Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. únor 2012

Trucky 3 od Smartu 😉 vypadá to lehce, ale zas tak lehký to teda není 😉

https://www.youtube.com/watch?v=f0ZUNvEdKSA
dalea
23. únor 2012

Ahojte,neviete niektora blizsie,ake problemy moze sposobovat skrizena lateralita a co by sa s tym dalo robit? Je to prava ruka( noha,ucho),ale lave oko 😕

sisstin
autor
23. únor 2012

@dalea řeč, prostorová orientace, problém se čtením a psaním, motorikou 😉 ale u vás je jinak vyhraněný jenom oko...to podle mě zas tak nevadí, horší, když je to namixované fakt různě

dalea
23. únor 2012

@sisstin A da sa s tym nieco robit,alebo to mam nechat tak? Ja som to este u psych. nespominala,tak sa skusim opytat,co oni na to 😕

sisstin
autor
23. únor 2012

@dalea nějaký cvičení na tu zkříženou late jsou, ale to by ti měla říct rehabka 😉

dalea
23. únor 2012

Tak to neviem,ci tu nieco take existuje 😅

jolinka
23. únor 2012

@dalea a to sa ako zisti?

kalo
23. únor 2012

@sisstin Zlatá 🙂, opět děkuji za vyčerpávající odpověď. No ač má dcera v té řeči velký hendikep, je v kolektivu naprosto v pohodě. Ve třídě má naprostou většinu předškoláků s odkladem (takže skoro 7leté děti!), což k dceři propastný rozdíl. Nechápu jak, ale prý se pěkně zapojuje, hraje si, komunikuje (což sama padám údivem, jak, když nemluví..) Do školky se moc těší. Jak píšeš o tvém synkovi, tak naše taky za ten půlrok udělala velký pokrok v sebeobsluze, jídle a tak nějak se "zkulturnila" 🙂 Od těch starších dětí hodně odkoukala a chce dělat všechno sama. Ona se dětí nestranila, ale jak nemluví, tak její způsob komunikace byl ten, že občas někoho přetáhla po hlavě apod. To naštěstí tamní učitelky pochopily a pěkně ji učí chování v kolektivu.
Ale jelikož příští rok už tyto skvělé učitelky mít nemusí a může být problém, tak zkusíme zápis do logo MŠ. Na té řeči musíme teď fakt makat, čas běží.......Moc děkuji za odpověď, potvrdila si mě v mém rozhodnutí. 😉

sisstin
autor
23. únor 2012

@kalo to jste měly štěstí na školku...stejně je na tom @paolin tam to taky sedlo. Ale právě záleží čistě na těch učitelkách a kolektivu těch dětí, jestli to dají nebo ne 😉 já osobně jsem spíš za logopedické třídy, ale je jasný, že ne každý má tu možnost 😉

Ale chce to i vybírat, ona na každá logo třída je opravdu logo třídou, někdy si na to jenom hrajou 😉 takže získat třeba reference od někoho, kdo tam dítě má..nebo pátrat na netu atd. 🙂

No nic, valíme na logo 😅

helulicek
23. únor 2012

@miawa díky za odpověď. Nosní mandličky už řešíme, půjde s nimi na operaci. Jen tedy nevím kdy, páč v Brně v dětské nemocnici neobjednají po telefonu, musíme tam zajít a já vůbec nevím jak to udělat...auto k dispozici nemám, manžel ho potřebuje a ten se bohužel teď uvolnit z práce nemůže. Tak snad to nějak vymyslím...

Myslíš, že jsem teda měla prvně vyřešit mandle a pak řešit řeč přes tu logopedii?? Pediatra nebyla moc nadšená, že nám píše žádanku na vyšetření k logopedovi, prý je na to malej, a že za to můžou mandličky, a plno jinejch keců, tak fakt nevím. Já se v tom jaksi plácám, nechci nic zanedbat, na druhou stranu si říkám, jestli jsem to neměla řešit až později...No každopádně mu ta logopedie neuškodí, slečna k nám bude jezdit cca 3 měsíce 1x za 14dní, tak snad budou pokroky, pak se tedy uvidí...

miawa
23. únor 2012

@helulicek Logoped vám pravděpodobně doporučí vytrhnutí mandlí, je to první taková "terapie", která se pro to dá udělat. Pak budete určitě zkoušet různá dechová cvičení jako foukat brčkem do vody a podobně. A odkud jste, pokud se můžu zeptat, já jsem z Brna... Ale určitě budou chtít malého vidět na nějakém předoperačním vyšetření apod.

@dalea Zkřížená lateralita způsobuje špatnou prostorovou představivost a problémy s grafomotorikou. Pravá ruka a levé oko je špatná kombinace právě u grafomotoriky. Ale mnohem horší to bývá právě u leváků (pokud mají pravé oko).

@jolinka Ruka je jasná, jak se zjistí. Ve které drží tužku, lžíci, vidličku, kartáček na zuby. Noha je ta, kterou kopne do míče. Oko se nejlíp zjistí tak, že dáš dítěti papírovou ruličku nebo dalekohled, aby se přes to podívalo. A na ucho je nejlepší dát mu mobil nebo nějaké sluchátko a "jako" telefonovat.

jolinka
23. únor 2012

no hej..ale ked je dominantna tr. prava ruka moze dieta pozerat do dalekohladu automaticky kde je blizsie, ku pravemu oku, detto ucho

miawa
23. únor 2012

@jolinka Něco na tom je, vždycky je možná lepší mu to položit na stůl, aby si to to dítě mohlo vzít samo. Když pravák vezme dalekohled do pravé ruky a přiloží k pravému oku, je to pochopitelně přirozené. Ale pokud to přiloží k levém oku, tak to vypadá nepřirozeně a to je právě zkřížená lateralita. Ale přiznávám, že jsem nijak zvlášť tohle nikdy nezkoumala. 🙂

helulicek
23. únor 2012

@miawa byla u nás slečna z Ranné péče co patří pod Logo. Právě nám doporučila hlavně cvičení svalíků a dechová cvičení. Já jsem se ji právě zapomněla zmínit o těch mandličkách. Taky nás právě posílá k nějaké klinické logopedce, která dělá pro tu Rannou péči, aby udělala podrobnější vyšetření. Takže jsem asi měla počkat po mandličkách co. No co už 😅
Jako chápu předoperační vyšetření atd. ale proč bysme nemohli objednat po telefonu a pak dojít jen s papírama, udělat si třebas u nich to vyšetření atd. Nechápu. Když byl tam s varlátkama, tak jsme se normálně objednali po telefonu, pak došli i s předoperačním vyšetřením...No to je jedno. Jsme od Slavkova. kdybych měla jen toho našeho 2,5leťáka tak tam pojedu s ním, ale máme mimčo a to se mi nechce tahat...

vevercaci
23. únor 2012

@miawa a v kolika letech by to dítě mělo bejt nějak vyhraněný?

vevercaci
23. únor 2012

zajímalo by mě, jak dopadla @nicole_1 u té Jahnové, ještě se tu neobjevila co? 😒

dalea
23. únor 2012

@jolinka Janka,ona si ten dalekohlad, vezme normalne najprv pravou,ale ked si ho ide prilozit k oku,tak si prehodi do lavej 😅

sicinka
23. únor 2012

Tak jsem nakoupila to logico a chvíli jsme to zkoušeli a to tedy zatím asi moc nedáme, Jako baví ho hrát si s těmi korálky ale že by je dával kam co patří zatím nehrozí. Tak asi budeme zkoušet nicměně je to na nás nějak moc barev ty záklaní nějak rozezná, sle oranžová, fiaalová ani zdaleka. No uvidíme až nebude unavenej.

zabiak17
23. únor 2012

Ahoj rada sa pridám k vašej diskusii.nečítala som všetky príspevky ale na začiatku ma zaujala diagnóza vývinová dysfázia s poruchami reči. Má ju aj môj syn Andrejko teraz má 8 rokov a len pred dvoma rokmi sa konečne prišlo na to čo s ním je. Andrejko bol od malička veľmi živé dieťa. Začal chodiť už v ôsmom mesiaci a odvtedy bol stále v pohybe naše prechádzky vyzerali tak že som neustále za ním bežala. Okolo roka začal brblať prvé slová mama tata a aby to je jeho st. brat. ale pri tom sa to nejako zastavilo a Andrej nenapredoval. U lekárky som to vravela viac krát ale len ma vysmiala že je ešte malí a čo by som už od neho nechcela aby mi recitoval básničky? Keď mal okolo dvoch rokov poslala ma k detskej psychiatričke ktorá povedala že riešiť reč je stále zavčasu ale že je tam veľká hyperaktivita nasadila nám lieky ale tie sm musels po dvoch mesiacoch vysadiť lebo po nich bol Andrej agresívny radšejsom s ním išla častejšie von. Keď mal 3 išla som s ním k logopedičke tá mi aj doporučila det. psychológa ale Andrej s ním nechcel vôbec spolupracovať. Logopedička nám po dvoch sedeniach povedala že je to asi autizmus na základe toho že sa stále hýbal nechcel sedieť. Dva mesiace sme boli v tom že máme doma autistu. Detská psychiatrička sa strašne nahnevala čo je to za lekárku že za dve hod. môže určiť takúto diagnózu. Našla som si druhú log. bola úžasná začala s ním cvičiť a poradila mi jedno centrum Dialóg . Bolo to súkromné centrum chodili sme tam raz za mesiac cvičiť sme museli aj doma veľa vecí sme sa tam naučili aj mi boli sme zvyknutý na Andreja že len na veci ukazoval a vedeli sme čo chce dokonca niekedy mi nemusel ani ukázať a ja som podľa pohladu vedela na čo myslí. Po roku pani v Dialógu odišla na materskú prišla nová a pre Andreja to bola zas zmena ťažko si na ňu zvykal a pravdu povediac aj ja nevedela to s ním aj viacerí rodičia sa začali sťažovať a keďže to nebolo lacné prestali sme tam chodiť. Andrej medzi tým začal chodiť do škôlky. Strašne sa mu tam páčilo ale niekedy sme mali problém nevedel sa vyjadrovať netvori vety deti mu nerozumeli aj sa mu posmievali on sa potom jedoval odul sa to mu ostalo dodnes je strašne tvrdohlavý ťažšie si zvyká na nové veci a ľudí ale kď sa na niečo upne tak sa ho nezbavíte. V predškolskom ročníku to bolo najhoršie deti už sa učia základy učenia ale on buď nespolupracoval odúval sa schoval sa pod stôl bol stále sám nechcel sa hrať s deťmi. Mňa chytalo zúfalstvo stále som plakala keď sa učiteľka na neho sťažovala a naznačovala mi že nie je v poriadku, aj som uvažovala či to ozaj nie je autizmus ale logopedička ma uisťovala že nie že tam je len porucha reči . Andrej mal ísť do školy ale my sme samozrejme uvažovali o odklade šd. U nás na sídlisku zrovna v ten rok otvárali na škole nultý ročník pre deti s odkladom učiteľky v škôlke mi to strašne doporučovali ja som sa bála ako to zvládne bol stále taký hraví len hračky. Ale nič lepšie som spraviť nemohla. Strašne ho to bavilo bol unesený s pani učiteľky proste sadli. Mali sme síce aj problémy deti mu nerozumeli ani učiteľka deti sa ma dokonca pýtali prečo Andrej rozpráva po anglicky netvoril vety alebo si ich prispôsoboval napr. nepovedal ideme tam a tam ale budeme ísť rozpráva väčšinou v mužskom rode. Keď mal ísť do prvej triedy išli sme znova do špeciálno pedagogického centra tam mi pani psychologička navrhla špeciálnu školu pre deti s poruchami reči v Liptovskom Jamníku. Je to ale škola internátna. Predstavte si že dáte sedem ročné dieťa na internát a budete ho vidieť len v sobotu a nedeľu aj to nie celý deň lebo je to vyše 100 km od nás a cestovanie je tam komplikované a kto vám dá v dnešnej dobe dovolenku každý piatok. Aj se sa tam boli pozrieť , stará budova na dedine koniec sveta izby hrozné vytrhané parkety zatečené steny tmavé miestnosti no strašné na celom slovensku jediná takáto škola kde pomáhajú deom s poruchami reči ktorých je vraj štatisticky stále viac a viac. Keby v každom meste otvorili takúto školu tak majú plno Ale nie sú peniaze klasika. Pani logopedička nám poradila že v Liptovskom Mikuláši je špeciálno pedagogické centrum kde sú špeciálny pedagógovia a logopédi ktorý vyučujú aj na tejto škole tak sme tam išli vyšetrili ho urobili mu testy diagnostikovali vývinovú disfáziu s poruchami reči vypracovali špeciálny učebný program integrovali ho na škole dostal asistentku je inak známkovaný . Ale musím sa poďakovať hlavne pni učiteľke už má inú ako v nultom ročníku aj špeciálnej pedagogičke na škole ktorá s ním pracuje zobrali to ako výzvu mu pomôcť aj keď na začiatku to nebolo ružové. Do Mikuláša chodíme teraz na kontroly každý rok mu musia robiť integráciu teraz nám povedali že tam bude aj dislexia a ešte nejaké dis nemám pri sebe papiere tak neviem presne napísať aké. Pri tomto všetkom som sa naučila že všetko je len o ľuďoch ako pristupujú k takýmto a podobným deťom. Prepáčte že som sa tak rozpísala ale keď asoň jednej mamičke pomôžem že to neni nič hrozné len musíte mať veľkú trpezlivosť a stále cvičiť a cvičiť. Pri poslednej kontrole nám povedali že Andrej riadne pokročil že tak by možno nepokročil ani ani na tej špeciálnej škole že tam to mohlo byť aj traumatizujúce keby bol preč od rodiny, konečne som plakala od šťastia.

sisstin
autor
23. únor 2012

@zabiak17 nevím, jak jsi dočítala, zřejmě ze začátku...tak syn má ty dysfázii nakonec "jenom" expresivní, takže u nás to porozumění řeči do tří let naskočilo a začal i mluvit. Aktuálně má 4,4roku..a mluví hodně, slovní zásoba na úrovni vrstevníků, ale prostě zatím gramatika dost pozadu a o výslovnosti ani nemluvim. Já sama bych syna NIKDY na internát nedala, i kdyby měl tu vadu mnohem horší, prostě si myslím, že pro tu dětskou dušičku je to to nejhorší, co může být 😔

zabiak17
23. únor 2012

@sisstin Áno Aďkova slovná zásoba je stále slabšia ako majú spolužiaci nerozumie ťažším výrazom väčšinou hovorí v mužskom rode ale je dobre že sa už nejeduje keď ho opravujeme len to nesmie byť pri každej vete. Zaujímavé je že teraz vôbec nie je zahriaknutý niekde v kúte stále rozpráva aj učiteľka vravela že v jednom kuse mele niekedy až moc.

sisstin
autor
23. únor 2012

@zabiak17 no u vás je to evidentně dysfázie smíšená, tj. problém stále v některým abstraktních pojmech..to neporozumění řeči tam pořád je 😉 ale je super, že mluví a zařazuje se...syn právě od těch tří let mele až až...on je od přírody ukecaný, ale prostě ta řeč je taková, jaká je...u nás největší problém v tom obsahu řeči..prostě tvoří věty jako 2-2,5leté dítě...neumí vyprávět, neumí spojit víc vět za sebou, neumí tvořit souvětí atd. 😉

u nás už ta gramatika od čtyř let naskakuje, takže sklonuje, časuje, začíná používat spojku "a", rody teda nerozlišuje stále, na to tu řeč ještě rozvinutou nemá, aby řešil jakýho to je rodu 😉 nám strašně moc pomohla ta školka, tak poskočil sociálně a v sebeobluze, páč tu motoriku má špatnou...jako skoro každý dysfatik, co má tu vadu expresivní....

dadlenka
23. únor 2012

Zdravím všechny, dnes jsme s Kryštofem absolvovali vyšetření u dr. Krejčířové. Diagnóza mě moc nepotěšila, ale není zase tak beznadějná. Kryštof má diagnostikovanou lehkou (až hraniční) formu atypického autismu, s tím, že IQ v normě, porozumění asi na úrovni toho, co mluví. Zpráva nám přijde brzy, tak napíšu víc🙂

miawa
24. únor 2012

@helulicek Tak snad to nějak zvládnete. 😉

@vevercaci Vyhrazenou dominantní pravou nebo levou stranu by dítě mělo mít ve čtyřech letech.

sicinka
24. únor 2012

@sisstin tak jsem si přečetla kus diskuze a nějak mě to uvrtalo v tom že nevím jestli to jak Dáda rozumí a chápe je ještě v pořádku nebo není. Uvažovala jsem že bych ho objednala k te psycholožce o které jste se tu bavili (http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/index.html) jelikož je soukromá, tak ho snad objedná brzo a budu mít někde posudek černý na bílem. Jelikož je mimo té opožděné řeči řeším ještě pokakávání (jinak je už cca půl roku bez plen), tak bych to zfoukla najednou 🙂 Hlavně se teď trochu děsím školky abych pak na poslední chvíli nezjistila, že to nezvládá a nemusela hledat jinou, ted to vypadá že ho vezmou do dlouho vyhlédnuté tak by mě to mrzelo.

sisstin
autor
24. únor 2012

@sicinka Kamila tě vezme brzo, to se neboj...tak do cca měsíce 😉 ona je fakt dobrá, a právě umí poradit i s těmi jinými problémy 😉

sicinka
24. únor 2012

@sisstin no tak uvidíme dám pak vědět jaká je diagnoza 🙂 kdyby to pomohlo jen s tím chozením na záchod budu ráda. Jinak Logico primo nemá vůbec nechápe jako podle popisu že by to dělal sám ani nápad to možná tak za rok něco jsem mu vysvětlovala pak to většinou dal správně, ale pak to bral jako dril a zdrhnul 🙂 mám to dál zkoušet nebo počkat až zvládne sám. Mě to tedy příjde i pro tříleté dost těžký tedy něco.

sisstin
autor
24. únor 2012

@sicinka to Logico je hlavně otázka cviku...Tygr do půl roku už dělal úkoly pro 4letáky, od 4let úkoly pro pětiletý a ted už děláme Piccolo - to jde teda pomalu, páč to je pro předškoláky až první třídu 😉 jako v 2,8 by to taky nechápal..a ve 3už jo....to je dost rozdíl ve vývoji 😉

sisstin
autor
24. únor 2012

@sicinka a ze začátku jsem taky vysvětlovala, to není tak, že k tomu sednou a hned to uměj 😅 😅 😅

sicinka
24. únor 2012

@ sisstin No oni to tam písou jako dítěti nic nevysvětlujte je to udělané tak aby to chápalo samo, to je to důležité (my to přišlo nesmysl zvlášt u tříletých, ale jsem se radší zeptala). Jemu se zatím líbí si hrát s těma knoflíkama a ukazovat co je na obrázcích, tak pokaždé zkusím propašovat jeden úkol a budeme ho zkoušet. Jinak jsou to krásné úkoly, jen to bude asi chvíli ještě chvíli trvat. Napsala jsem té paní psycholožce asi půl stránkový mail tak nás snad objedná, případně mi napíše že jsem prdlá matka a co bych po něm jako chtěla 🙂