Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

verbalinka
12. led 2015

Dnes dopoledne jsem zažila, jak jsou malé děti chytré a jak se dokáží rychle zorientovat.
Zkoušela jsem s Laurou, jestli zvládne barvy a byla jsem překvapená, jak jí to jde a jak krásně hned napoprvé ukáže správnou lego kostku. A pak mi došlo, že jsem ty kostky pokládala podle "určitého klíče". Když jsem to změnila a začala se ptát jinak v jiném pořadí, tak najednou vylezlo, že vůbec netuší a byla ztracená. Samotný jí to bylo líto, řekla "já ne vím" a odmítla dál spolupracovat.
Teď opravdu chápu, že zjistit porozumění, nebo co umí a znají, není legrace. Už i chápu toho chlapečka s červeným hrnečkem, jak tady kdysi popisovala sisstin 🙂

@sisstin prosím tě, potřebovala bych radu se starším. Pokusím se být jasná a stručná 🙂 Wawroszová už před rokem, dvěma říkala, že Will nezvládá sociální situace, nechápe výraz obličeje a jeho vyjadřování je hodně opožděné. Teď máme zase období práce, tak jsem ho o víkendu zkoušela a dávala mu úkoly na řeč a on je stále ztracen. Pokusím se popsat - tři obrázky, 1.obr. doktor a léky na stole, 2.obr. doktor dítě vyšetřuje, 3.obr. dítě leží v posteli, máma drží teploměr a má vyděšený, ustaraný výraz. Jeho úkolem bylo je poskládat, jak jsou správně a popsat, co se děje. Vůbec se nechytal, musela jsem mu pomoct, výraz maminky vůbec nepochopil. Nebo jeden obrázek a on má popsat, co na něm je, ale větou, ne jednoslovně. Musela jsem mu u prvních jasně říct a opravovat ho, pak bych schopen tu jednu větu vytvořit, ale stále byl dost nejistý. A vymyslet příběh dle obrázku nedává vůbec. Logické úkoly zvládá levou zadní, přečte, chápe, udělá, bez problému. Ale tohle je prostě úplně mimo. A já teď nevím, jak to řešit. Ve škole mu to bude dost chybět... Jak se tohle dá trénovat? Moc děkuju 😉

alisek
12. led 2015

Holky, mám na vás prosbu, kam jste šly s dětmi na Foniatrii, lékařka kam jsme byli objednání (MUDr. Slobodová pardubice) víc jak měsíc nebude ordinovat, tak nevím zda počkat a nebo se objednat jinam ale do pardubický nem.se mi nechce, tam jim moc nedůvěřuji.

verbalinka
12. led 2015

@alisek doufám, že to nepopletu, ale četla jsem skoro celou diskuzi a @ladida.l byla nejdřív v Pardubicích a pak stejně šli do Prahy. A sisstin taky doporučuje Prahu. Takže se radši přeobjednej jinam 🙂 Hodně byla doporučována Žitná...

ladida.l
12. led 2015

@alisek My byli v Pardubicích u doktora Praislera v nemocnici Pce.

alisek
12. led 2015

@ladida.l a jak to tam probíhalo? já tu pardubicou nem. fakt nemusím

ladida.l
12. led 2015

No byli jsme n Bera, změřil ztrátu 40 db a řekl, že kontrola za půl roku a nazdar...
@alisek

peggy722
12. led 2015

@verbalinka Žitná nebo Španělská, hlasový centrum. Tam jdeme my, protože s emi nechtělo čekat na Žitnou.
Doporučovala my jí i naše logopedka a nejsou tam takový dlouhý čekačky. Max. 2 měsíce.

ladida.l
12. led 2015

Na Žitné mají teď snad i stop stav. Já dostala od rané péče doporučení na kliniku Audiofon. Je to tuším v Brně?

alisek
12. led 2015

@ladida.l takže nic moc, taky mě zajíma přístup k dětem, které jsou špatně vyšetřitelné..z toho mám celkem hrůzu

ladida.l
12. led 2015

Praisler napsal nespolupracuje a nazdar...

alisek
12. led 2015

@ladida.l takže tam nejdu, zkusím počkat na tu dr. Slobodovou a nebo zavolám do brněnské kliniky

sisstin
autor
12. led 2015

@alisek Praisler je foniatr pro stacík, kde jsem pracovala a fakt přístup děs běs a znalosti mi přišly taky mimo...já měla autíka, Praisler věděl, že je autík....jsme tam došli a ona na něj "Matýsku, otevři pusinku" no prostě jako úplně mimo...a závěr byl, že nemluví, že se mu zdá, že má přirostlou uzdičku pod jazykem 😅

sisstin
autor
12. led 2015

@verbalinka dějový posloupnosti jsou v aplikacích pro tablety, nebo www.oskola.cz je má, nebo je hra Mami, řekni mi I a II, ale zas ta mi přijde jako taková zbytečná za ty peníze.... 😉

ladida.l
12. led 2015

@verbalinka mámmyslím dějové posloupnosti v albu,mám je zalaminované a suchým zipem připevnujeme na proužek s šipkou

alisek
12. led 2015

@sisstin a máš nějaký reference na dr. Slobodouvou z Pardubic?

petulkakosticka
12. led 2015

@peggy722 to manžel také, ale já si zase říkám, co kdyby zrovna toto pomohlo...

petulkakosticka
12. led 2015

@verbalinka děkuju, vyzkoušíme

merunkova
12. led 2015

@acacia Nemyslím si, že by měla problémy s porozuměním, tohle nezvládne někdy ani třílete dítě. Jsou na to určitá pravidla, jak dítě diagnostikovat.Když třeba dělám diagnostiku s dětmi u nás ve školce - a to už jsou mnohem starší než tvoje dcerka, tak na takovéto otázky stačí, když odpoví ukázáním na příslušný obrázek a ne že na to musí odpovědět slovem že se jezdí autem...to je na takového prcka strašně složité, to samé ten příbor... Podle takovýchto požadavků se pak nelze divit, že dítě vypadá v očích maminky jako opožděné. Ničeho se neboj a užívejte si spolu batolecí věk bez stresu, že holčička zrovna teď neumí to, co jiné dítě. 🙂

merunkova
12. led 2015

@petulkakosticka S kineziologií mám osobní zkušenost a i můj syn ji absolvoval, v 6 letech. Asi taky záleží na kineziologovi, já jsem měla na něj štěstí, takže ji mohu jen doporučit 🙂

acacia
12. led 2015

@merunkova Děkuji. Jen upozorňuji, že nemám požadavky, jen jsem si prostě nebyla jistá, protože prostě mluví méně než i mladší naše okolí, to je celé.

merunkova
12. led 2015

@acacia Těmi požadavky jsem myslela jen to testování a otázky na dítě, vím, jak to myslíš 🙂 Hlavní je moc nesrovnávat, protože každé dítě má fakt své tempo.Je dobré spíš vědět , co a kdy by mělo dítě znát, je jasné, že úderem toho věku to hned umět nemusí a podle toho se řídit.Nemá cenu se řídit sousedovic dítětem. Některé dítě se postaví v 8 měsících a některé až v 18 měsících a i to je v normě.A přitom je mezi nimi pak rozdíl skoro 1 roku, to je strašně moc. Když bude maminka vědět, že dítě má čas ještě do 18 měsíců, tak ji nebude pak stresovat dítě kámošky , které se v těch 8 m postaví.Víš, že dcerka má času dost a to by tě mělo uklidnit, okolní děti ať si jedou zase svým tempem 🙂

mochenkaa
12. led 2015

Muzu mezi vas? Syn 31mesicu nemluvi. Jeho komunikace je BA - babicka, balon, bagr, bazen (proste dle kontextu). TA - tata, MA - mama (a vyjimecne to rekne celym slovem). Ka - kakat,kakao. TI - curat. TIE - ciste. Sisisi je jasny vlak. Brm - auto. BU - autobus. Atd. Ale cele slova ne, natoz vety. Pasivne bych rekla, ze na tom neni spatne, podle me rozumi dost. Napr podej lzicku, tak poda lzicku a ne jiny predmet. Nebo chtel neco ustrihnout a ja mu rekla at chvilku pocka nez prebalim segru. Mezitim jsem na to zapomnela, on kazdopadne pockal az skoncim a vedl me do kuchyne a se slovem "kchi" se dozadoval otevreni toho supliku kde jsou nuzky a noze (je tam ikea zamecek a sam to neotevre). Nebo kdyz mu neco nejde otevrit, tak jde do supliku kde jsou pribory, vytahne si nuz a snazi se to vypacit atd. Ale napr nevyjde schody nastridacku a bez drzeni. Kresleni ho nebavi a kdyz uz,tak je to cmaranice bez oznaceni. Bavi ho na mobilu v logicke hre spojovani tecek do obrazku (dalsi tecka vzdy zmeni barvu), bludiste. Rad si hraje s puzzle (bud mobil nebo drevene. Papirove vzdy aspon kousek sni ac jinak hracky neji). Na vanoce mu udelalo radost duplo a rad stavi auto (i tak, aby udelal dve plosiny at na tom muze odvezd dve auticka a ne jen jedno).
Cetla jsem par clanku od @sisstin a mele se ve me, jestli mu dat jeste cas (jeho tatinek se rozmluvil az kolem tretich narozenin) nebo si vydupat vysetreni.

ladida.l
13. led 2015

@mochenkaa a jinak se chová jak? Má nějaké problémové chování? Mě podle Tvého popisu připadá docela šikovný. Asi bych počkala.

lenka5731
13. led 2015

@mochenkaa a vidíš nějaký vývoj a nebo stagnuje?
Dcera 32 měsíců je na tom podle tvého popisu dost podobně, mluví teda asi nepatrně líp. U některých slov už používá slabiky dvě 🙂 🙂 Semtam náznak vět: (cau babi, taptap jo).Chůze do schodů taky jen jednou nohou. Ale vidím vývoj, tak ji nechávám žít., po doktorech se mi nechce chodit 🙂 Požadavky chápe a plní i složitější (třeba: Přines mi z koupelny hřeben a z kuchyně ze stolu lžičku). Samostatné jídlo, sebeobsluha a nočník taky nejsou zdaleka vychytané. Být to první dítě, asi bych byla hodně nervózní. 🙂

mochenkaa
13. led 2015

@ladida.l @lenka5731 Tak chovani, ve vztehu hazi vecma (to ale delam ja doted), casto kousne sestru (4m), vzteka se tak normalne. Vylozene nestandardni chovani asi ne. Ja i muz jsme byli jako deti nervaci a bokujeme s tim porad, takze to bych rekla ze neni nic co by nezdedil.
Tem slozitejsim ukolum taky rozumi, alespon vetsinou.
Najist se sam umi, ale ted, nevim proc, zacal jist rukama. Normalne to umi priborem (s nozem se uci krajet), ale proste to polozi vedle talire a ji rukama. Na nocnik je obsluzny sam. Ma ho v obyvaku a chodi dle potreby,jen utrit po kakani si rekne. Oblect se neumi,kdyz se joo snazi,tak si oblece kalhoty ale vetsinou do jedne nohavice obe nohy, malokdy se trefi.
Vyvoj? Na podzim bylo nekolik novych "slov" napr to ciste, curat. Ale od te doby zas nic. Ale hodne vyrost do vysky,jestli to ma taky vliv.

A dnes? Ma ted novou oblibenou pohadku RIO (modry papousek). A ze chce pustit Tá, my at rekne ptak. A on "ptá" a vytrestil oci, chytl se za pusu a mlcel. Vypadalo to jako 'jezis ja malem rekl srozumitelne slovo,to ne'.

verbalinka
13. led 2015

@mochenkaa mluví málo, ale stále má čas 🙂 Jestli ukazuje, sdílí pozornost, chápe složitější příkazy a úkoly, zdá se, že rozumí, tak ještě počkej ty 3-4měsíce. Pokud se nikam neposune, ani motoricky, tak zajděte ke klinickému logopedovi a psychologovi 😉 Měl by začít spojovat slova do vět. Dcera mluvila podobně, kolem toho 2,5 roku se to začalo zlepšovat, začaly věty, nová slova, jenže opravdových slov má pár, ostatní jsou je její výplody. Toho "ptáka" znám, dcera takhle třeba řekla "pes", nebo před dvěma měsíci "ticho" a už je ale nikdy nezopakovala. Nebo po mně zopakovala "sorry" ve jejím podání "soji", ale nechápe, co to znamená a řekne to jen na povel. Dcera bude mít tři roky a čeká nás logo a psycho.
Na dálku je strašně těžké diagnostikovat. Já bych tipla opožděný vývoj řeči, nebo vzhledem k té motorice expresivní vývojovou dysfázii, ALE nemusí to být ani jedno a během měsíce se rozmluví a vše naskočí 🙂
Uvidíš, kam se posune 🙂

verbalinka
13. led 2015

@sisstin @ladida.l holky, díky 🙂 Kouknu na to. Ještě s ním musím trénovat to vyprávění, odpovídání celou větou, nepoužívání jen zájmen apod. A to jsem si myslela, jak už krásně nevypráví a ono ouha. On totiž kecá pořád, ale jen o tom, co ho zajímá. Převyprávět pohádku, nebo z něho vydolovat, co zažil, je nadlidské úsilí 😅

kralishek
14. led 2015

Ahoj, mam 5ti letou (cerstve) trochu nestandardni holcicku a jednu velice standardni, az urychlenou dvouletou. Vlastne vse, co tu ctu o mladsich detech, ona byla tez a ted je zase o velky kus dal. Pozde zacala chodit. Motoricky nemotora. Nemluvila anebo jen trosku. Pribeh... vubec. Nekreslila a nekresli dal. Jen jsem chtela rici, ze spousta z toho se zlepsi, ale rozhodne je dobre takove deti povzbuzovat a nektere veci trenovat.
My jsme se tak ruzne protloukaly a ted posledni rok jsme zakotvily cirou nahodou v Motole v Centru komplexni pece. Musim rici, ze je uleva byt v rukou lekarky, ktera najednou umi spoustu veci vysvetlit a pojmenovat. Se slecinkou chodime na ergoterapii a doma dal nacvicujeme grafomotoriku, vypraveni, levopravost, rytmiku, motoriku. A uvidime. Kazdopadne je to nejveselejsi a nejstastnejsi slecna pod sluncem.🙂

josefina79
14. led 2015

@kralishek super, že jste našli někoho, kdo tomu rozumí!
Má dcerka nějakou konkrétní diagnózu a nebo je prostě jen trošku odlišná? Jak Vám vše doktorka vysvětluje?