Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. črc 2010

V kontaktu reaktivní, při volné hře s potřebou sdílení pozornosti a zapojení do interakce. Bez kvalitativních abnormit. Psychomotorický vývoj nerovnoměrný se zpožděním v oblasti expresivní řeči, v ostatních oblastech v rámci normy. Uf, už nemůžu 😅 😅

vojtisek2007
14. črc 2010

tak to přepíšu :

Při vyšetření se dobře adaptoval na novou situaci apřijal sociální kontakt,spolupráce mírně kolísvaá -zejménau subjektivně obtížných úkolů rychleji unavitelná pozornost, s tendencí unikat od úkolu ke spontánní hře, vyžaduje spíše hravý, kreativní přístup a častější střídání podnětů. V kontaktu reaktivní, pi volné hře s potřebou sídlet pozornosti a zapojední interakce. bez kvalitativních abnormalit v chování.
Psychomotorický vývoj nerovnoměrný s opožděním v oblasti eexpresivní řeči, v ostatních oblastech v rámci normy, adaptivní chování a neverbální intelektové výkony přiměřené věku - úroveň 3-3,6 let MV, jemná motorika bez kvalitatních abnormali, cílení pohybu dobře koordinované, grafický projev na úrovni kol. 3 let vývojového věku. V řřeči patrná převahu složk receptivní nad expresivní -porozumění řeči také dosahuje úrovně 3 let vývojově, verbálně reaktivní. V aktivní složce výraznější retardace - teprve s posledních měsících pozorován rychlejší rozvoj slovní zásoby - aktuálně na úrovni kol 2 let vývojově. V kontaktu s velkou snahou o verbalizaci,osvojená slůvka dobře komunikačně používá. Dosud v celodenní péči rodiny, bez vážnějších behaviorálních problémů.
Závěr : opozděný vývoj řeči v expresivní složce, nyní ve stadiu spontánní vývojové akcelerace. v ostatních oblastech v normě, v chování bez kvalitivních nápadností, temperamentově živější, se silnější potřebou sebeprosazení, pěkný sociální kontakt i snaha o komunikaci.
Doporučuji nástup do běžné MŠ s možností určtité individualizace přístupu pro obohacení komunikačních a sociálních příležitostí - z atím spíše na zkrácený pobyt.

sisstin
autor
14. črc 2010

Adaptivní chování a intelektové výkony přiměřené věku, jemná motorika bez kvalitativních abnormit. V řeči patrné převýšení složky receptivní nad expresivní, porozumění řeči také dominuje věku 3 let vývojově, verbálně reaktivní. V aktivní složce výraznější retardace - teprve v posledních měsících pozorován rychlejší rozvoj slovní zásoby(akutálně okolo 2let věku)

sisstin
autor
14. črc 2010

uf, tak už to nemusím luštit dál 😅

vojtisek2007
14. črc 2010

@sisstin ty vo..e jak jsi to luštila, já když na tu fotku máčknu tak nevidím absolutně nic

sisstin
autor
14. črc 2010

@vojtisek2007 tak když jsem naplácla ksicht na PC, tak jsem to viděla a hodně věcí jsem si domyslela 😅 😅 😅

vojtisek2007
14. črc 2010

@sisstin ty seš taková naše Krejčířová, viď..... 😀 😀 😀 jsi to říkala, že Vojťas bude v poho

sisstin
autor
14. črc 2010

jistěěěěěěěěěěěěěěě 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

holky, tý jo, jestli mi ten rodičák prodloužej....tak já se snad dám na stará kolena na studium 😕 😕 😅 😅

vojtisek2007
14. črc 2010

@sisstin a kdy se máš něc dozvědět ???? už jsi žádala, jak dlouho to trvá tak ? to vás bude ještě zkoumat nějaká komise ????

sisstin
autor
14. črc 2010

@vojtisek2007 včera jsem odnesla papíry pediatře, takže ted záleží, jak ona to tam rychle pošle..a jak ta komise to rychle vyřídí..ale standartně tak 4-6měsíců, takže jsem tam šla, co nejdřív, kdy už jsme měli nějaké pořádné zprávy 😉 ta komise si tě může vyzvat ještě na přezkoumání stavu, ale moc to nedělaj..většinou ti to rovnou zamítnou 😝

vojtisek2007
14. črc 2010

@sisstin my vám všichni budeme držet pěsti, aby vám to vyšlo, neboj.....a když ne, tak co dál ???

sisstin
autor
14. črc 2010

@vojtisek2007 no to vůbec nevim, pravděpodobně na půl roku na pracák na 3tis. podpory, a pak ještě méně 😝 s alimentama mi to dá jeden rodičák..no a pak doufám, že už by Tygr od ledna mohl jít do školky aspon na 4h a bude nějaká dlouhodobější brigáda 😕

sisstin
autor
23. črc 2010

čau děvčata, tak koukám, že je tady mrtvo 😝

Tygr zas rozumí mnohem víc, už dává i předložky- nad, pod, v, za, vedle...velký- malý, mokrý-suchý..takže nějakej posun tam vidím určitě 😵 za to už se mu zas moc nechce chodit, tak čtvrt procházky prochodí a tři čtvrtě se zas provozí v kočáru..ale tak snad je to zas jenom takový období...ale že bysme vylezli bez kočáru furt nehrozí...jemu stačí, že se něčeho lekne a okamžitě do něj chce...tak si to neumím představit bez něj, že bych ho měla tahat na rukách 😝

jinak skvělé vztekací období furt trvá, jít s nim něco zařidit( pošta, úřady atd.), to je očistec...dřív jenom seděl a nic nedělal..ted mě okamžitě tahá za ruku ven, ječí a vzteká se 😝 a že bych si s ním šla třeba někam posedět, tak to už vůbec...to začne rovnou ječet jako siréna, takže by ostatní lidi asi emigrovali na měsíc 😝

no, a jinak asi nic.. 😝

sisstin
autor
25. črc 2010

tak stále mrtvo...

tak já hlasím, že změna...že už chodíme ven úplně bez kočáru a je to pohoda 😎 on jak ten kočár vidí, tak se furt chce vozit..ale když ho nemáme, tak mu to vůbec nevadí a chodí normálně 😝 takže o další starost mín konečně 😝 sice jako na cestování nebo někam daleko bych ho určitě vzala...ale jinak už chodíme bez něj 😵 😵 😵

sisstin
autor
26. črc 2010

tak já si tady asi budu za chvíli mluvit sama se sebou 😅 😅 😅

tak opět poslušně hlásím, že u nás došlo k dalšímu výraznějšímu vývoj porozumění...řekla bych, že už rozumí všemu..je schopný chápat i něco, co teprve bude ( zítra půjdeme ven, půjdeme na mašinky, pojedeme na výlet). Chápe i vysvětlování, no dost je to znát...zná i slova, která mám já osobně pocit, že jsem mu snad ani nikdy neřekla..no je to fajn 🙂

v mluvení teda posun naprosto žádnej, ale nějak mě to zatím netrápí...nejdůležitější je to porozumění, a to už je fakt hodně hodně dobré...hurá 😅

nakonec i kočáru jsme se zbavil v "už" 2 a 3/4...já jsem si myslela, že se ho nezbavíme nikdy snad 😅 😅 takže vydržať, všechno nakonec přijde 😎

musilatka
26. črc 2010

@sisstin Moc moc Tygrovi a i Tobě blahopřeji 🙂 Je to opravdu šikuláááááá 🙂
Jinak nám přišly výsledky genetických testů a musíme tam ještě s manželem my na odběr. A. má přehozený chromozomy 1 a 8, tak jestli to nemáme jeden z nás, když jo, tak dobrý, ale jinak teda žádná sláva. Ale už teď udělala dost pokroků... Začla chodit, dětský hříčky, paci, pa, indiána, ale jen občas, rozumí jednoduchým pokynům a jednoduchým slovům, na hlasy reaguje perfekně, to jméno, to je pořád na štýru ☹ Začla i ukazovat, zatím celou rukou, ale jen když řeknu ukaž kde je něco, ale není to se sdíleným kontaktem ☹ Ale oční má dobrej, pořád mě sleduje jak reaguju na její lumpárny, je živá čilá... Pozadu zatím pořád ty 2-4měs.. Tak já doufám, že i kdybychom to mi s manželem ani jeden neměli, tak prognózy budou dobrý. Zatím pořád žádný slovo neříká, jen nenenene, když dělám něco, co nechci, ale to se vzteká a pak teda žvatlá a docela dost 🙂

misamaja
28. črc 2010

ahojky všem maminkám

sisstin
autor
30. črc 2010

co to, nás někdo přišel pozdravit? 😕 😅 😅 😅

čau holky,

tak my dneska byli v Rané péči u té nové logopedky a docela peklo 😅 asi něco, jako když jsme byli poprvý u Krejčířovýcelý 😝 to proječel, provztekal, absolutně nespolupracoval..děs běs. Tak jsme se dohodli, že musíme zase začít od začátku, paní začne chodit k nám třeba 3x týdně na 15minut, aby si na ní zase zvyknul postupně. V tom středisku ho taky strašně rozptylujou všechny ty hračky, a pak lítá od jednoho k druhýmu a nic nedělá pořádně. 😕

Jinak prej máme trénovat, aby když něco ukázal, tak udělal "prosím prosím" a nemám mu to dát, dokud to neudělá. On to jako dělá, ale spíš jako hru, že mu řeknu udělej prosím..ale když to má použít, když něco chce..tak to se vzteká a natahuje se pro to, a dělat to nechce. Jinak prej s ním komunikuju dobře, a není potřeba nic měnit. 😕

No docela se mnou začíná fakt cvičit, dřív řval, když se bál...ted už si tím řevem vyloženě všechno vynucuje a když vyhraje, tak má vítězoslavnej úsměv...takže budu muset začít být v tomhle tvrdší...no to se asi ještě nařve 😝

evaje
30. črc 2010

Ahojte maminy, jak prázdninujete? Já teda fofrem. Dva rošťáci na krku, ani nestíhám na koníka 😀 Dnes jsme dorazili od móóřa. No bylo super, kluci si teda vyhráli spíš s pískem, ale to neva. S Matym jsme navštívili Logo kliniku.Zatím jen logopedii, čekají nás ještě na neurologiia psycholog a psychiatr. Teda povím vám, že 1,5hod u logopedky jsem ještě nebyla. Vždycky 10 min před zrcadlem a čágo bélo za 14 dnů. Zatím to vypadá, že matyho problém je hlavně v hypotonii, čili díky tomu vázne motorika a není schopen vést jazyk, tak jak by potřeboval. Tak uvidíme jak to půjde dál. prý už jsme dávno měli rehabilitovat. Ale jak, když je to každému doktorovi putna a mě to bohužel nenapadlo, že nemluví díky tomuto. Tak snad se teď začnou ledy hýbat. Maty se snaží, máme na doma konečně pořádná cvičení a viděla jsem Hry pro chytré děti, prý jsou bezva, tak je mám objednané. Čili práce habaděj. Tak se držte
siss to je děs, když takhle musíte vždycky od začátku tygra připravovat. Ale zdá se mě, že Maty to taky takhle vždycky dělal. Musel mít 100% důvěru, jinak s ním nic nepohlo.
Ahojte já už zase valím do akce 😉

sisstin
autor
30. črc 2010

@evaje Ahoj Evi 🙂 co se týče hypotonie, tak ta prý s dysfázií dost hodně souvisí...teda většinou s tou expresivní, a může být k tomu i ta dysartrie( snížená hybnost mluvidel). U nás jsou zřejmě ta mluvidla v pořádku, jde "jenom" o to řečové centrum 😕

Jinak Tygr je v poslední době nesnesitelnej dost často - pěkné období vzdoru..z mého hodného a poslušného chlapečka, je vztekací hajzlík 😝

jolinka
30. črc 2010

zdravim vsetky maminy aj nehovoriacich hajzlikov 😎

Vlastne som sa prisla tak trochu rozlucit. Uz mi je trapne tu prispievat ked sa tak rychlo standardizujeme. 😉 Ale samozrejme este vas budem sledovat. Velky brat , ehm ci sestra nespi.
Takze len zaver...

Neviem ci sa moje deti dohodli, ale tento tyzden u oboch mladsich potomkov nastal recovy boom. Take daco som este nezazila. Miso z cista jasna zacal hovorit vo vetach, denne pribera aj 10 slov, teraz ma slovnu zasobu tak do 100 slov takze na 19 mesiacov je to SUUUPER.
No a Katika, milovymi krokmi sa meni zo vzdoroviteho batolata na 4 rocnu rozumnu spolocensku slecnu. Zakazdym ked jej poviem nejaky novy vyraz jednoducho ho zopakuje, ako by sa nechumelilo. Zacala Precovat, stredu asi 3 x otazka PRECO, stvrtok asi 300x. Dozila som sa zazraku, nekonecne otazky, rozprava v kuse, hovori v podmienovacich vetach, pochopila privlastnovacie zamena , SA, Si. Hovori vety typu. Ja som sa uz vyspala aj ty si sa uz vyspala? Misko nedavaj si to do pusy, lebo to je spinave. atd. Este sa aj sama opravi ak sa pomyli. Zacala sa zlepsovat aj vo vyslovnosti hlavne L a J.

Ta tak. Este keby sa medzi sebou ti dvaja furt nebili, tak mam idealne deti, ale to uz by som asi neprezila 😉

Majte sa krasne.

Inak sisstin mas moj obdiv, co vsetko robis pre maleho i pre mamicky tu na fore

Jolinka

dona123
31. črc 2010

ahojte
Môžem sa k Vám pridať aj ja mám dom jedného maleho nehovoriaceho človiečika 😒
Bude mať tri roky a nepovie ani len mama ☹
Už som s nim obehla psychologa , neurologa, pedopsychiatra a najnovšie metabolicku ambulanciu. Všade sa zhodli že mentalne a rečovo zaostava.
Doma my stale len poskakuje a bežka je totiž aj hyperaktívny, Nechce čitať knižky , neukazuje prštekom a porozumenie je velmi slabe. Rozumieť chce len to čo jeho bavi. 😒

sisstin
autor
31. črc 2010

@dona123 ahoj a vítej 🙂 nějaké podezření vám dali? Autismus, mentální retardace, dysfázie? 😕 Pokud neukazuje ve třech letech, tak to je tedy dost závažné a mohlo by o autismus jít, popř. by mohl být opožděný ve vývoji, ale to opoždění by tedy muselo být značné - nejmín na středně těžkou MR ... jak je na tom s očním kontaktem, nápodobou, umí si hrát s hračkami? Čeká vás další vyšetření nějaké? 😉

@jolinka tak to ti strašně moc gratuluju!!! To mi přijde skoro jako zázrak, když malá i špatně rozuměla a najednou je to OK...to jste asi jeden z těch mála případů, kdy se to srovná samo....ale radši bych to ještě hlídala 😉 super, moc ti to přeju 😵 😵 😵 😵

Tygr byl dneska s našima v ZOO, a prej super, strašně ho to bavilo, celý to prošel, prohlídnul si všechny zvířátka, jezdil ve vláčku...takže pohoda 😎

bobsove
31. črc 2010

@sisstin ahojda! Četla jsem příspěvek ohledně plínek (poradit neumím, u nás ve dvouch letech z ničeho nic, ze dne na den se rozhodl a na nočník zasedl, ale až on SÁM uznal za vhodné - znáš děti...). Ale holkám dost pomáhá toto:

http://www.mamaja.cz/trenujeme-na-nocnik/my-wee...

když se to počůrá, objeví se obrázek... to děti milujou. 😀

sisstin
autor
1. srp 2010

@bobsove ahojky 🙂 už jsem o nich uvažovala, ale obávám se, že ta hrůza z nočníku nebo záchodu je fakt větší, než nějaká případná počuraná samolepka 😕 😅

jinak jsem si všimla, že když mu řeknu, že budu počuranej, tak si nechá dát ochotně novou plínu - předtím mi furt škodil, držel si nohy atd.. - hrozná prdel pro něj 😝 😅 😅 takže tomu určitě rozumí, že by byl mokrej a počural by zem atd. a to nechce...tak ještě mu nějak vysvětlit, že nejsou plíny a musí to dělat na záchodě...booože, to bude ještě oříšek 😝

bobsove
1. srp 2010

@sisstin tak třeba se mu zalíbí splachování.... No pozkoušíš, na něco ho utáhneš... 🙂

sisstin
autor
1. srp 2010

@bobsove splachuje taky 😝 i mi podává papír 😅 😅 😅 on prostě ví, co se tam dělá, proč se to tam dělá...ještě si sedne jak paša na nočník( ale pouze oblečenej), drží ten papír v ruce a dělá zvuky, jakože tlačí a děsně se tomu tlemí 😝 ale běda, jak by tam měl fakt sedět s holým zadkem a něco tam udělat 😝

zkoušela jsem si i s ním na ten záchod sednout, že jsem jako byla vzadu a on přede mnou...a stejně nic 😝 prostě asi dokud on se nerozhodne, že chce..tak smolík 😝 tak hlavně aby to nebylo v 5 😝

my měli to samý s kočárem, za Boha z něj nechtěl ven..jsem si myslela, že bude jezdit do šesti let snad 😅 pak najednou v květnu z něj vylezl, a ted už ho nemáme v podstatě vůbec 😝

bobsove
1. srp 2010

@sisstin to víš že jo, přijde na to sám. Kolikrát člověk o něco usiluje, oni na nás prděj a pak najednou nás překvapěj. Až bude velkej a bude např. hledat práci, nebo dělat školu, nikdo se ho nebude ptát, do kdy měl plínku. 😀 😉

sisstin
autor
1. srp 2010

@bobsove nám Krejčířová právě říkala, že ty děti s OVR nebo s VVR mívají plínky déle, jelikož nemají dozrátou tu nervovou soustavu a prý je to ještě nějak s tím mluvením propojené 😕 já znám maminku, co má kluka s opravdu těžkou smíšenou dysfázií, problémy měl hlavně ve složce receptivní 🙂 tj. nerozuměl 😉 a bude mu 9, a na spaní má plínu pořád...prej strašně tvrdě spí, že ho můžou posadit v noci na záchod a on o tom ani neví 😕 přes den ji nemá asi od 4 😕 jinak klučina je šikovnej, skvěle počítá a tak... "jen" ta řeč...ale on má fakt hodně těžkou formu dysfázie 😉

bobsove
1. srp 2010

@sisstin jojo, to tady už i kdosi psal, právě proto bych to zatím nehrotila - dyť i děti bez dysfázie mají plínu třeba i po třetím roce... Plína sama o sobě je strašně individuální věc, natož když je dysfázie.