimi. U nás v rodině snad nebylo nic, u manžela těžko říct, jeho maminka si to nepamatuje takže to možné fakt je, ale vlastně je to jedno. Bude dysfázka bude, nadšená bych nebyla ale hroutit se kvůli toho nebudu a budu chodit na logo a pracovat s oběma, uvidíme co bude ale doufám že se to rozjede. ale trošku už by mohl začít

sisstin
autor
13. říj 2011

@smardik no tak kdyby tam byl nějaký větší problém, tak by si to určitě pamatovala 😉 právě MP nemluvil do tří vůbec, a pak teda začal...ale mluvil blbě ještě v pěti letech 😉 takže bud to byl nějaký výrazně opožděný vývoj řeči +dyslálie nebo tak...a nebo měl fakt slabší expresivní, která se dala do pořádku i bez té reedukace...páč jako samozřejmě skoro před 40lety to nikdo neřešil, kor teda jeho matka 😝 ale divnej prej byl taky do těch tří let 😝

on teda už syna má z prvního manželství, tomu ted bude myslím 12(13?) a ten začal mluvit jako trošku dýl, ve 2,5..ale jinak žádný problémy neměl...ale u mě toho hodně nadělaly určitě i ty negativní vlivy v těhu - 2x jsem měla chřipku jako kráva, z čehož tu první jsem ještě ani nevěděla, že jsem těhu...takže jsem brala spousty prášků a chodila do rachoty...pak v práci 6měsíců stresy jako kráva, přepracovanost atd. Bylo toho dost 😉

smardik
13. říj 2011

@sisstin no tomu bych nevěřila, musela bys ji znát jaká je. u nich výchova = máš kde spát, co jíst a tím je o tebe postaráno a tím to nějak skončilo. nějaká výchova, věnování se u nich nebylo a fakt to někdy jde na manželovi vidět, mám 3 děti a ne 2, ale už je to lepší co sme spolu naučil se toho dost - třeba že se i čistí zuby, doma ho to jaksi nenaučili

sisstin
autor
13. říj 2011

@smardik no MP byl od 15 na vojenským gymplu a pak na vojně, tak ho to tam naučili 😅 😅 😅 😅

smardik
13. říj 2011

@sisstin MP na vojně nebyl, maminka ho to nenaučila tak jsem ho to naučila já, zuby si už čistit umí, trenky měnit taky 😀 😀 😀 a jíst ovoce taky 😀 😀 😀

dadlenka
13. říj 2011

@sisstin to si nevybereš😉 od mm strýc prý nemluvil do 6 let, prý měl 2 univerzální slova na všechno, moji starší kluci mluvili velmi brzo - Matyáš už v 18 měsících mluvil ve větách min. 3 slovných, Daneček to samý, navíc jsou zcela ukecaní, já i mm jsme mluvili dobře a brzo já před 3. rokem i R a Ř.... Kryštof do skoro 2 let jenom zpíval😉 jeho bratranec začal mluvit cca ve 3,5 letech, takže vítr asi vane z manželovy strany, ale celkem zdaleka😉

sisstin
autor
13. říj 2011

@dadlenka no zas jako, to už jsme tu teda řešily xkrát...ony ty historky, že ten a ten nemluvil do 6 atd. mutujou 😉 většinou to je tak, že má dítě trošku opožděný vývoj řeči a rodiče tvrdí, že dítě NIC neříká (s tím se setkáš i tady na konovi) a nakonec z nich vyleze, že říkaj zvuky zvířátek, máma, táta, babi atd., a ještě něco, co nejsou slova (samozřejmě, že to slova jsou - dítě tím označuje stále stejnou věc)...a pak právě vzniká to, že ten nemluvil do 3vůbec atd. Přitom to dítě prostě mluví 😉 a historku, že někdo měl do 6let dvě slova a pak začal normálně mluvit, to je prostě blbost..takový dítě by mělo totální ztuhlý orofaciální svaly, neumělo by používat jazyk, mluvidla atd. navíc v 6letech se uzavírají řečové synapse téměř úplně 😉

dadlenka
13. říj 2011

@sisstin však to znáš 😀 no mě to vykládala tchyně, ať už mluvil, jak mluvil, tak mi je jasný, že problém měl- tchyně považuje jejich rodinu velmi na úrovni a tohle mi řekla až jsem lítala jak zběsilá, že Kryštof nemluví🙂 vzhledem k tomu, že Kryštofův bratranec(z manželovy strany) byl taky ryba, tak se to z té jejich strany asi nějak dědí🙂

wsmoulinkaa
13. říj 2011

ahoj holky jdu se na vás juknout.....chodím už do práce, málo času...Nelinku mám na hlídání a půjde asi do jesliček 🙂)
u nás se nějak ted vše docela rozeběhlo.....ještě to není ončo ale dnes mi řekla první větičku 😵 😵 : mamííí nikoka tam holu 😀 (mami chci za nikolkou nahoru-na postel) já ji tak pomuchlala a chválila až mě kleplo z toho...jak neukazovala pořád na něco ukazuje,mele nesmysly až hrůza, má moc dobře vyvinutý asi hudební sluch,furt zpívá melodie písniček,např rolničky rolničky...to má na hracím stolku a docela rychle si pamatuje 😵
řekla mi taky :au pálí,když šahala na topení....boty říká dudy 😀 víc už rozumí,ale ne ještě všemu,mám z ní radost...ten strach co jsem tenkrát měla byl snad zbytečný, ale nechci říkat hop 😉

jolinka
13. říj 2011

@wsmoulinkaa no vyborne, ze sa mala tak rozbehla, mozno to bude len OVR 🙂 🙂

wsmoulinkaa
13. říj 2011

@jolinka snad jo...myslíš opožděný vývoj? tj to mi řekla i na psychologii...ale v listopadu jdu po půlroce na kontrolu jak se zlepšila 🙂 tak mi tam snad neudělá virvál...
jsem zvědavá na jesle...vše jsem oznámila jaká byla a je....tak když bude mezi dětmi by se mohla ještě zlepšit,myslíme si s manželem 🙂 co myslíš?