Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
25. bře 2013

@hrusti jinak s tím co popisuješ mi to přijde taková normální sourozenecká konstelace, ono malé děti jsou prostě v principu kruté a teprve výchovou jim vštěpujeme nějakou míru ohledů na ostatní 🙂 A u Honzíka jsi s tím dál, mě taky tloukla mladší ségra. Jinak bych asi zkoušela pozitivně odměňovat Honzíka, za to že pokud mu něco provede tak přijde ti to říct a nevrátí jí to, malou prostě zatím klasicky napomínat a nutit se omlouvat, ona to taky časem dá je pořád dost malá🙂 Zase bude mít Honzík praxi na školku. Ségra třeba tvrdí, že na ty hodně dominantní děti platí, když se jim někdo postaví a vrátí jim to, ale pak by se to doma mydlilo všechno a to taky není ideální. Ty jo ještě že řeším jen jedno dítě 🙂

mvmk
25. bře 2013

@sicinka s tim asi vubec nic neudelas, muj syn mel ten samy problem, a vyresilo se to az tento rok prestupem na jinou skolu 😎 , on kdyz koncil, tak byl opravdu smutnej, ze uz nebude mit svy stary kamarady, ale taky byl rad, ze uz nikdy neuvidi Alexe. Ja jsem pro toho kluka taky nemela zadne pochopeni, neni to tak dlouho co jsem zjistila, ze byl Asperger aut. a potom jsem se opravdu tak trochu stydela, ze jsem na neho porad nasazovala. Ale musim rict, ze to byl fakt Terror. On muj malej mel taky porad pocit, ze musi nekoho branit. 😒 Takze Konflikt na dennim poradku 😖

martuulka
25. bře 2013

Milé maminky, nedávno jsem narazila na vaši diskuzi a jsem za to moc ráda. Mám doma chlapečka 26 měsíců a neukazuje, nereaguje moc na povely a samozřejmě nemluví. Občas žvatlá nebo něco řekne, vyjimečně se zeptá, co to je, ale je to strašně slabý. ☹ Dřív ( do 1. roku)říkal : bába, máma, táta, i věty typu "co to táta dělá". Ale teď jen "bububu", "bababa", "huhuhu" a dřív u toho mával rukou, i teď ještě občas. Oční kontakt celkem navazuje, ale je spíš introvert. Nikdy neukazoval na ulici ani v knížce. Nejvíc mě to trklo na Vánoce. Nevšímal si moc stromečku, netěšil se na dárky, ani je nerozbaloval. Je vzručný, jezdí na odrážedle, pozná tvary atd. Vůbec mám pocit, že nám zkrátka nerozumí. Zeptám se ho, jestli nechce sušenku a neodpoví. Četla jsem, že je v Brně dobrá Makovská. Co by jste mi doporučily. (Radka)

sisstin
autor
25. bře 2013

@martuulka ahojky, tu Makovskou určitě zkus 😉 Pokud neukazuje a je celkově tak nějak "mimo realitu", tak určitě řešit. Zatím by u vás mohlo jít o receptivní poruchu řeči (narušené porozumění a komunikace celkově) nebo o autismus. 😉 Takže určitě neurologie, foniatrie a pak ta psychologie. 😉

martuulka
25. bře 2013

@sisstin děkuji, já pevně věřím, že to autismus nebude. 😖 Občas použije naši ruku nebo nás k dané věci zavede. Co se týče reakcí, reaguje adekvátně. Pozoruje nás, naše reakce, provokuje nás, vše cíleně. Když zvýšíme hlas, bud má z toho srandu nebo zaplače. Včera byl na divadle, udržel pozornost, smál se. Zapojuje se do hry, vyžaduje naši pozornost. Mám toho plnou hlavu. Pár lidí doporučilo začít se znakovaním, nemám s tím žádnou zkušenost. Zatím jsme vytiskli nějaké učební pomůcky- kartičky. Nevíš, jestli je k Makovské dlouhá čekací doba?

sicinka
25. bře 2013

@mvmk no to bych fakt nechtěla. Jinak já na něj vysazená nejsem - já to zatím brala tak ať si to vyřeší buď děti nebo učitelky ve školce já u toho nejsem a ruku za něj do ohně nedám. Mě nakrkla ta maminka a nejvíc moje neschopnost něco říct ozvat se... No uvidíme co mi odpoledne řekne učitelka. 🙂

sicinka
25. bře 2013

@martuulka určitě zkus test hlubšího porozumění byl tu popsán několikrát. Aspoň budeš vidět jak na tom s porozuměním je, Dáda byl taky dost často mimo, pak zase reagoval, pomáhala mu ta podpora obrázkem. Mimo jiné mě samotnou překvapil, že ukázal čím se jezdí, co lítá ve vzduchu, čím se platí zmrzlina atd... normálně na tento dotaz nereagoval. Jinak spoustu nápadů na rozvoj je na @sisstin blogu nebo já dost používám montessoridoma.cz. Nic z toho mu neuškodí i kdyby žádnou diagnozu neměl, což vám samo přeji.

abbie
25. bře 2013

@martuulka a on sa uz v roku pytal, co tata dela? to sa mi zda dost skoro 😕 a kedy sa vam takto zasekol?

martuulka
25. bře 2013

@abbie
ano mezi 12-18. měsícem se ptal, když manžel odešel třeba do koupelny "co tototo dělá" popř. "cotototo" . 😖 . Měl různá období : "máma" , "bába", "nenene" i to období "co to dělá". No, ale žádná sláva, většinou opakoval třeba měsíc jen tu jednu konkrétní věc. Dnes neříká ani "máma", občas řekne "táta" , "buuumba". Žádný zlom nenanstal, o mluvení nemůže být řeč. Mě nejvíc zaráží, že neukazuje.

martuulka
25. bře 2013

@sicinka děkuji, podívám se na to. Diskuze je dost obsáhlá, průběžně procházím.

sisstin
autor
25. bře 2013

@martuulka Marti, no bohužel ztráta již naučených věcí je horší než to, kdyby byl zabrzděnej od začátku 😉 takže jako i když je zatím poměrně malej, tak to na nějakou diagnozu značí. Jinak používání ruky druhé osoby zrovna auti rys je, ale samo to může souviset právě s narušeným porozuměním řeči (které pak narušuje i tu neverbální komunikaci) 😉

hrusti
25. bře 2013

@sicinka No do levelu, kdy by Honzík mi přišel něco říct, jsme se ještě nedostali 😉 Snažím se je korigovat, aby se omluvili a udělali si malá po hlavě 😉

martuulka
25. bře 2013

@sisstin naši ruku používá opravdu zřídka. Když se ho několikrát zeptám, jestli to teda chce, sem tam odpoví "cu", ale do odpovědi se mu moc nechce. Když vidí něco, na co má chuť nebo něco, co chce, říká "dej dej dej" . Něco přestal používat, ale něco nového se taky naučil. Určitě je řada věcí, které kdy vyslovil, ale nepoužívá je moc. Umí říct "lohlik", podle mě ví, co to je rohlík, ale když se ho zeptám, jestli si dá rohlík, tak nic. Když mu dám vybrat mezi banánem a jablkem, jen se na mě usmívá. Když to schovám, začne zuřit. Ale na 3. pokus vykřikne "ba". Nemůžu říct, že by většinu věcí zapomněl. Ale jeho aktivní slovní zásoba je mizivá.

sisstin
autor
25. bře 2013

@martuulka ono odpovídat "ano, ne" je hodně těžké, i když nám dospělým to nepřijde 😉 pokud dítě neukazuje prstem, tak taky vůbec nebo téměř vůbec nerozumí, to porozumění je omezený 😉 takže bych začla s tím, že ho budu učit ukazovat prstem, kývat a vrtětou hlavou a mluvit na něj hodně jednoduše, jednoslovně, ale neustále 😉

sisstin
autor
25. bře 2013

no jinak ve školce asi Velikonoce probírají, páč Tygr ted začal vyjmenovávat, že je modrý pondělí a bude škaredá středa a zelenej čtvrtek atd. 😅 😅 😅 A prej mi v pondělí řekne "hody hody doprovody" a dá mi na zadek 😅 😅 😅 jinak jako z něho nebudu, zas sedí u kalkulačky a tvoří tam milion a miliardu 😅 😅 😅

sicinka
25. bře 2013

@sisstin když neukazuje, tak vždycky nerozumí? Jinak Tygr je king, Dáda počítá do 5, řadu do deseti všechno dále je moc 🙂

sisstin
autor
25. bře 2013

@sicinka myslím,že téměř vždy,prostě bez fáze ukazování nikdy není správný porozumění.

sicinka
25. bře 2013

@sisstin Ještě že Dáda aspoň ukazoval, jestli si někdy pořídím druhý tak mu to nezávidím, bude objektem studia hned od narození. Já se dneska nevykecávám moje psychika má dneska dost, jdu spát.

martuulka
25. bře 2013

asi to tak je. Když jsem mu dnes ukazovala na tabulce banán a další ovoce, ukazoval na všechno a říkal "toto taatoo". Napodoval mě, jak ukazuju, ale asi přesně nechápal o co jde. Ukazuje palcem, někdy ukazováčkem. Jsem z toho smutná. Už mu to cíleně ukazujeme docela dlouhou dobu, ale bez výsledku. Údajně manželovi ukazuje psa, ale vidím to na náhodu. Četla jsem kapitolu od Krejčířové (snad to píšu správně) o dysfázii a psala, že pokud se jedná o opožděný vývoj, kolem 3. roku se to prolomí. Pokud se jedná o dysfazii, tak ten pokrok tam je taky, ale o něco později. Já už jsem měla delší dobu pocit, že něco není v pořádku. ☹ nezbývá mi než to respektovat. Manžel je v pohodě, podpoří mě. Četla jsem, že kreslení nějakým způsobem pomáhá. Kreslí asi měsíc a dělá i kolečka, tečky, puntíky a už chápe vybarvování, dělá čáry podle pravítka s pomocí. Ale s tím ukazováním, už z toho začínám blbnout. Manžel si k němu sedne na celé dopoledne o víkendu a věnuje se mu, ukazuje.

kajiszek
25. bře 2013

@martuulka Ahoj, já začala řešit dcerku s podobným problémem ve 22 měsících. Moc neukazovala, nerozuměla prakticky ničemu, nereagovala na jméno... Tou intenzivní prací a tréninkem jsme se dostali k tomu, že ukazuje hodně, ptá se "co to je" a rozumí věcem, co jsme trénovaly, v běžný řeči je to porozumění ještě celkem na nic... Jako sem tam překvapí, že něco podá, dá na stůl atd, ale jinak fakt nic moc, rozhodně nerozumí jako jiný dvouleťáci. Řeč je taky bída, ale teďka se zase docela rozjíždí... U psycholožky jsme vyfasovaly nerovnoměrný vývoj, máme vyloučenou mentální retardaci a autismus a opožděný porozumění a řeč o nějakých 6 měsíců. Za ty dva měsíce šla fakt hodně dopředu, je mnohem společenštější a mnohem víc s námi komunikuje, dřív nejevila zájem a byla vzteklá a měla spoustu auti znaků. Takže doporučuju fakt vše komentovat 1-2 slovy, žádný věty + trénovat logický myšlení, ukazovat kartičky atd... Kreslení je taky fajn, v tom je Neli taky opožděná, zatím jen čmárá, nenapodobuje, nedělá moc kolečka atd...

Jinak jen za dnešek máme několik nových slov... Sama si přinesla kartičky a pojmenovala koko (slepice), ků (kůň), kajík (králík) a ještě začala říkat zřejtelně ňam ňam. Ale máma a táta furt nic 😀 😀 😀 A odpovědět jo nebo ano taky neumí, umí říct jen ne...

dezyre
25. bře 2013

@kajiszek téda Nelča se dnes pěkně rozjela 😀
Jinak já se taky musím pochlubit. Asi nám definitivně naběhl souhlas. Sice ve Staníkovým podání s jeho výslovností řekne místo jo "to". Ale to jeho "to" určitě neznamená slůvko k ukazování, ale "jo". Vždycky když se ho na něco ptám, např. chceš přikrýt? Chceš pití? ... atd. tak odpoví buď "ne" anebo "to". Další pokrok, vypadá to, že nás čím dál víc aktivněji volá, jakože začíná převládat volání nad tím, že přijde a táhne mě za ruku.. na táty volá "tííí" nebo "á-tííí" na mě "pí" 😅 No a další pokrok máme v tom, že chodí čůrat sám. Sice řekne toho jeho "tááá", což znamená, že chce čůrat (ale to je starý), ale pak si otevře dveře na záchod, rozsvítí světlo, zvedne prkýnku, sundá oblečení, jednou rukou chytne tričko a drží ho nahoře, druhou rukou chytne luldy a čůrá jak starej chlap 😝 Snad ty pokroky tak půjdou dál 🙂

mvmk
25. bře 2013

@dezyre to je super, jen tak dale, drzim palecky a tesim se s tebou 😉 😉

dezyre
25. bře 2013

@mvmk děkuju 😵

dezyre
25. bře 2013

@mvmk a jak se máte vy??? Moc jsem poslední dobou nedočítala. Staník byl nemocnej a poslední noci skoro nespal, tak jsem byla úplně vyřízená 😒

marrka
25. bře 2013

@hrusti ahojky tak děkuji za tip na hru díky moc

mvmk
25. bře 2013

@sisstin Ale asi to ukazovani a Jo a Ne, neni zarukou, ze to porozumeni je v norme 😅 😅 nebo myslis, ze to znamena, ze to dite jde spravnym smerem 😉
Ja mam stejne proste pocit, ze mala 100% nerozumi, stale je tam Problem s Kdy Kde Kdo Jak co, to je proste videt, ze ma tezkej gulas, pac na takovehle otazky rekne vzdycky eeeeeeee 😝

mvmk
25. bře 2013

@dezyre muj syn taky dotahl Laryngitidu a mala zatim drzi, doufam ze uz se nenakazi, tak jsem taky jen tak zbezne nakukovala, 😉 😉 Mala ma opravdu hroznou fazi, nic nechce delat, dneska jsem s ni davala tvary, ktere ona jako super umi 😉 😉 a strkala to proste kam se dalo, a nakonec skoncilo vsechno rozplacnuty o zed 😒 Jak vzdy byla miloucka tak ted je opravdu peknej previt 😀 😀

teravo
25. bře 2013

Koukám, jak se tu ty dětičky krásně rozjíždí - já si to tu tak ráda čtu, je to fakt pozitivní, jak se i děti, které měly nějaký problém, hezky rozjíždí.
My jsme doma z nemocnice, malej už je celkem ok, ještě teda má takovej šetřící režim (což není moc jednoduchý u ročního dítěte, kterýmu už je celkem dobře 🙂 ). Šňůrkama je teda posedlej dál, ale zase bych byla nespravedlivá, kdybych nepřiznala, že se i zajímá o spoustu dalších věcí..... hlavně teda teď fakt docela ukazuje v knížkách, to dělá i malá, vlastně skoro furt mi něco ukazují a chtějí to pojmenovávat. Což je dost náročný absolvovat to celej den a ještě double 😀 , ale jsem za to fakt šťastná, myslím, že to je moc dobře, že si chtějí ukazovat. Taky jsem nechala malýmu vysavač i s tou hadicí v obýváku, aby k němu mohl pořád, a doufám, že ho ta posedlost trošku přejde, že mu to nebude vzácný snad.... 🙂, no nevím, jestli je to správnej postup, ale uvidím. Jako je pravda, že nejdřív se na tu hadici vrhnul a půl dne se od ní nehnul a nic jinýho ho nezajímalo, a teď se s ní sice furt tak zamilovaně mazlí, ale už i odleze k jiný hračce. A taky začal dost sdílet, i tu hadici mi furt ukazuje 😀 . Jiný šňůrky si teda ale šmodrchá a nic se mnou nesdílí, těma je zatím hodně zaujatej....
Jo a moc se omlouvám, vím, že se to tu už psalo hodněkrát, ale listuju diskusí a nemůžu to najít - kde stahujete ty super vzdělávací hry a prográmky pro děti? Budeme možná kupovat iPad, tak ať mám přehled, i když prťavci jsou na něj teda ještě prťavý.... 🙂

mvmk
25. bře 2013

@dezyre Jinak pokroky zatim nic moc, co se reci tyce, nejake zmeny sice jsou, ale minimalni, kdyz to srovnam s
@kajiszek tak vidim opravdu skaredy rozdil, Nelinka udelala za 2 mesice pokroky jako moje mala za celej rok 😝 , ale ted opravdu dohani pohybove, chodi uz super, dokonce zvlada skluzavku 🙂 🙂 pro vas asi normos, pro me uplnej zazrak, na podzim mela jeste uplny desy ze by se musela sklouznout.
Co miminko, uz bude? 😀 😀 😀 Kdyz ja jsem takova na ty miminka, 😅 😅

mvmk
25. bře 2013

@teravo no ja myslim, ze v tomhle Momente, mu ta hadice a snurka, da trochu vic percepcnich informaci nez Ipad 😉