Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
27. lis 2010

@andreabe No teraz je to s nami uz celkom fajn,ale tak od 1,5 do 3 rokov,to tiez nebolo bohvieco 😝 Ono sa to fakt rozbehlo az po 3 roku a to raketovou rychlostou.A od septembra,ked nastupila do skolky,este viac,hlavne v komunikacii 🙂 Ja som si este v 3 rokoch myslela,ze mam doma autistu(asi tak stredne tazkeho,kedze rozpravala) Ale komunikacia s nou bola tazka😨 A ani teraz to nemame vylucene,no uz som spokojna,lebo viem,ze aj ked ma PAS,tak len lahku formu a uz sa s tym zacinam aj zmierovat,tie depky,co som mala,by som uz zazit nechcela,musela som vtedy siahnut aj po liekoch ☹

dalea
28. lis 2010

Ahojte,pozrite,nieco som nasla,dufam,ze sa mi to sem podari vlozit 😅 http://www.martinus.sk/?uItem=96624Ta kniha vyzera zaujimavo,asi si ju po vyjdeni zaobstaram 😉

sisstin
autor
28. lis 2010

@dalea knížka vypadá moc pěkně 🙂

my včera teda byli na tom stromu..bylo to fajn, Tygr si dal skoro celej trdelník, pohladil oslíka..já si dala svařáček, pohoda 😎 ale od dnešní noci má horečky, jinak mu vůbec nic není...tak se modlim, aby to zas nebyla ta stomatitida, to takhle přesně začínalo 🙄 🙄 🙄

jinak máme nová "slova" - au au, bzzz a blblbl(čert) 😝

kacici
28. lis 2010

@dalea - Neco jsem procetla z tehle diskuze a zjistila jsem ze nase holcicky si jsou povahove strasne moc podobne 😕 😅 ,ale vazne moc,az jsem zirala,jak jsi popisovala odpovedi na tve otazky - Terezka taky stale odpovida chces,mas apod. 😨 Dneska dostala uplny zachvat,ze nechtela veceret 😔 ,z niceho nic abs. neprimerena reakce a za chvilku se vratila a jedla.Nekdy toho mam dost a rikam si ze uz dal nemuzu,ale vim ze musim.S manzou se ted snazime nekricet a spis vysvetlovat,ale nervy obcas ujedou ☹
Navic vcera jsem s ni byla v poprve divadle na predstaveni o pejskovi a kocicce,byla nadsena,vydrzela celou dobu,proto me dg ADHD od psycholozek moc nesedi,no uvidime. Vydrzela se koukat,ale prozivala to desne moc nahlas,musela jsem ji dost casto davat prstik na pusinku,protoze neudrzela emoce na uzde.Ale byla nadsena,jen ten odchod z divadela byl zase narocny,valela se tam an zemi,ze chce jeste pohadku a dite v takovem zachvatu v klidu pred lidmi sebrat ze zeme proste nejde 😔 ,tak jsem si zase uzila,to jsou chvile kdy si rikam,ze zustaneme doma zavrene uz cele detstvi a pritom vidim jak se na deti strasne moc tesi,ale pak ma jednani jake ma 😒

kacici
28. lis 2010

@sisstin - To jste si uzili 😵 😵 😵 ,mnam trdelnik 😝 a gratuluju k novym slovickum 😵 😵 😵
my jsme ted vsichni nachlazeny,jediny kdo se drzi je Ales,no snad se z toho Terezka dostane,vaham zda ji dat zitra do skolky,kdyz ma rymu a je zahlenena 😒

sisstin
autor
28. lis 2010

@kacici no podle mě tam prostě je AS nebo jiná forma lehčího PAS..jak u daley, tak u Terezky 😉 těžko říct...rozhodně na dysfázii to moc nevypadá..tam je asi problém jinde trošku 😉 já vím, je to těžký 😒 teď nedávno byla reportáž v TV, jak jsou lidi s AS znevýhodněni 😒 oni jsou sice normálně nebo i hodně inteligentní ( je teda i AS s MR, ale fakt to moc nebývá), ale co se týče toho života, tak jsou někdy trošku mimo 😉 Kacici, ale jestli tě to uklidní, tak na rodinu chodí Monty, ona má AS a dobrý 😉 pokud je to slabší forma, tak s tím lze vést naprosto normální život 😉

Ono je lepší nemyslet ted nějak dopředu, páč člověk nikdy nevím, jak moc se to zlepší třeba za rok...před rokem byl Tygr úplně mimo..a ted už je to v rámci možností pohoda 😉

jinak mamka zůstane zítra doma, Tygr hoří jako prase zas 😒 tak s ním zůstala ležet vedle..já zejtra aspoň oběhám pediatru a dám ji tý zprávy z foniatrie a od Krejčířový, vyřídím poštu, mám tam dárky pro Tygra..a odpo si skočim na nehty 🙂

sisstin
autor
28. lis 2010

holky, tak jsem dostala tip na dětský dům Alfa tady u nás v Polabinách. Je tam klub alfík pro děti od tří let, na dvě hodiny jsou ve třídě s max. počtem 10 dětí a dvěmi učitelkami. Stojí to 950kč měsíčně na dva dny v týdnu( tedy 4h), což je teda dost...ale Tygr se jinak mezi děti fakt nedostane 😒

tak jsem tam napsala, jsem zvědavá, jestli mi odepíšou 😝

dalea
28. lis 2010

@kacici Nase dievcata si su sice podobne,ale ja zase s Leou nemam absolutny problem s trucovanim,alebo nejakymi "zachvatmi" hnevu. Ona je velka pohodacka,necha si vsetko vysvetlit 😉 Podobna je u nich ta komunikacia,aj ked musim povedat,ze teraz posledne dni len pozeram ako puk,ako sa to zlepsuje 😎 Uz krasne rozprava tie slovesa ako-chcem,mozem,budem,mam a pod.,namiesto chces.....A to bol doteraz u nas hlavny problem.Spolu so zamenami 😅 Ale teraz sa s nou uz fakt dobre komunikuje.Uvediem priklad.Dala som ju na obed do postielky a ked si vsimla,ze tam nema plisoveho slona,tak vravi:Kde je slonik? JA-ja neviem kde je,,ty musis vediet..LEA-Asi v obyvacke,mamka,chod po neho... 😎 A spolocne maju asi aj to,ze Lea tiez nahlas a vela rozprava,nevie sa hanbit,je az velmi smela,taky extrovert 😀 Ja uz som presvedcena,ze mame len lahku formu niektorej z predpokladanych diagnoz 🙂 Tak Ti zelam s Terezkou vela trpezlivosti 😉 Jaaaj a este musim napisat,ze doteraz sme mali problem aj s tym-moje,tvoje,jeho,to tiez nedavala a dnes s babikou pred zrkadlom sa "hadala" kvoli auticku: To je moje,to nieje tvoje,vrat mi to.Nedam Ti auticko,nie,to je moje 😅 Tak som tiez pocuvala s otvorenymi ustami,co z nej lezie 😲
@sisstin Tak nech Vam to s tym klubom vyjde,sice to stoji dost,ale snad to aj bude stat za to 😉 A Lei som dnes objednala Zajice v pytli a moj prvy kviz,tak sa tesim,az si to spolu zahrame 😀

sisstin
autor
29. lis 2010

čau holky,

tak jsem vygooglila jednu speciální školku tady, není to zas tak daleko, v dosahu MHD 😉 hlavně je pro lehká postižení, takže právě pro děti s opožděným vývojem, vadami řeči atd. Není to taková ta speci školka, co je tady kousek od nás, kde jsou fakt těžce postižené děti, jak mentálně tak fyzicky.

Takže jsem tam zamailovala, třeba se podaří ho na ty 1-2dny v týdnu na dopoledne umístit 🙂

@dalea Lea je fakt šikovná, rozjelo se to skvěle 🙂

sisstin
autor
29. lis 2010

hm, tak nic 😝 prý mají plno a jsou zaměření na děti s mentálním postižením. Mám vyhledat logopedickou školku, ehm... 😅 😅 😅

simalex
29. lis 2010

@sisstin
siss, já jsem si myslela, že máš v umístění malého jasno... Teď přes rok Ti žádná školka malého asi nevezme, mají normy a když někdo vypadne (třeba se odstěhuje...), tak kontaktují zamítnuté. Tak to je aspoň u nás...

Taky je u vás tolik sněhu???? Já už od soboty, kdy byl jen poprašek, poslouchám: pojedeme sáně? pojedeme lyže? 😀 😀 😀

simalex
29. lis 2010

@sisstin
@andreabe
holky, já si myslím, že my máme ty kognitivní funkce taky slabé. Už se to teda zlepšuje, ale přijde mi, že Alexek má mimo jiné fakt ptroblém vyhodnotit situaci, adekvátně reagovat, orientovat se.

Zítra máme ve školce setkání s psychologem. Musím si udělat poznámky, co by mě zajímalo a co třá zjistit. Momentálně bych potřebovala nějak vysvětlit ty vzteky a neadekvátní chování. To mě mrzí a nevím, jak to zvládat. Uvidím, jak to bude koncipované a případně bych se víc chytila příště. Má chodit každý měsíc.

simalex
29. lis 2010

@dalea
tak to je super, kam jste se dostali. To u nás trochu funguje až teď. Alexek šel třeba na noc k babičce a já slyším, jak si něco mrmlá v pokoji a on si to povídá s želvíkem, že jde spát k babičce a že mu bude smutno a že želvíkovi bude taky smutno. Bylo to strašně roztomilé.

Alexek si taky povídá s magnetkama na ledničce a jak si musí vystačit s omezenou vyjadřovací schopností - je to samé: já mám plné zuby, já taky plné zuby, atd. (to má ode mě, jak říkám že mám plné zuby toho, jak se chová - pyšná na to nejsem, ale někdy si nemůžu pomoct 😝 😝 😝).

A včera měl takové hezké inspirativní odpoledne: strašně hezky si asi 1,5 hod hrál se vším, co měl po ruce - postavil si improvizovaný most z plováku a dělal, že si tam roboti povídají a pořád padají do koše, pak jim tam dotáhl všechny možné auta a letadla, dvě krabice byla otevírací brána a zapojoval všechno, co mu padlo pod ruku. Uměleckým vrcholem pro mě byla věta: "Pane, nemluvte, nebo spadnete do díry." 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
29. lis 2010

@simalex no školku má mít od září..ale co ted? Všichni mě docela intenzivně tlačí do toho, že byl měl chodit do tý školky už ted..aspon na dva dny v týdnu, ale kde tu školku mám sebrat, to už mi bohužel nikdo neporadí 🙄

jinak Tygr bez horeček, ale opět vůbec nejí a ukazuje si do pusy, tak se fakt obávám, že bude mít znova tu stomatitidu 🙄 🙄 🙄 vůbec nevím, jestli je možný, chytnout to takhle brzo znova? 😕 😕 😕

sisstin
autor
29. lis 2010

ted jsem koukla do mailu a napsali mi z toho Alfíka, máme tam přijít ve čtvrtek v 9: ráno a domluvit se 🙂

kacici
29. lis 2010

@sisstin - Tu stomatitidu muze bohuzel chytit hned zpatky ☹ navic ted radi desne bacilu 😒 ,uz si nechavam Terezku od zitrka doma,je unavena a polehava
A drzim pesticky na tu skolku 🙂
@simalex - Alexek chodi taky do normalni skolky?Nema zadne problemy s ucitelkama?My ze zacatku resili docela problemy,ale ted uz ucitelka vi,ze to resime tak je vic vstricnejsi a chapavejsi 🙂 Vedi ze musi mit jiny pristup,ze to jinak bohuzel s nasi Terezkou nejde 😅
@dalea - Lea je velice sikovna holcicka 😵 😵 😵 , ja jsem myslela spis v tom vyjadrovani co jsem cetla pred nekolika mesici,jaky jste resily holky problem,ze me prisla dost podobna nasi Terezce. Bud rada ze vase holcicka nema ty zachvaty co nase Terezka,ani nevis jak moc ti zavidim 😅 Ale ten pokrok u vas je nadeji pro vsechny tady 🙂 ,drzim pesticky at se to i nadale jen a jen zlepsuje 😉

kacici
29. lis 2010

@sisstin a moc dekuju za uklidneni 🙂 ,snad to bude vazne jen "malickost" a vse bude o.k.,me jde spis o to aby se nikdy netrapila ze je jina 😅 Tak snad budeme vedet jak vse zlepsit 🙂

aela
29. lis 2010

ahojte kocky, citam, ze tu je tema pre maminky, ktory deticky su ine, nemozem povedat, ze by moje dieta bolo nejako chore, teda zatial jej nic nezistili, ale napriek vsetkemu sa mi zda ina ako jej rovesnici, zatial co oni maju okolo 10 kg a behaju, ona ma 6900 gramov a konecne 2 mesiace sedi, chodime s nou na rehabilitacie, myslim, ze je pohodlna a mozno aj slabsia s takou vahou a s papanim to je hrozne, dnes zase jedla trocha mlieka rano, poobede vobec nic a az vecer zase trocha kase 😕 😝

sisstin
autor
29. lis 2010

@kacici no tak to jsi měla teda nepotěšila s tou stomatitidou 🙄 🙄 🙄 páč to je fakt peklo, ale zatím to vypadá, že to má fakt zase...naprosto stejnej průběh jako minule...ach jo... ☹ ☹ ☹ ☹

@aela ahoj, no nevím, které děti v 10m běhají, zas tolik jich zas není a normální vývoj to taky není...sed v 8m je naprosto standartní 😉 váha je tedy vcelku nízká, ale syn ji měl podobnou a i ted ve třech letech nemá ani 12kg 😉

aela
29. lis 2010

@sisstin juj ty si to pekne zosumarizovala, len nas doktor to asi nevidi tak pozitivne, posiela nas na gastro, uz sme tam raz boli , ked mala miška pol roka a vsetko bolo oki a teraz mame ist znovu 😔 😝

sisstin
autor
29. lis 2010

@aela tak ono by to možná chtělo..ono je spíš důležitý,jestli si udržuje váhový a výškový percentil tak nějak v normě... syn byl od narození ve váze okolo 10-5 percentilu, ve výšce okolo 30 percentilu..a tak to má pořád...prostě je od přírody malý a hubený...

jídlo je u nás katastrofa, nejí od malička a nejí doted...kor, když to zas vypadá na tu stomatitidu..ach jo ☹

aela
29. lis 2010

@sisstin tak tomu pecentilu velmi nerozumiem, co to je 😕 ale na dlzku sa mi miška nezda mala, ma 72 cm len ta vaha je problem, v juli vazila 6,5 kg a teraz ma 6,9 kg, urcite to suvisi aj s tym , ze sa zacala troska viac pohybovat, teda bola by som rada, keby sa pohybovala aj viac, akurat tak troska nacvicuje akoby na 4, ale lozit este nevie, cvicime s nou pravidelne cviky na posilnenie a natiahnutie noziciek...

sisstin
autor
29. lis 2010

@aela percentil je takový graf, vem si váš očkovací průkaz, bude to tam někde na konci...syn se narodil s por. váhou 2,9kg..což je právě okolo toho 10 percentilu, v tom grafu je znázorněná ta křivka..a on si od narození drží tenhle percentil...takže je v normě...ale pokud má dítě nějaké velmi výrazný výkyvy pod nebo nad...tak už to může značit nějaký problém 😉

aela
29. lis 2010

@sisstin diky mrknem 😉

dalea
29. lis 2010

@simalex Tak u Vas je to pravdepodobne tazsia forma,ale uz rozprava celkom pekne 😉 Ona to pojde dopredu,len to asi bude trvat dlhsie,tak drzim palce 🙂
@kacici Tak ano,mas pravdu,v tej komunikacii su si naozaj velmi podobne 😅 Neviem presny vek Terezky,Lea ma 3,8m. a este pred mesiacom bola ta komunikacia horsia.Tak len trpezlivost,s lepsim porozumenim to naskoci 😉 Nas to teda stalo aj dost namahy,ja som Leu zastavovala doslova po kazdom zle povedanom slove,aby sa opravila 😝 K tym zachvatom,Lea sa vie rozculit napr.pri Puzzle,ked jej nieco nepasuje,ale to je myslim normalne.Ona si vtedy sama povie-nesmiem sa rozculovat,kľud 😅 Inak v skolke s nou ma ucitelka stale trocha problem,v kolektive sa Lea sprava inac,ucitelka u nej nema respekt a niekedy nevie ako na nu 😠 Teraz bola 2 tyzdne doma kvoli chorobe a zase kym si zvykne na ten rezim a trocha sa "vydivoci",tak ucitelka strati hlas 😅
@sisstin Tak drzim palce,aby Tigra vzali 😉

sisstin
autor
30. lis 2010

čau holky,

tak u nás noc nic moc..docela bulel, ale ráno se probudil v pohodě..a nevypadá, že by ho ta pusa nějak bolela..ale jíst moc nechce furt..ale jako něco snědl 😉

kámoška nám půjčila puzzle, tak jsme to zkoušeli, docela mu to už jde 🙂 pak jsme zase dělali puzzle souvislosti, ty už teda umí raz dva, takže si zas půjčíme nějaký jiný 😉 pak klasika vkládací puzzle pro mimina, to si vybral sám 😅 😅 😅

pak máme z RP půjčené cvičení na barvy a tvary, už jsem mu dávala všechny čtyři karty najednou, takže to má těžší..páč ten požadovaný tvar musí sedět v barvě, i v potisku a musí vybírat z víc možností 😉

Lego, už mu to jde docela slušně...ta jemná motorika se zlepšuje, je to vidět každým dnem...když mu říkám, kam má, co dávat...tak už je schopnej fakt postavit něco smysluplnýho, ne jenom komín 😉

a pak jsme zkoušeli zas grafomotoriku, tyhle čáry už mu teda moc nešly...musela jsem mu dooost pomáhat, takže nic těžšího zatím zkoušet nebudeme 😉

dalea
30. lis 2010

@sisstin Pekne mu to ide 😉 A ciary su super,podla mna,napr. moj syn este ani teraz nevie potiahnut rovnu ciaru,v tom je strasne lavy 😅

sisstin
autor
30. lis 2010

@dalea no to jsem mu taky tu ruku vedla 😉 sám by to neuměl 😉

jinak holky, ted jsem si znova četla ten Alfík, a ta cena je dokonce za 2!!!hodiny týdně, ne 4...mně to přijde jako strašně drahý 😕 http://www.ddmalfa.cz/component/option,com_wrap...

dalea
30. lis 2010

@sisstin Ahaaa,ale asi ho to velmi nebavi,tahat ciary,ved ma cas,pravidelnym treningom sa to zlepsi 😉 A ten Alfik je naozaj dost drahy 😕 Ale vyzera fajn 🙂