Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
31. říj 2011

@paolin no Tygr se zatím s nemocema drží (ale on celkově není a nikdy nebyl vůbec nemocný, nebral žádné léky, neměl ani kašel, jen párkát takovou dvoudenní virozu, kdy měl třeba teplotu nebo tak), ale jak píšu, těch dětí je tam jenom 14 a většina už do školky min. rok chodí, takže tam to je promořené už dobře. Většinou je jich tam plný počet, děti tam nemarodí....Bůh ví, jak by to vypadalo, kdyby chodil do normální třídy 😉

jinak slovesa super, to hodně trénujte rozslabikovávání slov, které končí na "lí" a "jí" 😉 my zas trénujeme "je" a "dí" 😉 jakmile začne opakovat, tak to je zas krok vpřed...sice většinou ta slova spontánně pak nepoužívají, ale je to dobrý znamení 😉

paolin
31. říj 2011

@sisstin tak to je supr, že je Peťa tak zdraví 🙂 o starost míň i pro něj 🙂
Adam nejvíc trénuje tak kolem 8 večer, aby nemusel jít spát 😀 ale hlavně s tátou. zatím povídají třeba tata, tete, tyty apod. s tím "lí" a "jí" supr rada. moc děkujíííí!

sisstin
autor
31. říj 2011

@paolin no jako si myslím, že Tygr toho má i tak dost...představa, že by k tomu měl bejt ještě nějak často nemocnej, to už by mě teda drtilo 🤐 on to má asi po MP, ten byl snad za svůj 40letej život nemocnej tak 3x a to je ještě hodně 😝 já jsem chcípák od narození 😝

s těma slovama mi to poradila logo, pokud dítěti jdou dobře nějaká slova, která začínají nebo končí na stejnou slabiku, tak je fakt jich vymyslet co nejvíc, a pak to trénovat.... Tygr už říká třeba úplně čistě "myje, pije, sedí" atd., to dřív zvládnul jen pokud to říkal my - je, pi - je atd., teď už to řekne normálně najednou a hlavně je tomu rozumět 😉

paolin
31. říj 2011

jinak Adam je velmi náchylný na průdušky už od narození. když měl cca den, tak se začal dusit, chudák byl celý zahleněný 😒 tak jsem valila za setřičkama a ti ho okamžitě odsály. no měl toho tam.. tohle budetaky jeden z důvodů, proč ty průdušky nemá OK. říkala to i kinezioložka. jednak měl nějaký blok při porodu a pak to dušení mu našla taky. já jsem tedy obě dvě věci zastrčila hoooodně hluboko do paměti, tak když mi to kinezioložka řekla, tak já "no vlastně vždyť jo!"

paolin
31. říj 2011

@sisstin supr 😉 zkusíme 😉

paolin
31. říj 2011

valím si nechat spravit záda. tak ať se vám dnes daří 😉

argousek
31. říj 2011

Ahoj holky,

jdu se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s kreslením pravou mozkovou hemisférou?? a nebo s touto knížkou http://www.knihkupectvi.mobi/knihy/naucte-se-kr...

sisstin
autor
31. říj 2011

@argousek neznám, neporadim..bohužel..Tygr nekreslí vůbec 😔

ygreen
31. říj 2011

Ahoj, my byli na víken u tchánovců. Tobík dělá pokroky i v socializaci - ve hraní, hodně na neteř se synovcem trpí a chodí za nima, chce si s nima hrát, iniciuje hry. Na hřišti mává z klouzačky (vždy jen na pozdrav odpovídal) a tak. Všichni říkají že fakt vyspěl.
A začíná opakovat skoro vše co řekneme - jako podměty ve větě. "Dáš si mlíko" - "míko", apod. Tak se takhle krůček po krůčku posunujeme kupředu 😉

dalea
31. říj 2011

Ahojte,baby,ja trosku off topic,ale dnes idem posledny den do prace,takze uz budem sediet doma 😝

sisstin
autor
31. říj 2011

@dalea prázdniny nebo výpověd? 😕 😅

sisstin
autor
31. říj 2011

@ygreen no to nejsou podle mě podměty, ale echolalicky opakuje poslední slovo...ale i to je super posun dál 😉

dalea
31. říj 2011

@sisstin Vypoved 😠 Firma sa stahuje do ineho okresu,uz nas tam bolo len par zamestnancov a cakali sme to 😉 No teraz som bola na OCR s Leou a vypovede im dali v piatok,ked som nebola v praci,tak si ju prevezmem dnes 😝 Chvilu si oddychnema budem hladat nieco nove 😉

dadlenka
31. říj 2011

@ygreen to je moc dobře🙂 já to, že se chce domluvit a touží po kontaktu beru jako přelomové, protože právě tohle je motivace k mluvení🙂 jsou to super pokroky a mám radost i s vámi🙂
Já se chystám na objednání k drKr. Jinak máme nové slovo - jejda(eda) vyřčené když se něco zvrtne- vylije se něco, spadne, je velmi hojně používané😀 aoj, tau - ahoj a čau, už jsme u cca 120 slov a jsem hodně zvědavá co za diagnózu vyfásneme🙂

dadlenka
31. říj 2011

@dalea držím palce, taky sháním, takže vím, co je to za fušku🙂 tak tfuj tfuj pro štěstí🙂

jolinka
31. říj 2011

@dalea zuzi, tak nech najdes este lepsiu pracu ako si mala 🙂 🙂

ygreen
31. říj 2011

@sisstin jj on zopakuje to podstatné jméno - to co zná a o co s ve větě jedná;o)

sisstin
autor
31. říj 2011

@ygreen no tak jako tak je opakování fakt zas velkej krok kupředu 😉 Tygr nejdřív opakoval jenom slova, ted opakuje celý věty... blbý je, že když neumí verbálně odpovědět (někdo se ho na něco ptá, on sice ví na co, ale neumí to říct), tak tu větu taky jenom opakuje 😝

ono v podstatě je to asi to stejný, jak když dítě nerozumí....jen dítě, který nerozumí (a ta otázka se mu nějak víc vysvětlí), tak pak odpovědět umí....no Tygr i když tomu rozumí, tak stejně neodpoví, páč prostě to slovo nemá v aktivní slovní zásobě...ale tak se snaží to aspon nějak naznačit (pokud to jde). Takže to jakoby není pravá echolalie, echolalie by měla byt opakování slova bez pochopení významu...ale to se pak těžko u těch blbě mluvících dětí hodnotí 😝

ygreen
31. říj 2011

@sisstin jj jen opakuje a ještě blbě a sám opakuje zřídka, spíš když chci já ať opakuje,ale je to den ode dne lepší 😉

sisstin
autor
31. říj 2011

@ygreen tak zase Tygr na výzvu nic zopakovat ze začátku neuměl, právě opakoval jen to, co mu šlo (spontánně)...ale když jsem po něm chtěla třeba " řekni xy", tak prostě nic...ted už to zvládá, ale to přišlo minimálně po půl roce, kdy vůbec začal nějak mluvit 😉

to bude asi taky ten rozdíl od receptivní, že dítě sice zopakuje na výzvu, ale ne spontánně...no dítě s expresivní do určité doby bude opakovat jenom spontánně to, co mu jde říct 😝

jolinka
31. říj 2011

ahojte baby... ja si dnes tak sumarizujem posledny rok Kati od 4 do 5 rokov... a fakt myslim že urobila obrovsky pokrok. 🙂 🙂 🙂 a to hlavne v porozumeni a v obsahu reči. Momentalne mam pocit že rozumie prakticky všetko samozrejme na urovni svojho vyvoja. Takmer zmizol ten nepomer medzi tym co vie a co rozumie. Už dávno to nie je to dievčatko čo, co sice pocita, vie farby, sklada puzzle a krasne kresli... ale nechápe otazky Čo bolo na obed a Ako sa voláš.

dnes sme po dlhom čase vzali jej obľubenu knizku Obrazky do skolky, ulohy čo minulu zimu sme riesili ako tazky oriesok a vela aj nevedela ci nachapala... teraz lazom plazom presla takmer celu knizku, bez namahy vsetko vedela 😉 🙂

tu slabsiu dysfazku uz vidno len na castych agramatizmoch, myleni si casovych pojmov plus horsia vyslovnost sykaviek.
/musím si prehodiť vynimočne slovensku klávesnicu 😉 😉...
Boli sme len 3x na logopedii a vidim ze pokročila vo vyslovnosti. Prvu hlasku v slove už rozoznava tak na 90 percent, sama si hovori a hlada slova aj podla prvej slabiky...
Keď bola mala tak hovorila same ososi, mososi, všade dávala S namiesto všetkých sykaviek, teraz už hovorí Š a Č skoro všade, ešte musime trénovať C a Ž, lebo hovori, že S ako cesnak, S ako cibuľa 😉 😉 Z ako zirafa.

sisstin
autor
31. říj 2011

@jolinka bomba 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

sisstin
autor
31. říj 2011

@jolinka jinak tady je přesně vidět, jak moc je správná výslovnost důležitá k tomu, aby dítě umělo správně psát... páč jak píšeš, pak prostě neslyší, jak to je... z jako žirafa atd. 😝

dadlenka
31. říj 2011

@jolinka kéž by i nadále Kryštof kopíroval Kati vývoj🙂

jolinka
31. říj 2011

@sisstin diki 😅
a este bonus s ktorym sme neratali... svokra zavolala Kati na narodeniny a Kati s nou viedla kratku konverzaciu v style... Tu je Katika, ano, nie, Johanka sa hraje, aj Misko sa hraje, ahoj, dam ti mamku... co by nebolo nic zvlastne keby to vsetko nepovedala po madarsky 😉 😀

smardik
31. říj 2011

@jolinka úžasný 🙂

smardik
31. říj 2011

brzo se k nám přidá další maminka, malému v 5 letech přišla na dysfázii - aspon to tak teda vypadá, mají to z pedagogicko-psychologické poradny, ale pak sama napíše víc

sisstin
autor
31. říj 2011

@smardik v pěti letech? 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 ty jo, ach jo 😒

smardik
31. říj 2011

@sisstin ted se dívám a je leden 2006, šli tam kvůli odkladu a odešli s tímhle. Psali jsme si meil a psala mi tohle: No nečekala jsem to, jo začal mluvit dlouho a blbě ale lepší se to tak jsme tohle tak nějak nečekala:(

na MK chodí takže se určitě přidá

sisstin
autor
31. říj 2011

@smardik no pro mě je fakt záhadou, jak se dá dysfázka zjistit až v pěti letech, ale co tak čtu jinde, tak to není nic výjimečného 😕