Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 třeba dneska jsem po něm dožírala Brumíka a kousek mi odpadnul od huby 😅 😅 😅 a on řekne: "mama Brumík dolů spadlo"...a to to jako překládám ještě do lidštiny..jinak to zní asi jako "máma bumama důdů dado" 😅 😅 😅

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 on se prostě naučí slovo v jednom tvaru (pádu, rodu atd.) jak ho nejčastěji slyší, a tím to pro něj hasne...a pak ta slova dává prostě k sobě...bez předložek atd. 😉 a až postupem času se u každýho slova učí, co s ním dělat dál...třeba ted po roce už na mě volá "mami" a ne "mama", nebo když někam jdeme, tak řekne že "s mámou" 😉 ale to prostě umí u slov, která říká už třeba rok 😉

nicole_1
24. lis 2011

@sisstin a myslíš, že jsme měli začít dřív, mně každý říkal počkat do 3 let, i co jsem se ptala 1 logopeda,on má asi 20 slov, kterým je docela rozumět, a pak citoslovce, zvuky zvířat, na nějaký velký pokec to není 😒 musím říct, že ten mladší syn,co má 18m, ma skoro stejnou slovní zásobu až na nějaký slovesa, začnou asi mluvit zároven, ještě tím jak budeme cvičit doma, tak to ten mladší obkouká...právě jak už děláme ty cviky na mluvidla, tak tomu mladšímu to jde líp

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 tak já si hlavně myslím, že tu dysfázku ještě nemáte jistou 😉 my ji teda máme od Krejčířové až od 3,5...do tý doby měl od ní do tří let opožděný vývoj řeči, ve třech letech mu dala podezření na dysfázku..a až teda ve 3,5ji fakt dostal 😉

uvidíš, jak se to rozjede, ještě tam je trošku šance, že to bude jen těžce opožděný vývoj řeči 😉 jako kdybys začla dřív, tak by to bylo lepší...ale zas jako nic zásadního jsi tím nepokazila 😉 furt lepší začít ve třech letech, než jako někteří ve 4-5 😉

nicole_1
24. lis 2011

@sisstin my bychom asi ani dřív nemohli začít, před půl rokem byl na trhání mandlí, 3 dny v nemocnici a před tím různý vyšetření, když viděl bílý plášt a nemocnici měl hysterický záchvat, pak si rozbil hlavu a na pohotovosti mu ji zašívali,a další traumatický zážitek, jsou to 2 měsíce co se Dr. nebojí a nebrečí když přijdeme do čekárny a nezdrhá ven...jen se teda pokaždé ujištuje, že mu nic nebudou dělat...

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 no my chodíme právě k logo domů, takže je to v domácím prostředí...a ona s nim sedí na zemi, něco u toho dělaj a tak 😉 jako určitě nesedí u stolečku...většinou ji sedí na klíně, aby ji viděl na pusu a aby ona zároven mu ji mohla trošku štelovat 😉

když jsme tam byli poprvý, tak ho jenom chovala a chodila s ním po bytě a mluvila na něj...Tygr se tvářil, že tam vůbec není 😅 😅 😅 no a pak postupem času lepší a lepší...až za pár lekcí začal spolupracovat super...a ted tam fakt odkecá celou půlhodinu v kuse 😉

chce to hodně hledat logopeda (my vystřídali tři, než to bylo ono)...který si s tím dítětem fakt sedne 😉

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 tady máš ukázku, ale musíš si to dát nahlas... 😉 http://tichysvet.blogspot.com/2011/10/logopedie...

nicole_1
24. lis 2011

@sisstin tak my tam byli zatím jen 1x a těžko můžu posoudit, dostala jsem na ní doporučení od jiné logopedky,která pracuje jen s postiženými dětmi a nemohla nás vzít
zatím to probíhalo,tak, že chtěla, aby ji ukozaval v knížce obrázky a pak zkoušela trochu sluch, ale vzhledem k tomu, že tam byl poprvé a rozkoukával se,tak ani moc nespolupracoval, pak si hrál s kostičkami a spíš se vyptávala mě na různé věci, je mi jasný, že jakýkoliv závěry jsou předčasné, mohla by říct, že je i hluchoněmý, jelikož nevydal skoro ani hlásku 🙂 jen se právě snažím sbírat informace a i jak poznat dobrého logopeda

sisstin
autor
24. lis 2011

@nicole_1 no dobrý klinický logoped by se neměl zaměřovat jenom na tu řeč, ale i na porozumění řeči..motoriku, logický uvažování atd. 😉 takže třeba ze začátku syn navlíkal korálky a za každý správně zopakovaný slovo dostal jeden korálek atd. My jsme se pak dohodly, že s ním bude dělat fakt jenom čistě to mluvení, páč my jinak makáme každej den doma...vím, co s ním mám dělat...takže u ní by to bylo tak trošku zbytečný.... pro mě je lepší, že s ním piluje nejvíc tu řeč...u klasický logo mi syn doma moc nevydrží, to tak 10minut a šlus..pak už u toho dělá šílený kraviny 😝

sisstin
autor
25. lis 2011

Bré ráno,

tak já už mám doma Logico Piccolo a ty knížky, jdu to prostudovat 🙂 jinak Tygr byl snad půl noci vzhůru..jako nic mu nebylo, vysmátej jak beruška a hrozně si chtěl povídat...skákal po mně..fakt super 😝 a do školky jsem ho pak musela budit 😝

smardik
25. lis 2011

dobré ranko 🙂

@sisstin jdu na rano, ty tak chodíš do dost diskusí o postižených dětech, potřebovala bych tip na nějakou hračku pro postiženou holčičku-má víc vývojových vad, do budoucna neví jak to bude. Malá bude mít v únoru 2 roky, před týdnem se posadila, vnímá tak nějakou hračku pro ni ale nic me nenapapadá, je cca na úrovni 8měsíčního mimča

sisstin
autor
25. lis 2011

@smardik čéče, to moc nevím..to asi nějaký hlavně hmatový a zvukový hračky zatim, třeba od Lamazze..ale to by jim měli poradit v Rané péči 😉

jinak ty knížky jsou super, ten Logočokl mě nadchnul...tímto děkuji @leporelo a ta Encyklopedie předškoláka je teda perfektní🙂

smardik
25. lis 2011

@sisstin jo raná péče k nim chodí,půjčují to jo ale chceme to pro ni jako překvapení víš tak se jí zeptat nemůžeme,

sisstin
autor
25. lis 2011

@smardik nj, to je tak trošku risk..že něco koupíš a oni už to budou mít 😕 co třeba taková ta knížka, co má různé povrchy? 😉

smardik
25. lis 2011

@sisstin oni jsou na tom finančně mizerně takže mají fakt jen ty levnější hračky, něco třeba dražšího nemají a jedna z holek se kterými to budu kupovat ji zní a chodí i k ní domů tak může obkouknout co má a co ne

juliska182
25. lis 2011

@sisstin tak toto čo si dala do albumy, keby si to dokázala dostať do mailu tak som ti vďačná ani nevieš ako 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
25. lis 2011

@juliska182 tak já to dám mámě v pondělí do práce, at to oscanuje 😉

@smardik tak ty věci od Lamazze, ty jsou super... 😉 třeba tu Panenku Emilku 😉 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=41099695&tab=2

juliska182
25. lis 2011

@sisstin ty si poklad

juliska182
25. lis 2011

@juliska182 juliaondriskova@gmail. com

dadlenka
25. lis 2011

@smardik u nás měla úspěch kostka, která má na každé straně jiný tlačítka(například zvířátka a různými povrchy a zvuky, vyskakovací myška atd) darovali jsme ji rané péči a prý se o ni dost maminky rvou😀 takže něco fakt jednoduchého aby to hrálo, svítilo- napadá mě klavírek(se zvířaty) záleží kolik peněz chceš investovat..

sisstin
autor
25. lis 2011

jinak u nás už začíná trošku frčet ta Malá dětská encyklopedie....docela ho to už zajímá, i to komentuje...jasně, že jenom taková ta lehčí témata jako : Můj dům, školka, rodiné vztahy atd., Afrika, Řecko a Řím atd. ho zatím fakt nezajímá 😅

nicole_1
25. lis 2011

@sisstin a kolik času denně strávite procvičováním? četla jsem tvůj blog,že právě furt cvičíte a drilujete...
my zkoušíme to cvičení mluvidel ale baví ho to chvilku,takže spíš průběžně během dne to zkoušíme
jinak mně dneska potěšili v miniškolce, chodí tam 1x týdně, a hlídají je studentky VŠ, a ta jedna mi pořád říká jak je Tedík inteligentní dítě, dokonce o něm píše i práci do školy, ale teda nevím podle čeho si to myslí, budu se jí muset příště zeptat

silvikam
25. lis 2011

Ahoj sisstin, prosím Ťa kedy nastala zmena u Tvojho syna, kedy sa rozhovoril a začal viac zaujímať o hračky typu puzzle, kocky ... . Mám podobný problém ako ty, sym má 2,4m a minn.slovnú zásobu, je všeobecne opzdený vo vývoji. A máme ešte problém, že je nedoslýchavý a nosí aparáty. Mal taktiež problémy s porozumením, neukazoval a namal záujem o logické hračky. Už je to o čosi lepšie ale štve má tá reč. Nechce opakovať. Aké máš finty na toto? Poznám dve deti ktoré sú taktiež rovnako staré a tiež s poruchou sluchu ako náš a tie deti už recitujú básničky. Chodíme ku klinickej logopédke a do dys centra, ale ide to mizerne pomaly. Furt do okola čítame, hovorím v dvoj slovných vetách, hráme sa ..... no všetko to čo sa má, mám prečítaných nemálo knižiek o vývoji reči. Už fakt neviem. Ďakujem.

sisstin
autor
25. lis 2011

@nicole_1 tak záleží, co bereš za "práci"...pokud vyloženě jenom trénování logopedie a grafomotoriky a tak...tak to děláme třeba 30minut denně, ale jestli bereš za práci, že děláme Logico Primo, stavíme Záhadný hrad (prostorová představivost), různé sešity od Bednářové (matematické a logické uvažování,zrakový rozlišování), hrajeme hry od Granny atd., tak to tak 4h denně 😉 prostě si hraje, ale ne tak...že by dělal nějaký blbiny typu Gormiti a tak (jeho to teda nezajímá vůbec)..ale prostě edukační hry... ale je to zas na úkor té hry imaginární, on si tam doma nehraje...takhle si hraje ve školce...doma o to nejeví zájem 😉

@silvikam ahojky, tak celkově v tom vývoji nastal zvrat někdy kousek po druhém roce (do té doby jsme měli lehkou psychomotorickou retardaci - opoždění o 9měsíců ve všem), pak se to rozjelo fakt ve velkým a do tří let už byl v pohodě (teda co se týče vývoje, porozumění a tak). Mluvit začal kousíček před třetím rokem, o hodně víc se to rozjelo v těch 3,5 - kdy začal mluvit v delších větách a tak...ale jinak je to typicky dysfatická řeč.

Ale u vás to bude určitě tou sluchovou vadou, jak porozumění, tak mluvení...a ono když je dítě v tomhle směru handicapované, tak je i opožděné ve vývoji celkově. S tímhle ti asi moc neporadím, se sluchovou vadou fakt nemám žádné zkušenosti. Jinak syn začal opakovat až někdy 2-3měsíce potom, co vůbec začal mluvit...takže někdy tak v 3,4roku 😉 dokud na to ten mozek není připravenej, tak je prostě nijak "donutit" opakovat nelze, to musí být spontánní 😉 jako recitování básniček u nás nehrozí a ještě dlouho hrozit nebude 😉

nicole_1
25. lis 2011

@sisstin teda 4h, no to u nás nehrozí, vzhledem k tomu, že mám ještě 18m syna, takže to nevím co by dělal ten mladší, vzhledem k tomu, že spíš se dokáže zabavit sám ten starší a mladšímu se musím věnovat, oni si teda dost hrají spolu, staví kostky, vláčkodráhy nebo kreslí, a my teda hodně času trávíme venku, přes zimu je to horší, ale na jaře a v létě vůbec nejsme doma, tam se chodíme jen najíst a vyspat, ale budeme si muset udělat čas na cvičení...

sisstin
autor
25. lis 2011

@nicole_1 tak syn si nehraje sám vůbec, potřebuje asistenci po celou dobu 😉 u všeho s ním musím sedět, popř. teda pomáhá třeba v domácnosti..ale sám aby někde byl a hrál si neexistuje...takže já bych se mu musela věnovat tak jako tak... i kdyby žádný problémy neměl 😉 ted moc ven už nechodíme, chodí ve školce..páč by jsme nestíhali pracovat...to tak max. o víkendu, nebo když jdeme z logopedie...tak jdeme pěšky domů (je to 8km), takže se projdeme...

když ještě do školky nechodil, tak samozřejmě bylo času víc..to jsme byli denně každej den venku 3hodiny..ale jako nějaký celodenní výletování ne...jeho by to nebavilo šmajdat celej den někde (mě teda taky ne)...dřív jsme pracovali víc, ale jak už chodí do školky..tak na to prostě není tolik času..a taky už je unavenej..takže dýl jak do 16:00 nevydrží...a pak už si dělá do večera, co chce 😉

sisstin
autor
25. lis 2011

@nicole_1 ale jestli je tvůj chlapeček ten typ, co se všechno naučí sám...a "jenom" blbě mluví..tak ani žádnej velkej důvod k nějakýmu učení není, to stačí, když s nim pár krát denně třeba po 5-10minutách uděláš logo 😉 Syn ten typ není, co do něj nenahučím a nenaleju, tak by se prostě nenaučil...když něco děláme, tak jemu už to pak jde a baví ho to...ale sám by se to prostě nenaučil. Nebo by sám neseděl u těch pomůcek, prostě kdybych u něho nebyla..tak on nad tím bude sedět a neudělá vůbec nic 😉

jestli vy žádné problémy nemáte, tak bych to asi nijak moc neřešila...jen chodila na to logo a doma párkrát denně procvičila a šlus 😉

nicole_1
25. lis 2011

@sisstin tak to děti si dokážou hrát sami anebo spolu, to jim nedělá problém, já spíš dohlížím aby si něco neudělali😅 no my spíš chodíme ven na hřiště mezi děti, on má totiž strašně rád kolektiv děti, taky hodně jezdí na tom kole-odrážedle, on potřebuje docela pohyb, je dost živej, ale zase je na sebe opatrnej, i když hodně běhá a někam leze,tak dává pozor

sisstin
autor
25. lis 2011

@nicole_1 tak to je dobře, že má rád děti..tomu dá taky hodně...u nás je to opak, děti do prázdnin přímo nesnášel a bál se jich..takže pro nás je úspěch, že to v té školce zvládá...i když nějak extra družnej není, ale prostě už nemá problém s dětma existovat....sice se furt drží paní učitelky, ale dobrý...dřív beze mě nevydržel ani vteřinu...

ten pohyb je pro dysfatiky taky důležitej, syn ho nesnáší...budeme chodit na fyzioterapii, aby se mu aspon trošku ta motorika zlepšila...učitelky říkaly, že když jsou venku, tak se ho snaží nenásilně třeba dostat na klouzačku a tak...to on jinak odmítá...takže tam taky trošku lepší....

nicole_1
25. lis 2011

@sisstin no třeba to puzzle, 1x to s nim složím já, a pak ho už skládá sám bezproblému, ted má puzzle o 25 dílú a docela rychle ho zvládl sám, ale to puzzle ho hodně baví, k vánocům dostane dřevěný pexeso a domino a to myslím, že ho bude taky bavit, chci právě už i nějaký hry, ale s tím menším je to horší,ten má zatím období že musí všechno ničit