Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
27. říj 2010

@sisstin
no, siss, hotová kuchařinka. Supeeeer. To jsi mi připoměla, že jsem slíbila Alexkovi, že budeme dlabat a vyřezávat dýni. No, tak to by mě zajímalo, kde ji teď seženu 😖 😖 😖 😖 .

sisstin
autor
27. říj 2010

@simalex to se peče samo v pekárně 😅 😅

@argousek ted jsem tu směs taky koupila, ale na MMB je spousta receptů..jak na chleby, tak na pizzu, tak na sladký atd., tak to chci zkusit 😉 já jinak píct neumím, ale tohle se tam jenom naskládá a čus 😅

nutelka
27. říj 2010

@simalex Ahojky, díky moc za rozbor Martínka. 😅 Logopedka to vidí na OVŘ, dysfázii vyloučila. Prý je vidět, že je pohodář a doufá ve školku (normální), že se rozmluví a kdyby to pokulhávalo, tak by šel do logopedické. Chodíme k ní 1x měsíčně, což mi příjde strašně málo. Zkusím se s ní domluvit na častější návštěvy, protože doma moc nespolupracuje.

Ta knížka...diagnostika...vypadá zajímavě, mrknu na ní.

@sisstin tak jsem vyzkoušela, ať něco dá mezi a dal to vedle. V průběhu dne jsem to po něm chtěla znovu a už to dával mezi. Ale zároveň jsem procvičila před, vedle, za a byl vedle, jak ta jedle. 😖

Dala jsem před něj pastelky, válečky, kostky různých barev a chtěla jsem, ať vytáhne žlutou pastelku, váleček, kostku atd. Tak rozdílnost barev si určitě uvědomuje. Protože např. vytáhl žlutou pastelku, dal ji bokem a vzal do ruky modrý váleček. Podíval se na žlutou pastelku a řekl ne, položil zpátky a vytáhl žlutý váleček.

Ještě jsme procvičovali tvary a nejvíc mu jde kolečko, ostatní jako čtverec, hvězdička..to jde vidět, že není jistý a navíc doluje z paměti ten název.

Jinak s pozorností je na tom taky bídně, udrží cca 5 min. a pak dělá blbiny, říkám mu sem se dívej, on se podívá, je vidět, že mu to v hlavičce šrotuje, že by i chtěl se soustředit, ale prostě ta roztěkanost vyhrává. 😒

Dala jsem před něj 6 různých věcí a ptala se, co si vybere když se chce učesat, hrát...4 věci uhodl a zbyl na stole piškot a pastelka. Na 100% věděl, na co se co používá, ale on na to koukal, usmíval se a zároveň si hrál, něco ukazoval. Prostě konečná, pozornost v háji.


argousek
27. říj 2010

@simalex my už dlabali, vždycky večer to zapálíme a Ada se na to chodí koukat

sisstin
autor
27. říj 2010

tak chleba upečenej, ale jak se z tý pekárny vytahuje, to ví teda Bůh...tam píšou použít středně velkou sílu...no já tahala, co to šlo a nehlo se to ani o píď 😅 😅 😅 😅

@nutelka tak Kr. říkala, že u Tygra to pozornost není nijak bídná...takže tyhle prckové asi všeobecně moc nevydrží 😉

simalex
27. říj 2010

@argousek
dýně naprosto perfektní....

nutelka
27. říj 2010

@sisstin jj hraní je přednější. 🙂

ronika27
27. říj 2010

@sisstin Ahoj.Nebyl by pro něj nějakej pudink lepší?Nejstarší kluk,když byl maličkej,taky měl afty.To byla hrůza.

simalex
27. říj 2010

@argousek
zuz, odkud máš tu dýni?

simalex
27. říj 2010

@nutelka
nutelko, já si myslím, že procvičováním se mu to do hlavičky zapíše. Je to nový způsob, který zatím nezažil, tak to bude i tím. Já jsem včera zkoušela malou 3letou neteř z barev a byla taky vedle jak ta jedle. A to je moc šikovná.

Jo, a rvali se mi o cvičebnici "Mezi námi pastelkami" (neteře 3 a 7 let + Alexek). A dnes ráno dokonce ta menší sama dělala na čistém papíře svislé čáry. Asi to je fakt dobře dělané pro děti. Jako že je to zaujme. Pokud nemají dostatečnou fantazii a zapálení pro kresbu, pak je potřeba jim předložit něco jednoduchého a postupně na obtížnosti přidávat.

argousek
27. říj 2010

@simalex my jsme si je letos vypěstovali, měli jsme jich dost, že jsme je rozdávali, škoda, že nebydlíš blíž 😅

simalex
27. říj 2010

@argousek
no, pravda, škoda.

sisstin
autor
27. říj 2010

tak Tygr má aftozni stomatoitidu, byli jsme na pohotovosti..bohužel ATB se na to nedávají, takže jenom Tantum verde a vydržet 😔

jinak už mám konečně zprávu, tak kopíruju 😉

Chlapec 3,0 let

Při vyšetření mírně nejistý v novém prostředí, vyžaduje větší míru sociální podpory a individuální pozornosti ; pěkně se ale zapojuje do spolupráce, se zájmem o nové podněty a o sdílení pozornosti. Při volné hře navazuju spontánně sociální interakci, převažují činnosti explorační a konstruktivní. Bez kvalitativních abnormit v chování.

Adaptivní chování - úroveň 30-36 měs. vývojového věku (konstruktivní hra - vertikální i horizontální řazení, dobře rozlišuje a přiřadí barvy a základní tvary ; čárání - nápodoba směru a povahy tahu)

Hrubá a jemná motorika bez nápadností, pohyby plynulé, v oblasti jemné motoriky trvá mírná neobratnost - při obtíženějších manipulačních úkolech je pak snáze frustrován ev. neúspěchem.

Řeč - aktivně na úrovni do 15 m. vývojového věku ( do 10 náznakových slůvek či zvuků s významem ; spontánně má ale velkou potřebu komunikace, zvuky se snaží kombinovat se základními významovými gesty
- porozumění aktuální okolo 30-36 měs. vývojově, verbálně reaktivní, začíná zvládat i základní pojmy vztahové či jednodušší abstrakci ( názvy barev apod.)

Sociální chování také v rámci normy - sebeobslužné dovednosti přiměřené věku ; v sociálním kontaktu s cizími lidmi je spíše nejistý, ale velmi vstřícný a přiměřeně iniciativní ; povahově má celkově vyšší pohotovost k úzkostným reakcím, jinak bez abnormních projevů. Dosud v celodenní péči rodiny.

Od minulého vyšetření vývoj plynule pokračuje ; zejména v oblasti receptivní řeči zřetelně akcelerován.

Závěr: Opožděný vývoj řeči ( v. s. charakteru expesivní vývojové dysfázie), psychomotorický vývoj nerovnoměrný - v oblasti neverbálních i sociálních dovedností i v oblasti porozumění řeči dosahuje pásma normy ; od minulého vyšetření až akcelerován. Bez významných behaviorálních problémů.

Dosud v celodenní péči rodiny - v současnosti doporučuji zahájit pozvolnou adaptaci na docházku do MŠ - zatím alespoň na zkrácený pboyt ( ev. zprvu v doprovodu matky). K prioritám péče i nadále patří především práce logopedická.

argousek
27. říj 2010

@sisstin tak hlavně aby to měl dobrý, ale to tantum verde je opravdu dobrý. Já jsem ho měla už několikrát a zabralo to ihned. A když měl Štěpán moučnivku, tak jsem mu s tím vytírala pusu a bylo moučnivce hned.
Tak takovouhle zprávu celkem závidím, ale samozřejmě jinak gratuluju, Tygr je moooooc šikovnej 😉

sisstin
autor
27. říj 2010

@argousek jj, to Tantum fakt hned zabralo...pak vypil dvě flašky pití, jak už byl dehydratovanej 😒 ale mám strach, aby fakt nepřestal pít úplně, to bysme museli do nemocnice na kapačky 😒

jinak díky, zpráva mě fakt potěšila...když to srovnám s tou první 😉 🙂

argousek
27. říj 2010

@sisstin a mlíko by nepil?? To by bylo nejlepší, dohnal by tekutiny a i by ho to zasytilo

Jojo ta zpráva je fakt super, o takové sním 😀 😝

sisstin
autor
27. říj 2010

@argousek ehm, Tygr nepije mlíko asi od sedmi měsíců..on nepije ani kakao, ani nic, v čem je mlíko 😝

jolinka
29. říj 2010

ahojte

ako sa mate? my dobre, zatial vsetci zdravi. Katike sa v skolke tak paci, ze vyhrazka Nepojdes do skolky, ked... je jedina co na nu plati. 😠

Tu riekanku so sarkanom uz vie celu a otravuje s nou kazdeho kto je ochotny pocuvat 😀 Novinku mame aj to, ze Katika v poslednych dnoch zacala po prvy krat rozmyslat o svojom rozpravani, viem to podla toho ze zacala pouzivat slova Povedat, Rozpravat, Vediet, Skusit... take abstraktne vyrazy dovtedy nemala a nerozumela. Trebars povie Ja viem povedat okolada [cokolada} , doteraz hovorila na cokoladu kososka. super ze si uvedomuje, ze to vyslovovala zle a chce to sama opravit.

Uz asi 4 ci 5 dni jej rozpravam pred spanim kratke rozpravky, sama si pyta. Donedavno nechcela, tazko jej bolo vnimat pocute slovo bez podpory obrazku.

Diki ze ocenujete jej umelecky talent... 😀 😀 fakt kresli coraz krajsie zlepsuje sa z tyzdna na tyzden, sama sa cudujem kde sa to v nej berie, tie motivy, hlavne zvierata, vcera nakreslila krasneho soba s parohami, a tiez sliepocku uplne realisticky.

jolinka
29. říj 2010

ale ako sa jej rozvija ta rec, paradoxne viac vidno aj tu dysfaziu, ked chce povedat nieco co nema precvicene alebo pri dlhsich vetach sa zamotava, pribudaju agramatizmy, vklada tam zbytocne slovka a spojky, opakuje sa.... , tiez to robi aj ked nieco hovori cudzim ludom, co by mne povedala pekne u druhych zacne komolit a ku koncu uz len napodobnuje rec, hatla patla, teda v jej pripade to znie ako sosko, mosko, kososko, aski, eski.... 😒

Trebars vetu, Ja som toto namalovala, povie ako Ja som asi si malovala ja som ja, malovala asi toto. ASI je jej oblubene slovo, neviem ci vobec vie co to znamena ale pouziva ho hojne...

argousek
30. říj 2010

Ahojte holky,

chci jen napsat, že na www.rodina.cz se rozjely videa s cvičením podle Montessori http://www.rodina.cz/clanek7926.htm Kdo by jste chtěl vyzkoušet, my zkoušíme 🙂)

simalex
1. lis 2010

@jolinka
jolinko, tak to je přesně, jako bys psala o nás. Zrovna dnes jsem přemýšlela o tom, že Alexek umí vyjádřit, co chce, jedná se ale o jednodušší nebo často používané věty. Umí i tochu udržet konverzaci: "Maminko, ty žehlíš?", "Ano", "A máš ještě prádlo?", "Ano, mám", "Potom půjdeme ven".

Ale jakmile chce něco vykládat, tak to je směs zdánlivě nesouvisejících slov, kdy někdy mám i já problém tomu porozumět. Umí akorát docela dobře vykládat, co dělali ve školce: ráno přijdu, pak hrajeme, pak svačinka, jdeme ven, hrajeme, pak ruce umýt, jíme oběd, pak spinkáme,... Vypadá to ale jako naučené, protože jeden den je podle něj jako druhý, přestože se aktivity střídají. Někdy už dokonce použije i minulý čas.

Alexek taky dělá to, co Kati - přidává zbytečné slova a naopak plno nepoužívá (pořád problém s těmi předložkami, zvratné "se", někdy zájména). Momentálně si oblíbil slovo "vždycky" (já to vždycky mám rád). Někdy to i významově sedí, ale spíše to je balastní slovo. Většinu vět taky s oblibou začíná "protože".

A jak jste na tom rody? Alexek pořád o sobě mluví v ženském rodě, o mě pak střídavě Ž nebo M. No a zájména a předložky, atd. (uf): já jsem tebe sluníčko, sedni si na mě (místo ke mě), já mám rád (vynechává "to"), KAM x KDE - kam jsi byl, má své pravidlo jednoho záporu - vidím nic.

simalex
1. lis 2010

@jolinka
Ale jinak dělá hrozné pokroky - hlavně si hodně rozšiřuje slovní zásobu (třeba řekne - musím to vyrovnat), častěji používá i jiný než přítomný čas, více vzal na milost předložky - cca na 40% (jen je zpravidla nesprávně použije), takže v těchto dílčích částech máme úspěch, ale jak píšeš - ty prvky dysfázie jsou hodně markantní.

Jinak ale umí barvy a docela dobře počítat - máme teď hodně úkolů s počty (dokonce se učí i počty slabik) a zatím to dává. Čekám ale zase regresi, protože s tímhle taky bojujeme - chvíli to umíme, pak zase ne, taky cítím, že v určitě době mluví lépe a pak zase húře (jako lidi po mrtvičce). Taky to tak vnímáš?

Taky paměť se zlepšuje (zřejmě souvisí i s postupující schopností něco vyjádřit).

simalex
1. lis 2010

@sisstin
ahoj siss, tak jak to vypadá s těmi zoubky a afty? Je to lepší?

jajik25
1. lis 2010

Ahojky už jsem sem několikrát psala a chtěla bych se jen na něco zeptat.Syn má 3,5 roku a pořád nemluví,sice žvatlá ale není mu rozumět.Jinak ale chápe dobře a je šikovnej.Minulý týden jsme byly poprvé na ORL,zítra jedeme znova.Když se mě doktorka ptala tak mě to nenapadlo ale když se narodil měl na levé straně hlavy bouli.Byly jsme tehdy na ultrazvuku kde nám řekly že je to jen voda a časem se to vstřebá.Teď už tam nemá nic tak bych chtěla vědět jestli to může mít něco společnýho s tím že nemluví?Taky v 8 měsících prodělala laringitidu a byl 5 dní v nemocnici.Nemůže to s tím taky nějak souviset?Díky za odpovědi
Jsem z toho už docela zoufalá a někdy mám pocit že se to snad nikdy nezlepší,když vidím ostatní děti ve školce. ☹

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 tak jestli má expresivní dysfázii, tak to se opravdu samo od sebe nezlepší 😉 psala jsi už té Krejčířové? Už dává termíny, dřív jak v březnu by jste nešli 😉 pokud to teda dysfázie je, tak je třeba intenzivní logopedická a re-edukační péče 😉 s tím vám pomůže dobrý klinický logoped, možná by vás ještě vzali i v Rané péče, i když chlapeček už je docela "velkej" na první návštěvu 😉 S boulí na hlavě nemám žádné zkušenosti, takže bohužel netuším 😉

@simalex no už je to na ústupu, ale středa a čtvrtek, to bylo peklo..málem jsme skončili v nemocnici 😒

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 jinak pokud by to byla dysfázka, což už náznaky tam teda opravdu jsou...tak to je běh na dlouhou trat 😉 tyhle děti se rozmlouvají asi okolo 5-6.roku nejvíce, některé dříve trošku...u těžších forem dysfázie i déle 😉 musí se postupovat od "píky", postižení může být na hodně či na všech složkách řeči. Ta samotná řeč se rovná nejdříve, dysfázie pak trvá dále celý život ve specifických poruchách učení. Je to mravenčí a dlouhodobá práce, která se ale vyplatí. Pokud s dítětem hodně pracuješ, tak určitě může vystudovat i střední, někteří jedinci i VS...ale je to prostě učení už od malička. Tyhle děti se musí všechno nabiflovat 😉

jajik25
1. lis 2010

@sisstin díky za odpověď,Krejčířové sem nepsala,bohužel si nemůžeme dovolit jet tak daleko ikdyž věřím že je dobrá ☹

sisstin
autor
1. lis 2010

@jajik25 jé, to je blbý...fakt by to nějak nešlo? 😒 ta cesta by snad nebyla zas tak šíleně drahá. Jste zdaleka, tak ona by vám určitě dala termín někdy odpoledne, aby jste si v Praze nemuseli shánět ubytování 😉 jaký město je od vás nejblíž? Ještě vím o dobré Dr. v Brně...ale Prachatice jsou JČ? Jsem v zeměpisu hrozná 😅 😅 😅

Jako to kvalitní psychologický vyšetření je základ, od toho se pak většinou vyvíjí dg. Jako expresivní dysfázku umí diagnostikovat i dobrý klinický logoped, ale chtělo by to mít povtvrzené na více frontách 😉 Blbý je, že spousta psychologů neumí s "nemluvícími" dětmi pracovat a nijak je vyšetřit, a to je pak katastrofa 😒 Já nevím, zkusila bych se ti poptat u holek, jestli neví o někom, kdo by byl k vám blíž 😕

Rozhodně bych nečekala na zázrak, že se to samo zlepší..jako jsou děti, které začnou mluvit třeba až ve 4 rovnou ve větách a žádnou poruchu nemají, ale to je fakt mizivý procento. Většinou tam je nějakej problém, u vás zřejmě ta dysfázie, když je jinak chlapeček ok..tak předpokládám, že o autismus nebo mentální retardaci u vás nejde 😉

simalex
1. lis 2010

@jajik25
asi by bylo dobré navštívit psychologa, kontaktovat tu Ranou péči, jak píše siss, a najít dobrého logopeda.

Tyhle děti se učí mluvit v pravém slova smyslu (ostatním dětem stačí to, co slyší) a je potřeba speciální přístup, didaktika, cvičení grafomotoriky apod. Nemusíš se bát, že to je nějak strašně složité. Dobrá zpráva je, že malý rozumí, tedy speciální výuka by nemusela být tak těžká, jako když dítě evidentně moc nerozumí a tím pádem učení odmítá.

V ostatních složkách chování se Staník chová standardněa adekvátně věku? Dá se s malým pracovat a má zájem o knihy, hru apod.?

sisstin
autor
1. lis 2010

@simalex jinak u nás už je docela prča, že jak Tygr fakt rozumí...tak už i odposlouchává, co si říkáme 😅 😅 dřív, pokud se nemluvilo přímo k němu, tak to měl na háku....teď je jedno velký ucho 😅 😅 😅