Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
12. lis 2011

@dalea no zuzi, konecne som videla aj tu cast z reflexu....to bolo hodne objektivnejsie, chlapec typicka rec dysfaktika s hooooodne neskorym nastupom reci.... jedine nechapem preco nepadlo slovo dysfazia... v kazdom pripade je to nadej aj pre tych co im je diagnostikovana tazka dysfazia... ze aj s tym sa da pracovat a dosiahnut vysledky ze dieta bude hovorit, sama ucitelka hovorila ze zrejme nebude mat nikdy tu rec uplne dokonalu.

samozrejme vsetko je hlavne o drine... matka studovala knihy ako s nim komunikovat, doma sa dorozumievali posunkovaliv skole ma kazdy den logopediu, ... v modrom z neba to podavaju hlavne ako zazrak, par dojakov no ale dobre... i to obcas treba...akurat ze potom ludia mozu mat skresleny dojem, ze netreba nic robit, stane sa zazrak a dieta sa rozrozprava

dalea
12. lis 2011

@jolinka Jani,presne tak,ved prave to je pre mna zahada,preco sa tam nehovori o VD,ked je to podla mna jasne 😕

jolinka
12. lis 2011

ludia a ja mam dnes vecer tiez zazrak 😉 ....VSETKY deti mi uz o deviatej spia 😀 😀

sisstin
autor
14. lis 2011

Bré ráno,

tak Tygr už trošku lepší, ale žádnej zázrak..nemá tak příšernej kašel, ale furt má mega rýmu a je vidět, že mu není dobře, páč sám dobrovolně celej den leží 😝 takže do školky půjde buď v pátek nebo až v pondělí....no snad stiheneme ale tenhle týden logo, páč to by jsme jinak už vynechali po druhý 😠

@dalea
@jolinka já už na to Modrý z nebe právě kvůli tomuhle nekoukám, je to strašně moc toho "slovenskýho patosu", že se furt modlej a bla bla...já jako zarytý ateista na tohle nemám moc žaludek, strašně mě to rozčiluje....a je to takový dělaný na efekt, aby to bylo hrozně moc dojemný.... to jsem jako měla dost, co mi včera říkal MP, že měl jít na svatbu nejlepší kámošce a nešel, páč týden předtím mu umřel otec - podotýkám, že to byl alkáč a násilník, kterýho sto let neviděl a nijak se o něj nezajímal...ale páč prostě se to tak dělá, tak na svatbu nešel...nebo třeba na Zelený pátek nejí maso a podobný kraviny...ale přitom se nemodlí atd. Mně to přijde takový směšný až pokrytecký 😝

jolinka
14. lis 2011

@sisstin 😀
ja patos v akelkolvek podobe a narodnosti takisto nemusim 😝
viem velmi dobre vycitit z koho ide opravdivost a z koho take namalovane pozlatko... inak ovela lepsie su pribehy na Familii, to velmi rada pozeram, raz tam davali tiez pribeh chlapca dysfazia plus crty autizmu, este nemali konecnu diagnozu, rodina bola dvojjazycna, otec tusim Talian... tam sa to da kukat, ti ludia hovoria sami za seba, nataca sa to doma v prirodzenom prostredi.

a vzdy po relacii to skomentuje psycholog, velmi trefne a ludsky.

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka Familie je stanice? Tu nemáme 😕 Mám STV 1 a 2, Markízu, Joj a Jojplus a Doma 😉

jinak holky, ted se to řeší v termínu..jak vy dětem vysvětlujete Ježíška a podobný věci...páč já jako moc nevim jak, on jak Tygr mluví jak dvouleták, tak se s ním o tom nedá nějak bavit, páč on se na nic neptá...a jako, když mu něco řeknu, tak to sice asi pobere, ale stejně mi to nemůže dát nějak najevo. Já jsem se rozhodla, že na Ježíška a tak prdíme. On ví, že na Vánoce je strom a dárky...ale normálně jsem mu řekla, že mu je koupíme my 😕 mi to přijde takový zbytečný mu ted třeba dva roky cpát do hlavy Ježíška, když stejně by za chvíli zjistil, že žádnej Ježíšek není...a my ani nejsme věřící a tak 😕

Jako až bude starší, tak mu normálně vysvětlim, kdo to byl a tak...ale to, že nosí dárečky apod. vynechám....já celkově k tomuhle nák moc neinklinuju...on by stejně jako z toho nějakou radost neměl nebo tak...jeho nezajímá ani Mikuláš a tak... prostě má radost z dárků, ale ví, že je dostal od nás 😉

A jinak sranda, z Mutabene mi poslali novej katalog...a Tygr si k tomu sednul (na zadní straně jsou vyfocený všechny sešity, i Primo i Piccolo) a Tygr na všechno ukázal a říkal "máma koupí" 😅 😅 😅 😅

jolinka
14. lis 2011

@sisstin nie, to je relacia Familia... to davaju tusim stredu vecer?... niekedy to islo stvrtky... vzdy pribeh rodiny, ktora je niecim zvlastna... povod rodicov, zaujimave povolanie, pocet deti, pripadne vychovavaju postihnute dieta... je to formou reportaze priamo v rodine, ako nema to ziaden ciel ziskat cenu alebo dojatie divakov... jedine priblizit niecim zaujimavy osud nejakej rodiny a v prestavkach to komentuje v studiu psycholog.

jolinka
14. lis 2011

@sisstin jj, mama kupi 😀 😀 😀
Jeziska neries, urob ako ty citis. Ja uz trochu lutujem ze som natlacila detom do hlavy kaleraby.. hlavne kvoli Johi, ona je tak citliva a doverciva, bojim sa ze bude sklamana ked sa dozvie pravdu, ze preco sme ju klamali a tak... zatial tomu veri, tesi sa ze sama dokaze toho roku napisat list Jeziskovi... no uvidime 😕

inak ja z TV neprehanam, raz sme vyse roka nemali vobec TV a nechybala mi... pozeram iba dr. Haus alebo Kosti aj to nepravidelne, potom tu Familiu a sem tam Superstar ked ide... [ukamenujte ma ale ja mam velmi rada Haberu a jeho komentare na ucinkujucich 😀 |

dadlenka
14. lis 2011

@sisstin tak Kryštof to ještě nepochopí asi, řeknu mu, že přijde Ježíšek a donese hračky- to by mohl dát🙂 jinak u nás na Ježíška hrajeme, to kouzlo je úžasné, Matyášek teď prožije první Vánoce, kdy už ví, jak to je, ale stejně netuší kdy dáme dárky, jak je to se zvoněním🙂 je to tvoje věc a nesoudím , ale nejkrásnější Vánoce jsou, když jsou děti malé, když vyhlíží světýlko a poslouchají zvoneček🙂, ale jestli to doma neděláte, není to důležité, Vánoce jsou o lásce a kdyz ta je, pak je jedno, jaká je ta omáčka kolem😉

jolinka
14. lis 2011

@sisstin FAMILIA ide na stv 2

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka když ono u nás je to taky jiný tím, že když měl dva roky...tak absolutně ničemu nerozuměl, nějakej stromeček a dárky měl totálně na háku 😝 tak to nemělo vůbec cenu....vloni už dobrý, radost měl...ale to zas téměř vůbec nemluvil, takže stejně se to nějak řešit nedalo....no ted by to asi nějak pobral, ale stejně se toho od něj moc nedozvím 😝 a zas mi to právě přijde zbytečný, když by za nějaký dva roky zjistil, že to je stejně kec 😕

jako já nejsem apriori proti tomu, jenže holt u "normálních" dětí je ten vývoj v tomhle trošku jinej, tam už dvouletáci maj z Vánoc halo a dá se na tom nějak stavět, což u nás v té době fakt jako nešlo 😝 on celkově Tygr není moc pohádkovej, pohádky ho nebaví vůbec...už ani na nic nekouká na DVD...úplně jsem odbourala tu TV jako kulisu, popř. tam mám puštěnýho něco svýho..takže jeho to vůbec nezajímá...a už ani žádné pohádky nevyžaduje na DVD...to už ho víc zajímá program o letadlech 😅 😅

jinak já čučim na TV dost, hlavně teda večer, když Tygr spí 😝

sisstin
autor
14. lis 2011

@dadlenka když ten problém je, že Tygra tohle vůbec prostě netankuje 😉

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka
@sisstin on v tomhle jakoby není vůbec dětskej...pro něj nějaký pohádkový postavy nebo tak, nula bodů....třeba o prázdninách s ním byl táta na zámku, kde byl pohádkovej večer...no Tygr si tam běhal po kanálech a nějaký divadýlko a pohádky měl na háku 😉

ale jak si tak vzpomínám, tak já byla to samý...na Ježíška jsem nevěřila snad nikdy a nikdy jsem nebyla pohádková, už v první třídě jsem slzela u Když Harry potkal Sally 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. lis 2011

nebo já třeba neznám "rozzářené dětské oči", on to prostě všechno bere tak pragmaticky...když dostane dárek, tak řekne "díky", jde si ho rozbalit a hrát si s ním...ale že by skákal, ječel a radoval se...tak to prostě vůbec....on to na sobě nedává nijak znát...není vůbec "radovací" typ... což ovšem teda u nás v rodině není nikdo...já mám vždycky hrůzu z toho, že mi někdo něco dá a bude čekat nadšenou reakci...a já absolutně nevím, co mám dělat... 😝 😅

jolinka
14. lis 2011

@sisstin no u nas je to rozdelene... Johi ma rada tu klasicku detsku romantiku, rozpravky o princeznach, cim dlhsie tym lepsie, v poslednej dobe si oblubila rozpravky od Dobsinskeho a tam je uz fakt narocny dej...

Kati je zase prizemny komercny typ...ona ma z rozpravok najradsej reklamy 😀 😀 😀 hlavne nech je to pestre, skakajuce postavicky, do toho chytlava melodia... a samozrejme nasleduje KUP MI to 😅

jolinka
14. lis 2011

@sisstin siss, proste nerob nic...

je mozno podsuvane spolocnostou ci reklamou... ze nasa hlavna rodicovska uloha spociva vyrobit co najviac "stastnych chvil a rozziarenych oci" u dietata a komu sa to nedari, uz ma pocit viny, ze snad dieta ochudobnuje alebo mu nedava vsetko...
to je ale blbost, sluzi to len na to aby sme viac a viac kupovali a snazili sa.
Ked Tygr je spokojny s tym ako to ma...ostatnych mozes ototo 😒 😉

jolinka
14. lis 2011

vcera som citala detom Princeznu na hrasku... a Kati, ze Oni ten hrasok zjedia?

vobec nepochopila pointu, ze prave princezne su tak chulostve ze ucitia aj hrasok po matracmi... inak dost debilne su tie pribehy o princeznach, sladkaste ble az ma striasa, 😖 😖 hlavne mat krasne saty a uchytit si princa...

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka Joli, no ale Tygr by byl to samý..kde on by jako měl pochytit, že princezny jsou choulostivé 😉 to je prostě to..on nezná žádnou pohádku ani klasickou, prostě ho to vůbec nebaví....zná teda teď o řepě, ale to dělali ve školce...jinak fakt nezná nic 😉 A vím, že to psaly i jiný holky děcek s dysfázkou (jak expresivní, tak smíšenou), že prostě u těhlech dětí pohádky nula bodů....teda hlavně jako ty klasické čtené...pak některý děcka koukaj třeba na Bořka nebo tak...ale klasický pohádky prostě nic 😉

Tygr občas koukal na Tomáše, Pata a Mata a Poštáka Pata, ale nikdy u toho moc nevydržel...a už to nevyžaduje fakt vůbec...jeho se ani nedá k té TV na chvíli "uklidit"..jo, to když je Autosalon nebo něco takovýho..tak to čučí 😅 😅 😅

jolinka
14. lis 2011

@sisstin jj, presne tiez som si vsimla ze Kati ak ma riesit ulohu ktora predpoklada ze dieta "samozrejme" pozna klasicke rozpravky typu Cervena ciapocka, medovnikova chalupka atd... ze je mimo. alebo takisto ona nechape obraznu rec a prirovnania...
bola uloha doplnovat prirovnania, ze Ma zubky ako po a| perlicky, po b.... cencule, tehlicky... Kati dala cencule. potom dalsie take prirovnania...nic sa nechytala, vobec nechape take veci.

dadlenka
14. lis 2011

@jolinka ony ty děti nemusí být ani dysfatické🙂 ti moji dva starší pohádky rádi nemají, místo toho čteme příběhy o dětech- O letadélku káněti, Děti z Bullerbynu atd. Co je zajímalo - Mašinka Tomáš, Bořek ... Kryštof miluje Timmyho, Malou princeznu a Barneyho a prasátko Peppu🙂

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka no u Kati to bude zřejmě i tou smíšenou poruchou, ale myslím, že i děti s expresivní prostě nemají jazykový cit na čtení, přirovnání a další věci 😉 já se právě obávám, že Tygr vůbec nebude chápat ty Hádanky dráčka Fráčka 😉

@dadlenka no Tygra nezajímá ani to, u něj prostě čtení nula bodů...on jako leží a neotravuje, ale vidím, že to absolutně nevnímá a nebaví ho to 😉

sisstin
autor
14. lis 2011

@jolinka zoubky jako perličky..tam ona by si musel dát do souvislosti, že jde o barvu....ne o tvar nebo něco jinýho...když tak nad tím přemýšlím, tak to je fakt hrozně těžký pro ně asi 😕 já právě ten jazykový cit mám, tyhle věci mi nedělaly nikdy problém...ještě na základce nám dělali IQ test, kde ta jazyková rovina byla přesně na téhle bázi - přirovnání, čtení s porozuměním atd. No nikdy jsem nechápala, jak s něčím tak jednoduchým může mít někdo problém....no teď už je mi to celkem jasný 😔

dadlenka
14. lis 2011

@sisstin to přece není tragedie🙂 je prostě takovej a basta🙂)Kryštofovi nečtu- maximálně popisuju obrázky. Teď začal víc chápat děj u pohádek, dívá se na Kouzelnou školku i na ty kecy kolem, nejenom na pohádky🙂
Jinak jsme na logo dostali okopírované obrázky a má přikládat, umí to velmi dobře, je to pro něj jednoduché, navíc nebarevné, takže schválně přikládá krávu na prase a strašně se tomu řehtá..., ale zase pěkně spolupracuje u vytleskávání, takže na přiřazování jsem se vykvákla, zvířata pojmenuje a vytleskáváme, vadí to něčemu?

sisstin
autor
14. lis 2011

@dadlenka tak mě to čtení a knížky poměrně mrzí..myslím, že to patří k vzdělání...ale holt u dysfatickýho dítěte asi nemůžu čekat zázraky...jinak MP v životě nepřečetl jedinou knížku, což je pro mě poměrně nepředstavitelný 😝 Tygr začíná brát na vědomí tu encyklopedii, tam už jakž takž...a hlavně na tom Logicu obrázky...ale klasická knížka, i když je tam většina obrázek a jen trošku textu..nic nic...ale začal ho zajímat ten text u Logica a u sešitů od Bednářový 😉

co se týče přikládání, tak pokud to fakt umí, tak bych to neřešila....ale pokud s tím má problémy, tak bych to trénovala..s tím přikládáním mívají dost problém autistické děti..ale ty píšeš, že to Kr. normálně umí, jen to nechce dělat u těhlech kartiček...tak to bych neřešila 😉

dadlenka
14. lis 2011

@sisstin on přiřazuje už dlouho, přiřazuje bez problèmu i stíny, dostali jsme půjcené pexetrio na téma povolání a jak nevěděl, jak to funguje, tak rval kartičky na ten reklamní leták, kde byly ty kartičky vyfocené🙂

dadlenka
14. lis 2011

@sisstin jinak ohledně knížek- je spousta knih na cd, namluvené fakt pěkně, tak možná zkusit to🙂 ale uvidíš sama, jak to bude🙂Tygr prostě stojí nohama na zemi, tak bude luštit encyklopedie no🙂 u nás mají úspěch i komiksy🙂 je ještě malej 🙂

jolinka
14. lis 2011

@dadlenka jj, Malu princeznu ma Kati rada, dnes pytala aby jej tato doniesol z toho CDcko. a tiez take tie rozpravkove postavicky kopirujuce bezny zivot... Krto, Mach a Sebestova, Bambulka a tak 😉

Inak som minule premyslala, ze mozno dobre ze tie nase nestandart deti vyrastaju v tejto dobe, v minulosti ludia hovorili viac obraznejsie, znalosti z biblie alebo z antickej mytologie boli samozrejmostou a aj sa to premietalo do jazykoveho uzusu, dnes uz to malokto ovlada. aj cita sa ovela menej, sa mi zda aj z toho co vidim len tu na MK ze uroven jazyka velmi poklesla, malokto sa vyjadruje bohatym stavnatym jazykom o pravopise nehovorim, na zaplakanie ☹

Ja som citala velmi vela, raz sme so sestrou {mali sme asi 12 rokov} skusali spisat vsetky knihy co sme precitali, zastavili sme sa pri 4000 {styritisic vazeni 😅 } a viac nas uz nebavilo spisovat.... 😉

jolinka
14. lis 2011

@dadlenka raz sme skusili taku tu nahovorenu rozpravku na CD... no to bol rev 😠 😠 ono, tam neboli pohyblive obraaaazky, to co je za rozpravka 😀 😀 😀

deina
14. lis 2011

@jolinka, Princezna na hrasku je Miskova oblubena. 😅 A kolko tam mala tych matracov? A kolko vankusov?

Ja som si tak nedavno riesila Vianoce, len tak sama pre seba, ze co budeme detom hovorit, kto nosi darceky? Matkovi je to uplne jedno, zatial tomu aj tak nerozumie, akurat sa tesi novym hrackam a Misko zase neviem. K tomu sme my tiez ateisticka rodina, tak mam do toho namontovat Jeziska? Ci Deda Mraza? 😅 Tak si hovorim, ze ved to pride same, deti si same nieco vytvoria a vymyslia...

Je na SR nejaka dobra diagnosticka na poruchy reci? Nieco ako Krajcirova v CR? Ja asi ozaj potrebujem pocut niekolko nazorov na Matka v zrozumitelnom jazyku.

jolinka
14. lis 2011

@deina no ta dr. Janosikova, ku tej chodia na Slovensku, taj je vraj dobra.