Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 a jestli má Stánik dobrou nápodobu, tak by nebylo od věci ho učit znakovat a začít vytvářet komunikační knihu, aby se s váma mohl líp domluvit 😉 kdo je šikovný, tak si to vytvoří sám..pro šavle to maj tady 😅 http://www.piktik.cz

takhle nějak to může vypadat pro ty malé děti, těm stačí rozměr knihy A5 😉 fotka je od známé, měli tam takhle místa, kam chodí nejčastěji ;)

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 nějaký znaky najdeš tady http://www.miminkovstina.cz/gallery.php?akce=ga...
http://shop.gokids.cz/store/default.asp?lngDepa...

ty znaky mu strašně moc pomůžou, a až bude moct určitý slovo říct, tak ten znak vypustí a bude ho říkat..a třeba kombinovat s těma znakama 😉

princip je, že začneš třeba pěti slovy, který se ti zdají nejdůležitější..a vždycky, když to slovo řekneš...tak použiješ znak...musíš být důsledná a dělat to pořád. Stánik už je velkej, takže předpokládám, že se ty znaky naučí velmi rychle, a bude si pak i svoje vymýšlet...protože ty BS jsou fakt pro mimina a ta slovní zásoba pak už nestačí větším dětem..

popřípadě se můžeš obrátit na Centrum alternativní komunikace http://www.saak-os.cz/

jajik25
4. lis 2010

@sisstin a nevíš asi na jaký stránce ten odkaz je,viď?

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 sakryš, si asi dneska sedím na vedení 😅 😅 😅 jakej odkaz? Já jsem ke všemu odkazy dala 😕 😅 😅

sisstin
autor
4. lis 2010

@jajik25 jo, už to chápu..promin 😅 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=861

romana
4. lis 2010

ahojky, omlouvám se, že se vtírám, čtu Vás pořád, jen nějak nepřispívám. ale když teď řešíte ty pomůcky, siss, nevíš, kde sehnat nějaký skládačky? je to třeba zvířátko rozdělené na 3 díly a má se seskládat., nebo něco na ten způsob. ondra je schopnej najít ty jednotlivé kousky, ale už je nedá k sobě, jak to patří. já jsem našla nějaký dřevěný puzzle, kde jsou ty díly 4, ale to je na něj pro začátek moc. naše logo tvrdí, že je to naprosto jednoduchý sehnat, ale mě to teda nejde. díky za pomoc.

jajik25
4. lis 2010

@sisstin a s čím si myslíš že bych měla začít?

sisstin
autor
4. lis 2010

@romana počkej, hledám...my ho máme, ale ted ho za boha nemůžu najít 😒 jinak mezi námi, pokud máš možnost laminování, tak je nejlepší prostě jakýkoliv obrázek rozstřihnout na dvě půlky( různě- podélelně, vlnka atd.) a zalaminovat 😉

sisstin
autor
4. lis 2010

@romana http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=33894492&tab=4 my máme jenom dvojdílný - dopravu a zvířátka, ale prostě to nemůžu najít 😒 ale je to fakt pekelně drahý, to už fakt vyjde levnějši si to nechat zalaminovat..a můžeš v podstatě fakt cokoliv, co Ondru baví 😉 jako Tygr a puzzle, to je neštěstí 😅 😅 😅 on jako ví, jak to patří k sobě, ale ty jeho gramlavý ručičky ( po kom to asi má, že? 😅 😅 😅 ), takže on už to prostě motoricky k sobě nedá a jak mu to nejde hned, tak pekelně zuří a puzzle lítá vzduchem 😝 😅

romana
4. lis 2010

siss, to právě nemám. ještě mě napadlo nechat vytisknout obrázky na karton a rozřezat to. ale ta lenost 😉

romana
4. lis 2010

a jinak moc díky.

sisstin
autor
4. lis 2010

@romana jinak super jsou tyhle "puzzle", dost jich máme půjčených z Rané péče 😉

http://www.veselyklaun.cz/1343/co-patri-k-sobe-...
http://www.veselyklaun.cz/1344/protiklady-stoln...

maj to i na MMB a myslím, že i levnějc 😉

@jajik25 no já bych asi začla tím znakováním a podle toho, jak se bude Stáník chytat, se rozhodneš...Tygr mi na znaky zvysoka prděl, on jim jako rozuměl, ale sám je prostě neudělá, má to na háku....on se mnohem víc chytá na tu obrázkovou komunikaci 😉

romana
4. lis 2010

no, tohle ondru baví, i je ochoten s tím točit, dokud to nezapasuje, ale problém byl prostě dobře to poskládat. nejvíc mě překvapilo, že jak byly ty části zvlášť, tak nebyl schopnej (anebo s problémama) určit, na kterém kousku je hlava, ocas, ... a přitom na tom poskládaném obrázku nebo na člověku to je naprosto v poho 😒

sisstin
autor
4. lis 2010

@romana tak o tom mi něco povídej 😅 😅 já jsem hlavně levá jak šavle na různá tvořeníčka, takže nevytvořim nic 😒 takže bud kupuju a nebo mi to právě vyrábí logo, ale to je taky placený samozřejmě 😝 😅

romana
4. lis 2010

to je ono, to je ta firma, díky díky 🙂

sisstin
autor
4. lis 2010

@romana tyhle jsou dobrý, Tygr už to docela dává...ale některý souvislosti jako furt neví, třeba princezna - hrad, nebo svetr- vlna...ale to jsou takový věci, který prostě nikdy neviděl a neslyšel...tak to je spíš asi otázka cviku 😉 to mi říkala i Krejčířová, že holt za rok se úplně ten skluz dohnat nedá 😉

jolinka
5. lis 2010

caute,

ja uz mam kupene pre Kati lego Helou Kitty, este musim zajst kupit nejake vhodne knizky. Minule som neocakavane v predajni s krestanskou literaturou nasla oddelenie s pracovnymi zositmi pre male deti az skolakov, rozne omalovanky s pracovnymi ulohami, prac. zositky na doplnanie, s nalepkami... velky vyber, kupila som asi 3 kusy a este chcem dokupit. Mali tam aj tie Simonove prac. listy ale ma odradilo ze su v cestine tak som ich nekupila.

jolinka
5. lis 2010

simalex

aj aj si myslim, ze ta umnanutost, tvrdohlavnost, trvanie na nemoznom, je u dysf. deti spojene s tou dysfaziou. To poskodenie v reci je asi prepojene aj so spravanim, neschopnostou si prepojit nejake veci. su emocne viac vypeti, menej zreli.

Kati napr. neznasa, ked jej niekto vnucuje neziadanu pomoc. Mozem jej pomoct, ak si to vypyta. Inak cirkus humberto. Chran boh za nu splachnut, pomahat s obliekanim alebo zatvorit dvere ked ona chcela. a na zapinanie dvd ma u nas patent len ona, nik iny si neskrtne... 😒

Ked bola mensia tak do 3,5 roka, katastrofa s obliekanim, tocila len par kusov akceptovaneho oblecenia, bala som sa zmeny pocasia, co uz mala na sebe, nezobliekla, a ani ine nepridala. Fungovali sme iba na kompletnom obleceni na vonku, dalsia alternativa bola hole decko v gatiach. Pyzama a oblecenie na doma nula bodov. Kolko krat mala aj 3 dni v kuse bez vyzlecenia tie iste veci.... uz som si pripadala ako matka asocialka... 😖 Neskor si rozsirila repertoar oblecenia ale zasa trvala, ze si oblecie co ma na sebe Johanka, ak si to johi dala dole a vzala ine, tak chcela to ine... atd. Kazde obliekanie plac a rev dvoch deti...

Ufff, uz sme z toho ako tak vysli, da sa uz presvedcit na inu podobnu vec, alebo dokonca pochopi dosledky, trebars nejdeme vonku, necham ta doma ked neoblecies pancuchy, tak po chvili trucovania a revu vezme tie pancuchy, alebo aspon na druhy den uz vezme.

Cestujeme busom kazdy den do skolky a ked len vidim naznak u niekoho, ze chce Kati chytit pri nastupovani, uz ostro kricim Nechytajte ju, lebo niektori su taki blbci, ze aj po upozorneni to robia, ako keby si mysleli , ze im vravim, Dakujem nemuselo byt... ☹ Kati mi potom reve celu cestu este aj doma.

jajik25
5. lis 2010

ahojky můžete mi někdo poradit kde bych asi tak našla obrázky druhů protikladů a obrázky patřící k sobě?Napadlo mě že bych aspoň nějaké mohla vyrobit doma ale moc mě jich nenapadá.Díky

jolinka
5. lis 2010

Simalex..

s tymi riekankami a pesnickami, mna skoro vystrelo ked Kati dosla zo skolky s riekankou. Dovtedy zapamatat a zreprodukovat nejaky text nehrozilo. max. prve dve slova a potom uz len soso moso.... Je mi jasne, ze vela z tych slov v pesnickach alebo riekankach nerozumie a napriek tomu proti svojmu zvyky ich povie... u basnicky jej to nevadi, ze tomu nerozumie, nie je to z jej hlavy. Mozno to u nej funguje ako u ludi co sa zajakavaju, ze sa zajakavaju len pri beznej reci ale pri reprodukovanom texte hovoria plynulo.

dalea
5. lis 2010

Ahojte,tak sme dnes boli u toho pedopsychiatra 😉 Povedal,ze Lea pekne napreduje,ze sa s nou da uz celkom pekne dohovorit 😎 Cely cas sa tam hrala s nakladnym autom,v ktorom boli vselijake srubky,kladiva,zveraky 😝 Chcela vediet,co sa ako vola,vsetko nam ukazovala,skusala 🙂 Vravel,ze je dost ziva,nehambi sa,ale ze to nieje na skodu,len neskor jej bude treba stanovit urcite hranice 😅 Povedal,ze mame pokracovat v tom,ako ju upozornujeme,ak povie nieco nespravne,hlavne tie zamena,za aj ked je to pre nu asi neprirodzene,ona sa to postupne nauci 😠 Tiez som mu povedala,ze niekedy nepochopi spravne otazku,napr. ja sa jej spytam,s akymi hrackami sa hrala v skolke a ona mi zacne hovorit,ze s ktorymi detmi sa hrala 😝 Cize tazko sa jej odpoveda na otazky tipu-aky,ktory a pod. 😕 Povedal,ze je to tym nerovnomernym vyvinom a ze postupne by sa to malo zlepsit 🙂 Lebo vravel,ze aj napriek tomu ma porozumenie v globale zrele 😉 Len som na konci bola prekvapena,ze mi nedal ziadnu spravu,iba si to napisal do karty 😕 Ideme k nemu opat 4.2. 🙂 Ahojte,o chvilu uz letim do prace 😝 😠

simalex
5. lis 2010

@romana
my máme doma takodé dřevěné puzzle s půlenými hlavami zvířat. není to klasické puzzle, jen je hlava ze dvou kousků. Dopcela trvalo, než to Alexka začalo bavit, dával přednost klasickému puzzle.

Jinak ty tipy na Co patří k sobě a protiklady jsou super. Já jsem už ale trochu vyšťavená z peněz těmi nákupy. Nedávno jsem koupila Ťuky ťuk a přes počáteční absolutní nadšení si te´d aAlexek na to ani nevzpomene. Bohužel z lopaty spadlo i Mezi námi pastelkami. Ale věřím, že se k tomu Alexek brzy vrátí.

Momentálně si rád hraje s magnetickou knihou Závody - postavil si tam magnetky jako diváky (želva a pes - on totiž řadu magnetek rozžvýkal nebo poztrácel, tak jsme do té knihy dali všechny magnetky z magnetických knih) a jezdí tam s ostatními závody. Pořád něco vykládá, jako "dobrý den, pane, jedu závody", "ooo, dobrý den, tak pozor", "grataluju" atd. 😀 😀 😀

Stejně se ale chci víc snažit věci společně s Alexkem vyrábět. Tipy jsou to ale fakt výborné.

Naše logopedka nám kdysi dávala na tvrdém čtverečku razítka, které jsem roztřihla a Alexek je měl skládat. Ono s těmi razítky se dá dělat řada věcí - teď trénujeme to množné číslo a máme jedno razítko miminka a vedle dvě razítka miminka a Alexek to musí správně říkat (protože u nás to je dvě miminko, nebo dvě miminek apod.).

jolinka
5. lis 2010

my mame doma tiez dve knizky s magnetkami. Na gazdovstve a Doprava, ale to Kati vobec nechytilo, magnety povykladala na chladnicku [vsak Tam patria} a bolo. Ked som s nou chcela precvicovat predlozky, Ze kam dame prasiatko? Do domceka alebo na travicku? Bez slova ho dala na domceka,{ tam patri a hotovo a inde behat nebude... 😢 }
Je v tom taka strnula, ma rada veci na svojom mieste.

jolinka
5. lis 2010

Ale zohnala som pekne pexeso s roznymi obrazkami hraciek a veci dennej potreby, tak to idem rozstrihat a skusime hrat ako sisstin. Na co sa co pouziva, co si vezmeme ked...

simalex
5. lis 2010

@jolinka
joli, že píšeš o tom DVD - já se musím dodnes ptát, kdo to zapne, protože jestli to chce v té chvíli zapnout Alexek a já to zapnu, tak to je konec, řev, a celé od začátku (vypnout DVD atd.).

Ad říkanky, tak to je zase supr, že Kati má teda potom dobrou paměť - u nás je paměť fakt slabota. Alexek nedá ani to každodenní "dobrou noc, všechny blešky na pomoc". A jak píšeš o té zajíkavosti, koktání, tak já si myslím, že k tomu mají ty naše děti taky ty jejich balastní slova (u vás "asi", u nás momentálně "vždycky"), které jim poskytují čas najít to pravé následující slovo.

Jinak dnes jsme šli do školky s dárkovou sadou bavlněných kapesníků, kterou Alexek někde doma našel. Že musí ukázat učitelkám. V úterý jsme táhli velké fotografie A3, které dělali ve školce, k zubařce. Že musí paní doktorce ukázat. A tak pořád něco smykáme 😀 😀 😀

simalex
5. lis 2010

@jolinka
tak vaše lednička vypadá asi jako naše. Ale pak najednou přijde čas a jdeme rozdělovat na místo, kam patří. Alexek má doma tyhle Závody už rok, ale teprve teď se chytil. A takhle to je s řadou hraček a knih. Na každou snad jednou dojde 😀 😀 😀

My máme doma ty kartičky z Atlasu a ty jsou fajn, jen je máme všechny dohromady (barvy, činnosti, apod.), bylo by třá to roztřídit. Někdy na ně taky dojde.

simalex
5. lis 2010

@sisstin
siss, ten logopedický deník vypadá skvělééééééé. Už rok jsem ale nevyvolávala fotky 😀 😀 😀 😀 😀 , tak to nevím. Hrůza se mnou. Ae to se mi fakt líbí.

jolinka
5. lis 2010

simalex.... diki

myslim ze pamat ma Kati fakt obstojnu. jej nejdu hlavne tie abstraktne veci a pojmy. tie si nieze nezapameta ale ani sa nenauci, ono sa to ale postupne lepsi ako jej pribuda celkove porozumenie.

Boli sme pred vyse rokom u znamych, Kati vtedy total mimo, pohlady do blba, akurat sa rozrevala, ked ju chceli vysadit do hojdacky... Teraz u tych istych ludi vybehla do poschodia, pamatala si kde je detska izba, ake hracky vtedy videla, dokonca sa dozadovala hojdacky 🙂 Pamata si niekedy aj banality, ako ze pred polrokom videla na ihrisku natierat hojdacky, tak stale spomenie ze Ujo maloval...

Veci ale uz nenosime, to ju uz uplne preslo, sem tam si vedome vezme do skolky hracku, to im dovolia.

sisstin
autor
5. lis 2010

čau holky, na mě zas něco leze, to už fakt není možný 🙄 🙄 🙄 🙄

@simalex ty komunikační knihy se teda hlavně používají u těžších forem dysfázií, kdy děti hodně dlouho vůbec nemluví ( a taky u smíšených a receptivních, aby mohl rodič ukázat ten obrázek 😉 třeba asi u Alexka už by to nemělo význam, když rozumí a mluví...a ted vlastně jde "jenom" o tu výslovnost a gramatiku 😉

@jolinka prej fakt hodně dětí s dysfázií maj takovou povahu ( např. přechod z letního do zimního oblečení je katastrofa) atd. Je to docela zajímavý...u nás se zatím nic takovýho nevyskytuje 😕 u nás jsou vzteky pouze a jenom kvůli tomu, že on si vymyslí nějakou blbost a my to nepochopíme 😝

romana
5. lis 2010

@simalex ahoj, no, je pravda, že jsem včera naobjednala kdeco a je to asi za litr, ale já mám zas velikou výhodu v tom, že nemusím kupovat knížky, respektive - dělám v knihovně, takže si je všechny půjčuju, můžu i opakovaně, když si ondra vzpomene.
u nás teď říkanky a písničky docela jedou, zatím teda většinu s dopomocí, ale moc ho to baví a jde mu to.
znovuobjevil takové ty vkládací puzzle a ještě takové, kde je ten obrázek nalepený i na té podkladové desce, takže to docela složí, to ostatní musíme trénovat. ale jak říká krejčířové i v spc, on má fakt chuť to dělat, jen se musí trošku natrénovat ta výdrž.
a letošní vánoce jsme se rozhodli pojmout vyloženě dětsky, protože on má fakt 90 procent hraček didaktické, tak ať si aspoň chvíli hraje "normálně". to jsme se nedávno s mužem bavili, že vlastně v podstatě neznáme. i když je to hrou, pořád vlastně něco dělá. jenže u nás je trošku strašák LMR, tak holt makáme.