Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anlek
19. led 2016

Já jsem docela mile překapená ze škol. Byli jsme na jedné u zápisu, dělali takový rádoby test školní zralosti, za 30 min hotovo, netuším přesně, co tam bylo. A prošel tím, pak když jsem jim dala papír z foniatrie, který je asi nejpodrobnější zpráva, co máme, tak řekli, že VD jim nevadí. Já čekala, že od nás budou dávat ruce pryč. Tam brali každé třetí dítě, výsledky budou koncem týdne Ale ikdyby ho vzali, tak jsme mezitím dospěli k tomu, že se nám ta škola úplně nelíbí. Na dnu otevřených dveří říkali věci trochu jinak než pak u zápisu a to v nás nebudí důvěru.
Druhá škola, dopředu nabídli testování školní zralosti. Syn tam šel, neříkala jsem jim nic o VD. Prošel, jen mi sdělili, že bychom měli chodit na logopedii. Tak jsem jim řekla, že na logopedii chodíme od 3 let a o VD. Také to nevidí jako problém, protože testem školní zralosti prošel a velmi dobře. Ještě mě zítra bude kontaktovat školní psycholožka, abychom se ujistili, že by to tam bylo pro něj vhodné.
Protože jsem čekala problémy, že ho nikde nebudou chtít, tak jsme začali hledat další možnosti a našli montessori školu, která bude teď v září začínat.

sisstin
autor
19. led 2016

@anlek neumi Ř a sykavky vyslovit umi, ale blbe to slysi, takze sisle, pokud necte, tam to vidi a precte dobre.

anlek
19. led 2016

@sisstin Tak třeba i sykavky si sednou kvůli čtení. Syn neslyšel měkčení a nejdřív se ty slova učil nazpaměť, zda tam pusu špulíme (ď. ť, ň) nebo se smějeme (d,t,n). Neslyšel to, ale pamatoval si to. On má dobrou paměť a časem se to překlopilo, že to už slyší.

kaczka85
22. led 2016

Dobre rano... 😉 mam dotaz kvuli opozdenemu vyvoji reci, mate zkusenosti, mohu se zeptat? Diky a pekny den. 😉

ivular
22. led 2016

Holky, omlouvám se, že Vám plevelím diskusi, vím že s tím nikdo nic neuděláme, ale tenhle příspěvek z FB Vám prostě musím překopírovat: "No, hele, kámoška má dvě děcka, starší - tři roky. Ta je úplně děsná! pořád jenom řve a nemluví, prostě to vodmítá. Vona jí kolikrát zmlátí prdel do fialova nebo jí zavře potmě do koupelny a buší na dveře, že je bubák a ta holka nic! Zlobí dál!"

josefina79
22. led 2016

@kaczka85 jasně, zkus to 🙂

josefina79
22. led 2016

@ivular bože, do čeho jsi to duši dal. Jak říká jedna moje známá, na každý prd musíš mít povolení, na podnikání živnosťák, na auto řidičák, ale dítě, dítě si může udělat každej pitomec.

No já teda ve chvílích nejvyššího zoufalství jsem Fandu taky šoupla do koupelny (když odmítal z trucu nějaká cvičení), ale rozhodně jsem ho nestrašila nějakým bubákem a nemlátila u toho. A udělala jsem to fakt jen když jsem 100% věděla, že to co po něm chci, tak to umí.

sisstin
autor
22. led 2016

@ivular HPNP :D

peggy722
22. led 2016

@ivular To si děláš srandu ?

houpacikonik
2. únor 2016

Ahoj, tak se k vám děvčata opět vracím. trochu nás představím. Mám doma 2 kluky. Starší 14 let, 8 třída je v pohodě. My z jeho chování občas ne. Puberta. Druhý mladší je v pěstounské péči. Postupně se nabalují problémy a odhalují se další a další.
Ale k tomu mladšímu. V dubnu mu budou 3 roky. Začal chodit do místní školky, je tam spokojený. Zatím je v adaptačním režimu. Mluví/nemluví. Spíš mluví svojí řečí, občas mu doma rozumíme, spíš odhadujeme co říká. Stále žvatlá. Má asi 20 srozumitelných slov (já jim rozumím), pro okolí je srozumitelných asi 10 slov. začal tvořit 2slovné věty. Sledován na neurologii, gastroenterologii - netráví laktozu a mléčné výrobky. Takže mléko nesmí. Možná časem přibude lepek, Sám vyřazuje z jídelníčku pečivo. Dle psycholožky, neuro a dalších je tam lehké mentální postižení. Víc si netroufnou určit. Čekáme na vyšetření v SPC. Budeme žádat o asistenta do školky. hrubá motorika je celkem ucházející, jemná motorika strašná. mentálně je na úrovni 15-20 měs. dítěte. Jak v čem.
Otázka na Vás: asistent do klasické školky nebo spec. školka. Jde mi o názor.
My ho bereme takového, jaký je. Ale po nástupu do školky je vidět propastný rozdíl mezi ním a nejmladšími dětmi.
Kam s ním, abych ho podpořila ve vývoji (dokud to jde)? Jaké volnočasové aktivity? co s vám osvědčilo?Díky

janahus
2. únor 2016

@houpacikonik ahoj resila jsem to same co ty, my nastupujeme do specialni skolky, syn se vrstevnikum nemuze vyrovnat, jsou mu tri a ctyri mesice, ma poruchu autis.spektra, zatim to vypada na vysocefunkcni, coz by integrovat slo, ale dospela sem hlavne kvuli reci k tomu, ze mu bude lepe tam...je to tezky, ale dej na svuj instiknt

houpacikonik
2. únor 2016

@janahus strašně se to ve mně mlátí. Na jednu stranu bych chtěla, aby chodil s dětmi z vesnice. Zná je, potkávají se na hřišti. Berou ho takového, jaký je. Říkám si, pokud mu sedne asistent, bude to dobré, děti potáhnou dál. Na druhou stranu spec. školky a následně škola, kde bude mít péči, malý kolektiv, asistenta, logopeda.... a možná zvládne kuchařka upravit jídlo. jinak jídlo nosíme vlastní. Už teď ale vrstevníkům nestačí.

janahus
2. únor 2016

@houpacikonik presne s jidlem bojujeme taky, ve skolce sem si domluvila vlastni svacinky, obedvat bude doma, jestli mu nevadi deti a zspojuje se do her, asi bych zkusila tu obyc. A kdyby to neslo mohla bys prestoupit?

peggy722
3. únor 2016

@houpacikonik Já bych asi volila specku, protože potřebuje komplexnější péči. Tady nejde jenom o děti a kolektiv, ale potřebuje i logopedii a tu s ním nikdo v běžný školce dělat nebude. Takže specku nebo školku jako máme my, kde je 75 % zdravých dětí, pak na každou třídu jedno integravovaný postižený dítě a pak děti s logo vadama, jako má Ela. Naše školka je takovej ideál, dostanu tu potřebnou péči a přitom má koleme sebe zdravý děti, který jí táhnou dopředu. Jenomže, co jsem tak koukala, tak je to unikát i v Praze. 😒

peggy722
3. únor 2016

@janahus Třeba když uvidí ostatní děti jíst, tak bude mít větší snahu. Rozhodně tam na něj budou mít víc času než v běžný školce.

houpacikonik
3. únor 2016

u nás na vesnici je max 15 dětí. 2 učitelky. A náš malý je pro ně novinka. Dítě s mentálním (lehkým) postižením ještě neměly. Jídlo se dováží. Obědy i svačiny vlastní. Bydlím 5 domů od školky. Takže kousek. Kolektiv, co se týká jídla, mu prospívá. Zjistil, že u jídla se sedí, neodchází, neskáče, ... Taky se učí chodit s ostatními. Jídelna je přes chodbu od třídy. Uklidit hračky, seřadit, v umývárně vyčurat, umýt, seřadit, společně odejít do jídelny. Zpátky to samé. Učí se čekat, jít za ruku.

monikanemcov
3. únor 2016

Ahoj prosim vas nemate nekdo zkusenosti s hemagiomem?

houpacikonik
3. únor 2016

dnes ráno mi povídá: Koka teta pá. (půjdu do školky za tetou učitelkou).
Já: dnes pojedeme do knihovny za tetou
On: aa pá, jajaja nený, aaa teta baf (pojedeme autobusem, rozhledna není vidět je tma, autobusem pojede teta a můj pes.)
Abyste měly představu o Filipově mluvě.

janoulek25
3. únor 2016

@monikanemcov Ahoj, moje dcerka má hemangiom na čele. Klidně se ptej, co potřebuješ vědět.

peggy722
3. únor 2016

@houpacikonik Tak takhle mluvila Ela taky kolem toho třetího roku. Domluva s ní byla výborná, ona to ještě prokládala pantomimou. Víc začala mluvit až po čtvrtým roce. A teď pusu nezavře, dokonce už opravdu používá zvratný zájmena, tak ještě podmiňovací způsob a bude to dobrý a vypilovat tu výslovnost.

sisstin
autor
3. únor 2016

Tak u nas vizo a Tygr uz cte vse plynule s porozumenim 🙂

monikanemcov
3. únor 2016

@janoulek25 jde s tim neco udelat?

janoulek25
3. únor 2016

@monikanemcov Já mám zkušenost u mé dcerky s hemangiomem podkožním (vypadá to jak taková modrofialová modřinka vystouplá ), má to na čele asi od dvou měsíců, na kožním nám řekli, že to budou sledovat, měla to asi 1X1,5 cm velké. Prý to ve většině případů během dětství tak do pěti let zmizí nebo hodně vybledne, proto v dětství to neradi řeší operativně, a jen kdyby se to zvětšovalo, nebo vyloženě něčemu překáželo. Jinak opravdu u dcerky se to už hodně zmenšilo už je to jen tak necelý půl centimetr veliké a hlavně je to už hodně vybledlé skoro to není vidět (jsou jí tři roky).

monikanemcov
3. únor 2016

@janoulek25 ma to na hlavicce udelalo se ji to 14 dni po porodu a ted ji jsou tri mesice

benjik
3. únor 2016

Ahoj všem,mě se sem vůbec nedařilo dostat,kobyla furt padá.
U nás novinky vesměs žádné.Skoro od začátku ledna jsou děcka i já nemocný,nejmenší měla náběh na zápal plic.Já mám silná atb,po kterých v sobě neudržím jídlo,takže super plavková dieta.
Dneska mi pár maminek poradilo tipy kam s Kubou.Do diakonie nebo do Thomayerovky jezdíte někdo?
Nejstarßí bude čekat ORL,zas blbě slyší.A na konci měsíce ji čeká kontrolní vyšetření v PPP plus ji budem brát k psychologovi-ty její hysteráky jsou děs.

benjik
3. únor 2016

A kouzelné čtení,myslíte že by Kubovi pomohlo? U dětského notebooku,se snaží některá písmena vyslovit.

benjik
3. únor 2016

@sisstin krásné vysvědčení!

peggy722
4. únor 2016

@benjik Četla jsem u tebe na blogu jak na tom jste. Tak pár postřehů, třeba ti to pomůže. Psala jsi, že při vytleskávání je schopný opakovat slova po slabikách. To jsem dělala taky. Napřed jsme ty slova říkaly po písmenkách, pak po slabikách a časem jsme se dopracovaly k celýmu slovu. Ale byla to teda makačka. A u vás mi to teda na opožděný vývoj řeči nepřipadá. Jenomže před čtvrtým rokem doktoři neradi dávají diagnozu VD. Ale u vás to je stejný jako u naší Elišky.
A těch kartiček a znakování se neboj. U Ely jsem teda ke kartičkákm nedošla, ale různých gest a znaků měla hodně a jakmile to slovo uměla říct, tak to přestala úplně používat. Ale byla schopná tímhle způsobem skládat celý věty. Takže než mít doma řvoucí, frustrovaný dítě, tak raději kartičky.
Máte tablet ? Místo kouzelnýho čtení bych možná stáhla na tablet tyhle aplikace http://www.pmq-software.com/sw/cz/vyukove_hry_p.... Mají toho hodně a Elu to fakt baví. A pak je dobrá knížka od Tučkový Logopedické říkanky. Nedávno jsem Ele koupila tuhle knížku https://www.kosmas.cz/knihy/201363/logopedicke-.... Ale ta už je pro pokročilejší. Ele se ty básničky moc líbí.
Jo pak máme doma úplně hloupej dětskej noťas. Umí to vyhláskovat na každý písmenko jedno slovo. Díky němu začala Ela opakovat písmenka.
A zkus koupit vitamín B6+hořčík. Dávej to hlavně té starší, je to na zklidnění a lepší soustředění. Ele to hodně pomohlo. S hysterákama jsme si taky užily, ještě o Vánocích se vztekala jako blázen. Dávám jí to asi měsíc a půl a pokrok je obrovskej. Opravdu se hodně zklidnila. Kdyby tě ještě něco napadlo, tak se ptej. Ještě by jsi mohla zkontaktovat Logo kliniku v Žitný. U nás hodně pomohla ta logo školka.

peggy722
4. únor 2016

@sisstin Jo a zapomněla jsem pochválit vysvědčení. Je to šikula.

sisstin
autor
4. únor 2016

Tak oni meli jednicky vsichni ze :D ale spis mam radost, jak mu jde cteni a hlavne s porozumenim 🙂 s tim maj mnohdy problem i normalove :p