Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
7. črc 2015

Ženy, já bych byla ráda, kdyby se ten můj vykadil kdekoliv 🙂.
Už 2 týdny bojujeme s megazácpou a tohle vedro tomu nepřidává.
František už od miminka produkuje tuhé bobíky, ale co je moc, to je moc.

anlek
7. črc 2015

@peggy722 @josefina79 Holky, mam problem. Odesel zrejme starter v aute. Takze dneska Gutovku nezvladnu. Odpoledne musim hodit auto do servisu. Pokud tu od vas nebude zprava, tak vam poslu SMS. Moc me to mrzi. ☹

josefina79
7. črc 2015

@anlek ach jo, to je škoda.zavolam peggy a domluvíme se.

peggy722
8. črc 2015

@josefina79 Včera to bylo prima. Ela nadšeně ráno vyprávěla tatínkovi o zvířátkách. 🙂 Fanoušek je skvělej.

josefina79
8. črc 2015

@peggy722 ahoj! Dekujeme, taky jsme si to užili, i když vedro bylo zabijacke. Ela jezdi na motorce jako ďábel a je teda dost ukecana 😊. Jde rada, ze zverinec mel úspěch 😊.
Někdy Dame repete 😊

peggy722
8. črc 2015

@josefina79 No vedro bylo šílený i v noci. Než přišla ta bouřka, tak jsem myslela, že zhebnu. Co Fanoušek ? Ještě mu vydržel ten včerejší apetit ?
A Ela je teď fakt hrozně ukecaná, ale ještě potřebuje pro cizí lidi překladatele .

josefina79
8. črc 2015

@peggy722 nevydržel. Ráno dělal ofuky nad jogurtem (bílý I ochucený). Oběd - tragedie, rizoto jedl rukou, zrníčko po zrníčku. Snědl asi tak 5 čajových lžiček, kdyby se to sečetlo.
Rozčílila jsem se a řekla manželovi, že o víkendu vaří on, že já už žádné kejdy vařit nebudu. Jsem zvědavá, jak to dopadne. Asi vyměnknu, protože manžel v podstatě neumí vařit. 😝

sisstin
autor
8. črc 2015

Tak jsme holky doma od Krejčířový 😉 ..

byli jsme tam asi 35 minut, nejdřív s ním dělala takový ty klasický IQ testy, jak se do obrázku vyplnuje výřez (měl na výbrě z 6), je to i v těch běžných IQ testech......to toho dělal děsně moc, pak hrozně moc otázek: Jakou barvu má vlajka CR, který město má nejvíc obyvatel, kdo je prezident CR, jak se jmenuje část stromu, která je pod zemí, kdo při fotbale hlídá, aby protihráči nedali gol a tohle, toho měl taky mrtě. Pak říkal první a poslední písmenko ve slově, rozkládal slova na písmena, skládal slabiky. Pak měl sluchový rozlišování, mu třeba řekla "nidí a nydý" a takovýhle nesmysly a měl říkat, jestli je to stejný nebo ne. Pak psacím opisoval slova (bylo to bez významu, třeba on měl Cinymo a nějaký snmo, pak dělal puntíky dle vzoru a nějakej vzor z křížku a to bylo vše. 😉

No říkala, že prostě pořád je vidět, že to neverbální myšlení je před verbálním. Neverbálně vyšel na těch cca +-10let, verbálně říkal, že odpovídá přesně dítěti, který má jít do školy, že jako to sluchový rozlišování není stopro, ale není to vůbec zlý na to, jaký měl problémy v řeči, klasicky poznala ty jeho sykavky a měkční po n a m. Jinak říkala, že prostě v pohodě šikovnej, o IVP nebo asistentovi nic a i říkala, at ve škole jim nic neříkám a vůbec to neřešim, že je to běžný dítě prostě.

Dál k ní už ani nemáme chodit, mám se ozvat jenom, kdyby byl problém nějakej ve škole náhodou ..a to je asi tak vše 😉 takže asi dobrý no 😉

peggy722
8. črc 2015

@sisstin Tak to je super výsledek. 🙂 Já si myslím, že tu školu zvládne a taky bych asi nic neříkala. Ono dětí, co mají při nástupu do školy ještě problémy s výslovností je celkem dost. Já jsem zvědavá na Elu, jak na tom bude za dva roky.

sisstin
autor
8. črc 2015

@peggy722 no oni to vědí, já to při zápisu hned vybalila, ale jako tvářily se učitelky, že v pohodě, že je sikovnej a že by se případně něco řešilo, až by to nastalo 😉

peggy722
8. črc 2015

@josefina79 Tak to mně mrzí. Chápu, že z něj máš už nervy v kýblu, asi bych už měla taky. Tak to jsem zvědavá, co manžel uvaří. 😀 Já ti tam snad fakt budu muset Elu nastěhovat. 😅 Tu fakt musím krotit, protože by splácala pátý přes devátý a samý nezdravý věci. Nejoblíbenější jídlo je hermelín nebo cokoliv co vypadá jako hermelín a niva. A pak sladkosti by jedla na kila, to jí fakt musím hodně omezovat. Nejradši nakupuju sama bez dětí.

peggy722
8. črc 2015

@sisstin To bude v pohodě, on je zvyklej pracovat, soustředí se dobře a pokud nemaj učitelky problém.
U Eli je problém ta porucha pozornosti i když v poslední době mi to přijde už lepší. Akorát při cestování slyším tak 100x za minutu, kdy už tam bduem, já se nudím, máš sebou tablet ? 🙄 Takže už se děsím srpna. Máme jet na dovču s dědou, tři hodiny ve vlaku 😕 , tajně doufám, že půlku cesty prospí.

sisstin
autor
8. črc 2015

@peggy722 tak na cestování berem tablet běžně 😅 tak hodinu čučí z okýnka a pak už taky paří 😅

janoulek25
8. črc 2015

@josefina79 Uplně ti rozumím, jestli ti to trochu pomůže Anetka je s tím jídlem ted snad ještě horší, měla už lepší období, a ted je rýže fuj, polívka fuj, a nedostanu nic do ní. Minulý týden už ode mně dostala na zadek (a to poprvý, doted jsem to vždy vydržela, ale to mi už ruply nervy uplně. A výsledek byl, že pak mi ještě naschvál to fuj říkala víc. Tak jsem rezignovala. Nikdy mě nenapadlo, že já budu mít takové vybíravé dítě. Sladký to by jedla (brumíky, sušenky), ale jak se jedná o pořádný jídlo. Já ji ted objednám na gastro, protože si nejsem uplně jistá jestli v tom není i nějaký problém se zažíváním, poslední dobou si stěžuje často na bříško a když kaká tak někdy ji to bolí. A to jí dávám probiotika. Takže něco tam bude, ale s tou chutí (u ní spíš nechutí) k jídlu si myslím že to možná tolik společnýho když na sladký chut má. To by nechtěla ani to podle mě.

roniii
9. črc 2015

Kdy je vhodné jít s dítětem na logopedii, když neumí ve 4 letech říkat ž,č,r,ř,ch?Vím, že na r a ř je ještě čas, ale ostatní by už mohl umět.

karich
9. črc 2015

@roniii nám jsou 4 roky, na logopedii chodíme už rok právě kvůli "r" a logopedka nám řekla, že je hrozná hloupost nechat dítě si fixovat špatnou řeč až do 5 let, jak doporučují pediatři. Zlepšení máme, všímá si toho hlavně okolí.

anlek
9. črc 2015

@karich Ono podle mě také záleží, jak zvládne dítko spolupracovat u výslovnosti, popřípadě jak slyší hlásky.

Starší s dysfázií začal trénovat výslovnost v 4,25 L, pak docela dlouho nic až v 4,75 měkčení a následovaly sykavky. Na R a Ř se už nedostalo, naskočilo to samo. Sykavky teda nemá stoprocentní (s,c,z strká jazyk ven z pusy), stejně tak R a Ř někdy má někdy ne. Logopedka ho chváli i za to. Přišlo mi, že cvičení chápal, chápal i důvod proč to cvičíme, sám to trénoval v pokojíčku, když já například vařila. Výslovnost u něj šla velice rychle dopředu. Už předehnal ve výslovnosti kamarádky chlapečka, který má jen čistou dyslálii.

Mladší, bez dysfázie patlá úděsně. Uprosila jsem logopedku, ke které chodíme kvůli neplynulosti řeči, zda bychom nemohli zkusit ve 3,5 naťuknout aspoň K, místo něj používá T a řada lidí mu opravdu nerozumí, což ho štve. Protože jinak je to naše kecka ukecaná. A vidím, jaká je to pro něj dřina, zvládá to horko těžko. Musí se stoprocentně soustředit, ve chvíli, kdy jsme venku a jdeme, tak vůbec není schopný to K říct, ikdyž už ho doma vklidu řekne stoprocentně. Nevím, zda to není zbytečné, trénujeme a ten efekt je daleko menší než u staršího ve vyšším věku, kde to vše šlo rychleji. Mladší naštěstí trénuje rád, takže ikdyž je to pro něj náročné, tak to dělá ochotně.

Ale dvě děti nejsou velký statistický vzorek.

peggy722
9. črc 2015

@anlek Ono ani tak moc nejde o to, jak starý dítě je. Některý to dává v těch 3,5 a nekterý má problém v pěti.
U Ely ta výslovnost dost naskakuje sama. L umí, problém jsou sykavky, hlavně č, r a ř jí už naskakuje samo. Už zase tolik netrénujem, spíš jí jenom opravuju chyby. A ona taky dost trénuje sama od sebe. Ale doma taky mluví o dost líp než někde venku před cizíma lidma. To má pak problém hlavně s tou plynulostí řeči a ta výslovnost je taky horší. Protože se chce vytáhnout a když jí to nejde, tak jak by chtěla, tak se dostane do stresu. Ale to chce prostě tréning. Na to je výborná ta školka, tam si to natrénuje.
Hele já si myslím, že to u toho mladšího zbytečný není, zvlášť když mu ta výslovnost samotnýmu vadí. Naučí se pracovat, soustředit se, to se mu bude hodit. Navíc si myslím, že všechno to natrénovaný a naposlouchaný mu časem automaticky naskočí. Ela se taky vzteká, když jí něco nerozumíme. To je normální.

josefina79
10. črc 2015

@peggy722 tak musím říct, ze někdy jsem mela problém Ele rozumet (asi to bude Tim, ze neparim pocitacovy hry), nekdy ale rekla celou dlouhou vetu uplne bez chybicky. Ale co jsem koukala nejvic, jak se vubec neboji mluvit. Fakt mluvila a mluvila a ja jenom koukala.

Jinak Frantisek zacal pridavat viceslabicna slova. Hokiki- hodinky.
Ale co mne dostalo nejvic - zacal si hrát na něco.vcera asi půl hodinu nas všechny, včetně sebe prikryval rucnikem, museli jsme dělat háji, odfukovat a on nas pak budil. Největší sranda byla, když si sám daval ručník pod bradu, lehal si u toho, rukama si jako zaviral oči a pak odfukoval, cimz se mu zvedaly nožičky nad zem.

peggy722
10. črc 2015

@josefina79 Ona když začně na mně někdy něco chrlit, tak se občas taky nechytám. Ela ještě před rokem nechtěla mluvit, bála se, ale ve školce se odvázala a teď se vybavuje s lidma v obchodě a podobně.
Tak to je super, že už si takhle pěkně hraje. Nedáme příští týden tu Stromovku ?

anag
10. črc 2015

Ahoj holky, neznáte nějaké omega 3 a omega 6 které by bylo vhodné i pro dvouleté dítě? Děkuji Petra

peggy722
10. črc 2015

@anag To mně napadá jedině Eye Q. Nebo koupit v kapslích a tu kapsli vymačkat. Já jsem to tak dělala.

anag
10. črc 2015

@peggy722 díky

josefina79
10. črc 2015

@sisstin Tygr je borec!
@peggy722 ještě nevím, jak na tom pristi týden budu, nějak se to všechno meni... Napsala bych v neděli, to budu vedet víc.

peggy722
10. črc 2015

@josefina79 OK. Lucka se příští víkend už vrací, tak pak nebudu mít už tolik času. Co manžel a noha ?

sisava
10. črc 2015

Dobrý den, nedávno jsem narazila na přípravek EYE Q. Máte zkušenosti? nebo dáváte dětem jiné přípravky? Děkuji.
Před týdnem mému A. diagnostikovali dysfázii.

josefina79
10. črc 2015

@peggy722 děkuji za optání 🙂
Muž splaskává a chodí celkem v pohodě. Antibiotika má ještě pár dnů brat, tak snad splaskne úplně 🙂.

peggy722
11. črc 2015

@josefina79 Tak to je fajn, vypadalo to dost zběsile. My jedeme dneska s Elou škubat rybíz a angrešt.

josefina79
11. črc 2015

@sisava jsi tu na dobre adrese.
EyeQ se často používá, urcite nemej strach.
Jakou má syn dysfazii? Kolik mu je?

peggy722
11. črc 2015

@sisava Tak já jsem ho pár nějakou dobu dávala a jako jistý zlepšení nastalo. Pak jsem na podzim jí asi tři měsíce v kuse dávala rybí tuk z DM a o Vánocích začala konečně mluvit. Tak možná to pomohlo a taky by možná ten skok nastal stejně. Ale určitě to neublíží. A jakou dysfázku máte a jak těžkou ?