Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
17. zář 2010

ale inak to porozumenie aj gramatika sa velmi zlepsilo v poslednej dobe. Uz my normalne konverzujeme.

Mami, ty mas novy mobil?
Ano, mam.
Ty si si kupila mobil?
Nie to mam od tatu.
Tato ti kupil mobil?

TI, MI, JEJ, JEMU, SA, SI ...tak to uz sype ako z rukava, velmi som rada.

sisstin
autor
17. zář 2010

no holky, mně už asi za chvíli hrábne..a to jako fakt 😝 Tygr je v poslední době fakt nesnesitelnej...jednak vůbec nechce dělat nic pořádnýho, u ničeho nevydrží - takže už mě pro změnu zas napadlo, jestli k tomu všemu nemá nějakou formu poruchy pozornosti 😝 furt by si jen jezdil s vláčkama, lítal po venku a dělal kraviny. Neposlouchá, a to jako že vůbec 😝 na to, jak to bejval poslušnej a klidnej chlapeček, tak ted je to fakt hrůza oproti tomu 😝

příští měsíc mě čeká opět obíhání úřadu, budu znova žádat o prodloužení rodičáku a rozhodla jsem se, že požádám i o příspěvek na péči. Pořádně jsem si to prostudovala( koho to víc zajímá, mám to na blogu), a Tygr nezvládá 13 bodů, tudíž by jsme měli mít nárok dokonce na II. stupeň. Počítám, že mi toho spoustu neuznají, ale ten I. stupeň by měl dostat, pokud ne, tak se budu opět odvolávat 😝

6. října jedeme poprvý do toho Loga do Prahy, vstupní vyšetření bude trvat hodinu, asi mu udělají i foniatrický vyšetření, což jako bude mazec a bez řevu se to asi neobejde. Jednou týdně logopedka, 4x měsíčně Raná péče, výroba pomůce a do toho vzteklej Tygr.... je toho na mě nějak až až 😝

sisstin
autor
17. zář 2010

@jolinka to je úplně super!!! 😵 Si vůbec neumím představit, že by toho Tygr byl někdy schopnej...ted je maximum našeho řečového umění Brm Brm a Nam Nam 😝 😔

jolinka
17. zář 2010

sisstin
Chcela, by som mat tvoju energiu, ako s maly behas po vsetkych moznych odbornikoch a ako sa mu venujes. ja som uz vyhorena matka... noo, obcas sa aj prekonam 😉

ber to aj z lepsej stranky, vzdor je dalsi level vo vyvoji, len kedy skonci, zeano 😒 Vojdi do jeho sveta vlacikov, a zaoberajte sa vlakmi... aj tam su moznosti ako ho rozvijat, nie?

sisstin
autor
17. zář 2010

@jolinka já se hlavně děsim, jak dopadneme za měsíc u Krejčířový 😉 teda především ohledně toho porozumění. On ti fakt v reálu ukáže, přinese, donese cokoliv. Pohoda. Ale jakmile ti má ukázat nějakej obrázek v KNÍŽCE, tak dělá, že neví 😝 a fakt to jako dělá, provokativně na mě čučí a tlemí se mi do ksichtu a prostě neukáže 😝

např. jsem mu říkala, ukaž kartáček( v knížce) a nic..a za chvíli říkám, vem si kartáček a jdeme si čistit zuby..a to odběh jak srnka, přines kartáček i s pastou 😝 tak doufám, že tam ta její autorita zabere a bude spolupracovat v tomhle 😝 a bude celkově spolupracovat. Minule to bylo fakt super, tak makal půl hodiny v kuse....ale ted má fakt "úžasný" období 😝

dalea
17. zář 2010

@jolinka S Leou ja takto ako ty s Katikou konverzovat bohuzial nemozem 😕 Pretoze ona nevie klast otazky,ona by mi hned v tom Vasom pripade,keby videla,ze mam novy mobil,povedala- mamka ma mobil a bez toho,aby sa opytala odkial,by zase sama povedala napr.- tatik dal,alebo- kupila v obchodiku 😒 Proste sa neopyta,rovno povie nejaku odpoved a caka na to,ci poviem,ze to tak naozaj je,alebo jej dam inu odpoved 😅 A naozaj je menej empaticka,jej sa proste neda vysvetlit,ze ma byt ticho,lebo niekto spi,to ona zatial nechape 😝 Ale take veci,ked zacne napr. robit sceny a chce si vziat z domu hracku do skolky,tak si necha pekne vysvetlit,ze tieto hracky sa tam nenosia,ze ju pockaju doma,da ich pekne naspat a uz ide bez problemov 😉 Co sa tyka tej zrkadlovej reci,stale rozprava chces,mas...,namiesto chcem,mam...,ale ked ju upozornim,hned sa opravi a teraz,asi posledny tyzden sa jej to uz podari niekedy povedat aj hned na prvy krat 😅 Ucim ju rozpravat -ja,ty,moje,tvoje, slovko ano,namiesto zopakovania otazky....a tiez to uz zacina pouzivat 🙂 A hlavne je to,ze ona ma chut rozpravat,vsetko co vidi,mi musi povedat 😀 😝 Vsimla som si,ze nechape pojmy-ktory,aky...Napr. este pred tyzdnom by na otazku- Ako bolo v skolke odpovedala-deti,(chapala by,ze sa jej pytas na skolku,ale nevedela by,ze co konkretne),teraz uz odpoveda,ze dobre 😕 Alebo mi napr. povie,ze babka jej kupila topanky a ja sa jej spytam-A ktora babka? A ona stale zdoraznuje-babka! Ked jej dam vybrat,ze ci Darina,alebo Magda,vyberie spravne,cize ona nechape slovo -ktora ☹ No a takisto sa teraz v skolke castejsie pokyvkava,alebo ked vbehne do triedy medzi vela deti,tak sa chvilku toci a potom sa uz ide hrat.Tak sa u nej prejavuje asi stres z noveho,ona neplace za rodicmi,ale vidno u nej taky motoricky nepokoj,predsa aj pre nu je to zmena,aj ked sa do skolky vzdy tesi 😒 No a prave aj toho sa asi ucitelka boji,ze sa jej zda niekedy Lea nekludna,ze aby to na nu nemalo zly dopad,ze mozno este nieje zrela na kolektiv 😕 Inak ma Lea strasne rada take spolocne aktivity,kolo,kolo,olijanko,cvicenie, doma mi potom predvadza,ako cvicia 😀 Akurat,ked maju volno,hra sa sama,alebo berie detom hracky,no to je samozrejme,kedze si ich nevie vypytat a takisto,doteraz bola sama,mala vsetko pre seba,tak si to jednoducho berie.Ale ked si od nej deti nieco vypytaju,tak im to vacsinou da 😉

jolinka
17. zář 2010

dalea
s tym poruzumenim abstraktnych otazok a slov su nase dievky cca rovnako. Ale zrkadlovo uz skoro nehovori.

ked sa jej spytam ktore chces topanky? odpoveda Topanky. ale chape pojem ALEBO, cize ak jej ukazem chces tie alebo tie, berie tie co chce.

Na otazku ako v skolke, sice odpoveda Dobre. ale len preto, ze otazku a opoved pozna od starsej, ked sme chodili po Johi do skolky. Minule som sa uz tesila ze konecne pochopila otazku Ako sa volas? Prihovarala sa babike. Ako sa volas? Ja som Katika. no super.

Minule ale ked bola Johi chora, cely den som sa jej pytala ako sa citi. Prisla ku nej Kati a pyta sa jej. Ako sa citis? Ty si Johanka? 😵

sisstin
autor
18. zář 2010

@dalea já tam vidím nějaký ty auti rysy, ne moc, ale jsou tam 😉 hlavně to používání druhé osoby místo první, to je typický auti rys( ale možná to mají i děti s dysfázií, nevím)a taky to točení dokola 😉 prostě když je ve stresu, tak si potřebuje dělat nějaký ty stereotypy 😕 vůbec bych stále nevylučovala ten AS, určitě slabší forma 😉 ted je otázka, jestli tak zvláštně komunikuje, protože nerozumí nebo protože má nějakou slabou poruchu auti spektra 😉 rozhodně kolektiv "normálních" dětí ji hodně pomůže. Je určitě inteligentní, takže bude chytat jejich vzorce chování a mluvení 😉

dalea
18. zář 2010

@jolinka Aj Lea chape pojem ALEBO a vie si vybrat z viacerych veci 🙂 Tak ju ucim aj to,aby mi na otazku napr.-chces pit,nepovedala to iste,ale jej za otazkou poviem-ano,alebo nie? A ona si uz vyberie to spravne slovo 😉 A to,ako sa vola somju ucila dlhsie,ale vie to uz davno,ako sa vola,kde byva,kolko ma rokov,ako sa volaju pribuzni,hracky,vsetko zvlada 🙂 Ale napr.ked ma novu babiku a spytam sa jej,ake jej dame meno,tak to nechape,ze co od nej chcem 😕 Ked uz potom ja poviem,ze babika sa bude volat tak a tak,tak ju tak volat zacne 😅 A dialogy ona vedie s babikami,aj inymi hrackami,normalnedavaotazky,odpoveda a praveze vtedy nerozprava zrkadlovo 😠 Sisstin,dakujem za odpoved,na najblizssej kontrole sa budem viac pytat na to porozumenie 😝

sisstin
autor
18. zář 2010

@dalea ono i to opakování, chceš pít je tvz. echolalie( mívají děti s auti rysy, ozvěnová mluva 😉 , ale taky to právě dělají děti, které nerozumí...prostě tu otázku opakujou, páč neví, co na to maj říct 😉 no určitě u vás nějakej problém je, což víš a řešíš, tak snad už se k něčemu dostanete. Držím palce 😉

sisstin
autor
22. zář 2010

Čau holky 🙂

tak u nás menší pokrok, jednak se naučil říkat, jak dělá kravička Bůůůůůůůůů 😀 a hlavně to říká cíleně, není to nějaký papouškování, když tu krávu vidí, tak řekne bůůůů 😀 takže náš repertoár slov je: mama, Bů, nam nam a Brm Brm 😅 😅 😅 tak nějak pomaličku to jde no 😝 nemůžu čekat zázraky...

jinak dneska největší uspěch a to tento :

vojtisek2007
22. zář 2010

@sisstin no to je snad Tygr na nočníku 🙂 jak jste to dokázali ? to je teda velkej pokrok....gratulujeme moc...
Jinak Vojťas už ve školce dobrý, ale pro změnu je nemocnej, tak je doma ☹ už se těší na pondělí.

sisstin
autor
22. zář 2010

@vojtisek2007 Péto nevim 😝 včera jsme byli na logo a ta její holčička si tam před něj donesla nočník a vyčurala se 😝 tak možná proto, fakt nevim. Dneska jsem mu jen tak z prdele řekla, at si donese nočník a sedne si na něj 😅 😅 a on fakt šel na záchod, donesl si ho a sednul si tam s holým zadkem 😝

jako seděl na něm dneska už 3x, neudělal tam teda zatím nic, ale nemůžu chtít zázraky...hlavní je, že si tam vůbec sedne 😝 takže ode dneska začíná tréning 😀

ať jste brzo zdraví, já tady mrmlám už skoro 14dní, Tygr měl taky rýmu 😉

ined77
22. zář 2010

@sisstin 🙂 ...vééééééliká gratulace!!!!!!!!!! 😵 😵 😵
tygříkovi to na kakáčku moooc sluší 😵 😀 !

sisstin
autor
25. zář 2010

čau holky,

tak Tygr odfrčel až do pondělí do večera k prababičce, tak jsem sama doma 😀 furt jsem nachrchlaná jak svina, takže si dávám červený a válím se u tývky 😅

máme další "slovo", zvuk oslíka- ííí ááá 😅 jako začíná se to trošku rozjíždět, sice zatím jsou to jenom citoslovce, ale už je to prostě mluvení, kdy cíleně něco označuje citoslovcem, takže má naděje, že jednou fakt mluvit bude, vzrůstá 😀

naučil se dělat další takový ty kravinky jako "tytyty", "neviděla", neslyšela" atd. Na nějakou tu básničku s ukazováním, to celý předvede, no prostě to začíná bejt už trošku sranda 🙂 sice to je úroven tak 15-18m v mluvení, ale mám radost, konečně se to hejbe 🙂

jinak to porozumění už je fakt slušný, už trošku vnímá pojem času, dává předložky, spojky atd. Fakt už v běžným životě nemáme problém se dorozumět. Spontánně už kejvá hlavou ano- ne, takže konečně na otázku se taky dozvím odpověď, to je něco úžasnýho 😵 😵 😵 že on mi fakt odpoví, jestli chce to nebo to...jestli chce dělat tohle nebo tamto. Si říkám, jak si maminky zdravých dětí vůbec neuvědomují, jak je to úžasný se s dítětem dorozumět a nějak domluvit, i když neverbálně 🙂

za tři týdny už nás čeká zase Krejčířová, tak snad jsme toho natrénovali dost, jako strach mám, ale snad k žádnýmu zhoršení od minula nemohlo dojít, jedině k zlepšení, aspoň v to doufám 😕

6.jedeme do toho Loga v Praze, vstupní vyšetření prej trvá hodinu, tak z toho mám teda trošku vítr 😝

sisstin
autor
30. zář 2010

Zážitek dne: dneska si jdu k pediatře pro to doporučení na Logo kliniku. A Dr. se zarazí, a zeptá se: "A to jako proč, to neumí R nebo Ř??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 chápete to někdo????????

jinak myslím na @andreabe co je s nima, ted někdy měli jít k Dr. Jánošikové. Andrejko, jsi tuuuuuuuuuuuuuuuu? 😕

vojtisek2007
30. zář 2010

@sisstin no asi chudák pozapoměla že P ještě jaksi nemluví, no to víš, má toho asi moc 🙂 😒 😒 😒 nebylo by lepší se poohlídnout po jiný ?

vojtisek2007
30. zář 2010

@sisstin jo a co nočník, jsou nějaký další pokroky ????

sisstin
autor
30. zář 2010

@vojtisek2007 no já teda ani nechci vidět, co jako napsala do tý zprávy kvůli prodloužení rodičáku. Se nedivim, že mi to neprodloužili 😕 jinak nočník zatím nic, jo, jako posedí si tam..ale tím to hasne, neudělá do něj nic 😝 na tříletou máme donýst moč, to teda nevim, jak to udělám 😝 Na 18m jsme měli ten pytlík, ale pochybuju, že teď si ho tam nechá dát 😝 ...jinak bych se ani nedivila, kdyby tam po něm chtěli básničku jako 🙄 😅 😅 😅

vojtisek2007
30. zář 2010

@sisstin tak v tom my máme mudru naštěstí tak nějak "bezproblémovou", sice o tom všem ví prd, ale když něco chci apod tak neprotestuje a ptá se "co tam mám napsat ??? " jako když jsme chtěli ten canc ke Křejčířové 🙂 Ale tak stejně je to s nočníkem obr úspěch, že aspoň posedí, ono se to jednou povede, že tam něco udělá - možná ho na něj posadit ráno když vstane, to ty moji věttšinou hned běží čůrat...třeby by z toho sám měl radost, že se mu to tak povedlo 🙂a chtěl by potom na nočník pořád 😀 😀 😀 Jo, tu zprávu co ona psala ty nesmíš vidět, nebo ti jí může taky dát ??? Tohle si myslím,že by neměli psát dětské, ale právě některý z těch odborníků ☹

sisstin
autor
30. zář 2010

@vojtisek2007 tak jako ona mi taky napíše, co chci....ale prostě mě šokovalo, že za tu dobu, co tam tam chodím opakovaně řešit stále neví, že nemluví a ani nerozumí tak, jak by měl 🙄 🙄 🙄 mně už to přijde úplně neskutečný, takže si teda říkám, co do těch papírů tak mohla napsat 😕 já nevim, jestli je ona má, to se posílalo na tu socku a pak k tomu posudkovýmu a zpátky se to asi nevrací 😕

no nic, jsem si vytiskla, co to je Vývojová dysfázie a donesu jí to tam 😅 😅 😅 ale hledám si už jinou Dr. 😉

jolinka
2. říj 2010

dalea, tak co, ako v skolke?

my zatial super, len to nezarieknut. Mala ma velmi rada ucitelku. Ked ich vyberam zo skolky, K. v kuse melie a komentuje, kazde druhe slovo je pani utikeuka. 🙂 Jedine negativum, ze zrejme je obcas na katiku ten velky kolektiv deti zataz, a potrebuje trochu ujst do seba, tak znova doma stavia domceky z deky a kresla a schovava sa pred svetom. To uz davno nerobila, tak pol roka dozadu.

Uz ale zlepsuje to komolenie slov, ona nema problem ani tak s vyslovnostou hlasok, ale s komolenim slov, skracuje spredu zozadu, pridava S, kto ma potom vediet ze kososka je cokolada, soska je skolka, sikev je bicykel... ale pomalicky sa to zlepsuje, takmer kazdy den registrujem ze nejake slovo uz hovori spravne alebo aspon zrozumitelnejsie.

siss, napis po tom 6.stom oktobri, ako ste dopadli u Krejcirovej

jolinka
2. říj 2010

zlepsili sme aj predlozky. najprv nehovorila ziadne, asi 1,5 mes. dozadu vsetky predlozky hovorila ako A, pred 3 dnami zacala hovorit NA a dnes pouzila DO.

sisstin
autor
2. říj 2010

@jolinka 6. jedeme do toho Loga 😉 ke Krejčířový 19 😉 jinak super pokroky, jsem ráda, že K. má ráda školku 😀

dalea
3. říj 2010

@jolinka Ahoj,bola som s malou v tej PPP,tak napisala pre pani riaditelku spravu a zatial je to tak,ze Lea v skolke zostava,zatial doobeda,lebo rusi deti pri spanku 😅 Inak Lea sa do skolky velmi tesi,vcera si nechcela dat vysvetlit,ze je vikend a skolka je zatvorena,dozadovala sa,ze tam chce ist 😝 Boli sme aj na logo,pani logopedicka mi povedala,ked nas pozorovala,ze mam k malej velmi dobry pristup,v tom,ako s nou rozpravam,ako ju nenutene opravujem,ak nieco povie gramaticky nespravne 😉 Zatial vyslovnost neriesime,ta je celkom fajn,dostali sme cvicit rozdiely maly-velky,ale to uz Lea zvlada a potom obrazky na cvicenie predloziek-psik sedi na koberci,pred,pod apod. 🙂 Najvacsi problem je stale to,ze mala nechape princip tej vymennej konverzacie,nepyta sa,logo s nou skusala akoze telefonovat,ale vtedy Lea rozprava uplne odveci ☹ Vravela,ze to mame nejako doma skusat cvicit,ja to uz skusam tak,ze vezmem maca a vravim malej,nech sa opyta,ako sa vola atd. 😉 Ale vyzera to tak,ze jej musim povedat-Lea spytaj sa ,macko ako sa- a ona doplni VOLAS a potom musim rychlo odpovedat,aby to nepovedala ona sama,lenze ona tu odpoved po mne aj tak zopakuje 😕 No a popri otazkach su dalsim velkym problemom zamena-nechape tu vymenu,JA-TY, MOJE-TVOJE atd. 😕 Je z toho popletena 😒 No a v skolke sa vraj este dost kyve,asi je tiez z vacsieho kolektivu troska vystresovana,tak sa takto uzatvara a izoluje 😒 Ucitelka dostala instrukcie.ako ma vtedy malu zaujat,takze hadam sa to neskor zlepsi 😅 A v skolke si ju oblubilo jedno 3-rocne dievcatko,Hanka a ta je v rozpravani velmi sikovna,s nou sa dalo pokecat uz ako s 1,5-rocnou,tak hadam od nej Lea nieco pochyti 😀 Uz nam spieva aj vselijake pesnicky,co sa tam naucila a ked som bola minule po nu,tak som na chodbe pocula,ako krici na jedneho chlapca-nechaj to,to neni tvoje 😨 Skoro som vlastnym usiam neverila,kedze tieto privlastnovacie zamena velmi nechape 😉 A pokrok je aj v tom,ze uz skoro stale povie chcem,namiesto chces 😅 Ale da to vela prace,stale dookola ju opravovat 😝 A stale cestou do skolky ma taky pekny monolog- pocuvaj pani ucitelku,nekric,nekyvaj sa,nemrnč,neber detom hracky,ako si mas opytat-mozem si zobrat hracku? 😀 A zacala skladat puzzle,celkom ju to bavi a tiez sa tesi,ked jej poviem,ze sa ideme ucit,podla tych obrazkov z knihy-diagnostika dietata od 3 do 6 rokov,to je ta velka vyhoda,ze rada spolupracuje a ma super pamat,rychlo si vsetko zapamata 😉 Ahojte..

sisstin
autor
4. říj 2010

čau holky,

tak my měli zas dneska logo. Logopedka teda byla nadšená, jak se Tygr zlepšil. Skvěle spolupracuje a hlavně OPAKUJE písmena, prý už vysloví skoro všechny hlásky. U nás asi opravdu nebude vada výslovnosti či problém v motorice mluvidel, ale právě o tom, že se mu nevybavují ty slovo v aktivní slovní zásobě. Tudíž on sice ví, co je např. "pití", ale kdyby chtěl to slovo použít, tak se mu prostě nevybaví. Myslí si, že tam teda ta dysfázie fakt je, což já si myslim taky.

Pak dělali nějaké úkoly, prej to zvládá s přehledem, dělá tam i to,na co mi doma z vysoka prdí 😝

@evaje Evčo, my jedeme pozítří do toho Loga a nevím, co od toho mám čekat. Na více blozích jsem už četla negativní zkušenosti, že je to spíš opravdu jen tahání peněz z rodičů atd. Ta naše logopedka mi řekla, že si o tom promluvíme, až to budeme mít za sebou. Ale taky mi řekla, že si o tom myslí svoje...a pozitivně to rozhodně neznělo 😕

jajik25
5. říj 2010

Ahoj holky už jsem sem asi jednou psala z důvodu že můj starší syn,bude mu 3 a půl roku,stále nemluví.Včera jsme byly u doktorky protože je nemocný takže až se uzdraví pošle nás doktorka na vyšetření na ORL.Zdá se že to máte už za sebou tak sem se chtěla jen zeptat jak asi to vyšetření zhruba probíhá a tak?Logopedka nás taky nejspíš nemine. ☹ Syn jinak slyší dobře,rozumí a teď nám doktorka půjčila papír s ručičkama.Je to stejné jako písmenka akorát jsou tam ruce.Tak cvičíme a zdá se že i sluch má v pořádku.

sisstin
autor
5. říj 2010

@jajik25 čauvec,my jsme zatím byli z těch "sluchových" vyšetření pouze na ORL ,a tam to máme v pořádku. Jenom se mu koukla do pusy, do nosu a do uší, zeptala se, jestli bývá nemocný a tak 😉

podle mě je nejdůležitější kvalitní psychologické vyšetření, já doporučuju Dr. Danu Krejčířovou z Thomayerovy nemocnic v Krči, byla tam spousta holek z této i jiné diskuze. Je to jeden z největších odborníků v republice 😉 mail ti kdyžtak napíšu, nebo je na stránkách nemocnice 😉 teď v listopadu bude objednávat na další rok, chce to napsat hned prvního listopadu ráno a počítej, že taky můžete jít na řadu až za několik měsíců. Ale dle mého se to vyplatí, než chodit do ordinace k běžným psychogolům, kteří jednak těmto "nemluvícím" diagnozam nerozumí a jednak neumí nemluvící děti vyšetřit 😉

dále je důležité neuro vyšetření, u nás to teda probíhalo tak, že na něj jenom z dálky mrkla, proklepala reflexy a nejdůležitější bylo EEG( scan mozku), jestli nemá dítě skrytou epilepsii nebo jiné nálezy.

Foniatrické vyšetření nás čeká zřejmě zítra, jdeme na Soukromou Logo kliniku a tam nám ho udělají 😉

sisstin
autor
5. říj 2010

@jajik25 jinak nám ta logopedie hrozně, hrozně moc pomáhá...ale opět, je to o lidech- chce to někoho, kdo tomu fakt rozumí a hlavně to s dětma umí 😉 u těch nemluvících dětí to není o trénování hlásek( teda samozřejmě taky, ale není to priorita)...tam se musí trénovat i vše okolo, co k mluvení patří - gesta, motorika, grafomotorika atd., a navíc to musí být dělané takovou formou, aby to dítě bavilo a spolupracovalo 😉

sisstin
autor
5. říj 2010

@jajik25 jinak syn má 3 roky za 14 dní, a jeho aktivní slovník čítá: mama, nam nam, hají, bůůů, iiiiááá a sssss 😅 😅 a tedy začíná opakovat písmena 😉