Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

romana
11. čer 2012

@lenajsek a co kdybys kr. zkusila napsat i teď, jak to s vámi vypadá a jestli byste nemohli být něco jako náhradníci, kdyby někdo vypadl ...

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek mně před hodinou odepsala 😀

lenajsek
11. čer 2012

Moc díky, já se rozloučím pro dnešek, jdu to vše vstřebat...

smardik
11. čer 2012

@lenajsek chápu a určitě se objednej, já taky byla u dvou-Krejčířová a u nás tady, no a letos dala ta místní Tomíkovi MR- sice to nenapsala rovnou ale tak nějak jsme to všechny tak pochopili a o měsíc později u Krejčířové velká pochvala, že se strašně zlepšil a ze smíšené dysfázie má převážně expresivní a opoždění že skoro dohnal, no a představ si jít k té naší, nevědět o Krejčířové tak si myslím že mám doma dítě s mentální retardací

lenajsek
11. čer 2012

@romana Zkusím zítra, dneska už mám vypnutý mozek... už bych nic nesesmolila. Díky za tip!

dadlenka
11. čer 2012

@lenajsek no po pravdě jsi mi tím popisem Kryštofa připoměla. Kryštof ukazuje, sdílí, má oční kontakt, inaginárně si hraje. Přesto tuhle diagnózu vyfasoval hlavně za nepodléhání sociálnímu tlaku- nebude něco dělat, když se mu nechce apod. A potom má nekonzistentní oční kontakt, gesta a řeč- fázově se mu to rozchází🙂 já být tebou pbjednám se ke Krejčířové🙂 taky jsem byla v šoku, ale tragedie to není. Kryštof kromě výše popsaných problèmů a řeči problémy nrmá. Teda ne takové jaké popisují maminky autíků a aspergerů. Nevýhoda těch uvztekaných dětí je v tom, že je někdy obtížné oddělit temperament a patologii🙂 kdyby jsi cokoliv chtěla vědět napiš tady nebo i do IP. Mě teda tvůj malej na DA nepřipadá a u nás drKr u Kryštofa DAvyloučila🙂

lenajsek
11. čer 2012

@dadlenka Moc díky, to je přesně to, co se mi honí hlavou... hodně se vzteká a těžko říct, jestli je to povaha a nebo porucha...
A Kryštof má přesně co za dg? A co to je nekonzistentní oční kontakt?

dadlenka
11. čer 2012

@lenajsek má lehkou pervazivní vývojovou poruchu s ještě nevykrystalizovaným klinickým obrazem. On se totiž u toho vyšetření choval podobně jako tvůj miláček 😉 ten nekonzistentní oční kontakt znamená to, že se v jeden moment nedívá do očí, mluví a gestikuluje- vše tam má ale jakoby se zpoždwním🙂 Krejčířová to popsala jako lehce atypický🙂 protože oční kontakt má, ale nemá to úplně sladěné. Nám právě drKr říkala, že v tom jeho chování je něco víc, než povaha, ale závěr udělá až po pátém roce kdy podle ní se zlepší porozumění a ukáže se, co a jak🙂

hrusti
12. čer 2012

@lenajsek To je mi moc líto, jak to vyšetření dopadlo, resp. závěr paní doktorky. Souhlasím s holkama, aby ses určitě objednala do Prahy. Uvidí ho jiná doktorka, třeba zrovna u ní se bude chovat hezky jako u té logopedky. Třeba zrovna ona malému padne do oka a bude aspon chviličku spolupracovat 😉

sisstin
autor
12. čer 2012

ono by to hlavně nemělo být o tom, že dítě jednou nespolupracuje a Dr. z toho hned dělá závěry...opravdu dobrý diagnostik by měl diagnozu poznat i bez spolupráce, nejdou třeba určit různé detaily nebo porozumění a tak...ale rámcově, zda je dítě autistické nebo ne, i bez toho, aby spolupracovalo, by mělo teda jít poznat 😕

nelaja
12. čer 2012

@lenajsek Ahoj, velmi som cakala ako dopadnes s vysledkami od psychologicky. Myslim, ze uz som ti pisala, ale vela veci u mojej dcery je ako cez kopirak s tvojim synom. Dcera mala vcera presne 2 a pol roka, a vela veci vidim spolocnych u nasich deti. My zatial diagnozu mame len vseobecnu, ina nespecificka PVP a ina porucha reci a jazyka, tak som zvedava ako dopadneme. U psychologicky tiez vobec nespolupracovala, len plakala. U logopedicky vacsinou pracuje. Sice rozprava, ale rozumiem jej len ja, je to velmi patlave, uz som pisala, mame cca 300 slov a idu trojslovne vety. Zvlastne je napr. pouzivanie ano a nie. Pouziva to iba na vyjadrenie svojich potrieb. Prosis si mlieko? odpoveda ano. Ale na otazku, ci ujo na obrazku papa zmrzlinu, nedokaze odpovedat ani tak ani tak. Zdielanie pozornosti mame pekne - k veciam ktore ju zaujimaju a potrebuje sa o ne podelit s nami - ukaze vtacika prstom , pozrie a povie maminka tam vtacik. Zdielanie v zmysle zaujmu dozvediet sa pomenovanie nejakej novej veci nemame, mali sme to asi dva- tri mesiace a prestalo to. Je malo zvedava. Nic sa nepyta, okrem maminka, kde si, ocko kde si a este par veci sa pyta, kde su - napr. hlada dudel a opyta sa dudu kde si. Tiez je velmi negativisticka ako tvoj syn, su veci pres ktere vlak nejede. Nechce sa "ucit", musim vynalozit hodne usilia k spolupraci a vzdy to spravit iba formou nejakej hry. Co ma ale najviac trapi a myslim si, ze tam skutocne nejaka forma autizmu bude - jej sa velmi zlepsilo porozumenie, aktivna rec, sebaobsluha - nezlepsuje sa vobec socialno a empatia. Deti vobec nepotrebuje k zivotu, vacsinou sa hra sama na ihrisku a nemusi byt ani pri nich. Az na par veci, ktore mam pocit ze dokazu robit vsetci fukcnejsi autisti, s ktorych maminkami som v kontakte - nahanat sa, nechat sa steklit, vykrikovat, smykat sa na smykalke - jedine toto je ochotna robit s detmi, nic viac, - vacsinou vonku robi take mechanicke veci - presypa a rozsypa piesok, vyhadzuje ho do vzduchu, zbiera kamienky, hra sa s vodou, dupe po vode a trha kvetinky. Ziadna hra na akoze - symbolicka - to dokaze iba vtedy, ked je hra mnou riadena, teda ja dam napit babike, poviem jej nech jej da papat, ona to urobi, poviem nech ju da vycikat, urobi, poviem nech jej utrie ritku, ona urobi. Jedine, co urobila sama v poslednej dobe bolo to, ze isla do krabice s hrackami, vytiahla flasku a dala napit mlieko plysovej myske. Neprisposobi sa socialnemu tlaku. Chodime do rehab. stacionaru - prvy den dobre, dalsi den cele zle - bude robit len to, co chce ona sama - je tam 6 deti, ale nie je ochotna sa im prisposobit a na pokyny spec. pedagogicky tam reaguje agresivitou, nejaka teta, jej predsa nebude kazat, co ma robit. Je tam uz vyslovene skolkovy rezim - moze sa jest a pit len v urcitom case, nesmie sa prebiehat z miestnosti do miestnosti a to proste nedava a mame z toho afekty. predpokladam, ze najblizsie nas pre nespolupracu vyhodia. Je neskutocne jedovata, ak nie je po nej, doteraz si sama buchala hlavu kade tade. Zistila, ze nemusi bit seba, ak moze udriet nas, Takze asi dva tyzdne mlati do nas, ak jej nieco zakazem, zoberiem, alebo ju nutim robit. Takze asi tak, k normalu mame strasne daleko. Je ale ochotna napr. sa zapojit na hudobnej vychove - tancuje, vytukava rytmus s hudobnymi nastrojmi, robi s detmi imitacne riekanky a pesnicky, samozrejme nespieva, iba ukazuje znaky, ktore ich nauci k pesnicke ucitelka. Tiez planujeme druhe ditko, a obcas mam aj strach nad tym aj rozmyslat, predsa len nejaka pravdepodobnost tam je, ze sa to moze zopakovat. Som zvedava, kam sa pohnete Vy, ale fakt tam vidim dost pribuznych znakov. Ja sa s tym zmierujem 3/4 roka, a stale nie som zmierena ani vyrovnana, zaspavam s myslienkou na hnusny autizmus aj sa s nou budim, niekedy ani nemam chut vstat.

sicinka
12. čer 2012

@lenajsek opravdu zkus tu Kamilu, Dádu dokázala zaujmout v době kdy se to nedařilo nikomu, ani mě moc ne. Autismus taky vyloučila asi po 5 minutách. Jinak my těch auti rysů máme podstatně víc než vy a nechat ho s ní samotného, tak by skončil jako v tom mateřském centru (sedí v koutě, kýve se a nereaguje). Udělal to i poprvé ve školce prostě jsou na něj ty změny náročné a myslím že není až taková výjimka. Ono nějaký problém u Vás asi bude, taky nedoufáš že se to odstraní samo a pracujete na tom. A podle popisu mi to připadá spíš jako ta expresivní dysfazie, vždyť rozumí i poměrně těžkým úkolům, pochopil v pohodě nočník, atd,.... Jinak s tím vzdorem mě Kamila právě uklidnovala, že takové děti jsou, akorát jich není moc.

sisstin
autor
12. čer 2012

@nelaja ono je to fakt těžký takhle posuzovat, třeba co píšeš mi přijde celkem ještě normální k jejímu věku, ale on je fakt rozdíl vidět to dítě osobně. Jak ted mám ty děti, tak maminky často něco popisují a pak realita je fakt jinde. At už jde o reakci na jméno, o oční kontakt a další věci. A je taky rozdíl, zda jde o první dítě nebo ne, tam ta maminka moc neumí posoudit, co je normální a co ne...pokud má další děti starší, které se normálně vyvíjely, tak tam se pak dá ta případná odlišnost mnohem líp rozeznat 😉

jako ony děti s poruchou řeči jsou prostě téměř vždy sociálně pozadu ve vztahu k dětem, Tygr je ted tak na úrovni řekla bych 3-3,5letýho dítěte v té hře s dětmi a tak, prostě jak se s nima normálně nedomluví a dlouho se jich bál, tak ty sociální dovednosti nemá prostě k věku. Co se týče sociálních dovedností ve vztahu k dospělým, tam bych řekla, že to je normálně k věku....

ale u nás je ten rozdíl, že Tygr tomu sociálnímu tlaku opravdu podléhá, přirozeně uznává dospělé osoby (učitelky atd.) jako autority a právě v té školce funguje úplně 100% i ve věcech, které s náma doma odmítá a bojkotuje. Ale zas jako ve věku tvý dcerky by podle mě školku a organizovanou činnost vůbec nezvládnul...

sisstin
autor
12. čer 2012

my jdeme ke Kr. v pátek, a jsem připravená na to, že tam zas Tygr mimo dobrý den, nashledanou , jo a ne...neřekne ani ň 😝 jsem zvědavá, jak dopadneme...v poslední době jsme s tou domácí prací jaksi polevili 😝

sicinka
12. čer 2012

@nelaja hele nechci nic bagatelizovat ani být falešným prorokem, ale taky je potřeba nezapomínat na to že některé děti jsou prostě le trochu jiné, ale pořád je to norma 🙂 Dáda tedy začal mít zájem o hru s dětmi teprve nedávno (nebo jinak měl ji, pak přišlo období vzdoru a preferoval dospělé, teď už zase preferuje děti). Imaginární hra s hračkama až teď ve třech letech, ale kolem těch 2,5 předstíral že něco je (kočička pejsek a podle toho se choval). Ve školce se zapojuje pouze do toho co ho baví, ale třeba poslouchá říkadla a začal jich několik používat doma. Prvních několik dopolední, tam nedělal téměěř nic. Já třeba Kamile vyjmenovala co všechno nedělá, jak jsem to měla nastudovaný a ona se dost ptala jestli dělá jinak (třeba ta imaginární hra je všude popsaná s hračkou - jeslti nakrmí medvídka a tak, to on dělkat asi nebude nikdy.

lenajsek
12. čer 2012

Holky, moc díky, domluvím se dneska s MM a buď zkusíme kontaktovat rovnou Kr. s tím, že by to prostě bylo až po novým roce, nebo se domluvíme s Kamilou a budu Vám věřit, že je opravdu taky velice dobrá ve svém oboru a určí snad dg. správně...

@nelaja Hodně v tom, co jsi popisovala, Lukáška vidím, ale jak psaly holky, hlavně @sisstin, sociálno je u nemluvících dětí fakt jinde, i ta imaginární hra, to vše může spolu souviset. Nějaké ta pervazivní vývojová porucha to asi bude, ale nezdá se mi, že by to byl vyloženě jen dětský autismus, ale něco tam narušené asi je... je otázka, jestli se to časem zmírní a vyvine a nebo vymizí, nebo něco zůstane...
Pořád třepotá rukama, když je nervózní, nebo se na něco těší, pořád někde hopsá, nevydrží v klidu, to otevírání a zavírání dělá taky pořád, ale ne tak nějak automaticky a bezmyšlenkovitě, spíš mám kolikrát pocit, že moc neví, jak si imaginárně hrát, tak to prostě začne dělat tam, kde nemá moc hraček na výběr...
Určitě ale půjdeme i jinam, aby ho viděl i jiný psycholog, o tom jsem teď už přesvědčená.
Jde mi hlavně o to, aby do budoucna dokázal Lukášek být v kolektivu dětí, aby žil tak nějak pokud možno normální život, i kdyby měl třeba nějaké ty auti rysy, přetrvávající... Snad to je v dnešní době možné, snad tím, že jsou i různé speciální školky, občanská sdružení, asistenti do škol a pod, tak by to snad šlo...
Navíc, mluvení má opravdu horší než Tvoje holčička, dosud nespojil dvě slova a má jich celkem jen cca 15...
A do školky bych ho ani dát nemohla, tam by nevydržel ani půl hodiny sám... 😝
A vy jste byli kde u psychologa?

@sicinka To je super, že se Kamila ptala i na to, co dělá jinak, já taky Jahnové právě spíš říkala, co vše nedělá, ale ona se mě prostě sama nezeptala na to, co by dělal jinak, nebo jestli něco dělá, něco, co mě nenapadlo jí říct... proto jsem z toho byla docela taková rozčarovaná ze začátku, že se mě prostě na nic neptala, mluvila jsem hlavně já, že jsem určitě zapomněla na spoustu věcí a ani by mě nenapadlo jí prostě něco říct, co dělá...

Imaginární hra - nakrmit hračku, tak to u nás ne, ale jak jsem psala, začal asi před dvěma měsíci krmit sám od sebe nás, nebo nám nosí pití... Ale jak jsem tady četla, hodně nemluvících dětí si prostě začalo imaginárně hrát, až když měli nějakou slovní zásobu, Lukin má nula nula nic... 😝

lenajsek
12. čer 2012

A ještě mě napadá otázka, jak vzniká autismus, v rodině jsme se s tím nikdy nesetkali...

nelaja
12. čer 2012

Tak nejake slabe prvky tej imaginarnej hry tam su - chyti vezu zo zahadneho hradu a tvari sa, ze je to zmrzlina, podoba sa to tvarom a zacne ju akoze lizat, zoberie pomocku od plasteliny, ktora sa podoba na telefon a akoze telefonuje a robi halo, halo, ale je to celkovo bieda, ked ju porovnavam s vrstovnikmi, tak mam pocit ze je minimalne rok za nimi vo vsetkom. Nacas zacala iba pouzivat lyzicku, vidlicku a pyta sa na nocnik cez den, v noci sme este na plienkach, ale to som ani nedufala, nacvicili sme to asi za tyzden, dost rychlo to pochopila. Este mame strachy zo zmien, ale to ani neriesim, beriem to tak, ze ked nerozumie mnohym situaciam, nemoze ani toto chapat. Nieco jej uz dopredu viem vysvetlit, to je potom v pohode, ale nieco nedokazem ani predpokladat, ze ju rozhodi a to je potom problem.Ved uvidime, riesim to od jej 22 mesiacov, tak snad sa niekam dalej este pohneme.Uz odvtedy sme sa dost pohli.

lenajsek
12. čer 2012

@nelaja Já to vidím úplně stejně, pokroky jsou vidět, dokonce bych řekla, že každým dnem mě něčím novým překvapí... Moc držím palce, aby to u vás i nadále pokračovalo!
Holt máme opravdu nestandartní děti, chce to velikou trpělivost, lásku a pochopení, ale taky podporu okolí, no snad to vše zvládneme...

nelaja
12. čer 2012

@lenajsek Vo vseobecnosti autizmus moze sposobit- organicke poskodenie mozgu, geneticka zataz, epilepsia, skodlive vyplyvy z prostredia, z nejakeho dovodu kolem 15 mesiaca nedojde k spravnemu prepojeniu pravej a lavej hemisfery v mozgu. Vela sa hovori o suvislosti s vakcinaciou, moze to suvisiet dokonca s traviacimi problemami, alergiami na potraviny. Citam teraz knihu syndrom travennia a psychologie, mne doslo velmi vela suvislosti. Netyka sa to iba autizmu, ale aj inychporuch - ADHD, ADD, poruchy ucenia, dyspraxia- ak z nejakeho dovodu je crevo poskodene, cez oslabene crevo prechadzaju do krvneho obehu a nasledne do mozgu toxiny so stravy (mlieko, lepok) alebo tazke kovy z vakcin a sposobuje to spominane problemy. Ja teda vidim obravsku suvislost. Moja dcera mala hnackovy virus ako 20 dnove miminko, skoncili sme s krvavymi hlienovitymi stolicami v nemocnici, takze imunita nula nula nic. Z hnaciek sa jej oslabilo hrube crevo, ktore nedokazalo spracovat bielkovinu kravskeho mlieka a dostala nan alergiu. A cca po mesiaci od skoncenia hnaciek dostala prvu hexu a vakcinu proti peumokokom. Moj muz je silny alergik a ma ekzem a traviace problemy. Vraj az 50 % otcov autistickych deti ma taketo problemy,proste dieta sa narodi s blbou imunitou a do toho pride zasah z vonka, s ktorym sa organizmus nevysporiada a rozbehne sa nejaka takato pliaga.

No, ale aj tak - ak niekto pride na to, ako vznika autizmus, asi to bude na Nobelovku

nelaja
12. čer 2012

@lenajsek My sme boli na diagnostike u najvacsej odbornicky na SK - u Dr. Janosikovej, uznavaju ju aj psychiatri aj neurologovia. Zvazujem este Krejcirovu, uvidim. Sme prijati do normalnej skolky od bud. ledna, mozno ju tam skusim dat, a po nejakom mesiaci uvidim ,ako bude schopna sa zadaptovat, ale to len za predpokladu, ze prestane byt tak uzkostna ako je teraz. Nemienim jej zhorsit stav, skolka pocka. Je to este pol roka, tak to sa moze este dost zmenit vela veci, ale ved uvidime. Ja podnikam, takze nemam problem s nou byt doma, pracujem z domu, skor som myslela, ci ju deti nepotiahnu dopredu, ale zas ked vidim, ako na ne nereaguje, tak neviem.

sisstin
autor
12. čer 2012

@lenajsek ty příčiny autismu jsou doted neznámé...takže jsou to jen dohady, genetické zatížení tam bude určitě....ale jsou i rodiny, kde nikdo "divnej " nebyl, jak psala @nelaja někdo si myslí, že to je metabolická porucha, hodně maminek si myslí, že to je z očkování atd., ale prostě žádná studie, kde by bylo jasně dané, co autismus způsobuje zatím není....

u dysfázie se ty příčiny taky neví 100% - udávají se negativní vlivy v těhotenství, při porodu nebo těsně po porodu, hodně dělá dědičnost, více jsou náchylní kluci. Někde jsem četla, že se přesně našel poškozený gen, na který se dysfázie váže, ale to je taky spíš jenom dohad 😉

jinak já jsem takový věci, jako že třepe rukama a tak nepostřehla, ono když to takhle začneš rozepisovat, tak to pak vyzní trošku jinak 😉

lenajsek
12. čer 2012

Ach jo, tak teď fakt nevím, jestli do toho druhého jít ☹ Bych do toho... Co když to druhé bude taky nějak "postižené"... vůbec holky nevím, co mám dělat ☹

kaja73
12. čer 2012

@lenajsek moj osobny nazor je ze su za tym prehnane davky chemie vo vakcinach.
Teraz myslim ten klasicky autizmus,nie daku povahovu odchylku.
Samozerjem ze nielen chemia je za tym,ale od jej podavania do tela babatiek vyrazne supa pocet autistov a to aj za posledne roky co sa uz pomerne dobre diagnostikuje-teda sa deti nestracaju v inych diagnozach.
Ved len za posledych 5- 10 rokov je raketovy narast a to sa uz autizmus diagnostikuje pomerne spravne-aj ked nie vzdy samozrejme. 😲
teda moj nazor je, ze ak sa vynechaju vakciny je pravdepoobobnost autizmu u dietata vyrazne znizena-dieta nie je doslova otravne hlinikom,ktory sa mu uklada v mozgu.
teraz tu nechcem polemizovat ci je moj nazor spravny 😝 ,ale je to moj nazor. 😉
Casove suvisloti su po padani hlavne MMRky dost jasne,ale aj tie ostatne chutovky-hexa,prevenar su zaberacka na nezrelu nervovu sustavu babatka.
Nazor si musi spravit kazdy sam-informacie su dost rozporuplne-zavisi ci ich poskytuje farma firma,lekar co ma/ nema doma dieta s nasledkymi po vakcine,alebo daka protiock stranka.
Ale napr v nemecku sa robil niekolko rokov vyskum na vzorke cca 17 tisic deti a logo problemy boli vyrazne vysie v ocko skupine ako neocko skupine.
Ale jasne, ze zas mozeme polemizovat.....

lenajsek
12. čer 2012

Taky si myslím, že těch hexa vakcín, Prevenarů a pod je fakt hodně, teď se tluču do hlavy za tu MMR, ale kdo ví, jestli to teda u něj nebylo už dřív, na MMR byl před měsícem...
Přemýšlím, jestli neudělat nějaké genetické testy, jestli by to k něčemu bylo, jako u nás rodičů, aby se případně do budoucna tomu dalo u druhého předejít, nebo jestli by se něco z genetiky ukázalo...

sisstin
autor
12. čer 2012

@lenajsek Leni, v tom ti neporadím...prostě musí být větší touha než strach. Já další dítě nechci právě kvůli tomu, že mě děsí různá postižení, nejvíc ten autismus. Fakt bych další "jiné" dítě už nezvládla, nezvládla bych už ani dalšího dysfatika - k tomu máme prevelanci obrovskou, aby se to stalo znova.

lenajsek
12. čer 2012

Tak asi to nakonec možná uděláme tak, že nás objednám ke Kamile, aby to bylo co nejdřív a pak se rozhodnu...

sisstin
autor
12. čer 2012

@lenajsek a je možný, že vás bude chtít vidět víckrát, když nebude spolupracovat vůbec 😉

hrusti
12. čer 2012

@lenajsek Leni, a jaký jste měli porod? Můj Honzík má tedy "jen" OVR, ale dle Kr. je to pravděpodobně způsobené porodem. Měla jsem komplikovaný porod, syn byl přidušený a po porodu na kyslíku. My druhé dítko máme, jenže když jsem otěhotněla tak byl H. 1,5 roku a v té době nebyl nijak výrazně "mimo" v porovnání s vrstevníky, až na tu chabou slovní zásobu. Kolikrát mě napadlo, jestli bysme si druhé pořídii, kdybysme věděli, jaké problémy bude Honzík mít. Já toho nelituju. Kristýnka je sluníčko a jen tiše doufám, že se nám to obíhání doktorů a následná péče u dcery vyhne. Druhý porod byl bez komplikací, tak snad bude i další vývoj bez výrazných komplikací. Už ted určitě pozoruji rozdíly v chování u syna a dcery. ... Jak psala @sisstin, zkus se objednat ke Kamile a uvidíš. Zase budeš mí další informace a podle nich se rozhodnout 😉 ................... z očkování mám taky strach. Dceru čeká po prázdninách, ale chci se s doktorkou dohodnout na odsunutí.

sisstin
autor
12. čer 2012

jinak já měla porod normální, bez komplikací...těhotenství po fyzické stránce v pořádku, po psychické šílený, hrozný stresy v práci, přesčasy atd. Ale u nás to bude určitě nejvíc dědičně, MM nemluvil prej do tří let vůbec a pak skoro do 6blbě, doted má dysgrafii a celkem pomalu čte. Bud měl nějaký závažnější opožděný vývoj řeči nebo hraniční dysfázku, ale tak před 35lety to samozřejmě nikdo neřešil.