Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
26. bře 2013

@kajiszek sikovny je, islo mu to celkom dobre 😉

sisstin
autor
26. bře 2013

@abbie no vetsina dysfatiku ve dvou nerika nic 😉 a nebo maji stejne slov,co meli na roce 😉

sicinka
26. bře 2013

@kajiszek uvažuji stejně jako tvůj manžel bud mu to ukážeš nebo ho nenapadne ten hrnek otočit, moje reakce by v první chvíli byla že položím ten hrnek na korálek tak jak stojí a prostě se zhroutí 🙂 já schválně zítra zkusím co Dáda udělá. Obvykle dělá blbosti a né to co po něm chci.

sisstin
autor
26. bře 2013

Jako holky,nemusi to byt hrnek jo 😉

kajiszek
26. bře 2013

@sisstin No já právě zkusila hrenk i židli, protože každý má něco... Třeba balon do židle nedáš 😀 A korálek pod hrneček je těžkej, kdežto pod židli ten míč dal hned...

sisstin
autor
26. bře 2013

Idealne to delat na obrazku 😉

sicinka
26. bře 2013

@sisstin já jen přemýšlela jak se něco cpe pod hrnek 🙂 ale u nás míč pod stůl dal - ten si jaksi nemusí otáčet.

abbie
26. bře 2013

@sisstin naratala som 23 slov a polovicu z nich nabral za posledny mesiac ... inak dnes sa ma mm pytal pred obchodom "zaparkujeme tu?" a ja som odpovedala "ano" a maly po mne zopakoval ano, neni toto echolalia?
on uz zacal slovne odpovedat ano na otazky konecne 😝

sisstin
autor
26. bře 2013

@abbie ne,to je normos opakovani pri vyvoji reci,podle me ma OVR 😉

kajiszek
26. bře 2013

Jo ještě jak tu psala @sisstin , tak jsem se Vojty zkusila při ukládání do postele zeptat, co udělá, když má hlad, tak řekl, že si vezme rohlík a šunku, a když má žízeň, tak řekl, že si vezme pití. A když jsem se ho ptala, co bude zítra dělat po školce, tak řekl, že pro něj přijede děda, že maminka s babičkou a Nelinkou pojedou k "pánovi doktorovi", aby se Nelince podíval na ouška, jestli slyší 😀 😀 Jsem mu to dneska říkala cestou ze školky, tak mě překvapil, že si to pamatuje. Nebo ne pamatuje, ale prostě že vůbec se mnou takhle mluví a skoro na všechno mi odpovídá, on fakt taky ještě nedávno na moje blbý otázky odpovídal akorát "maminko ne, už nemluv" 😝 😀

kajiszek
26. bře 2013

@abbie No vidíš, malej je šikulka. Nelí má sice už něco k padesátce slov, ale to porozumění furt na prdlačku a odpověď ano nebo jo u nás nehrozí podle mě ještě dlouho... Podle mě bude fakt mít malej jen OVR 😉

abbie
26. bře 2013

@sisstin bodaj by si mala pravdu, ale maly to ma po mne, ako v tej dobe sa to takto neriesilo a ja neviem, ci vobec pred 30 r. existovala tato dg., ale ja som rozpravala skaredo, patlala som, nikto mi nerozumel a cisto som zacala rozpravat az ako 5 rocna ... diktaty a slovne ulohy boli moja nocna mora, dyskalkuliu mam podla mna ako z knihy 😀

mvmk
26. bře 2013

@kajiszek moje mala to otocila hned napoprve sama, kdyz jsem delala predlozky, 2 roky a 2 mesice, ale zase v jinych vecech je uplnej mimon 🙄

mvmk
26. bře 2013

@abbie je to tvuj prvni synek? Ono ja kdyz jsem zkoukla par tvych videi co jsi tu davala, tak me prijde az extremne sikovnej 😉 😉 Mozna ho brzdi treba i to, ze jsi netrpeliva a mas moc velke naroky. Deti maji strasne jemne antenky a oni proste vi ze nedokazou splnit tva ocekavani a pak je to doslova blokuje. Ono by to opravdu chtelo treba nazivo videt moji malou, potom bys treba byla klidovejsi 😉

kajiszek
26. bře 2013

@mvmk Jako žes jí to nikdy neukázala, ani to nikdy neviděla na obrázku? Že jí to samotnou napadlo ten hrneček fakt otočit?

martuulka
26. bře 2013

Holky, dětičky vám dělají super pokroky. M.občas taky p nás opakuje slova, ale jednou a šlus. Všimla jsem si, že když sleduje svůj obraz v zrcadle nebo v okně, tak buď intenzivně tleská nebo si stěžuje (asi na nás). Opakuje "co toto", "co to dělá" "jejej" "muv" a tak pořád dokola. Kroutí u toho i hlavou nebo háže rukama. Asi ho tím obtěžujeme. 😕 Dělá to zřídka,a le dělá. Doufám, že to není špatně.

abbie
26. bře 2013

@mvmk hej mame iba jeho, ale ja na neho momentalne nemozem mat ziadne naroky pretoze je vzdorovity, neda sa s nim existovat posledne tyzdne, doma sa nudi ako pes, ale hrat sa ho nebavi a odkedy na neho dosiel vzdor tak je aj dost zivy a neposedny ... takze my sa uz 2 mesiace neucime nic 😒 neda sa

margareta76
26. bře 2013

Rada by som Vás poprosila, hlavne @sisstin ako naucit syna predlozky? Rozumie im, ale vo svojom recovom prejave ich nepoužíva, resp.iba minimálne. Ja robím iba to, ze vetu po ňom zopakujem správne, t.j.aj s predlozkou. Môžem urobiť ešte niečo viac?

mvmk
26. bře 2013

@kajiszek Ja jsem prave asi nekdy v rijnu tady zacala resit moji malou, a sisstyn mi dala odkaz na ty predlozky, tak jsem to zkoukla a kdyz se mala probudila, tak jsem ji dala hrnek a maleho zajicka a rikam dej do hrnku. Tak dala a rikam ted na hrnecek, tak to strkala ruzne po hrane, zkousela to vybalancovat na ousko hrnku, a ja ji rikala, ne na hrnek. Tak ho otocila a postavila na a tleskala si 😉 😉 Ale vubec jsem ji to neucila. Ani to nikdy nevidela. Ale ona vubec hrozne improvizuje 😉
Dneska je delala sama od sebe, mela kalisek od pasty na zuby, a zacala davat vicko do na za vedle. Nevim vubec proc, asi si vzpomela, ze jsem to delala ve ctvrtek s tema detma ve skupince a zacala 😀

mvmk
26. bře 2013

@abbie Ja jen tak vzpominala, kdyz jsem mela maleho, ten byl opravdovej hopik, me vsichni rikali ze je hiperaktivni a ze s nim musim neco delat. Tak ten opravdu nedelal nic, co tady uz umi vetsina. Byl ale uplne normos krasne mluvil vse OK. Ale kdyz zkouknu tvy videa, tak je tvuj synek opravdu nadupanej. Uplnej Genius 😉

abbie
26. bře 2013

@mvmk no neni, predlozky by nedal

sisstin
autor
26. bře 2013

@margareta76 tak pokud jim rozumi,"jen"je nepoziva,tak ho to nijak jinak nenaucis 😉 Tygr je rika vsechny stopro az v posledni dobe,jinak to bylo proste o vyvoji,nejdriv rikal "do", pak "z" atd

margareta76
26. bře 2013

@sisstin: Dakujem za odpoved 😉 vyzera to teda tak, ze budeme si musieť počkať na ten správny okamih.

mvmk
26. bře 2013

@abbie no a zkousela jsi to? Mala treba ma obrovskej gulas, s kdo kde jak co. Byla jsem u kamosky a ta ma strasne sladkou civavku, mala z ni byla uplne paf. Ja ji potom vecer rikam Kdo je Semmy? a mala na to Ajii, 😝 No ja zase ne Kdo je ..... a prislo eeeeeee 😝 😝 a ja no to je Pejsek!!!, tak si tak uvolnene rekla Haf. Tam je proste jasne videt, to ze ona by strasne chtela odpovedet, ale tape 😅

abbie
26. bře 2013

@mvmk nie neskusala, on to ani nema ako vediet, ked mu nieco take nehovorime, netusi ani co je slovo medzi, kedze ho nikdy nepocul ... ako na stol, alebo na nieco vie dat, z reci rozumie aj pod stolom, ale to je asi tak vsetko

mvmk
26. bře 2013

@abbie no vidis a to si myslis ty, tak to zitra zkus a uvidis, ze ti to nanda 😀

mvmk
26. bře 2013

@abbie no a pokud jeste vis, ze i ty jsi mela opozdeny vyvoj reci, tak bych se toho tak nebala. Ja jsem na tom nikdy nempremyslela 😝 Pro me proste bylo naprosto normalni, ze dite jednou bude mluvit. No ale ted jsem se samozrejme tvrde stretla s realitou 😖

abbie
27. bře 2013

@mvmk viem, ze by to nedal, ved nema ani preco, ked to nikdy nepocul 😉 zacnem mu to ukazovat na kartickach z Oskoly

krystalka
27. bře 2013

@margareta76 - přesně jak píše Sisstin, Jiřík taky dlouho předložky vynechával, i když jim dávno rozuměl, taky jsem to prostě po něm zopakovala správně, s důrazem na tu předložku - on to pak po mně většinou sám zopakoval a časem mu to pak prostě naskočilo, teď používá všechny běžně... A úplně stejně teď začíná používat zvratné "se", taky prostě vždycky když řekl "mami podívej", tak jsem řekla "podívej SE", on to zopakoval a časem to začal používat automaticky a teď to začíná už sám aplikovat i na další slova 🙂

martuulka
27. bře 2013

Jsme objednaní k Makovské, bžel až na léto, ale jsme. 🙂 Věřím, že do té doby uděláme nějaké pokroky. 😵