Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
3. únor 2013

@switcha ono asi tenkrat takovych poruch tolik rozhodne nebylo. 😒 😒

marta1982
3. únor 2013

@switcha možná i záleží v čem se "jak autista" chová... jak říkala jedna moje kamarádka z diskuze jinde "s přibývajícím věkem je bohužel naděje na zázrak menší", na druhou stranu my taky měli období např. roztáčení talířků apod... a pokud vím, tak spousta autistů má oční kontakt v pořádku a někteří dysfatici zase nemají, nereagují na jméno, nesnáší změny apod...

marta1982
3. únor 2013

@miawa to mě mrzí ☹

marta1982
3. únor 2013

@mvmk taky znám auti kluk, kterej rozumí uplně všemu

miawa
3. únor 2013

@switcha No něco podobného v podstatě tvrdil léta i můj děda. 😅 Názor změnil, až když mu vyluštil sudoku a opakovaně ho porazil v piškvorkách. 😀

abbie
3. únor 2013

@mvmk on splnil fakt vsetko co mu bolo povedane, na vsetko odpovedal, ale ocny kontakt niekde skor na marse a tie pohyby co robil ... uf 😕 som kazdu chvilku cakala, aky sklb so sebou zasa spravi, rukami stale nieco robil, proste hyperkineticky jak delo a mal taky pisklavy hlas

switcha
3. únor 2013

@mvmk toje škoda ☹

mvmk
3. únor 2013

@miawa ja jsem cetla ted knizku o dysfatickych detech a tam treba jeden chlapec byl na tom take nic moc, a v 16 letech najednou hrozny zlom a vse super. Tam popisuje totiz ten detsky ped. ze v puberte znovu reorganizuje mozek vsechny struktury a dozrava nova mozkova tkan, proto je pro nekoho puberta tak bourliva "nevim jak u vas se mnou to mlatilo hrozne" a dochazi opravdu k velky zmenam, tak ze stejne neni jeste nic ztraceno, Doufat doufat doufat 🙂 🙂

switcha
3. únor 2013

@marta1982 To je právě ono. každý je jiný a názory také...Já jsem se zde uvrdila, že autíka nemám a už to řešit nebudu. Teď zas budu věnovat čas,novým úkolům pro dcerku 🙂

marta1982
3. únor 2013

@mvmk přesně 🙂 doufat 🙂 moje logopedka zas měla ve třídě kluka, o kterém si do jeho 8 let mysleli, že je autista... pak bum a dysfatik 🙂

mvmk
3. únor 2013

@marta1982 proc je autik, kdyz vsemu rozumi, tak je proste jen trosku divnej ne?

miawa
3. únor 2013

@mvmk Jak se ta knížka jmenuje? Ale asi nebude česká, že? Ony se právě řečové synapse v mozku uzavírají po 12.roce, takže já nějaký zázrak fakt už nevěřím...

marta1982
3. únor 2013

@mvmk to nevím, nejsem psycholog ☹ že je autík mi řekla jeho mamina

switcha
3. únor 2013

@miawa :D :D to asi děda koukal..🙂 Dříve bylo asi dětí míň a i lékařství nebylo tak vyspělé, i když teda lékařství v cizině, je na úplně jiné úrovni..

marta1982
3. únor 2013

@mvmk ale asi žádnej autík není stejnej přece... to bysme pak mohli říct, proč je autík, když má oční kontakt? ....

abbie
3. únor 2013

@mvmk nie je vsetko len v porozumeni, ved aj asperger ti vsetko rozumie 😉 ale to socialno je tam az priepastne
inak u toho chlapca co splnil vsetky pokyny som presvedcena, ze ked mal 2 roky, tak sa silno pohupaval niekde v kute ...

mvmk
3. únor 2013

@miawa Lernstörungen od Prof. Dr. Richard Michaelis, ale pozor, on tam popisuje, ze rec jako takova je uzavrena do 3 let veku, potom se jen piluje takova ta fajnovost jako sklonovani, casovani atd. dal probiha uzavirani recoveho zrani do 12 let veku. Tam je zalozena rec uz v te nejryzejsi podobe a potom prochazi mozek touhle strukturalizaci, ceho si muzeme vsimnout v tom ze treba 13 lety kluk mluvi jeste detsky, najdnou v tech 16 17 se zacina menit volba ruznych slov, on tam popisuje ze do te doby clovek proste mluvi, ale potom premysli kdyz mluvi, je skratka dospely a chce znit dospele 😉 😉 A tim rozviji slovni zasobu dale. Kdyby se uz nic v recovych centrech nemenilo nemohli bychom se pozdeji ucit cizim jazykum, Co on tam pise mi prijde docela logicky, proste stejne ver tomu ze nic neni ztraceno 😉

mvmk
3. únor 2013

@abbie tak kdyz moje mala ted tak pekne zacala rozumet, tak to znamena, ze s toho stejne jeste nejsme venku ☹ ☹

mvmk
3. únor 2013

@switcha no ono to nezalezi ani na poctu deti ani na urovni lekarstvi, ja myslim ze ti odbornici nevi vic ted nez pred 20 lety, a stejne kazdych 20 min pada v USA nova dg. Autismu. Nase deti krici po tom aby se zacala hledat pricina techhle potizi, ty neprisly s cisteho nebe, to je muj nazor 😉

mvmk
3. únor 2013

Holky dobrou noc, jdu spat 😉 😉 😉

miawa
3. únor 2013

@mvmk No já jsem zase někde četla, že pokud se do těch 12ti let nevyvine ten mateřský jazyk, je dost obtížné naučit se nějaký cizí. A to mi taky přijde celkem logické. Škoda, že není v ČR nějaký odborník, který by nějakou takovou prognozu do budoucna dokázal určit. Já totiž nevím, jestli Maty má nějakou reálnou šanci naučit se alespoň trochu mluvit nějakým cizím jazykem. Zatím má osvobození od cizích jazyků a za rok se bude řešit, jak to bude dál. Pokud by mu to osvobození zůstalo, tak není skoro žádná možnost dalšího vzdělávání, jen učební obory pro lidi s MR. A to je právě to, co mě v poslední době hodně žere. Já jsem se smířila s tím, že nikdy nebude normálně mluvit. Ale teď mě žere, jestli zvládne nějakou školu, jestli vlastně vůbec bude mít základní vzdělání. 😖 😖 😖

marta1982
3. únor 2013

@miawa promin ze se ptam, ale jak mluvi tvuj klucina?

mvmk
3. únor 2013

@miawa No jsem jeste tady 😅 😅 Tak treba ten pripad co jsem cetla, nevim jestli byl tak silny dysfatik, jako treba tvuj Maty, ale tahle rodina se musela v jeho 8 letech prestehovat pracovne do svedska, jeho maminka mela hrozny strach, ze nebude moc komunikovat s detmi kdyz poradne ani nemecky nemluvi, no a on se naucil svedsky driv nez rodice, a za 4 roky po te se odstehovali do Francie. Tam nastal hrozny zlom , ciz se dostal do specialni skoly pro deti s takovou poruchou a tam slo vse strasne dopredu, ta maminka tam popisuje ze jeste dnes dekuje bohu, ze se do te Francie dostali, ona tam popisuje i detailne co a jak se ucili a co se delo, ale to je na dlouhy psani. 😉

kajiszek
3. únor 2013

Stále vás čtu... Já už k tomu nemám až tak moc co říct, moje zkušenosti nejsou zatím skoro žádný, takže spíš jako houba nasávám zkušenosti ostatních a přemýšlím no... Ale ve finále mi to stejnak nepomůže a budu si muset prostě počkat, jak to u nás bude pokračovat. Ale to, že by fakt mohla mít to porozumění blbý nafurt, to mě prostě furt hrozně děsí 😖

mvmk
3. únor 2013

@miawa jo a co me hrozne na tom pribehu zaujalo, ja tam nasla strasne podobnych veci jak u me male, taky ten opozdeny motoricky vyvoj, spatna rovnovaha koordinace, jak strasne trpel, kdyz nemohl poradne recove komunikovat a ani se prosadit zadnym sportovnim vykonem, ze ho vlastne jeho vrstevnici naprosto nebrali, potom i to ze kdyz se naucil jakz takz komunikovat, tak vse rikal velmi spisovne a jakoby tak umele naucene, tak se mu zase ostatni smali, jako opravdu tezke. Ale oni ho nelitovali, a posilovali sebevedomi, kde to slo, jak se znam ja bych jen litovala chudinka moje a bylo by to horsi nez lepsi.

mvmk
3. únor 2013

@kajiszek nebude!!!!!!!!!!!

kajiszek
3. únor 2013

@miawa To je právě to... vysoká inteligence, ale co z toho ve finále člověk má, když dítě nerozumí, nepíše, nečte, prostě vyhlídky na vzdělání a začlenění do běžnýho života dost problematický... Mě třeba fakt děsí to, jak člověk s vysokým neverbálním IQ balí nějaký časáky a poště nebo něco takovýho (osobní brigádnická zkušenost)... Jenže jak potom to dítě může ukázat svůj intelekt, když nemluví, nerozumí, nepíše a nečte? Jakou by takovej člověk moh vykonávat práci, aby vzhledem k jeho intelektu byla odpovídající? To je to, co m fakt hlodá hlavou. Ta budoucnost...

mvmk
3. únor 2013

@kajiszek ted uz jdu ale fakt spat, ja uz jsem jak zombii 😵 😵 😵

kajiszek
3. únor 2013

@mvmk Hh já si vzhledem k propařený noci dala pár hodin spánku přes den, takže jsem zase tam, kde jsem byla 😀 Ale taky už to balím, ráno jedem do školky.

sicinka
4. únor 2013

@switcha no já bych dala na svůj pocit, myslím že důležitější než diagnoza je to že se s dcerou dá domluvit, že spolupracuje v kolektivu atd. No do školy ti ji bez tvého souhlasu nikam strčit nemohou, zkoušila bych se zaměřit na nějakou školu pro nadané děti, tam by s ní asi dokázali pracovat 🙂 Jinak já chápu pojem abstraktně vizuální jen nemám nastudováno co je to na 9 vět (co prakticky dokáže) mi na to nesedělo to puzzle se 40 dílky, ale to byl asi překlep (to je uroven 4 let), podobně tvary a písmena (to že je pozná a zařadí). Jinak tříletí by měli mít hlubší porozumění, tedy chápou kdo je doktor, co dělá, proč se k němu chodí. Dáda si na něj taky nehraje nebo nekrmí či nechová panenky plyšáky, nicméně psycholožka mu uznala to že krmí mě a že chápě že je to jako, to mu ale jeětě nebyli tři. Abstrakně si hraje jen na věci co ho baví (že je letadlo, rychlík, že letí na drakovi). No ono podle popisu ti nikdo diagnozu nedá, @sisstin asi doporučí v dubnu zkusit psycholožku Krejčířovou. Mimo tobych zkusila objet nějaké ty školy pro nadané děti - teď jsou dny otevřených dveří - dost často dělají i přípravné ročníky, třeba ti řeknou že s dcerou si poradí at je VFA nebo dysfatik.