Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. říj 2010

@argousek nám teda Kr. doporučila normoš školku, než bude volno v té logopedické (v září) 😕 že prý by si ho tam uměla představit. No já moc ne ...bojim se toho 😝 na asistenta bohužel nemáme nárok, ten by se nám hodil jak sůl..ale musela bych si ho platit, a na to jako fakt nemám 😖

argousek
22. říj 2010

@sisstin my taky ještě nevíme jak to s tím asistentem bude. Právě mi řekla ta paní z toho SPC, že nám tam napíše podezření na autismus a že to stačí k tomu, abychom ho dostali, jinak by jsme neměli nárok. No a pak podle toho jak se to bude vyvíjet, tak by nám třeba napsala, že se to podezření nepotvrdilo. Ale nevíme ještě, jak to bude dál, protože ona, že přijedou ještě v listopadu k nám domů, aby viděli, jak se Adámek chová doma. Tak nevím, jestli by se jí pak autistickej nezdál, jestli řekne, že na něj nemáme nárok, nevím, uvidíme. Každopádně u nás by normoš školka nešla, Adámek by tam byl sám ztracenej. My jsme to zkoušeli na jaře, je fakt, že od té doby zase poskočil a víc se rozmluvil, ale on je ještě problém s tím, že on nechce poslechnout. Učitelka řekne dětem běžte si umýt ruce a Adámek jedinej si hraje dál a učitelka musím jít za ním a dovézt ho tam, jinak nepůjde. Nebo všechny děti jdou kreslit, ale s Adámkem si musíš sednout a dělat to s ním, sám to dělat nebude, to si odběhne na hračky a nějaký tvoření ho nezajímá 🙄

sisstin
autor
22. říj 2010

@argousek no a co ta logopedická školka? U nás je v ní asi 10 dětí a méně, vždycky je někdo nemocnej a 2 učitelky. Asistent tam prý není vůbec potřeba, zvládají to 😉

jinak Tygr je v tomhle dost podobný, musí se to říct prostě přímo jemu...ne jenom tak do davu... 😉 my valíme do Rané péče, tak zatím páčko...

simalex
22. říj 2010

@argousek
argousku, já bych as doporučila skočit se na jaře podívat do té logopedické školky. Kouknout, jaké děti tam jsou a tak. My jsme tu možnost taky měli - buď specškolka nebo logopedická třída v jedné školce. Paní z SPC mi ale doporučila raději tu specku, protože v logo jsou spíše děti se specifickými logopedickými problémy - dyslálie a Alexek by se mohl naučit špatně mluvit. Ale je to otázka. Ještě pořád lepší než integrace v normální školce, kde by děti nemuseli adekvátně reagovat na speciální potřeby dítěte.

Alexek byl 1,5 roku v normoš MŠ a třebaže učitelky na něj byly hodné a pár dětí mělo ochranitelské tendence, žádné vazby tam nenavázal a měla jsem pocit, že si to tam tak nějak jenom odchodil. Ale pokrok udělal, to jo. Jde jen o tu spokojenost dítěte, o které jsem nebyl přesvědčená. On je ale od malička zvyklý na hlídání cizími lidmi.

Je tady ještě ta vzdálenost - to byste zvládali?

Navíc máš ještě čas a třeba se ještě posunete dál. Taky uvidíš, co na to Dr. Krejčířová.

simalex
22. říj 2010

@sisstin
siss, já myslím, že to je bezpředmětné, protože by Vás teď asi nevzali do žádné školky nevzali? A ty ses už rozhodla pro tu logopedickou a už to máš nějak ošéfované?

simalex
22. říj 2010

holky, co říkáte na ty ztracené děti. Je mi z toho dost úzko. Dokonce se mi zdálo, že se mi ztratil Alexek - bylo to šílené. Absolutně si to nedokážu představit. To musí být peklo.

zzuzca
22. říj 2010

@sisstin, @tygr 😀 prajeme vsetko naj naj k narodeninam, hlavne vela zdravicka a vela novych slovicok 😉 a dalsie nove a nove pokroky 😉 tygr je veliky sikovnik 🙂

u nas nic nove, zatial som vcelku 😅 ako tu pisete o skolkach, u nas to bude asi zabite 😒 tym ze budeme mat 2.mimi tak nas do normalnej skolky nezoberu 🙄 a ja myslim ze normalna skolka by snad stacila 🙂 uz sa mi teda kubi zacina javit ako celkom v pohode 😉 az teda na tu agresiu, otvaranie/zatvaranie akychkolkvek dveri..no par veci tam divnych je,ale uvidime, je este maly 😉

zzuzca
22. říj 2010

a najjoblubenejsie slovo momentalne je 'dierka' 😀 uz to teda ma dost dlho..spociatku mi to prislo hrozne vtipne, teraz uz az tak nie 😅 vidi ich vsade, doma, v spotrebicoch, v pc, na nabytku, vonku obzvlast v lampach tam ako je vedena elektrika, no zazitok ked zacne vonku hulakat 'dieka' 😀

aleachim
22. říj 2010

@sisstin tak jsem Krejčířový taky napsala a uvidím, co napíše ona mě. Myslím si tedy, že Lucka je teď v pohodě na svůj věk, ale když mi to potvrdí i odborník, budu mnohem více v klidu.

Máte tu vesměs starší dítka než je Luci, tak jsem Vás chtěla poprosit o radu, jaké hračky bych jí měla koupit, aby se rozvíjela? Děkuji.

Jinak mám velkou radost z úspěchů vašich dětí. Myslím, že za ten strach a dřinu si to zasloužíte. A´T se daří ještě lépe🙂

sisstin
autor
22. říj 2010

@simalex já tam zkusím ještě napsat, jestli by neměli volno aspon z jedné z těch dvou Montessori tříd, nebo teda v té klasické 😉 Dneska v RP z něj byla terapeutka úplně nadšená, že je to obrovskej pokrok. Docela hodně dlouho tam spolu pracovali. Ukazoval části těla na obrázku, pak do obličeje přidával oči , nos a pusu. Ukazoval barvy, třídil je. Pak skládal obličeje zvířátek, pak tam měla puzzle na souvislosti, např. smeták- lopatka, kytka- konev atd.

Jako fakt, když si vzpomenu, jak jsme tam začínali před tím rokem chodit, tak to je oooobr změna. Před rokem mi tam v podstatě visel okolo krku a nedělal tam vůbec, ale vůbec nic 😝

@zzuzca čekám, kdy bude mimi 😀

@aleachim tak ono je vždycky lepší vědět, že je to fakt ok...obdivuju tě, že to hlídáš, i když máš normální holčičku 😉 mě by to třeba vůbec nenapadlo řešit, kdyby se Tygr nějak nevymykal...vůbec bych asi nevěděla, co má umět a tak..a neřešila bych to.... 😕

aleachim
22. říj 2010

@sisstin Jak je Lucka nedonošená, tak ji tak nějak víc sledují. Cvičily jsme vojtovku, pozdě začala chodit, takže pořád srovnávám s jinými dětmi, a i když už mi příjde v pohodě, tak bych o tom chtěla být ujištěná. Nerada bych si vyčítala, že jsem mohla něco udělat a neudělala. Já to v sobě nemám, takže mi musí někdo říct, co dělat. Nevím, jak si s ní hrát, abych jí rozvýjela. Přříjde mi fantastické, jak dřeš, aby Tygr všechno dohnal a on dohání. I když nepřispívám, každý den čtu příspěvky a raduji se, že postupujete. Skoro si myslím, že bys ty znalosti měla zůročit a jednou se tomu třeba věnovat profesionálně. Vlastní zkušenost je vždycky super povzbuzení pro ostatní.

simalex
22. říj 2010

@sisstin
nepřestanu obdivovat ten kus práce, který si se všemi odborníky udělala. Vždycky, když čtu, co všechno děláte, říkám si: musím si udělat tu koncepci, KONCEPCI, KONCEPCI!!!
Včera mě docela šokovala mamka. Říkala jsem jí, že pojedeme k té Krejčířové a jaksi nechápala proč. Dokonce se vyjádřila ve smyslu, že jí Alexek připadá docela normální, že se s ním domluví. Tak jsem jí připoměla , že máme diagnózu a že do specškolky asi nechodí jen tak. A to ona dává na odborníky, hodně se snažila načíst - když jsme měli podezření na PAS, půjčila si plno knih v knihovně a tak.
Už dávno jsem si všimla, že jamile se překoná jakési období (třeba zmírnění vzteků, začátek komunikace, zlepšení řeči,...), tak zapomene, jaké to bylo předtím přinejmenším "divné".
Vykládala jsem jí, co dělal tygr na 3leté u Kr. a že bychom to všechno měli více trénovat. Jenže my jsme obě "nekoncepční", mamka je navíc na berlích a mívá bolesti, tak si to hlídání samozřejmě zjednodušuje a po prvním neúspěchu u Alexka to vzdává.

simalex
22. říj 2010

@sisstin
jo, siss, a Tygrovi vše neeeeeeeeeeeej, ať je šťastný a spokojený a hlavně zdravý.

sisstin
autor
22. říj 2010

@simalex jak moc mi rodiče pomáhají se vším, tak opravdu na ten "rozvoj" jsem sama. Rodiče moc neví, co s ním mají dělat. Zejména teda taťka na to peče z vysoka. Oni se mu jako věnují, to ano...to nemůžu říct ani ň. Ale třeba táta pořád nedodržuje to, aby od Tygra vyžadoval kývnutí hlavy, než mu něco dá...a je toho víc. Prostě není v tomhle důsledný. Taky to potom tak vypadá, páč když je Tygr s dědečkem, tak je vcelku místy nesnesitelný 😝 On s ním dělá ty aktivity jako chození ven, do muzea , vaří s ním atd. Je to zase jiné věnování, které Tygr taky potřebuje. Já spíš preferuju ty vzdělávací činnosti, zábava je na babičce a dědečkovi 😉

Jo, a táta taky tak nějak nevnímá, jaký to bylo dřív...prostě si myslí, že je Tygr asi OK...když jsem mu říkala, co bylo u Kr., tak jako dělal hmhmhm..ale bylo vidět, že mě vůbec neposlouchal 😕 on tomu jako fakt nerozumí, ani neví, co to jako ta dysfázie a podobný věci jsou....a mamka si asi taky částečně myslí, že už máme vyhráno 😕 já si to teda nemyslím. Je pravda, že když to srovnám fakt před rokem a ted, tak to je nebe a dudy...ale jak jsem měla včera opět to srovnání se stejně starými a některými i mladšími dětmi o pár měsíců....tak to furt dobrý není, a je na čem makat...

a díky za přání 😵 já jsem mu ráno říkala, že má narozeniny...no ale asi to moc nechápe 😅 uvidíme, jaká bude zejtra oslava, pak sem hodím nějaký fotky 😉

sisstin
autor
22. říj 2010

jo, tady jsou ty pomůcky....první je to doplnování očí, nosu a pusy...to teda Tygr uměl v pohodě ( tohohle prej nějak nejsou schopný autíci 😕 ), pak části těla , už takové ty složitější jako pata, záda, koleno atd. A nakonec zvířátkový pexeso, klasický zvířata už umí, tak budeme rozšiřovat zásobu. Dám to zase tý naší logo zalaminovat 😉

simalex
22. říj 2010

@sisstin
siss, hezkou oslavu. Objevím se zase v pondělí (to zase budu mít co dělat, abych to všechno přečetla 😀 😀 😀 😀 😀 😀).
Hezký víkend všem!!!!!!!!!!!!!

argousek
22. říj 2010

@sisstin Tygrovi vše nejjjj hodně zdraví, kamarádů, pokroků a ať ti dělá jen samou radost 😉

sisstin
autor
22. říj 2010

holky děkuji,

právě jsem dokončila článek, jsem se u toho málem dojmula 😅 😅 😅

http://tichysvet.blogspot.com/2010/10/treti-nar...

argousek
22. říj 2010

@sisstin Téééda když to takhle člověk sepíše, tak z toho vyjde docela dlouhej seznam. Gratulujuju, udělali jste velký kus práce 😉

jolinka
22. říj 2010

Tygrovi, vsetko najlepsie k narodeninam. 🙂

pripajam tie slubene umelecke diela od Kati

jolinka
22. říj 2010

tu rybu kreslila doma asi 4 mes dozadu, zvysok nedavno v skolke

dalea
23. říj 2010

@jolinka Jolinka,krasne obrazky,Lea kresli podobne,so vsetkymi detailami 😅 Dnes o 15-tej ma vystupenie zo skolky,uz sa velmi tesi 😉 Riaditelka mi vravela,len aby som ju priviedla,pretoze sa bez nej nezaobidu 😀 Teraz som ju dala spat,ale opakuje si v postielke vsetky pesnicky dookola,tak z toho spanku asi nic nebude 😝 😀 SisstinTigrovi prajem vsetko naj 😉

argousek
23. říj 2010

@dalea
@jolinka teda holky, tak to je nádhera, krásné obrázky. Tak to my pořád jen čáráme, nic konkrétního 😢

dalea
23. říj 2010

@argousek Agrousek,to ale nevadi,ze este v jeho veku nevie kreslit,vacsina deti nevie takto kreslit,tym sa vobec netrap 😉 Moj syn ma 13 a doteraz nevie nakreslit nic zmysluplne 😝 😅 Mozem fakt povedat,ze Lea kresli krajsie ako on 😠

sisstin
autor
23. říj 2010

čau holky,

tak oslava se nevyvedla až tak podle předpokladů. Tygr z toho byl spíš takovej vyhoukanej, vůbec nevěděl, proč nás je tam tolik a máme nadšený ksichty. Takže se spíš styděl a pak zalehnul, spal skoro 2,5 hodiny a vstal zsteplotou 😒 asi poslední stoličky....ale ted už si tam hraje jak dábel..no nějak nebylo moc, co fotit 😒
@jolinka krásně maluje malá 😲 😲

@argousek vůbec se tím netrap, úroveň kresby vůbec nevypovídá o mentálních schopnostech dětí..jsou děti nadprůměrně inteligentní, co nenamalují ani domeček...a na druhou stranu i děti s MR umí nádherně malovat... tam je to o talentu pro kreslení 😉 z kresby se dá poznat víc věcí, dysfatické děti ji mají např. neproporciální atd. ..ale tam jde spíš o nápodobu tahu, držení tužky atd, než o to, jak je ten obrázek líbivý na pohled...já nenamaluju nikdy nic...výtvarka pro mě byla utrpení 😉

dalea
23. říj 2010

@sisstin To nevadi,ze maly bol z tej oslavy troska vystraseny,uvidis,na mikulasa a na vianoce uz to bude lepsie 😉 😀

dalea
23. říj 2010

A pred chvilou sme sa vratili z vystupenia,Lea tam robila peknu šou 😀 Ked uz sa dostala k slovu,spievala a recitovala vsetko zaradom 🙂 Konecne som zistila,ako vytvorit fotoblog,tak mozte nazriet 😉 Tu je mala ukazka 😠

argousek
23. říj 2010

@sisstin nic si z toho nedělej, třeba ho bolely ty zoubky, když měl teplotu 😒
My jsme zase na dovolený vzali Adámka na šou s delfínama a mysleli jsme jakou z toho bude mít radost a on na to koukal jako tydýt, hlava mu to asi nebrala, co se to děje 🙄
Terez já jsem se chtěla zeptat, co takhle s malým přes den děláte, jestli by jsi mi pohla napsat takovej program. Mně přijde, že dělám všechno a nic. Dneska jsem ho učila, aby věděl, co znamená první a poslední, prostřední, velký, malý, ale pak mi přišlo, že už z toho byl unavenej. Nevím, jak ty činnosti během dne rozložit, aby toho nebylo moc. Dneska jsme zkoušli hrát takovou hru, že jsem mu dala míč a říkala jsem dej ho pod stůl, dones ho do vany, dej ho do skříně atd. To ho docela bavilo, ono ho to baví, když je to formou hry. Když bych to do něj hustila třeba podle obrázků, tak ho to neba.

sisstin
autor
23. říj 2010

@argousek já ti ani nevím 😕 tak různě no...ráno většinou čučí na Teleblbís nebo na Tomáš chvíli, pak si hraje třeba s vláčkem...pak podle kartiček trénujeme porozumění a pasivní slovní zásobu, pak si zas dělá něco, co chce sám..pak třeba trénujeme to nad, pod, vedle atd., jak jsi psala - dej míč na židli, pod židli. Pak hodně stavíme z kostek, on mi je nosí podle barev, jakou mu řeknu. Ve vaně trénujeme s chobotnicema čísla. Pak máme logo nebo Ranou péči.

Tygr taky nevydrží u ničeho moc dlouho, hodně to střídáme..pak chodíme ven a tam mu všechno komentuju, a doma si o tom pak "povídáme" a tak no 😕

jolinka
23. říj 2010

dalea

sikovna je tvoja mala, fakt.. z tych fotiek mi pripadala taka vyspela na svoj vek, kedy ma 4 roky?