Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. srp 2010

@charmaine je to těžký, pokud mluví špatně, tak to je taky na prd 😒 jinak školku bych teda spíš zvažovala speciální 😉 v klasické školce ji nikdo nebude stimulovat správně, a bála bych se, že je to spíš ztráta času 😒 určitě ji může dát něco kolektiv dětí, ale to s ní můžeš chodit i do MC nebo tak 😉 fakt bude potřebovat individuální a intenzivní péči 😉

my máme od Krejčířové zatím školku od tří let max. s mým doprovodem na 4h denně pár dní v týdnu v rámci MS logopedické 😉 já jsem zažádala o prodloužení rodičáku - což asi neklapne..ale tak jako tak do práce jít nemůžu, takže já budu řešit i finanční stránku věci bohužel 😒

ještě, na Mgr.Křížovou má i negativní ohlasy, zprávy z ní rodiče tahají i více jak půl roku, jedné mamince dokonce silně doporučila pro dítě ústavní!!! péči...zkusila bych se spíš dostat ke Krejčířové, v listopadu bude objednávat na novej rok 2011 😉

sisstin
autor
5. srp 2010

no nic, valím do pelechu za Tygrem, se tam nějak mele 😅 a zejtra jedeme na výlet, tak at je trošku ready 😅 😅 tak jsem ráda, že je tu zas někdo nový...v poslední době se to tu moc nehejbe 😉

brou hou s kobrou 😀

charmaine
5. srp 2010

@sisstin no školička to speciální není, ale je hodně dobrá, dětem se věnují (hlavně těm malinkým) v malých skupinkách...Jinak my taky chtěli k PhDr. Krečířové, ale prý nekdříve tak za 7-8 měsíců, což je dlouhá doba...a co do té doby? Každopádně zkusím tu RP a uvidíme 🙂 Pokud to v normální školce nepůjde a Eli se nezlepší, tak pak budeme muset uvažovat o speciální...
Doufám, že ti to dobře dopadne s tím prodloužením...ta byrokracie tady je děsná, a myslím, že je snažší ukrást milióny a v klidu si jich užívat, než dosáhnout péče o dítě nebo invalidného důchodu, i když je člověk na půl mrtvý 😒 Budu držet palečky!!!
nic jdu chrnět, stavíme barák a zítra přijde (už konečně) obkladač, tak musím být v 7h na stavbě 😒
Jeěětě jednou mooooc díky za tvé cené rady a postřehy...dneska se mi bude snad i lépe spát 😀

jolinka
6. srp 2010

charmaine

este sa predsa zapojim... 🙂

Chcem ti len povedat, ze zatial sa na nejake citanie z kniziek alebo aj riekanky mozes uplne vybodnut. Pre take deti je aj ten najjednoduchsi text v detskej knizke a tiez detske riekanky a pesnicky prilis zlozity a nepochopitelny. Staci si len uvedomit kolko kniznych vyrazov , archaizmov a malo pouzivanych slov sa v nich pouziva. Aj v tej nasej chronicky znamej riekanke Tap, tap tapusky su slova ako kozusky, podriapali, drotar, vrata... moja Kati ma skoro 4 roky a este takym slovam nerozumie a nepouziva. Na dva roky sme boli radi ak rozumela slovam papa, daj, hava a tak.

Tiez bola i je divoska, volali sme ju dieta z pralesa 😎 U nas fungovalo ako hovori sissin, uplne sa znizit na jej uroven porozumenia a dookola opakovat tie iste slova a veticky. Trebars pri umyvani ruk. Voda, voda, voda, clup, voda... pri chodeni po schodoch Dole noha, dole noha, ...hore noha, hore noha.. na kazdom schode. Alebo sme skakali po posteli alebo na lopte [mala rada akcne hry] a ja som jej spievala Hopa, hopa, skaceme, hopa ,hop...l

Proste spusta takych primitivit, cim jednochuchsie tym lepsie, ked ju to omrzelo, tak zmena alebo oddych od intelektu ha ha 😉 Kreslili sme na chodnik jednoduche obrazky, jednoduchy komentar, robili sme co najviac veci co ju bavili, lebo len pri nich zniesla pocuvat hovorene slovo. Melodie a zvuky inak super imitovala.

Dnes sme uz hodne dalej, Kati sa na krasne rozhovorila a mozem povedat ze KONECNE posledne 3 mesiace si mozem povedat ze jej vymizli aj posledne crty autizmu co mala a to sme ich mali pozehnane.

Nie som odbornik ale tvoja mala mi nepripada ako natvrdo autik, skor dysfazia s auti crtmi co by bola velmi dobra perspektiva pre nu. S rozvojom reci tie auti crty vymiznu. Hlavne rozvijat a stimulovat... 🙂

Sorry za dlhy prispevok

sisstin
autor
7. srp 2010

Dobré ráno,

@charmaine já souhlasím s jolinkou...děti se smíšenou dysfázií mívají často v nižším věku auti rysy, které jsou ale zapřičiněné právě tím neporozuměním 😉

už jsem to psala vedle do tématu, odborníci se tady a na Slovensku už rozhodují, že i vývojová dysfázie bude spadat mezi pervazivní vývojové poruchy, nakolik závažně ovlivnuje více složek a kvalitu života 😉 a v některých zemích už tam i spadá 😉

musím teda přiznat, že zas začínám mít depku a obavy z budoucnosti 😒

sisstin
autor
7. srp 2010

@jolinka k těm knížkám, prý jim nerozumí ani "normální" děti, ty slova jsou jak píšeš archaická ..a děti jim nerozumí, nerozumí prý i pohádkám ze Špalíčku a podobně...já se tomu ani nedivím 😉

charmaine
7. srp 2010

Jolin - mockrát děkuji za rady a pomoc...už jsem na tom začala pracovat, stejně tak mi poradila pomalou a jednoduchou mluvu sisstin 🙂 občas se zapomínám a spustím jak kulomet 😒
Doufám, že brzy budu moci napsat, že děláme pokroky 😀
Jinak jsem volala na RD, bohužel mají stále stop stav a přes prázdniny nefungují kromě telefonní porady vůbec ☹ No odkázala mě na Kutnou Horu, snad tam pořídíme více 😀
Děvčata přeji Vám hezký víkend, zítra má Eli oslavu 2. narozenin, tak musím běžet sehnat dort, když nám jeden slíbený "nevyšel" 😒

evaje
7. srp 2010

Ahojte holky, taky musím přiznat, s těma textama. Matymu čtu pohádky typu karkulka, jak šel koblížek do světa nebo perníková chaloupka až tak od 4 let. Do té doby to sice poslouchal, ale bylo vidět, že si prohlíží obrázky a textu nerozumí. Je to měsíc, co mě i karkulku převyprávěl. Byla jsem totálně nadšená. Navíc vidím, že je to teprve tak 1/2 roku, co je schopný poslouchat pohádky jen z CD, bez obrazu. Jinak ho to nebavilo, prostě informace, kterých bylo moc a ztrácel se.
Ale taky vás chci upozornit na jeden postřeh, který jsem zaznamenala. S tím jak dlouho Maty nemluvil, tak jsem se naučila mluvit před ním o věcech, které jsem si myslela, že jim nerozumí a on mě teď během roku mockrát dostal. Začalo to o vánocích, když jsme je slavili v USA( Matymu byly 4 roky a začínal chtít mluvit) a já po něm chtěla, ať jde pošeptat santovi přání co by chtěl pod stromek a on že né, že je starý a že mu dárky nosí malej. Pamatoval si z minulého roku,to mu byly 3 a ještě neřekl ani ťuk, že dárky nosí ježíšek a ten je malý. To mě asi poprvé došlo, jak moc poslouchal v době, kdy s náma ještě nekomunikoval.
Takže bacha na ně. Oni nemluví, ale slyší rošťáci 😀 Říkám to pro to, že jsem mockrát v té době o něm před ním s někým mluvila a říkala jsem bohužel i věci, jako že něco nezvládne a tak. A mám pocit, že jsem mu něco i tak trochu vsugerovala. Pak se to dost těžko odbourává. Takže víme jak to máme snima těžké, tak ať si zbytečně nepřiděláváme práci. Je to jen takový můj postřeh. Já ze začátku totiž věděla, že musím jen chválit a chválit, ale jak se to pak vleklo a jak už byl starší, tak se častěji a častěji stávalo, že se lidé věci neznalí ptali co a jak. No a já jsem si pak přestala dávat pozor. No a navíc mají uši jak radary, takže fakt bacha 😉 🙂 Ale musím, říct, že jsem teď už klidná Páá

sisstin
autor
8. srp 2010

@evaje Evčo, ale Maty měl a má recepci v pořádku ne? 😕 To je fakt hodně podstatnej rozdíl...ale stejně se snažím před Tygrem o něm nemluvit, i když fakt mám pocit, že on, pokud se nemluví přímo na něj, tak vůbec nevnímá...ale kdo ví 😅

u nás zatím neboduje čtení ani krátkých říkánek, cokoliv čteného je pro něj totálně nezáživné a okamžitě odchází..takže asi to chce ještě čas. Máme z Rané péče takové ty jednoduché říkanky s ukazováním - Brambora atd., a to má furt taky na háku... 😔

evaje
8. srp 2010

Ahojky, víš siss já ani nevím, tím jak bojujeme s doktorama. Ale za 14 dnů jsme v té logo klinice a pak snad budeme chytřejší. Jinak on je teď opravdu uplně v pořádku. Má zájem o všechno a je vidět, že to co mu vysvětlíme pochopí a co nepochopí, tak se zeptá. Prostě chápání na 1. Jen to mluvení je nesrozumitelné a motorický vývoj pozadu. Ale jak moc, to teprve zjistíme. Jdu nakládat oběd, páč se broučci vrátili z prochajdy. Babička je asi po roce zase vzala, tak jsem měla klideček. Páá

sisstin
autor
13. srp 2010

Čau holky,

jdu se "pochlubit", že od včerejšího večera je Tygr bez dudlíku na noc 😵 😵 😵 ráno si ho sám urval, už mu to tam viselo na vlásku...takže ho hodil do koše, zamával mu..a šlus...usnul bez něj v pohodě, pak v noci jednou brečel...ale přestal a pak už nebulel, jen teda neklidně spal docela...ale to se určitě zlepší... jsem happy 😀 😀 a jsem ráda, že si ho urval sám..páč jinak, jak se znám, by ho měl ještě za rok 😅 😅 😅

tak nakonec zas takovej expert není, flašku měl do 2,5 😝 a kočár a dudl do 2,75 😅 😅 to jsou i větší experti 😅

co u vás nového? 🙂

andreabe
13. srp 2010

Ahoj Siss 😉 tak to gratulujem 🙂 to islo potom rychlo, Tygr je sikula. A urcite nie je az taky expert a taktiez si myslim, ze na tom prt zalezi, kedy dieta odlozi dudlik ci flasku.. 😉
Lukasko flasku nikdy nemal, bol kojeny, potom pil z pohara so sosacikom a potom od 2 rokov sam z normalneho pohara. Dudlik na den nemal tiez asi od 2 rokov a na noc od 2 r.a 3 mes. Kocik sme napriek hypotonii odlozili tiez dost skoro okolo 2r.3 mes. a takisto plienky.
Napriek tomu mame problemy ake mame 😒

Tiez mame par pokrokov, ja to pripisujem fosfoseru, ale rovnako nam neurolog predpisal aj B-ko (benfogamma), tak to moze byt oboma 😉
Je ovela vnimavejsi, boli sme v zoo a maly vnimal vsetky zvieratka, dokonca obdivoval hrocha 😵 ,vzdy ked pocuje alebo vidi psa, tak sa na mna pozrie a steka odusu 😅 akoze ´´aha vidim psa´´, ked leti lietadlo, tak sa konecne pozera na oblohu,opakuje citoslovcia, najnovsie mame slovko gool (pozna a opakuje vela z detskych pesniciek), logopedi ho chvalia, ze spolupracuje a ma dobru pozornost, konecne zacal na piesku naberat lopatkou,pozera rad teletubbies (bebe sme uplne zrusili) atd..
Su to len take detaily, ale mna hrooozne tesia 😵
No ale porozumenie stale nic moc, keby som mu povedala, dones pohar z kuchyne, tak na mna prdi 😝 To je skratka stale slabe..Inak je strasne dobry a poslusny..cakam, co mi povie Janosikova.. 😝

sisstin
autor
13. srp 2010

@andreabe Andrejko, tak to jsou super zprávy 😵 😵 😵 to sdílení pozornosti je hrozně důležitý, ted se to určitě pohne dál i to porozumění 🙂

Tygr už asi umí půku písmen z abecedy, furt mi je ukazoval a já mu říkala, jak se jmenujou..a ted už je na povel ukáže..ale to je taková kravina pro zábavu, páč stejně neumí vyslovit ani jedno z nich 😅 😅 😅

andreabe
13. srp 2010

siss, tak to mi pride ako utopia, ze by Lukasko vedel abecedu 😅 To je Tygr fakt klassa 😉 😵 To by som pokladala za superpokrok 🙂

sisstin
autor
13. srp 2010

@andreabe no ono to nijak výjimečné není, to umí spousta dětí..a hlavně k čemu to je, když to ani neumí říct, že jo..sice na ukaž "K"..ukáže K...ale to je fakt taková volovina, jenom proto, že ho to baví, tak jsem ho to učila..jinak to považuju fakt za blbost v tomhle věku 😉

sisstin
autor
13. srp 2010

@andreabe on umí i nápisy Česká spořitelna, OBI, ORESI, Kaufland a takovýhle kraviny 😅 😅

andreabe
13. srp 2010

😕 🙂 tak to je podla mna nie az tak bezne 😉 poznam vela deti vo veku tych nasich, ale pismenka vedie z nich len 2ja takto ukazat a to su vsetko bezne deti, ktore rozpravaju a rozumeju uplne vsetko, stavaju puzzle,niektore vedia pocitat..atd, takze urcite je to minimalne sikovnost a dobra pamet 😉
Luky mi ukaze na obrazku akurat nas (akoze mna, muza, babku) ,psika a to je snad vsetko. Pismenka nehrozia 😝

sisstin
autor
13. srp 2010

@andreabe tak Tygr složí puzzle max. ze 4-6částí, na víc nemá trpělivost 😅 😅 😅 on má asi hodně dobrou tu vizuelní pamět, on ukáže na obrázku fakt všechno, i to, co vůbec netušim, že to má ve slovní zásobě( popcorn, žiletky a tak 😉 takže občas i překvapí... 😝 on má asi už tu pasivní slovní zásobu vcelku slušnou... 😕

andreabe
13. srp 2010

@sisstin tak Lukymu sa moc skladat nechce,ale take to otacave puzzle da,tusim to ma 15 casti. Kamoskyn syn vsak sklada uz aj 200-kove puzzle.. 😵
Tak to ma fakt super pasivnu slovnu zasobu, to my sme v tomto uplne batola 😅

penny13
13. srp 2010

Možno sa pridám. kedy začali vaše deti rozprávať? Náš malý povedal asi len pre týždňom prvé slovo ☹ Chodiť začal v 17mesiacoch.

sisstin
autor
13. srp 2010

@penny13 tak v necelých dvou letech si myslím, že jako fakt není problém 😉 naše děti nemluví vůbec a mají i jiné problémy( porozumění řeči) atd. 😉

vojtisek2007
13. srp 2010

ahoj holky 🙂

všechny vás moc moc zdravím, dočtu večer, v noci jsme přiletěli jsme z dovči, to byla pohoda.....a tady je teda ukrutn zima 🤐

vojtisek2007
17. srp 2010

Ahoj všem,
tak jsem vás dočetla, zdravím nové maminky...
Siss - teda to je pokrok, gratuluju, hlavně k tomu dudákovi a kočárku....dudáka my se snad nezbavíme....Vojta teď novýho nic, čím dál víc mluví, spojuje věty, sice ještě tak jako kostrbatě ale jde to a snaží se, sám od sebe....tuhle jsme byli ve městě, tak si koupil bačkorky do školky a povídal že "pýžo koupit nepočebuje, vezme si doma to kočičkový" - tak takovýhle rozumy z něho teď občas padají, jsem na něj zvědavá, od září půjde, nejdřív jen na ty 4 hodky, ale jestli se vrátím do práce, bude tam i spát, tak snad to bude dobrý a nějak to zvládneme.

Jinak teď na nic není čas, ségra má ve čtvrtek první termín, tak čekáme a rodíme a tak.....tak jsem z toho nějaká vyfluslá a už je mi jí líto chudáka....neví do čeho jde a je celkem plná optimismu, tak jí ho neberu, jen mě chce u porodu, tak nevím , jestli to dám.....

sisstin
autor
17. srp 2010

@vojtisek2007 Péto, všechno nejlepší k svátku 😉 🙂 🙂 to je super, to už se Vojtas pěkně rozmlouvá, za chvilku z něj budou padat perly 😀 😀 😀 😀 jinak toho dudáku jsme se zbavili fakt překvapivě snadno...akorát tu první noc jednou brečel chvíli, ale pak už vůbec nic..a dokonce už nechce ani toho svýho smradláka.. hele, kdyby si ho neurval sám, tak taky nemám nervy mu ho sebrat, přitom by to proběhlo hladce...tak by to třeba s Vojtasem bylo stejný 😉

jinak teda musím Tygra pochválit( snad to nezakřiknu), že už je dost v pohodě...všude už chodíme pěšky, za ruku..a hlavně je rozumnej, nevběhne do silnice - čeká na zelenou, v obchodě dá pěkně zboží na pult atd.., takže takovýhle věci, kdy děcka tímhle způsobem "zlobí" a vztekají se nám zatím vyhýbají. Takže už se s ním dá dělat spousta věcí, cestovat, zajdeme si kam chceme..fakt super 😵 😵

a hlavně teda rozumí už dost skvěle...někdy až čumim, řekla bych, že už fakt rozumí skoro všemu...takže jsem fakt zvědavá, co na něj řekne Krejčířová v říjnu, snad nebude dělat blbýho 😝 😅 😅 😅 😅

vojtisek2007
17. srp 2010

@sisstin jéééé Tery díky moc za přání...no dudlík je u nás kapitola sama pro sebe, má ho utrženej, už dlouho, novej nechce, má tam je kousíček toho silikonu ale nedá ho....tak uvidíme, říká že do školky ho nepotřebuje, ikdyž tam bude spinkat, do školky dudák nesmí, zůstane doma pod polštářem a až se vrátí půjde ho pomazlit...tak nevim....chtěla jsem do začátku školky aby byl bez něj, ale to asi nezvládneme. A to co píšeš o Tygrovi v krámě a tak, to je V to samý, taky mi nijak nezlobí, spořádaně venku chodí za ruku kam chci já, v obchodě v pohodě, teď se začal ptát když něco kupujeme jak je to drahý ??? nevím kde to slyšel nebo kde k tomu přišel, občas jsem řekla, tohle kupovat nebudeme je to drahý...tak asi to pochytil a teď vždycky to co chce přinese a ptá se mě "mami drahý?" je to takovej rozumbrada, sedí s Elinou u kostek a něco si říkají, pak se smějou a vypadají jak kdyby si rozuměly.
A nebo když máte takovej pokrok tak to u Krejčířové bude dobrý a jak pokračuje ta žádost o prodloužený rodičák ? Hnulo se už něco....???

sisstin
autor
17. srp 2010

@vojtisek2007 Péto, zatím nevím nic..ale je brzo, to není ještě ani měsíc, co to tam Dr. dala 😉

vojtisek2007
17. srp 2010

@sisstin taky mají na všechno dost času...ach jo, tak hlavně aby to dobře dopadlo...

sisstin
autor
17. srp 2010

@vojtisek2007 Péto, ono to trvá tak 4měsíce i dýl..já s tím teda vůbec nepočítám, spíš myslim, že to zamítnou..no to je fuk 😉 nák to budu muset udělat 😉

sisstin
autor
19. srp 2010

Čau holky,

tak u nás byla podruhé a naposledy ta logopedka z Rané péče( už jsem si na ni myslím stěžovala, bud tady nebo v tom vedlejším tématu 😉 ). Prý v RP končí( důvody mi neřekla), a jsem docela ráda. Dnešní konzultace byla příšerná, dokonce nám do zprávy napsala, že Tygr nepoužívá naprosto žádná gesta. Což teda fakt není pravda, i ve zprávě od Krejčířové máme, že základní gesta zvládnuta dobře. Jenže ona po něm zas chtěla to svoje ujeté "prosím prosím", když na něco ukazoval..a on to prostě nedělá, on je zvyklý ukazovat, a když ho nutím dělat prosím, tak jde fakt normálně až do afektu.

Dneska se tak vztekla, že do mě dokonce MLÁTIL!!!!!, to se v životě nestalo..nikdy mě ani zlehka neplácnul..byl od řevu celej flekatej 🙄 🙄 🙄 takže takhle já si fakt logo nepředstavuju ani ve zlým snu. Tak snad dostanu kontakt na jednu hodně ověřenou logo, a bude to lepší. Protože takhle( mimo půjčování těch hraček - to je fakt super), to pro nás nemá absolutně žádnou cenu 😒

vojtisek2007
19. srp 2010

@sisstin teda to úplně žasnu, dřív jsem to nepostřehla, že by sis stěžovala, tak to potom nemá ale žádnej význam...tak snad dostanente někoho lepšího a profesionálnějšího 🙂